Stad Aeist. Een en ander. Aalst. -De werkstaking qeèindiqd. r Aalst - Catholiekc Vereeniging. De aanslag van Sipido. Rechterlijk kronijk. Allerhande Nieuws. Frankrijk. Duitschland. Italië. INRICHTING ©ener markt voor melkerijboter. Het Collegie van Burgemeester en Sche penenen der Stad Aelst brengt ter kennis van eenieder dat te rekenen van den Za terdag 5" Mei eerstkomende, eene markt voor Melkerijboter zal geopend worden in deze Stad, in een gebouw Keizerlijke Plaats, Nr 41. De markt zal gehouden worden 's Woens dags en 's Zaterdags van iedere week, om 8 uren 's morgends. Van 8 tot 10 uren ral bet publiek de boter in bet groot of in het klein kunnen koopen. Na 10 uren zal telkens de boter bij afbod door eenen Stadsbeambto verkocht worden de melkerij is niet verplicht bare boter te laten oproepen en mag ze naar goeddunken weder iokoopen. De kelder onder het lokaal der markt staat kosteloos ten dienste van de melkerij tot berg plaats voor de boter tot den volgenden marktdag. Iedere melkerij mag zooveel boter ter markt breDgen als zy verkiest, en aan de klonten den vorm en het gewicht ge ven die zy goedvindt. Elke klont moet het merk der melkerij dragen en het ge wicht aanwijzen. De melkerijboter zal niet meer rechten betalen als de boter op de gewone boter markt. Eer de markt begint op 5° Mei, zullen bestendige plaatsen in bet lokaal voor iedere melkerij aangeduid worden na lot- trekkiog. De melkerijen worden aanzocht van nu af hunne inschrijving te vragen bij Mr J. Reyniebs, Secretaris der Landbouw- comicen, te Aelst. Aelst, den 6 April 1900. De Burgemeester en Schepenen M.-L. Gheeraerdts. Be Secretaris Oscar Reyntens. Mollen vangen. Het is eigenaar dig na te gaan de verschillende wijzen, waarop men tegenwoordig brood en geld zoekt te verdienen. Op eenige buitenplaatsen in Gelder land vertoefde onlangs een man, die van beroep mollenvanger was. Zou bet wel in bet belang van land- en tuinbouw zijn mollen te verdelgen Zouden de mollen - vangers en mollenvallen wel een ver dienstelijk werk verrichten Als men op het volgende let, dan valt het te betwij felen. De mol eet volstrekt geen plant aardig voedsel. Eer laat bij zich verbon- gereu, dan planten of wortels van planten te nuttigen. Zijn voedsel bestaat uitslui tend uit slakken, wormen, kevers, rit- naalden, veldmuizen, enz. Hij leeft hoofdzakelijk van de diertjes, welke de wortels der planten vernielen. Niet alleen verslindt de mol veel schade lijk gedierte, maar ook maakt hij den grond los en is in laaggelegen land een bekwaam drooglegger. Het is aardig om te zien welk een massa aarde in kegel vormige hoopjes een klein diertje, als de mol is, boven den grond kan werken. Deze aarde, regelmatig over het grasland uitgestrooid, kan als meststof dienen en is dan een middel om de teere grasplan tjes in den winter tegen felle vorst te be schutten. In bloem- en moestuinen kan de mol met zyn grondwerken wel eens wat lastig worden, dat valt niet te ontkennen, maar hem daarom kortweg te dooden, is wat te erg. Wil men hem daar verwijderen, men brenge in den grond waar hij wcikzaam is, afval van een pekelhariug, bedorven zuurkool, koolteer of petroleum. Hij zal dan verhuizen, want zijn fijn reukorgaan verdraagt de lucht van bedorven stoffen niet en op die wijze kan men mollenvan- gers en mollenvaflen ontberen. Agos. Vervalacbing der boter. De Volkskamer beraadslaagde maan dag en dijusdag over het wetsontwerp be trekkelijk de beteugeling van 't bedrog van vervalsching der natuurboter door margarine. Het wetsontwerp werd vooral door de liberalen en socialisten bestreden. Natuurlijk van 't oogenblik dat de landbouwers er voordeel zouden by vin den zijn de liberalen en socialisten er te gen. Landbouwers, herinnert bet u bij de stembus op 27 Mei aanst. Helpt uwe vijanden naar den weèrlicht zenden 1 Het onderwijs der Vlaamsche taal. Sedert bet invoeren van bet nieuw studieprogramma in de middelbare scholen, worut het Vlaamscb in de meeste Waalsche scholen aangeleerd van bij bet eeiste jaar der voorbereidende afdeeling, geduieude drie kwart uurs per week. Minister de Trooz meent dat dit niet voldoende is en heeft de bestuurders dringend aanbevolen, aan het onderwijs van het V'laamsch minstens een halfuur per dag te besteden. Prijsschieting. De bestendige commissie der nationale scbijfschieting heeft de schikkingen vastgesteld voor den grooten wedstrijd van 1900. Er zullen twee categories zyn de openbare wedstryden voor schutters van het buitenland en de wedstrijden voor de Belgische burgerwachten. De tenue is niet verplichtend, maar streng vereischt voor de categories der burgerwacht. o handelingen tusschen de heer Cumont bestierder, en eene af vaardiging werkstakers werd er toege geven. De heer Cumont stelde voor dat de vrouwlieden het werk zouden verrichten zoo als vroeger, een molen oppassen, en geene manslieden meer in de zalen der continues te laten werken. En om Diet te doen denken dat men uit iutrest, handelt zal het verschil van 't loon dat de mans lieden, fr. 0,30 daags, genoten, aan de vrouwlieden in evenredigheid toegekend worden. Dit voorstel is door de werkstakers aanveerd geworden op voorstel van geen enkel slachtoffer te maken. Onze werklieden hebben zich nu eens te meer kunnen overtuigen dat de libe ralen zich met hen zoo zeer bekommeren als met de oude manen en nogthans tal van familiëu die werkstaaksters telden, maken deel nit van den liberalen Werk manskring. De werklieden zijn voor de liberalen maar goed om uitgebuit te worden. De socialisten van Hand aan Hand handelden slechts, gelijk wij het reeds deden bemerken, om vogels in hunne netten te vangen, en ze, eens in hunne muit, ook uit te buiten. En ten bewijze Wie heeft het loon der werkmeisjes achtergehouden Vooruit onder zijn bestierder Anseele. Wie werd door de correctionneele recht bank van Gent den 28 October 1896 ver oordeeld voor achterhouden van loon Vooruit en zijn bestierder Anseele. Wie heeft er een soort van banmolen ingericht door de medeleden te dwingen hunne maatschappelijke winsten in koop waren te ontvangen Vooruit en zijn bestierder Anseele. En wie strijkt er de duizenden franks winst op die de broodbakkerij van Hand aan Hand jaarlijks afwerpt Wie strijkt ze op ^an ^.en ^ant ^er groenen was het ge lijk altijd Veel geschreeuw en luttel wol Wat de catholieken betrefr, laten wij 't oordeel over aan onze werklieden van ons zal men niet kunnen zeggen dat wij, onze partijgenooten laten loopen met 't hair van buiten gelyk de liberalen 1 Veesmokkelarij. Wij lezen in de Gazette van Eecloo Het veesmokkelen langsheuen de gan- sche Noordergrens is volop aan de beuit. Er zijn immers voor den naasteD weide- gaDg magere koeien noodig, en niemand kan ons die bezorgen dan Hollaud. Nu, dewijl de grens voor mager vee toe moet blijven, ligt er geen ander middel aan de hand om aan mager vee te gerakeD, dan bet binnen te smokkelen. Hier en daar worden tolbeambten en smokkelaars handgemeen de meeste troepen vee ontsnappen echter aan de waakzaamheid der douancbedienden. Dit smokkelen, bewijs dat R<-]gië geen bollaiulscb mager vee kan missen-— stelt niet alleen de levens bloot van dezen die het bedrijf uitoefenen, alsook vau die, welke het bewaken het levert onzen veestapel aan alle smetziekten prijs, de wijl het binnengesmokkeld vee aan elke gezondscontrool ontsnapt. Wanneer, voegt het blad er by, zal men dit eens aan hooger hand willen be kennen De algemeene Vergadering der Afge- veerdigden Zondag 11. te Aalst, ten lokale - WerkmaDskiing - gehouden was aller belangrijkst. Verre over de 500 leden hebben aan den oproep van 't Midden- cumiteit beantwoord, 't gene het bewijs levert van de beste verstandhouding, van de eensgezindheid welke in gansch ons Arrondissement onder al de catholieken heerscht en dus de voorbode is van eene roemrijke zegepraal. Zondag aanst. zullen wij een uitgebreid verslag meê Jeeleu. Vlaggen. Een cijferaar heeft uit gerekend hoeveel vlagkeu, banieren, ori- flammen en banderollen er wel zullen wapperen op de tentoonstelling vanPaiys. Het is gekomen op het cyfer van nage noeg zeven duizend. De vreemdelingen zullen aan de Fran- schen niet kunnen verwijten dat zij hunne vlag in den zak steken en de bezoekers zullen geenen weerhaan noodig hebben om te weten van waar de wind komt. Wie kan te goedertrouw betwisten dat bet de omgang is met de socialisten, die hem op den weg der misdaad gevoerd heeft Merk wel op dat bij geene christene school heeft bezocht, dat bij hem thuis het zondagwerk de mis verving, dat hy slechte gazetten las, dat hij zijoe politieke opvoeding ontving in het Maison du Peuple en men zal zich bijna niet meer verwonderen dat hij een slechten weg heeft ingeslagen. Wat de opruiingen in de meeting van den VI lamschen Schouwburg betreft, die hebben olie op bet vuur kunnen gieten, maar het vuur was reeds ontstoken. Men vergete niet dat het de socialis tische Jonge Wacht was, die de meeting had ingericht. De ouderen zijn hier niet voorafgegaan zij zijn gevolgd. Zij zouden ongetwijfeld gematigder hebben kunnen spreken maar vraag nu eens voorzichtigheid en gematigheid aan demagogen 1 De afgeveerdigde Vandervelde is zeer geweldig geweest en dat is te betreuren. Men kan de rechtveerdige zaak der Boe ren verdedigen, zonder beleedigingen en bedreigingen tegen de Engelschen uit te brengen. De grootste fout is echter begaan, toen men de aanwezigen deed opmerken dat de prins van Wallis den volgenden dag door Brussel zou reizen en dat men hem moest tegemoet gaan, om hem de gevoe lens van het Belgische volk te betuigen. Dat was een slechte raad, eene uitda ging tot vijandelijke betoogingen,die niets bewijzen, teDzij gebrek aan wellevend heid bij degenen die ze zich veroorlooven. Over die meeting heb ik eene zonder linge bijzonderheid vernomen. Om meer gewicht te geven aan de besluitselen, die moesten genomen wor den, hadden de inrichters uitnoodigiDgen gestuurd aan goede redenaars van elke denkwijze, zonder de catholieken uit te zonderen. Aldus hadden M. Le Jeune, oud-minis ter, en M. Godefroid Kurth, de professor van Luik, eene uitnoodiging ontvangen. Dagbladen meldden zelfs dat beiden zouden spreken op die meeting. Welnu, geen van beiden had aanveerd, alhoewel zy zeer sympatiek zijn aan de zaak derBoereD. Het is waarschijnlijk dat men zich be diend had van den naam van M. Le Jeune om M. Kurth aan te lokken, en misschien had men, om M. Le Jeune te overhalen, hem verzekerd, dat hij daar den gekenden professor Kurth zou ontmoeten. Beiden hebben zich laten verontschul digen, zonder vooraf overeengekomen te zijn, en zouden er niet op hunne plaats zijn geweest eene meeting, bijeengeroe pen door de socialistische Jonge Wacht moest hun een gegrond wantrouwen in boezemen. (Corrcsp. Handelsblad.) Het oogenblik is nog niet gekomen om uit den aanslag van den jongen Sipido al de ernstige lessen te trekken, die er in vervat zijn er zijn in die zaak nog ge heimzinnige dingen, welke het onderzoek zal ophelderen. Maar men weet er reeds genoeg van om de weerde te beoordeelen van de socialistische Jonge wachten en vast te stellen hoe de scheidslyn is tusschen de revolutioDnaire propagande door het woord en de revolutionuaire propagande door de daad. Toen de jooge Sipido naar eene plaats dong in hei Maison du Peuple, was hij nog slechts een Socialist. Hij zet een stap verder en hy is anar chist en koningsmoorder. Te S' Nicolaas waren drie gewezen straatkeerders, oud-veroordeelden, op Nieuwjaarsdag met eene beurs bij de burgers rondgegaan om nieuwjaarsgiften in te zamelen, zich uitgevende als zijnde in dienst van de stad. Menigen burger hadden zij zoo geld afgetruggeld. Nauwe lij ks waren zij den tweeden dag begonnen of zij werden door de politie betrapt, die proces verbaal tegen hen opmaakte. Iu de laatste zitting der correctionneele Rechtbank vao Dendermonde zijn zij hiervoor elk tot eene gevangzittiDg van eene maand en 26 fr. boet voorwaardelijk. —Vraagt 't Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Bandieterij. In den nacht van vrijdag op zaterdag, rond 12 uren, hebben verscheidene zwart gemaakte pensjagers van Westrem, bij Wetteren. gepoogd den veldwachter dier gemeente te vermoor den. Terwijl deze met vrouw en kinderen te bed lag, hebben zij getracht in huis binnen te dringen, en daarin niet luk kende, hebben zij met geweeren en revol vers het huis letterlijk belegerd. Meer dan 60 kogels zyn zoo binnen als buiten het huis gevonden. Twee ziju terecht ge- kom-n in de wieg van het jongste kind. Gelukkig is niemand getroffen. Er is hier wraak in 't spel van wege de wildstroopers tegen den veldwachter, die kort geleden proces-verbaal tegen een hunner had opgemaakt. Het parket van Dendermonde is zater dag namiddag ter plaats geweest om een ouderzoek te doen. Aanhoudingen zijn nog niet gedaan. 'tIs te hopen dat de laffe aanvoerders weldra in handen des gerechts zullen zijn. Nadere bijzonderheden. Het was eene belegering gansch in regel. De veldwachter, zijne vrouw en kin deren sprongen op, doch een regen van kogels, vormelooze stukken lood en ijzer, voortkomende van de geweren en pistolen der aanvallers, vielen rondom hen neêr, zoodat zij verplicht waren, in doodelijken angst zich onder en achter de meubels te verbergen om aan het moordend lood te ontkomen. Hij. noch zijn huisgezin, noch iemand der buurt dorst zich buiten wagen. Na eene lange wijl hevig geschut, trokken de belegeraars af, de aangevallen woning in eenen deerniswekkende toestand la tende. In de deur alleen zij'n 29 kogelgaten de vensterblinden ziju in splinters gescho ten, terwijl geene eokele ruit meer ge heel en de muur, als eene teems, dicht met gaatjes geteekend is. (Handelsblad). Drinkt 't alom 't bekendeLeuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Moordpoging te Schelle. Nabij de herberg In de halve Maan, ontmoet ten zondag avond, rond 10 uren, drie jon gelingen van Schelle, S. S.. G. en G. den jongeling Th. Eyckens, 20 jaar oud, schildergast, ook van Schelle, en zij vielen dezen aaD, wierpen hem ten gronde, sloe gen en stampten hem, tot bij beweegloos, met eeDe gapende, overvloedig bloedende wonde aan het hoofd, bleef liggen. Dan gingen de aanranders verder naar Homixem af, om nog iemand af te wach ten. Oomiddelijk was veldwachter Jacobs ter plaatse. Men droeg eerst den ongeluk kige binnen in de herberg van Theod. Seeldraeyers, daarna werd hij naar zijne woning gedragen, waar dr Ch. De Backer hem kwam verzorgen. Eyckens klaagt ook van hevige pijnen in de beeneD, waarop hij stampen kreeg. Men heeft hem in den nacht het Heilig Oliesel toegediend. Men vreest voor zijn leven. Het is de tweede maal, dat hij door de zelfde personen aangerand wordt. Jaloers heid over eene verkeering moet de oor zaak der aanranding zijn. Drie personen door eenen wolfhond gebeten. Drie personen te Brugge, de echtgenoten Orban en het A-jarig meisje van eenen gebuur, zijn door den wolf hond gebeten. De slachtoffers, wier wonden nog al erg zijn, doch die, naar men hoopt, geene erge gevolgen zullen hebben, zijn naar het gesticht-Pasteur van Rij.ssel vertrok ken. Bij nader onderzoek heeft men bevon den dat de twee andere honden van M. Orban insgelijks razend waren. Zij zijn afg maakt geworden. Eene vrouw van Charleroi bracht hare dochter bij den commissaris van fiolitie, om haar te straffen veor verschil- ige laakbare feiten. Deze laatste had namelijk op naam barer moeder bij verscbillige klanten geld gaan out vangen. Toen de commissaris de 16jarlge doch ter vroeg, waar zij zich met dit geld bleef, zegde zy, dit te breDgen bij eenen schoen maker, L. C. genaamd,getrouwd en huis vader, dien zij tevens beschuldigde van nog veel ergere feiten. C. werd ondervraagd en loochende. Da irop verliet hij zijne woning en daags nadien, kreeg zijne vrouw van hem eenen brief uit Parijs, meldende dat hij zich daar giog zelfmoorden. 't Leuveasbier der brouwerij Druwé, ishet beste. Een ongehoorde brutaliteit is zeker de jongste daad van minister-vooizitter Wal deck Ronsseau tegenover het boogweer- dig Episcopaat van Frankrijk. In zijne hoedanigheid van minister van Eeredienst heeft namelijk de eerste minister tot de Bisschoppen een schrijven gericht,waarin hun verboden wordt voortaan door geeste lijken van in Frankrijk niet erkende Con gregatiën, predikatiëu te doen houden of missiën te geven in de parochiekerken I Nuttige waarschuioingHet Bulletin médical deelt meê dat doctor Bouquet van het bacteriologisch labora torium te Algiers, 100 postzegels kocht van een jong soldaat, verzamelaar van postzegels, welke deze met zijn speeksel bevestigd bad op een blad papier. Aange zien deze jonge man ernstig aan tubercu lose leed, onderzocht doctor Bouquet de postzegels. Hij legde ze in een schoteltje met geste riliseerd water en liet ze 24 uren daarin liggen, waarna hij 16 gezonde konijnen nam, waarvan hij er 8 inentte met het vocht waarin de postzegels gelegen had den; by het onderzoek bleek dat de acht konijnen door tuberculose besmet waren, terwijl de niet-ingeënte dieren gezond bleven. Hij waarschuwt dus de postzegelverza melaars deze eerst te ontsmetten, door ze geuurende eene uur iu 5 per cent phonyk- zuur te leggen, of in eeoeu ontsmettiugs- ovon, alvorens ze te behandelen. Vooral voor de kiuderen acht hij het bezit van postzegels, die immers kunnen besmet zijn, gevaarlijk. De liefde is blind. Te Darmstadt was een loopmeisje, Buckpesch genaamd, in dienst by eenen koopman. Zij deed de dochter des huizes geluoven, dat een ze ker jongeling op haar (de dochter) ver liefd was. De jonge dame vond dit zeer begrijpelijk en had geen reden om den jongeling teleur te stellen. Zij ontving door bemiddeling van het meisje de brie ven van den jongeliug, waarin deze bij de betuigingen zijner liefde, tevens verzoe ken voegde om geld en andere geschenken Dit duurde zoo eouigen tijd. De beminde gaf aan Buckpesch verschillende malen geld, tot een gezamelijk bedrag vau 153 mark, en ook audere voorwerpen, ter weerde van 230 mark, om ze aan den minnaar te overhandigen. Onder deze laatste waren onder andere twee kostbare sigarenpypjes, een parapluie, ook vrou- weukleederen, welke de jongeling reeds nu verlangde in vooruitzicht op het huwe lijk, en eindelijk ook een gebraden gans. De ouders van de joDge dame bleven van dit alles onkundig. Lang nog zou deze verhouding zoo voortbestaan heb ben, had de beminde weêrstand kunnen bieden aan het verlangen den minnaar persoonlijk te spreken. Het toeval wilde dat zij hem op straat ontmoette en schuch ter met hem in gesprek kwamHij echter wist van niets. Tableau I Het loopmeisje had alles uit haren duim gezogen, al het geld gebruikt, de andere zaken tot zich genomen, de gans opgesmuld. De strafkamer veroordeelde haar tot een halfjaar gevangenis. De moord te Konite. Nog altijd is er niets ontdekt over de misdaad op den jongen Winter, maar het vermoeden wint veld dat hier enne liefdegeschiedenis in t spel is en dat het lijk ongetwijfeld uit bijgeloof is in stukken gesneden. Dit laatste zal den lezer verwonderen maar toch schijnt dit vermoeden niet on gegrond. De Danz Zeitung kroeg dezer dagen een schrijven, van een familielid een» geestelijken, die lange jaren in West- pruisen woonde en de gemengde bevol king aldaar goed kent in zijnen brief wees hy er op hoe dikwijls het in den om- trok van Danzig voorkomt dat lijken de* nachts worden uitgegraven, sommige dee- len afgesneden, in stukken gekapt, ge kookt en aan een of anderen zieke als sympathiemiddel worden ingegeven. Ongehoorde dingen zijn in dien aard voorgekomen, en 't ware wellicht de moeite weerd in die richting een onder zoek in te stellen. De Danz. Zeitung maakte eerst dient' brief met openbaar, omdat zij verder den uitslag van het onderzoek wil le afwach ten. Thans echter bevinden zich in een ander blad eenige meêJcelingen over het geval te Konitz, welke tot dezelfde be sluitselen komen. De schrijver van het artikel zegt, dat sedert eemgon tijd reeds do aandacht werd opgewekt door eene raadselachtige omstandigheid bij den moord. Terwijl de romp eu den schenkel in de Mouchsee werden opgevischt, vond men zooals men weet, den rechterarm op het Evangelisch kerkhof, en alles duidde aai dat hy daar later was heengebracht als de overige lichaamsdeelen in de Mönchsee waren geworpen. Waarom de dader nu ook niet dot! rechterarm in 't water wierp, in plaati van zich door het overbrengen ervan naai het kerkhof aan ontdekking bloot te stel len, is misschien alleen te verklaren door een bijgeloof, dat, naar men verzekert U vele deelen van West Pruisen heerscht. Volgens dat volksgeloof trekt de ver- moorde zijnen moordenaar na zich in he: verderf,indien de rechterhand van dec vermoorde niet op gewijden grond rust De jonge Winter was Evangelisch en zijl moordenaar bracht daarom den rechter arm op het kerkhof, om het noodlot aldui van zich af te keeren. Men denkt nu dat de 19jarigg Winte gevallen is als slacutoff-;r vac een liefJef avontuur, omdat hij in volleu zondag mid dag zoo geheimzinnig is verdwenen, zon der het minste spoor achter te laten. Ei: medeminnaar of een waanzinnige moetik daad gepleegd hebben. Volgens den toestand der maag van d( vermoorde, moet hij zeer kort na d< middag gedood zijn. Do spijzen die mi. er.in gevonden heeft, zijn juist die welb Winter des middags had geëten, wat be wijst dat hot wel degelijk zijn tijk isd" men gevonden heeft, wat tot hiertoe ni betwijfeld werd. De kleine Mortara. Men schrijf uit Rome Wie herinnert zich nog E Igar Mortanl den jongen jood, die zoogezegd aan zijne; ouders ontroofd werd, om hem le latei doopen De zaak maakte, nu vijftig jas! geleden, veel gerucht en gaf zelfs aanlei ding tot diplomatieke verwikkelingen. Mortara is priester geworden en pre-, dikt tegenwoordig eene missie in de kleint kerk der paters Maristen, verleden jat in een der nieuwe wijken van Rome, dl via Goito, ingehuldigd. 't Is een man van omtrent vijftig jaar; reeds grijs wordend; zijn gelaat, zonds zeer regelmatig te zijo, drukt verstande lijkheid en goedheid uit. Zijne sermonK trekken zeer veel volk. Hij heeft nu zelf op den preekstoel dr gescüiedenis zyuer kinderjaren verteld, en ziehier wat üij verhaalde Zijne ouders hadden hem toevertrouwd aan een voedster. Toen hij twee maande: oud was werd bij doodelijk ziek en w« op 't punt van le sterven. Iu dit uiterst» oogenblik deed de voedster hem doopen; het kind genas. Toen de ouders hem eenige maande: later kwamen terughalen, verklaarde d goede vrouw rondweg wat zij gedaan hac - Als het zoo is, zegden zy, houd hei dau maar; wij willen hem niet meer. De voedster verzorgde den kleine Edgar en deze toonde altyd groote liefc voor zyue aangeuomene moeder. Het kind werd christelijk opgevoed ei toonde reeds vroeg eene groote neiging tot godsvrucht; al zijne genegenheid ging naar de missiounarissen, die soms in het dorp kwamen prediken.Men bogon belang in hem te stollen, liet hem studeeren eo' aldus kon hy zijnen roep volgen en pries ter worden. Zijne familie had hem nooit willen ont vangen; nochtans mocht hij zich aan het sterfbed zijner moeder begeven en had bjj den troost, zegde hij, haar als christene W zien sterven. Zijne broeders en zustor»! verboden hem opnieuw den toegang tot; het ouderlyk huis. Pater Mortara behoort eigenlijk niet' tot de groote predikanten, maar hij bezit eene zachte en overtuigde welsprekende heiJ. 't Scbynt dat leden zijner familie dezer] dagen naar hem zyn komen luisteren ia de kleine kerk van den Rozenkrans.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2