Donderdag 1 Maart 1900. 5 centiemen per nummer. 54s,e Jaar 5447 DID VAN DIN SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Schikkingen voor de Vasten. D E Het blauw-rood cartel een blauwen beoordeeld. Goedemannenraad. De toestanden in Congostaat. WBelgische Volksbond DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men 8chrijftin bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Cuique guum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 28 Februari 1900. Ingevolge de bijzoodere macht welke Wij van den Heiligen Stoel ontvangen hebben, vergunnen Wij, gedurende de aanstaande Vasten, de volgende dispen- satiën of toelatingen I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken alle dagen van de Vasten. H. Het is toeglaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Ascb-Woensdag en Goeden-Vrijdag. Degenen die verplicht zyn te vasten, mogen buiten de ZoDdagon, maar eenmaal daags eieren eten, te weten, op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collatie en zulks moeten zij ook onderhouden op de andere vasten dagen van het jaar. Op al de dagen van de Vasten is het toegelaten eieren te ge bruiken tot het bereiden van andere spijzen. Hl. Wij staan bet gebruik van vleesch toe op den Zondag, Maandag, Dijnsdag, Donderdag en Zaterdag van iedere week, uitgenomen op den Zaterdag van Quater temper (10 Meert) en den Zaterdag der Goede-Week. Degene die verplicht zijn te vasten, mogeD, buiten de Zondagen, maar eenmaal daags vleesch eten, te weten, op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collatie en dit geldt ook voor vleescbsoep en jeugd. IV. Het is verboden, zelfs aan degenen dio mogen vleesch eten, vleesch en visch te eten op één en denzelfden maaltijd, niet alleen alle dagen van de veertig- daagsche Vasten, do Zondagen inbegre pen maar ook alle andere vastendagen van het jaar. V. Men is verplicht drijmaal te lezen den Vaderons en den Weesgegroet en eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw vederen dag dat men van bo vengemelde dispensatie vau vleesch te eten, gebruik zal maken. Men zal zich nochtans van deze ver plichting kunnen ontslaan, met eene aal moes, ieder volgens zijne middelen en godvruchtigheid, in den offerblok van de Vasten te storten. Deze aalmoes, dit ver- E M A R L I T T. (NA VERTELD). 22"* VERVOLG. Laat mij eens eene poging wagen, mis- vhien ben ik gelukkiger, antwoordde M. Markus. Wij zetten de koei bij mij op stal en het gevogelte kan met het andere gevoe derd worden. Met de voltooiïng van het nieuwe gebouw moet alles weêr in het oude «poor gaan dat wil zeggen het uoodige vee op Btal, en de vereischte arbeid en hulp voor het zorgvuldig bestuur der pachthoeve indien het uiet geheel ten gronde zal gaan. Ik zal voor alles zorgdragen, ook daarvoor, dat de knecht zoo spoedig mogelijk komt, vooral met het oog op don oogst. Het spreekt ook van zelf hij kon met den knop van zyne handschoen maar niet klaar komen dat wij eene meid noodig hebben, eene echte goede boerenmeid, die de handen uitdemou- w«n weet te steken.... Het meisje, dat hier nn werkzaam is, was immers niet voor den ar beid op het veld gehuurd plichtend is voor allen die de voorge- schrevene gebeden niet onderhouden, zal tot goede werkeD besteed worden, volgens Ona advies en de gebruiken van dit Bisdom. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunoe huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook aan de andere per sonen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wy het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitgeno men op Goeden Vrijdag. Met de militairen stellen wij gelijk de gendarmen, de douaniers, de commissa rissen en bedienden van politie die in werkelijken dienst zijn, de bedienden welken in dienst zijn op de treinen van den ijzerenweg en op de trams, alsmede de in dienst zijnde postboden en bedien den der accijnsen. VII. Wij meenen aan de geloovigen van Ons Bisdom wederom te moeten her inneren, dat de Vastendagen, buiten de veertigdaagsche Vasten, zijn: de Woens dagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Quatertemper; de Vigiliedagen vóór Sink sen, vóór de plechtigheid van de HH. Petrus en Paulus, vóór Onze-Lieve-Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstmis; en dan nog, dat het al do Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, be halve den Vrijdag, waarop Kerstmis zou vallen. VIH. Ingezien de tijdsomstandigheden, en ingevolge de byzondere macht, Ons verleend door Zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aan al Onze dio- cesanen, dit jaar, vleesch te eten, zölfs meermalen daags, op St-Marcusdag en op de Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en inge volge dezelfde macht, vergunnen Wij insgelijks aan al Onze diocesanen, tot aan de Vasten van 't toekomende jaar, vleesch te eten, zelfs, meermalen daags, op al de Zaterdagen van het jaar die geene vasten dagen zijn. Ton einde te voldoen aao het verlangen van den H. Vader, moeten Wij de geloo vigen die van deze toelating zouden ge bruik maken aanwakkeren, om daarvoor andere goede werken te doon, en bijzon derlijk het gebod van bet vasten en van bet vleeschderven stiptelyk te onder houden. II. Wij laten toe, gebruik te maken van afgesmolten vet in plaats van boter alle dagen van het jaar, behalve op Asch- Woensdag en Goeden-Vrijdag. Deze Herderlijke schikkingen voor de Vasten zullen van den predikstoel afge lezen worden in de kerken openbare kapellen, geestelijke gemeenten en colle ges vau Ons Bisdom. Zij zullen daar ge durende geheel de Vasten, volgens ge woonte, te lezen hangen. De zieke legde de uitgeteerde, bleeke hand over de oogen, als overviel haar eene duize ling, en de schont kreeg zulk een aanval van hoest, dat hij bloedrood in het aangezicht werd. Maar de heer van het Hertenveld wilde met geweld iets naders van het meisje hooren hij vatte onverbiddelijk de gunstige genegenheid aan, ondanks duizeling en hoest van de twee ondjes. Zooals men mij gezegd heeft, is zij nit de stad, of heeft ten minste het leste in eene groote stad gediend vroeg hij hardnekkig verder. Ja, zij is in Frankfort a. M. geweest, antwoordde de oude dame. Hare rechterhand was van de oogen op het bed neergekomen en plukte aan de deken. Zy is inderdaad niet voor zulk werk opgevoed, o neen, alles be halve dat, mijnheer. En daarom zullen wy u zeer dankbaar zyn, indien gy ons oene goede boerenmeid bezorgt, viel de schout met verheffing van stem in. Dus, tegen wanneer denkt gij met het bouwen te beginnen, M. Markus? Ik zal een architect in de stad te rade gaan, antwoordde de aangesprokene, terwijl hij opstond er lag een diep spoor van las tigheid tusschen zijne wenkbrauwen en zal later niet verzuimen, u het bestek voor te leggen. Gegeven te Gent, onder Onze handtee- keniog, Onzen zegel en de tegenteekening van Onzen Secretaris, den 20 Februari 1900. f Antonius, Bisschop van Gent. Op bevel vau Zijne Hoogweerdigheid den Bisschop, A. De Meester, Kan. Secret. Plaats f des zegels. door Een geusche orgaan wordt er dan toch nog aangetroffen 't welk het cartel tus schen liberalen en roode socialisten ver oordeelt. Wij noemen - La Liberté het orgaan der liberale oude pruiken. - La Liberté spreekt niet in eigen naam, maar ze laat een kiezer van Borg worm zijne zienswijze er over uitdrukken. Maar die kiezer zegt eenvoudig wat velen en wij ook meermaals hebben her haald, doch het zal nogthaus niet onge past zijn eenige regels uit zijn schrijven te knippen - Het is niet slecht, dat onze opper- hoofden weten dat er velen tusschen ons zijn, die zich geenszins bij de zoo- gezegde antiklerikale stemming hebben n aangesloten. Men wil dat wij altijd en overal den socialistiscben kandidaat ondersteunen. De socialisten echter, verleenen ons enkel hunne hulp zooals het hun recht is onder zekere voorwaarden. Aldus zullen zij onze kandidaten voor het Senaat enkel ondersteunen, wan- neer deze het zuiver eenvoudig stem- recht zullen aanunmen, bet artikel - van hun program, dat bun bet nauwst aan 't bart ligt, omdat het in grondbe- gin de verwezenlijking van alle ande- ren bevat. Van ons eischt mon eene overgaaf zonder voorwaarden en zouder voor- behoud vandaar eene politiek van vernedering, welke maakt dat het land uwe antiklerikale samenspanning ern- stig opneemt en u beschouwt als de» steun der socialistische kandidaten, n nog enkel dienende om hunne zegepraal a te verzekeren. Ziedaar waar wij naartoe gaan en a zoo de hoofden denken dat het goed is, a dat het aldus zij, betaamt bet dat men wete, dat er nog liberalen zijn, die hunne onafhankelijkheid en bun stem- briefje bewaren. Men zegge ons van welk gewicht in de lotsbestemming des lands en der God zegene u Gij zyt een edel mensch riep hem de zieke, innig aangedaan toe, ter wijl hij met eene eerbiedige buiging van haar afscheid nam, om de kamer te verlaten. De schout drong er op aan, hem uit te laten. In het voorhuis hield hy hem met een geheimzinnig gelaat staande. Het is alles heel lief en vriendelijk, wat gij voor ons doen wilt, fluisterde hij hem toe. En ik ben er u ook zeer dankbaar voor, maar gij hoeft niet te vreezen, dat gij er iets bij waagt, alles zal tot den lesten penning afge daan worden. Gij hoeft niet bang te zyn voor uw geld, daar blijf ik borg voor.... Zie, daar binnen durfde ik niets zeggen, mijne vronw weent zich de oogen nit om baren jongen, dat is een heel teer onderwerp bij ons. Een wonderlyk wijfje Al kwam hij in lompen terug, toch zon zij gelnkkig zijn zoo zijn de vrouwen, en in zulke dingen moet de vader het hoofd niet verliezen. Ik zal toch mijnen zoon niet voor den tijd en wegens deze grillen uit zijne carrière rukken. Het geluk heeft hem gediend 't huis in het schoone Thuringer vaderland, was het den ondeugd te eng nu iB hij al zoo'n soort van Nabab nog een paar jaarkes, dan vraag ik zijne Hoogheid rond weg wat zijn Gclsanger domein kost. Heidaar, wilt ge er eens dadelijk alko men viel hij zichzelven in de rede, rukte het matsje van zyn kalen schedel en wierp het liberale partij de tegenwoordigheid van een socialist of een klerikaal meer in de Kamer zijn kan 1 Die vermaningen van La Liberté - zullen weinigen ingang vinden bij de libe ralen. De haat tegen Kerk en Priesters beeft ze in overgroote meerdei heid met blindheid geslagen en zij die nog klaar zien, durven zich niet uiteren uit men- schelijk opzioht. De liberale partij daalt altijd meer. en meer de helling af, en weldra ligt ze in den afgrond, in andere woorden, zal ze versmolten zijn met het roode socialism. De voorzegging van gezel Anseele verwezenlijkt zich allengs Gij, liberalen,iv.lt niets meer zijn indien gij de roode vlag niet volgt. Armtierige liberale partij, eens zoo machtig en nu heden zoo laag gedaald 1 Op Zondag 11 Maart aaost., zal er hier te Aalst eene kiezing plaats hebben, af- deeling dor werklieden. Er is strijd tusschen de catholieken en de roode socialisten. De candidaten der catboliekèn zijn M. Eylenbosch Gustaaf, schrijn werker to Aalst. M. Liebaut Petrus, wever te Aalst. De catholieke candidaten staan onder 't sterreken. Dus alles voor 't sterreken Wij willen er nu niet verder op aan dringen, maar wij zeggen toch eene zaak staat vast als onze catholieke vrienden der stad en van de landelijke gemeenten eendrachtig blijven en als een man stem men ouder 't sterreken,de zegepraal onzer catholieke partij nog nooit schitterender zal geweest zyn. Ja, nog nooit zullen de roode voorstaan ders der vrije liefde, van eigendom is diefstal en van noch God, noch meester hier zoo deerlijk geklopt zijn geworden. Dus, catholieke vrienden, alles voor ons sterreken Zondag aanst., zullen wij 't model van stembrief meêdeelen. Onder dien titel vernemen Duitsche bladen ineen Reutertelegram uit Londen, de volgende bijzonderheden over de wreedheden in den Congostaat welke wij reeds in weinige woorden meedeelden. De berichten zijn officieel meêgedeeld door het boofd van de Amerikaansche missie te Luebo, aan de Opper-Kassat (Kassaï en betreffen gewelddaden, ge pleegd door den stam der Zappazaps in die streken. in de openstaande deur naar eene kat, die op de tafel gesprongen was, om een der duiven in te palmen. Hij strompelde naar binnen en joeg het dier met den stok de plaats op waarna hij de keuken dicht sloot.Deze was nog ledig.Boven den soeppot zag men geen enkel wolkje van wasem, het vuur van den heerd was blykbaar reeds lang uit. 't Is toch wat te zeggen, bromde de schout, rood van misnoegen, al hondt men ook tien dienstboden, ze laten de eene zoo goed als de andere, de dear open staan en braden voor de kat de lekkere beestjes, waar voor men zijn goed geld betaald beeft..., 't Scheelt weinig of we hadden van middag geen eten gehad. Waar zou ze toch zitten Ja, waar mag ze zich verscholen heb ben dacht ook M. Markns, die,,nadat hij van den Bchont afscheid had genomen, de plaats over door den hof stapte, om op den weg, dien hij gekomen was, naar het goed terug te koeren. Hy wierp een misnoegden blik naar het zoldervenster, waar de netel- doeksche gordijn zich weêr als een zomer wolk aan den blauwen hemel bewoog. Waarschijn lijk had zy de vlocht genomen naar jufvrouw de gouvernante, en twee meisjeshoofden za gen hem nu ter sluiks na en lachten hem uit. Het was toch kras, dat zy den schralen maal. tyd barer gebieders zoo maar in den steek De persoon, van wien Reuter het be richt vernam, zegt dat de missionnarissen ia kwestie hem als vertrouwen verdienen de mannen bekend zijn, en dat in deze zaak niet alleen bij den Koning der Belgen maar ook bij de Koningin van Engeland en den Amerikaanschen gezant te Londen opmerkingen zullen gedaan worden. Volgens deze berichten hadden de Zappazaps, een gruwelijke kanibalenstam die altyd gewelddaden pleegde en slaven handel dreef, onlangs eenige plaatsen nabij het station Ibanschi overvallen, daar gemoord, geplunderd, de huizen in brand gesteken en een deel der bewoners als slaven meegesleept. De missie van Luebe had nu eenen zendeling gestuurd om de zaak te onder zoeken. Deze kwam in een verschanst kamp der Zappazaps. Daar had deze stam die een 500 man sterk was,de boofden.de plaatsvervangende hoofden en de voor name personen, met hunne vrouwen, schijnbaar op eene vriendelyke bijeen komst uitgenoodigd, ze dan binnen bet kamp omsingeld en eene schatting van hen geeisebt in slaven, ivoor, enz. Daar de menschen niet konden betalen, werden zij door do Zappazaps neêrgescboten, slechts weinige ontkwamen. De zendoling zag 40 tot 50 lijken. Het vleesch van drie lijken was door de Zappazaps afgesneden en opgeeten. Andere lijken waren ver minkt. De zendeling zag 81 afgesneden rechter bandon, welke aan de staatsbe ambten te Lualaburg moesten gezonden worden, ten teeken dat de Zappazaps de zaken goed hadden gedaan. Zestig vrou wen waren geroofd en dienden de Zappa zaps als slavinnen. De zendeling zag eene groote vlag van den Congostaat aan oen boogen mast in bet kamp hij zag verder 8 geweeren, waaronder 6 van het regel matig leger en 2 Martiny-Henry-geweren. De leider der bende zegde dat de «taats beambte hem die geweren had gegeven hy had hem ook poeier en slaghoedjes gegeven voor de percussiewapens, van welke de zendeling er een groot aantal te zien kreeg. De hoofdman verklaarde, dat hij onder het gezag der staatsambtenaren handelde. Ziedaar het verhaal. Wy hopen dat deze laster, want anders kan het niet zijn, spoedig ten stelligste zal gelogenstraft worden. Handelsblad Eene vergadering van den middenraad zal plaats hebben zondag 4 Maart 1900, ten 2 en half uren juist, in het lokaal van 't Werkmansbuis Eendracht en Arbeid, Evenaarstraat, Brussel. Dagorde 1° Mededeelingen 2° De Wetgevende Kiezingen liet, en zich de scherpste berispingen op den hals haalde om hem niet te ontmoeten. In den hof was het ook stil en eenzaam. De basterdnachtegalen kweelden zacht in de struiken, door welke voor een half uur de vermeende witte dame gekomen was, om haastig de noodige keukengroenten af te sny- den. Nog lagen de groene stengels op het pad; blykbaar was er geen voet meer over gegaan. In het linden-prieël kon M. Markus gerust weêr het schrijfboek in de hand nemen er was nergens een menschenoog te bespeuren, dat zag, hoe spottend hij glimlachte. De eerste bladzijden van het kleine boek waren bedekt met het sierlijke schrift van dezelfde pen, aan welke de schont zijn uitda- genden brief geciteerd had. Maar het waren geene verzen, slechts losse gedachten, van een helder meisjeshoofd. Deze bladzijden waren eigenlijk eene gun stige getuigenis voor de schrijfster. Evenals zij hare genoegolyke betrekking had vaarwel gezegd, om ziekenverpleegster te worden, had hij deze dichterlijke gedachten zonder aarzelen vorwisseld tegen het magere ont vangst-register van haren verarmden oom, dat zij met de meeste stiptheid hield. Wordt voortgeset).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1