mi 1sÈt J#-Vantajkl op tak. Liberale Candidaten. DEN DERBODE Aalst. Catholieke Werkmanskring. 5 Leve de Commune Kieskronijk. Allerhande Nieuws. Damas-Zijde fr. 1.40 Aalst. Catholieke Voreeniging. Do aleemeeoe vergadering van't col- ege dor CatLolieke AfgeveerdigdeD van de 5 Cantons onzes Arrondissement is be paald op Zondag 8 April 1900, om 2 ureu 's namiddags, ten lokale van den Catbolieken Werkmanskring. De uitnoodigingsbrieven zullen korte lings verzonden worden. Milddadigheid der socialistische kopstukken. Zondag acbt dagen bad te Brussel eene groote vergadering der socialisten plaats. Eeoe talrijke menigte verdrong zich in bet lokaal De volksver tegenwoordigers Furnemont, Cavrot.Lam- bilotte, Pastur en Destrée waren er tegen woordig. Eene omhaling, gedaan ten voordeele der werkstakende metaalbewerkers van Antwerpen, bracht ZES FRANK op I En wat hoeft er meer gezeid Zondag 11., vergaderden te Aalst, de 88 afgeveerdigden der liberale partij om de definitieve candidaten aan te wijzen voor de aanst. wetgevende kiezingen. Maar vooreerst wio zijn de 88 afge veerdigden Voorname liberale eigenaars der 4 ste den van 't arrondissement en bier en daar een liberale nijveraar, brouwer of stoker van den buiten maar landbouwers geene. De liberalen willen van geene boeren, dat is gekend en geweten ze kunnen de boeren maar om ze uit te buiten, te be spotten en to plagen naar ziel en lichaam. Maar zeg eens, Dendergalm, ge zult ons toch zeker willen zeggen waar, wan neer, op welke wijze en door wie die 88 afgeveerdigden zyn benoemd geworden. Gij, Dendergalmdie zoo gespot hebt met de benoemiDg der 703 catholieke af geveerdigden, moet ons bewijzen dat het liberale* stelsel in dat vak meer waarbor gen oplevert, meer vertrouwen inboezemt aangaande den wil der partygenoten. Voor ons zijn 88 afgeveerdigden ge makkelijker om bewerken dan 703.... Wanneer men, wij herhalen het, onder die 88 leden */8 voorstaanders telt, komt men gemakkelijk tot de meerder heid vooral als uwe voorstaanders al hun- non invloed ten uwen diensten stellen, als men zelfs bidt, smeekt... en bedreigt... Men verzekert ons ten stelligste dat Amourke Galle aan zulk eene werking te danken heeft, dat bij als eerste candidaat werd uitgeroepen, dat M. Rens een zakje hoop ten deelo viel en M. Eugeen Ver- brugghen een vaantje kreeg. Dus alea jacta est, Amourke Galle is de eerste candidaat der liberale nijve raars fabrikauten, fabriekwerkers maar niet der liberale landbouwers, ambachts lieden, neeringdoeners enz., die hadden er zich niet meê te bemoeien. Liberale heeren I was er dan toch in gansch 't arrondissement niemaud anders te vinden dan die ydele ton onder allo opzichten.... Geeft 't menneken 'nen cents riep l Land van Aelst uit.... Ook is de candidatuur van Amourke Galle, gansch 't arrondissement van Aelst door, op eenen by na algemeeuen scha terlach onthaald geworden. De eerste candidaat voor 't Senaat is de heer Verbrugghen, Notaris te Sl Lie- vens-Hautem. Wij hebben donderdag 11., gezegd dat de keus van den liberalen candidaat voor 't Senaat voortreffelijker is dan die van Amourke Galle. Wy moeten het rondweg getuigen M. Verbrugghen bezit meer bestuurlijke kennissen in 't topje vau zijnen kleinen pink ofte vinger, dan Amourke Galle in zynen ganschen mensch al ware hy nog meer gefriciionneerd, gepommadeerd, ge friseerd, g'astikeerd, gemuskeerd, met vi- naigre de Ëuily en met andere reukwa ters begoten en daarby geleersd en ge spoord en gewapend van kop tot voeten. Maar M. Verbrugghen, de man is in de zeventig jaren, ziekelyk, moeilyk op den gang, uus nimmer in staat om te grusstl ter boogo Vergadering de talrijke verscbillige belangen van onze Arrondis sementen te gaan verdeuigen... Wat M. Bernaege betreft wy laten hem nog wat, tot nadore inlichtingen, iu den hoed... Nog een woord eene liberale kennis vertelde ons dat men M. Verbrugghen maar verkozen heeft omdat men niet verder kou. Faute de grives on mange des merles, zegde by 't geen in 't Vlaanuch zeggen wil Als men het goede niet hebben kan, moet men mei wat minder te vrede zijn 200 kilometers per uur. In het Engelsen Parlement is een ontwerp voor gelegd lot hei maken van eenen spoorweg op eenen rail met electrische trekking, tusschen Liverpool en Manchester. De afstand tusschen die twee steden, 62 kilo meters, zou op 18 of 20 minuien worden afgelegd. Er zullen twee lyueu voor heen- en terug naast elkander liggen. Alle 5 lot 15 minuten zal er een wageu, wegende 40 ton en 64 plaatsen bevattende, ver trekken. De wagens zullen rusten op 6 assen, waarvan slechts 2 door de elec trische kracht in bewegiug gebracht. 16 kleine zyraderen zouden de vastbeiu op den enkelen rail verzekeren. De werken zouden twee jaar duren en 45 millioen Ir. kosteD. Betooging. De Belgische weik- lieuenparty, sameuwerkend met de fede ratie ue-r Belgische mynwerkersbonden, richt voor 29 April eene laudelijke Lt- tooging iu, ten voordeele van het wer- kerspensioen. 't Land van Aelst heeft ons reeds dikwerf ten kwade ge duid dat we de boofdeu van ome Pie en van den afgestrafte» priester Daens op een beestenlijf hebben ge plaatst. Maar het wacht zicb wel er by te voegen dat bet dat van een uil is... en om rede. Nu, waarom dondert 't Land van Aelst dan ook niet eens tegen zijne goede vrienden de roode socialisten, die bunnen hond Donche heeten Vergoeding voor deserteurs. Na eeue lange gedachten wisseling tus schen het rekenhof eenerzijds en de mi nisters van oorlog en financiën anderzijds, heeft het ministerie van oorlog per om zendbrief aan de militaire overheden laten weten dat do vergoeding voor militiauen niet verschuldigd is aan degenen, die, na gedeserteerd to zyn, terug bij hun korps worden ingelijfd. De vergoeding wordt alleen betaald aan dogenen,die hunnen normalen dienst tijd vervullen. Wij zijn ge zworen kame raden. Dat was bet refrein die do blauweD, rooden cn groene cartelisten bier in den strijd der laatste gemeentekiezing zongen. Maar voor de aanstaande kamerkieziog schijnt het cartel om zeep en gaan de gezworne kameraden van vroeger, afzon derlijk met eigene krachten macht bet politiek fortuintje wagen. Nu gaat de kat op de koord komen zij die vroeger bun nen wederzijdschen lof zongen, gaan nu moeten malkauder uitschelden voor vuilen visch en slechte boter...., TEN BUBEELE VAN schoono keus van Kerkboeken, Paternosters en Geschenken voor Eerste Communie. Allerschoonste Eerste Communie beel dekens, gedrukt, te beginnen van 4 frs. Geed nieuws. De heer Delvaux, Volks vertegenwoordiger van Baste naken (Luxemburg) komt zijn verslag over de begrootiug van ooflog neer te leggen. De bijzonderste punten die er in besproken worden zijn: Het getal onderofficiers zal vermeerderd worden De onderofficiers zullen zooveel mogelijk onder de vrijwilligers verkozen worden De toelating om te trouwen zal aan de onderofficieren gemakkelijker toegestaan worden en men zal bun dan eene koste- looze woning verschaffen De heer verslaggever drukt de hoop uit dat de vergoeding van 30 frank ter maand aan alle militianen zonder onder scheid zal toegestaan worden. Wij hopen dat ODze achtbare catholieke Volksvertegenwoordigers en S*uateurs er zullen de hand aan houden opdat het geene beloften zouden worden. Wilde Konijnen. M. Aiolf Maere, iu zijne hoedanigheid van huurder dor jacht van de Kluysen (eigendommen familie 't Kiut) gelegen op Aalst, Erem- bodegem en Hekelgem, verwittigt het publiek, dat teu einde de verraeuinvul diging der wilde konynen te beletten, bij aan eenieder de jaebt met fret toelaat op zijne jacht vau hier tot 8 April aan staande, mits dat de liefhebbers zich iu regel stellen voor de wet, eu zicb laten Er zal nog lente zijn te Aalst en in j «ïpor den jachtwachterPalster- 't Arrondissement mau» wonende 10 ue nieuwe Kluys (grens- Ook Amourke GalU die al de gevaren 5 Brembodegem en Hekel begrijpt van dier. benarden toestand, en 4 er de gevolgen van vreest, beweegt hél en F5 l"-»™Sen bij voornoemden aarde om het driekleurig cartel terug aan Jacötwacljter. een te flikken zelfs zou bij zoo verre zijn gegaau van plat op den buik te kruipen voor de roode en groene socialisten Vooral vreest bij de macht der groenen... Armtierige liberale kliek 1... Zou bet dan toch waar zijn dat de libe ralen geeue andere princiepen bobben dan deze die bun naar eer en baat kunnen voeren De E. V. was er dringend noodig om alle monsterverbonden te vermijden, om alle partijen en kliekjes toe te laten onder hunne eigene ontplooide bannier in 't strijdperk te treden, zoo schreven zij, en nu onder do E V. zou men geene laag heden onbeproefd laten, plat op den buik kruipen om tot een monsterverbond te geraken Zoo sprak tot ons een onzer liberale kennisseD, die verontweerdigd is over die platte buikkruiperij. Stedelijke Werkbeurs van Aalst; Worden gevraagd 1 yzerdraaier-srnid verzekerd werk, on- noodig zich aan te bieden zonder goede getuigschriften 2 kleermakers, (leer jongens en 1 halve gast een huis- en paardenknecht in een bijzonder huis der stad, goed loon 2 leerjongens voor de boek- en steendrukkerij 50 werkmeisjes van meer dan 14 jaren, alsook 50 meisjes ouder dan 21 jaren, voor het tres- en lacetfabriek, goed loon. Vragen tcerk i bakkersgast 1 smid, (leerjongen) i voerman fabriekwerkers. TJITGESLIBBERD. PlEman, is 't waar: zytge uitgeslibberd in'tgroen tabakfabriek op een rollecbiek en zijt ge gat over bolle ia eeue kuip met saus te recht gekomen en bijna verzopen? Zeg, 't zal ook weeral broodroof zijn Waar toe men toch zoo al komen kan, als men met eene zonderlinge liefde en genegen- beid voorden werkman behept is... Maar zeg eens, Pie man, wie, wie was het die in 't groen tabak fabriek aan 't janken is geweest gelijk een mager vigge, die disparaat den kop op tafel legde, roepende Snijdt mij den kop maar af!... Snijdt hem maar afPie man, zeg ons dat eens wie was die jan- kcr f Allous Pierre, un bon mouvement Drukwerk. Ter boek-en steen drukkerij van De Denderbode, Korte- zoutstraat 31, Aalst, zijn te bekomen aller hande drukwerken, zooals: boekwerken, plakkaarten voor notarissen eu deur waarders, plakkaarten voor kermissen en prijskampen, enz., rekeningen, vrecht- brieven, wissels, ontvangstbewijzen, pro gramma's voor maatschappijen eu aller hande feesten. briefomslagen, viesiet-of bezoekkaartjes, eerste comtuuniebeelde- kens, doodbrieven, dood beeldekeus, en al andere boek- en steendrukwerken voor handel en Dyverheid, openbare besturen, enz., enz. Voor de Belgen, die in Frankrijk verblijven. Minister de Favereau, over de maatregelen sprekende, welke zullen genomen worden t. n gunste der werklieden, welke naar Frankryk gaan werken, zegde dat er, ouder andere, nieuwe consulaten zullen gesticht worden in de Franscbe steden Melurr, Amiens, Meaux.Longney, Compiègne en Chartres. Dat ia voortreffelijk. Het is te hopen uat men tot consuls personen zal benoemen, die Vlaaimch kennen, waut bet zijn urislurteuu Vlamin gen, die naar Franaryk gaan werken. Wie geen Vlaamsen kent, kan daar zijne bediening niet uitoefenen. Hpt o-Pi»npht als zouden er geen UCl ÖCI Ui,"1 piaatsen VOor de opvoeringen van Iwein van Aelst, op Zondag 25 eu Maandag 26 dezer, meer te verkrijgen zijn, is valsch. Doch wij verwittigen onze vrienden dat indien ze die vertooningen begeeren bij te wonen het hoog tijd is voor het nemen hunner plaatsen, aangezien er niet meer dan een beperkt getal worden uitgegevent Werkstakingen in Februari. Er waren 11 werkstakingen, tellende 3408 deelnemers, niet in begrepen 2500 gedwongen stakers. De glasnijverheid en de weefnijverheid werden bet zwaarst getroffen. Na deze volgde de crisis der metaalbewerkers. Ia vier gevallen was eiscb om loons- verhooging de aanleiding. Andere waren vraag vau wegzending, boeten, toepas sing van wei kbuisreglementen, enz. Eene werkstaking bad enkel voor aanleiding een misverstand. Een lichtverspreidende boom is eene merkwaardigheid, die in Brazilië i wordt aantroffen. Hij wordt, wel is waar nauwelijks twee meters hoog, doch werpt a zooveel licht af, dat bij zelfs in den dou- kersten nacht nog op twee kilometert af stand kan worden waargenomen. In zijne onmiddellijke Dabybeid is 'r licht sterk - genoeg om daarbij nog fijn drukschrift te kunnen lezen. Priesterlijke benoemingen. Z. 11. de Bisschop beeft pastoor be noemd te Gijzenzele, den E. H. Van Poecke, ondeipastoor te Oultre. De E. 11. Ledegen is professor van rbetorica te Dendermonde benoemd. Zijn onderpastoor benoemd te Eyae, du E.H. Hallaeit,onderpastoor te Baerlei te Baerle, de E. H. Eduard De Coniuck. Ik stel u dus den E. H. Rombaut als Bestuurder vau den Werkmanskring voor. (Langdurige en geestdriftige toe juichingen). Uwe toejuichingen verzekeren raij dat gij onder de leiding van den E H. Rom baut, gelyk onder deze van den E. H. Ponnet zult blijven strijden voor de eenige en ware catholieke zaak. (Donderende toejuichingen). De heer Baron Leo Bethune, Voorzitter des Krings nam alsdan 't woord en sprak: Vrienden!... Het is mij onmogelijk u op dees oogenblik al de diensten en wel daden te herinneren welke de E. H. PoDnet aan onzen Kriug, aan gansch de Stad heeft bewezen. L iter in oj>s jaarlijk - sche verslag zullen wij er breedvoerig over handelen. Eu kei wil ik nu zeggen dat het voor ons een pijoelijke slag is ge weest van iemand zooals den E. H. Pon- net gescheiden te worden. Aangezien wij de eerste algemeene vergadering houden sedert het vertrek van den E. H. Ponnet, stel ik u voor een telegram van bedanking aan onzen gewe zen Bestuurder te zenden welke ons ge durende 13 jaren zoo lief bad. Het tele gram luidt als volgt E. H. Pastoor Ponnet te Semmer- - saeko 1500 leden van den Catb. Werkmanskling beden in algemeene zitting vergaderd, danken U vooral het goedo aan «Ie werklieden van Aalst be- wezen. (Geestdriftige toejuichingen.) De heer Bethune dankte den Z. E. H. Deken over de keus van den E. H. Rombaut als Bestuurder. Niemand beter dan den E H. Rem baut kan deze plaats bekleeden, vermits bij reeds velej iren aan 't hoof I der Pa- tronagie beeft gestaan en aldus de werk lieden heeft leeren kennen. Ik zeg dus welkom io ods midden tot den E. H. Rombaut en druk den wensch uit dat we te samen nog vele jaren mogen strijden tot verdediging van dea Godsdienst, tot heil en vrede der Samenleving, tot groei en bloei onzer Moederstad, en vooral tot verbeteriog van 't lot der werkersstanden. (Langdurige bravogeroapen en handge klap) De E. H. Rombaut. (Geestdriftige ovatie). Vrienden 1 Alhoewel de taak lastig is welke men mij komt op te leg gen, heb ik ze toch met vreugde aange nomen... Lastig, Vrienden 1 en wie zou anders zegeen Iemand opvolgen gelijk den E. H FHrnnet is voorwaar geene ge makkelijke taak... Met hoeveel liefde, met hoeveel moed, met hoeveel zelfop offering hebben wij den E. H. Ponnet niet aan 't werk gezien 1... Nooit waren wij bij hem of bij sprak over zijnen Werk manskring, over de eendracht eu de goede verstandhouding welke er tusschen de leden boerscheri. Ja, Vrienden, zulke moed is maar alleenlijk gegeven aan man nen gelijk den E H. Ponnet. Neen, Vrienden, de naam van den E. H. Ponuet zal bier altijd in gezegend aandenken blij ven neen, hij zal uit Aalst niet verdwy- neu want deze prachtige zaal zal altyd zijnen naam doen herinneren. Met vreugde, zegde ik, heb ik de taak van Bestuurder aauveerd, omdat ik my altijd geerne te midden der werklieden beviud en dat ik met ben mijn leven zou willen slijten... Vrienden Kan ik voor U alles niet doen wat de E H. Pounet voor U deed 17 beminnen, U liefhebben, voor U werken dat zal ik doen (Donderende toejuichingen). Verder werden door den beer Voorzit ter prachtige blocmiuikers aangeboden aao de nieuw gekozenen van den Werk- rechtersraad, welke dan de werklieden aan wie zij hunne verkiezing verschuldigd zijn, van harte dankten. De E. H. Rombaut vergaste de leden op lekkere pintjes bier om ze te danken over hun gulhartig onthaal eu die op zijDe gezoudbeid werden geledigd I Zondag 11. beeft de plechtige aanstel- ling plaats gebad van den E. H. Rombaut l tot Bestuurder benoemd in vervanging j van den E. H. Pastoor Ponnet. De ruime zaal des Krings was propvol Onder de aanwezigen bemerkte meu M. Gheeraerdts, Burgemeester cn meer an dere geestelijke eu wereldlijke Overheden der Stad. De Eereleden waren ook talrijk opgekomen. Bij 't intreden van de EE. HH. Raem- t donck, Pastoor-Deken en Rombaut gingen er blyde toejuicbingen op aan de welke geen einde scheen te komen. De Zangaf Jeefing bief een barer schoon- 'i ste gezangen aan om den nieuwen Be stuurder te verwelkomen. De Z. E.H. Raemdonck beklom daarna bet spree kgestoelte cd, io eene hartelijke bewoording dankte bij den E. H. Ponnet over al bet goede aan JenWerkmanskriug bezorgd. Niemand beter dan ik, spiak de eerzame Redenaar, weet boe zeer uw gewezen Bestuurder u lief bad, u beminde. Droef was bet voor u, beminde Vriendeu, van hem aft sheid te moeten nemen, doch de E. H. Pounet werd tot eene andere plaats geroepen en als een ware soldaat gehoorzaamde hij aan zyne Overheid. Zoodra de E. H. Ponnet, Pastoor van Semersaeke was benoemd, zegde ik tot den E. H. Rombaut dat bij Bestuurder vau den Werkmanskring zou worden. Aan niemand sprak ik er een woord over en iu do Stad boorde men weldra niets auders f dan 't zal de E. H. Rombaut zyn wt Ike s Bestuurder zal woiden van den Werk- l I manskring. MOORSEL. "-echtwö^ogaoen aan een schrijven van 7 Land van Aelst van zondag 11. Hel is de katholieke partij niet die in Moorsel de verantwoordelijkheid draagt van den tegenwoordigen toestand. Om het te bewyzen 1 Wanneer vier jaar geleden de leider der Moorsel-cbe daenristen kandidaat was voor de gemeentekiezing, Leeft deze per soon niet geaarzeld land op te zeggen aan familieleden zelfs, omdat deze bom (wan neer hij hunne stem kwam vragen) met eene kloekmoedige rechtzinnigheid hunne stem weigerden. Eu altijd treffelijk be taald. Zou die beer durven zeggen, looche nen, dat het zoo niet is Nu met de laatste gemeentekiezing kre- geu onze küappe demokraten eene ferme borsteling. 't Volk vao Moorsel gedoogde niet dat een partijbestuur langer op bet gemeentebuis zetelde. Meu zondt ome groenen wandelen met eeue buis van 106 stemmeu. Dit deed den odd lom van Moorsel in woede ontsteken. Oumiddelijk al degenen die verdacht waren met de katholieken te hebben gedaan, wierden uit hunne huizen gezet. Bedreigingen wierdeu gedaan dat al wie een voet laud van een liberaal of demok raat in gebiuik had, 'neu opzeg met kerstmis zou gekregen hebben. Wat moesteu de katholieken doen in zulke omstandigheden Huuue vrien den in den steek laten Hola, man. Zij hebben hunnen plicht begrepeu en zijn van zin zicb door hunne tegeDstre vers niet te laten overrompelen. Eene goede raad dus, M. Daens. Gij zoudt veel beter doen u niet tusschen te steken daar waar go niets van kent. Komt con plaat selijk onderzoek inrichten, dan zult gij weten waar de mannen zonder hart en zonder genade te vinden zijn. Uwe slotrede 't Verdrukte volk zal zegeriereu.» Scboone volzin maar schooue zeever Ook oio zelfs bij uwe partijgenoten door een schouder opbabrn oulbaflld wordt. Waabhbid. Dat is de kreet waaronder de socialis ten den kiesstrijd openen, zegt het Fond senblad. Zy kunnen niet beter doen om het land te waarschuwen tegen de ram pen die het bedreigen indien de catho lieke partij van het bewind moest verwij derd worden. Niet alleen hebben al de socialistische bladen deze week de Commune van Pa rijs bewonderd en verheerlijkt, maar zelfs heeft de hoofdman der partij, gezel Van- dervelde, te Charleroi baren lof uitge sproken eu den kreetLeve de Commune aangeheven, die door de gausche verga dering van socialisten werd herhaald. Wij zullende afschuwelijke geschiede nis dcrCommune hier niet herhalen zij s'aaf iedereen nog duidelijk voor deoogoD. Doch om te zien wat gezel Vandervel Ie eu zijne vrienden io de Commune toejui chen, laten wij hier de verklaring volgen, afgelegd door Bergeret, eenen der bijzon dere hoofdmannen van de Parijsche Com munards. Zij toonen klaar genoeg den geest aan die de Fransche oproerlingen van 1871 bezielde Verneemt zegde bij dat wij geen ander denkbeeld meer in het hart dragen dan -lat eener wraakneming, welke wij verschrikkelijkvoorbeeldig willen. Er zal een dag bomen, gij weet het, dat wij weèr de meesters zullen zijn. Wij zullen uwe hoofden af maaien, al waren zij bedekt met grijze haren, en dat zullen wij doen met de grootste kalmte. Voor uwe vrou wen eu dochters zullen wij geenen den minsten eerbied hebben wij zullen voor haar niets anders hebben dan den dood. Den dood, tot dat uw gevloekt ras voor altijd verdwenen zij. Tot weldra daD, beeren burgers 1 Dat waren de manoen welke onze so cialisten thans verheerlijken als de mar telaars van eene heilige zaak. Dat mag waarlijk uitzinnigheid genoemd worden. De lofartikels der socialistische druk pers en de redevoering van gezel Vander- velde hebben, bij het naderen der kie zing, de weerde van een program, 't Is eene uitdaging tot de openbare denkwijze gericht, uitdaging, welke door bet land zal onthouden worden. De Moniteur van woensdag bevat de scbikkingan voor de aanstaande wetge vende kiezing, namelijk de wijze van bijeenroeping, de kleur en den vorm van kiesbrieven, enz. TeKortrijk heeft M. Vandenpeereboom zijn besluit doen kennen, zicb bepaald uit het politieke leven terug te trekken. Te Dixmuide zal M. de Landtsheere, oud-voorzitter der Kamer, zich niet raeer laten voordragen. Te Dixmude zullen de nieuwe ge- meentekiezingen op 8 April plaats heb ben. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 557 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4450 kilos. Vraagt 't Leuvensbier der Brouwery Druwé, Aalst. Werkstaking te Hamme. 2000 stakers. Do gemeente Hamme, gelegen tusschen Dendermonde en St- Niklaas, tellende 14,000 inwoners, leeft thans in groote beroering tengevolge eener werkstaking van de werklieden van 12 belangrijke touwslageryen, ongeveer ten getalle van 2000. De staking, verleden vrijdag ontstaan, deed zich eerst voor bij M. Ph. Vermeire, die eene vraag om loonsverhooging af wees; weldra volgden de werklieden van de andere fabrieken. De touwslagers, volle manneD, dus ook familievaders, wonnen fr. 1,80 daags voor 12 uren werk Tijdens eene warkstaking, uitgebroken in 1894, verkreg n zij van hunne patroons een loon 2fr. daags. Na dit loon eenigen tijd toegepast te hebben, meenende geen verzet vanwege de werlieden meer te zuilen ontmoeten, brachten zij de loonen terug op fr. 1.80. L)e schandelijkste misbruiken van ver plichting hunne waren in de winkels der fabrikanten te koopen zijn voor de touw slagers van Hamme ook nog in vollen zwaug. De koopwaren,in die wiukels verkocht, zijn over 't algemeen een '/a hooger iu prijs dan in andere winkels. Weigeren de werklieden bij hun pa troon te winkel te gaan, dan mogen zit zich binnen kort aan werkopzeg ver wachten, Wat men over den toestand van die werklieden hoort zeggen doet de haren ten bergen rijzen. De oude* s, om hun te kort te dekken, zijn V6' plicht hunne kinderen van af 7 k 8 jaar van school te houden om met vader un-de te zenden en aan 't wiel te draaien. Die ongelukkigen worden aldus van alle onderwijs verstoken. Dat er veel ellende heerscht in de huis gezinnen van die eerlijke werklieden ge tuigt hun armmoedig kieederpak en hunne magere wezens. De toestand der staking is thans als volgt De werkstakers vragen fr. 2.25 daags; zij zijn boretd hun gescbil aan een scheidsgerecht te onderwerpen. De bevolking, van haren kant, is de stakers ten zeerste genegen en is ten an dere overtuigd dat do fabrikanten de ge vraagde verbetering gemakkelijk kunnen toestaan. Van de fabrikanten zijn er, die willen toegevr-n <-n anderen die blijven weigeren. Deze laats ten speculeeren effenaf op den honger hunnor werklieden om goene vol te moeten geven aan die billijke vragen. Wanorders. Gekwetsten. In den loop van woensdag hebben de stakers de deuren en vensters verbrijzeld van M. Vermeire-Deryck, een der hals- starigste fabrikanien. Uit vrees is hij met zijne familie naar Dendermonde gevlucht. Dergelijke schade is ook aangericht aan andere fabrieken de vrouwen en kinderen der stakers bevinden zich tus schen de betoogers en zijn nog de lievig- sten in den omtrek der fabrieken zijn gendarmen geplaatst om er de toenade ring van te beletten gendarmen te paard doorloopen de straten om de samenscho lingen te beletten. Hevige wanorders hebben plaats gehad voor de aankomst van het leger. Er zijn steenen geworpon naar de gendarmen te paard, dio dan gechargeerd hebben. Tal rijke betoogers zijn gekwetst door sabel slagen of vertrapt door de paarden. Een geudarm is met zijn paard gevallen en heeft zich ernstig gekneusd. De groote misnoegdheid der werksta kers spruit hier uit voort, dat de patroons geweigerd hebben naar de nieuwe ver gadering te komen, die de burgemeester had bijeengeroepen. Kwaart na 6 uren, woensdag avond, is het leger ter plaats gekomen de mees te groepen zijn dan uiteengegaan. De bevolking is uiterst bevreesd nie mand durft buiten komen; aan alle buizen zijn de luiken gesloten. Woensdag kwam een jong koppel met vier getuigen op het stadbuis te Brussel om in bet huwelijk te treden. Toen de p echtigheid voltrokken was, werd de bruidegom door eenen politie agent verzocht, hem te volgen. Hij bad vergeten eenige dagen gevangenis uit te doen, tot welke straf hij veroordeeld was geworden. De. bruidegom scheen niet zeer verwonderd, maar de bruid en net gevolg waren gansch verslagen. On danks alle smeekingen, werd de bruide- degom naar de gevangenis gebracht. M. Oscar Buysse, advocaat en bij gevoegd rechter, is aangeduid om tijde lijk het ambt te vervullen van substituut van den procureur des konings te Gent tot er voorzien is in de vervanging van M. Thienpont, die benoemd is tot procu reur des konings te Ieperen. Drinkt 't alom't bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Oneerlijke notaris. M. Roels, gewezen notaris te Deinze, is door de rechtbank van Oudenaarde verwezen tot zesmaal 3 maanden gevang en 50 fr. boet uit hoofde van zes ontvreemdingen. De onmiddelijke aanhouding werd niet bevolen. Een schrikkelijk ongeluk is don derdag namiddag te Brugge voorgevallen. Rond 4 uren vermaakten eenige kin deren, die naar school niet gegaan wa ren, zich met op het achterste gedeelte van eenen volgeladen wagen ran M. Van den Abeele, koopman, te klimmen. De voerman had naar het schijnt de kleine snaken reeds herbaalde malen verjaagd, doch telkens waren zij teruggekeerd. Eensklaps, terwijl een hunner boven op bet voertuig was geklauterd, geraakte een deel der lading los en het kind, een jongen van 7 jaren, viel van den wagen onder een der wielen, die over zijne borst liep. De ongelukkige kleine was op den slag dood. Zijn lijk is naar hei hospitaal overge bracht. 22.50 dm meter alaoek iwarle, witte en gekleurd* Het*n<»berg>ZIJcle, vin af 95 cent. tot fr. 28.5* den meter effen, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt, Damw, enz. (ong. 240 kwal. en 3000 kleurscbakeeringw en verich. tcckeningen), vracht- cn tolvrij to hals bottoM. Monster» per keerend». S. Hiimlirg, Fint m Zillt u.n,umr.>, ZirtU, Dijnsdag avond hoorden de bewo ners van een huis uit de rue Albert Deluyek, te Luik, een onderaardsch ge rucht, goed overeen komende met dat van eene groote massa neerstroomend water. Een kwaart uurs nadien zagen zij de muren hunner woning bersten en ook vertoonden zich reeds inzakkingen in de hoven der nevenjtaande huizen. Men verwittigde de over heid; het dienst personeel van bruggen en wegen snelde ter plaats en de huizen 37 en 39 werden ontruimu. Ongetwijfeld komt dat alles voort van onderaardsche iustorting in de verlaten koolmijn Paradis. De familie Delpotte, onlangs te Mar- cinelle uit Ath aangekomen, was samen gesteld uit vader, moeder en zeven kin deren. Terwijl de vader in de fabriek Meurant werkt, wonen de kinderen verschillende scholen bij, te Charleroi en elders. Een schipper zag, kort nadat twee dier kinderen over de brug der Samber waren gegaan, een klein meisje drijven. Hij sprong in zijne sloep en haalde het kind uit 't water, maar het was reeds dood, 't Was oen der kinderen Delpotte, die zooeven voorbijgegaan waren. Maar het jongske werd later ook ver mist. Het kwam 's middags niet thuis, en men vernam nu dat het niet in de school was geweest. Later werd ontdekt dat het ook verdronken is, waarschijnlijk by po gingen om zijn zusterke uit het water te trekken, Eindelijk heeft een derde ongeluk de ouders getroffen. Een ander zoontje, dat op zoek naar zijn broerke was gegaan, is ook nog niet terug gekeerd. De toren der O.-L -V. kerk te Ver- viers zal weidra van een klokkenspel voorzien zijn. Over eenigen tijd stierf, kort na zijn 50jarig jubelfeest, de eerw. li. Coenen, pastoor der parochie. Hy had, als eerste inschrijving voor dit werk eene gift gestort van 11,000 fr. Het overige van de nu voorhanden xyude som werd geschonken door de catholieken en de rest zal duor eeue toelage van het gemueatebesiuur aangevuld worden.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2