D D D B Donderdag 8 Maart 1900 5 centiemen per nummer. 54st8 Jaar 3449 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Bij onze tegenstrevers MUD m DEN SCHOUT GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Kiezingen voor den Werkrechtersraad van Aalst DE DE DENDER BODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Cut que luum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 7 Maart 1900. Model van Stembrief. van 11 Maart 1900. Hier stemmen I Reek* A LIEBAUT Noch God, noch Meester. Reeks C EYLENBüSCH De verblinde werklieden buiten wij uit. 't Zal 'ne slag geven de storm waar mede de armtierige ons bedreigt Wij kunnen, uit eerbied voor onze lezers, de platte Vlaamsche uitdrukking, op zijn uilenspiegelscb, niet weêrgeven maar wij zullen ons bepalen dit spel te bestempelen met wat het wezenlijk zijn zal een tempeest in een glas water. Wij willen tot dien storm een handje toesteken en het volk, onze lezers, eeDS zeggen waarmede de geuzerij dit tempeest verwekken wil. Eerst zullen zy de karakters veredelen I Tot hiertoe hebben de catholieken ge pleegd de stelselmatige dooding der Karakters, de meedoogenlooze verdrukking van al wat streeft naar onafhankelijk heid. Gy verstaat niet, lezers Wij ook niet. Zou de armtierige misschien zijne vrien den willen aan den schandpaal spijkeren die hun vaandel in den zak steken en den dorpel van onze catholieke mannen af- loopen om een gunstje tc bekomen Zyt dan al liberaal Stelselmatig wierden onder liberaal beheer de catholieken van de bedienin gen in den Staat buiten gecijferd. Geen Ïlaatsen voor hen, alles voor de geusjes I 'e catholieken integendeel zijn naïet ge noeg geweest meer geuzen te benoemen dan mannen hunner partij. Onze lezers zullen zich de laatste benoemingen in het ministerie van buitenlandsche zaken her inneren. Op 13 verhoogingen waren er 10 geuzen Arme geuzen I Alles zou voor u moeten zijn, niet waar? Drij catholieken op 13 is nog te veel I De geuzen gaan het doen stormen Maar met welk programma gaan zij dit tempeest verwekken. Hier is het ding Zy willen het algemeen stemrechtde herinrichting van het leger, het verplicht onderwijs, de vrijheid van geweien. Over het algemeen stemrecht hebben wij reeds genoeg geschreven. Wij kunnen het maar niet over ods hert krijgen dat ei-n geleerd man, goed met de staatkunde bekend, maar zooveel te zeggen zou heb ben als een ocnoozelaar die noch A noch B kent. Is dat spel zot gonoeg Denken zij daarmeê het hoofd van ons Vlaamsche volk, altijd zoo bezonnen en bedaard, op hol te brengen, wij hopen, voor het geluk van ons land, dat zij deer lijk den bal misslaan. Zy willen nog de herinrichting van het leger Wat is dat Willen zij een vrijwilligersleger Oh neen dat is van lang gekend dat de geuzen zulks niet beoogen 1 Brialmont is hierin hun groote Jupiter die 't orde woord geeftAlleman naar de ka- zern t De militaire lasten zouden dan groote- lijks verzwaren en België zou ouder dien last bezwijken. Maar de geuten hopen dat de kazerne onze brave buitenjonqens, vol gens eene uitdrukking van een geus, zou deniaiseeren dat wil zeggen hun geloof ontnemen. Het alleman soldaat zou dan ook het E MARLITT. (NA VERTELD). 24,u VERVOLG. Maar hoe waa deze vastberaden handel wijze overeen te brengen met het gedrag der jonge dame, die zich nog altijd als eene prin- ■ee door de kamenier liet bedienen Hij verfrommelde laatig het onachnldige schrijfboek in zijne hand, maar hij had ook alle reden korzelig te zijn. In welk vraagpunt was zijn kalm hoofd geraakt Hij die thuis met ierer en stiptheid op zijn kantoor werk zaam was, om daarna in zijne vrije aren het genot des levens te smaken die zich ver kwikte in hetgeen de aarde schoons en edels aanbiedt, wien tot heden door niets het voor recht van een gezonden slaap en een goeden eetlust benomen was, hij zag zich zijn ver blijf op het land, dat hem in den beginne zoo aantrok, bederven door muizennesten, die hij naar niet opzy kon zetten. Hij schoof de délicatesse* van juffrouw Griebel misnoegd tsrzy en had reeds dezen morgen slapeloos het hoofd op zijne kusaens gewenteld, nog voer de hanen op de achterplaats hnnne morgen-fanfares lieten hooren. Die pachthoeve, dat oude nest, met de mystieke gouvernante en den half zinneloozen stoeffer, de schout, het meisje met het onbe grepen gelaat, dat hem aantrok en korzelig maakte, zooals niemand te voren en den hu- manen, weetgierigen boschwachter, den on- nitataanbaran kerel, die zijne armen begeerig naar haar uitstrekte, hij wenachte allen zon der onderscheid naar het Moorenland, wegens onrust, die hem pijnigde en welke hij maar niet van zich af kon wentelen. Hij zon vandaag naar de stad ryden en met den bouwmeester, die ook den bouw van den houtzaagmolen ter hand zon nemen, beraad slagen. Het bestek van de nienwe pachthoeve kon reeds de eerstvolgende dagen in zijne hauden zijn evenzoo het bouwkontrakt tot ïale vaststelling. Al het andere kon hij gemat aan Griebel en zyne wakkere vrouw overlaten, de aan neming van nieuwe dienstboden, de ontvangst van den schout, wanneer deze met zijne fami lie zijnen intrek in het heerenhnia zou nemen, de verkoop van vee, enz. Om dit te regelen, had hij slechts weinige dagen noodig dan zon hij het stof van zijne Toeten schudden en er zonden dagen en jaren aan werven der eeestplijkbeid, ik zeg niet verhinderen maar grootelyks vermoei lijken. En daar naar trachten de geuzen dat is wat zy in bun schild voeren. Maar ons volk zal klaar zien. Zij streven nog naar het verplicht onderwijs. De Vlamingen zijn wars van allen dwang zij houden aan hunne duurbare vrijheid. Zij weten heel wel dat het ver plicht onderwijs een stap is naar de ver plichte school, de school van den Staat, de verwereldlijkte. Verwe reldlijkt onderwijs, dat is het voorwerp van hunno droomen. Zij willen de kin deren dercbristene ouders uaar de scho len sturen waar er van God noch zijn ge bod zou gr sproken worden integendeel waar er mede den spot zou gedreven worden. De geuzen willen eene jeugd zonder Godsdienst, zonder hooger ideaal dan het stoffelijke leven 1 Neen, dat willen wij nooit en wij ver zekeren dat bet dan nog eens om de ooren onzer geuzen klinken zal bet mach tige refrein waaronder ons Vlaamsche land onder de geusche verdrukking ge kneld eeus recht sprong Zij zullen haar niet hébben Be schoone ziel van 't kind Een comblo I De geuzery strijdt voor de vrijheid van geweten Wij weteu welke vi ijheid zij bedoelen. De geschiedenis vau 1879 tot 1884 heeft ons daarvan menige staaltjens gegeven. Daar hebben de geuzen hunne inborst getoond en ons duidelijk bewezen welke vrijheid zij begeeren.Hoeveel aanhalingen over dit punt heeft Denderbode daarover niet reeds gegeven. Zelfs in de serie heeft onze armtierige zijne plaats gehad De vrijheid voor hem bestaat in de priesters ts verbannen. Loochen die woorden als ge durft, armtierige! De geuzen kennen nog andere middelen De boeten, de gevangzetting voor de catholieken Dat is de vrijheid van geweten voor onze walgende geuzerij En dat is hunne overtuiging. Toen de Paters in Frankrijk veroordeeld wierden omdat ze in een klooster leven, dan juichten de geuzen en de Flandre libérale van GeDt zegde Frankrijk geeft ons goede voorbeelden, wij moeten aie navol gen Niet waar lezers, de geuzen gaan een storm verwekken door hun fameus pro gramma Wij zullen zien, zei de blinde. Bieén. De bietjes komen weêrom in trek en eere, en 't zoete zeem wordt voor ten allen kante gevraagd en gezocht. In verscheidene streken van Holland E is men er vooral op geluimd om den bie* - kweek te doen herleven. Er is daar, nu over kort, eene Ver- eeuiging tot bevordering van den Bie- tcelt ingericht. i Er werden prijskampen uitgeschreven voor de beste biehouders en alom hebben voordrachten plaats, r! Men zoekt, op nieuwe en keurige wyze, r het zeem te zuiveren, in de potten, en l 't aldan diere te verkoopen. Kortom, op alle manieren wordt er ge- ieverd om 't ronkend en neerstig bietje weêr in de mode te helpen. verloopen, eer hij weer in het Hertenveld kwam. De leste schikking van de overleden hout- vesteriu bleef voorloopig zijn geheim, tot hij kalm geworden was en iD den loop van den tijd bleek, aan wiens hoede het onbezorgd bestaan der zieke vrouw op de pachthoeve toevertrouwd kon worden. Hij wierp het schrijfboek op de steenen tafel en verliet den hof waarvan het onde, nitgediende deurtje met gekraak toeviel. Met dit stervend geluid dacht hij de reohtstreek- sche aaurakiug met de menschen, die hij daar achterliet, nu voor goed afgebroken. Hij was er verre van verwijderd, te bekeunen dat hij zelf hals over hoofd op een hem geheel vreemd terrein geland was; dat het zijne schuld was, wanneer de draden van het lot der vreemden zich aan hem vasthaakte, evenals op dit oogenblik de taaie grasranken, die hem op den weiuig beganen weg omstrikten, en tegen welke hij zich niet verweeren kon, dan door ze te vertrappen IX. Twee dagen waren sedert verloopen. Gisteren was de bouwmeester in 't Herten veld geweest; hij was het met de bedoelingen van M. Markus eens geworden eu had het uitzicht op een spoedige voltrekking ge opend. 1nnrvtpf De groenen van WUUnsiei. ,fc Arrondissement Dendermonde, zoo leest men in - Klokke Roeland hebben aldaar een voorstel van bondgenootschap aan de catholieken ge daan. Maar de groenen moeten de tweede capdidatuur hebben met volledige vrij beid van hunnou candidaat aan te duiden. De roden van hun voorstel zyn van louter belang f I Van godsdienstig belang dus gewagen zij die onophoudelijk H.H. onze Bisschop pen en Eerw. dienstdoende Priesters be liegen, bespotten, beleedigen, versmaden lasteren om ze aldus hij de goloovigen hatelijk te maken... Onafmetelijk is het kwaad voor de Religie dat aldus wordt gesticht... Gaan wij voortTegen de radikale candidatuur van M. Van Damme die de scheiding van Kerk en Staat en het wereldlijk onderwijs vraagt, is het plicht dat de catholieken van alle kleur samengaan. Aaustaande week zullen wij den brief meêdeelen. Wij zijn benieuwd het antwoord te verne- meu. Dan zullen wij weten langs waar de scheurmakers en de slechte christe- nen ziju, die de verkiezing van een on- godsdienstigen radikaal mogelijk zou- den maken, als ze geen vrede willen tcekenen, terwijl door de voreeniging aller catholieken dit gevaar niet zou - bestaan. Zoo, zoo, de groenen willen te Dender monde vrede maken met de catholieken, maar op voorwaarde dat, alles oorlog schatting, de tweede plaats aan Du Catil- Iod verzekerd worde, in andere woorden, dat de vette brok of de groote pot van 4000 ballekens hem niet kunne ontgaan. Niet dom, niet waar Maar wij begrijpen dat voorstel van vrede niet I... Pas twee of drij weken ge leden kondigde 't Land van Aelst aan aat de verkieziüg van Du Catillon te Dender monde onbetwistbaar verzekerd i».... En men twijfelt nu Nog meer, hebben de groenen dan hunne princiepen in zake van E. V. over boord gesmeten De E. V. was er dringend noodig om alle monsterverbonden te vermijden, om aan alle partijen en kliekjes toe te laten,in volle onafhankelijkheid en vrijheid,onder hare vlag in 't strijdperk te kunnen tre den Wat politieke hansworsten toch Wij hebben ons met de kieszaken in 't Arrondissement Dendermonde niet te bemoeiën maar dat belet niet dat we toch eens ons gedacht mogen zeggen: Volgens ons hebben onze Dendermond- sche catholieke vrienden er geen belang bij dat Du Catillon ter Kamer zou zetelen in de plaats van Van Damme. Van Damme is een openbare vijand van God, Kerk en Priesters, volgens Klokke Roeland en Du Catillon is een voudig een plaatsekensjager, een visschor naar eene vette brok, die dan nog de rechtgeaardheid in zijn schild niet voert. In alle geval het zijn twee tegenstre vers. Hoe dikwerf hebben wij niet gelezen in de groenen organen dat er 6 of 8 groene democraten ter Volkskamer moeten zete len om het mes op de keel der catholie ken le kunnen zetten Hier te Aalst wilt men van zulke bond- genooten niet die u later het mes op de keel zouden zetten 1 De heer van het Hertenveld had hem bij het bezichtigen van de gebonwen der pacht hoeve vergezeld, het sprak van zelf, dat hij den drempel der huisdeur niet overstapte daartoe was hij vesl te standvastig in zijne besluiten maar hij kon toch niet beletten, dat de Bchout aau het venster kwam, om hem voor de mand wijn, die hij na zy ne thuiskomst gezouden had, in hoogdravende woorden dank te zeggen. Hij had het ook beleefd moe ten aannemen, dat hem een tegenbezoek wachtte, en de oude heer was ook, eenige oren later, zoo tusschen licht en donker, n gekomen. M. Markus had in het paviljoen op den muur gezeten en toen warea twee gestalten aan den rand van het boschje verschenen, eene mannelyke, die met een stok in de hand aanstrompelde, en eene vrouwelijke, op wel ker arm de onde man leunde... Had juffrouw Griebel uiet gezegd, dat mejuffrouw de gou vernante precies zoo'n boonstaak was als de vreemde meid Na ja, zy was het geweest, eene groote, ranke dame in een donker kleed, dat elegant pastevan den kleinen witten strooihoed waaide een grijze sluier en dekte als een bestoven Bpinneweb het aangezicht. Het was bespottelijk geweest, te zien, hoe de verbitterde schoone dame, toeu de heer Markus op het buitentrapje kwam, haren oom haastig iets had toegeiioisterd, daarop Brouwerijen. Gedurende het jaar 1899 zijn 3.181 brouwerijen in werking geweest, die 190.756.859 kilogr. meel aan den ficus aangegeven hebben. Het grootste getal brouwerijen bevindt zich in Heuegouwen (651), Oost-Vlaan- deren (634) West-Vlaauderen (555) en Braband (502). De provinciën Antwerpen. Luik, Limburg, Luxemburg en Namen tellen resp. 327, 127, 141, 63 en 181 brouwerijen. De brouwerijen in Braband hebben 55 millioen kilogr. meel aange geven, die vau Henegouwen ongeveer 37 millioen,die van Oost-Vlaanderen 31 mil- lioeQ, die van West-Vlaanderen ongeveer 28 mi Hoen en die van Antwerpen meer dan 22 millioen, gemiddeld hebben de brouwerijen van Braband 110,000 kil. meel opgegeven deze van Antwerpen 70,000 kü. in het hont te vluchten en spoorloos te ver dwijnen... En de onde heer had zijnen stok midden op den weg neergezet, met styf omge keerden hals de vluchtende nagestaard en baar een niet beel vriendelijk woord had nagezonden, tot dat de toegesnelde heer van het Hertenveld hem den arm aanbood en op de kleingeestigheid der jonge dame volop Bchimpen kon. Het bad heel wat moeite gekost, hem het trapke op te helpen, maar boven gekomen, had hij zich gemakkelijk in den divan gezet en met genoegen het koepeltje op den muur in oogenschonw genomen. Daarop waren sigaren en twee groene romers ep de tafel gekomen en de geur van den edelen Rijnwijn ontsnapte aan de lang- halzige ffesch, Markus had de nieuwe hang lamp van het paviljoen aangestoken, en met het opflikkeren van het licht werd het ook duidelijk waarom de onde heer het oogenblik van licht en donker had gekozen, het was de kale, zorgvuldige gelapte frak, die over de magere sctiouders van den onden heer hing, als over eeneu kapstok Maar de witheid en zuiverheid van het linnen was onberispelijk en op het overhemd blonk eene doekspeld een valsche steen, op ouderwetsche manier ingezet. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1