Donderdag 22 Maart 1900. 5 centiemen per nummer. 34ste Jaar 3433 DID VAN DEN SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Geuzerij en recht. OPROEP EENDRACHT. Wijziging aan de jachtwetten. Krijgsbewegingen van dit jaar. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Guique luum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonniste cp 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Buret-Ie van dit blad. Aalst, 21 Maart 1900. Wij zijn den 2 November 1789. Hevig was do bespreking in de landzatelijke vergadering van het wetsontwerp Mira- beau betreffend de iopalming der kerke- goederen. Ten slotte wierd het ontwerp aangenomen met 568 stemmen tegen 346. Het luidde als volgt De landzatelijke vergadering ver- klaart1° Dat al de kerkegoederen ten dienste staan van den Staat die de last op zich neemt op behoorlijke wijze in de kosten te voorzien van den eere- dienst, van het onderhoud zijner be- dienaars, in het onderhoud der armen onder de bewaking en volgens de voor- schriften der Provinciën. 2° Dat de te nemen maatregelen om in het onderhoud der bedienaars van den Godsdieust te voorzien niet onder b de 1200 ponden dalen mogen van geen enkelen pastoor, huis en hof niet inbe- grepen. Die diefstal was nauwelijks gepleegd of de kerkvervolging begon en de pries ters wierden overal opgezocht, in 't ge vang geworpen of naar het schavot ge sleurd. Eerst by het invoeren van het concordaat in 't begin dezer eeuw wierd aan de beschikkingen van bovenstaande wet gevolg gegeven. En die belachelijke aalmoes heette men Voorzien in de behoeften van den Eeredienst en in het onderhoud der be dienaars, zegge op behoorlijke wijze. Zeventig jaren lang bleef die onrecht- veerdige toestand bestaan. Onze politieke mannen pasten den stelregel der oude Sruiken toeLaat gaan wat gaatInder- aad de belanghebbenden kloegen niet en men ondervond eens te meer de ge grondheid van het woord van Napoleon den Eersten Een man die schreeuwt maakt meer gerucht dan twintig die twijgen. Nu eindelijk is er toch wat licht geko men cn men bespreekt in onze Kamer een ontwerp strekkende om aan de Pas toors en Onderpastoors wat opslag te ge ven. Deze zoo rechtveerdige zaak zou ieders goedkeuring moeten wegdragen. Toch niet, lezer, zij valt in den smaak niet van hen die zich overal als ridders van het recht hebben uitbazuind. Geuzen en socios zijn er tegen. Wij willen, zeggen zij, de scheiding van Kerk en Staat dat de geloovigen zelf in de kosten van den Godsdienst voorzien. Als een priester over zijne wedde niet is te weden, zegt Gavrot, in zijne brutale E M A R L I T T. (NA VERTELD 26§t® VERVOLG. En nn ging hem een helder licht op zijn liefdewerk, zooala pachter Griebel zijn voor nemen noemde, nam een geheel ander ver loop, dan hij had gedacht. Wel kon hij met een goed geweten zeggen, dat hij van den beginne af van plan geweest was, de nalaten schap zijner tante zoo gunstig mogelijk aan te wenden voor de personen ep de hoeve maar zyn haastig, bijna onverijld bandelen waa niet aan de edelste reden ontsprongen hij had den groenrok voor willen zyn en daarmee het tegendeel bereikt van datgene, wat hy in zynen ijver beoogd had. De liefde rijke zorgen van het meisje worden door zijne beschikking voor haar meester en meesteres ontbeerlijk, en zoo kon er spoedig bruiloft gehouden worden.... Jufvrouw Griebel had gelijk, zyn hoofd gloeide en men kon het bloed in de aders van zijne slapen zien kloppen. Hjj stapte onafge broken de kamer op en neêr daar werd het taal, dat hij zijn rok uitspele en koopman worde of volksvertegenwoordiger. Schoon en rechtveerdig 1 Eerst het kapitaal stelen en daarna de vergoeding op dit gestolen kapitaal aan gegaan weigeren Zie zoo handelen vol komen de zakkenrollers I Geus en socio heeten dat rechtveerdig en is in wezen lijkheid eeu brutale diefstal. Er is meer. Door hunne heidensche wetten hebben zy aan de Kerk het recht ontnomen be zettingen te aanvaarden. Op die wijze dus zouden ons priesters slechts van aalmoe - sen moeten bestaaa De|« brodhorpgesetze van Bismarck onzaliger memorie, zijn het voorwerp der droomen van onze geuzen zoowel als van de socialisten. Zij willen ze in Belgie in voeren. De verwereldlijkte geuzenscholen, broei kassen van socios, zie, die moeten onder steund worden met de centen van ieder een, alhoewel een groot deel van de Belgische bevolking er niet van wil weten; maar de Godsdienst op behoorlijke wijze onderhouden als hebstelling van EENEN GEPLEEGDEN DIEFSTAL, zie dat willen die fameuze mannen verdedigers van het reebt der zwakken niet Niettegenstaande alle verzetaanteeke- ning is en blijft de oorlog aan den Gods dienst het puut waar geus en socios zich op vereenigen haat tegen bet goede, dat alleen ia gemeenschappelijk op beide pro- grammas Wat Cavrot zoo brutaal uitsprak is door Vandervelde in andere woorden herhaald en vroeger reeds dikwijls door geuzen van alle kleur geuit en geschreven. Moesten de catholieken niet in meer derheid in de Kamer terugkeeren dan zou de haat tegen den catholieken Godsdienst wel den grondslag eener vereenigiug kun nen worden tusscben rood en blauw en zou de kerkvervolging in België wel eens kunnen woeden. Wij weten dat de socios den Godsdienst in bun hert niet dragen hij is immers de grootste dwarsboom tegen de vooruit gang der roode gedachten. Socios hebben dat bekend en herhaald. Niets dan zoo natuurlijk dau dit belet sel den oorlog aan te doen en zijnen in vloed te knakken. En de Kerk voor de geuzen is de eeuwenoude vijandin Welk andere reden van bestaan heeft de geu zerij dan toch Gij, kiezers, kunt die sombere dagen voorkomen. Gij kunt twist en tweedracht aan uw land sparen met voor die mannen te kiezen, die altijd de vrijheid hebben bemind en voorgestaan die zich eerbie dig hebben getoond tegenover het gedacht van andersdenkenken, omdat zij weten hoe kostbaar de vrijheid van geweten is I hem op eens volkomen helder wat er omging. Was het niet, of mijnheer de opperhoutvester, van de schiderij, met een smadelijken glim lach neerzag op den elotmakerszoon, die den aandrang van zijn werkmansbloed gehoorza mende, het soort zoekt soort, niet verloo chende Het geraakte in beweging voor een meisje, dat dienstbaar was. Maar stond het op het blanke voorhoofd van de onschuldig glimla chende bruid, daar op de schilderij en nevens den trotschaard te lezen, dat zy van adellijk bloed was Mocht het meisje met de donkere haarlokken niet gerust naast deze blondine staan Was zij niet even zoo schoon had zij niet denzelfden helderen, bedwingenden oogslag, die hier op de schilderij en daar onder den doek, welken hij met vrijpostige hand had wegerakt, zoo wonderlijk tot in zijn hart had gesproken Hij greep naar zijnen hoed. De neergewor pen pen lag in eenen inktplas, op een half beschreven blad postpapier. Verscheidene briefjes waren, bij zijn haastig opspringen, van het tafelblad op den vloer gevallen. Hij bemerkte deze wanorde niet. Al had de boek- honder der fabriek nog zoozeer behoefte aan de gevraagde inlichtingen, het hoofd van de groote firma MarktiB, snelde de dear nithij scheen geen oogen voor het belang zyner zaak te hebben. tot de Het bestier van den Belgischen Volksbond s komt volgenden oproep te doen verschijnen, dien wij volgeern opne men en ondersteunen Mijnheer en, In zijne vergadering van 4 Maart laatstleden heeft het bestuur des Bonds zich bezig gehouden met den politieken toestand. De Belgische Volksbond heeft steeds de eendracht voorgestaan der groote catholieke groepen, in ons land door de omstandigheden in het leven geroepen, en die zich allen, even overtuigd, rond het catholick vaandel scharen. Onder het stelsel der E. V. is deze eendracht meer dan ooit noodzakelijk. Zich verdeelen, strijden onder ver- scbillige baunieren, ware de nederlaag op 27 Mei tegemoet gaan en het catholiok vaandel verloochenen 1 Ook zien wij genoeglijk aan hoe de bij den Belgischen Volksbond aangesloten vereenigiugen overal om de eendracht te bewerkstelligen, zich zware opofferingen opleggen. Aldus handelen zij naar het uitdrukke lijk verlangen des Pauzen. In antwoord op het adres door den Volksbond aan Z. H. Leo XIII, op het laatste Congres gestuurd, het-fi kardinaal Rampolla uitdrukkelijk verklaard dat Zijne Heiligheid levendig verlangde de verschillende catholieke vereenigingeu van België onderling in goede verstand houding te zien. Dit verlangen van den gemeenzamen Vader der groote catholieke familie zul len onze vereenigiugen trachten in te willigen. Met hetzelfde doel werkt de Volksbond» te zamen met edelmoedige catholieken om in België een nationaal Eendrachts- Comiteit tot stand te brengen, hetwelk voor zending hebben zal, door wijs, voor zichtig en krachtig catboliek beleid, allen te vereenigen die hun doopsel niet ver loochenen willen. In afwachting dat wy onze krachtinspanning met by val be kroond zien, laat ons allen ééns staan voor den vijand Alle vormen van overeenkomst en ver standhouding zijn te verkiezen boven het afzonderlijk strijden. In alle geval doen wij een beroep op de catholieken, die in de noodzakelijkheid zijn dergelijke overeenkomsten te sluiien, daarbij geen ander voorwaarden te stellen dan een reebtzinnigen eerbied voor onzen Godsdienst en onze nationale instellin- X Zonder zich te bedenken sloeg hy den weg in, die langs het dennenbosch liep. Ziju voor nemen om uit eigen beweging de puchthoeve niet meer te bezoeken, was weggeveegd ge lijk de lichte Btofwolkjes, die de heete namid daglucht, van het uitgedroogde pad opnam en uiteen blaasde. Hij ontzag zich ook niet, nadat hij de lin kerzij der hofstede was omgegaan, voor de poortdenreu stil te houden en door de reten te loeren, gelijk twee dagen te voren de be delaar gedaan had, wien men nit liefdadig heid eenen penning had toegeworpen. Het plaveisel van de plaats, dat sedert vele dagen door geen regeudroppel bevochtigd waawerd door de zon geblakerd. Het pluim gedierte, de gloeiende steenen ontvlucht, had een koel plekje in de stallen gezochtde hond, die van gene zijde van den mnnr by het naderen van voetstappen eene zwakke poging tot blaffen gedaan had, had dit maar gelaten. In de kamer der oude lieden daartegen, die dag en nacht den invloed van het vochtige lage huis ondervonden, scheen de warme lacht welkom te zyn twee vensters stonden wyd op. Aan het eene zat de schout te lezen eu door het andere zag M. Markus de zieke met ge- gen. Daar is het eendrachtsteeken. Daar is het middel om op de namen onzer candidaten het grootste mogelijk getal stemmen te brengen. Iu vrije zaken zien wij, onder de catho lieken programmas en gedachten in ver schillenden zin uitdrukken. Dit is geen rede om ons voor den vijand te verdeelen, zich bloot te stellen aan het verlies van zetels en de meerderheid op den tegen strever te doen overgaan. De politieke vereisebt dat er voor elk ander worde toegegeven. De gekozenen, die aan den Belgischen Volkshond ver kleefd zijn, zullen weten opofferingen te doen. Nooit zuilen zij, door bunne hou ding en hunne stemmingen, opgaan tegen het verlangen der meerderheid van de catholieken. Weg met alle verdeeldheid 1 Laat ons overal de eendracht met onze vrienden der andere groepen vergemak kelijken en bijtreden laat ons rekenen op Gods huldp die onze krachten zal zege nen en ons in staat stellen met meerde ren bijval de belangen en de heilige rechten der werklieden te verdedigen. Wij rekenen op U, Mijnheeren, opdat gij op krachtdadige wijze deze gedragslijn zoudet doen gelden. Aanvaardt, Mijnheeren, onze beste groetenissen. Namens het Bestuur De Voorzitter, De Secretaris, Art. Verhaegen. Gust. Eylenbosch. De Kamer heeft de wijziging gestemd aan de wet van 28 Februari 1882 op de jacht. Volgens de nieuwe schikkingen is het everzwijn als wild dier beschouwd, en kan ten allen tijde door de belangheb benden vernield worden met behulp van jachtwapens en zonder jachtverlof. Het wild konijn kan ten alle tijde door de huurders gedood worden, zonder ge bruik te maken van vergif. Een koninklijk besluit zal de middelen en wapens bepalen, die de huurder bij het vernietigen zal mogen gebruiken het gebruik van vuurwapens zal onder geschikt zijn aan eene bijzondere toelating van het gouvernement, in geval het be wezen is dat de overvloed van konijnen schade toebrengt aan de vruchten der aarde. Het gouvernement kan ook de vernie ling der konijnen en wilde varkens be velen, de voorwaarden van die maatregels vaststellende. De titularis van het jachtrecht of zijn gedelegeerde, kan ten alle tijde op het vonwen handen stil in hare kussens liggen. De beide ondjes waren alleen achter de ven sters, waarvoor geen gordynen hingen, rechts van de gesloten huisdeur, bewoog zich niets zyn zoekende blik schoof slechts vluchtig langs het zoldervenster het was hem volko men onverschillig, of mejufvrouw de gonver- nante achter de rozen zat of nietslechts ééne gedachte vervulde hem, slechts ééne En deze spoorde hem aan, rechtsom de hoeve te gaan eu eenen oogslag door het keu kenvenster te werpen. Maar ook hier was het stil en eenzaam evenals iu den hof, dien hy daarop doorstapte, zoowel als den grond tot de pachthoeve behoorende. Zou hij naar het Gravenhont gaan, om te ondervinden dat hij een gek was Als ze dat eens te Berlyn geweten hadden 1 De triomf kreten zyner kennissen, die hy zoo dikwyls om hunne u liefdekoorts bespot had de verontweerdiging zijner stiefmoeder, die de dochter van eenen geheimraad was het boos aardig gegiegel der jonge dame, tegenover wien hy in zijneu overmoed zoo dikwijls den onoverwinnelijke n speelde hij verheelde zich dat alles met de levendigste kleuren maar toch ging hij al haastiger door zyn jachtgeb'ed en baande zich eenen weg door de struiken naar den schuilhoek achter den benkeboom. Alt een schoone roode dobbelsteen lag het konijn loeren, een half uur voor zonne- opgang en een half uur na zonneonder- gany. Men kan, zonder toelating van het gouvernement eu onder pene van zware straffen, geene wilde konijnen of levende vossen verkoopen of ze vervoeren. De schadevergoeding, door de wilde konijnen toegebracht aan de vruchten en oogsten zullen in dubbel gebracht worden; eene snelle proceduur zal hierin worden verleend. Arbeiderspenaioenen. Minister Surmont de Volksberghe heeft zondag op een feest te Charleroi meegedeeld dat het gouvernement deze week nog de wet op de arbeiderspensioenen zal indienen. v De 1* legerafdeeling zal hare Vüf schietoefeningen in het kamp van JhT Beverloo houden van 13 Juni tot ^5^ 12 Juli en zal er manoevreeren van 12 tot 25 Juli. De troepen voetvolk zullen per dag reizen naar hunne garnizoenen terug keeren. De 2" en 3* afdeelingen volledigd met hunne voornaamste oorlogsdiensten, zullen groote bewegingen houden in ge varieerd terrein, van 25 Augusti tot 6 September, in de streek van Samber en Maas, onder de hooge leiding van gene raal Marchal. Het voetvolk van deze afdeelingen zal zijne schietoefeningen houden op de vol- gbnde datums en plaatsen De 3* brigade (5* eu 6® linie, te Aarlen, van 27 Juli tot 25 Augusti De 4e brigade (7* en 8° linie) te Bever loo, van 6 tot 29 September De 5* brigade (9* en 10* Unie), te Aar len, van 6 tot 28 Soptember De 6® brigade (11® en 12® linie), te Be verloo, van 24 Juli tot 25 Augusti De 4° legerafdeeling zal hare schiet oefeningen te Beverloo houden van 19 April tot 22 Mei. Zij zal volledigd worden met een escadron van het 2® lansiers, alsook artillerie en ruiterij. De genie en vestingartillerie van Ant werpen, Luik en Namen zullen van 27 Augustus tot 5 September een gedeelte lijken mobiliseeringsdienst en oefening der kaders houden. De compagnie der plaatstelegrafisten heeft naar wij vernomen, orde gekregen om reeds den 24 Meert naar het kamp van Beverloo te vertrekken, voor hare schietoefeningen. Deze zullen duren tot 25 Mei. op een groen grastapijt, waar geen enkel door de zon verbrand grashalmke te bespeuren was, te midden in het donker beukengroen, en daar achter de hooge, waterrijke bosch- wand, die, door rnischende beken, leven en vruchtbaarheid in het dal bracht. Het voorkomen van het huis was eenigs- zins veranderd de vogelkooien met hare bevolking hingen niet aan het bovenvenster van den voorgevel. Voor alle vensters van het boekvertrek, dat de boschwachter voor de zieke wilde openhonden, waren de rolgor dijnen neergelaten.Eene diepe stilte heerschta om het hnis als de oude, zieke dame reeds overgebracht was, had het er niet stiller kunnen zijn. Zooveel was zeker, dat zich op dat oogenblik niemand in huis bevond en daarom verliet de heer van het Hertenveld zijnen post om te terug te keeren, toen plot seling een luid gelach hem deed achteruit gaan. Het kwam van den kant, waar de gordy nen voor de vensters waren neergelaten, een aanhoudend, uitgelaten gelach, dat by de diepBte stilte van het bosch op ruwe wijze het oor trof. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1