Zondag 22 April 1900. 5 centiemen per nummer. 54sle Jaar 3462 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vergelijkingen. DE GIFTMEMSTER. De kiezers zijn kalvers! Op voor de Boeren /JjVan tak op tak. Ze versmaden het capitaal DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder tagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Ouicfue «Mum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklamcm fr. 1,00 Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen mouten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureeie van dit blad. Aalst, 21 April 1900. Den boom kent men aan zijoe vruchten en den mensch aan zijne daden, zoo luidt het spreekwoord. Gij, kiezer, hebt eene vraag in dien zin op te lossen. Gij hebt u af te vragen wie uwe viieuden ziju en wie uwe vijanden. Om niet bedrogen te zijn zult gy moeten onderzoeken wat zy deden en verder ook eens nagaan wat zij zullen doen. Wat deden de soeios Laat zien I Zij hebben een wetsontwerp neérgelegd betrekkelijk de pensioenen voor oude menscben. Wilden zy iederen ouden mensch pen- sionneeren Neen, dat wilden zij niet. Zij werkteD alléén voor de mijnwerkers. Die alleen mochten gepeDsionneerd worden omdat zij grootendeels bij de roode partij zijn ingelijfd. Zij die altijd zegden, bij boog en by leeg zworen dat zij de vrienden zijn van de zwakken, van de arbeiders, dachten alleen aan hunne partijgangers. Voor de andere werklieden mocht niets gedaan worden die waren dat niet weer- dig, zij waren geeD socialist. Wat deden daartegen de catholieken Zij vroegen een pensioen voor alle be hoeftige lieden, gelijk van welke gezind heid of zy socialist, geus of catboliek waren. Gij zult met my bekennen, Diet waar lezers, dat de catbuliekeu het schoonst handelden en dat zij aan de geuzeo als aan de socialisten bier eeu fijn lesje van verdraagzaamheid hebben gespeld. Wat deden de geuzen Die deden niets. Bara, bun chef, zegde dat er geen sociale kwestie bestond en dat men zich om de ouderlingen niet moest bekreunen. Wij zullen daar niet verder op aandringen want wij kennen niets dat ten voordeele der werklieden of der landbouwers door de geuzen is verricht. De geuzen leven alleen voor pastoorvreterij en al bet andere geven zij den brui. Verders hebben de socialisten niets meer uitgerecht. Veel lawijd hebben zij gemaakt en door dat lawijd veel goede wetten belet. Nu nog zullen zij door hunne verkeerde handelwijze het stem men verhinderen der wet op de werk manspensioenen die onze catbolieke man nen voor bet uiteengaan der Kamers willen doen stemmen. Al wat ten voordeele der landbouwers is voorgesteld hebben de socialisten hard nekkig bevochten. Waai om Omdat de buitenlieden te catboliek zijn en aan bunnen Godsdienst trouw blijven 14* VEKYOL0. Caën zal a weinig bevallen, zei Lachenal. Integendeel Mij dankt, dat het eene zeer gchoone stad is. O, toch niet voor een Parij zenaar De Paryzena&rs zyn soms eerder tevre den dan men denkt. Dikwyls ja, zeide Lachenal lachende, maar niet altijd. Ik ben een geboren Paryze- naar en heb groote moeite om me hier te ge wennen. O, riep by met eenen diepen op rechten zacht, als xk rijk was, zoo ik my nooit in Caën gevestigd hebben. Uier kan men toch een rostig, gelukkig leven vindeu met alle geuot naar hart en geest. Naar den geest Dat bestryd ik, want te Parys is bet maar strijden en streven. De mensch is niet tot rast geschapen bij hoeft een veld noodig, waarop hy 't verste doel kan beoogen hy moet de gelegenheid hebben, zyn verstand te kunnen ontwikkelen en zyne krachten beproeven. Het was den eersten keer dat de beide jonge lieden in gesprek waren. Ofschoon ze door mevr. de liaineree aan elkander waren Thans ge»-ft het catboliek goeveroemeDt 400,000 fr. toelagen aan de maatschap pijen van ouderlingen bijstand die voor doel hebben door stortingen een pensioen te bekomen. Te Gent is er eene maatschappij die alzoo meer dan 4000 fr. subsidie heeft verkregen. Welnu de socios hebben geen enkele maatschappij gesticht. Door hunne schuld dus zijn duizende franks voor de werklieden verloren. Hadden zij spaarbonden ingericht, dan zouden zij veel toelagen hebben genoten en het volk, het werkende volk, zou er oneindig bij gewonnen hebben. Zij deden het niet omdat zij vreesden dat alsdan het volk den weg naar hunne verderfkoten zou verliezen, en zij beoogen niets anders dan veel partijgangers, veel stemmers liever te tellen opdat er dan veel schreeuwers een traktement zouden verkrijgen van 4000 fr.'s jaars als wet- tenmaker. Hun doel is niet verhevener dan dat. Wat deden de groene socialisten, zoo gezegd de groene demokraten Och arme I Weêral een mager beestje... Hun chef beloofde in 1894 dat hij het bemelsch manna ging doen regenen dat, zoo bij gekozen wierd, iedere ouderling vhd €0 jaar oud een pensioen zou hebben van minstens 75 centiemen per dag. Heeft hij in de Volkskamer iets in dien zin gedaan Bij lange niet. Hij heeft Diet eens zijoe berbergpraatjes durven herhalen. Hij zat daar voor mannen die hem te woord zou den staaD. Hij had over pensioen veel gezeeverd zoowel als over hop, beiersch bier, mar gariDe, eoz. Een wetsontwerp echter heeft hij nooit voorgebracht. Voor de werklie den noch voor de landbouwers heeft hij niets verricht. Met de jongens onder den troep, met de soldaten heeft hij een eitje te pellen, een rekeningsken te vereffeuen. Toen in de Kamers voorgesteld was altijd van catholieke zijde, als 't u belieft een maandgeld van 30 fiauk, stemde onze vieze Jan er tegon. Hij zegde dat 30 fr. veel te veel was, dat 10 fr. meer dan genoeg was voor jongens die er te huis niet meer kondtn verdienen. De soldaten mochten geen 30 fr. krij gen, tien was nog te veel 1 Schoone liefde voor de werkmanskin deren, niet waar lezer Wij eindigen voor heden maar komen daar op terug. Een kiezer. Naar men beweert zou de regeering het priuciep van 't voorstel Lorand bijtreden, t welk den militiaan toelaat, na zes maan den verblijf onder de wapens, een exaam af te leggen. Indien bij t exaam op vol doende wijze ondergaat, zou hij naar huis worden gezonden. v Militaire kwestie. De kwestie der vermiudeiiug van den Jaf dieDSttyd zal nog in dezen zittijd KsW ter Kamers besproken worden. Het voorstel Colfs heeft weinig kans aangenomen te worden. Er zijn nog altijd kalvers van kiezers die niet willeu onderzoeken of redeueeren, die fanatiek voortgaan, of die hunne rede verdooven.... Wie schreef dat Een der twee schrij velaars van Het Land van Aelstpriester Daecs of Pie Daens. (Zie Land van Aelst zondag 29 mei 1898, 3* bladz. 1® kolom.) En wie worden hier bedoeld Vooral de kiezers van den buiten, dus volgens de afgestrafte of onze Pie de boeren zijn kalvers. Waarom Omdat de buitenlieden zich in de kie zingen vau 22 mei niet hadden laten fop pen door de dwaze beloften van de groene hansworsten. 't Spel zal gaan heibegiunen nu vóór de kieziog zullen de groene artisten van allen kaliber de kiezers van den buiten prijzen en vleien en bun manhaftige, kloekmoedige en verstandige bui tenlieden heeten. Maar zoo de buitenlieden er toe bijdra gen om de groene caudidaten den genade- klop te geven dan verandereu de groene penscbavuiten van toon en in hunne grarascoap schelden zij de buitenlieden uit voor kalvers van kiezers die niet tvillen onderzoeken en redeneeren, fana- tieken of die hunne rede verdooven. Vooruit, de roode vod, den uitslag der kieziugen van 22 mei 1898 meêdeelende, heet de kiezers van 't Arrondissement van Aalst Onwetende, lichtgeloovige bui- tenlieden, lammeren van bunnen herder. Kalvers, dommerikken of onwetenden dat staat op gelijken tred. De liberalen van de soort van Amourke Gulle bonden, buiten kiezingstijd, Diet op, de buitenlieden met de verachtelijkste spotnamen te bejegenen. Ja, meer dan eens slingerden zij de buitenlieden naar 't hoofd ge zijt maar dommerikken, uilen, ploegen die in God gelooven, mastentoppen, stinkende half houten, barbaren enz., enz. Moesten wij het al opsommen de reeks zou te laDg worden. En nu zullen de blauwen, rooden en groenen met eeDe geslepene schijnheilige tronie de buitenlieden weêr gaan vleien, prijzeD, loveD en roemen om hen aldus hu one stemmen te ontfutselen maar ze zullen het zich herinneren wie hen uit scheldt en roepen De kiezers zijn kalvers, onwetenden, dommerik ken Zondag, 22 April, zal in de zaal van het Con cert op de Keizerlijke Plaats, te 5 uren eene Groote Volksvergadering gehouden wor den, waar, door bevoegde sprekers uit Gent, de quwestie van den Zuid-Afri- kaausche oorlog, den aangrijpenden strijd van het kleinste volk der aarde, onze stam- en taalgenooten de Boeren, tegen het machtigste, de Engelschen, zal be sproken worden. We zfètten al onze Stadsgenooten sterk aan om deze volksvergadering by te wonen. Geene kleine menschen meer I Een Fransche esculaap ofte geneesheer beweert nu een drank gevonden to heb ben om de menschen die te klein zijn naar huDDe goesting te doen groeien. Het is een afkooksel van verscheidene graansoorten, waar men suiker of iets anders bij doen moet als hij te bitter smaakt. Zal die drank ook beletten dat de oude menschen krimpen Wat zal men nog al hooren op 't einde dezer eouw Leest de roode organen en altijd zult ge ze hooren donderen tegen het veracbtelyk capitaal, togen de capitalisten die de schuld zijn van al de onheilen en rampen, ellende en armoede die op de wereld voorvallen en heerschen. Maar aan de rooden moet men de spreuk toepassen Luistert niet naar mijne woorden, m maar ziet mijne werken. De rooden versmaden het capitaal als het door anderen bezeten wordt, maar als zij de bezitters ervan zijn, dan strijken zij met gretigheid de voordcelen of winsten op die het bezorgt. En ten bewyze De rekeningen eener roode samenwerkende bakkerij te Bei lijn bewijzen dat er, in 1899, eene zuivere winst van 12,694 mark werd gedaan. Een mark doet fr. 1,25. Do aandeelhouders of hebbers zijn ten getalle van 19 en die versmaders van 't capitaal hebben zich eerst gezegend en 9500 mark opgestreken. De werklieden der bakkcry, zij die de winst voortbrachten gelijk Vooruit altijd schrijft, ODtvingen als aandeel voor hunne hulpkas 586 mark... Dus 500 mark dividend voor eiken aan deelhouder.... En wat is de waarde van ieder aandeel of actie voorgesteld, hadden ze tot nu toe maar een koelen groet gewisseld. Daarom verwonderde zich Landregarde terecht over de plotselinge spraakzaamheid van den advocaat. Hij sloeg hem opmerkzaam gade, terwijl hij sprak. Hy was een man van zijnen ouderdom, groot en schoon, zijn geheele voorkomen en zyne ma nieren waren fyn en beschaafd. Zyn bleek gelaat met regelmatige trekken, de dunne lippen, de fonkelende oogen, dat alleB verried een hevig karakter, een zucht naar roem, heftige hartstochten, een buitengewoon ver stand en eene zekere besluiteloosheid, die echter het gevolg kon zyn eener verkeerde opvoeding. Een menschenkenner zou dadelyk gezegd hebben Dat is een verdwaald mensch. Het gesprek, dat liep over Parys, de vorde ringen der wetenschap, de moderne wijsbe geerte, bewees aan den doktor dat hy een wetenschappelijk man voorhad. De aankomst van d* Hugonet maakte een einde aan het onderhoud. Toen de jonge lie den scheidden, kenden ze elkaar een weinig beter, zonder dat er toenadering ontstaan was. Landregarde verklaarde zijne onzekerheid met eene oprechtheid, welke aan Hngonet eene kleine overwinning verschafte. Maar ze zon niet lang duren. Ze traden aan het ziekbed. De heer de Fai rières lag daar in eenen jammerlijken toe stand, die elke beschrijving to boven gaat. Hoe verklaart gij u den metaalglans in dezen strakken blik vroeg Landregarde, op den zieke wijzeude, die zich vau pijn kromde. Ziet, de lippen trekken krampachtig samen, het oog is met bloed doortrokken, de maag schijnt sterk aangetast. De ongelukkige zal binnen twee uur een lijk zijn. Wat kan men er aan doen riep Hn gonet verbleekend uit. De lijder opende de oogen zijn gezicht vertrok en nam eene vreeselijke uitdrukking aan. Hij wilde zich oprichten, maar viel machteloos terug en stiet een vreeselijken gil uit. Dan rolde hij zich in de deken, wentelde zich heen en weêr en jammerde ijselijk. Mevr. de Fairières, zoo bleek als eene doode, kwam uit het nevenvertrek aanloo- pen. Gabriëlle, waanzinnig van schrik, ver borg haar gelaat in de gordijnen van 't ziek bed en snikte onophoudelijk. De zieke is een martelaar, zeide Landre garde. Gelukkig verliest hy het bewustzijn, riep Hugonet, die verschrikt terugweek. Ja, gelukkig hernam Landregarde scherp. Plotseling rukte de zieke zich uit zyno armen los en sprong met bovenmenschelijke inspanning overeind. Eer men den tyd had Vijf marken, zegt Le Patriots Men moet naar Berlijn niet trekken om nog zulke voorbeelden aan te treffen. Hier te Aalst is ook eene roodo samenwerkende bakkerij Hand aan Hand* gesticht door Gentscbe roode zoogezegde versmaders van het capitaal. Berekend volgens de hoeveelheid brood die dagelijks wordt verkocht en den ver- kotpprijs werpt de roode bakkerij Hand aan Hand jaarlijks ten minste 15 dui zend fr. zuivere winst af.... Wie strijkt die 15 duizend franks zui vere winst op De Gentscbe rooden, al zoogezegde ver smaders van 't capitaal en voor eeu zeker deeltje twee of drij Aalstersche fijoaards die zelfs als het hagelt, sneeuwt, vriest en tempeest schoon weder schuifelen... En hier te Aalst ontvangen de bakkers- gasten geen dem 1... 't Is al voor Bibi I Wat volksuitbuiters toch I Kiemendooders. Nu 't Stadsbe stuur van Antwerpen, in navolging van een aantal kleinere- gemeenteu. heeft besloten een kiemendooder stérilisateur op te richten, is het niet ongepast, daar iets meer over te zeggen*- Slechts acht Belgische gemeenten heb ben tot nu toe eenen kiemendooder voor het vleesch ingericht. In 1899 werden in België 356 verrichtingen gedaan op 67,626 kilos vleesch. De onsohadelijkma- king wordt overal goed onthaald, behalve te Aalst. Te Moenen wordt het vleeschsap dade lijk verkocht; te Duffel is de vraag altijd grooter dan de voorhanden zyode hoeveel- heid.Te Tongeren,Brugge eu Neufchateau gaat het vleesch ook altijd goed weg. Zie hier eenige prijzen van het ouschadelijk gemaakte vledsch Vleesch, 50 centiemen per kilo; vet, 30 tot 50; vleeschsap, 25 tot 30 per Iiter;beenderen3tot6fr.per°/Okilo. De Staat verleent toelagen aan de steden,die eenen dienst van kiemendooder inrichten. Te Gent zal men er ook eenen oprichten. De inrichting werd vroeger reeds aan besteed,doch de aannemer trok zich terug; nu zal de Stad zelf eenen dienst inrichten. I>e socialisten, in do manifes- teu of schriften die zij op den buiten ver spreiden, wachten zich wel lucht te geven aan hunne godverloocheniugen eu aan hunnen onverbiddelijken haat tegen Kerk en Priesters. Zij zullen zich wel wachten van te vra gen gelyk Vooruit over eenige dagen Wanneer werpt men God met zijnen sleep van capitalisten over boord P Wij, schrijvers van Vooruit, ken nen geen enkelen god zoo min dien der Christenen, als dien der Chi- neezen of Mahomed&nen. (14 fob. 92) Neen daar wachteu zij zich wel van. Ze spelen de schijnheiligen en zeggen tot de buitenlieden wij bekommeren ons met de religie niet en toonen zelfs zekeren eerbied als ze een Kruisbeeld, of een Mariabeeld zien. Menschen, opgepast I 't Zyn wolven in schaapsvellen I Landbouw'crediet. - Terechtwijzing. In de redevoering van B°* L. Belhuue overgenomen in ons oum- mer van zondag 11., zegden wij bij mis greep dat het fonds tot stichting van het landbouwcrediet en tot bescherming van den kleinen landeigendom, volgens voor stel der H.H. Delvaux, Bethune en Cl# in de Kamer nedergelegd tot 50 duizend frs. beloopt. Onze lezers zullen onze vergis sing reeds hersteld hebben, 't Is 50 mil- lioen dat men moet lezen. STAD MECHELEN. Donderdag 10 Mei aan staande, zal te Mechelen, op het gehucht Neckerspoel, do jaarlijksche Veemarkt met Prijskamp plaats heb ben. Deze, als voornaamste merkt van het laod, zal zooals naar ge woonte bezocht worden door een groot getal landbouwers en veeteelders, zoo Belgen als vreemden, die verlangen hunne stallen te voorzien van schoon vee zoo van inlandsch als van hollandsch ras. Viervoetige polioieagenten. Te Gent heeft men de nachtpolicie versterkt methonden. Het zijn dieren van het ras der herders honden; zy zyn derwyze afgericht, dat zy niet anders gehoorzamen dan aan de agen ten in uniform. Zy geven door geblaf teeken bij het minste onraad en dienen de agenten dus tot uitmuntende opzoekers. 662 millioen 820 duizend ton steenkolen werden door de mijnen der geheeie wereld, gedurende het jaar 1899, geleverd. Daarvan leverde Engeland, 202,055,000 ton,of 30.5 t.h. Ver.-Staten, 196,406,080 - - 30 Duitschland, 131,000,000- >26 Oostenr.Hong. 35,000,000 5.3 Frankryk, 32,000,000- 4.8 België, 22,000,000 - 3.3 Rusland, 13,000,000 2 Al de andere landen te samen leveren slechts 34 millioen ton of5t. h. van de geheele opbrengst. Bericht aan de landverhuizers. Wij raden al onze medeburgers aan die het gedacht zouden hebben van 't land te verlateu, niet te vertrekken zonder hun ne toevlucht genomen te hebben tot do Maatschappij Sint Raphael. Zich te wen nen bij den algemeeuen sekretaris Graaf Waldbott, te Buxbeim, Souaben.Buyeren, of bij den hulpsekretaris, M. St. d'Yde- walle, St-Andrios by Brugge. om hem terug te honden, ijlde hij door de er naar een ander vertrek, waarvan de deur open stond. Het was een ontzettend, on beschrijfelijk gezicht, dat de ooggetuigen als versteend deed staan. Zijn groot lichaam een geraamte, de veruitgestrekte armen tast in de lucht alsof ze een onzichtbaar voor werp wilden grijpen zijn vreeselijk uitge teerd gezicht had nauwelijks een menschelij- ken vorm, zijn hol zwart oog geleek een bo- demlooze afgrond. Zoo liep by heen en weêr, schreiend en jammerend, als een verdoemde. Dat alles duurde maar een minuutmaar deze minuut scheen wel een eeuwigheid. Toen viel hy neêr en Landregarde, die hem nage sneld was, droeg hem in zyne sterke armen weêr in 't bed terug. Na deze hevige inspan ning volgde eene volslagen afgematheid. Landregarde boog zich aan het oor van Hugonet. Neen, zeide deze verbleekend. Het moet zyn, bevestigde Landregarde, er is slechts dit middel op. Laat hem in vrede sterven, zeide Hu gonet, die als vernietigd op een stoel zonk en de oogen sloot. Toen verliet Landregarde het sterfbed, greep eene pen en schreef haastig eenige rege len. Hier is mijn recept, zeide hy aan me vrouw de Fairières het papier reikende, da* deze met bevende hand Hugonet sprong op, ontrukte haar het recept en schreef een nieuw. Volgens wien wordt hier gehandeld zeide hy. Wij hebben den zieke aan uwe zorgen toevertrouwd, heer dokter. Wel dan, hier is myn recept. Bezorg dit, Catharina, zeide mevrouw tot de meid, toen ze'de zij tot Landregarde Vergeef mij, mijnheer, dokter Hngonet is sedert twintig jaar de dokter des huizes. Landregarde wierp eenen koelen, verach" telijkeu blik op de dame en zeide langzaam Om het even, mevrouw, de heer de Fairiè. ree is den dood gewijd. Zij boog het hoofd en hy ijlde weg. Doch nauwelijks had hy de huisdeur be reikt, of Gabriëlle was achter hem Kom terug riep zij, och, kom toch, mijn vader sterft Dokter Hngonet.... Hij bekent, dat hij geen raad weet. En wat kan ik nu meer doen dan hy Och, kom toch Het is te laat. Toen greep zij zyne handen en vleide snikkende Kom toch meé Hy liet zich bepraten. Welke vreeselijke ziekte zuchtte Ga briëlle. Waaraan Bterft mijn vader, mynheer? Zeg het my, ik moet, ik wil het weten i Landregarde sag haar voor meh staan zoo schoon, zoo vol leed en met tranen in da oogen.Een onbeschrijfelijk medelijden maakte zich van hem meester. Vraag hy my niet fluisterde hij. O, spreek toch, zeg bet mij. My dankt het soa myn hart verlichten, als ik het wist. - Zij vonwds biddende de handen. Keeds stonden zjj aan de deur van 't ziekenvertrek. Luister dan, jnfvronw, en tracht my te verstaan Uw rader had een gestel om nog twintig jaar te leven. Zy legde de hand op het hart en onder» drukte een angstkreet, toen volgde zy be vende den dokter, die op 't gezicht des zieken verschrikt terugweek. Mijnheer de Fairières zat overeind in het bed. Zijne oogen rolden wild en woest in dt kassen, terwijl heesohs hulpkreten nit zyne beklemde borst Btegsn, nog schrikkelyker dan de vorige. By het zien vau den jongen dokter scheen het alsof de sluier voor zynen geest werd weggenomen hij strekte zyne handen naar hem nit en risp Wreek my t Red myne dochter 1 Toen zonk zyn lichaam ineen, en nog een laatste zware zacht klonk door het stille ver trek. Hij was dood. (Wordt voortgeeet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1