;(Éf LANDBOUW. Een en ander. Zaak Bethune. DE DENDERBODE> Erembodegem. - ,j8 Niet schelden. Dat is hel Liberale candidaten. Zaak Bethune. mm™. 't Land van Riem. IWEIN VAN AELS1 O. L. U. van Lourdt Allerhande Nieuws, De Ringvlinder Botnbix neustria). Men dient vooral opmerkzaam te wezen voor de eieren van dezen vlinder. De rin gen van dezen vlinder zijn dit jaar niet te overvloedig, doch men vindt ze nochtans op eiken fruitboom,maar vooral op peer-, appel-, kers- en pruimboomen, waarop meu ze op éénjarige twijgen aantreft. Do eischen (van 100 tot 400) worden in eenen riDg vereenigd, en met eene lijm achtige stof bedekt, welke de kleine eitjes tegen de koude, beschut. Daar nu de laatste verzorgingen der fruitboomen moeten gaan einde nemen zal men, al snoeie men of niet, nog eens een oogslag werpen op de jonge twijgen om deze ringen op te zoeken welke men zal ver branden. Uit de eieren dezer ringen komen groote zwartbruine rupsen welke de eer ste jonge bladknoppen vernielen. Deze rupsen eten nacht en dag en verhuizen van den eenen boom naar den andere wanneer het voedsel begiüt te ontbreken. Zij leven gewoonlijk met honderden bij elkaar en spinnen zich een netvormig nest aan de oksels der takken. Zij verpoppen afzonderlijk in vereenigde bladeren rond de maand Juli, om in deze maand nog opnieuw als vlinder te voor schijn te komen. Deze vlinders leggen dan opnieuw hunne eieren in ringen. Het vernietigen van de eieren gedu rende den winter en van de rupsennesten in de lente zyn de beste middelen, om de vermenigvuldiging van die schadelijke vijanden onzer boomgewassen te be strijden. Fr. LAUREYS. Sluiting der grenzen. In een bijzonderen brief schryft de heer Minister van Landbouw dat de ge zondheidstoestand van het vreemd vee hem niet toe laat op dit oogenblik de grenzen voor den invoer van vee te openen. Naar 't schijot heeft Hij ook besloten de quarantaine aan do grenzen te be houden. De quarantaine ten huize binnen het land kan niet ingericht worden. De veeartsen kunnen dien uitgebreiden dienst niet doeltreffend waarnemen. Daarbij ook zou het terug drijven naar hun land van herkomst van besmet gevonden dieren veel bezwaar opleveren en dat vooral als het ingevoerd vee zou betreffen reeds aan de derde personen verkocht. Hoe zieke kiekens van gezonde onderscheiden P Is het pluimgedierte zeer mager, dan is 't niet laug geleden ernstig ziek geweest. Groote vethoid is echter evenmin aan te raden, vooral niet voor het legkieken. Hiervan is eene vet- acltige ontaarding van den eierstok het De oogen van gezond pluimvee zyn levendig, groot en helder. Kleven de oog leden aan elkaar, dan lydt het aan croup of diphterie. Dit is ook het geval, als de neusgaten met korsten bedekt of door een etterachtige massa bevuild zijn. De tong moet zeer beweeglijk en roodachtig zijn. De top der tong bezit een hoornachtig geel overtrek dit wordt dikwijls ver keerdelijk voor een ziekteverschijnsel gehouden. Opent men den snavel, dan ziet men de bogen van 't verhemelte en ook het strottenhoofd. Kloven de eerste aan elkaar of zijn ze met geelachtig water gevuld, dan lijdt het dier aan de terecht zoo gevreesde croup of diphterie. Verhe melte en strottenhoofd moeten rood zijn. De krop moet week en matig gevuld aan voelen. Is hij geheel ledig, dan heeft de vogel vrijwillig of gedwongen gevast. Het vederkleed moet glad en glanzend zijn. Het ruiven moet op den gewonen tijd plaats hebben. Een ruw en niet geheel het lichaam bedekkend vederpak wijst op ziekte of aanwezigheid van ongedierte. Kam en kinlellen moeten bij hoenderen levendig rood zijuEen bleeke of blauw achtige kam is een teeken van ziekte. Gezonde hoenders hebben veel eetlust. Aan buu beenen mogen geen verbuigingen opzwellingen, zweren of korsten te vinden zijn. Zondert een vogel zich van zijne soort- genooten af en zit hij hier en daar in een hoek met den kop onder de vleugels, dan is bij zeker ziek. HeiligachenderijenReeds heb ben wij eenige woorden meêgedeeld voor de heilig-scbenderijen gepleegd door socia listen die, in de gemeenten van 't arron dissement van Brussel, de gazet De Ploeg uitdeelen. Ziehier nadere bijzon derheden die wij er over aantreffen Zondag waren drie ronddragers van dit blad nabij Herfelingen en Heykruis en weet gij wat die sloebers daar verricht hebben Een kapelleken verwoest en het beeld van den H. Jozef dat er in stond het hoofd afgesiegen Verder, bij het klooster met steenen geworpen naar een O. L. Vrouwbeeld Elders nog, een kruisbeeld met stok slagen verbrijzeld en met de stukken routlgeloopen. Dat zijn de werken van socialisten die al buu deugnietscbrijvcn logenstraffen. den baron Bethune zal niet worden toe gestaan. 't Is zelfs onbegrijpelijk dat de rechter lijke overheden gemeen'! hebben, gevolg te moeten geven aan eene klacht, die uit haar zeiven niet ontvangbaar was. 'tls zoo belachelijk, alsof men den voorzitter eener rechtbank vervolgde, wegens een vonnis dat hij heeft uitge sproken. M. De Lantsheere heeft in de secties meesterlijk de onwettigheid van deze vervolgingen bewezen, welke overigens te laat komt, daar er reeds prescriptie is. De uitstekende rechtsgeleerde zal dit betoog voor de Kamer herhalen. Zullen de rechtsgeleerden links deze vraag tot vervolging durven steunen en al de princiepen der rechtspleging aldus onder de voeten trappen Zij zijn er wel toe in staat. In alle geval voorziet men dat zij hun best zullen doen om een schandaaltje te maken rond die kiezing van Aalst,en zij eene groote come- die van verontwnerdiging zullen spelen, om te bewijzen dat M. Woeste door bedrog gekozen werd I De achtbare afeeveerdigde van Aalst wacht ze kalm af. En M. Bethune van zijnen kant bereidt voor zijne tegenstre vers hoogst onaangename verrassingen. Men zal zien of de liberalen van Aalst zooveel reden hebben om de heiligen uit te hangen Men zou willen dat M. Beernaert of M. de baron Snoy de zitting voorzat, want daar M. De Sadeleer afgeveerdigde is van Aalst, zou hij meer reden hebben dan zij om ontslagen te worden. (Brusselsche corresp. Handelsblad Hf anrfipl Eene luisterrijke IMUU1MS1. vertooning zal door de Koninklijke Harmoui<maat- scbappij St0 Cecilia yesevon worden op Maandag 18 April 1900 2den Paasch dag) en Zondag 22 April «Jaarna. Wij zullen 't programma later meêdeelen. Pryzen der plaatsen VoorbehoudeDe plaats fr. 1,50 1® plaats fr. 1,00 2® plaats fr. 0,50. 3 aarwedden der geestelijkheid. M. Van den Heuvel zal dinsdag zijue redevooriug eindigen en men denkt dat het debat over de verboogiug van de jaar wedden der geestelijkheid zal kuuneu gesloten worden. Zelfs verhoogil in de mate dat bet gou vernement voorstelt, zal het budjet v««n eeredienst de zes millioen niet te boven gaan. Is dat overdreven Hot cijfer schijnt eerder belachelijk kleiD,waniieer men het vergelijkt met den staat van uitgaven van andere diensten. De magistratuur alleen kost aan den staat 9 millioen,bet onderwijs 16 millioen. Indien het gouvernement zich iets te verwijten heeft, is het van al te karig te zijn geweest in de betaliDg eener heilige schuld,in de vervulling van eene verplich ting, die zelfs niet zou moeten betwist worden, aaDgezien zij grondwettelijk is. Al de onwetendheid en hot fanatism der socialisten is er noodig om te beweeren dat «Ie Staat geen de miuste verplichtingen heeft tegenover den Eeredienst. De houding die Vandervelde, Cavrot, Demblon hebben aangenomen in het debat, bewijst groote kleingeestigheid en nog grooter kleinhartigheid. Het eerste punt van 't pro gramma der christene democraten, schrijvpD hunne organen, is eerbied voor den Godsdienst. Goed, maar er zijn democraten en.... democraten. Er zijn democraten den naam van christen weerdig, welke den Godsdienst boven alles verheffen, welke gehoor lee- nen aan de raadgevingen hunner geeste lijke Overheden en zich aan hunne be velen onderwerpen. Maar er bestaan ook democraten, de groene democraten geheeten, die zich valschelijk den naam van christen toe- eigenen, aan wier hoofd een verdwaalde priester staat, door Z. H. den Paus en H. H. de Bisschoppen, om zijne onge hoorzaamheid, veroordeeld en onwaardig verklaard om 't priesterskleed te dragen. Die groene democraten spotten met de raadgevingen en bevelen van Z. H. Leo XIII en H H. de Bisschoppen, zij zijo de bongenoi'ten der liberalen en socia listen, dus de handlangers der vijanden van God, Kerk en Priesters, en als zij den titel van christen aanoemen mag men hun dus toeroepen Achteruit schijn heilige volksfoppers TEN BUREELE VAN schoone keus van Kerkboeken, Paternosters en Geschenken voor Eerste Communie. Allerschoonste Eerste Communie beel dekens, gedrukt, te beginnen van 4 frs. Onze vrienden dezer gemeente zijn voornemens op Zondag 29 April aanstaande, de plech tige iuhubliging te vieren van eene nieuwe Vlag voor de Maatschappij Zondag zal er iu de kerk van Heykruis van Onderlinge Bijstand en rekenen op eene hoetplechtigheid plaats hebben waar-5 de algemeene bijtreding der catbolieke aan al de bewoners van de streek zullen Maatschappijen an de stad en het omlig- deelnemen. j gende. ^Vilde Konijnen.M. Adolf Maere, iu zijne hoedanigheid van huurder der jacht vaa de Kluyseu (eigendommen familie't Kint) gelegen op Aalst, Erem bodegem en Hekelgem, verwittigt het publiek, dat ten einde de vermenigvul diging der wilde konijnen te beletten, hij aan eenieder de jacht met fret toelaat op zijne jacht van hier tot 8 April aan staande, mits dat de liefhebbers zich in regel stellen voor de wet, en zich laten vergezellen door den jachtwachter Palster man, wonende in de nieuwe Kluys (grens scheiding van Erembodegem en Hekel gem. Zich te bevragen bij voornoemden jachtwachter. uuuviuuu, prmciep van onzen fameuzen Pie. Hij, och arme, bij is de beleefdheid, de zachtheid in per soon. Zie maar eens wat wij te lezen krijgen in zijn artikel over den oorlog. Koppige bewaarders, dieven, dieven die arme landbouwers hebt gij, rijke bokken, bestolen. Dat is me nu een taal waarop de opge- schorste fier mag zijn. Hij, onze Pie, wil Anseele nog te boven gaan. Op die wijze gaat onze droomer de sociale questie oplossen I Als hij echter denkt dat, wanneer zijn gazet zoo met eene verachtelijke visch- wijventaal is opgevuld, de werklieden een centiem meer winnen, of zij daardoor belet zijn socialist te worden, of hun hert daardoor is veredeld, hun gevoel gelou terd, of zij daardoor verdraagzame ge voelens en zuivere godsdienstzin inoogs- ten, zie als onze Pie, dat denkt dan is hij deerlijk mis. Dat doet iedereen, burger en werk man walgen en dat is alles. Aalst-Mijlbeek. Boerenbond. Vergadering op Zocdag 25 Maart aanst. om 9 uren voormiddag ter her berg van J. De SmetHoveniersstraat. Dagorde 1° Aanveerding van nieuwe leden 2® Inschrijving voor veevoeder en land bouw vetten. Drukwerk. Ter boek-en steen drukkerij van De Denderbode, Korte- zoutstraat 31, Aalst, zijn te bekomen aller hande drukwerken, zooals: boekwerken plakkaarten voor notarissen en deur waarders, plakkaarten voor kermissen en pryskampen, enz., rekeningen, vrecht- brieven, wissels, ontvangstbewijzen, pro gramma's voor maatschappijen en aller hande feesten. briefomslagen, viesiet-of bezoekkaartjes, eerste communiebcelde- kens, doodbrieven, doodbeeldekens, en al andere boek- en steendrukwerken voor handel en nijverheid, openbare besturen, enz., enz. FAV ORITISM schreeuwen de geuzen. Al de postjes zijn voor de catho- lieken. Hélas De geuzen komen nogmaals bevoordeeligd te worden in de benoe mingen gedaan in de magistratuur te Gent. Ter gelegenheid van het ontslag van den Heer de Gamond moesten eenige ver hoogingen toegestaan worden en die ver hoogingen hebben de liberale Gazette doen juichen Nietwaar de geuzen zijn te beklagen onder een catboliek bestuur. Met Bara was het wat anders. Tegen den persoonlijken dienst plicht. De volksvertegenwoordigers van het Arrondissement Hasselt hebben besloten, zich krachtdadig te verzetten tegen elke poging tot het invoeren van den persoonlijken dienstplicht. Wij wenschen ook met den XXe Siècle, die heeren geluk,getrouw gebleven te zijn aan hun program en aan de wenschen hunner kiezers. Mond- en klauwzeer. Volgens het zeggen vau M. Burggraaf A. Ü6 Tru- chi, zou M. Prevost, veearts te Besangon, eene inontingstof tegen mond- en klauw zeer uitgevoud'-n hebben. Proeven geno men op 76 dieren hebben bewezen, dat die inenting de gezonde diereu van de ziekte bevrijdt en de reeds aangetaste ge neest. Zonderlinge vrienden. De socios willen nu aan de landbouwers wijsmaken dat ze ook de buitenbevolking genegen zijn. Woorden I Waarom hebben dan die fameuze vrienden alleen gezorgd voor de mijn werkers iu hun wetsontwerp over het pensioeneeren Ja, de mijnwerkers, volgens de socios, mochten een pensioen hebben de land bouwers niet Waarom dat verschil Vraag hun dat eens op hun meetingen. De catholieken integendeel willen iedereen pensioeneeren. Wat is echtveerdig Hé socios Tegen het drankmisbruik. Eene verboogiDg van krediet van 20,000 fr. is op de begrooting van landbouw gebracht, ten einde eene grooter uitbreiding te geven aan de noodzakelijke geworden bestrijding van bet drankmisbruik, hetzij door de inrichting van voordrachten,hetzij door do toekenning van hulpgelden aan matigheidsgenootschappen t Laagste vuil Nieuws en andere blauwe organen deelen mee dat zondag 11.., 88 afgeveerdigden der liberale partij te Aalst vergaderden om de definitieve can didaten aan te wijzen voor de aanst. wet gevende kiezingen. Vooreerst wie zijn die 88 afgeveerdig den Voorname liberale nij veraars der 4 ste den van 't arrondissement en hier of daar een liberale nij veraar, brouwer of stoker van den buiten, maar landbouwers, om zoo te zeggeo,geene dry. De liberaleu in hunnen Dendergalm hebben altijd het stelsel der afgeveerdig den afgekeurd en dreven, ten onrechte veelal,voor al den spot met de wijze op de welke men in zekere gemeenten tot de benoeming der catb. afgeveerdigden over- ging. Maar zou Dendergalm ons niet willen zeggen hoe en op welks- wijze en door wie die 88 afgeveerdigden zijn aangewezen geworden Dendergalm zal zwijgen ongetwijfeld. Men zal met ons bekennen dat men gemakkelijker een korps van 88 kan bewerken dan een van 703 gelijk het catholiek college der afgeveerdigden. Wanneer men onder die 88 leden */s als voorstaanders telt, is het niet moeilijk tot de meerderheid te geraken vooral wanneer uwe voorstaanders al hunnen invloed ten uwen dienste stellen. Nu, naar 't schijnt, gebeurde het zoo bij onze armtierige liberalen en zoo kwam het dan ook dat AmourJce Qalle den op pergaai heeft afgeschoten, dat M. Rens een kalle deed neèrtuimelen en M.Eugeeu Verbrugghen boschman is gebleven, Wanneer men voor een college van 703 leden staat in al de Steden en Gemeenten verspreid, dan, wy zullen niet zeggen dat het onmogelijk is, geeft men het voor de moeilijkheden op. Dus Amourke Galle is eerste candidaat en M. Rens, plaatsvervanger. Amowke Galle is dan de eerste candi daat der liberale uijveraars, fabrikanten, nij verheidswerklieden,maar niet der libe rale landbouwers, ambachtslieden, neê ringdoeners, enz.... Kom, kom, wat willen wij ?de belangen der landbouwers moeten immers, vc' de liberalen, niet verdedigd worden. Nu, laat er ons heden over zwijgen en later op alles terugkomen, maar in af wachting toch aan onze liberalen de vraag stellen Was er dan toch niemand anders te vinden dan Amourke Galle, wiens eenige verdienste is van aan eene ijdele ton te gelijken M. Verbrugghen, notaris te St-Lievens- Hautem, is als eerste liberale candidaat voor den Senaat uitgeroepen en M. Ber- naege,brouwer te Nederbrakel,als plaats vervanger. De heer Verbrugghen is een ziekelijke ouderling, bij de tachtig jaren oud en bijgevolg Dog weinig bekwaam om de menigvuldige belangen onzer Arrondisse menten in de hooge vergadering te gaan verdedigen. Wij moeten het bekennen, den ouder dom daar gelaten, is de keus van den liberalen candidaat voor den Senaat onder alle opzichten voortreffelijker dan dien van Amourke Galle. Wat M. Bernaege betreft, 't is voor ons een onbekende en wij zullen onze infor meerkazak eens aantrekken. De telegraaf zonder draad. M. Marcoui, de uitvinder der draadloozen telegraafs, heeft zijn stelsel toegepast in het kouiuklijk paleis te Brussel. Er wareu talrijke uitgenoodigden, mi nisters, senators, afgeveerdigden, bur gerlijke en militaire hooge fonctionna- rissen. Eerst gaf M. Marconi eenen korten uit leg over het systeem. De proeven vingen onmiddelijk aan. Het appareil dat zenden moest, werd op de hoogste trede van den prinsentrap ge plaatst in den linkervleugel des paleis, het andere dat ontvangen zou werd in de speelzaal gesteld, waar al de uitgenoodig den zich bevonden. Er was 150 meters afstand tusschen de twee tuigen. Het ver zonden snelschrift moest dikke muren, zware deuren doorkomen, en iemand die nimmer het stelsel hoorde uitleggen of zag toepassen, kon er noch kop noch steert aan krijgen. Het eerst verzonden schrift werd door den uitvinder zelf gericht, het luidde als volgt Leve de Koning I Leve de Konin gin 1 Leve de Koninklijke Familie 1 Dat snelschrift werd op uitbundige toe juichingen onthaald. Alsdan deed de Koning eenen tekst verzenden welke door niemand gekend was, en in dezer voege opgesteld dat hij zijue bewondering jegeus den uitvinder betuigde. Ook dat opstel werd zonder eenige hindernis door muren en deuren overgemaakt. Stedelijke Werkbeurs van Aalst; Worden gevraagd 1 ijzerdraaier-smid verzekerd werk, on- noodig zich aan te bieden zonder goede getuigschriften 2 kleermakérs, (leer jongens en 1 halve gasteen huis- en paardenknecht in een bijzonder huis der stad, gued loon 2 leerjongens voor de boek- en steendrukkerij 50 werkmeisjes vau meer dan 14 jaren, alsook 50 meisjes ouder dan 21 jaren, voor het tres- en laoetfabriek, goed loon. Vragen werk 1 bakkersgast1 smid, (leerjon gen) 1 voermanfabriekwerkers. uitspraak te doen over de vraag van oen Procureur-generaal ten einde machtiging te bekomen om M. Baron Leo Bethune rechterlijk te mogen vervolgen,vergaderde dijnsdag namiddag. Met 5 stemmen tegen 2 (M M. Beer naert en Loraml) is besloten 'gewor- den de macbtigiig niet toe te staan. Gesteriliseerd vleescli —De regee. riDg heeft aan de middenaf-leeling laten weten dat zij, met het doel, de sterili-i seergsinstelliug te bevorderen, genegenii hulpgelden van 4000 fr. te geven aan dj gemeenten, die zulke gestichten willen tot stand brengen. Do stad Sint-Nicolaas bezit zulkei^ stelling sedert 1895.Daarna volgden Aalitl Meenen, Duffel, Turnhout, enz. Om de wormen te vernielen dit gaatjes in de meubelen boren, beveel men het volgende aan men strijkt sulfurt de carhone (zwavelzure koolstof) op al dj gaatjes door middel van een pensee: vervolgens vult men ze met was, da vooraf gemengd is met een kleursel zoo&i dit van het meubel. De dampea van zwavelzure koolstof doo«leu de insecten Meu vermyde die stof bij licht of vuuri gebruiken daar zij zeer ontvlambaar is. Een kostelijk peerd. Uit Lo den wor.lt gemeld dat Flying Fox (Vlij gende Vos) het peerd dat den laatste; Derby gewonnen heeft, aan M. Ed. Bis: den vermaarden F. anscheu kweeker ver kocht is voor de fabelachtige somme vi negen honderd zeven en dertig dum vijf honderd frank Nooit en heeft zulk geen geld gegeven geweest voor ee peerd. SCHOUWBURG VAN AALS: Kunstrijke Vertooniu te geven op Zondag 25 en Maandag 26 Maart 1% met de welwillende medewerking tao Juffr. Henriette van den Berg. Het drama speelt in 1128. le bedrijfOpstand der Gemeenten, 2* bedrijf Iu den korker van 'c kast van Folket. Lauretta's gevangenis, 3* bedrijfDe Stad Aelst verlost. Vlaanderen vrij. Bureel 4 uren. Gordijn 6 urt PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehouden plaatsen fr. 2, denplaatsen fr. 2,00. Bovenplaata Eerste rang fr. 1,00; Tweede rang fr.Oj De vertooning eindigt voor het vertrek der laatste treinen Godsdienstig Nieuws. 23® Belgische Bedevaart de. Meimaand naar O. L. V. van Lo. des. Bedevaart vergezellende de ar zieken, onder de hooge bescherming i i den Cardinaal-Aartsbisschop van Mee len, onder hel eerevoorzitterschap Mgr Mercieb en het voorzitterschap M. A. Rosman.' Datum Van 24 April tot 2 Mei 15 Prijzen Volgens het vertrekpw Iu i® klas, van 140 tot 154 fr.ii klas, van 90 tot 100 fr. in 3® k! van 60 tot 66 fr. Verhooging 1 5 frank voor dezen die, na den 30 Mai 's middags, zullen inschrijven. Det tieve sluiting der lijsten, den 8 April. Werk der arme zieken. wordt verzocht de aalmoezen voor Vu der arme zieken en de aanvragen tot a veerding vau zieken by de bedevai vóór 12 Maart te verzenden aan eerw. heer Thióry, leeraar der Cati lieke Hoogescbool, Vlamiogenstraat, Leuven. Inschrijvingen. De inschrijf gen voor de bedevaart zullen ontvaw worden tot den 8 April, 's middags. De bedevaarders vertrekkende uitG en Audenaarde zijn verzocht iu te ven bij M. Oscab Vkbmeebsch, nok te Dendermoude. Voor inlichtingen en prospectw zich te wenden tot do volgende corresj* denten der provincie OOST VLAANDEREN. Aalst Moyebsoen, advokaatEerw. H. LEMg, pastoor in Sint-Jozef. Eereteeken. Bij koninklijk bes van 11 Maart is het burgerlijk Eereteel van le klas (Medalie) verleend aan heer Joseph Van GhyseghemVoorzi; der Kerkfabriek van St. Joseph oio Siad, in belooning van meer dan 25ju bewezen diensten. —Vraagt 't Leuvensbier der Brouw Di uwé, Aalst. De eerste aardbeziën werden zow in eene Brusselsche hal verkocht, waren zoo groot als eene noot en wer; verkocht aan 1 frank het stuk. Er W twaalf. Een wagen met bloem gelai stond op de Oude Veemarkt, rechtover woniug van zijn eigenaar M. Ed. Kint, Lokeren.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2