Zondag 18 Maart 1900 5 centiemen per nummer. S4ste Jaar 3432 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. RECHTSGERIED AALST. Kiescollegie der Kiezers-werklieden. Kiezing van II Maart 1900. UITSLAG. ALGEMEENE TOTALEN: Getal stemmers 3690 Liebaut Nietige stembrieven 107 Geldige stembrieven 3583 Volstr. meerderheid 1792 2385 Eylenbosch 2578 Bocqué 1190 Luycx 1181 God, Vrijheid, Christene Samenlevingen Vaderland! Dwang en Schooloorlog. LANDBOUW. Gandidaat te Brussel.- Verkorting van den diensttijd. Werkerspensioenen. DE DENDERBODE. Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 17 Maart 1900. Kanton van Aalst. Aalst. 1* opnemingsbureel. De kiezers der Stad Aalst, Bureelen i Getal stemmers 627 Nietige stembrieven 80 Geldige stembrieven 597 Aalst. Catkoüeken Socialisten 4 en der gemeente Erpe. j Liebaut 372 Eylenbosch 37i j Bocqué 224 Luycx 221 opnemingsbureel De kiezers der Stad Aalst, 2, en der gemeenten van Baevegem, Hofstade, Impe, Meire, Moorsel, Nieuwerkerken en Vlierzele. Getal stemmers 651 Liebaut 385 Nietige stembrieven 18 Eylenbosch 388 Geldige stembrieven 633 Bocqué 244 Luycx 240 Aalst. 8d* opnemingsbureel. De kiezers der Stad Aelst 3, en der gemeenten van Baerdegem, Erondegem, Gijsegem, Herdersem, Lede, Oordegem en Ottergem, Getal stemmers 648 Nietige stembrieven 14 Geldige stembrieven 634 Liebaut 484 Eylenbosch 480 Kanton van Sottegem. De kiezers der Stad Sottegem en landelijke gemeenten. Getal stemmers 305 Nietige stembrieven 8 Geldige stembrieven 297 Kanton van Herzele. Bucqué Luycx 149 148 Eylenbosch 239 Bocqué 55 Luycx 54 De kiezers der gemeenten van Herzele, Aygem, Burst, Erembodegem, Haeltert, Kerkxken, Sl Lievens-Hautem, Letterhautem en Ressegem. Getal stemmers 630 Liebaut 477 Nietige stembrieven 17 Eylenbosch 477 Geldige stembrieven 613 Bocqué 134 Luycx 135 Kanton van Alinove. De kiezers der Stad Ninove en der gemeenten van Denderhautem, Denderleeuw, Denderwindeke, Iddergem, Meerbeke en Oultre. Getal stemmers 8J9 Liebaut 424 Nietige stembrieven 20 Eylenbosch 423 Geldige stembrieven 809 Bocqué 384 Luycx 383 Voorwaar de uitslag der kiezing van zondag 11., is een roemrijke Zegepraal voor onze catholieke anti-socialistische werklieden en ambaciiters. Even als over 4 jaren waren de roode socialisten alleen in 't strydperk ge treden, wel wetende dat de liberalen en groene socialisten hun heimelijk door hunne stemmen zouden steunen. Het is onbetwistbaar ook overal stemden de blauwen en groenen als een man voor de rooden en dit meest in 't Kanton van Ninove. Maar ondanks die ondersteuning triomfeerden onze catholieke vrienden met eene meerderheid van 1195 stemmen, en dat wanneer velen onzer partijgenuoten zich de moeite ontgaven ter stembus te gaan. Wy, catholieken, hebben dus, sedert 4 jaren, 4 a 500 stemmen aaiigewoDneD, ons teruggeschonken door tal van brave lieden welke eindelijk de oogen hebben geopend en nu heden in den groenen, rooden, blauwen bedriegeiswinkel klaar zien. Deze overheerlijke uitslag voorspelt weinig goeds voor onze tegenstrevers in vooruitzicht der aanstaande Kamerkiezingen. Eere zij dus aan onze catholieke anti-socialistische werklieden en ambachters, zij hebben zondag 11., nogmaals getoond dat ze vertrouwen blijven stellen in de Catholieke Ster, in de leering der R. C. Kerk welke ons alleen eene vreedzame, voordeeiige en duurzame oplossing van het maatschappelijke vraagstuk kan be zorgen. Eere dus, drij maal eere aan onze Catholieke Vrienden van Stad en Dorp... Moed mannen nog twee maandekens met vlijt en toewyding gewerkt en de groene verraderskliek met haren blauwen en rooden aanhang, zal voor eeuwig en drij dagen onder de algemeen» verachting verpletteid liggen I.. Vooruit dus, vriendeB, voor De dagen der kiezingen zijn dagen van groot belang; van bon haugt veel af, alles ze lfs voor het geluk en den vrede van een Land. Dc kiezers moeten dus goed uit hun oogen zien; alle reebt brengt een plicht mede en dio der kiezers is de beslemming van het Land slechts toe te vertrouwen nan mannen die suiker hooge zending waar dit zijn en ze met voldoende be- hcaamheid kunnen vervullen. En oüder het woord bekwaamheid be grijp ik ook het programma, het leid- schrift naar wier volbrenging de partijman streeft. Wij kiezers van Aalst zullen verschil- lige tegenstrevers aantreffen Ook de geu- zerij «lie hier zoo lang dood bleef, komt te voorschijn dank aan de nieuwe wet. Wat belooft de geuzerij Reeds verleden week hebben wij een deel van haar programma ontleed. Zij willen alleman naar de kaz 'rn, al de kin deren naar de verwereldlijkte school van den Staat Dender galm schreef Wanneer de Staat de ouders dwingt hunne kinderen naar school te zenden n is het logisch dat het zijn plicht is er in voldoemle getal te openen dat hij het n programme opmake, de onder- wijzers benoeme en zijne opzich- ters strenge bevelen geve om te zien of de voorschriften der wet uitgevoerd worden, dit zijn de waarborgen welke de ouders kun nen eischen. Die woorden, «lunkt mij, laten geenen den minsten twijf.-l. De toekomende repré sentant der Aalstersche geuzen wilde ver plichte, maar ook de verwereldlijkte school van den Staat. Hij durft het woord nog niet uitspre ken, waarom De zaak is er. Wij vragen ons dus af waarom de fa meuze geuzenreprésentant niet rechtaf zeggen durft wat bij wil, wat hij begeert, wat hij te Brussel verdedigen zal Is hij uit den deeg gekneed der nog fa meuzere opstellers van den armtierige, die niet zeggen dorsten wat zij dachten over ziel en toekomstig leven en uochtaos wat later den theologant uithiugen met over toeverij te razen Wij denken het niet. Ne représentent moet wat meer eerbied hebben, zich vry wat booger achten dan een gemeeue gazetscbrijver. Die gemeene gazetschrijver hoopte daardoor wat een voudige menschen te bedriegen, maar dat hy deerlijk mis zal zijn in zyne lage en be driegende berekeningen dat zullen de kiezingen bewijzen. Wat er ook van zij, de fameuze geuzen- représentant in spe zal klaar en duidelijk spreken en hij zal zeggen lijk zijn coufra- ter te Denderraonde Ik wil de ver plichte en verwereldlijkte school.» Beiden zijn immers progressist, voor uitloop»,rs lijk ze zeggen. Weet ge, lezers, wat die eenvoudige woorden beteekeneu Wij gaan het u zeggen. De liberalen gaan, wel te verstaan als zij meester worden, in de Kamer (dit kunt ge verhelpen met voor de catholiéken te stemmeneene wet «toen stemmen waar door AL DE OUDERS verplicht worden AL HUNNE KINDEREN naar school te zenden tot op zekeren ouderdom; men spreekt algemeen van veertien jaar. Wie niet gehoorzaamt, wordt gestraft door boet of gevang. Qij zult ook de school niet kiezen waar gy uwe kinderen sturen wil het zal zijn naar eene school van den Staat. Het programma moei door den Staat opgemaakt worden, zegt de armtierige en by redeneert verder voort. Daar er in dc school geloovige en niet geloovige kiu- deren zijn, zal er van geenen godsdienst gesproken worden om de vrijheid vau ge weten der nietgeloovigen niet te krenken. Ja, zult ge zeggen en de vrijheid der gtloovige kinderen dan Maar eeuvou- uige, weet ge dan nog niet dat die te huis mogen blyven en van geene tel zyn Wij zyn dus volop in dé onzijdige, liever verwereldlijkte school. De Staat ook moet de onderwijters be noemen Welke ouderwyzers zal hy be noemen Natuuilijk mauueu gevormd in de noimaalscuoleu van den Staat, waar goddeloosheid troont en hooge toon voert. De geest die er heerschen zal, zal die zijn van vijandschap, van haat tegen den Gatholieken Godsdienst. Nu nog, niette- staande 16 jaren van catholiek bestuur is het eeD geest van goddeloosheid of van een ijskoud scepticism, welke heerscht ia «Ie normaalscholen, in al de scholen van den Staat. De onderwijzers, gevormd in zulke nor malen, zijn doordrongen van den geest van ongeloof. Eu welke vruchten zou hun onderwijs afleveren Zoo den vader, zoo is de zoou, zegt men.Ehwel, zoo de mees ter zoo de leerling 1 Vraag eens te Gent wie de steunpilaren van Vooruit zijn Vraag eens waarover de godverzaker Laurent zich zoo hevig bekloeg Die onderwijzers wierden socialistzij bezochten of liever bezoeken Vooruit, en zijn zijue beste klanten. Wat kunnen de leerlingen van zulke meesters worden? Natuurlijk socialist van hert en ziel 1 Kiezers, overweegt dit alles. Wilt gij dit ongeluk verhoeden; wilt gij u vele rampen sparen, stemt dan voord en geus niei. Hij wil uw kind opvoeden in eene school wier dampkring zoo slecht is als die van eene besmettelijke ziekte. Denkt op uwe kindereü, op hunne toe komst Denkt op het geluk welke zij u aanbrengen indien zij braaf en deugdzaam zijn. Eu dezes waarborg is de Godsdienst. Kiezers bemint uw eigen welzijn en verstoort uw huiselijk geluk niet met uwe kinderen met eigen handen te wer pen op den weg van het verderf slakken, bekwam men 21,932 kilogr. knollen. Zulke cijfers behoeven geene toelichting 1 De groote hoeveelheid organische stik stof benadeelt de hoedanigheid der knol len Sodanitraat integendeel is bij uit stek de stikstofmest der aardappelen het is in deze teelt dat het gebruik van sodanitraat de hoogste winst afwerpt. Mr Van Eist bekwam te Calmptbout 10,450 kil. aardappelen zonder stikstof- mest, en 21.760 met toepassing van stik stof. Voegen wij dus bij de gewone hoeveel heid stalmest en delven wij met hem in den grond: 500 tot 600 kilogr. Thomas- phosphaat en 150 tot 200 kil. chloorpo- tasch of potaschsulfaat. (De ruwe zouten kunnen op dit tijdstip des jaars niet aan bevolen worden, op de voorafgaande vrucht zou men 600 kil. kaïniet hebben kunnen aanwenden.) Eindelyk zal men 150 tot 300 kil. soda nitraat per heet aar, in tweemaal toepas sen de eerste helft bij het begin van den groei, de tweede onmiJdelijk vóór de aan* hooging der struiken. Antwerpen, Maart, 1900. P. PIPERS, Landbouwleeraar. De Aardappelteelt, Sedert het begin dezer eeuw heeft de aardappelteelt steeds meer en meer uit breiding genomen. Thans bedraagt de omvang der j&arlijksche wereldopbrengst ongeveer 102,643,000 kub. meters. Dus een ware berg I Europa h^vert van die hoeveelheid om trent 95,888,600 kub. met. eu, volgeDS de laatste statistieken, beloopt de Belgi sche opbrengst ongeveer 2,680,805,200 kil. per jaar. En dat is niet genoeg 1 Immers do gemiddelde opbreDgst per hectaar is thans 13,000 kil., een oogst van 15 tot 17,000 kil. wordt voor prachtig gehouden en uogthans heeft meer dan een proefveld van 50 tot 58,000 kil. opge bracht Het verschil is ontzettend. Door verstandige bebouwing zal men deze op brengsten nabijkomen. Wij zullen de grondbewerking niet be spreken, de Belgische landoouwer staat imm«.'rs bekend voorzijuen kundigen ak kerbouw en onze landerijen moeten niet voor die van vreemde landen onderdoen. Wij hebben slechts de keus der plant- knollen en het vraagstuk der bemesting te bespreken, deze zijn de twee hoofdin- vloedeu eener rijke opbrengst. De landbouwer, die eene goede varië teit bezit, moet dezelve door aanhouden de uitzoekmgeu, in bare volle kracht bewaren. Niet alleen zien wij nu het uit' zoeken verwaarloozen, maar men ver koopt of verbruikt de schoone knollou, om alleen do kleine aardappelen, het uitschot, voor plantgoed te bewaren Moet bet dan verwondering wekkeD, dat de opbrengst slecht 9 of 10,000 kil. bedraagt De bemesting, ziedaar de hoofdzaak voor de hoeveelheid en voor de hoedanig heid der kmdlen. Met stalmest alleen zal niemand de hoogste opbrengst evenmin als knollen van eerste hoedanigheid winnen. Het is dus uiet geraadzaam veel stal mest aan deze teelt te besteden. De aar dappel vraagt eene toepassing van aan vullende handelsmeststoffen. a Het potascb-losmakend vermogea is zeer groot bij den aardappel en nochtaDS hebben de potaschmeststoffen niet zelden de opbrengst verdubbeld. D'Smets, iu zyu werk - De Potasch in den Landbouw - haalt talrijke proefuemingen aan en komt tot de volgende besluiten goed aange wende potasch vermeerdeit de totale op brengst, vermeerdert de verhouding dikke knollen merkelyk vermeerdert den in houd zetmeel. Wat het phosphoorzuur betreft, M' Shreiber geeft den volgeuden uilslag van een proefveldmet stalmest alleen, bi acht het laud 11,270 kil. aanlappelen voort door toevoeging van 700 kil. Thomas- De afgestrafte priester Daens gaat, zoo •Ie dagbladen melden, als eerste candidaat der groene volksfoppers optreden in 't Arrondissement van Brussel. Nu het moet definitief besloten zijn want de afgestrafte vertelde het woens dag morgeod zelf tc Brussel aan de libe rale dagbladschrijvers. Ook de Aalstersche correspondent van La Gazette schrijft dat priester Daens het hem persoonlijk heeft bevestigd, er bijvoegende dat de groenen waarschijne- lijk twee candidaten en zelfs drij zullen aanbieden en een dezer zou deOultresche smid Lambrechts zijn met zijnen groenen paraplu. De strijd zal door de groenen van Chipka worden gevoerd ter uitslui ting vau de mossel-democraten der firma Carton-Renkin. Te Aalst zal de afgestrafte vervangen worden door M. De Backer, van Dender hautem, heden gehuisvest te St. Joost- ten-Nooiie of door den archi-zeeveruar P. Daens. Als 't huis bouwvallig is, verhuizou de ratten, en zoo handelt de afgestrafte ook. Eu inderdaad, dagelijks moet hij onder vinden dat zijn rijk in ons Arrondisse ment uit en voor altijd uit is. Een loge naar, een schijnheilige, een valsche be- lover kan wel eenigen tijd zekere brave lieden verschalken, maar eindelijk daagt er een dag op dat de zon der waarheid zoo helder scbynt dat degefopten, willen of niet, moeten klaar zien. Velen zien nu klaar eu duidelijk dat de afgestrafte pries ter Daens en zijne luitenanten De Backer, onze Pie en C" niet de welvaart van werkman, landbouwer on ncering- docner beoogen, maar alleenlyk hunne persoonlijke vereeriug en verheffiag en de vette brokken die er aan vast zyn. 't Is voor den grooten put van 4000 balle- kens, schreef 't Land van Aelst... Wat deed de afgestrafte voor 't volk Hij deed oneindig veel beloften doch geene enkelo heeft hy verwezenlijkt. Integendeel hij werkte tegen de belan ;en van den minderen man. Toen de twestie ter Volkskamer te spraak kwam van de vergelding aan de militianen op 30 fr. ter maand te bepalen, riep bij uit Dertig fr. is veel te veel, tien fr is meer dan genoeg want de mili tianen kunnen thuis geen tien fr. verdienen. Ja dat riep die zoogezegde voorstaander dor belaugon van de werklieden uit. Er wat deden de luitenanten van den afgestrafte Zy hebben duizenden meters regels geschreven in H Land van Aelst, Klokke Roeland, Recht, enz. maar 't was meest al dom gezeevur dat nog schupje aarde aan den dyk brengen kan. Wij herhalen het Priester Daens en zijne luitenanten ondergaan heden het lot van alle kwakzalvers eerst geëerd en geprezen, maar als 't fopmiddelis gekend dan veracht door al wie is bedrogen weest I Maar nog een woord Een onzer vrien den stelt ons de vraag - Zouden de groenen soms van onze Aalstersche liberalen geen zakje raap zaad hebben gekregen op voorwaarde van zicb uit hunne voeten te maken Wie weet het al de duivel eet noch drinkt.... De miJdenafdeeling verga derde om de voorstellen Colfs i Lorand te onderzoeken. Waren aanwezig MM. Woeste, Maenhaut, rStouffs, verslaggevers Colfs, Lorand, Mousset. Verontschul digd M. Delbeke. Voorzitter M. De Sadeleer. De andere verslaggevers haddeu eerst morgens hunne byeenroeping ontvan gen, en konden dus niet tydig aanwezig zyn. M. Colfs heeft zijn wetsontwerp ont wikkeld, in antwoord op de critieken, die bet in 1898 h&d uitgelokt. Hy heeft er vooral aan gehouden, de mogelijkheid der hervorming aan te toonen, met het oog op de naburige landen, waar de diensttijd veel korter is dan bij ons. Hij bewees dat men het krijgsonder- richt hoegenaamd niet zou schaden, door de onderricbtingscompagnics te groepee- ren en de corveeën en wachten in ruime mate te verminderen. Hij rechtveerdigt ook zyn voorstel met het oog op de belangen dor nijverheid en van den landbouw. En in geval van oor log zullen er te samen met de burger wacht manschappon genoeg zyndit heeft 1870 bewezen. En toen hadden wij de Maasforten nog niet. In geval van oproer is de gendarmerie voldoende, En dan hebben wij ook nog Je burgerwacht. M. Colfs heeft deu diensttijd vau 16 maandeu voorgesteld, voor de infanterie ofschoou hij deze nog zou willen verkort maar hij wil dat, in gevallen van oalusten de jonge sold&tea door geoefende mannen omringd zijn. Daarna waa het de beurt van M. Lo rand, om zijn voorstel te ontwikkelen. Hij vindt het monstorachtig, dat de soldaten na den nnodigen tijd in dienst wordeu gehouden, om tot speelgoed voor het onderricht der officieren te dienen. Men moet de corveeën laten doen door mannen, die daarvoor afzonderlijk be taald worden, en de jonge lieden moeten op den krijgsdienst voorbereid worden, en door turnlessen in de scholen, schiet oefeningen met het geweer in de caato- nale gestichten, te beginnen van 15 of I6jarigen ouderdom. Wy treden de vermindering van den diensttijd by omdat het ons een stap na der zal brongen naar de eenige goede op lossing der militaire kwestie, namelyk het vrijwilligersleger, het niemand ge dwongen soldaat De nieuwe minister van arbeid, de heer Baron Surmont de Volksberge, werkt met den meesten iever aan den opstel vau bet wetsontwerp op de werkerspensioe nen. Het wetsontwerp zal naar allewaar- schijoelykheid in den loop der aanst. week bij de Volkskamor ingediend worden. Het wetsontwerp zal gesteund zyn op het ontwerp dor byzondere commissie. De overgangsbepalingen zullen voorstel len de arbeiders die de 65 jaren bereikt hebben en in de vereischte voorwaarden verkeeren onmid'Jelijk een pensioenen van 100 frs. 's jaars te gunnen ten yoor- deele van dezen die meer dan 50 jaren ouderdom tellen, zou de Staat eene groo- tere bydrage, in de pensioenkas storten. Men hoopt dat de beraadslaging over het ontwerp te gelyker tyde met deze over de begrooting van arbeid zal kunnen plaats hebben, omdat bet niet te veel verwikkeling zou veroorzaken. Inderdaad, het zal voldoende zyn een nieuw crediet van 7 of 8 naillioenen too te staan voor de betaling der pen sioenen aan de werklieden die nu reeds 65 jaren oud zyn en ten voordeele der overigen het crediet van 600,000 frs. nu aan do by de pensioenkas a&ogeslotene mutualiteiten toegekend, tot 2 millioe- nen to vermeerderen. Onzo geachte lozers zullen zich herin neren dat de socialisten maar het pen sioen willen gunnen alleenlijk aan de mijnwerksrs, terwyl de cathalicke meer derheid der Kamers onder dat opzicht alle werklieden willen gelyk stellen.

De Denderbode | 1900 | | pagina 1