Werkmanspensioenen. Armtierige liberale kliek aldus De kiezers zijn kalvers! Een en ander. Inrichting eener Markt voor Melkerijboter. Kieskronijk. Catholieke Jonge Wacht, O.L.V.van LOURDES H. Hart van Montmartre SCHERPEN HE U VEL Allerhande Nieuws. Frankrijk. Holland. Meer dan ooit wordt het onwaarschijn lijk, dat de Kamers het wetsontwerp op de werkmanspensioenen zullen kunnen aan vatten. 't Zou spijtig zijn, want de achtbare heer Surmont de Volksberghe had de zaak goed bestudeerd en zou op merkweerdige wijze een ontwerp hebben verdedigd, dat door de onbinding der Kamer weldra nul en als niet Deêrgelegd zal te beschouwen zijn. Een document zal er overblijven, 't welk zal kunnen dienen, in eene nabij zijnde toekomst, hopen wij, tot de opmabiDg eener nieuwe wet, misschien meer gerijpt en vollediger dit document is het boek deel dat werd uitgedeeld aan de leden der Kamer en 't welk in zijne logische aan eenschakeling de besluitselen zal bevatten W8 rtoe de bijzondere commissie is ge komen, welke gelast was met het opzoe ken der beste middelen om een pensioen aan de werklieden te verzekeren. M. de volksvertegenwoordiger Van Cleemputte was voorzitter van deze com missie, en 't is aan M. O. Velghe, be stuurder in het ministerie van landbouw, dat wij dit helder, weldoordacht en me thodisch kort begrip van hare beraadsla gingen verschuldigd zijn. De afgeveerdigden hebben geklaagd dat zij het te laat ontvangen hadden maar het was sedert laüg opgesteld en men be grijpt dat het niet paste het uit te deelen vóór het wetsontwerp zelf, aangezien het bestemd was om elementen te leveren aan de opmaking van dit wetsontwerp. Al de afgeveerdigden hebben het nu in handen, en wie het zal hebben openge daan met de hoop volledig ingelicht te zullen zijn over eene zoo ingewikkelde en betwiste zaak als de werkmanspensioenen, zal in zyne verwachtingen niet bedrogen geweest zijn. Al de kanten der kwestie zijn er met groote klaarheid in blootgelegd. Men stelt de verschillende wijzen van oplossing tegenover elkander, men duidt er hunne voordeelen en nadeelen aan men geeft een overzicht van de voorloopige of defi nitieve oplossingen, nu eens volledig dan weêr slechts geschetst, welke de kwestie in de voornaamste vreemde staten heeft Eindelijk geeft men verslag over het zeer leerzaam debat, waartoe de commis sie is overgegaan en men wijst aan hoe zij er toe gekomen is het stelsel der verplichte stortingen, het princiep der vooruitziend heid, aangemoedigd en ondersteund door den Staat, te verkiezen. 't Is geen rapport noch een verslag dat de behendige secretaris ons heeft gele verd 't is eene volledige verhandeling over de zaak, verhandeling welke de poli tieke mannen en de wetgevers met vrucht zullen raadplegen. Voor 112 millioen jenever. Ik zou hier, wegens hare hooge zede lijke beteekenis, eene korte opmerking willen aanteekenen, die mij bij het door- loopen van dit merkweerdig werk onder het oog is gevallen. Het verbruik van den alcool, schrijft M. Velghe op bladzijde 49 van zijne memorie, bedraagt in België 560,000 hectoliters, wat, ten prijze van 2 fr. den liter in 't klein verkocht, eene jaar- lijksche uitgaaf vertegenwoordigt van 112 millioen, som, die meer dan vol- doende zou zijn om een pensioen van 400 fr. per jaar te betalen aan de - 260,000 werklieden, die meer dan 60 jaar oud zijn, welke de Belgische be- volking telt. - Waaruit blijkt dat, zoo de werkman van den jenever afzag, hij in zijne eigene spaarpenningen genoegzaam middelen zou vinden om zich een pensioen voor zijn ouden dag te verzekeren. Ziedaar een dier waarheden, welke, volgens de verklaring van den Evangelist, op de daken zouden moeten geschreeuwd worden. Onze werklieden zullen daar nooit genoeg van doordrongen zijn en ik signaleer ze hier met de hoop dat de ieverige predikers van den anti-alcooli- schen kruistocht er hun profijt zullen uit trekken. Handelsblad Op voorstel van M. de Smet de Naeyer zal de Volkskamer, te re kenen van morgen donderdag, de over blijvende dagen van den zitdag besteden aan de beraadslagingen over de begroo tingen en de ouderdomspensioenen. Maar de schooldwang stelt een einde aan het verspreiden en ontwikkelen der godsdienstige gedachten. Juist zoo. En daarom is het dat wij van den schooldwang niet willen hooren, noch van dezen die hem voorstaan. verguisd worden door hen die eens uwe bondgenooten waren 1... Met verachting werpt de held van Klokke Roeland u toe. Liberalen, schrijft hij, die noch princiepen, noch program- ma hebben en zelfs dit nimmer knnnen hebben, ingezien hun droombeeld en dien ten gevolge hunne reden van bestaan ver- dwenen is, voeren enkel strijd om 'nen zetel, 't is te zeggen, om 't genot van op 't parlementair kussen te gaan insluimeren en 'n zachte dood te sterven. Hun tijdelijk ideaal dat ze nog over hebben in hunnen geest is: van dit catholiek gouvernement te doen tuimelen. Verder zien ze niet; meer beoogen ze niet; edeler ge- voelens en denkbeelden koeste- ren ze niet. Dit is gansch het substratum dezer hunne laatste politieke stuiptrekkingen. Wij hebben er niets bij te voegen. Armtiere liberale kliek, eens zoo mach tig en nu op den boord van den afgrond. Plichten der kiezers. De kie- zer is verantwoordelijk voor het werk en de stem van den gekozene en heeft zijn deel in dezes werken en daden door het mandaat, dat hij hem toevertrouwt. Het is dus klaar dat een christen, zon- der zijn geweten te verloochenen, zijne stem niet kan geven aan iemand cfie schikt den godsdienst te bekampen of die zich door vijandelijke daden tegen- over de Heilige Kerk doen kennen heeft. (Mgr Fbeppel). De zin van deze woorden is klaar en hunne dracht is groot. Socialistische betooging. De roode betooging ten voordeele der ouderdomspensioenen heeft zondag te Brussel plaats gehad. De optocht duurde vijf kwaart uurs, doch men ging zeer traag vooruit. De Brusselsehe dagbladen spreken van 20, 30, 70, 80 tot 100 duizend manifes tanten volgens zij de betoogiag al of niet voorstaan. Vele vreemde manifestanten die van de gelegenheid gebruik maakten om door de straten te wandelen en de openbare ge bouwen en de uitstallingen der winkels te bewonderen, hadden den stoet laten varen. Talrijke banderollen met opschriften werden door de manifestanten gedragen. Het publiek bleef onverschillig en alles liep zonder eenige botsing af. 't Was een ware fiasco. Des avonds by 't vertrek bemerkte men ter statiën dat vele manifestanten de kracht van den Brusselschen faro en snaps niet kenden en waggelend en zee verend in de rijtuigen trokken. Eenigen moeten er zelfs in gedragen worden. Hier uit Aalst vertrokken de liberalen en socialisten met den trein van 10 uren 's voormiddags. Er werd in de stad rond gestrooid dat de liberalen met 1200 man- Den zouden optrekken en er waren er nog geen 300 te vollen; de socialisten telden er geene 80. Naar 't schijnt zouden Aalstersche libe ralen en socialisten fel hairkepluk heb ben gespeeld en zou zekere liberaal nog eenige bonken op zijne buis hebben ge- DONSJ, de hond van 't lokaal der socialisten in de Korte Z»utstraat, is za terdag namiddag, na geweldige stuiptrek kingen, gestorven. 't Is spijtig; hij kende al de geburen be- zonderlijk dezen die hem beetjes gaven. Naar men beweert was DONSJ door den boogeren groenen Raad tot der dood veroordeeld. Om welke misdaad?.... Ze noemden hem Donsj I... Groote wedstrijd van Rundvee en Varkens te Gent. In 1899, tijdens >len Regionalen Landbouw- wedstiijd der Vlaanderen, moest ook een veewedstrijd plaats hebben, maar ten ge volge van het hevig woeden der muilplaag op dat oogenblik, is men verplicht geweest hem uit te stellen. De provinciale Landbouwcommissie van Oost- Vlaanderen had echter het denkbeeld van de inrichting van een dergelijknn wed strijd niet opgegeven; zij wachtte slechts op het einde van de muilplaagbesmettiDg. Nu al ernstig gevaar schijnt geweken te zijo, heeft de provinciale Landbouwcom missie een Comiteit benoemd om de noo- dige maatregelen te nemen in het voor uitzicht van eeu grooten veewedstrijd (rundvee en varkens) die zou plaats heb ben te Gent in den Velodroom op Maan dag 9 Juli. Het programma zal weldra verschijnen. Wij kunnen echter bier wel mededeelen dat eene som van 11,500 fr. voorzien is om onder den vorm van geld prijzen aan de eigenaars van de verdiens telijkste dieren uitgereikt te worden, het geen natuurlijk een groot aantal inschrij vingen voor gevolg zal hebben. Werkmanspensioenen. De middenafdeeliug, met het onderzoek van dit wetsontwerp gelast, heeft vrijdag vergadering gehouden en M. Snoy tot verslaggever benoemd. M. Nyssens beeft een amendement voorgesteld, strekkende tot het verleeuen van 1 frank subsidie per jaar aan elk lid vau onderlinge bijstaudsmaatschappijen, als vergoeding voor propagapdakosten, maar op voorwaarde dat de maatschap pijen eene regelmatige boekhouding kun nen vertoonen. Hij stelt ook nog 40 cent. per gestorten frank, voor de 4 eerste franks voor, aan al degenen, die minder dan 8 fr. storten. De bespreking dezer twee voorstellen is geopend. Een voorstel van M. Bertrand, om den naam werkman te vervangen door werker ten einde alzoo ook bedien den, klerken, handelsreizigers, enz. te bunnen aanveerden, werd verworpen. De vervanging van het woord werk man door - handwerker wat hier de laudbouwwerklieden doet bedoelen,wordt aangenomen. Voorloopig werd aangenomen het voor stel vau M Bertrand, de aanveerding bebelzende van al de invalieden van den arbeid, welke ook hun ouderdom weze. Een ander voorstel van denzelfde, strekkende om onmiddellijk 150 fr., toe te kennen in plaats van 65 aan oude werk lieden werd verworpen. M. Nyssens is tot verslaggever aange steld. 4. de Browne de Tiège en tevens 1* sup- pleant2* suppleant Verlaet. De heer Vilain XIIII de aftredende Senateur, is dus van de hand gewezen. Waarom De hper Vilain XIIII stemde tegen de wet welke de gelijkheid der Vlaamsche en Fransche talen in bestuurzaken enz. bekrachtigt. In den poll die de vergaderingen der kiezers vooraf-dug werd hem die anti- vlaamsche houdiDg hevig verweten. 't Was om die reden, zegt men, dat de heer Mertens, Brouwer en Burgemeester te Cruybeke zijne candidatuur tegen hem stelde. De heer Mertens bekwam eene ver pletterende meerderheid gelijk men hoo- ger bestatigt. De Waasche Vlamingen hebben willen toonen dat ze Diet gedwee met hen den spot laten drijven. 't Is, in alle geval, eene les die anderen zal doen nadenken I STAD AELST, «Er zijn nog altijd KALVERS n VAN KIEZERS die niet willen n onderzoeken of redeneeren die n fanatiek voortgaan, of die hunne j) rede verdooven... Wie slingerde die beleediging naar 't hoofd der kiezers Een der twee schry velaars van 't Land van Aelst, de afgestrafte priester Daens of Pie Daens. (Zie Land van Aelst29 Mei 1898, 3" blad. 1* kolom). De schooldwang. Waar de school dwang noodzakelijk moet naartoe leiden, bekent de liberale Chronique Het is - klaar, zegt zij, dat als wij de huisva- ders dwingen hunne kinders naar de school te zenden, wij hen niet zullen beletten ze ook naar de kerk te sturen. En die jannen waren bondgenooten in de laatste gemeentekiezing. Er zal nog leute zijn schreef Amourke Galle, do opsteller vau de vuile blauwe vodde 1 Stedelijke Werkbeurs van Aalst; Wordt gevraagd .- Een goede bakkersgast, (zeer drin gend). Vragen werlt 1 voorman fabriekwerkers eene witnaaister vraagt werk om zich ten huize te begeven. AALST. Eerste Meifeest. Onze roode en groene socialisten vierden hier Dijnsdag avond het roode meifeest De lichtstoet was op verre na niet wat hij verledene jaar is geweest. Het getal deel nemers bereikte nog de helft niet van ver ledene jaar en 't waren in overgroote meerdeibeid al jongens eD meisjes vaD 14 tot 18 jaren, ten getale ongeveer van 150. Buiten het fanfaarkorps waren er geen vijftig volwassene personen en of ze allen kiesrecht hadden dat is eene andere kwes tie? In alle geval men bemerkte er weêr Jantjes bij die zelfs maar 't donderdags na den kiezingsdag mogen gaan stemmen. Men telde een tiental groene balonnetjes. Aan de roode lokalen der Saskaai on van de Korte Zoutsraat had men de roode vlag gebeeschen en des avonds hingen en roode en andere balonnetjes aan de vensters. De betooging eindigde zonder inciden ten om iets over 10 uren en men keerde tot de rust terug. Nergens werd het werk gestaakt zelfs niet in de roode bakkerij. Het Cullege van Burgemeester en Sche penen der Stad Aelst, brengt ter kennis van eenieder dat te rekenen van den Zaterdag 6 Mei eerstkomende eene Markt van Melkerijboter zal geopend worden ia een gebouw Keizerlijke Plaats, N*41. (Te voren het lobaal «'t Concert. De Markt zal gehouden worden 's Woens dags en 's Zaterdags van iedere week, om 8 uren 's morgens. Van 8 tot 10 uren zal het publiek de Boter in het klein of in het groot kunnen koopen, te beginnen in eenen klont van een halve kilogram. Op iedere klont zal het gewicht aangeduid wezen het staat elk vrij de gekochte Boter kosteloos te doen nawegen in het lokaal der Markt. Om 10 uren zal telkens de Boter opge roepen worden. Aelst, den 29 April 1900. De Burgemeester en Schepenen M.-L, Gheeraerdts. De Secretaris, Oscar Reyntens. S' Nicolaas. Uitslag van den alge- meeuen poll der catholieken van het arrondissement S' Nicolaas. Candidateu volksvertegenwoordigers Raemdonck 13900, Van Brussel 13061, Vau Naemen 10300, de Browne de Tiège 8230, Dha- uens2579, Roynaert 3096, Roelens 2946, Segers 3195, Verlaet 7167. Candidaten voor den Senaat de Ber- geyck 14270, Vilain XHII 4753, Mer tens 10395. De liberalen komen voor den Senaat op met MM. Coullier-De Mulder en Ch. Boeyé, burgemeester van Calloo. De dtfiuitieve candidaten zijn dus Senaat. 1. Graefde Berg<-yck 2. Mer tens Ei ix. Kamer. 1. MM, Raum donck 2. Van Brussel3 Van Naemen VAN AALST. Programma der Feesten ter eere van den H. Michaël, haren Patroon. Ter gelegenheid van baar tweejarig bestaan,zullen de volgende Feesten plaats hebben ZONDAG 6 MEI. Om 0 uren 's morgens, plechtige Mis in de St-Martinuskerk bijeenkomst om 9 uren, bij M. Victor Keppens,om zich van daar stoetsgewijze, met muziek en Vaandel aan 't hoofd,ter kerk te begeven. Na de Mis kleine wandeling door de Stad 6 Om 11 uren 's morgens, buitengewone Vergadering ten lokale van den Catholie- keD Kring L'Union Groote Markt. Aanspraak door den heer Kabel Woeste Eerevoorzitter der Maatschappij Om 8 uren 's avonds, groot Concert, gegeven door 't muziek der Maatschappij, met de welwillende medewerking vau eenige Heeren Leden, in het C <fé Uni- versel «.Groote Markt, bij M. J. D'Haese. Gedurende het concert, Loterij naar schoone prijzen. MAANDAG 7 MEI. Om 8 uren 's morgens, ter St-Martinus- kerk,Zielmis voor de afgestorvene Leden. Om 7 '/a uren 's avonds, groote Licht stoet bijeenkomst ter herberg 't Klein Gent Nieuwstraat. BELGISCHE BEDEVAART naar en naar het te Parijs van den 5 tot den 13 Juni 1900 onder het geestelijk bestuur der E.E. P.P. Recolletten. -(«)- HEEN. Vertrek uil Bergen (Mons) en Charleroi, den 6 Juni, voor den middag. Aankomst te Bordeaux den 6 Juni tegen 7 uren 's morgens. Vertrek uit Bordeaux omstreeks middag. Aankomst te Lourdes rond 7 uren 's avonds. TERUG. Vertrek uit Lourdes den 11 Juni, omstreeks 7 uren 's morgens. Aankomst te Parijs deD 11 Juni, om 5 uren 's morgens. Verblijf ti Parijs. Vertrek den 13 Juni, om 10 uren 's avonds. In Belgiè terug, den 13d,a des morgends. PRIJZEN DER PLAATS BEWIJZEN. Uit Bergen (Mons) 1' klas 140 fr. S'klas90fr. 3° klas 60,00 fr. Uit Charleroi 1* klas 142 fr. 2* klas 92 fr. 3* klas 61,60 fr. Uit Brussel 1* klas 146 fr. 2'klas 95 fr. 3* klas 65,00 fr. PRIJZEN DER VERBLIJF EN ANDERE KOSTEN nog te toegen bij gemeld* prijzen 100 fr. in 1* klas. 60 fr. in 2' en 3" klas. De personen die in 2' en 3* klas reizen, kunnen ook hunne verblijfkosten in eerste klas nemen. De lijsten zullen den 15 Mei gesloten wor den. In geval van belet kunnen de gestorte gelden tot daags voor het vertrek terug gege ven worden. De prijzen worden met 5 fr. verhoogd voor de bedevaarders die zich na den 10 Mei laten inschrijven. Een geneesheer zal de bedevaart verge zellen. ZIEKEN. Zieke personen worden verzocht ons een geneeskundig getuigschrift te zenden, ten minste veertion dagen voor het vertrek. INLICHTINGEN EN INSCI1RIJVINGEN. Voor de inlichtingen en inschrijvingen wen de men zich tot den heer Francois Alfred, Be stierder der Bedevaart Noorderlaan, 45, te Brussel, of tot M. Clément Van de Putte, uitgever van Ben Denderbod*, te Aalst. Heilig Bloed. - Brugge. - Jubel-Processie. Maandag 7 Mei 1900, viert Brugge de 750e verjaring vau het Heilig Bloed, aldaar ter stede gebracht. Op dezen dag zal die weergalooze Schat in luisterlijken stoet rond gedragen worden, gevolgd door hunne DD. HH. de Bis schoppen, alsmede door het weledel Magistraat van Stad, door de heeren Proost en Confraters van het weledel Broederschap, alsook door de Burger lijke,Militaire en RecbterlykeOverbeden. 's Morgens, kwart voor 9 uren wordt met bet H. Bloed de eerste Benedictie gegeven van op den autaar ter Burgplaats opgericht. Onmiddelijk daarna begint men den Ommegang. Binnen Sint Salvators ge bracht, blijft het H. Bloed uitgesteld op den hoogen autaar tot op het einde der pontificale Hoogmis, gezongen door Zijne Eminentie Cardinaal Goossens, Aartsbis schop van Mechelen, Primaat van België. Na dezen goddelyken dienst, zet de feestelijke stoet zijnen weg voort langs de volgende straten Simon Stevin'splaats (Oostkant), Zuidzandstraat, Statieplaats, Noordzandstraat, Geldmuntstraat, Eier markt, Groote Markt, Filipstockstraat, Mallebergplaats, Hoogstraat, Molenbrug, Langestraat, Preekersbrug, Preekers- straat, Braambergstraat, Roozenhoedkaai, Dyver, Gruutbuusestraat, O.-L.-Vrouw Kerkhof (Noordkant), Mariastraat, Simon Stevin'splaats, (Oostkant), Steenstraat, Groote Markt, Filipstockstraat, Burg plaats. Heel de stoet op dén Burg terug zijnde, geeft Zijne Eminentie de Cardinaal Aarts bisschop van Mechelen, de laatste Bene dictie met het Duurbaar H. Bloed. Eindelijk wordt de Kostbare Relikwie, omringd en vergezeld door de Leden van bet weledel Broederschap, binnen hare kapel weder gebracht, om aldaar ter zege- Ding te blijven uitstaan tot 6 uren des avonds. Algemeene Bedevaart.—-Teneinde, door de verdiensten van het duurbaar Bloed Christi, vau God Almachtig eenen milden zegen af te smeeken over Kerk en Vaderland, zal op Zondag 13 Mei, een algemeene Bedevaart plaats hebben, en ter dezer gelegenheid zal de Jubelstoet eepe tweede maal uitgaan. Om 10 uren wordt in Sint Salvators, Hoofdkerk, Bedevaart-Mis gelezen, na dewelke Jubelstoet zijnen omgang voortzet, lang! dezelfde straten van den processie-maan dag, uitgenomen dat hij dezen keer den Westkant zal nemen der Simon StevinV plaats. Na de terugkomst der Bedevaarders ter Burgplaats, zal door Zijne Doorluchtigste Hoogweerdigheid den Bisschop de laatstó Benedictie gegeven worden. Aanstond! daarna wordt de Heilige Relikwie naar de H. Bloedkapel weder gebracht waar zij ter openbare vereering blijft uitstaan tot ten 6 uren 's avonds. STAD AALST. Jaarlij ksche Bedevaart naar op Zondag 3 Juni, eerste Sinxendag), of op Maandag 4 Juni(tweede Sinxendag volgens er strijd of geeuen stryd zal zijn bij de provinciale kiezing. Iu te schrijven bij Romamus Babbez, Binnenstraat, N° 39* Vraagt 't Leuvensbier der Brouwerjj Druwé, Aalst. AALST. Diefstal. In dei nacht van Maandag tot Dijnsdag is diefstal gepleegd ten huize en teu nadeel! van Scbollaert Joseph, werkman, Bolle- weg. Een kasje werd opengebroken 00 een som van 30 franks in 5 frankstukkea en een paar gouden oorbellen ter waard! van 18 franks zijn geroofd. De dader ii onbekend, zelfs heeft de bestolene geeoi vermoedens. De koninklijke serren van Laku zijn voor het publiek open op 30 April, 2, 4, 6, 8, 10 en 13 Mei, telkens van 1 l/i tot 5 i/t uren. De betrokken personen in de za« Sipido, hebben ter greffie kennis genome van het dossier, en zijn vervolgens vot de raadkamer verzonden, die zaterdag zi zetelen Sipido beschuldigd van moord poging, Meert en Meir, beschuldigd, h6E daartoe de middelen bezorgd te hebben e: Peugeat, deelgenomen te hebben door ia- lichtingen en raadgevingen, zonder welk! het feit niet zou hebben kunnen gepleegd worden. Drinkt 't alom 't bekendeLeuvensbis der Brouwerij Druwé, Aalst. M. de politieofficier Yves van Brui sel is naar Marseille en Brindisi vertrok ken, om Van Trappen, den dief da 103,000 fr. van de firma Delhaise op sporen, daar men denkt dat by lang dezen weg naar Griekenland vertrokke: is. De woningen zijner ouders en die zjj ner minnares die meê vertrokken is- worden van nabij bewaakt. 't Leuveasbier der brouwery Druwé is het beste. Zondag is te Parijs eene brug der Ten toonstelling ingestort met het ongeluk gevolg dat verscheidene personen er hü leven bij verloren of vreeslyk vermink werden. Huiselijk drama. Een der bovenwo ningen in de buurt het Hitje te Venl wordt bewoond door het huisgezin vi eenen Duitscher Joh. K., bijgenaam: lange Pruus. Menigmaal waren de buren getuige vü huiselijke twisten, uitgelokt door de man, die zijn tijd in ledigheid doorbracb! De vrouw, die met het leuren koopwaren langs de huizen in het onder houd der haren moest voorzien, was se dert eenige dagen ongesteld. Klaarblijke lijk duurde dit den man te laug, ten min ste hierover ontstond weer een woorden twist, die zoo hoog liep, dat de vroui donderdag nacht de woning verliet en bi een der buren een onderkomen zocht.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2