Militarism. 't Zou doeltreffender zijn. Voor de Fra7ischmans. Van tak op tak. De groene helden Voor de eendracht. Stad Aalst. Groen huwelijk. MOORSEL. - het ter TRANSVAAL Allerhande Nieuws. Rechterlijk kronijk. Henneberg-Zijde Do militaristen verheffen het hoofd, ze zijn vol hoop dat ze .hunne plannen eindelyk zul- /lon kunnen verwezenlijken. De E. V. is troef in hun spel, denken zij, immers ze levert hun de gelegenheid op om aan de candidateu in de groote centrums hunne eischen op te dringen. De gepensionneerde generaals met ge neraal Brialmout aan 't hoofd, allen hevige liberalen, hebben (reeds meège- deeld) een manifest verspreid, waarin verklaar.! wordt dat ons landeke, mins tens 250.000 manschappen onder de wapens moet kunnen brengen in geval van nood. 'tZou nog een grooter getal moéten zijn maar zie ze zouden zich voor 'toogen- blik, in afwachting van betere tijden, met die 250,000 manschappen te vrede houden... Hoe braaf nietwaar?., geachte lezers.... De eischen der militaristen worden over 't algemeen door de liberalen bijge treden. Hier en daar treft men er een of twee aan die ze afkeuren uit vrees van de kiezers die er in groote meerderheid vij andig aan zyn, maar ze zwijgen omdat ze niet open baarlijk de eischen van den mi litairen slokop durven tegenwerken. Hoe de liberalen het in den aaust. kiesstrijd gaan aan boord leggen, dat zijn wij nieuwsgierig te zien. Zullen zij in hun firogramma de verzwaring der militaire asten durven voorstellen Wel neen, van die kwestie, gelijk van nog anderen, zullen zy niet gewagen, uit vrees van 't kiezerskorps dat in t alge meen weinig militarist gezind is. Zij zullen dus 't kiezerskorps aangaande het militaire vraagstuk om den tuin wil len leiden, maar 't zal niet lukken de liberalen hebben het al te dikwerf ge fopt. De kiezers in overgroote meerder heid willen, wat do catholieken voor staan het niemand gedwongen soldaat, een vrijwilligersleger en in afwachting *°9 betere bezoldiging van al dezen die 't Vaderland dienen moeten Dus niemand gedwongen soldaat en vrijwilligeraleger weze ons wachtwoord 1 dan de Fransche werklieden ;'t is te zeg. gen, zooder meer belasting te moeten be talen om aldaar te mogeD werken betgeen nochtans zekere Franschmans begeeren. Een vrijdenkersblad van Parijs - La Lanterns - scbryft dat het onzydig on derwijs onvoldoende, machteloos is om het doel te bereiken dat de liberalen beoogen. Andere maatregelen dienen er genomen to worden en dat orgaan der godverloo chenaars stelt 't volgende voor u Om het kwaad te bevechten heeft de republiek maar één ding gevonden de ontij dig* school Maar dit middel is blijkbaar onvoldoende want om het kind van de gods dienstige dwaling te ontdoen, moet men het filosofisch en wetenschappelijk voor de wors teling wapenen. u Wilt gij ernstig tegen de overweldi ging vau den godsdienstigen geest ingaan uie Diderot eene zinneloosheid noemde most men d* strijdende school slichtenen tegen over het dogma de rsstensthappelijhe kritiek van de godsdiensten plaatsen. GOD UIT DE SCHOOL VERJAGEN ZOU ZELFS NIET VOLDOENDE ZIJN. Men moet hem BEVECHTEN, door wezen lijk een wetenschappelijk onderricht te geven en niet te vreezen aan de leerlingen de eerste elementen te doen kennen der godsdienstige kritiek. De onderwijzer zou hen spreken van de Veda, de Zend-acesta en de Bijbel en hun too- nen dat die beruchte boeken niets anders zijn dan de eerste stonden van de volken ij kindsheid. Tot hiertoe gingen de liberalen ver momd en langs duistere omwegen doch nu treden zy den openbaren weg op het mas ker opgeheven. Men moet de jeugd opkweeken of vor men tot godverloochenaars, tot vyanden van Kerk en Priesters.... Catholieke Belgen, gedenkt u by de aaust. kiezingen Geraken de libera len meester van 't Land weldra zal 't stel sel door La Lanternevoorgesteld hier tot stand gebracht worden en de schooloorlog opnieuw woeden I In ziju Kongres van Septembermaand 1895, drukte de Belgische Volksbond de volgende wenschen uit 1. Dat do Katholieko Belgen bet als ec-u plicht zouden aanzien, de omhaling die op bisschoppelijk bevel gedaan wor den ten voordceie der Frauscbmans, te ondersteunen omdat er zoo meer eu meer kringen in Frankrijk zouden kuuuen ge sticht wordeu. 2. Dat men bij iedere kring eene nacht- verblijfplaats voege waar onze broeders in tiju van nood zouden kunnen scbuileu- 3. Dat men kosteloos aan die kringen volksgazetten zende en vooral deze die 't alcoolismus bestrydeu. Onnoodig te zeggen dat wy deze wen schen uit ganscher herte bijtreden. Maar even als onze Confrater H Land van Oudenaarde voegen wij erbij dat wy zou- deu begeeren 1Dat de Belgische Staat zou trachten eepe overeenkomst met Frankrijk te sluiten bij dewelke onzo Franschmans hunne spaarpenningen in de handen van het Frausch Bestuur zouden mogen stor ten, welk het aan de Belgische Spaar kas zou overhandigen. Op die wijze zou den onze broeders hun zoo zuur gewon nen geld niet verliezen noch ontstolen Worden eu zouden zij gelukkig ziju by huuue terugkomst huune centen zondei verlies te bezitten. 2. Dat de Belgische Staat wake opdat ouzo Franschmans in Frankrijk op ueu zelfden voet zouden behandeld worden hun scbipje voor goed aan 't verzinken is, denken het te redden met aan 't volk te doen gelooven dat talrijke priesters, io 't geheim hunne aanhangers zyn eD hun door raad en daad ondersteunen, 't Over lijden van den eenen of anderen priester wordt dan te baat genomen om zijnen lof zangals vurige groene socialist te zingen. Zoo hoorden wij den groenen lofzang aan- heffeu van tal van overledene Eerw. hee- ren Priesters en Eerw. Paters Jesuïten, welke iu hun leven, het Daensism uit al hunne krachten hebben bestreden. Wij willen geene namen noemen, wy eerbie digen de rust des grafs. Die handelwijze der groene chefs is wel uiterst onbeschoft maar toch niet gevaarlijk om eene logen straffing in te loopen. En zoo is nu weèr den groenen lofzang aangeheven geweest in Land van Aélst en Werhnan van den pas overleden E. H. Vermoesen, Bestierder der kost school voor juffers te Gysegem. Wij willen het bekenuen de E. H Vermoeseu was destijds een der zeer duugezaaide priesters onzer streek, welke door de schijnheiligheid en valschheid der groene helden was bedrogen geworden. Maar 't duurde niet lang de groene schijnhei ligheid en valschheid kwamen klaar voor de oogen eu wat er dan gebeurde zal V Land van Aelst of Werkman ons niet vertellen 't is immers eeue oplating geweest met nen vlieger aan den steert 1 M. R. Lehlé, iu het Journal de Bru- xelles n doet een oproep tot eendracht ouder de catholieken in den aaust, kies stryd. Hij wijst met den vinger de ge varen aan die onze catholieke partij be dreigen. Hij schrijft: Onzo politieke vrienden kunnen zich niet genoeg overtuigen van do belangrijk heid der aanstaande wetgevonde kiezin gen. Men mag in der waarheid zeggen dat het oogenblik van eene buitengewone zwaarwichtigheid is en dat nooit, sedert 1830, de kiezers voor eene zoo verschrik kelijke verantwoordelijkheid hebben ge staan. Wij moeten het ons niet ontveinzen dat de ernstige gevaren ons bedreigen iudien wij het bewind door onze schuld verlie zen. Wy zouden gevaar loopen van het voor lange jareu te verliezen. Het is vol doende om er zich rekenschap van te geven met de hoop dor liberalen te onder zoeken. Maar wie heeft dien toestand ver werkt?... M. Lebléantwoorde... om 5 lls ureu, ten lokale van den Cath. Werkmanskriug. LUISTERRBIJK A V ON DFEEST aangebodeu door door de hoeren Meesters der Zondagschool *an S' Martinus aan do beeren Leden van den Cath. Kring De Vriendschap - en hunne Familie. Men zal opvoeren 1° De Vergiffenis, tooneelspel in een bedrijf 2® De Deco raties. kluchtspel iu 2 bodryven. Gordijn te 6 uren. Voor geen geld ter wereld en zouden I h!?y? f°0<le°- ZiJ I Belooningen.- Daar er nieuwe aan heft dieren i JL.Ï8'Tf'l "T sl"pe" baldadigheden team rijdende l Tl J.T spoortreinen werden gepleegd heeft M ïy!-,0w°f/aile' bmneahet j iar Mer- de minilter .an .poorweeon de oretnie. ven zal. Vandaar «Ie groote moeite om een levend dier voor de tierentuinen machtig te worden. Woeos- dag werden bier te Aalst 15 koppels door do huwe lijksbanden vereenigd. Er was werk op den winkel van den heer V. De Gheest, Schepen van den Burgerlijken Stand Nu er wordt gesproken eu het baart veel op zien, van een groen huwelijk. Een kop peltje en gevolg reden van 't stadhuis naar de kerk, bezagen ze eens van bui ten en ganscb de transpoleire trok by Baaske binnen het werd eens met bier en soaps begoten en <'t huwelijk was op democratische manier ingezegend. Nu, de kerk of kapel iu de stad Osbroek eens gobouwd, zal 't er aoders toegaan. De groene dominé zal dan kunnen op treden. Lede. Luisterrijk Liefda- digheidsfeest in de zaal der Bewaarschool, op morgen Zondag 25 Februari. Programma, 1" deel Openingstuk voor piano. De oudste zoon, drama in een bedrijf. De Prijsvlucht uit Parijs kluchtlied. deelKobus en Wao- nus, boertige tweespraak. Lastige ge- buren, blijspel en zang in een bedrijf en tot slotDe betooverde Borstel Deuren opeu om 3 uren begin om 4 uren stipt. Dat beloofd M. Mommaert komt een boekskeu uit te geven waarin de nieuwe kieswet uitgelegd wordt. Niemand beter dan hij kon ons op dat stronkelpad den rechten weg wijzen. M. Mommaert is immers een dor ver spreiders van de E. V. men vindt hem overal waar er voor de E. V. te kampen valt. 't Is vijftien jaar dat hij er de mys teriën van bestudeert. In een woord, 't is een bevoegd man in de kwestie. Nogtans, hoe hoog zijoe bevoegheid loopt, die man komt een misslag te be gaan. M. Mommaert heeft zijn zeiven be drogen in de berekeniogeu waarmeê hij zijne voorbeelden staafde. Van zoohaast hij dat gewaar geworden is, heeft hij de eerste uitgave van zijn boeksken inge trokken, en hij zal ons eene nieuwe, hor zien en verbeterd, bezorgeu. Wie zal er mogc-n boffen en zeggen dat hij wel de E. V. en de wet die ze oplegt kent als een der peters, na vijftien jaren, ze nog niet kent Wat hlaf He groenen kondi- WVUl UIU[ gen nu aaü dat de afgestrafte priester Daens geweigerd heeft fop de lyst der cartel candidaten te staan, na dat op 46 gemeenten waar de christen-democratische of liever volks fopperij is ingericht, er 42 gevraagd heb ben alleen op te komen. Wat bluf?Eu wij die weten hoe diep de helden der Daenserij in al de gemeenten onzes arrondisseraents onder de algemeene bespotting en verachting van 't volk verpletterd liggen. Maar zegt eens, groene helden, waar en wanneer is de poll gehouden geweest, die priester Daens als candidaat heeft aangewezen?,... Dat is zeker weèr ge schoteld en gelepeld geweest in de ryke salons van Chipka onder 't drinken van eenige flesschen champagnewijn die men toch nog doen springen kan ondanks al minister van spoorwegen de premie, toegekend aan de spoorwegbedienden,die de kwaaddoeners betrappen, van 5 op 20 en zelfs op 50 fr. gebr acht. Zelfs aan per sonen vreemd aan den dienst, zal deze premie worden uitbetaald. Het Staatsblad N° 2 van Chipka, De Werhnan deelt meê in zijn nummer van uister Vrijdag onder den titel De kiezingen 't Het is vastgesteld Priester Daens is candidaat t'AalstM. De Backer te Brussel; wij ook te Brussel; te Brugge zal alles goed afloopen 't moet. (?!?!f!.) Wij ook te Brussel... Wie is die Wij P.... Wel dat kau niemand anders zijn dan de schrijvelaar van de staats bladen van Cnipka, alias Pie de Zeeve- raar Pie de Zeeveraar candidaat te Brus sel, candidaat derjoungens van aan de dikke poump op de Marollen Men spreekt te Brussel van een candi daat der hoteliers, koffiehuishouders en herbergiers, vau een candidaat der velo- pedisten en andere Tisten, want, volgens La Gazette, is er ook spr.iak geweest van e.-u candidaat aau te bieden der maat schappij De vrije logenaars van Cure- ghem Anderlecht. Piz de Zeeveraaris dus maar eentje bij te voegen bij de collectie onnoozelë Tisten en zwanzers die naar 't schijnt te Brussel als candidaat voor de Volks kamer zullen optredea. Wat zal er leute ziju iu 't arrondisse ment vau Brussel I Verjaardag Het was dijnsdag de twee-i'o-twintigste verjaardag dat Z. H. Leo XIII tot Paus gekozen werd. God geve den doorluchtigen ouderling nog vele jaren tot heil van de christene we reld. Vierhonderd-jarig feest van ons postwezen. Men wil dit jaar het 4® eeuwfeest vieren vau het postwezen in België. Ons land was inderdaad een der eerste rijken van Europa, die een officiëelen postdienst hadden. Den 1 Meert 1500 werd Frans de Taxit te Gent, door Philips den Schoone tot eersten algemeenen postmeester van Bel gië benoemd. Vijf jaar later, den 18 Januari, werd tusschen den postmeester eu den vorst eene overeenkomst aangegaan, volgens welke deze eerste zich verbond, mits eene jaarlijkscbe vergoeding van 12,000 pond, een post,dienst in te richten en te onder houden met de Nederlanden, het hof van Maximiliaan I in Oostenrijk, de verblijf plaats van den Franschen koning en het hof van Spanje. Daar ten gevolge van den voortduren- deu geldnood, de koniuklijke schatkist niet altijd hare verplichtingen jegens Frans de Taxis kon volbrengen, mocht deze voor eigen rekeniug bijzondere brie ven en ook personen vervoeren, mits eene behoorlijke vergoeding. Frans de Taxis bracht brieven van Brussel naar Dausbruck in 5 eu half da- gen en iu 6 en half dagea in den winter. - De tocht van Brussel naar Parijs werd i aa a r MOORSEL. .Wie wie, wie heeft zich alhier Zondag nacht zoo deftig onder scheiden Is het beschimpen van een achtingswaardige priester, die om drij uren 's morgens do laatste Hulpmiddelen van onzen II. Godsdienst aan een zieke gaat dragen, een bewijs dat de christene di-mokraten tegen den Godsdienst niet ziju? Die vromo helden, alhoewel er kamauke hij zijn, bewijzen waarlijk veel dienst aan hunne daenspartij. Men kan niet anders j denkeu of zij waren nog doordrongen van 1 de schandelijke redens en smerige liede keus welke tot laat in den raorgend uit- ;n ij r .v - - D- gebraakt zijn in eeue groene herberg, om in i* t *gen ,ii.i ortrii-Gieuada iu 15 daeen en Tolnrla m io van de vier smokkelaars. Op verzoek vau het bestuur der Belgisehe schatkist,open de het parket van Brugge een streng ou- derzoek waaruit bleek dat de betichten zich reeds sedert lang aan dit wiustge- vend, doch gevaarlijk stieltje overlever den. Zy wisten hunne waar te plaatsen in verscheidene magazijnen van Brugge. Die zaak is heden vrydag voor de recht bank te Brugge opgeroepen. Een der smokkelaars, Sonneville ge naamd, die alleen verscheen, werd ver oordeeld tot 2 jaar gevangenis zijne meêplichtigen kregen bij verstek 3 jaar derzelf Ie straf daarenboven zijn de vier beschuldigden subsidiairlijk verwezen tot de betaling van 15000 fr. schadevergoe ding aan de Belgische schatkist. (Handelsblad.) pers leggen ver nemen wij dat de beslissiug van de manke maljonnigo oude we,t van Moorsel, die haren Secretaris, M. Reyntens, voor dry maanden had opgeschorst in zyne bedie ning, door de hoogere Overheid afgekeurd is geworden. Proficiat 1 Priesterlijke Zijn onderpastoor benoemd op Sint Martens te Aalst, de E. H. Peiscmier, onderpastoor te Nazareth te Nazareth de E. H. De Craecker, onderpastoor Swyüaerde te Swynaerde, do E. G' ldof, onderpastoor te St. Jan in Eremo; te St. Jan in Eremo. de E. H. De Poor ter, coadjutor te Lembeke. die schaudeleuze verwijtiugeu en bespot tingen aan onzen eerwaarden heer Onder pastoor te durven toebrengen. Dankbaar heid telt ook voor niet. De vertroostingen welke door zelfden priester, in droevige omstandigheden, over twee jareu, aan een dier laffe personagiën gegeven zyn, wor den met vloeken en schimpwoorden ver goed. Drukwerk. Ter boek-en steen drukkerij vau - De Denderbode, Korte- zoutstraat 31, Aalst, zijn te bekomen aller hande drukwerken, zooals: boekwerken plakkaarten voor notarissen eu deur waarders, plakkaarten voor kermissen en prijskampen, enz., rekeningen, vn-cht- brieven, wissels, ontvangstbewijzen, pro gramma's voor maatschappijen eu aller handefeesten. briefomslagen, viesiet-of bezoekkaartjes, eerste communiebeelde- keus, doodbrieven, doodbeeldekens, en al andere boek- en steendrukwerken voor handel en nijverheid, openbare besturen, enz., enz. Grenada iu 15 dagen en Toleda in dagen. De familie van Tour de Taxis bleef lang iu bezit van het groot-meesterschap der posterijen, Diet alleen in België, maar ook in Duitsland, zoolaug bet oud regiem bestond. (Gas. v. Gent.) Zonderlinge optelling.—De regee ring heeft aau de gemeentebesturen be volen haar tegen 1 Maart eene naamlijst te bezoi geu van de doofstommen en de blinden van beide geslachten,Jn de ge meente verblyvende op 1 Januari 1?00. Te verkrijgen ten Bureele dezer GEÏLLUSTREERDE POSTKAARTEN, 30 verschillende prijs 3 fr. voor den buiten meer het port. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 604 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4800 kilos. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. AALST. Diefstal van zinken goten. Sedert nieuwjaar werden hier des nachts in de verschillige wijken zin ken goten gestolen. Nu woensdag nacht werden de dieven op heeterdaad betrapt door de agenten De Neef en De Wael. De dieven hadden hunne buit in kleine stuk ken gebroken in eenen zak gestoken. De dieven gingen op de vlucht een deel van hunnen buit achterlatende, doch vervolgd door de agenten werd een der dieven aangehouden door de agenten De Rouck en De Neef. De Rouck die de wacht hai was verwittigd geworden en was ter hulp gekomen. Al die gestolene buizen of goten werden geleverd bij vrouw Van den Steen, koopvrouw in vodden, Post wegstraat, alwaar de Politie er eene groote hoeveelheid hoeft ontdekt. De daders zijn Joseph De Brauwer, oud 18 jaren, en De Petter Emmanuel, oud 16 jaren, wonende Puitenput, huizen Mer- lens enVan Hoever Leopold,oud 18 jaren wonende koer Levionnois, Hoogstraat' alle drij leegloopers te schoon om te wer ken. De twee eersten zijn daders van den diefstal van duiven by de gebroeders Beygaert te Aalst-Schaarbeek. In den nacht van donderdag tot vrydag werden nogmaals aan de gebouwen der spinnerij vau de Va*rtstraat, 4 meters zinken buizen gestolen waarschijnlijk door de zelfde schavuiten. Ze zullen ongetwijfeld een pijpke rooken. Zilver, koper en ruolz kuisschen best met de voorwerpen te wasschen in dien zoogezegden broodroof En ge j warm water waarin geschelde aardappels waart destijds toch zulke groote voor- gekookt hebben. Men wrijft ze daarna Sf.aanrip.ra van <tan nnll m«i ili. staanders van den poll.... Maar waarom opent ge geeuen poll Wel omdat die poll de verregaande machteloosheid der groene Volksfoppery zou bewijzen. Op 27 Mei aanst. zal het 't Sedan zijn van 't Daensistendom. Den ketel in dan en voor eeuwig en drij dagen 1 De Aye van Madagascar. —Onder i merkweerdige dieren die men tot nu toe te vergeefs elders gezocht heeft, behoort de aye tot de half apen. Zijn wetenschappelijke naam is Ghiromys Madagascai iensis. Hij behoort tot de vleescbetende dieren, doch het vleesch dat bij eet is eene wel dadige opruiming in de huishouding der natuur. Hij is immers een hevige vervol ger van houtrupsen die hy, door zijn uit stekend gehoor, zelfs op betrekkelijk groeten afstand hoort knagen. De duimen van zijne achterpooten, beier handen, zijn sterk ontwikkeld en hem zeer dienstig bij bet beklimmen der hoornen. Zijne oogon en ooren zijn groot eu hij gaat alleen hij nacht op de rupsen- jacht. Met ziju scherp gebyt verwijdert hy den boombast waaronder de rupsen schuilen. met de aanlappelbloem die in den grond van 't water ligt. Met eenen zachten doek afdroogen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbinder (leerjonge) smeders- bankwerkers, enz.stovenmakers we vers; een leerjonge voor de boekdrukkerij. Vragen werk Een jonge bediende kunnende de Vlaamsche en Franscbe talen en heb bende ook schoon schrift1 bakkersgast- een beenbouwer, (leerjongen) 1 huis knecht, kan ook met do paarden rijden en heeft zeer goede getuigschriften 3 voer- maus. I»ie Daens jammert gedurig dat wij en andereu met priester Daens den spot drijven. Maar hy zelf spot soms met hem op eeue wyze die deu lachlust van den lezer moet verwekken. Zoo treffen wij 't volgende aan in nr 6 van 't Land van Aelst 1900 Daarna een allerklucbtigste blijspel Het varken met twee hespen.... Pries- ter Daens zal eene aanspraak doen. Een kleine roman. Men zal zich herinneren «lat een jonge Rumeen, stu dent bij de hoogeschool te Brussel, zoon van eene deftige familie, die ruimschoots in zyne geldelijke behoeften voorzag, ken nis aanknoopte met eene brusselscbe bur gersdochter Dat hij voornemens was met haar te trouwen en dat, toen over eenigen tijd de vader van de juffer stierf, de Rn meen met baar de vlucht nam, met 25,000 fr., die zij met hulp van de meid van de moe der had weten te ontvreemden. Het meisje had de moeder eenen slaap drank toegediend en had toen, geholpen door do meid, het geld weten te bemach tigen. Na eene reis door Europa werden de jonge lieden te Parijs aangehouden. Donderdag verschenen zij voor de rechtbauk van Brussel, in gezelschap van de meid, die tot diefstal geholpen had. De jufvrouw werd tot 10 maanden, do meid tot 1 jaar en de Rumeen tot 2 jaar gevangenis veroordeeld. Gevaarlijk stieltje. Over onge veer drie maanden, ontvingen de Belgi sche tolbeambten, die bij de hollandsche grens, tc Houcke. op dienst waren, eenen naamloozen brief, ten laste van vier ne- riugdoeners van Sluys (Holland), die se dert langen tijd en gemiddeld tweemaal per week, naai B; ugge reis leu, aan booid van een der kleine stoombooten, die dienst doen tusschen Sluys en Brugge. De be ambten onderzochten zorgvuldig de klee- reu der vier mannen, die zij haddeD ont kleed en vonden er een menigte zakskens met veel kunst iugeuaaid en gevuld met fijue cigareu. Op elk der manuen voud uien alzoo een 200tal cigaren. Proces-verbaal werd opgesteld ten laste Drinkt l alom 't bekende Leuvensbier der Brouwery Druwé, Aalst. -Samentreffen. Deze week stierf te Wieze een man van in de tachtig jaren. Juist toen men de doodsklok over hem luidde, was de priester op weg om ziine vrouw te gaan berechten. Deze stierf kort daarna. Beiden zijn tezelfdertijd gekist en begraven. Zondag laatst is er een bloedig ge vecht ontstaan op de Plaats te Meerbeke Drie jongens van het Hemelrijk, Einiei Goudswilders, Karei Ulaing en Karei Van Coutem zijn aangerand geworden door rijf vreemde personen. Zij hebben zich hard moeten verdedigen om 't leven te behouden; de twee eersten zijn gekwetst aan armen en beenen, de laatste, Karei Van C, is twee vingers afgebeten. De da ders zijn tot hiertoe onbekend. Een der jonge congoleesche meisjes die in het gesticht te Gijsegem opgevoed worden, Anna Massunga, leed aan de knobbel teering zij is naar Antwerpen bij hare beschermster, mevr. de baronnes Brown de Tiège, weergekeerd. Bij voor zorgsmaatregel heeft men ook de andere congoleesche meisjes doen vertrekken om de lokalen te ontsmetten. r~'t1LeQVensbier der brouwerij Druwe is het beste. Zekere Jan Van Bocxstael, 36 jaar oud, keerde vrijdagavond huiswaarts. Aan de pastorij te Woubreehtegem geko men werd hij door een kerel aangerand, dm hem verscheidene knuppelslagen op het hoofd toebracht. Het slachtoffer viel badend in zijn bloed ten gronde. Van Bocxstael werd door een geneesheer ver zorgd, die bevond dat het kaaksbeen ge broken was. Diefstal was de drijfveer der aanranding. De toestand van het slacht offer is. zeer erg. De dader is nog niet teruggevonden. Een wreed ongeluk heeft te Zelo gedurende de loting, pluals gehad. Ken loteling van den Heikant, gehucht Tan Zele, kwam vóór de loting uit eone her berg gesprongen en werd vermorzeld door den tram. Een advokaat van Brussel M V vertrouwde zo.idag, aan deh.rberg'. Le Faucon Sint Pieierssteenweg, te Etter beek zyn rijtuig toe aan een onbekende De kerel sprong op den bok en verdween met het gespan. Op de Jourdanplaats botste de dief met het rijtuig tegen een lanteernpaal. Hot paard viel en de kerel stuikte met het hoofd vooruit op de straatsteenen hij werd erg gekwetst. De politie heeft hem aangehouden. de eenige echte, indien lij rechstreeks aen mijne fabrieken gekocht worden iwerte, witte en gekleurde, ven tl 88 cent. tot fr. 28.50 den metereffen, geribd, gekwe- drilleerd, bewerkt, Damas, enr. (oig. 240 kwel. en «000 kleurechakeeringen en verech. teekeningen), vracht en telvrij te huil besteld. Monsters per keerende. t. Hemmen. Felritï m «,.i imr.k Ziirit». Zekere D., aangehouden wegens bankbreuk, en die nog drie jaren gevan genisstrafhad uit te boeten, werd woens dag per rytuig en vergezeld van twee gendarmen naar het gemeentehuis te Mo lenbeek gebracht om er door het huwe lijk verbonden te worden met mejuffer V. De gendarmen dienden hem tot getuigen. Toen de plechtigheid voltrokken was, werd D. terug naar de gevangenis van Sl Gilles overgebracht. M. De Prée, wisselaarsklerk, be trok sedert eenige maanden met zjjn doch ter eene bovenwoning in de Nieuwrstraat, te Brussel. Woensdag avond had het jonge meisje op een gasconfoor het avondmaal gereed gemaakt. Toen dit genuttigd was gingen beiden ter ruste. Daags nadien in den morgend, toen de benedenbewoners M. De Prée of zijne dochter nog niet gezien hadden, gingen deze op hunne deur kloppen. Zy kregen geen antwoord maar roken een gasreuk, die hun aanzette de deur open te breken. Men vond het meisje dood en de vader zieltogend. Deze laatste kon echter gered worden. Bij onderzoek bevond men dat de gaz- buis in caoutchouc was losgegaan. In eene herberg der Maerlandtstraat te Antwerpen, hoorden de bezoekers, een onderofficier der gendarmen en een doua nier, donderdag avond kindorgeween. De herbergierster ging in den gang zien en vond, goed ingebusseld, een jong kind gewikkeld in eene sprei, langs binnen rood en langs buiten gebloemd, een dub belen katoenen doek en twee slaaplyven. In de bussel stak een kriefke van den volgenden inhoud Het kind doe ik weg, omdat ik in de grootste armoede ben ik zal het, zoo spoedig als ik kan, terughalen. Het heet Karei V. en is 3 maanden oud. Het krijgt de flesch en vier maal daags wit brood met water en een weinig melk. Ik zal het terughalen onder den naam van Ka- rel V. De politie werd in kennis gesteld met het gebeurde en deze heeft het kind met lusschenkomst van het Weldadigheids bureel, in een gesticht geplaatst. Onderzoek zal nu gedaan wordën naar al de kinderen, die in de laatste drij maanden geboren zijn, De landbouwer Marynissen, van Budel, is vader geworden van drie fris- sche dochtertjes. In februari 1899 was hij vader geworden van eenen tweeling. Dat is vijf kinderen in 12 maanden tyd. De soldatenschool te namen is ge sloten uit hoofde van de influenza De ziekenzaal was te klein voor al de zieken en het militaire gasthuis is reeds overvol Men moest dus wel de kinderen naar hunne familiën terug te zenden. Schrikkelijke misdaad te Stave- lot. Een jong meisje onthoofd. Over dein het bosch van Stavelot ont dekte misdaad, geeft het Journal de Bruxelles nog de volgende bijzonder heden Zondag verliet Mej. Chevolet, een 20- jarig meisje, dochter van achtbare pach ters uit het gehucht Hennemont, hare woning om te Wanne naar de vespers te gaan. Mits zij wat laat van huis was ge gaan, had z(j eenen binnenweg door het bosch genomen, om den afstand te ver korten. Daar, ter oorzake van het slechte we der, deze wegen moeilyk bruikbaar zijn. worden zij weinig begaan en dit was vooral verleden zondag, toen de dooi den sneeuw deed smelten, het geval. Dit moet de moordenaar geweten heb ben want van de zes personen van Sta velot, die ook te Wanne in de vespers ge weest waren, wist niemand iets van de misdaad. Het feit heeft dus geene getui gen gehad, daar al die andere langs den grooten weg waren gegaan. De ontdekking van het lyk gebeurde daags nadien in de zonderlingste omstan digheden. De schoenmaker van Wanne, die er met moeite door de smeltende sneeuw voortstrompelde, vond eerst een regen scherm en een weinig verder een vrou- Nieuwsgierig gemaakt en een kwaad vermoeden opvattende zag hij, onder het voortgaan, met meer aandacht rond en ontdekte, op weinige meters afstand van den boord van het bosch, vrouwenkle ren. Naderend, herkende hy het lijk van Mej. Chevolet, met afgesneden of afge zaagd hoofd. Bloed verfde de sneeuw in het ronde en het hooid lag eenige centi meters van het lyk af. Dadelijk werd de overheid verwittigd en ondanks het afschuwelijkste weder snelde eene groote menigte volks ter Het parket van Verviers aangekomen zynde deed het lyk wegnemen en onder zoeken. Een man bevond dat de dood dagteekenden van 20 minuten nadat het meisje het ouderlyk huis verlaten had. Hoe, waarom,en door wien de misdaad gepleegd werd, is nog een geheim, doch men heeft vermoedens op zekere per sonen, die iedereen als de mogelijke da ders aanwijst.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2