Catholieke Werkmanskring. an tak op tak. Alles in eerlijkheid en deftigheid. DE GIFTMENGSTER. «DE DENDERBODE Erembodegem. - 31. WOESTE. 1 Baerdegem. Politiek nieuws. Rechterlijk kronijk. Allerhande Nieuws. Zondag 18 Maart aanstaande, plechtige aanstelling door den Z. Eerw. Heer Deken ▼an den E. H. Rombaut, Bestuurder be noemd in vervaogiag van den E. H. Pas toor Ponnet. Ten tweode. Huldebetoog aan de heeren Eylenboscb, Liebaut en T'Joncké zondag laatst mét 1200 stemmen meei- derheid gekozen als leden vau den Werk- rechtersraad. Alle Eere- en Werkende leden worden tot die plechtigheid uitgenoodigd. De Schrijver, De Vooreitter, I. Vlassenbroek Bon L. Bethune. nooit liegen en nooit bedriegen, nooit beleedigen en nooit lasteren dat is onze leus, schrijft Het Land van Aelst. Maar zie geen gazet ter wereld is oneerlijker dan Het Land van Aelst, geen gazet liegt en bedriegt meer, geen gazet beleedigt en lastert meer... Een staaltje van die groene eerlijkheid en deftigheid knippen wij uit bedoelde gazet - Wy lezen in d'Encecliek vaD onzeD Paus Terwyl de rykdommen in han- den van een klein getal bezitters zyn - samengestroomd, is de groote menigte dieper in ellende gezonken... Tegen dien toestand moeten spoedige en krachtige hulpmiddelen aangewend worden. Door die woorden wordt de klim- mende belasting gevraagd Zij die deu logenzak van Chipka zon der nadenken gelooven, zullen aannemen dat Z. H. de Paus door die woorden de klimmende belasting als noodzakelijk houdt. Maar eccige oogenblikken overdenking is voldoende om te begrypen dat Z. H. Leo XIII de klimmende belasting er in 't geheel niet in aanduidt. De klimmende belasting is de diefstal door de wet bekrachtigd en moest Z. H. Leo XIII ze huldigen Hij zou bet zevende gebod Gods afschaffen, Wacht u van stelen en onrechtveerdig leven, a Onnoodig, denken wij er verder op uit te weiden om de dwaasheid der leugens van de helden van Chipka te doen uit schijnen. Om de rampen op de ijzerenwe gen te vermijden. Eeu maker van electriscbe werkiogen, M. Carpaux, komt een toestel uit te vinden, bestemd om de 8poorwegougevallen by mistig weèr te voorkomen. Dat toestel, bestemd om op de spoor- weglijnen de grootste diensten te bewij zen, vormt een der zeldzaamste en een voudigste waarschuwingsmiddelen. Een enkele telegraafdraad is voldoende om het in beweging te brengen. Merkweerdig genoeg, 't is tegen eene verstrooidheid van den machinist zeiven, dat het den trein beveiligt. Indien zelfs de machinist en de stoker gestorven, of van hunue stoomwagen gevallen waren, zou de treiu het signaal niet meer kunnen voorbijtrokken: een hefboom komt zich rechtstellen bij den rail, opent de kraan van den WestiDgbouse vang en laat den stoom ontsnappen. De trein blijft dus vaD zelf stilstaan. De uitvinder heeft zyn stelsel den heer Minister Dadelijk zullen proefnemingen worden. RAAPZAAD. In plaats van in - Het Land van Aelst, te ant woorden op onze vraag Wie is de kassiei geweest van de 1000 patoterkens Raapzaad die te Audenaacde werden los gemaakt, antwoordt de afgestrafte in - Le Peuple 't orgaan der socialisten, dat zijn broeder Pie Dooit een centiem ontvangen heeft van M. Raepsaet, Volks vertegenwoordiger en Burgemeester van Audenaarde. Het is aan my, priester Daens, dat M. Raepsaet eens duizend franks leende Laat mfj uitspreken ik kom ter zake, zeide Hugonet ongeduldig. Maar wanneer had Landregarde kun nen vragen, want de geleerde dokter begon nog meer door te draven. Hij noemde eene geheele litanie professoren en beroemde dok ters op, waarmee hy in betrekking stond of gestaan bad. Hij dwaalde nog verder af en sprak zelfs van xjjn huwelijk, van zijne vrouw, zyne kinderen, over pathologie, ana tomie, smetstoffen, enz. Laudregarde, wiens geduld uitgeput was, riep uit u Maar, waarde dokter 1 «ijt gy ook ▼au meening, dat wy hier met eene maag ziekte te doen hebben Zeer zeker 'i hernam Hugonet. Ik zal niet het tegengestelde beweren hernam Landregarde lachende, toen hij zag hoe gemakkelijk de dokter te rangen was in zijne strikvraag. Herinnert gij u al de ver- scbijnselen, die wy hier bemerkten 't Ja, zeker.... 1 ilugonet scheen niete minder dan zeker zijn, en wiet nauwelijks, wat op die bepaalde als vriend toen ik nog kamerlid was maar die 1000 franks gaf ik terug. Dat is waarheid de 1000 franks wer den teruggegeven in twee malen maar in welke omstandigheden, waarom en op welke voorwaarde ze geleend werden dat verzwijgt de afgestrafte... Aardig! Aardig! dat toen juist de kieziogtijd naderde I.. TEN BTJREELE VAN schoone keus van Kerkboeken, Paternosters en Geschenken voor Eerste Communie. Allerschoonste Eerste Communie beel dekens, gedrukt, te beginnen van 4 frs. Onze vrienden dezer gemeente zijn voornemens op Zondag 29 April aanstaande, de plech tige inhuldiging to vieren eene nieuwe Vlaü voor de Maatschappij van Onderlinge Bijstand en rekenen op de algemeens bijtreding der catholieke Maatschappijen van de stad en het omlig gende. VEROORDEELD. Z. H. Leo XIII beeft tot H. H. de Bisschoppen van Piémont een schrijven gericht in 't welk hij de werking der Italiaanscbe cbristeno democraten veroordeelt. De maatschap pelijke werking der catholieken, zoo geestelijken als wereldlijken, verklaart Z. H Leo XIII moet gebeuren onder de hoogere leiding der Bisschoppen. Eu de helden van Chipka scbrijren «lat men in zulke zaken aan de raadgevingen en bevelen der Bisschoppen geen gehoor leenen moet.... O hoogmoed, O heerscbzucht wat doet ge dwalen Het uitblazen der lampen. Van •le honderd keeren dat e< n petroollamp wordt uitgeblazen, geschiedt dit 99 maal boven aan het glas 99 maal bestaat hierdoor gevaar van brand te veroorza ken. Wanneer de peer of oliehouder niet ge heel vol is, loopt meu gevaar dat de leege ruimte door de warmte der olie wordt ge vuld met gas, dat volkomen gelijk is aan lichtgas. Gebeurt het nu, dat de wiek in den brander wat te smal en de pijp niet heel gevuld is, dan blaast men de vlam door de opene ruimte naar beueden het gas ontvlamt, doet de peer springen en de heete olie vat vuur, verspreidt zich over kleeren, meubelen, vloer, enz., en wat de gevolgen zijn, kan men dagelijks in de gazet lezen. Wil men eene petroollamp zonder ge vaar uitiiooven, dan draaie men de wiek gelijk met de pijp maar ook Diet lager, amiurs loopt men gevaar, dat de vlam toch in de peer slaat en eene ontploffing ten gevolge beeft, vervolgeus blaze men van onder door de luchtgaten de vlam uit. 1Innrvpl Zondag avond 11., muurseiwerti er bij Frans Hendrickx, Dorp, met de kaart gespeeld. De baas des huizes zat den tweede van het spel eu daar bij eerst zijne kaart bad gezien, hij riep Ik heb een achtste en 'k geef een rondel Hola man I antwoordde P. Van Nieuwenborgh die deu eerste zat dat deugt nietik heb een achtste van koekens-aas on ik zit voor I Ja, ge zit voor, viel Frans Vermoesen hem in de reden, maar uwe aebtste is maar brol, want ik heb een aebtste van troef aas en legde 8 scbuppens optafel. Maar als ge alle drie een aebtste hebt, zegde dan Fr. De Nil dan moet ik ook een hebben. Hij nam zijne kaarten en bevondt dat hij eeD achtste had van klaveren. Er waren een twintigtal kaartspelers in huis en alien bekenden dat nog nooit gezien of zulk wonder gehoord te hebben. Er is dan ook meer dan een rondeke op geledigd ge worden. AALST-MIJLBEEK. Kermis te Roozen. Deze kennis zal met toelating der Overheid plaats hebbeu op Zondag 29 April aanst. De wijk Ten Roozen begiut aan den Windmolen, Moorselscbe Baan en begrijpt de Lauge- straat, Bornpu'je, enz. tot aan de grenzen van Aalst en Moorsel. Geen danstenten zullen mogen opgericht worden. te de i ▼raag te antwoorden. Verklaart gij het dan ook ging Landre garde verder. Vernauwing en ontsteking van den bals, alsmede aanvallen van verstikking Waarom niet, mynheer waarom niet Ik verwonder my... ik verklaar... Kunnen de aangehaalde verschijnselen ook niet door een inwendige brenk veroorzaakt zijn Dat is onmogelijk, hernam Landregarde op vasten toon, als iemand, die zeker is van zijne zaak. Hugonet werd purperrood. Ik beweer hier een uinagontsteking voor te hebbeu, en ik denk den zieke erna te behandelen. Dat staat u vrij, dokter, zeide Landre garde, zonder zijne schijnbare bedaardheid te verliezen maar veroorloof mij van eene an dere meening te zijn. Met alle achting voor uwe geleerdheid moet ik toch uwe bewering verwerpen want hoe zult gij de krampach tige trekkingen des zieken verklaren Dokter Hugonet begreep niet hoe het iemand durfde wagen, hem te^eu te spreken hem, den beroemdsten dokter iu gebeel Caën en omstreken, die alleen gewend was bewon derd te worden door allen, met wie hy om- giug. En daarbij was het nog een jong, oner varen man, die aan zijne bekwaamheid twij felde. Dat was te erg voor den trotschen man, die zich een paar minuten geleden voorstel de, dat hij deu nieuwen kennis ook reeds met eenu blinde vei vering voor zijn persoon ver rold had. Zijne verbittering steeg ten top, en vertegenwoordiger zegde zondag 11. te Brussel zoo wel en met veel waarheid en reebt dat den persoonlijke dienstplicht een aanslag zou zijn op de persoonlijke vrijheid, op de vrijheid van do roepeo bij zou de aanwerving der geestelijkheid en vooral der kloosterlingen bedreigen hij zou een onheil wezen. Maar do aan komst aan 't bewind van een anti-catho- lieke regeering, die ons ongetwijfeld den persoonlijken dienstplicht niet zou spa ren, zou nog een grooter ongeluk wezen ze zou in alle zaken de catholieken Ter volgen en verdrukken en er zich op toe leggen om het gebouw van ons vrije onderwijs te ondermijnen ze zou de catholieke noodlijdenden, wanneer het 't onderwijs hunner kinders betreft, doen kiezen tusschea den honger en hunne overtuiging en men zou alius niet alleen de zielen van eeu betrekkelijk klein getal jongelingen die de persoonlijke dienst plicht naar de kazerne zou slopen in ge vaar brengcu, maar de zielen van dui zenden eu duizenden arme kindertjes, welke door allerhande middelen naar de scholen zonder God zouden getrokken worden. Wij houden het iu deze kwestiën met onzen gevierden Volksvertegenwoordiger M. Woeste, de schrik der blauwen, roo- den ou groeuen I Vergelding der militianen. Het wetsontwerp, ingediend door M. Maeu- baut eu cousoorten, om de voorwaarde van geen vijftig frank lasten aan den Staat te betalen af te schaffen en bijge volg de vergoeding van 30 fr. per maaml uit te breideD tot allen die voor hun lot opgaan, zou, denkt men, het getal der plaatsvervangers, welke nu acht ten hon derd van bet jaailijkscb contingent be- dragen, doen dalen tot drij of vier teD honderd Dat getal zou nog merkelijk verminde ren, iudien meQ deu diensttijd van acht 3 en twintig maanden voor de linieregi- menten, wilde brengen op een jaar, (en voor de andere wapens in evenredigheid), of op acht maanden gelijk in Hollaud. i Het verslag over de begrootiug van oor log, door de middensectie aangenomen, 'lukt den wensch uit, de voorstellen- Maenhaut eu Delvaux te zien stemmen, die de vergoeding aan ALLE miliciauen, zonder onderscheid toekennen. Drukwerk. Ter boek-en steen drukkerij vau n De Denderbode, - Korte- zoutstraat 31, Aalst, zijn te bekomeu aller- haude drukwerken, zooals: boekwerken, plakkaarten voor notarissen en deur waarders, plakkaatten voor kermisseu en prijskampen, enz., rekeningen, vrrcht- brieven, wissels, ontvangstbewijzen, pio- gramma's voor maatschappijen eu aller hande feesten. briefomslagen, viesie.t- of bezoekkaartjes, eerste commuüiebeelde- kens, doodbrieven, doodbeeldekeus, eu al andere boek- eu steendrukwerken voor handel en nijverheid, openbare besturen, enz,4 enz. Vervolgin geit tegen Af. Baron Bethune. De Middeuafdeeliug verga derde donderdag namiddag. M. De Lants- heere bewees dat er, 1* prescriptie be staat, 2°dat M. Bethune gehandeld heeft als rechter of magistraat. De heer De i Sadeleer deelde un dat het College van Burgemeester en Schepenen zich solidair verklaart der feiten die men M. Bethune ten laste legt. Na eenige bemerkingen van M. Lorand die het verlangen uitdrukte op de be- j sluitselen v;»n M. De Lantsheere te aut- woorden, werd er besloten dynsdag aanst. I eene tweede zitting te houden. Stedelijke Werkbeurs van Aalst; Worden gevraagd 1 ijzerdraaier smid verzekerd werk, on- noodig zich aan te bieden zonder goede getuigschriften 2 kleermakers, (leer jongens eu 1 halve gast een buis- en paardenkuecht in een bijzonder huis der stad, gned loon 2 leerjongens voor de boek- en steendrukkerij 50 werkmeisjes van meer dan 14 jaren, alsook 50 m- isjes ouder dan 21 jaren, voor het tres en i lacetfabriek, goed loon. Vragen werk 1 bakkersgast 1 smid, (leerjongen) 1 voerman fabriekwerkers. hij vergat de regels der wellevendheid, die hem bedaardheid gebood, bijzonder in 't bij zijn des zieken. u Heeft men ooit zulke onbeleefdheid ge zien riep hij uit. Jonge man, gij laagt nog in de wieg toen ik reeds aan 't menschdom diensten bewees, en de wetenschap diende Iets, wat ge niet schijnt te weten. Ik weet inderdaad nog niet veel, zeide Landregarde kalm, maar ik acht het nutte loos eeu gesprek aau te honden, dat tot niets dient. Doch ik verzoek u, dokter, en wel voor den derden keer, mijne recepten in te zien, opdat gij zoudt zien wat ik voorgeschreven heb. Daaruit kunt gij dan ook zien, hoe ik ds ziekte beoordeel, eu wie van ons beiden gelijk heeft. Hugonet nam wrevelig de toegereikte pa pieren en zette zijn bril op. Maar hij was zoo opgewonden, zijn trotschheid had zulk een diepe en gevoelige nederlaag geleden, dat by niet meer scheen te kunnen lezen. Vervolgens nam hij den bril weer af, poetste de glazen, zette hem weêr op en beproefde opuieuw het eenigszins oiiduidelyke schrift van zijnen collega te ontcijferen. Plotseling kreeg hij eene kleur als kryt. Een enkel woord had zijue opmerkzaamheid getrokken en toen hij nog een paar regels gelezen had, ontviel het papier zijne bevende handen. Wat ik hoogst noodzakelijk achtte, her nam Landregarde. zooveel weet te praten over Baerdegem zoudt ge nu ook do gevarendheden niet verhalen van zekere Van Cauwenbergh, die aldaar zondag 11. getuige is geweest der socialisten bij het stembureel 't Schijnt dat die roode bloed, wat last heeft verkocht maar de kracht van het Baerdegemscho geerstennat niet ken nende, zich later van aandoening, onder- wege Moorsel, ook eens heeft verabus- seerd En men bestatigde te Moorsel en te Aalst dat er geur bij was men vrage het eens aan candidaat Bocqué... Pie man, s'anderdaags hing zijn broeks ken ook op 't koordeken... Ge zijt al ge tweeën, een groene en een roode nog eentje een er blauwe bij en go kunt de sociëteit der broekstichten. Onderricht in het schieten. Er is spraak, zegt men, de leerlingen d<-r scholen te leeren schieten. De zaak wordt thans in het ministerie van onderwijs on derzocht. Vooruit van vrijdag II., 't volgende meè Dijnsdag hebben de afgevaardigden der n socialistische groepen eene bijeenkomst ge- n houden te Ninove met de liberale afgeveer- 7i digden ten einde eene overeenkomst te be- 71 werken. Pieter Daens was insgolijks nitgenoodigd a om afgeveerdigden van zijne partij te stu- 7i ren, doch heeft niet geantwoord. n Uit de bespreking bleek dat de liberalen a en socialisten geneigd zijn een verbond te n sluiten. n De socialisten verklaarden, in geval de n drie partijen zich op eene lijst konden voor- n Btellen, den derden zetel maar te eischen, li onverschillig wie van beiden, liberalen of ii democraten, den eersten of tweeden zetel n bekomt. n Zoo een verbond verzekert twee gekoze- nen aan de oppositie en twee aan de catho- n lieken. n De liberalen verklaarden te kunnen ver- n zekeren dat de christene democraten eeu verbond willen noch met liberalen, noch n met socialisten. ii Het voorstel der liberalen was heel sim- n pel de liberalen den eersten candidaat en n socialist den eersten toegevoegde. li Zoo een verbond kau maar een zetel ver- zekeren en de socialisten moesten zich offe- n ren, tonder deel van den koek. n Wij maakten ons voorstel dan bekend, n genomen op ons congres, dat inidt, als 7i volgtliberalen eei ste candidaat, socialist n toegevoegde liberaal twee jaar zetelen en n dan plaats maken voor onzen suppléant. it Redelijker voorstel kan onmogelijk ge- n daan worden. n De liberalen wilden niet aannemen en n men ging uiteen zonder tot eene oplossing n te geraken. Nu op 'i gene volgen gaat, roepen wij de bijzondere aandacht iu onzer catholieke vrienden Het is zes jaar geleden dat de partijen n in Aalst afzonderlijk hebben gestreden. n De liberalen kozen in blok voor priester n Daens en wij bekwamen 2600 stemmen. d (Ia de herstemming kozen do socialisten n ook voor priester Daens.) De liberale partij geeft overal bewijs van n verval en zij zal onderdoen voor de aan- n wassende socialistische partij. Vooruit deelt verder mee dat morgen zondag bet eerste manifest voor de kie- ziugeu op 20,000 exemplaren op den bui ten iu gansch 't arroudtssemeut zal uitge deeld worden. De groepen van Niuove en Goerards- bergen moeten voor hun Kantou zorgen en Aalst heeft drie KautODS te bewerken Wij hebbeu propagandisten noodig roept Vooruit... maar als die roode pro pagandisten het maar met geen loepen moeten halen gelijk het over veertien da gen te Baerdegem gebeurde De rooden maakten wat van hunnen neus, maar wa ren vlug den wind in Wat moeten wij hier uit besluiten dat de socialisten door de ondervinding ge leerd zich doesmaal niet willen laten fop pen door de liberale socialisieuvreters gelyk bet vroeger meeimaals gebeurde. Eu nogthaus liet Amuurke Galle aan de socialisteu bij brief weten dat de a liberale associatie besloten heeft vau den stiijd aau te gaau voor de wetge- vende kieziugi n met eeu democratisch programma, bevattende onder andere het zuiver algemeen stemrecht, ht t verplichtend ouderwijs en het peu- sioen der oude werklieden. Dus in dat programma niets over de brandende militaire kwestie Niets over de stoffelijke helangen van de lacdhouwers, nijveraars, ambaebters en werklieden Ja niets, alleenlijk oorlog aan God, Kerk en Priesters Nog een woord Onze liberalen moeten diep overtuigd zijn van hunne onmacht om aldus plat op den buik te kruipen ten einde de hulp en bijstand te verkrijgen der socialisten, vande zelfde socialisten, die ze buiten kiezingtijd verfoeien, broodrooven en zelfs mnilpeeren toedienen 1... Arm tierig liberaal kliekje, hoe diep ligt ge verzonken onder de algemeene verach ting 1.... Maar geen wonder de liberalen doen niets voor 't volk; 't volk is voor hen alleenlijk goed oru het uit te buiten. De leus der liberalen is immers altijd ge weest Boer en werkman zullen 't al be talen I XE RRUGGE. Er waren onderhandelingen aangeknoopt tusschen de catholieken en christen-democraten (Daensisten), om tot eene overeenkomst te geraken, met het oog op de aanstaande Kamerkiezingen. Men was van weerszijden overeenge komen, om aan de democraten de derde werkelijke plaats op de catholieke lijst over te laten. Van toen af scheen de over komst gesloten. Ougelubkiglijk zetten de democraten den naam vooruit van M. Fonteyne, ge wezen onderpastoor van Sinte-Anna te Brugge, nu onderpastoor te Larren-bij- Dixmude. Doch de vertegenwoordigers der catho lieken verklaarden onmiddellijk dat het hun onmogelijk was dat voorstel by te treden, aangezien den toestand, waarin M. Fonteyue zich bevond tegenover zyne geestelijke oversten deze kandidatuur, waaraan de groote meerderheid der Brug- sche catholieken zich vijandig zou ge toond hebben, zou dus veeleer slecht dan goed gedaan hebben aan de catho lieke lijst. De catholieke afgeveerdigden vroegen dat een anderen kandidaat zou voorgesteld worden voor de derde plaats, doch de democraten toonden zich onver anderlijk- De onderhandelingen aangaande een ontwerp van verbond voor de aanstaande groote kiezingeu, zijn dus afgebroken, maar vaD eeu anderen kant verzekert men mij dat zij zullen hernomen worden, om eindelijk eene stellige oveikomst te betrachten. Men verzekert insgelijks dat de demo craten afzonderlijk den strijd zullen aan gaan met eoDeu candidaat, M. de advo- kaat Vanneste, hebbende als bijgevoegde candidaat M. Moeyaert, drukker vau het Recht. Handelsblad Als het brandt. De dood van do tooneelspeelster Henriot, heeft opnieuw de aandacht getrokken op do aan te wen den middelen, om zich uit een brandend buis te redden. De eerste voorzorg die men nemen moet, is, wanneer men voelt dat de rook den adem afsnijdt, plat voorover op den grond te gaan liggen, en zoo mogelijk voort te kruipen, omdat de rook op 50 centimeters boven den vloer gewoonlijk niet sterk genoeg is om de ademhaling te hinderen. Zoo ten minste doen de pompiers, wanneer zij in een brandend huis eene redding moeten verrichten. Moord te Cruybeke. Voor de Rechtbank van Deudoi monde verscheen woensdag de jongeling, die over eenige maanden eenen kanonuier doodde. Hij werd slechts tot een jaar gevange nis veroordeeld. De Antwerpsche advocaat Schiltz was zijn verdediger. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 537 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4290 kilos. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Te Opwyck werd door drie zwer vers, twee mannen en eene vrouw, een twaalfjarige jongen uit zijne woning ge haald,en in eenen keraiswagen geplaatst, waar men hem met eenen doek voor den mond, aan eenen stoel bond. 's Nachts, gedurende hunnen slaap, kon de jongen zijne koorden losmaken en vluchten. Een boer wee3 hem den weg naar de gendar merie van Assche, waar hjj zijn avontuur vertelde. De kinderdieven worden nu opgezocht. In eene gemeente nabij Brussel hebben drie socialisten, die daar het blad De Ploeg uitdeelden, bij wijze van pro paganda, eene kapel, een kruisbeeld langs den weg, en een Mariabeeld, dat boven de kloosterpoort stond, met steenen in stukken geworpen. 't Leuvensbier der brouwerij Druwé, Hoogst noodzakelijkdat is onmogelijk Van zulk eene ziekte kan geen sprake zijn. Gy zyt honderd mijlen van do waarheid 1 De zieke heeft u toch zelf verklaard, dat hij beter was geworden, sprak Landre garde. Dat hij gered was geworden, verbeterde Gabriëlle, die dit tooneel met angstige span ning volgde, terwijl mevrouw de Fairières naar het venster gegaan was en met afgewend gelaat naar buiten staarde. Mijnheer, riep Hugonet, men wordt niet op eens krankzinnig, en dat zou mij toch ge beuren, wanneer gy gelijk hadt Als gij in □wo meening volhardt, trek ik mij terug. Hij greep inderdaad zijnen hoed en wilde vertrekken. Dat zul ik nooit toestaan, zei mevrouw de Fairières op levendigen toon. Mevrouw heeft gelijk, zeide Landregarde, die nog altijd bedaard en vriendelijk was ze kan dat evenmin toestaan als de zieke en ik. Maar, wat dan, mijnheer Zon ik mij terugtrekken Ik geloof niet, dat ik zulks mag doeu, waut volgens mij zijn twee geneeikeeren hier niet to veel. Wat mij betreft, wanneer wy ons ver- eenigen konden Ik zal nog meer zeggenvoegde Landre garde er by, terwyl hy een veelbeteekenen- den blik door 't vertrek wierp. Ik houd vol dat twee dokters onvoldoende zyn. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd te Rooseboke, den E. H. De la Croix, directeur te S' Blasius-Boucle. De E H. Van Hulle, onderpastoor te Seveneeckeo, is coadjutor benoemd van deu E. H. Pastoor van Poucquos. Do E. H. Mys, onderpastoor op S' Mar- tinus te Aalst, is directeur benoemd der Zusters vau S' Vinceutius te Gysegem. Ziju onderpastoor benoemd te Lede, de E, H. De Muller, onderpastoor te Suf- felaure te Saffelaero, de E. H. Nysseus, oud-coadjutor te Semmerzake te Seveu- eecken, de E H. Do Moyer, ouderpastoor op Sl Jozef te S' Nicolaas op S* Jozef te S' Nicolaas, de E. H. Matthys, onderpas toor te Op lorp te Opdorp, de E. H. Fil- liers, oud-coadjutor te Steenhuyze. De E. H. Schepeos, coadjutor te Pouc- ques, is coadjutor beuoemd te Lembeke. Hoeveel wilt gij er dan roep Hugonet. Moet misschien een half dozijn hier geroepsn worden Ik verlang slechts een consult. Een consult riep Hugonet verlegen. Wat hebt gij daartegen O niets, niet het minste. Nu 't is goed daar gij 't verlaagt, en de jonge lieden van daag willen ouden de wet stellen. In onze betrekking moet men zich op het bitterBte voorbereiden. En wanneer verlangt gy dit consult Zoo spoedig mogelyk. Het geval eischt spoed, en ons verschil van meeniog kan niet te gauw opgehelderd worden. Mijn voorstel, zeide Landregarde, zich tot den zieke wendende, moet u niet veront rusten, mynheer. Uw toestand ie welbeden-, kelijk, maar er is nog niets verloren. Het be treft hier een geval, waarin twee geneeshee- ren van meening verschillen, daarom is het hunne plicht met andere mannen van het vak te beraadslagen. - Ik dank u, fluisterde de zieke, ik prijs uwe handelwijze. - Mevrouw, zei Hugonet tot mevrouw de Fairières, die hare opgewondenheid onder den schyn van onverschilligheid verborg, wilt gy ons eene kamer ter beschikking stel len, waar dokter Landregarde en ik met elkander kannen spreken De dame antwoordde bevestigend. De beide allen die aangetast zijn van eene huidziekte.haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchLten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zalinzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vlacont. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. De Soir bevat een nieuws dat zy zelve niet schijnt te gelooven. Volgens de Gazette de Huy zou M. Vandenpeere- boom er aan denken zijne oudueidskun dige verzameling aan den staat ten ge schenke te geven, en zelf het klooster kleed aan te trekken. Er zyn over de voornemens van den gewezen minister der spoorwegen reeds zooveel geruchten rondgestrooid, dat wy ons ook ditmaal zullen veroorloven er geen geloof aan te slaan. Eene gemeene streek. Vrouw Lens uit de Leopoldstraat, te Borgerhout, zond haar6jarig dochterke om eene bood schap uit en legde te dien einde een frank, in een papierke gebikkeld in het kabaske van het kind. Aan den hoek der Schoenstraat werd het kind aangesproken door eene vrouw, die een ander kind aan de hand leidde en zegde Wat hebt ge daar schoone bellekens aan 1 Maar ik heb er toch aog schooner thuis. Kom eens meê, ik zal ze u laten zien. De feeks wist zoo fijn te praten dat het kind mééging tot op Zurenborg, daar hield de slimme tang stil, deed de bellekens van het kind uit, nam het zijn kabaske af en liet het alleen staan. Voorbijgangers hebben toen het arme kind, dat daar nu luid stond te weenen, naar huis gebracht. De politie doet een onderzoek. Drinkt 't alom 't bekeudeLeuvensbier der Brouwerij Druwé, Aajst. Vrijdag morgend had in de Dros- saartstraat, te Borgerhout, een ongeluk plaats, dat bijna het leven aan twee kleine kinderen kostte. Vrouw L. wilde rond 8 uren hare stoof aansteken. Deze vlamde niet door en de vrouw ging naar de binnenplaats om hout te halen. Maar hare twee kinderen Eugenieke en Pietje waren binnen gebleven. Het eerste, 6 jaar oud, had reeds gezien dat de moeder soms petrool op de stoof goot, en wilde dit nu ook doen. Maar zoodra de petrool op het vonkend hout viel, sloeg de vlam in de hoogte. Het kind liet de petroolkan in de stoof vallen, daarop volgde eene zware ont ploffing, die deuren en vensters, zelfs eeDen ijzeren staaf uit den muur rukte en de kleeren der kinderen vatten vuur. geneesheeren onderzochten nogmaals den zieke, wisselden eenige woorden, ondertee kenden een recept en gingen weg. De verschrikte Gabrièlle snelde weêr naar 't bed haars vaders en greep zyne band. Eene onbeschrijfelijke verwarring sprak uit hare oogen. De ziekte van haren lieven vader moest wel zeer bedenkelijk zyn, daar er nog meer dokter» moesten geroepen worden. De bedienden waren terneergeslagen mevrouw de Fairières bleef kond en gevoelloos mea zou zeggen, dat ze geen rol speelde in 't dra ma, dat zich voor hare oogen vertoonde. De beide geneesheeren stonden alleen tegenover elkander. Dus een coniolt 1 Het is wonderlyk. Ik, de eerate geneesheer in Caën.... Doch gy wilt het zoo. Hoeveel dokters wilt gy ontbieden Ik denk van vyf. Hugonet was nog immer buiten zich zei- ven Landregarde echter bleef kalm en vol hardde in zynen eisch. Hij kon echter zynen collega niet bewegen, drie geneesheeren uit Parijs te ontbieden, zooals hy gewenscht had. Ik zal aan onze collega's te Lisenx en Pont d'Evêque schrijven, zegde Hugonet.Den derden uit Caën zal ik persoonlyk verzoeken. Na deze overeenkomst stond Landregarde op om te vertrekken, toen Hngonet hem de hand op den schouder legde. Een woord, zeide h\j. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 2