Vervolgingen Bon Leo Bethune. Van tak op tak. HE DENDERBODE Iwein van Aelst Weest eensgezind. De heer Arthur Van der Linden Rechterlijk kronijk. Naar den bak. Als, "R ksr" Allerhande Nieuws, Stoffen is rswe Zijde fr. 16 30 Frankrijk. tegen den heer Onze geachte lezers zijn reeds hek end met de vraag die de heer Procureur- generaal te Gent aan de Volkskamer heeft gedaan, ten einde machtiging te bekomen om onzen achtbaren Volksver tegenwoordiger, den heer Baron Leo Bethune, rechterlijk te vervolgen wegens zoogezegde vervalscbing der kiezerslijsten enz. Men weet dat er een onderzoek door bet Parket van Dendormonde werd ingespan nen op denonciatie van den secretaris of voorzitter der liberale associatie. Die voorzitter is heden Amourke Galle, advo caat en candidaat der firma Anlicr en ZonneLeérke en Topke C1'. Donderdag vergaderden de sectiën der Volkskamer om de vraag van den heer Procureur-generaal te onderzoeken. Al de sectiën hebben de vraag om ver volging verworpen. Stemden tegen de vervolging 56 leden, voor de vervolging 14 en 8 onthielden zich. Er werd bewezen dat de beschuldigin gen ongegrond zijn en dat ten andere het College van Burgemeester en Schepenen eeDe rechterlijke jurisdictie is, die uit kracht eener bijzondere proceduur rech terlijke uitspraken doet aan herziening van het Beroepshof onderworpeu. Om die uitspraken kunnen zij zoo min als de rechters der Rechtbanken vervolgd worden. Ook ten andere Waarom den heer Bethune alleen vervolgd als Burgemeester en andere Schepenen zoowel verantwoor delijk zijn als hij De heer Scbollai llaert bewees dat er pres criptie bestaat reeds van 31 Dec. 1899. De heer Baron Bethune onthield zich en verzocht de Leden zijner sectie de waag van vervolgingen te stemmen. Bijua al de ÜberaleD, roode socialisten en christene democaten stemden voor de vervolgingen. De afgestrafte priester Daens, zegt Le Courrier de Bruxelles liep gedu rende de beraadslagingen der sectiën koortsachtig de wandelgangen der Volks kamer rond, gedurig de dagbladschrijvers ondervragende ten einde de eerste inlich tingen in te winnen. Meer dan eens liet hij zyne misnoegdheid blykeo, omdat de vervolgingen geweigerd waren. De afgestrafte kondigde aan dat zyne Aalstersche vrienden, de liberalen en so cialisten, eene reeks van klachten gingen denonceeren aangaande andere gemeen ten van 't arrondissement van Aalst. Er zal veel volk komen naar kijken, want buiten de Stad van Aalst was het getal reklamen tegen de kiezerslijsten waarlyk onbeduidend in ons Arrondis- In de 6* sectie heeft de heer De Sadeleer de eerste het woord gevraagd om te verklaren dat hy en zijne collegas van Aalst, in gewone omstandigheden, zich zouden onthouden hebben, en dit nog te meer dat hun achtbare collega de heer Bethune zelfs vroeg de gevraagde toela- tiug te verleenen. Maar, zegde de achtbare spreker, het geldt hier een der grootste vraagstukken die kunnen opgeworpen worden voor de 2600 gemeentebesturen van België. Indien de Kamer, zonder tegenspraak, de toelating tot vervolging verleent kun nen morgen al de Burgemeesters en Sche penen van ons land voor dergelijke feiten vervolgd worden. Kunnen de leden van een College van Burgemeester en Schepenen omdat zij wel of slecht ge voDnisd hebben in zake van herzieniening van kiezerslijsten voor het Assisenhof vervolgd worden Daar is de rechtskwestie. Neen zegt de Grondwet, neen zegt het Hof van Cassatie, neen zegde over veer tien dagen de liberale Burgemeester in den gemeenteraad te Brussel. Sedert 1830 is het de eerste maal dat dergelyke vervolgingen ingespannen wor den. Gedurende een halve uur heeft de heer De Sadeleer deze rechtskwestie behan deld. Verders bewees hy dat, gelijkvor mig aan de rechtsleer van het fluf van Cassatie, al de aangeduide feiten ver jaard zyn en zoo de vervolging ook on- wetettigd is. De minister de Smedt de Naeyer, de Trooz en Vander Bruggen tegenwoordig in de 6® afdeeling verklaar den op hunne beurt dat zy do vervolgin- gingen als onwettig aanschouwden, maar zich onthielden tot wanneer de midden sectie haar verslag zoude neêrgelegd hebben. In al de arrondissementen ook te Brussel zijn de cathoiieke associaties vijandig aan de miliiarische dwaasheden en de hervorming genegen die den dienst bepaalt tot den strikt noodzakelijken tijd voor de vorming van den soldaat. Wer den er niettemin door de catholieken eenige militaristen naar de Kamer ge zonden, dan zouden de persoonlijke dienst en de merkelijke vermeerdering van krijgslasten gesterad worden. De calholieke partij z >u er de straf van dra gen en de genegenheid des volks verlie zen. Moest ons catholiek ministerie ko men te vallen, dan zou het militarism, zoo niet de eenige, dan toch de grootste bewerker zijn van zijnen val. Le Peuple schrijft Niettegenstaande de pogingen van den Patriote, zal de clerikale partij den moed niet hebben om zich duidelijk tegen het militarism te verklaren. i)e Staatsmannen zijn het Hof geheel toege daan en zullen hunne meening niet dur ven zeggen. Men zal zeggen dat het een vrij vraagstuk is en, na de kiezingen, zullen de conservatieven, en de doctri nairs samenspannen om de krijgslasten te verzwaren. Van de huidige rechterzijde, zegt daar op de Patriote, door de vermindering van den krijgsdienst te stemmen, en bij gebrek daarvan, van de kiezers, door uitdrukkelijke waarborgen van de candi- daten te eischen, hangt het af de voor zegging vau het socialistisch dagblad te logenstraffen. TEN BUHEELE VAN schoone keus van Kerkboeken, Pateruosters en Geschenken voor Eerste Communie. Allerschoonste Eerste Communie bed dekens, gedrukt, te beginnen vau 4 frs. Middel tegen verflucht. Om den reuk vau versche olieverf te ver drijven, moet men in de pas geverfde vertrekken eenen grooton emmer vol water plaatsen. Een nieuw stelsel van slot wordt op de proef gesteld aau de spoorwegrij tuigen. 't Is oen toestel dat het springslot met kruk te samen doet werken met de klink, zoodat men, om te sluten, uiet meer noodig zal hebben de klink uog afzonderlijk over te slaan. VOLGENS Klokke Roeland zoudeu onze cathoiieke vrienden vaD 'tArrondissement Dendermonde ia onder hal.delingen zijn met de groene socia- zal onwederroepelijk opgevoerd worden op Zondag 25 en Maandag 26 Maart aanstaande. Verledens jaar, kort na zyoe genezing ontving Z. H. Leo XIII de Paus der werklieden, Belgische Bedevaarders ten gehoore en sprak tot hen do volgende woorden vol van wijsheid, welke nu hedeu neg meer van toepassing zijn dan verleden jaar, daar de toestand waarin de E. V. ons beeft gebracht uiterst zorg wekkend is. Z. H. de Paus sprak - Weest eensgezind in den strijd tracht den vrede onder de catholieken te doen herleven door van weerskanten verzoenend te wezen anders zou de vijand u kunnen verrassen en dat ware den ondergang van het calholieke d België. Meer dan ooit, roepen wij de aandicht der Belgische Catholieken op die vader Zaterdag 11 vei gaderden te Aalst, ten lokale Cathoiieke Kring Merkt, het Middencomiteit der Cathoiieke Vereeni- ging en de Afgeveerdigdèn der Cantonale Comiteiten vaD ons Arrondissement. De vergadering was talrijk al de can tons waren wel vertegenwoordigd. De beer Senateur Van Vreckem, Voor zitter, gaf lozing van een brief des beeren Arthur Van der Linden verscliooning vragende over zijne afwezigheid daar dringende zaken elders zijne tegenwoor digheid vereisebten en verder aan de vergadering mcêdeelende dat hij het on wederroepelijk besluit heeft genomen geene vernieuwing van zijn mandaat als Volks vertegenwoordiger te aanveerden. De achtbare heer Van der Linden voegde er bij dat hij, als goed soldaat, in de gelederen van 't Cathoiieke Leger zal blijven strijden tegen de godsdienstha- tende eD volksverdrukkende leerstelsels van 't liberalism en tegen de pogingen van 't socialism van alle kleur om ouze hedendaagsche Samenleving, 't Vaderland en 't Koningdom te verdelgen. Verder werden de punten van 't dagorde besproken. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft benoemd tot Voorzitter van het Werk der Voortplan ting van het Geloof, den Z. E. R Kanun nik Tbuysbaert, en tot Schatbewaarder, den Z. E. H. Kanunnik De Meester, Se cretaris van het Bisdom. Is pastoor benoemd te Onberzelc, den E. H. IJe, onderpastoor te Wetteren deze wordt vervaugen door den E. H. De Poorter, hulp-aalmoesenier van het Werk der Vlamingen te Parijs. lijke vermaningen in, want dringender dan ooit ook, is de volkomenste eensgo- Kiezingen. Te St-Nikolaas zijn de zindheid noodzakelijk. socialistische candidaten de gezellen Van Hoylaudt, bakker te Temsche en Baluwe, Graspapier- Men klaagt dat de bosschen verminderen en er weldra geen hout meer geuoeg zal zijn om papier te maken want veel papier wordt van bout gemaakt. Welnu, men hetft andere slof gezocht, en gevonden dat het gras, zelfs 't gemeen ste, dienen kan om alle slach van papier te verveerdigen. Een kilo gedroogd gras, dat afgemaaid ia vóór den bloeitijd, geeft 250 grammen papier. In Engeland zijn er reeds verscheidene fabrieken, die alzoo het gras verwelken. ■Vrienden Catholieken Allen morgen gestemd onder 't sterreken voor onze candidaten M. Liebaut Petrus, wever, M. Eylenbosch Gustaaf, schrijnwerker ALLEN VOOR ONS STERREKEN Inlichten der kiezers. Mgr. Freppel, Bisschop van Angers in Frankrijk, zijne vasteubulle van het jaar 1889 handelt geheel en gansch over de plichten der kiezers. Wij hebben ze deze week gevonden en gelezen. Mgr. Freppel is ten volle van ons ge dacht over de plichten der kiezers. Die geleerde Kerkvoogd zegt onder andere dit: De kiezer is verantwoordelijk voor listen voor 't sluiten vaD een verbond. het werk en de stem van den gekozene en Naar wij uit goede bron vernemen is er daar niets van de brief die de groene socialisten hebben gezonden zal onbeant woord blijveD. Wij herhalen het De groenen zouden met ouze vrienden van Dendermonde willen den vrede onderteekenen maar op voorwaarde dat, als oorlogschatting, de tweede plaats aan heerke Ducatillon verzekerd worde, i. a. w. dat de vette brok of de groote pot van 4000 ballekens hem niet kunne ontgaan Niet dom 1 Ja, ja, Diet dom Waarlijk wij begrijpen dat voorstel van vrede niet 1 Pas twee of drij wekeD ge leden bazuinde 't Land van Aelst met groot geschal uit, dat de verkiezing van Ducatillon te Dendermonde onbetwist baar verzekerd is.. En nemna men twij felt nu Maar hebben de groenen dan toch hun ne princiepen in zake van E. V. over boord gesmeten De E. V. was er dringend noodig om alle monsterverbonden te vermijden, om aan alle partijen en kliekjes toe te laten, in volle onafhankelijkheid en vrijheid, onder hare vlag in 't strijdperk te kuuueu treden en de groenen willen nu een monsterverbond aangaan met de catho lieken.... O groene, wat groote politieke hans worsten, zijt ge toch Paarden met afgekorten staart. Sedert eeuigèn tyd outstaat er M. De Sadeleer werd aangeduid als en Engeland, eene beweging, verslaggever maar op zyn voorstel werd LfÜÜ Vaa M. Lorand der linkerzijde aangeduid in geval de minderheid in d._- Middensectie niet zoude vertegenwoordigd zyn. O Ja of neen, heeft de Y» cathoiieke party in 'i land Jpf den naam van antimilitarist le J&N zyn. Maakt dat niet voor een goed deel hare macht uit Ja of neen, zoo men aan de hoeren ge hoor geeft die openlijke of bedekte mili taristische candidaturen in bescherming nemen, zal de partij dan welhaast vooral door militaristen vertegenwoordigd zijn Dan zal men dit zien de caiholitke partU, antimilitaiist in 't land, zal in de Kamer het militarism ten dienste staan. Dien dag zal de verwarring der cathoiieke partij zeker zyn. Eene onbegrensde opwelling van afkeer en afkeuring zal van alle kanten, uit het midden der eerlijke volksmassas opgaau tegen eene party die hen zal misleid en veu aden hebben, die al hare beloften zal verloochend hebben, die het Kruis en het Volk zal verkocht hebben aan den hel- sche Moloch van 't militarism, aan de verpruizstrs, aan de Brialmoms, welke men huichelend veinsde te bevechten. üm de oneer en den ondergang der cathoiieke partij te verhinderen, zulten v, ij niet upüouoen te stryaen en ie roe pen Geef acht, catholieken (Le Patriote). steert der peerden af te korten. De Koninklijke Maatschappij van land bouw van Grout-Britiauje, die onder het voorzitterschap van den Prins van Wallis werkzaam is bad reeds in 1898 (2 nov.) het volgend besluit genomen Zullen tot onze tentooustelliDgen Diet toegelaten worden, te beginnen van 1899 de yt-ulens met afgeknotten staarten te begiunen vau 1900, de eenjarige peerden en to beginnen van 1901 de tweejarige, wulke op dezelfde wijze zouden verminkt zijn. - De Hoog iuitsche Vereeuigingen voor landbouw schijnen dit voorbeeld te zullen volgen. Iu ons land, waar dit domme gebruik ook algemeener wordt, zoudo men insge lijks hier tegen moeten opkomen. Men denkt niet geuoeg aan de folterin- u, welke de peerden onderstaan, als men hun den steert afknot inderdaad men outneemt hun alzoo 't eenige eu machtige wapeD, dal de natuur hun schonk, om de bloedgierige vliegen eu dazen, welken in den zomer deze dieren zoo doen lijden, te verjagen. Deze mode is het paard allerschade lijkst, dient den eigenaar tot geen nut, en moet dus zonder genade bevochten wor de u. Landbouweis, laat de paarden bunnen praChligen en zwaaic-nden kwispelstaart. (Ome beste vrienden heeft zijn deel in dezes werken en daden door het mandaat, dat hij hem toever trouwt. Het is dus klaar dat een christen, zonder zijn qeweten te verloochenen, zij ne stem niet kan geven aan iemand, die schikt den godsdienst te bekampen of die zich door vijandelijke daden tegenover de Heilige Kerk doen kennen heeft. - De zin van die woorden is klaar en hunne dracht is groot. De grenzen open. Aangaande het bediende. Te Dendermonde zijn Beerblock en Baragan socialistische candidaten. Drukwerk. Ter boek-en steen drukkerij van - De Denderbode, Korte- zoutstraat 31, Aalst, zijn te bekomen aller hande drukwerken, zooals: boekwerken, plakkaarten voor notarissen en deur waarders, plakkaarten voor kermissen en prijskampen, enz., rekeningen, vreebt- brieven, wissels, ontvangstbewijzen, pro gramma's voor maatschappijen eu aller hande feesten. briefomslagen, viesiet-of bezoekkaartjes, eerste communiebeelde- keus, doodbrieven, doodbeeldekens, en al andere boek- en steendrukwerken voor handel en nijverheid, openbare besturen, enz., enz. MACHTELOOSHEID.— Eenige voorname liberale heeren verga derden gister vrijdag, des avonds, ten lo kale - Comte d'Egmont.Aan 't dag orde stODdt Kiezing voor de wetgevende Kamers. Verbond met de roode socialisten. 't Waren ten meerdereudeele liberale behouders ofte conservaleurs die tot de vergadering waren uitgenoodigd geweest. Dat men ons met de genomene beslis sing niet heeft bekend gemaakt is maar zeer natuurlijk. In alle geval 't bewijs wordt ons gele verd dat de liberalen zich machteloos achten om, zonder de hulp der roode socialisten, iu de Volkskamer vertegen woordigd te geraken. Armtierig liberaal kliekje toch, hoe laag hebben godsdiensthaat en uitbuiting vaD den minderen man u dan toch doen dalen Vermindering van diensttijd. Iu de zitting van 7 Meert heeft M. Maen- hnut zyn voorstel hernieuwd, om de cen trale afdeeling bijeen te roepen, ter onderzoek v;,n het voorstel tot verminde- riug van deu diensttijd in het leger. MM. Colfs en Coremans hebben er Een onderwijzer veroordeeld. De brusselsche officieële gemeenteon derwijzer H..., die vervolgd werd voor aanslagen op kinderen,was door de Recht bank voorwaardelijk tot 6 maanden ge vangenis veroordeeld. Het Beroepshof heeft hem, niet voor waardelijk, tot een jaar gevangenis en 10 jaar berooviag van burgerrechten veroor deeld. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. nieuws, betiekkelijk het openeu dorgren- krachtig op aangedrongen, opdat er ein zen voor hel Hollandse!) en Frai.sch vee, delijk recht zou gedaan worden, door Je Qmrrter Ac Bruxelles afgekon- Hl„ is „u tweB ja„n dat meo be|ooft digd, wordt door liet Journal Ac Bru- j do centrale sectie bijeen te roepen: bet alles beweerd dat over dit punt nog i? ÏOOrMkor wel tijd dat or eene beslis- geene beslissing genomen is. Ook de XX' Siècle zegt, op genomen 8 inlichtingen, dit nieuws te mogen logen- straffen. De opening der grenzen, zegt het blad, zou opnieuw de verspreiding der ziekte voor gevolg henben. De Courtier, die het nieuws verspreid de, logenstraft niets. miszondag Pie Daens door de Politieagenten werd vast gegrepen en daarna in den hak gestoken, zegde hij tot de ageuten «Voorzichtig van oüs beste gewaad. Maar Pie Daens is zelf niet voorzichtig geweest met zijn beste gewaad, want 's maandags zag men op Chipka een broeksken op 't koordje hangen. Ouze Pie had zich zeker verabuseerd Steenkoolprijzen. Terwijl de steenkolen in België aanhoudend duurder worden, schijuen zij in Engeland goed- kooper te worden. Zoo verneemt de Daily Mail uit de kolenstreek van Derbyshire, dat dijnsdag de prijs der kolen begon te dalen. Do reden daarvan wordt niet ge noemd. 1® kwaliteit huiskolen zijn 1 shilling per ton verlaagd. Eene algemeeno daling wordt spoedig verwacht. Zoo kan op den duur de goedkoopheid der Engelsche kolen hier, door de concur rentie, ook den prijs doen dalen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 ijzerdraaier-smid verzekerd werk on- noodig zich aan te bieden zonder goede getuigschriften 2 kleermakers, (leer jongens en 1 halve gast; een huis- en paardenknecht in een bijzonder huis der stad, g ed loon een leerjongen voor de boekdrukkerij. Vragen werk 1 bakkersgast 1 smid, (leerjongen) 1 voerman fabriekwerkers. De oud-kenonik Bernard, die ge- meugdwaaiu het proces-Dumont en die de kap over de haag hetft gcwoipen, is, naar Le Soir meldt, getrouwd. sing aan dit voorstel komt. De voorzitter beeft eindelijk beloofd de vraag van M. Maenhaut aan het bureel der Kamer over te maken. De ziekteteekens der razernij, die tot nu toe slechts na een wetenschap pelijk onderzoek te onderscheiden wareD, zullen voortaan, volgens eene uitvinding van professor Van Gehuchten, van Leu ven, door het onderzoek vau zekere zenu wen der in razernij gestorven dieren. Steenkolen. De bestuurders van koolmijnen uit den Borinage hebben hunne kalanten laten weten, dat ter oor- zake van het gebrek aan voorraad, de talrijke bestellingen en de voortdurende verhoogiogen van werkloon, de kolen weer 2 fr. per ton zullen opslaan. De Boerenbond en de groote melkerijen. De koofdiaad vau den Boerenbond, den 19 Februari te Leuven vergaderd, had te onderzoeken welke houding hij moest aannemen tegenover Comptoir général des grandes laiieries beiges, dat er zich op toelegt, vooral in Vlaanderen, groote uijverheidsmelkerijen tot stand te brengen. Eene nieuwe vergadering had den 7 Meert plaats, iu welke Brabant, Lim burg, Antwerpen, beide Vlaanderen en Heuegauw vertegenwoordigd waren. Na grondige bespreking werd, op tal rijke beweegreden gesteund, het besluit genomen 1° Zich niet te verstaan met gezegde instelling en geene melkerijen te stichten, die er van afhangen 2° Samenwerkende melkerijen te stich ten, 't zij gewestelijke, 't zij plaatselijke, iu alle gemeeuten, waar de omstandig heden hiertoe gunstig zijn 3° De tot stand gebrachte melkerijen met de grootste volmaakthetd iu te rich ten en aan het hoofd ervan bestuurders te plaatsen, die geheel op de hoogte van het vak zijn 4° De boter hij voorkeur te verkoopen in tnijueu ofciié s, door de samenwer kende maatschappijen gesticht, om alzoo de winsten, geë>euredigd ouder de deel nemende melkeryen te kunnen verdeelen. Botermarkt.- Hedene werden 604 klonten boter ter markt ge' bracht, wegende te samen 3890 kilos. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. PoBtbureel van Aalst. De naars van spaarboekjes uitgegeven vóór 1 Januari 1900 zijn verzocht dezelfde in te brengen voor het inschrijven der intresten. Hophandel. De verzendingen hop gedaan in de maand Februari laatst in de laudstreek Aalst, bedragen een gezamen lijk gewicht van 96464 kilogrammeu. De Gazette meldt dat, sedert de Koning, ter oorzake zijner oogziekte, niet meer lezen mag, een Engelschman eiken avond voor Z M. de Times van voor tot achter voorleest. Geen kleinigheid Iu eeue witgoedweverij te Vilvoorde, kwam eene löjarige werkster met eenen pot kokende stijfsel de trappen af, hierin geholpen door eenen werkman. Het meis je, dat de eerste was, deed eenen misstap en viel de werkman, viel op haar, te gelijk met het kokend vocht. Beiden Leb ben doodelijke brandwonden bekomen. Drinkt 't alom 't bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Geluk van M. Goetgeluck. De Gentenaar Goettfeluck, die den 19 dezer in zijne geboortestad het voorwerp zal zijn eener betooging, vertrok voor de eerste maal naar CoDgo den 19 maart 1887 aan boord van de Brabo, iu gezelschap der betreurde bevelhebbers Bia eu Pouthier. Tijdens dit eerste verblijf in het zwarte land, bleef Goetgeluck 'in de Lagero- Congo en Midden-Congo. Iu december 1889 kwam hij terug naar Geut bij vertrok opnieuw in juli 1890, toen hij dienst nam bij de Naamlooze Maatschappij voor den Handel in Opper- Congo, die hem het bestuur verleende van het distrikt der Bangalas. In 1892 werd hij door Jeroom Becker aangeworven om met hem eene zending te vervullen in Manyema, in de streek door de Arabieren bezet. Daarna werd Goetgeluck opnieuw de zendeling van den Vrijen Congostaat, Hij bleef tot in mei 1896 op den Evenaar. Opnieuw naar Afrika terugkeerende, na een verlof te Gent van zeven maanden, vertrok Goetgeluck voor de vierde maal den 6 maart aan boord van den Eduard Bholen. Hooger op ging hij, in Kassaï, in 't Hoo- ger Sankuru, te Luluaberg, te Luéoo, en in juli was hij te LeopoMstad, om er de inhuldigers van den Cougospoorweg te gemoet te komen. Hij ontving er vriendschappelijk de Geutscbe afgeveerdigden, MM. kanunnik Seghers, Lippens, oud-burgemeester, en de dagbladschrijvers C. Verhé, De Bus- scuer en Verhaegen. Dan trok bij verder op naar het meer Leopold II, vau waar hij thans terug keert, na 13 jaar dienst in 't zwarte land. Sedert zes of zeven jaren is M. Van Waes in een huis te Ledeberg gestorven. Zijn erfgenaam heeft alles gelaten zooals het was niets, behalve de geldweerden, werd weggenomen en er bevinden zich daar meubelen, schilderijen, oud porce- leio, linnengoed, enz. Dieven hebben ge- vouden, dat daar een beter gebruik vau die goederen kon gemaakt worden en zijo in het huis gedrongen, waar zij op hun gemak het best uitgenomen hebben en er mede weggegaan zijn. Het schijnt dat zy hun beZ06k herhaalde malen her nieuwd hebben en al wat draagbaar was hebben ontvreemd. Woensdag avond kwamen de ge- naamden Tkeophiel Franck, oud 41 jaar getrouwd en vader van 8 kinderen, en Frans Mulders, jongman, oud 25 jaar, beiden geboren eu woonachtig te Belcelè van Antwerpen,waar zij werkten, langs de baan van den staatsspoorweg. Het was rond 9 uren 's avonds, 2 trei nen die elkaar moesten voorbystoomen kwamen iu volle vaart toegesneld de on gelukkige werklieden die om zoo te zeg gen zich tusschen twee vuren bevonden sprongen de eeue langs den eenen en den andere langs den anderen kant.'Beiden werden elk door eenen trein verpletterd. Men heeft de vermorzelde ledematen bij- eongescharreld, onder andere,een bebloed hoofd dat bezijden de baan lag, en naar het armhuis gedragen. Deze afgrijselijke ramp viel voor nabij de statie Belcele Noord, tegen de plaats, waar de ongeluk kige Van Remoortere zondag avond ver moord werd. - Ia eenen kleergoedwinkel, op de Turnhoutsche baan, te Antwerpen, waar men tegen maandelijkscbe stortingen, of por abonnement verkoopt, kwam eene vrouw, die voorgaf, op de Peerdemarkt te wonen, voor 183 fr. aankoopen doen. Zij betaalde als handgeld 5 fr. en ver der met wissels. Maar daar de patroon in de vrouw wei nig vertrouwen had, deed hij haar door twee bedienden opvolgen. Zij stapte op den tram, dan er weêr af, om op eenen anderen te stappen, en zoo herhaaldelijk, tot zij hare vervolgers toch kon ontsnappen. Maar donderdag morgend werd zij ge zien in de Meistraat en, daar de politie verwittigd was, kwam deze van de derde wijk de vrouw dadelijk in hechtenis nemen. Zij bekent den diefstal, doch beweert dat zij opgestookt werd door eene andere vrouw, die kalant van den zelfden winkel is. Zij zou haar zelfde vi.f Tank hebben geleend, die zij als bandgift heeft betaald. 't LeuveEsbior der brouwery Druwé, is het beste. Dat eene patrijs eenen treiu doet stoppen, heeft rueu wellicht nog nooit gezien. Dit is dezer dagen gebeurd op den ijzerenweg Leuveu-Thienen. Eene patrys had namely k door het licht aangelokt, het glas van eeD signaal in stukken gevlogen, zoodat de baanwachter, den weg niet vrij wanende, den trein deed stoppen. De arme vogel lag tusschen de glasscherven te spartelen, toen men kwam zien, wit er gebeurd was. Maandag heeft de Balegem.^óou stior eenen jongen, die in den veestal aan 't werken was, doodgepletterd. Vreeselijk ongeluk. Donderdag nacht, rond 11 uren, hebben voorbygan- gers het lijk van eene vrouw vinden lig gen, nevens de riggels van de Staatsspoor weg van Brugge Daar Brussel, bij den overgangsbarreel aan de plaats Halfwego, op het grondgebied van de naburige ge meente Oostcamp, waar geen barreel- wachter is aangesteld. Het lijk was vreeselijk verminkt, de helft van het hoofd was afgereden alsook een arm en een gedeelte van een been. Te oordeelen naar de bleeding en gansch het uitzicht van het slachtoffer, moet dit laatste eene dochter zyn van een klein boerengezin zij schijnt een 25tal jaren ou I. Tot hiertoe heeft men haren oorsprong niet kunnen vaststellen. Het parket van Brugge is ter plaats geweest van een schrikkelyk ongeluk. Men veronderstelt dat zij, van den arbeid terugkeerende, over den bareel wilde gaan juist op het oogenblik dat de expres- trein kwam aangereden uit Brussel, die om 22 en half te Brugge aankomt, welke zij niet zal gezien hebbeu of dien zij wilde vooruitloopen, en zij alzoo door don trein verrast werd. t Is reeds het vijfde menschenleven, dat deze barreel, die niet bewaakt is, kost, in, twee jaren 'tyds. Men vraagt zich af of dit cyfer moet verdubbeld worden, vooraleer eeu einde zal gesteld worden aan dezen noodlottigen toestand. Vrijdag avond kwam een goederen- trein uit Charleroi de statie van Haine- Saint-Pierre binnen gereden, terwyl de reizigerstrein van Erquelines deze verliet. De laatste werd door den goederentrein in de zijde aangereden. Drie rijtuigen van den personentrein werden verbrijzeld een derzelve was geheel in splinters. Van de reizigers die er in zaten werden er tien, gelukkig niet gevaarlyk, gekwetst. Allen zijn personen uit den omtrek van Btnche. De locomotiefketel van den koopwa- rentrein ontplofte en hierdoor bekwamen 'le stoker eu de machinist hevige braud- wouden. Groot was de schrik onder de reizigers. Kr werd hulp ingericht om de gekwetsten te verzorgen en de baan te ontruimen, doch tot middornatht bleef het verkeer gestremd. Eeu onderzoek wordt gedaan om de oorzaak van het ongeluk te kennen. lot 77.50 de volledige kleedlj Tussore en Slian- tungs-Pongces - alsook zwarte, wille en gekleurde :d 95 cent. tot fr. 28 50 den meter effen, geribd,gekwadrilleerd, bewerkt, Damas, enz. (ong. 240 kwal. en 2000kleur' h£u hl". ,eckeninS®n). vracht- en tolvrij te huis besteld. Monsters per keerende. G. HENNEBERG, ZlllI-FlbrM ft. tl K. Itvtr j. ZURICH. Dezer dagen werd te Qillv op de bakkersvrouw R. Dresso, eene poging tot moord gepleegd, en een genaamde Leo- pold Van der S., de knecht, werd van die misdaad verdacht. Te Charleroi aange houden, bekende hij de misdaad, doch inbrengende dat hij onder den indruk van eene onverklaarbare opgewondheid was. Het onderzoek ter plaats heeft aangeduid dat er tusschen het slachtoffer en den moordenaar eene vreeselijke worsteling was geweest. Ook was er eene som van öO fr. gestolen. 7n ^iö vrouw vaQ oenen mynwerker te Liharleroi die door haren man geslagen was, kwam hier over klagen, bij den poli tiecommissaris. Die man wint fr. 12 60 por dag naar het schynt. Maar bij wil hiervoor goed gevoed worden, 's morgens eieren en 's middags en 's avonds beaf- stek. De vronw oordeelde dat die levens regel van... te veel versterkte en zette hem zekeren avond chocolaat voor. Van daar zijne verontweerdiging en de ram meiing, die er op volgde. Een geval van razernij. Zaterdag avond heeft te Levallois Perrot, een vree selijk geval van razernij plaats gehad, in byzonder dramatische omstandigheden Een 20jarige jongeling, de ingenieur Haul Ballereau, was een zijner oude stu diemakkers M. Fortin, wonende n. 2, me Neuve de Villiers, gaan bezoeken. De jongeling was daar sedert eenige oogenbhkken, toen hy eensklaps onwel werd en tot mad. Fortin, moeder van zynen vriend, zegde j

De Denderbode | 1900 | | pagina 2