Donderdag 12 April 1000. 5 centiemen per nummer. Si9* Jaar 5439 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst D m HES HIT GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, taal, vrijheid. Brave menschen LANDBOUW. D E Aalst. Prijskamp Vervolgingen tegen M' B°" Bethune. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad a frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, tr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijftin bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, sn in alle Postkantoren des l.ands Guique auum. Her drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonniwe op 8® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen morten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 11 April 1900. Waarlijk 't zijn brave menschen de geuzen 1 Wij lezen in de dagbladen Om eenen omzendbrief geschreven te hebben en uitgedeeld in de gemeenten Hamoir en Wamont en waarin de E H. Van de Weyer, Pastoor van Wamont, op laster lijke wijze was aangevallen verscheen M. Pierret-Bidlot voor bet Gerecht van Hoei. Het tribunaal veroordeelde donderdag 29 maart M. Pierret-Bidlot tot 300 fr. schadevergoeding en tot de onkosten. Deze heer geus had zelfs aan den E. H. Van de Weyer een proces ingespannen om het ontoeder van over zijn hoofd te verwijderen bij vroeg 8000 fr. schade vergoeding I Het Gerecht zond hem wandelen en veroordeelde hem tot de onkosten. Dat zijn nu die zoete lammekens, zoo zacht en verdraagzaam waarover onze armtierige raast. Och arme 1 Wij kennen de vrijheids liefde en de verdraagzaamheid der geuzen I Nog sterker. Wy vertalen uit Le Patriote van 31 maart. Men lenst iu het Petit Jour nal - (een gazet van Parijs) van 27 maart l 1900 het volgend nieuws dat wij tot nadere inlichtingen als eene dwaÜDg wil len aanzien. Brest Jan Barthelime die, in den nacht van 10 tot 11 februari 11., betrapt was geweest terwijl hij door een keldergat van net vrye eollegie der Jesnïten uit de Colbertstraat kwam gekropen, verschei dene voorwerpen meênemend en die voor den middencommissaris gebracht, bekend had den dader te zijn van verscbillige diefstallen in dit gesticht gepleegd, is op vrije voeten gestéld. Op bevel van den algemeenen procu reur van het hof van Rennes had de on derzoeksrechter een ordonnantie van niet- vervolging uitgebracht. Hy steuude zich op het wettige niet-bestaan der Jesuïien volgens een dekreet van 29 maart 1880 Wat gaan de heeren dieven lachen zoo straffeloos de Jesuïten en al de klooster lingen in Frankrijk te mogen bestelen voor den neus der brave lieden Zy zullen de heeren moordenaars ja- loersch maken want indien zulke rechts geleerdheid wierd aangenomen wat zou hen beletten al de kloosterlingen uit te moorden vermits zij zonder wettig bestaan zijn Als men ze straffeloos mag bestelen waarom zou men ze niet mogen vermoor den want diefstal is een misdaad net lijk de moord. Allo, heeren geuzen, juicht uwe vrien den toe De armtierige zal bijzonder iQ zijn schik zijn, hij die eens wenschte het recht te hébbenliever de wettige macht, de priesters en de kloosterlingen aan de deur van het land te zet- ten n Niet waar, lezers, ge moet mot my be kennen dat onzo geuzen kostelijke verde digers der vrijheid zijn dat zij van niets anders droomen dan van verdraagzaam heid En gij, kiezers, wat belieft er u van dat volksken, dat nu, dank aan de nieuwe wet, uit zijne schelp durft komen en uwe stem afbedelen Zult gij u laten ver schalken door hunne laffe huichelarijen en wanneer zij u komen spreken van vrijheid en verdraagzaamheid zult gij die kolossale pil slikken Wij durven het niet gelooven. Gij zult niet ziende blind zyn en met ons beken nen dat de catholieken alleen de vrijheid voor iedereen betrachten. Zij willen de vrijheid voor hunne tegenstrevers maar eischen ze ook voor hen zeiven. Kiezer, met wie zult gij doeu Uitvoer van landbouwvoortbreng- selen. Wij herinneren ouze lezers dat er een kantoor voor inlichtingen be- treffeude den uitvoer van landbonwvoort- brengselen door het Ministerie van Land bouw ingericht is, te Brussel, nr 17, Augustijnenstraat. Men kan er zich schriftelijk en beter nog mondelings toe richten. Besmettelijke ziekte onder huis dieren gedurende de tweede helft der maand Maart. Snotziekte werd vastge steld op één paard dat te Thielt is afge maakt. Het mond- en klauwzeer werd - officieel - geconstateerd op eene erve der provincie Antwerpen, vijf in Brabant, drie in West-Vlaanderen, één in Oost- Vlaanderen, drie in Henegouwen, vier in de provincie Luik, drie in Luxemburg en vier in de provincie Namen. Koolziekte met doodelijken afloop werd erkend in 30 gevallen. Tuberculose.Gedurende de maand Maart werden 1555 gevallen vastgesteld die als volgt te verdeelen Afaemaabt Vonr de voeding. Goed. Slecht. 'clinisch aange- daan 21 114 (clinisch ver- 1 dacht hebbende gereageerd 244 27 hebbende ge- regageerd 245 27 j hebbende niet geregageerd 2 2 de beenhouwerij 609 359 944 611 E M A R L I T T. (NAVERTELD). 29,u VERVOLG. Waarvoor ik u houd herhaalde zij en ■loog de oogen naar hem op. Ik houd n t een edel man, voor de grootmoedigheid in persoon. Ala gij kunt, vergeet dan de booze woorden, die ik u in mijne verblinding dnrfde toevoegen. Hoe schaamde ik my, toen ik ver nam, met welke bedoeling gij op de pacht hoeve gekomen waart Gij hebt de oude men schen uit den nood gered. Gy moest eens zien, hoe de arme zieke opfleurt, sedert zy onder uwe bescherming staatreeds daarvoor alleen ■on ik n willen danken zij hield in en stak hem schroomvallig de hand toe. Maar zijn somber gelaat helderde niet op. Geef u geen moeite sprak hij barsch, terwyl hy met eene driftige beweging van zyne hand de hare afwees. Waarvoor dankt gij? Ik sou wel eens willen weten, wat de meid er meé te maken heeft, als ik met pachter eene overeenkomst tref Daarvan begrijpt gij niets en moest er u ook niet meé voor vet Vee op Zaterdag 7 April 1900. UITSLAG: Eerste reeks. A. Ossen ongeschoten 1* Prijs M.M. Joseph Liebaut, Brus- selschcstraat en Lod. De Smet, Albert- Liénartstraat. B. Ossen met 2 tot 4 landen 1* Prijs M.M. René De Winter, Lange Zoutstraat en Cb. Claus, Geutscbestraat. 2* Prijs M.M. J. Liebaut, en L. De Smet, voornoemd. 3* Prijs M. Lod. Spanoghe, Brussel- schestraat en Mej, Pb. Tolleneer, Kei zerlijke Plaats. O. Ossen met 6 tanden 1* Prys M.M. Camiel Ecckhaut, Na- zaretbstraat en B. Van der Vorst, Oude Graanmarkt. Tweede reeks. D. Vaarzen ongeschoten 1* Prijs: M.M. DeVeylder Michel, Lange Zoutstraat en Huylebroeck Leo, Leopoldstraat 2* Prijs M. Arthur Clinckaert, Mo lenstraat. 3° Prijs M. Van Cauter Frans, Hove niersstraat, 18. E. Vaarzen met 2 lot 4 tanden 1® Prijs M.M. Rt-né De Winter en Claus, voornoemd. 2' Prijs M.M. René De Winter en Claus, voornoemd 3* Prijs: M.M. Benoit Clinckaert, Brus- selschestraat en A. Kelders. Werf. Derde reeks. Varkens. Schoonste Varken 1® Prijs M. Petrus Duwez, gekocht door M. Desideer Me- ganck, spekslager, Nieuwstraat. 2* Prijs M. Alpb. Quintyu, hovenier, Beekveldstraatje, 17, Sl Jub. Zwaarste en edelste Varken 1" Prijs M. Constant Parynt. i, Men kon het hooren, dat wrok en ergernis hem de keel dichtnepen. En wat uwe beschuldigingen aangaat, gij kunt ze gerust blijven volhouden. Ik ben niet goed, volstrekt niet, en op dit oogenblik minder dan ooit het booze kwaadaardige heeft den boventoon in mijn binnenste. A1b ik u smart veroorzaken kon, ik deed het met genoegen. Het meisje zag hem van terzij met eer hangen blik aan hij sprak zoo luide en driftig. En dan, blyft toch bij de waarheid, ging hij kalmer, maar daarom te scherper voort, gij dankt voor de oude dame, maar gij be doelt de vertroetelde prinses op de zolderka mer. Och ja, gij vindt, dat de u bel-étage van mijn huis goed genoeg is om tot salon in Frankrijk te dienen dat het Hertenveld tot herstellingsoord kan dienen, waar den vogel de afgesneden vleugels kunnen aangroeiën. Mejufrrouw de gouvernante is natuurlyk weèr de hoofdpersoon wy znllen het huis deftig moeten bekransenals zij er haren in trek neemt. Zij zag geheel terneérgeelagen en echndde het hoofd. De arme gouvernante Als zij nw zin deden, sloegen zij de leerboeken dicht en gingen voor anderen schrobben en wasschen. Volgens nw oordeel is Agnes Franz een ijdele pronkster, die den arbeid schuwtmaar zoo zij het al ooit mocht geweest zijn, de pronk zucht zou haar hier wel vergaan.... Ik wil Gister dijnsdag kwam deze zaak voor de Volkskamer. De heer De Landtsheer, verslaggever is van gevoelen dat de feiten verjaard zijn en dat overigens het lid van een Schepe nencollege niet strafrechterlijk vervolg baar is uit hoofde van beslissingen in kieszaken waaraan hij deelgenomen heeft zelfs al ware hij verslaggever geweest en had hij te kwader trouw, verkeerd uit spraak gedaan over een reklaam. In dit geval is 't lid van 't college een rechter en moet hij aan niemand rekening geven van zijne beslissing. De heer De Landtsheer eindigt zijn ver slag als volgt - De middenafdeeling heeft de vraag tot machtiging voor de vervolgingen verworpen met 5 stemmen tegen 2. Het is aan de Kamer daarover te beslissen. Zij zal het doen zonder zich om den persoon te bekommeren, met een gelijken eerbied voor de rechten van de rechterlijke macht, gelijk voor die der wetgeving. De heer Lorand poogde te vergeefs de bewijsvoeringen van den heer verslagge ver te wederleggen en stelde voor de machtiging toe te staan. De heer Bon Bethune, na bestatigd te hebben dat hij sedert eene maand hevig wordt aangevallen en hem al de gewel dige uitdrukkingen mogelijk naar 't hoofd worden geslingerd,deed uitschijnen dat hij deel heeft uitgemaakt van eene kiesrecht- macht, in geweten had gehandeld en het slechts eene politieke wraak geldt over de neerlagen die de liberalen, donchisten en socialisten te Aalst in de kiezingen heb- De heer Bon Bethune riep er de aan dacht op in dat de uitspraken in kiesza ken van het Collego van Burgemeester en Schepen van Antwerpen door 't Hof van beroep iu 1897. 1898 en 1899 gewijzigd of hervormd, 1 op 297 inwoners per jaar betreft en te Aalst maar één op 402 in woners. Nu er staat eene kwestie van openbaar recht op het spel, bijgevolg moet ik, zegde ook de spreker, mij onthouden en aan de Kamer de zorg overlaten in alle vrijheid te besluiten wat zy passend acht. De heer Ligy weêrlegde zekere bewee ringen van den heer Lorand en bewees dat het de liberalen zeiven zijn die gewild hebben dat de leden der Collegen van Burgemeester en Schepenen zoo min dan de rechters kunnen vervolgd worden naar aanleiding der oefening van de heu door de wet toevertrouwde zending. niet ontkennen, dat zy in den beginne op het punt geweest is, hare plichten te verzaken, omdat zij ten einde raad, letterlijk wanhopig was. Er behoort veel toe, eer een twiutig- jarig meisje den moed heeft, aan het strenge lot het hoofd te bieden. Toch is het haar ge lukt. Een oogenblik zweeg zij, als werd zij over weldigd door de herinnering van de ellende, waarin ook zij guraakt was daarop haalde zij verlicht adem. En nu wordt alles goed. De lieTe, onde menschen zyn voor de rest van hun leven geborgen Zy zal wel is waar uwe gastvrij heid moeten aannemen, zoo lang als de zieke verpleging noodig heeft. Dat is de miaste zorg Wij zullen elkaar niet in den weg komen. Ik reis eerst daags af. Zij kan zoo lang in het hnis blijven, als zy lnst heeft Maar gij Ik Zy legde de handen op de borst en zag voor zich. Hy werd lastig, toen hij het begin zag van een bekoorlijk glimlachje, dat haar aange zicht schoon maakte. Op dit oogenblik glim lachen 1 Zij was al even lichtzinnig en ydel als hare meesteres Nn, ik zal ook blyven, zegde zij, zonder op te zien. Ale gij het eene wilt, zult gy het andere moeten. Wat gy daar zegtMaar daarin vergist gij u danig want ik zal niet moeten, tenzij, hij hield in en vestigde in ademlooze spanning Dan trad de heer Vander velde, socia list op om de toelating tot vervolging te eiscben. Men bemerkt dat gezel Vander velde door de verklikkers Amourke Gallc C1® en hunne twee sleepdragers, de afge strafte priester Daens en Pie Daens was ingeblazen. De afgestrafte en onze Pie waren in de openbare tribunen aan wezig en men kon op hunne troniën het helsche genoegen lezen dat in eene ver achtelijke en wraakgierige verklikkers- ziel ontstaat, wanneer ze de uitwerksels van hare lafheden komt bestatigen. Maar men denke niet dat die haat- volle en wraakgierige verklikkingen van Amourke Galle C1* van den afgestrafte en Pie ons kwaad bloed maken, integen deel wij aanschouwen ze als koorn op onzen catholieken molen, want de party die er zich aan plichtig maakt, moet on vermijdelijk altyd dieper en dieper ver zinken in de verachting van alle eerlyke en deftige lieden. het oog op haar gelaat, tenzij gij de bezwa ren van de brave Jufvr. Griebel weet op te heffen, door mij te beloven, dat gij van dit oogenblik af het huis daar niet meer betreden zult. Neen, dat kan ik niet, antwoordde aij zonder aarzelen, ernstig en vastberaden. Hij ging van haar weg met oogen vol haat en gramschap. Welnu, volg dan uw eigen hoofd Ik zal er geen woord meer aan verspillen, sprak hij. Slechts een ding moet gij nog weten, hy boog zich voor haar en zegde bits gij zult ondervinden dat ik u uit den grond van mijn hart veracht. Zij richtten zich verontweerdigd op. Een oogenblik maten deze beide menschen elkan der met blikken, waarin de toorn fonkelde, maar indien by de tranen, die aan hare wim pels trilden, voor getuigen van meisjesachtige zwakheid en hulpeloosheid hield, dan vergist* hij zich. Zij keerde hem plotseling met eene trotsche wending den rng en lichtte de kruik van de bank op. Weet gij daarop in 't geheel niets te zeggen sprak hij gramstorig. Niets wat is er aan gelegen dat gij de arme meid van den schout veracht of niet Zy wil slechts voor een paar menschen leven het doet baar pijnlyk aan, wanneer anderen zich met haar bemoeien Daarmtê verwijderde zy zich van den put en begaf zich naar het boschwachtershuis. Grrroote meeting. Kleine en groote plakkaarten kondigden zondag te Bree aan, dat gezellen Anseale en Huysmans voornemens waren eene mee ting te honden in het lokaal van M. Kreeft, ten 3 uren. Toen rond 12 uren de stoomtram aan kwam, was het volk reeds van alle kanten toegestroomd, en miustens 500 kinderen en knapen schaarden zich rond den tram, en ontvingen de socialistische predikanten op een oorverdoovend gefluit. De heeren stapten echter niet af, maar reden door tot in de groote statie, gevolgd door de joelende menschenzee, die hen met ver nieuwd gefluit en lawyd begroette by hunne aankomst aldaar. Op dezelfde wijze werden zy begeleid naar hunne afspanning. Rond 3 uren herbegon het spel. Weldra was heel de straat gevuld, doch niemaud ging binnen. Eindelijk trok er een op af, die min of meer in het glas had gekeken. Hij werd met lawijd en gefluit begroet. Ten 5 uren verspreidde zich het ge rucht dat Anseele naar Maeseyck zou vertrekken om daar morgeu eene meeting tegeven, doch in de statie was by niet te zien. Handelsblad In eene meeting van werklieden der glasfabrieken te Charleroi is besloten, elders werk te gaan zoeken, zoo de pa troons hunne eischen niet inwilligen. De patro ons van hunnen kant zyn voorne mens, hunne fabrieken tot Juni te sluiten. Groot uwa vroolyke vrienden van my 1 riep hij haar op spottenden toon na. Het ge - luid zijner atom scheen het oor van het meisje niet te bereiken, want niet de minste bewe ging verraadde, dat zij zyne onbeschaamde woorden gehoord had. Zy ging met vasten stap verder en het volgende oogenblik was zy om den hoek van het hnis verdwenen. Nog denzelfden avond maakte M. Markus zich reisveerdig... Het was niet uit te hon den. Wat dwong hem ook, zich hier in Thu- ringen op de folterbank vaat te binden De geheele wereld lag voor hem open, en als hy maar eens weg wae en zich wéér in het be drijvige, vroolijke leven bewoog, dan zou de dikke nevel, die zijn helder hoofd omhulde en al zijne gedachten tot één verwenscht pont bepaalde, wel optrekken dan zon hy om zichzelven lachen en over de jaloersche ge waarwordingen die hem gedurig rondom het boBchwachtershnis deden sluipen 1 Eene bosch kroeg was het, vol drinkende, schreeuwende gasten. Ja, eene duif vloog er nit en in eeneschoone witte duif met bedriegelyk on schuldige oogen doch zij bekommerde er zich niet om, of hare veeren in deze stikkende atmosfeer bezoedeld werden, wanneer haar gaan en komen slechts geheim bleef. Leugen en bedrog speelden ook hier, in dezen afgelegen hoek der wereld, hunne rol. (Wordt voortgesei).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1