VOLKSKAMER. Onze Franschmans. Inhuldiging van den E. H. Poxivet. LEO XIII. Van tak op tak. AYGEM. »erd Altijd voor de baat. Verplichtend onderwijs. Statiën van Lsde en Appelterre. Overlijden. VOLLE AFLAAT TRANSVAAL Allerhande Nieuws. Zitting van 1 Maart 1900. D» hotr Se S&leletr. Sedert lange jaren reede Leb ik, in deze Kamer, trewezen op den toestand van de talrijke Belgische werklieden die in Frankrijk gaan werken en, onder an dere maatregelen te hnnnen voordeele door mij aangeprezen, vroeg ik vooral de verboo- S'ng v»d het getal onzer consols in Frankrijk. s heer De Merode en daarna de heer de Faverean hebben in dien zin maatregelen ge nomen en ik bedank ook de Regeering daar zij krachtdadig hij de Fransche Regeering aandrong om te bekomen dat de watsvoor- stellen zonden worden ingetrokken die tegen onze werklieden gericht en door een bekrom pen geeat van bescherming waren ingegeven Verleden jnar heeft de heer Minister be loofd een nieuw onderzoek in te stellen over de maatregelen die moeten aangewend om, in het belang enzer Vlaamsche landverhui zers. onzen coDsulairen dienst in Frankrijk voltallig te maken. Uit het antwoord op eene vraag van de middenafdeeliag blijkt dat do nuttig erkende hervormingen zullen be staan in eene nienwe indeeling der consuls, wier getal zal vermeerderd worden en in maatregelen die de Belgische werklieden in staat moeten stellen in de ruimste maat mo gelijk de hulp der consulate genieten en al ae practische inlichtingen te bekomen. Ik verzoek de Regeering die maatregelen zoohaast mogelijk in te voeren, opdat ze van toepassing zouden zijn tegen den tyd dat onze werklieden naar het Zuiden trekken. Ook dienden de onderrichtingen, die wor den gegeven, zooveel mogelijk ruchtbaar te worden gemaakt. Tweemaal heeft men, op mijn verzoek, de lijst onzer consnls met hunne verblijfplaats, hunne namen en de streek waar zij hun ambt uitoefenenen, naar de gemeentebesturen wil len zenden. Ik vraag dat die uitgaven op ge regelde tijdstippen zonden worden rondge zonden op dat de belanghebbenden altoos ronden weten welke vertegenwoordiger van België het meest in de nabijheid is van de plaats waar ze verblijven. De heor Macnhaut. De uitmuntende opmerkingen van den heer I)e Sadeleer over den toestand van onze Vlaamsche veldarbei- ders, die jaarlijks naar Frankrijk gaan wer ken. zullen mij toelaten het kort te maken. Ik sluit mij bij hem aan om te vragen dat de meest doeltreffende maatregelen onverwijld worden genomen. Op mijne beurt, wensch ik den heer Mi nister geluk dat hij een onderzoek instelde naar de te nemen maatregelen om in 't belang van de Vlaamsche uitwijkelingen onzen con- sulairen dienst voltallig te maken. Dat onder zoek zal voor hen het grootste nut opleveren. Bij ieder dier consulaten, zou er een kantoor moeten gevoegd worden voor kostelooze raad pleging, vooral in Frankrijk, waar ten tijde van den beetworteloogst, onze werklieden, zeer bekommerd ingeval van betwisting om trent hnn zunr gewonnen loon, er niet toe komen hunne rechten voor 't gerecht te doen erkennen. Men zou, als proefneming, kunnen beginnen met de streken in Frankrijk vraar er meest Vlaamsche werklieden zyn. Ik breng bnlde aan de pogingen van wege het Fransch gerecht om nen ter hulp te ko men, wanneer wy zijn aandacht vestigen op •eue zaak waarin de belangen onzer werklie den betrokken zijn velen echter slagen er niet in hunne rechten te doen gelden, omdat zy geen Fransch kennen. Ik dring insgelijks aan opdat men de lijst der consult afkon dige en aat men er een af druk van geve aan ieder werkman bij zijn vertrek naar Frankrijk. Ik vestig insgelijks de welwillende aan dacht van den heer Minister van bnitenland- sche zaken op het werk der Vlamingen te Parijs, dat overgroote diensten aan de Belgen bewijst, en 't is met inBig genoegen dat onze Vlamingen, dat het gansche land zal verne men dat de hertogin van Vendöme, de geliefde dochter van den graaf van Vlaanderen, dat werk onder hare machtige bescherming heeft genomen. Ik hoop dat de Belgische Regeering ook zal willen belangstellen in dat nationaal werk. In Vlaanderen honden bijzondere personen zich ook veel bezig met de werklieden, die naar Frankrjjk gaan werken, ener zjjn pa tronage en beeohermingecomiteiten ingericht te Brugge en te Gent, waar de werkman hulp en ondersteuning vindt. Alle werken van dien aard verdienen aan moediging van wege de Regeering. De heer Eothuae, verslaggever. De toe stand onzer werklieden in i rankryk, waar van daar even werd gesproken door de hee- ren De Sadeleer en Maenbant, verwekt veel belangstelling in deze Kamer. Verleden jaar reeds bob ik gevraagd dat het getal onzer consuls vermeerderd worde en de betrekkin gen tusschen onze werklieden en de consuls vergemakkelijkt. De Regeering heeft ons dus beloofd een onderzoek iu te stellen en het het Provincie bestuur van West-Vlaanderen heeft het ini tiatief genomen onze werklieden een zeer leerzaam vlugschrift ter hand te stellen over de Fransche wetteu en de overeenkomst waarbij de Belgen gemachtigd zijn in de Fransche spaarkas stortingen te doen die daarna van ambtswege op hunne spaarboek jes in België overgebracht worden. liet onderzoek, door de Regeering bevolen heeft plaats gehad en de middenafdeeling teekent de gelukkige gevolgen er vau aan, inzonderheiu wat betreft «ie vermeerdering van bet getal consuls en eene betere verdee- lisgdier agenten. Met genoegen dank ik den achtbaren Minister voor deze eerste uitslagen en ik ben zoo vrij hem voornamelijk te wijzen op do steden Compiègne# en Chartres, waar van de landelijke omstreek veel door onze werklieden wordt bezocht. J achtbare Minister heeft ons aangekon digd dat de Regeering do qusestie van de be- keudmaKiiig der voor onze werklieden noo- dige inlichtingen in het opzicht van bestunr, staathuishoudkunde, enz., ter stnuie heeft gelegd. Voortaan zullen dns ouzo werklietieu beter ingelicht zijn, voor wat de kostelooze rechtspleging betreft. Doch ik dring aan opdat die uitgave niet te veel den bestuurlijken vorm aanneme de bestunrsoorkondeu worden weinig gele zen en dat zy iu den eenvoudigen en ge- meouzamen trant blijve die het meest prac- tiseh nnt oplevert. Daar zooeven heeft de heer Van Reeth, met zijnen gewonen ijver, de Belgische nijverheid der potbakkery en der steenbakkerij verde digd. De heer Van Reeth was vooral veront rust door de bedreiging van sommige holiuud- eche nijveraars die een recht op ons aarde werk vlagen. Ik meen niet dat Bolland, dat voor vrijüauuel is, daarin zou rus zal toe stemmen doch er bestaat bij onze naburen eene beweging om een tolverbond tnsschen Duitschland en Nederland tot stand te bren gen anderzijds bestaat er eene beweging ten voordeele van een tolverbond met België de twee strekkingen verdienen niet uit het oog te worden verloren. Door de geleibripfj»s en hunne verhandel baarheid in Frankrijk werden hier meer dan 13 millioen kilogram gerstmont ingevoerd gedurende de elf eerste maanden van 1899, iets waardoor de prijzen onzer landbouw- voortbrengselen verminderd worden en veel schade wordt berokkend aan onze mouters. De openbare denkwijze is zeer bezorgd om dien toestand, welken zij hoegenaamd niet beschouwt als eerlijk spel. De Opinion van Antwerpen, de Avtnir van Doornik en andere liberale bladen vragen zoowel maatregelen tegen dien toestand als de catholieke bladen. Ons handelsverdrag met Duitschland geldt tot in 1903. Volgens mij, zon onze Regeering met de Dnitsche moeten onderhandelen om een wederkeerig verdrag voor onze hop te verkrijgen. Sedert 1880 is het getal hectaren beplant met hop in ons land van 5200 op 4700 gevallen. Mijne overige opmerkingen zal ik maken bij de beraadslaging over de artikelen. Zondag had te Semmersaeke de plech tige inhuldiging plaats van den eerw. heer Ponnet als p stoor aldaar. Een lange en prachtige stoet begaf zich naar de statie van Eecke om den nieuwen Herder aftehalen. Honderd vijftig velorijders, 90 ruiters eu 78 rijtuigen zoo van Semmersaeke als van de omliggende gemeenten namen deel aan den stoet. Al de buizen der gemeente, zoo groote als kleine, waren bevlagd en versierd. De kerk was prachtig getooid. Om 5 «'en 's avonds, na de aanstel ling in de kerk, werd den nienweu Her der eeue serenade gebracht en om 7 uren, werd een prachtig vuurwerk afgeschoten. Het weder was prachtig, en had de be woners van de omstreken in groot getal naar het feestvierende Semmersaeke ge lokt. Nog nimmer was daar zooveel volk. Alles liep in de beste orde af en de heeren E. Lippens, J. De Meester en J. De Ronue, die den stoet bestuurden,halen eere van hun werk. Landwacht Gister vrijdag vierde en heden zaterdag viert de catholieke wereld twee aller- merkweerdige gedenkdagen Vrijdag bereikte onze H. Vader Paus Leo XIII zijn uegentigsten verjaardag en beden zaterdag herdenkt hij de 22e verja ring zijner kroning als Paus. Eeu blijde jubelkreet weêrgalmt de gansche catholieke wereld door, omdat de geliefde Vader aller catholiekeu, nu in volle gezondheid die dubbele verjaring kan herdenken... Een jaar geleden waren immers alle catholieke herten met angst beklemd men vreesde voor het leven van den ede len grijsaard, want eene ziekte gevaar lijk in zijnen ouderdom bedreigde ziju leven. Met kindei lijke liefde staren nu mil- lioenen catholiekeu uaar 't Vaticaan waar de geliefde Paus, met een door den ouder dom verzwakt lichaam maar met nog jeugdigen en verheven geest de gansche wereld beheerscht. Vuriger dan ooit, zullen onze gebeden ten hemel opklimmen, opdat de Almo gende don groote Paus der werklieden uog lange jaren voor het heil der H. Kerk en 't geluk der wereld beware 1 Priester Daens, is altijd een volks- fopper geweest die dank zija kleed vele lieden heeft verleid. Eilaas 1 betreurlijk, onherstelbaar zijn de gevolgen geweest. In zekere opzich ten heeft zijne Overheid te lang gewacht van handelend op te treden. Nu is by ontmaskerd, iedereen kent hem gelijk hij waai lijk is en wordt dan ook door velen veracht... Voor de liberalen en socialis ten was priester Daens een werktuig tegen God, Kerk en Priesters by onder gaat 't lot van eeu onbruikbaar werktuig. Iu den hoek gesmeten eu vergeten, nau welijks tie E. V. gestemd. Pii< ster Daens g'heht hier gewerkt uit hoogmoed, uit heerschzucht en voor 't geliefde gelde ken uwe belooniDg hebt ge hier reeds ontvangen even als Judas die zynen God- delijken Meester voor 30 zilverlingeu aan de Joden verschacherde eD gelijk een rampzaligaard beloond wordt aan wie om ongebootzaamhtid aan zijne Overheid het dragen van 't priesterkleed wordt ver boden... Voor zulke zaken eerst het loon eu dan volgt de straf I (Styl De Werkman.) Werkerspensioenen. Hut gou vernement is besloten, in dezen zittijd zijn outwerp op de werkerspensioenen neêr te leggen. Kan het uiet in bespreking komen, dan zal het de schuld ziju vau do babbelaars, uie de Kamer eeneu kostbaren tyd doen verliezen aan allerhande prutsen. Hij tien Hees* is niet verbor gen... Iu paradisum zij zullen het hooien. GTieht op Cbipka uw paradijs gehad ge zijt huichelaar, valschaard, bedrieger, pharisée, geldaftrosser, Pila- tus, volksverleider geweest.... In para disum, nevens uwen neus af, bij den rijken wiek... Judica me. Scbooue lie- keus duren uiet laug... Du afgestrafte otidervitj.it bel ook de liberalen hcübeu bem over boord gesmeten als eeu <-n- btuikbaar werktuig. Waarheen gaai hy nu varen (Stijl Land van Aelst.) albier met veel luis ter ingehuldigd als Burgemeester den beer P. D'Hondf, eigenaar, wonende wijk Be-"g. Een stoer word ingericht men t< Me meer dan 125 ruiters eu ongeveer 130 rijtuigen groot eu klein verder 4 wagens verbeeldende verschillige ambach ten. Een talrijke volksmassa was te Aygem samengestroomd en alles is iu vroolijkheid afgeloopen. Een onzer vrien den die zondag te Aygem is geweest, zegde ons dat de liberale kal verkade, hola I kavalkade te Aalst, onder alle opzichten verre moest onderdoen voor den Burgemeestersstoet van Aygem. 't Verwondert ons niet te Aalst was 't een waar armoedje. OP CHIPKA moet er toch eenen onverzaiUlyken gelddorst beerschot. Eu inderdaad er worden daar twee gazetten uitgegeven, alle boekdrukwerkeu uitge voerd, die destijds jaarlijks 30 duizend franks winst afwierpen men drijft er boekhandel men Terkoopt er kerk- en andere boeken, paternosters, gebedekens en printen men is zaak handelaar, naja ger van eifenissen, plaatser en bezorger van capitalen openbare opsteller-schrij- ver van brieven en verzoekschriften koopman in oliegoederen en nu is men er ook commissionaris in kleergo d op staal uit de beste fabrieken gewaar borgd en dit laatste voortekctccêr ton der patent. Ouk nog meu bezit aaudeelen vau het groen tabakfabriek. Bovendien is men eigenaar vau huizen, landen, enz. Op Cbipka moet men alleen leren en daarom wil meu alles inslokkeD.... Wat geldduivelsl.. Eu dan met eene schijn heilige geslepen tronie beklaagt men de neerigdoende burgerij om dat er oog zoo weinig te doen is... Kon men het, men slokte het al op En als de zaken niet naar lust draaien, schreeuwt meu Men broodrooft ons De kolen. In de vijftien laatste jaren wierden de kolen voor den Staat bij aanbesteding gekocht aan ion middelma- tigen prijs van 10,95 de 1000 Kilos. Dijnsdag der verledene week had eene nieuwe aanbesteding plaats en de prijzen waren er van 18 tot 26 fr. 't zij eene mid denmaat vau 22 fr. Die prijs is ongehoord on men moet achteruit gaan tot in 1874 om iets te vinden dat er eenigszios aan gelijkt. De middelmatige prijs was alsdan 17,50. Eene democratische gazet van Luik, goed bevriend met Mgr. Poutrouloux, Bisschop en den Z. E. H. Pottier, Kanunnik, schrijft Alle ware democraten zijn voor het vrijwilligersleger eu het is zeker dat de af chaffing der plaatsvervanging ons niet holpeu zal om dat doel to be n reiken. - Onbetwistbaar, neen 1 De democraten die den persoonlijken dienst voorstaan, zijn groene democraten van 't ras van Cbipka, leeperikken die maar deu democraat spelen om eeu postje te bekomen en die branden van verlangen om den livrei des Konings aan te trekken die nevens hun postjo vette voordeelen of brokken bezorgen zal.... Is 't zoo niet, heer De Backer Het gebrek aan kolen heeft ver schillige middelen doen zoeken om deze voor de stoomtuigen van het spoorweg- I en scheepsverkeer te vervangen, eorst door turf, toen door petrool, toen door 9 hout, tot men eindelijk ook proefuemia- gen doet met cokes. Deze schijnen goede uitslagen op te leveren, in dezen zin dat zy goedkoop zijn en geen smoor geven. De 120 locomotieven der Boston and i Maine Railroad Company stoken ook deze brandstof. Maar er zijn eenige veranderingen aan het stooktoestel te brengen. HOE KLAM nog iemand voor den afgestraften priester Daens zijn, die on-i- weerdig geoordeeld is van nog langer 't priesterkleed te dragen Hij heeft duizende beloften gedaan en geeue enkele j verwezenlijkt hij heeft bijua vier jaren 3 lang in de Volbskamer gezeten en getoond S dat hij onbekwaam is om een wetje voor te stellen die eenig voordeel aau de werk- lieden zou bybivngeu hij die de brave werklieden welke naar zijne pijpen niet willen dansen beleedigd en uitgescholden i beeft voor soepsoldaten,flasjekesmauuen, jannen good om iu d'erwten te zetten enz hij die tegen den minderen man is, f tegen den werkman want als de wet be sproken werd die 30 fr. ter maand gunt j aau de militiauen van niet welhebbende a Mmiliën, riep hij in de Kamer uit Dertig franks is veel te veel, tien franks is meer dan genoeg want de militiauen kunnen thuis niet meer verdienen. Dus de afgestiafte is tegen den minderen man, legen de werkliedeu... Hoe kan er nog iemand zyn voor dien afgestrafte die ter Volkskamer niets anders heeft gedaan dan wat dwaas ge- zeever verkocht I... Weet ge wat De Werkman 't orgaan van den afgestrafte, voorstelt tot betcugeliug der dronkenschap. Men luistere Weet ge wat ik zou doen met die ver- n stokte dronkaards, on voornamelijk met die zatte wijven Telkens als zo li zat geloopen bebbeo, deed ik hen thal- a ven van de markt aan eenen staak biu- den, en daar moesten ze geheel den dag blijven staan, tot affront, van ieder- een (??!?f) Tot haar eigen affront zeker toch Maar zeg eens zoudt ge dat ook met haar doen als ze te veel cognac heeft gezopeu Stedelijke Werkbeurs van Aalst, Worden gevraagd 1 ijzerdraaier-sraid verzekerd werk on- noodig zich aan ie bieden zonder goede getuigschriften i kleermaker, (leer jongen. Vragen werk 1 bakkersgast i smid, (leerjongen) i voerman fabriekwerkers. M. Rcokin, de democratische verte genwoordiger van Brussel en ziju collega M. Canon de Wjart die, door Klokke Roelandseteldemocraatjes, niets meer eijnde dan de mouchards of gendarmen en bourgeois der hehoudsgeziuden wor den geheeten, M. Runkin zeggen wij, in een redetwist dien hij beeft gehad met M. Wilmotte legt in dezer voegen ziju gedacht uit over het verplichtend onder wijs Ik wil niet dat, onder voorwend sel van verplichtend onderwijs, een huis vader zou kunnen gedwongen worden zijue kiuders naar eene school te zenden die ziju geweten afkeurt. Maar zoo haast de vryheid vau ge weten vau den vader, oprecht gewaar borgd zal zijn en dat hij in volle recht en volle waarheid vtijelijk eene school zal kuuoen kiezeu, ik meen dat de wet hem niet meer zal mogen toestaan zyne kin deren, door verzuimenis of door bereke ning, tot onwetendheid te veroordeelen.» Velen doelen 't gedacht van M. Runkin, maar wij doen opmerken dat de gewaar borgde vryheid die hij verlangt nooit zal bestaan door een catholiek gouverne ment kau die toestand verwezenlijkt wor den, maar hij blyft afhangen van de kie zingen. Zoo haast liberalen of socialisten zouden aan 'c hoofd komen zou 't ver plichtend ondorwijs blijven bestaan, maar de u ijbeid zou onder de voeten getrapt worden en de catholieken zouden ten vollen uit de uilen vau 't spel zijn. Een krediet van 63,000 fr. is inge- schreveven iu het budjet vau buitenland- sche zaken, met het doel het vertrek van jonge Buigen naar vreemde streken te vergemakkelijken door het toeken vau beurzen, om aldus ouze handelsbetrek kingen te ontwikkelen. M. Hemeleers heeft een amendement neêrgelegd, waarin hij voorstelt dit kre diettot 183,000 fr. te verhoogen. Vooruitgang fin de Siècle. Vier nieuwe gevangenissen zullen binnenkort gebouwd worden te Nijvel ou Turnhout, waar de giouden reeds aangekocht ziju, te Oudenaarde, waar de werken aanbe steed ziju en te Sl-Gilles. De uitgave voor die laatste gevangenis zal 2 millioen bedragen. Nieuwe locomotie ven. De Staat heeft over eenigen tijd, aan een Geut8che Maatschappij 20 locomotieven doen maken, in den zin van deEngelsche» Mackintosch De eerste wierd vrijdag geleverd en vervoerde do express van Oostende, den zaterdag.'t Is eeu schoon, groot en mach tig getuig. Jammer dat die nieuwe dui- ls n zoo lekker zijn iu zake vau koleu. Ze moet «ij koleu te toeren kiijgen die 27 ft. de 1000 Kilos kostoo, du andere en vragen maar kolen van 9 fr. 50. Ondervraging van M. BD Leo B«- thune over de Statie van Lede. Kamervergadering van 21 Fébr. De heer Voorzitter. De heer Be- thune richt deze vraag tot den heer Minister van spoorwegen Kan. er geene beschutting voor de reizigers wordeu opgericht aan den over kant der statie te Lude Er zal dinsdag aanstaande op 'leze vraag worden geantwoord. Kamervergadering van 27 Fébr. De beer Voorzitter. Do heer Mi- Dister van spoorwegen heeft verder het woord om te antwoorden op de vraag van den heer Bethune betreffende het op- riebteu van eeue beschuttiug tor statie Lede. De heer Liebaert, Minister van spoor wegen, posteryen en telegrafen. Ik deDb dat bedoelde beschutting in den loop van dit jaar zal kunnen gemaakt worden. Ondervraging van den heer Woeste over de statie van Appelterre. Kamervergadering van 27 Fébr. De heer Voorzitter. Do heer Mi nister heeft uogmaals het woord om te antwoorden op du vraag van den heer Woeste betreffende het bouwen van eeue stopplaats te Appelterre. De beer Liebaert, minister van spoor wegen, posterijen en telegrafen. De vraag dat te Appulterre eene stopplaats zou worden gebouwd, is grooteudeels toe te scbiyvon aau de overstrooming van de baan die met de naburige statie iu be trekking is, iets waarvoor het beheer der spoorwegen niet verantwoordelijk kan worden gesteld. Wat er ook van zy, men is ijverig bezig met het plan van de inrichting dier stop plaats, en ik hoop dat de aankoop vau groudeo zouder te lang vei wijl r.at buunen beuren. Dan alleen Zal ik eene beslis sing kuuueu U' men betreffende deu tyd vau de uitvoering der werken. overlijden van den lieer Qhys-Bruneel, Voorzitter van den Catholieken Kring te Geerardsbergea. De eerzame overleden is altijd een moedige strijder voor de catholieke zaak geweest en zijn afsterven is een gevoelig verlies. Zaterdag 11., hebben Lijkdienst en Be grafenis plaats gehad onder eenen onge- meenen volkstoeloop. Bij de aanwezigen bemerkte men MM. de Kerchove, Sena tor, De Sadeleer en Vander Linden,Volks vertegenwoordigers, de Burgemeester, Schepenen en cath. Gemeenteraadsleden der stad, enz. De militaire eer werd den overledene als Ridder der Leopoldsorde bewezen door een peloton der Burgerwacht. H. R. I. V. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd te Auwegem, den E. H. Cocquyt, pastoor te Erwetugem te Erwetegem, den E. H. Bertrand, pastoor te Onker- zele te Vinderhoute, den E. H. Panne- koek, onderpastoor te Lede, (Aelst). G Z. J. C. A. J. M. J. I. C. C. iu de kerk der Arme Claren Coletinnen Dijnsdag 6 Maart, feestdag van de H M. Coleta. De diensten zullen geschieden als volgt: Om 5 en half uren de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacra ment tot na het Lof. Om 8 uren de tweede Mis. Om 3 uren het Sermoon,door den Eerw. Pater Rousseeuw, Jesuït, daarna hot Lof. Te verkrijgen ten Bureele dezer GEÏLLUSTREERDE POSTKAARTEN, 30 verschiUende prijs 3 fr. voor den builen meer het port. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 604 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3890 kilos. INFLUENZA niets verwarmt zoo goed als de wol watten Lona Sani- taris fr. 1,50. Vraagt 't Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Aalst. Da dagbladen deelcn meê dat de influwenza hier te Aalst hevig heer seht, veel slachtoffers maakt en de scholen gesloten zijn Wat de Stad Aalst betreft, er zijn wel is waar eenige geval len van influwenza maar toch zoo hevig niet, als men het beweert. De sterfge vallen overtreffen de middelmaat niet van deze die gewoonlijk voorvallen op dit tijdstip des j tars Overigens geene enkele school is gesloten. Uit onze om liggende gemeenten hebben wij niet ver nomen dat deze ziekte er met hevigheid zou woeden. Verleden Zaterdag was het te Den derbelle militieloting. Zekere Alfons De Pauw begaf zich naar Wieze. Daar ge komen werd hij, men weet niet door wie of waarom, zoo deerlijk geslagen, dat zijn hoofd en lichaam gansch blauw was en hij twee dagen uit zijn rug bloedde. De geneesheer die hem verzorgde, bevond dat de hersens geraakt waren. Het slacht offer is kwaadzot geworden, zoodanig dat hij gebonden ligt en er weinig hoop op genezing bestaat. Alfons De Pauw was een voorbeeldig jongeling en de eenige steun zijner moeder die weduwe is. Drinkt '1 alom 't bekende Leuvensbier der Brouwery Druwé, Aalst. Zondag avond hebben baldadige personen twee groote k tsseisteenen door de ruiten geworpen der herberg van Do- natus Blaere, te St. Lievens-Hautem.wijk Bokstaele, juist toen men bezig was met jassen de st- enen hebben beiden raak geweest, de eene trof een jongeling aan het hoofd, de anderen trof zijn makker in volle borst. De politie is met de zaak be moeid. 't Leuvensbier der brouwerij Druwé is het beste. Moord te Gent. Woensdag mor- gend is op de voorhaven te Gent een moord gepleegd, in de volgende omstan digheden De genaamde Eugenie Rogier, 17 jaar oud, fabriekwerkster, wonende in de Land bouwerstraat, verliet woensdag morgeud ten half 7 hare woning om naar haar werk in het Grasfabriek te gaau. Bij de spoorwegbrug gekomen, werd het meisje onverwachts aangevallen door zekeren Alfons de B. omtrent denzulfden ouderdom, ketelmaker van beroep, en die even als zij, in de Landbouwerstraat woonachtig is. De jonge lieden waren met elkaar ver loofd. Alfons had dijnsdag avond nog met haar gedanst in de kleine herberg harer ouders. Zonder gekende reden bracht hij haar verscheidene steken in den hals en in het gelaat toe. Voorbijgangers snelden 't jonge meisje ter hulp en brach.cn haar, na eerste zor gen, naar het gasthuis over; doch eer de gekweste daar aankwam, was zij reeds een lijk. Niet de minste twist had tot dit drama aanleiding gegeveD, zoodat men niet gis sen kan wat den jongen tot de misdaad gedreven heeft. De zaak heeft veel ontroering in de wijk te weeg gebracht. Nadere bijzonderheden. Eugenie Rogiers heeft 21 steken bekomen. De droefueid der bijberoepen ouders was pijnlijk, omzien. 't Is een werkman, die ter plaatse kwam, welke den jongen moordenaar heeft doen vluchten. Rond den middag is De Baets in het kanaal van Terneuzen gesprongen, nabij de brug van Wondelgem. Een schipper heeft er hem uitgehaald, waarna hij door de Politie is aangehou den, die hem om 3 uren aan den onder zoeksrechter De Ryckman heeft overge leverd. De Baets toont een diep berouw hy deed niets dan weenen toen hij naar de gevangenis werd gebracht. Alhoewel beiden nog maar 17 jaar oud, hadden moordenaar en slachtoffer reeds anderhalfjaar betrekking met elkaar 1 Een 19-jarig schildersgast uit de Zeistraat, te Nevele, de genaamde G. T. beging zaterdag de dwaasheid, gedurende de afwezigheid van zijnen patroon, iu het huis van M. Jottier waar hij werk zaam was,eene fiesch brandewijn in twee teugen te ledigen. De jongeling stortte weldra bewustloos ten gronde en moest naar zijne woning gevoerd worden. Doktor De Brabandere diende hem de eerste zorgen toe, doch 's avonds was de toestand van den onge lukkige zoo verergerd dat hy de H. Olie moest ontvangen. Maandag morgend, omtrent 2 uren, is een schrikkelijke brand uitgeborsten op de hoeve bewoond door Vital De Bosscher, gelegen dicht bij de statie van Balegem-Zuid. Schuur en stallingen met al wat er in was zijn de prooi der vlam men geworeen het huis is kunnen ge vrijwaard worden. 33 runderen, 5 peer den, al de varkens, uitgenomen 3, zijn in den brand omgekomen. Alles stond reeds van onder tot boven in vlam als de be woners wakker werden. De schade is zeer aanzienlijk en de verzekering is ver beneden de weerde. Binnen eenige dagen moest alles verkocht worden, daar de landbouwer er uitscheidt. Een schrikkelijk ongeluk is maan dag morgend te Lokeren voorgevallen, Aloïs Beda, een der zonen van een der catholiekste familiën van 't Heyende,was om half vijf opgestaan, had de beesten gevoederd en kwam toen, op zijn holle blokken naar de stad om mis te hooran en nog eenige boodschappen te doen. Bij het overtrekken van de spoorbaan heeft de ongelukkige den trein van half zes niet bemerkt die in volle vaart kwam aangereden. Hij werd in de borst getoffen door een der buffels van de locomotief en moet op den slag doodgebleven zijn. Breda was pas drie-en-dertig jaar oud. Dit pijnlijk ongeluk heeft een diepen indruk teweeggebracht. Woensdag middag, ten 12 uren, bracht een moord, voortgesproten uit een huiselijken twist, de Korte Yper- mansztraat, te Antwerpen, in opschud ding. In die straat verblijft op een boven woning het huisgezin X. De man zou in 't hevige van den twist zijne vrouw eenen messteek in den Puik hebben toegebracht, die haar leven in gevaar stelt. Zelfs zegt men dat het slachtoffer reeds dood ge bloed was, toen men het in 't gasthuis bracht. Het wapen, waarmee de steek werd toegebracht, zou een groot broodmes zijn, Later. In het n. 24 der Korte Yper- man straat woont het huisgezin Frauck- Philibert. De man is dokwerker, en 20 jaar oud. De vrouw telde er 21. Zij hadden twee kleine kinderen. De man, die dezen nacht gewerkt had, vernam woensdag- morgend dat zijne vrouw dijnsdag avond gemaskerd uitwas geweesf. Daarop was hij gaan drinkea en 's mid dag thuis komende, heeft hij haar vastge grepen, geslagen, gestampt, tegen den grond geworpen en haar, terwijl zij daar lag,verscheidene meststeken toegebracht, tot zij onder zijne handen bezweek. Het schrikkelijk gestelde lijk is naar Stuivenbersgasthuis gebracht. De man is aangehouden en wierd door de Politie ondervraagd Heel de wijk is in opschudding ge bracht. Te Eist is Dijnsdag, om 7 uren 's morgens, de zoon van Henri Van Oor- tegem, mulder, tusschen de kamwijlen van den molen geraakt en ijselyk ver morzeld de ingewanden hingen tusschen de kammen gansch de molen was met bloed overdekt. Het slachtoffer was 19 jaren oud. De droefheid der ouders is onbeschrijflijk. Een bejaarde pachter uitdeYper- schestraat, te Meenen, die den naam had een goeden spaarpot te bezitten, werd gedurende den Dacht van zaterdag op zondag gewekt, door dieven, die in zijne hoeve waren gedrongen. Hij opende het venster en riep om hulp. De dievf n waren met vieren. Een hunner wierp hem eene brandende lamp in het gezicht. De pach ter, ofschoon hierdoor gewond, nam eene bijl en begon in 't wilde rond te kappen en dreef zoo de kwaaddoeners op de vlucht. Een hunner moet gewond ziju, te oordeelen naar de bloedsporen die op den grond zichtbaar waren. - Zonderling voorval. Dezer dagen had in eenr naburige gemeente van Turnhout een zonderling voorval plaats. In een huisgezin was een kind lijdend. De vader riep de hulp in van eene vrouw, die den naam heeft van vele ziek ten te kunnen genezen, en steeds bereid willig hulp verleent zonder daar ooit eenige geldelijk» belooning te willen aanvoerden. Zij gaf taan den man eenige zalf, waarmee de beenen van het kind moesten ingewreven worden. Die zalf scheen den zieken knaap wer kelijk te verlichten. Twee of drie dagen daarna was men niet weinig verwon derd den jongen 's avonds in zijn bed zoo schoon te hooren zingen. Nooit had hy met zulke kracht gezongen. Men ging er naar toe zeggendeMaar jongen nu

De Denderbode | 1900 | | pagina 2