Donderdag 5 April 1900. 3 centiemen per nummer. 34*® Jaar 3437 Kiezers opgepast MEID m DEN SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE Anti-catholieke propaganda LANDBOUW. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiëi» door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutitraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Guique «uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonniste cp 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen morten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aicb te wenden tea Bureele van dit blad Aalst, 4 April 1900. Kieiers, hebt gij nu al eens nagedacht op hetgeen er ons te wachten staat als de geuzen gekozen worden De vrije Belgen moeten het dwangka missol aantrekken. De jongelingen zullen naar de kazernen gesleurd worden terwijl de kinderen naar de ongodsdienstige scholen zullen moeten trekken. Die twee dingen zijn ware rampen en zouden voor het land en voor het volk de yselijkste gevolgen na zich slepen. Dat is echter alles nog niet. Een ander gevaar dreigt nog recht streeks den eigendom. Ik zeg rechtstreeks want de invoering der twee hervormingen door de geuzerij gedroomd zouden op ougeloofelijke wijze de lasten verhoogen. Moesten al de Belgen nu eens soldaat worden, lijk de liberalen het willen, moesten de vrije scholen die nu geen centien aan het land kosten eens afge schaft worden dan zouden de uitgaven aan soldaten en scholen tienmaal verdub belen. Wij zouden dus letterlijk opgevre ten worden. Wy betalen nu reeds veel wat zou het dan zijn Kiezers opgepast I Gij zult het u te laat beklagen als gij voor de liberalen ge stemd hebt, en zij hun noodlottig werk doorgevoerd zullen hebben. Er is meer nog. Veel mannen der liberale partij hellen grootelijks naar de socialisten over. Eu de socialisten zijn de vijanden van den De progressisten bijzonder hebben veel femeens met de roode aan klevers der 'ransche commune. Te Aalst zijn het zoogezegde progressisten die in het strijd perk treden. Het hoofd, de leider der progressisten is M. Janson. Weet gy wat die kerel aan een schrijver van een fransch dagblad heeft verteld toen bij ondervraagd was geworden Wy drukken dat in vetjes De eigendom eindigt bij het afsterven. Hetgeen de gestorvene achterlaat, moet terugkeeren tot de gemeen schappelijkheid. n Dus geen erfenissen meer. De ouders mogen hunne kinderen niets meer achterlaten. Volgens M. Janson, zal do Staat alles inpalmen. E MARLITT. (NA VERTELD). Ja, dat hebt gy gezegd, bevestigde hij. En het is ook heel natunrlijk, dat uwe jonge dame zulk een geheim in bescherming neemt. Want de intrigue is het lievelingspel dezer dames, en zy kunnen daarvoor geen gelegen heid vinden in de salons der groote wereld, dan stellen zy zich ook in mindere sfeer, uit lontere liefhebberij in de zaak, tevreden. Ik ken dit stille mollenwerk in den schoot der familie, ik ken het. Natuurlijk werken zij liefst voor zich zei ven. Zy schijnen niets te hooren, niets te zien, maar zuigen letterlijk alle groote en kleine familiegeheimen op. Men hoort niet hoe en waar zij den voet zet ten, maar zy doen het, dat is zeker, en be klimmen meesterlijk sport voor sport de leer, tot zij, de nederige schepseltjes, eensklaps bovenaan zitten en voor de oogen van een verraden bruid, of van de dochters eens va ders, dis als weduwnaar is achtergebleven, Kiezers 1 gij die kinderen hebt, die voor hun welzyn hebt gewerkt en ge zwoegd, die voor uwe kleinen kommer volle nachten hebt doorgebracht, de partij van M. Janson zal u de vruchten van uwen arbeid ontstelen. Na uwe dood gaat alles aan den Staat. Kiezers, zult gij dat gedoogen Zult gij u uwe spaarpenningen uwe zuur gewon- nenne spaarpenningen laten ontrooven Neen, niet waar Met het afschaffen van het erfenisrecht hopen die fameuze Jansonisten het uoo- dige geld bijeen te trommelen om ieder een naar de kazernen te kunnen sleuren, om de ouders te kunnen verplichten hunne kinderen naar geuzenscholen want dat zijn de Staatsscholen te sturen. In de kieziügstrijd welke met schreden nadert zal de vrijmetselarij eene doorwegende rol spelen. Eu gij weet wat die secte in baar schild voert en hoe zij met de vrijheid en het recht van anderen omspringt. De ervaring heeft het ous ge leerd. Wie beeft het rampzalige tijdperk van 79 vergeten Welnu vrijmetselarij en liberalism is hetzelfde Het is de vrijmetselarij die de liberalen gelederd heette zegde grootmeester D<-f tcq<. Het is de vrijmetselarij die hen een pro gramma, een vaandel, leiders, een strijdplan heeft gegeven. M. Bara heeft bet na 79 nog herhaald: Als de liberalen nog terug aan het bewind zullen komen zullen zij krachtdadig liberaal zijn. Wij vragen het u, kiezers, welk ver trouwen kunt gij hebben in mannen welke luidop verklaren met genoegen h t recht van andersdenkenden met de voeten te treilen Een Aalstersche geus, nu bijna candi- daat, die nu fleemend uwe stem komt af bedelen heeit geschreven u Wij ook wij gelooven dat het beter is dit volksken de pastoor en paters aan de deur van het Land te zetten. n Kiezers, laat u niet bedriegen De vijanden der Catbolieke Religie van gen w- êr hunne oorlog aan. Hot Fond senblad geeft er eeD staaltje van De eer der uitvinding komt toe aan den Progres du Loiret, een fransch vrij denkersblad, dat in februari laatstleden eene lijst van veroordeeliugen heeft afge kondigd, welke onze liberale en socia listische bladen met de grootste gretigheid hebben overgenomen. den zaan van de melk scheppen. Zou de ka menier, de vertrouwde der gouvernante in het huis van generaal Goseck, daarvan ge heel onkundig zijn Het meisje stond nog, half afgewend, aan den put. Zij had eens de handen opgeheven, maar ze ook weer laten zakken, maar nu zag ze om, maar niet met den oogslag van gekwetste majesteit, die hem zoo goed be kend was smartelijke verbazing, verwijt sprak uit de bruine oogen, die zij langzaam naar hem opsloeg, terwijl zij met moeite uit bracht De generaal van Guseck had, toen zijne vrouw stierf, een volwassen zoon en eene zeventienjarige dochter, die verloofd was. Allen koesterden de hoogste achting voor- en schonken hun volle vertrouwen aan de gou vernante der jongere kinderen het was, alsof zij tot de familie behoorde. En ik weet, dat de gouvernante van dit vertrouwen nooit, of niet de minste gedachte, misbruik heeft gemaakt. Niemand weet het beter dan ik ik zou er mijne hand voor in het vuur durven steken. Ja, ja, dat ontbrak er nog aan, viel hij haar lachende in de rede. Uwe arme, vereelte hand in het vuur te leggen voor deze aange boren zelfzucht Hebt gij n niet laten mee slepen in armoede en gebrek, om de jonge daine op te passen en te bedienen De oude dame op de pachthoeve zegt zelve, dat gy Deze lijst, welke zij zwarte bilan noemen bevat, ouder aodi-re, de volgende meldingen waaronder wij eeDige opmer kingen makeD, welke duidelijk doen zien wat er van de kwestie is 1° 1899 Priester Magloire Lebouc, pastoor van Les Escrennes, veroordeeld tot levensdurende dwangarbeid. (Assisen hof van Seine-ei Oise). Iu bet bisdom van Versailles (S- ine et Oise) was er op dat tijdstip geer. pries ter met naam Ma-dofte Lebouc of geene parochie die L--s Escrennes heette. 2° 1899. Piiester Coince, pastoor van Bournoille veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid. (Assisenhof van Ardennen). In het departement der Ardennen is er geen priester die den naam van Coince draagt of geene parochie Bournoille ge naamd. 3° 1899. Priester Vernoux, pastoor vau Daruoe, veroordeeld tot 3 jaren op sluiting (Charente). Iu bet departement der Charente is Doch priester met naam Vernoux, noch gemeente met naam Doruac. 4° 1899. Priester Dupont, onder pastoor te .Béziers, 'Veroordeeld tot 5 jaren gevangenis. Te Béziers was er, dien tijd, geen onderpastoor met naam Dupont. 5° 1899. Priester Bidard, pastoor van St-Martin des Cé'.arits, veroordeeld tot 4 jaren gevangenis. (Assisenhof van de Manche). In bet departement van de Manche is er geen priester die den naam van Bidart draagt, of geene parochie met den naam van St-Martin des Cézarits. Door het bovenstaande ziet men hoe behendig de Frauscbe republiekeinen en vrijdenkers zijn, om valsche veroordeelin gen te fabriekeeren, betreffende niet be- staaude piiesters, welke hun ambt uit oefenen op onvindbare paiochiën,en boe onbeschaamd onze liberale en socialisti sche bladen die veroordeelingen over nemen. Vernieling der rupsen. Alle jaren worden in de gemeenten plakkaar ten aangeplakt,de inwoners verzoekende, de rupsennesten uit te roeien. Ongeluk kiglijk blijven omtrent overal de eigenaars en huurlingen onverschillig aan die uit- noodigiug. Dit jaar bijzonder is er overvloed van rupsennesten, 't Is echter nog tijd om ze te vernielen doch indien men niet op past,zal men ze bij de eerste zonuestralen voor den harden veldarbeid niet opgevoed zijt, en nn zijt gij gedwongen, u daaraan te onderwerpen, omdat uwe meesteres anders misschien niets te eten zou hebben. Zij schudde driftig het hoofd. Het was alsof zij moeite had, een antwoord in te houden, terwijl hare oogen eene seconde lang glinster den van plezier. Geef u geen moeite, sprak hij spotach tig, terwijl hij alle antwoord afwees, hare eer te redden dat gelukt u toch niet. Heb- beii deze dames eens aan den beker des rijks- doms gedronken, dan zijn zij verloren en be dorven voor het huiselijke leven. Zij droomen van niets anders dan van eene praehtige positie en versmaden geen middelen, om daartoe te geraken het eerst voor de hand ligt aoo'n arme, ongelukkige man, die veel geld heeft of hij oud en grommig, jong en simpel is, of hij wil of niet, dat doet er niet toe. Misschien wist de familie Guseck dat ook wel, en men was op zijne hoede. Nu, ik zou ook liever mijn heel leven ongetrouwd bly- ven, dan eene gouvernaute tot vrouw van mijn huis te maken liever de eerste de beste boerendeern uit het Thnringerwond, als ze maar de eerlijkheid op hst gelaat sn de waarheid in het hart heeft. Hij zag, hoe al het bloed nit hare wangen verdween, maar zij antwoordde niet. Zij vatte de krnik aan, om ze van de plank te heffen en zich te verwijderen. zien ontkiemen en zal alzoo weêr bescha digd worden. MeD neme dus dadelijk de noodige maatregelen. Fruitboomen in de weide. Een landbouwblad deelt daaromtrent belang rijke bijzonderheden meê. Iedereen deelt thans bet gevoeleD, dat bet gras, dat in de schaduw der boomen in eenen boomgaard groeit, niet dezelfde scheikundige samenstelling heeft als dat der niet beplante weiden. Het schijnt «lat de nict-stikstofhoudende bestanddeelen minder overvloedig moeten zijn in het gras, dat in de schaduw groeit, dewijl deze bestanddeelen zich vormen door den rechtstreekschen invloed van t zonnelicht. Overigens, daar een deel van de kool stof oDder den invloed der zonnestralen uit den dampkring getrokken, benuttigd t wordt tot de vorming der vette en der stikstofboudende deelen, moet men insge lijks onderstellen dat er in het gras onder de boomen gewonnen, eene geringere hoeveelheid dezer bestaudeelcn voorhan den is. Een Zwitserscb geleerde, M. Scbellem- berg, leeraar en bestuurder der land bouwschool van Zurich,beeft den iDvloed, welken de nabijheid der boomen op de waarde van bet gras heeft, zeer nauw keurig willen vaststellen. Hij heeft eerst bestatigd dat bet ge wicht der eerste snede 32 per honderd en dat der tweede snede 59 per honderd minder is. Het is licht te verklaren waarom het verschil van opbrengst voor de tweede snede zoo aanzienlijk is de boomen heb ben meer loof en geven m-er schaduw; zij hebben daarenboven meer water en meer voedende stoffen noodig, zoodat het gras der weide, na de eerste snede, zich iu zeer ongunstigen toestand bevindt. Ouder scheikundig opzicht bemerkt men eene gevoelige vermindering der drnoge en minerale bestanddeelen en der niet-stikstofhoudende uitwerksels. Ook heeft de aanwezigheid van boomen eenen merkbaren invloed op den bloei. Klaver steekt zich weg in de verhou ding vau 90 per honderd, terwijl schade lijke kruiden, als wilde kervel, scheer ling, hanepoot, enz. zich meer en meer ontwikkelen. M. Schellemberg raadt daarom aan, van de boomen niet to dicht te planten. Ook merkt hij op dat de vooraangehaalde nadeelen door het behoorlijk gebruik van doeltreffende meststoffen in groote mate kunnen voorkomen worden en dat de scheikundige samenstelling van het ge- Nn, gaat gy er weêr binnen Hij wees naar het boschwachtersbnis. Heeft dat woeste geraas niets af schrikkende voor u Zij zag hem van terzy, de oogleden half opengeslagen, aan. Ik heb sterke zennwen, bijna als eene stevige boerenmeid nit het Thnringerwond, die '8 zondags voor het rnmoer in de herberg ook niet terugdeinst, antwoordde lij bits. In dit geval wordt mij overigens niet gevraagd, of mij iets schrik aanjaagt, of niet ik heb my overigens aan het moeten te onder werpen. Daarmee wilt gij «eggen, dat gij reeds door plichten aan dit huis gebonden sijt, viel hy met doffe stem in. En van welken aard deze plichten zyu, het kan n niet schelen, hoe de menschen daarover denken, evenmin als over jufvrouw de gouvernante, die als een afgodsbeeld met een geheimsinnigen sluier bedekt is. Zijn toon werd scherp en sarcastisch. O ja, het moet heel plezierig zijn, de menscbeu om den tuin te leiden, heel amu sant zelfs, en ik neem het n niet kwalijk, dat gij daarmee den tijd verdrijft. Toch moet ik u zeggen, dat de menschen, die in het Her ten veld wonen, niet zoo zachtzinnig in hun oordeel zijn als hun nieuwe meester zy los sen de raadsels op hunne wijze op en vinden geen verontschuldigend woord voor de meid van den schout, die op alle urea van dsn dag oogste voeder er niets door van zijne weerde verliest. Pbosphaat- en potaschoudenda mine rale meststoffen toepassen en de stikstof- houdende beperken, zal het verdwijnen der vlinderbloemige planten voorkomen en de weerde der weide bevestigen. Kerseboomen. De kerseboomen hebben, gelijk bekend is, veel te lijden van gomvloed. De oorzaak ligt daarvan gewoonlijk aan den onderstam en aan de bemesting. Meestendeels zijn boomen die aan gom- of harsvloed lijden op de weel derig groeiende onderstammen veredeld. Ook te overvloedige bemesting, vooral van stalmest, is dikwijls de oorzaak dezer ziekte. Ze ontstaat door overvloed van sappen. Men kan dan wel door toppen (insnydin- gen maken) eenige hulp geven, maar beter is het, de kwaal te voorkomen,door geschikte onderstammen te kiezen en matig te bemesten. De beste onderstam men zijn zaailingen van krieken, die be ter zijn dan de Spaansche kersen. Moet er mest gegeven worden, dan is compost de beste. Deze geeft niet zoo overvloedig toevloed van sappen als stal mest toch moet compost nog met aarde vermeDgd worden van den grond waarin de boom staat, dus niet onvermengd. Ook dient nog opgemerkt te worden, dat men de sterkste wilJlingen moet uit kiezen als onderstammen, hoewel men zich vooraf moet verzekeren, dat ze vol komen gezond zijn. Kleine raadgeving landbou wers en voerlieden. Velen leven de nieuwe wet op het vervoer nog niet na. Deze wet legt op aan alle voerlieden, wielrijders, enz., altoos de rechter tijde te nemen, om elkaar op den teeg te kruisen. Velen overtreden dit gebod dagelijks, zoodat daardoor ongelukken kannen voorkomen, bijzonder in den zomer, wan neer bet vervoer grooter zal zijn. In voor komend geval, zal de voerman, die de rechterzijde niet zal genomen hebben, altoos gestraft en verantwoordelijk ge maakt worden voor de schade. Alle veldwachters, gendarmen, com miezen der accijnsen, zyn gemachtigd proces-verbaal op te maken. Opgepast dus Nut der pad. De pad eet een groot getal insecten van allerlei aard, bij zonder ongedierte schadelijk aan de voortbrengselen van den moestuin. Een tuinbouwblad vau New-York ver haalt dat zekere M. Harris aan eene pad het hu*» van den boschwachter binnen gaat de man woont alleen. Hij hield in. Het deed hem pynlyk aan, te - zien hoe hare hand krachteloos van hst oor L der krnik neerviel, hoe haar 't gloeiend rood tot onder het haar aan voorhoofd tn hels «•hoot. Ik geef niets om lastertongen, zegde sy kortaf en richtte het hoofd op. Ook «iet, als achtbare menschen hanao deur voor u sluiten vroeg hy driftig. Juf vrouw Griebel verzet zich met alle macht tegen nw verblyf in het huis van het Herten- veld, ter wille van hare onschuldige dochter, voegde hy er met wreedaardige duidelijkheid by. Dat scheen haar in het hart te treffen. Zwijgend trok het meisje de handen tot vuiiten samen en drukte ze tegen de borat, en toch zegde zy dadelyk daarop bedaard en op vaaten toon Jufvrouw Griebel zal mij later voor haar hard oordeel vergiffenis vragen. Ook is zy niet de gebiedster op het goed de beslissing hangt van u af, en gy zult de deur niet voor uy sluiten. Zoo, denkt gy dat viel hy haar met een bitteren lach in de rede. Waarvoor houdt gij my dan (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1