Zondag 29 April 1900. 5 centiemen per nummer. 549,e Jaar 5464 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. CATHOLIEKEN Arrondissement Aalst Rangen dicht, ten strijde w DE GIFTMEMSTËR. Werklieden kiest! De Pensioenwet. De kiezers zijn kalvers! Miets gedaan Alleman op hypotheek. DE DENDERBODE >il i)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Culque suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklameo fr. 1,00Vonnisse cp 3' bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de ad verten tiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 28 April 1900. VAN HET De vijanden van alle kleur blazen den aanval. De blauwe en roode logieknech- ten bereiden eenen stormloop tegen de catholieke regeering 1 Rangen dichtTen strijde Oorlog aan den Godsdienst I is de strydkreet der geuzen en der socialisten. Is, Uit elke catholieke borst dreune het antwoord Leve de Godsdienst onzer vaderen l Geen verraders Elk doe zijn plicht De priester uit de school Alle Belgische kinderen gedwongen tot het onzijdig, goddeloos onderwijs I Alle Belgische zonen gedwonen tot den algemeenen soldatendienst Alleman naar de kazerne Dal willen de geuzen Dat schreef Dendergalm, orgaan der geuzerij van Aalst. Ten strijde, catholieken, voor Vrijheid, God en Vaderland Wij willen de klimmende belasting op het inkomen het beste middel voor de algemeene onteigening is met den schooloorlog, een gemeen punt van het piogramma der geuzen en der socia listen Ten strijde, catholieke vrienden voor het vrijwaren van den bijzon- deren eigendom, wier inpalming de socialisten droomen 1 liet huichelachtig programma oDzer vyanden in den aanstaanden kiesstrijd kan thans saamgevat worden ïn deze woorden Oorlog aan Kerk en Godsdienst Oorlog aan de vrijheid der catho lieken 1 Uitroeiing der scholen waar onze kinderen onderwezen worden in het christelijk geloof 1 Oorlog aan de catholieke regeering! Algemeen soldaten- en school dwang Catholieken van het Arrondisse ment Aalst Rangen dicht, ten strijde I Neen de catholieken zijn niet rijp voor hatelyken logiedwaug en algemeen sol- dateDknechxschap Neen, het catholieke België zal het Land niet prijs geven aan een radikaal socialistisch ministerie I aan binnenland- sche onlusten en gewoel 1 Neen de catholieken zullen niet dulden dat door tweedracht of lafhartige onver schilligheid bet Staatsbewind in handen TWEEDE DEEL. EERSTE HOOFDSTUK. (o)— Allen zagen elkander met ontzetting aan. Gabriëlle lag op deu vloer en verborg baar gelaat in de handen. Catharina snikte achter de goidyuen, en Hugonet, bleeker dan de dood, scheen waanzinnig te worden. Om wéér tot bedaren te komen beproefde hij zyne snuifdoos te openen, maar te vergeefs. Mevr. de Fairières waagde het niet hare tranenlooze oogen op te slaan eu deed vergeefsche pogin gen om den strijd te bebeerscben, die in baar hart woedde. Landregarde was de bedaardste van allen. Diep ontzet wierp hy zijne blikken nu eens op ilugonet dan weèr op de dame. Gij gelooft liet niet, mynheer, niet waar riep Catharina met een droevig gezicht. De ïiekte deed hem ijlen, den armen man Wat niet gelooven vroeg Landregarde, verwonderd, dat het meisje de gedachten des stervenden zoo goed geraden had. valte der volgelingen vau de Parijzer- commnne. Daarom geene verraders Catholieken op! Eendrachtig en onverschrokken ten strijde Hel catholieke vaaudel is ont vouwen voor Godsdienst en Vaderland I voor Vrijheid, Vrede eu Recht I Recht, Vrijheid eu Vrede voor iedereen! Catholieken, doet uwen plichtGeen verraders Itangen (licht! X o ii strijde! Terwijl de heer Buis, de baron van 7de' September tot de werklieden uitriep Werklieden wij hebben geenen 1 tijd om ons met de werklieden on- i ledig te houden, weet gij werklieden wat «Je catholiekeu dedeu Zij maakteu wetten teu uwen voordeele zij brachten ioricbtiDsen tot stand die uw lot verbeterden zij deden al het mo gelijke om uw toestand draaglijk, zelfs aangenaam te maken. Wat al hervormingen door de catho liekeu teweeg gebracht I dat riep tot be wondering gedwougen een geuzengazet uit. Dat is eene kostelijke bekentenis door onze vijanden uitgesproken en als onze vijanden zoo spreken dan zijn zij er toe gedwongen door de duidelijkheid der fei- teu Zoolang zy hot licht kunnen weg- moffelen zullen de geuzen het doen, want jf politieke eerlijkheid staat bij hen onder riespunt. De catholieken gaan de kroon op hun werk zetten. Het catholiek gouvernement heeft een wetsontwerp ueêrgeiegd beti effende de pensioenen. Merkt wel op lezers dat het nu het werk Diet is van het een of ander kamerlid maar van het Bestuur zelve, van de Ministers. Voor eene maand verstreken is, zal dit outwerp gestemd zyn, indiende socialis ten en de geuzen maar geen nuttelooze oppositie maken. Moesten zij nu de stemming beletten door de middelen die gy kent, dan is de zaak nog goed te maken als gij allen, als één manvoor de catholieken kiest. Do catholieken zulleu alsdan winnen en het eerste werk der nieuwe Kamers zal dan zijn het stemmen der wet op het pensioen der kleine meuscben, maar ik herhaal het daartoe moet gij voor de catholieken stemmen als één man zij moeten meerderheid zijn en blijven. Ik herhaal ook nog eens dat indien de wet binnen eene maaud met gestemd ge raakt het de schuld der geuzen eu der socios zijn zal, met den kostelyken tijd der Volbskamer te verspillen. Waarin bestaat nu dit ontwerp God heeft het zoo gewild en hem tot zich geroepen riep mevrouw de Fairières nit. Ons waken, onze zorgen, zy vermochten niet hem te redden. Ware hy niet gestorven, zeide Hngonet, dan zou hij een ellendig leven zijn ingetreden. God heeft hem genomen om zijn lijden te ver korten. God is almachtig en barmhartiger dan onze wetenschap. Ja, ja, hernam mevrouw snel, alsof ze eenen plotselingen inval kreeg. Zijn geest was beneveld. De dood is duizendmaal beter dan waanzin voor hen, die we beminnen Waanzin hernam Landregarde, zich tot de dame wendende, gelooft gy dat Ze antwoordde niet, vermeed zijn blik en ging verder Hebt ge het niet alleen ge hoord Is het geen onzin, wat hij gezegd ft? Wie dnrft beweren, dat inyn arme echtgenoot zijn verstand tot het laatste oogen- blik bezeten heeft Ze keek rond en wendde zich tot Hngonet, die radeloos en zwygend stond te kijken. Dokter, zeide ze zaohtjos maar vlug, het be wijs van overlyden. Ik wil niet ondervraagd worden, want ik zon niet weten wat te ant woorden, ach, ik gevoel behoefte om alleen te staan in myn smart I Ja lieve dame, zeide Hngonet, wiens tong weer los begon te worden, dat is niet uwe zaak maar de onze. De vriend zal zijne trauen weerhouden en de dokter zijn plicht tot het einde ton vervullen. Wij herhalen nog eens eenige grond trekken van het outwerp de nadere bij zonderheden moeten wij uit plaatsgebrek ter zijde schuiven doch wij zullen er op terugkomen. De Belgen die er zullen vau genieten, kunnen in twee reeksen gerangschikt worden de mutnalisten en degenen die nipt aangesloten zijn bij eene maat schappij van ouderlingen bijstand. De eersten zullen er van genieten zon der voorwaarde, welke ook hun stoffelijke toestand zij. Hunne maatschappij zal de tusschcnporsoon zijn, voor net betalen der staatstoelagen eu voor de regeling van het pensioen, tusschen hen en de regeering. De auderen, om van de wet te kunnen genieten, zullen moeten aantoonen dat zij niet in welstaud verkeerou. Het cijfer dor belastingen zal voor maatstaf geno men worden. Dit cijfer zal verschillen volgens de bevolking der streek vau den belanghebbende. Al degenen dus, welke niet aangesloten zijn bij eene maatschappij van ouderlin gen bijstaud, werklieden van landbouw of nijverheid, kleine burgers, mannen en vrouwen, als zij door het cijfer hunner belastingen kunnen toooen dat zij niet in welstaud leven enM^ndien zij zich in de door de wet vereiscP- y voorwaarden stel len zullen toegelaten worden tot het pen sioen. Wie voor hen de tusschenpersoon zal ziju bij den Staat, moet nog uitge maakt worden. Wij hebben gemeld dat de staatstoelage 60 ten honderd zal" bedragen op 'de" 15 eerste franks storting, zoodat dezeneen kapitaal worden van 24 fr. Voor de personen die den 1 Januari' 1901 reeds 40 jaar ou l zijn, zal die toe- lag® verleend worden tot de 24 eerste franks storting, zoodat dezen een kapitaal zullen uitmaken van fr. 38,40. Die 65 jaar oud zijn of meer, zullen, zoodra de wet in voege treedt, 65 fr. 's jaars krijgen, zonder er iets voor te storten. Degenen die, by de uitvaarding der wet, ton minste 55 jaar zyn, zullen op 65jarigen ouderdom, insgelijks de 65 fr. 'sjaars trekken. Nochtans, als zij den 1 Januari 1900 geen 58 jaar zijn, zullen zij drymaal eene jaarlijkscho storting van 6 fr. moeten doen maar dit moet niet in drij opeenvolgende jaren geschieden. Man en vrouw zullen dit allebei kun nen genieten wat aan oude echtgenoten die beide nog in leven zijn, een gezamen lijk pensioen zou geven van 130 fr. zon der dat zij er een centiem voor gestort hebben. En nu kiezers vragen wy Waaraan kunt gij best uwe vriendeu kennen De catholieken beloven niets zij Bevende nam hy een pen, schreef, onder- teekende en reikte het papier nan Landre garde. Deze aarzelde. De korte scène tusschen de twee doctors scheen de weduwe eene eeuwigheid toe. Hugonet keek angstig en vragende naar Landregarde, die bleek en onbeweeglijk stond eu den valschen geleerde vast en toornig in de oogeu zag. Mevrouw de Fairières scheen zich te willen verwyderen, keerde echter aan de denr terug en vroeg aan Landregarde Waarop wacht gy, myn heer Gabriëlle, die alles scheen te raden, hief haar treurig gelaat op en met eenen amarte. lijken blik scheen zij den jongen te willen zeggen lk versta n doch wat wilt, wat kunt ge doen Als het dan zoo is en ik kan het maar even betwijfelen, dan knnt ge het toch niet meer veranderen. Uwe ont dekking kan slechts opzien huren en op ons huis eene eeuwigdurende schande werpen. Geef toe en ondertoeken God zal de schuldi gen straffen. Toen nam Landregarde de pen uit de be vende handen van Hngonet eu ouderteekende. In den loop van deu dag werden toebereidse len voor de begrafenis gemaakt en om drie uur meldde men het bezoek van deu genees heer ter lijkschouwing. De bediende voerde hem in de sterfkamer. Op zyne vraag naar mevrouw de Fairières weid hem geantwoord, dat ze zich iu hare kamer opgesloten had eu veel te bedroefd waa om te verschijnen. handelen. De geuzen en socioa be loven hemel en aarde en doen niets. Waarmede zijt gij best Werklieden, gij zult dankbaar zijn gij zult dus stemmen voor hen die u waar lijk, in feite beminnen en helpen. Gij zult degene scbuweu die u alles komen belo ven maar die eigenlijk nooit iets ten uwe Toordeele tot stand brachten. Werklieden, den 27,t*n Mei kunt gij fooneu dat gij erkentelijk zijt eu dat gij weet te onderscheiden uwe wezenlijke vrienden en zy die er slechts op uit zijn om u te bedriegen. Er zijn nog altijd KALVERS n VAN KIEZERS die niet wiüen onderzoeken of redeneeren die n fanatiek voortgaan, of die hunne n rede verdooven... Wie; slingerde die beleediging naar 't hoof® der kiezers Een'der twee schry velaars van 't Land van Aelst, de afgestrafte priester Daens of Pie Daens. (Zie Land van Aelst, 29 Mei 1898, 3C blad. le kolom). De geuzen en de socios zijn schaamte loos genoeg dat deuntje nog te durven aanheffen. Men moet waarlijk zijne lezers zoo b.iüd als mollen achten van zoo iels nog te durven uitkraaien. Dijnsdag avond, zoo scbryft de Patriote van 19 April, kwam de roode Eibers, door de geuzery tot Schepen vau Sl-Jaus- Moloubeek verheven, nog met zoo iets voor den dag. Het catbolick bestuur, riep hij uit, heeft nooit iets gedaan onder oog punt der wetgeving van den arbeid en van de maatschappelijke vraagstukken Op dit gezegde sprong M. Magdelyns, eeu citbolieke raadsheer recht eu somde al de wetten op door do catholieken ten voordeele der werklieden gemaakt. Na M. Magdelyns nam M. Hollcvoet, burgemeester, een sektaris nochtans van de ergste soort, die het kruisbeeld van den doodenwagen heeft doen wegnemen, het woord en drukte zich volgendcr wijze uit M. Magdelyns heeft in deze n omstandigheid volkomen gelijk. n Ons bestuur heeft vele uitmun- n tende maatregelen genomen. Onze n maatschappelijke wetgeving is, n wat men er ook van zegge, voor- n uit op vele Landen. Alzoo in n Frankrijk, hebben de werklieden, n lijk in België, het recht niet syn- n dikaten in te richten. n De socialisten zijn onverzaad- n baar, meu moet het zeggen. Zij begin- Aan dergelijke toevallen gewoon drong de dokter er niet verder op aan eu bezichtigde het lijk, even hut doek oplichtende, dat het bedekte. Het verwrongen en zwartblauwe gelaat van den doode wekte zyne verwonde ring op. Deze heer moet veel geleden hebben vroeg hy. O ja, mijnheer, antwoordde de meid zijn kermen was verschrikkelijk om aan te hooren. Bij elke ademhaling zou men gezegd hebben, dat hy den geest gaf. De doktor hief nogmaals het doek op en ontdekte iets, dat hem deed nadenken. Wei felend begon hy de overlijdensakte in te vallen. De namen der doktoren, die nwen heer behandeld hebben vroeg hy. De meid noemde ze. De recepten a Zij legde ze hem voor met de schriftelijke verklaring van Hugonet over het overlyden. De dokter las ze, wierp nog eenen blik op het lyk, trok de schouders op en schreef door. Hoof ischuddoud verliet hy de kamer. Catharina was het niet ontgaan, dat deze man, wiens zaak het was niet alleen den dood, maar ook den aard der ziekte te besta- tigeu, zijnen plichtniet naar behooreu ver vulde. Hy had wel getwijfeld; maar deinsde terug voor de groote verantwoording, die op hem zonde rusten, wanneer hij het eerst zijne ■tem tegen deze algemeen genchte familie nen met weinig te vrageü, en eischen n daarna alles. n Ik herhaal het Belgiè is vooruit n op andere Landen onder opzicht n van maatschappelijke wetten. Die bekentenis komende van een tegen strever lijk M. Holle voet is goud weerd en bewijst dat de verdiensten der catho lieken niet meer kunnen geloochend worden. Gij, kiezers, bebt hier dus een plicht van dankbaarheid te vervullen. De be kentenis van uwe vijanden is het spre kendst bewys hoe zeer zij u verkleefd zijn, hoe zeef zij zich om uw lot bekom meren en hoe zeer zij het hunne bijdragen om uwen toestand te verbeteren. Op uwe beurt dus wees uwe verdedi gers, uwe vriendeu indachtig en toont dat gij het hart op de ware plaats draagt I Landbouwers, eigeuaars, hebt ge wel eens goed nagezocht wat dn socialisten willen met hunne fameuze klimmende be lasting op het inkomen I Ziehier de pil welke de roode, blauwe en groene apothekers met zeem bestreken hebben om ze te doen slikken. Gij bezit, b. v., een buis of een stuk land ter waarde van 5000 fr. eu met een huurwaarde van 200 fr. Met die klimmende belasting komen de socialisten u zeggen: al het personeel on de grondlasten zyu afgeschaft, maar bij die een eigendom bezit met oen inkomeu van 200 fr. 's jaars, zal 60 °/0 lasten beta len. Wie een inkomen heeft van 100,000 fr. zal 100 betalen op dat inkomen 1 Dat is eerst alleman op hypotheek om aldus op korten tijd alleman op straat te hebben en de afschaffing te bewerken van den persoonlijken eigendom Landbouwers, eigenaars, burgers, wilt gij alleman op hypotheek, stemt dan voor de roode en groene socialisten 1 hohhon de liberalen voor de Wd-t IlüUUtJIl werklieden, land bouwers en neeringdoendc burgery ge daan gedurende de veie jaren dat ze meester waren?... Le Peuple het orgaan dor roode socia listen gaf hierop het antwoord Zestig jaren lang hebt ge, liberale s volksbedriegers, 't volk pastoors, pa- ters en Donnen opgedisebt en ge wilt a hun dien kost blijven opdisschen.... a Past op de werklieden zullen do scho- a tels op uwen kop aan stukken slagen. Wanneer zy, de liberalen, nog aan 't be wind geraken, riep socialist Vandervelde uit, zullen zij het zelfde doen. Twintig jaren was de liberale partij verhief. Hij legde zich neêr bij de verklaring van Hugonet, den huisdokter en een der meest beroemde mannen uit de provincie. Don volgenden dag had de lijkdienst en de begrafenis plaats. Mevrouw de Fair'èrss gaf lucht aan bare droefheid op eene wyze, die ieder verwonderde. De afgestorvene werd door velen oprecht beweend. Men herdacht den tijd van zijnen werkkring als advocaat en neg meer dien, toen hij rechter was. Eenieder kende zyne gerechtigheid en zyne belanglooze meuschen- liefde, die uit alle zijne handelingen sprak. De lykstoet was prachtig. De heer de Fairières had in den laatsten tijd geene betrekking meer bekleed en zijn dood maakte geene leemte in het openbaar leven der stad. Daarom dacht men dat hy spoedig door het volk zou vergeten zyn. Maar niet aldus een maand later leefde hij op ieders lippen, de heele stad sprak van hem. Wat was er gebeurd Wie kon er belang in stellen boosaardige geruchten over een versch gesloten gruf uit te strooien, en hoe ontstonden deze geruchten Hoe hadden ze zich zoo snel verspreid Dat was een geheim, dat niemand n&vorsch- te. Die welke het betrof, hadden moeite ge noeg om het onheil, dat van verre dreigde, verwijderd te houdeu, zonder zich om den verspreider er van te bekommeren. Te vergeefs trokken de verstandige, wel- hier meester in 't Laad en ze deed schier niets voor 't volk, schreef Vooruit. En Le Peuple bevestigde de beschul diging van Vooruit en zegde - Zoo lang de liberale partij aan 't be- - wind was verwaarloosde zij de eenvou- digste hervormingen de liberale partij speelde den huichelaar met de werk- lieden om hen hunne stemmen by de - kiezingen te ontfutselen. Wio zou er in die omstandigheden nu toch nog dwaas genoeg zijn om voorde liberale candidaten, voor Amourke Oalle db gezelschap te stemmen Men zou waarlijk moeten van zijn verstand be roofd zijn AALST. Roode caudidaten. Vooruit van Vrijdag kondigt de lijst af van de candidaten der roode socialisten voor de Volkskamer in 't Arrondissement Aalst. De roode treden op met 4 effectieve candidaten en 2 plaatsvervangers te weten Een bediende van Geeraards bergen, een sigarenfabricant van Ninove, een land bouwer vau Onkerzele en een brood voer der van Aalst. De twee laatsten zyn de plaatsver vangers. ÉEone nieuwe wijze ter bestrijding van mond en klauwzeer. Prof. Dr Wiukler, te Giesson, een bekwwaam veearts en een erkend onderzoeker, raadt de navolgende nieuwe wijze aan ter bestryding van mood- en klauwzeer. Bij uitbreken van mond- en klauwzeer geve men dadelyk de melk der zieke die ren in goed afgekookten toestand aan alle gezonde dieren van de verziekte en de nabij gelegen hoeven Volgens beweren van Prof. Winkler zullen de nog gezonde dieren daardoor immuun, derhalve voor ziek worden aan mond- en klauwzeer be schut worden. Aan kleinvee moet men 2-3 liter, aan groot vee 4-6 liter per stuk en per dag geven, en zulks acht dagen lang volhouden. De provinciale land- bouwvereeniging in Opperhessen heeft den professor de middelen ter beschik king gesteld om zyne proeven voort te zetten. Maar ook landbouwers kunnen gemak kelijk van het aanbevolen middel de proef nemen, daar het zeer eenvoudig en er geen gevaar aan verbonden is, als de melk der zieke dieren steeds in goed af gekookten toestand aan de nog gezonde runderen vervoederd wordt. denkende burgers de schonden op. De heer de Fairières was aan de gevolgen eener inge wikkelde maagziekte gestorven. Dr Hngonet en een dokter uit Farys hadden hem behan deld. Er had een consult van vyf geneeshee- ren plaats gehad, maar allen waren de mee ning van Hugonet toegedaan, wiens karakter, kennis en goede naam alle verdenking ophisf. De familie van den overledene stond te hoog in de algemeene achting, om maar de minste kwade vermoedens te gedoogen. Zoo dachten de aanzienlijken en voornamen der stad, maar de geruchten, die er in de stad omliepen, wonnen steeds meer veld. Alles diende tot voedsel aan deze kwade geruchten. De jonge, vreemde, in den nacht geroepea dokter de overmatige droefheid der weduwe de siohtbare verlegenheid van D' Hngonet, als men deze zaak aanraakte eenige toevallige gezegden der dienetboden het koel en toornig gelaat van mevronw, die ijverzuchtig was op bare stiefdochter, hare trotscheid, hare ydelheid, hare overdreven uitgaven en het verhaal van haar huwelyk, dat voor alle mogelijke uitleggingen vatbaar was dit allee, gevoegd bij honderden andere herinneringen en toespellingen, gaf den men- sohen overvloedige stof om hunne vermoedens staande te honden, welke gedeeltelyk dicht by de waarheid kwamen. (Werdt voortgeast).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1