Zonda? 15 April WOO. 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 5460 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Cath. Vereeniging. Algemeens vergadering der heeren Afgeveerdigden De heer Van Vreckem De heer de Kerckhove. De heer Woeste. De heer De Sadeleer. DE DENDERBODE. Ml hlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder :a^?eekenin$> van den volgenden dag. De prijs ervan is Ueema*! ter week voor de Stad 5 fran».met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men 8chrijftin bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Guique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 14 April 1900. ZoDdag 11. beeft alhier len lokale van den Catbolieken Werkmanskring, de al- gemeene Vergadering plaats gebad der heeren Afgeveerdigden van de verscbillige Cantons onzes Arrondissements. De vergadering was vrij talrijk meer dan 550 leden hadden den oproep van bet Midden-comiteit beantwoord. Do heer Badolf Eeman, Lid der Be stendige Deputatie, treedt op als Voor zitter, ter vervanging van den achtbaren Burgemeester van Aalst, welke door een kleine ongesteldheid belet wordt, bet woord te voeren. De heer Eeman bedankt in eene warme bewoordiog de heeren Afgeveerdig den over hunne bereidwilligheid om aan den opioep van 't Midden comiteit zoo talryk te beantwoorden. Het eerste punt aan 't dagorde luidt Bespreking der belangen van 't Arron dissement. Indien er leden zyn die begeeren vra gen te stellen of bemerkingen te maken dat zij zich aanmelden en 't woord zal ihun verleend worden. Aangezien niemand bet woord vraagt, gaan wy, zegt de heer Eeman, over tot het tweede puut van 't Dagorde - Voorstelling en bespreking der can- didaiuren voor de kieemg van 27 Mei w aanstaande machtiging te verkenen aan 't Comiteit voor de onderhandelin- gen met H Arrondissement Oudenaarde en (b kieting der provinciale Senaleurs. üe heer Voorzitter treedt in eenige uit leggingen over bet oude kiesstelsel. De kiezing san 27 Mei zal geschieden volgens de nieuwe wet. Onder bet meerdeiheidstelsel bekwam de meerderheid al de zetels. Onder bet stelsel der E. V. kan de minderheid ook zetels bekomen als zij in de kieziog een voldoende getal stemmen behaalt. Welk zal bet uitwerksel zyn van het nieuw stelsel in ons Arrondissement Volgens de berekeningen van de invoer ders der E. V. moest dit uitwerksel voor ons zeer noodlottig zyn. En inderdaad men voorzag dat wij, catbolieken, die de overgroote meerderheid uitmaken, voor de Volkskamer slechts 2 zetels op 4 zou den bekomen. Gelukkiglyk zyn die berekeningen niet juist en beden wordt er door niemand meer in twyfel getrokken dat er ten minste dry zetels aan de catholieke Partij zullen toebebooren. En zelfs is er meer boop voor ons van den vieroen zetel te veroveren, dan vrees van hem te verliezen. Nu, bet zal van onze eendrachtige wer king, van onzen iever en moed in den stiyd afhangen om dieD voortrtffelyken uitslag te bekomen, Dan zal ons Arrondissement nog eens tot voorbeeld dienen aan al de andereu en zullen wij grootelyks hebben meege werkt om te beletten dat ons Vaderland onder de macht onzer vijanden valle. (Toejuichingen.) Maar aangezien het nogthans mogelijk is dat wy een zetel verliezen en om te voldoen aan de voorschriften der nieuwe wet, moeten wij het orde aanduiden vol gens het welk onze Candidaten zullen gekozen zyn. Pe taak om dit orde aan te wyzen was voor uw Comiteit zeer moeilyk. Inderdaad al onze altredende Senateurs en Volkss ertegen wooidigei s liggen ons even nauw aan 'iheitallen hebben ten volle hunne plicht gekweten, allen heb ben aan ons Anouuissement groote dien sten bewezen en allen hebben dus recht op onze genegenheid, op onze erkentenis. 't Is daarom dat uw Comiteit beeft goed gevonden aan de Candidaten die moeilijke taak over te laten, zelf het orde aan te wijzen in het welk zij verlan gen aan deze vergadering voorgesteld te Worden. Ziehier nu het orde dat wij de eer heb- beu aan uwe goedkeui ing^le^ onder werpen VOOB 'T SENAAT M. Van Vreckem Karei, eerste candidaat. de Kerchove Eugeen, tweede c&udidaat. Maar zoo ik daar zoo even heb gezegd, bemerkt de heer Eeman, voor 'r. Senaat moeten wij met Ou ienaarde te sameu kiezen en het Comiteit vraagt dat bem de noodige machtiging zou worden verleend om met onze catholieke vrienden van Oudenaarde over de rangschikking der diy Candidaten te onderbandelen, Aalst en Oudenaarde moeten 3 Sena teurs verkiezen en twee zetels kunnen ons niet ontsnappen. Nu een dezer twee zetels zal aan Oude naarde waarschijnelyk mobteu topgekend worden en dan .zou de beer de Kercbove als plaatsvervanger optreden. Vraagt er iemand hierover 't woord te nemen of verlangt iemand meer inlich tingen in te winnen Niemand vraagt het woord dus is de machtiging aan 't Comiteit verleend. Voor de Volkskamer wordt de rangschikking aldus voorgesteld MM. Woeste Karei, eerste candidaat. De Sadeleer Lod. tweede Bethune Leo, derde Vander Linden A. vierde De wet laat ook toe Plaatsvervan gers te verkiezen en de raugscbikking wordt voorgesteld als volgt M. Vander Linden A. eerste candidaat M. Bethune Leo, tweede M. De Sadeleer Lod. derde M. Woeste Karei, vierde (Al die voorstellingen worden geestdrif tig toegejuicht.) Het Comiteit stelt u voor die rang schikking aan te nemeu. Een poll gaat geopend worden en een ieder blijft vrij nogthans die rangschik king te veranderen naar goedduuken, 't is te zeggen, men mag de rangorde veran deren bijnoorbeeld M. Woeste staat ur men mag hem op 2, 3 of 4 brengen enz, Verder geeft de hoer Eeman, uitleggin gen over de wijze van stemmen in den Poll en vraagt of er iemand meer uitleggingen raagt of opmerkingen verlangt te maken. Niemand b.et woord vragende wordt bet woord verleend aan de heeren Candidateu welke de volgende redevoeringen uit7 spreken Mijne Heeren! De heer Van Vreckem bedankt de hee ren Burgemeester van Aalst en Eeman, als ook de Leden van 't Comiteit die de byeenkomst aangelegd hebben. Reeds in de kiezingen, sedert 1878, beeft hij het vertrouwen oer kiezers ge noten bij beeft zijne plichten trachten te kwijten en te beautwuorden aan het geen zijne lastgevers recht hebben van bem te verwachten. De plichten der Senators, ten gevolge van 't nieuw kiesstelsel zullen aangroeiëu; twee Arrondissementen Aalst en Oude naarde, zijn vereenigd. Verders de tegen strevers zullen talryker zijn in den Se naat zoowel als in do Kamer der Volks vertegenwoordigers. Hy zal zich geeue moeite sparen om aan de uoodzakelyk beden van den nieuwen toestand te vol- doen. Werken tot bet zedelyk en stoffelijk welzijn onzer bevolking is zeker de plicht van degenen die een openbaar ambt be- kleeden, toch in 't bijzonder is bet wel de taak dei genen die de eer hebben en den last van hot volk in de Kamers te verte genwoordigen. Wy hebben dit gedaan volgens ons ver mogen in de jaren 1878 tot 1884, onder Ue laatste iegeering der liberalen, en zeker ook sedert dat, voor 't geluk vau T land, onze vrienden aan 't bewind ge komen zyn. Nu zien wy dat handel en ny verheid in vollen voorspoed ziju. Iu een land, zoo dicht bevolkt dan het onse, vinden wij daarin de onontbeerlijke middels van be staan en welzyu. Spytig is 'i dat soms tusscheu patroous en werklieden ver schillen ontstaan die van weèiskauteu geldverliezen voor gevolg hebben en bij zonderlijk gevoelig zyn in 't huisgezin der arbt-ideis. Hier te Aalst betreuren wy de staking vau ten wei k die in den oogeublik menig huisgezin aan bepioeviugen bloot stelt. YVeusCüeu wy uit ganschei harte dal welhaast eene voldoende overeen komst gesloten worde. D» tusschenkomst van den Burgemeester van Aalst, wiens verkleefdheid aan de arbeiders boog ge schat, zal, hopen wij, niet zonder invloed Wezen. De redenaar spreekt vervolgens o?er Ie werken van maatscb.ippelykeu aard, h'-staticecde dat de hulpgel leu der catho lieke regeering re ds veel goed te weeg gebracht bebbeu en dit inzondethoid door de krachtdadige medewerking zyner poli tieke vrienden. Werkmansklingen en maatschappijen van onderliugeu bijstand, vaa aansluiting by de pensioenkas, vau landbouwcrediet, raiff dskassen, enz., enz., ziedaar zeker werkeu waarover de catbolieken zich mo gen beroemeu. Reeds zijn 250,000 werk lieden aangesloten bij de peusioenkas en meer dan 8000 zijn eigenaar van hunne woonst gewordeu. Het pensioen aan d'oude werklieden 1 Deze belangrijke kwestie zal onlangs op gelost worden en ik denk te mogen zeg- i, zonder misbruik van vertrouwen te ken, dat de heer Minister van A'beid, Baron Surmont de Volksberge, mij over eenige dagen de hoop heeft uitgedrukt van dit jaar nog eenen onderstand aan de ouden van jaren te kunnen verleenen. Mocht deze hoop zich verwezenlijken Over bet leger zegt spreker zich te ge- draven aan de verklaringen door Minister de Trooz over acht acht dagen te Leuven gedaan, verklaringen, die eenen voordee- ligen indruk in 't land gemaakt hebben geene vermeerdering der militaire lasten, verkorting van den diensttijd, aanmoedi ging der vrijwilligers tot ontlasting van 'l contingent, verbetering der kazernen en uitbreiding der vergelding van 30 fr. aan de dienstplichtigen, derwyze dat veel meer familiën hiervan zullen genieten. Onnoodig te steunen op hetgeen ons te verwachten staat indien onze tegenstre vers aan 't bewind kwamen. Wij weten bet maar te wel 1 Verplichtend onderwijs en geuzen onderwijs versprei leu, ver zwaring der krijgslasten, opslag der con- tributiën om aan nuttelooze uitgaven door dweepzuchtigheid aangedreven, te kunnen voldoen. En om tot hun oogwit te bomen, om de catbolieken en 't catholiek gouvernement te bestrijden en te verpletteren, aarzelen vele liberalen niet een verbond met de vyauden van onze grondwet en van den basis onzer samenleving te sluiten. Wer pen wy bet .catboliek ministerie te gron de, sprak onlangs de Burgemeester van Gent, en dan.... wij zullen later zien 1.... Zij zllUeu later zien Van dien kom- mer, Je cathoneïe Belgen zullen er Je liberalen van ontlasten. 't Is daarom zeker dat de liberalen er zoo gerust en zoo lichtzinnig over spre ken. Zij weten wat hen verwacht. Ja, M.M. de Belgen, de overgroote meerderheid der kiezers, zulleu getrouv blijven aan de vaderlandscbe overleve ringen, zij zulleu de samenzweerders dap per bevechten om te behouden hetgeen ons land groot en machtig maakt, onze viije grondwettige iustelliugeu, ouzeu catbolieken Godsdienst, en zij zullen ze gevieren 1 1 (Geestdriftige toejuichingen). Mijne Heeren Het is eene voldoening van zich nog eens voor die talrijke vergadering te be vinden. Inderdaad toen ik die meuigvul- dige Afgeveerdigdeu aauzie, van alle kan ten van bet Arrondissement gekomen, met dezelfde gevoelens bezield, door den- zolfden iever aangedreven om die gevoe lens te verdedigen, heb ik bet recht te zeggen beden, in die groote en prachtige zaal, bet is waarlyk de ziel, de catholieke ziel van Vlaanderen die leeft en ademt 1 Eu toen, uwe toejuicbiogen zijn er het bewijs van wij worden gewaar dat wij iu overeenkomst zijn met die catholieke ziel, dat er een wederzydscb vei trouwen bestaat tusschen kiezers en gekozenen goede reden hebben wij vau gelukkig en fier te zyn 1 Het is de gewoonte, na afloop van een politiek mandaat, dat de gekozene reken schap komt geven over zyne politieke daden, zoodat de kiezers zouden oonleeleu of hy zijne plicht vervuld beeft. Het is eene algemeene regel: iedereen is verant woordelijk voor zyn gedrag. Wij ziju hier allen goede christenen en wij weten ge- uoeg dat, na dees leveu, wy volgens onze daden geoordeeld zulleu worden. Wij weten bet... en wij vreezen.,, en redenen hebben wy te vreezen Wij herinneren de woorden van den psalmdichter Quid sum tunc diclurus, cum vix Justus sit secu> us Wij vree zen omdat eeue goddelijke gerechtigheid zal oordeelen en die goddelyke gerechtig heid kunnen wij niet begrijpen I... Hier is bet hetzelfde niet... bet is met mannen dat wij te doen hebben... vrienden, mede burgers zijn het die ons moeten oordeelen. Ehwel, ik verklaar het rondborstig oordeel over mijn politiek gedrag vrees ik niet I... Waarom Omdat ik nooit beloften deed die ik Giet kon hou den, omdat ik geene van die woorden uit sprak die tot doel hebben het volk te fop pen en te misleiden. Degenen die zoo ge handeld hebben vreezen, wij niet Wat heb ik gezegd? D d in alles, overal, altijd, ik het catholiek vaandel hoog en vast zou houden dat de verdediging van uwe belangen de eerste en de voornaamste van mijae gedachten zou blijven dat ik de grondbeginsels van orde, huisgezin eu eigendom zou ondersteunen I... Ebwel, onderzoekt mijne woorden, beoordeelt miine dadon, ik durf het zeggen, niets zult gij vinden waarover men mij zou kun nen verwijten; herleest de verslagen van beide Kam>-rs, gij zult zien dat door onze woorden, door onze stemmen, wij alle de voorstellen ondersteuoden neêrgetegd ten voordeele van uwe belangen. Ik zegde ook dat de nederige klassen bijzonderlijk onze bekommoris zouden wekken. Ik heb mijn woord gehouden. De tijd valt mij te kort om eene gansche herhaling te doon over bet W'irk vau de Kamers sedert twee jaren, ik zal nochtans vermeldou de wet op de arbeidsovereenkomst, gemaakt om den werkman, bet is te zeggen, om zwaknen te beschermen die wet is niet 'olrnaakt, maar zij is toch een middel om tot eenen maatschappelijken toestand te geraken die vrede en vertrouwen zal voort brengen tusschen bazen en wuiklieden. Wy hebben die menigvuldige werklieden niet vergeten die jaarlijks naar Frankryk trekken. Ieder jaar in beide Kamers, toen de begrootiug van buiteulandsche zaken besproken werd, hebben wij de aandacht van de regeering ingeroepen, hulp en bescherming vragende voor die Frausch- maus. Eu ik beu gelukkig te kunnen be vestigen dat de regeeriug verscheidene maatregels genomen heeft tot hun voor deel, Ie weten 1* Vermeerdering van het getal consuls en nieuwe indeeliug van het consulaire corps. 2° Byzondere onderrichtingen voor die ambtenaren, 3° Drukken en verspreiding van een practische gids voor onze werklieden; zoo dat, in geval van moeilykheden, zij zouden weten wat te doen eu waar te gaan om hulp en bescherming te bekomen door de consuls. Nu, door een overeeukomst met Frankryk, kunnen de Belgen hun spaar geld iu de Fransche Postbureeleu storten en bet is vergoed op hqoue spaarboekjes. Iu geval van twist, over de daglooueu of uil andere oorzaak, genieten zij van kos- teiooze rechtspleging en kunnen advoca ten, pro deo. viuden. De regeering heeft zich altyd kloekmoedig verzet tegen de voorstellen in de Franscho Kamers neêr gelegd om belastingen te heffeu of administratieve moeielijkbcdeu te ver wekken ten laste vau opze werklieden. Dat alles, bet zijn geene woorden, bet zijn dadenIk zegde nog dat niet alleen lijk de gezamenlijke belangen maar de peisooulijke belangen van dezen die zich tot mij zouden wonden, door my ver zorgd zouden zijn ik geloof dat ik zoo goed als myn woord was. Altijd heh ik uaar de bougere overheden al de vragen overgebracht en ondersteund die mij me degedeeld waren. Ik beu er niet aliy.l gelukt, maar ik heb altyd alles gedaan u de maat mijner krachten. Maar, gelijk ik het zegde in den beginne, icdieu het aangenaam is zich wederom te midden van vrienden te bevinden, is hot zoo aan geuaam niet, na zoo korteo tusschentyd ,ie kiesttiijd wederom te moeten begiu- ueu, des te meer als eene nieuwe wel groot verscuil iu den strijd gebracht heeft. Laat ons van die wet hier niet spreken; zoo lang dat zy in de Kamers besproken werd, heeft iedereen zijn gevoel vrank en vry verdedigd. Nu moeten wij1 het goed vooi beeld geven eu ons buigen voor het- geeu wet geworden is. Laat ons nochtans niet vergelen dat wy aan eene nieuwe kieswet moeten eene nieuwe krijgskunst toepassen. Vroeger onze tegenstrevers, ik wil bijzonderlijk van de liberalen spre ken, overtuigd dat zy geeue van hunue mannen naar de K.imeis kouden zenden, maar weimg bewerktuiging bezaten; bui ten de groote steden was hunne propa ganda maar flauw en naar huu partij trokken zij maar weinig nieuwe aauhan gers. Nu zullen zij aan het werk gaan tot in het kleinste van onze dorpen. Om ons tegen huu te verzetten wat is er te doen Eerst streng vereenigd te blijven Ach teruit de kwestie van personen Achter uit onze voorkeur of onze wrok 1 De eroote grondbeginsels zijn op het spel Laat ons maar die grondbeginsels be oogen! Wij moeten ook overal eene goede en sterke politieke bewerktuiging inrich ten. Wij moeten het voorbeeld navolgen van die heldeu van Transvaal, van die boeren die zoo dapper hun grondgebied verdedigen tegen den overweldiger l.,„ Daar, achter eiken heuvel, achter eiken steen outmoet deu overweldiger eenen strijder 1... Insgelijks, in alle onze dor pen, in elk huis, op eiken kauter, achter eiken boom, laat onze tegenstrevers dap pere maunen vinden, om hun te aut- woorden: Weg met degenen die het Ar rondissement Aalst van zijne oude hoeda nigheden zouden willen ontrooven, van zijne verkleefdheid aan Godsdienst ,van zijne voorzichtigheid, van zijne wijsheid. Door zulke woorden, door zulk gedrag zal onze partij zegepralen In allen «tryd zijn er dooden en ver wonden I Gelukkig dat ons politiek -leven alleen in gevaar is I... Misschien dat uwe oude afvaardiging die zoo veree nigd was door banden van vriendschap en achting niet in het goheel herkozen zal zijn. Voor wat mij persoonlijk aangaat, indien ik niet meer door een politiek mandaat vereerd ben, het zal my spijten, niet uit onvergeworpene heerschzucht mijne enkele beerscbzucht is van diens tig te zyn in de maat mijner krachten. Maar het zal mij spijten iu zoo oauwe en iunige betrekking uiet meer te staan, met u, kiezers vau geheel het Arrondissement die twee jaren geleden mij zoo vriendelijk onthaaldet;... het zal mij bijzonder spijten vau mijn.' oude en trouwe kiezers van het Cantou Sottegem te moeten scheiden I... Mijn troost ligt in dea hoop dat die schei ding slechts voorloopig is. Iudien ik plaatsvervanger gekozen ben, is het geen vaarwel maar een tot wederzien die ik u toestuur, blyvende terwijl zoo verkleefd als te voren aan het Arrondissement van Aalst I (Luidruchtige toejuichingen). Mijne Heeren. Het Arrondissement Aalst heeft, gedu rende vijftig jaren, voor de catholieke Zaak gestreden. Het heeft alle zijne krachten ingespannen om dit doel te bereiken, en hel had eene gebeele catholieke depu tatie bekomeu. Verledens jaar, hebt gij met vreugde en eene groote genegenheid voor mij de vyf en twintigste verjaring *au mijue eerste verkiezing geroemd. Dit jubelfeest was waarlijk het feest des Arrondissements het was de plechtige bevestiging van uwe overtuigingen de slechte dagen schenen verdweuen. Wat mij aangaat, ik zal u tot mijne dood vurig dankbaar zyu over do blykeq van ge trouwheid die gij mij by dese gelegenheid betoond tiebt. Wij dachten niet in dien tijd, dat, een jaar daarna, eeue nieuwe wet misschien aan het Arrondissement Aalst een deel vau zijne catholieke deputatie zoude ont nemen. Ik heb deze wet met kracht be vochten, maar ik fleb de overwiuuing op mijne tegeustrevers niei behaald. In dezen toestand, wat moet ik doen Ten tijde van mijn jubelfeest, heb ik gezegd, sprekende tot mijne kiezers - Onze baudeu zijo in de zegepralen ge vormd, eu zij beoben zich vernauwd in den tegenspoed. Ik zal ze niet verbrijze len. b Maar ik heb gevraagd of het huu behaagde. Nu het behoort huu een besluit te nemeu. Ik heb beloofd den strijd uiet te verlaten. Maar het spyt mij Col- legas jonger als ik en zeer dapper in gevaar te brengen. Daarom, als het U belieft, gij moet niet aarzelen van mij afscheid te uemen. De andere Candidaten zijn waardig onder alle opzichten uwe mandatarissen te zyn. Geroepen neen neen De toestand van het land is gevaarlyk. Gij weet wat wy iu het verledeuo gedaan hebben om de godsdienstige, politieke, stoffelijke eu maatschappelijke belangen te verdedigen. Wij bebbeu uiet alles ver kregen wat wy verlangden. Maar ik heb het recht te zeggen dat ik geen rust ge nomen heb, dat ik altyd de oogen op de belaugen van het Vaderland en vau dit Arrondissement gevestigd heb, en dat men mij geene verradery kau verwytcn. Ik heb altijd onze vijanden bevochten. Ik heb mijn persoon niet gespaard, en ik ben het mikpunt van alle soorten van aanvallen geweest. Ik heb de lasteringen en de ongerechtigheden gekend. Ik be klaag mij daarover nietmaar het is my aangenaam te denken, dat gy U voor mijne zaak met eene ongemeene getrouw heid hebt verklaard Hebt dank, Mijn- heeren, hebt dank, gij allen I Ik zie tegen my alle de vijanden vao den cbristelijken naam vereenigd. Er zijn er die zeggen Stemt niet voor den heer Woeste 1 Indien ik opnieuw niet verkozen werd, dan zou er eene onafmetelyke vreugde zijn onder de tegeustrevers van de Kerk. Nochtans, anderen zouden mis schien beter dan ik doen dus, gy zult, in volle vrijheid, uwe gevoelens uitdruk ken. Moest gij mij kiezen, ik zou iu do toekomende Kamer doen, wat ik roods sedert 26 jaren heb gedaan, de Maat schappij, het Vadorland en de Kerk ver dedigen. Ik heb geen ander doelwit als de sterkte, de macht der catholieke Party. Mijn leus is Geene ijdele beloften, maar werken doen wat mogelijk is, om de maatschap pelijke vraagstukken in christene liefde en vrede op tc lossen, om onze scholen te beschermen en te vermenigvulden, om den Godsdienst te wreken. Ik kan U niet verbergen dat ik bedroefd ben. Ik gevoel veel verdriet, onze vyau den het hoofd weder te zien opheffen in ons Vlaamsch land, ons bolwerk tot hiertoe. Ik kan daaraan niet denken zon der beklemming van mijn hert. Maar laten wij om Godswille ons on derwerpen, laten wij ons onze plichtdoen en betere dagen verhopen I Ja, ons plicht is altijd te werken voor de goede zaak, en dan op de Voorzienigheid te betrouwen (Langdurige geestdriftige toejuichingen). Mijne Heeren, Men komt bet te herinneren. Slechts twee jaren geleden waren wij in de zelfde zaal vergaderd. Als heden waart gij tal rijk opgekomen de grootste geestdrift heerschtu onder U en ue opvolgende kie zing voor Kamer en Senaat was eene schitterende zegepraal voor onze denk wijze I Toejuichingen En wanneer wy heden een oogwenk werpen op de ontelbare scharen van burgers, landbouwers, werklieden hier toegestroomd uit al do steden en dorpen van ons Arrondissement, dan mogen wy met fierheid bestatigen dat onze catho lieke partij machtiger en sterker is dan ooit en wederom mogen wij grondig hopen dat de kieziog van 27 Mei aanstaande voor onze denkwijze eene schitterende zegepraal zal wezen I (Herhaalde toejui chingen.) Uwe onophoudende genegenheid jegens uwe mandatarissen is voor hen een kost bare aanmoediging geweest in het ver vullen van hun mandaat. En op onze beurt, wij mogen het verklaren, zyn wy gelukkig geweest altijd op de bres te staan om te stryden met U, om de be langen van ons Arrondissement voor te staan, om de begeerten onzer bevolking aau de Regeering te doen kennen, en des noods uwe grieven te doen herstellen. Het scbynt dat zekere liberalen ons nu doeu dooi gaan als boeren-represen- tanten. n (Gelach.) Ewel I is het zoo uwe aftredende sena tors en volksvertegenwoordigers aanvoer den dit als oen titel van eer (Toejui chingen.) Ja, het is waar, sinds wy het geluk hebben een catbololiek miuisterie te be zitten, bebbeu wij onverpoosd gewerkt om rust en ieebtvcerdigheid te bekomen voor den landbouw en voor de buitenge meenten. Wij hebbende herziening geëischt van talrijke wetten die alleen voordeelig waren aan de groote steden. Ik wil hier alleenlijk hc-riuuerou de nieuwe wet ge- het maakt op dn onderstandswoonst en gemeenzaamfonds, do nieuwe wetten rakende de verdeeling van het gemeente fonds. Ja, wij hebben milde toelagen gevraagd en ze verkregen voor den landbouw, land- bouwcomiceu, voor deu veestapel, voor de eigenaars Van afgemaakt vee, voor de veekwueksyndicateu, voor de buurtwo- gen, voor do kasseiïng van landbouw- wegen, enz. Ën ieder jaar bobben wij aangedrongen om die toelagen uit te breiden en te doen verhoogen.

De Denderbode | 1900 | | pagina 1