Zondag 6 Mei 1000. 5 centiemen per nummer. S48* Jaar 3466 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GOIISDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Oogcn open DE GIFTMENGSTER. Hebt dan vertrouwen Hoe mag men stemmen! DE DENDERBODE. blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder Hgleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week oor «ie Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 5 Mei 1900. Er zijn menschen die, hadden zij er belang bij, het bestaan der zon zouden loochenen. Zoo hebbi n scbrijvelaars uit Dendergalm nog het toepet over vrijln id en richtvaardiüheid te razen na de menia- vuldige artikelen die Denderbode over de zoDdeilinge geuzeuvrijheid afkondigde. Heeft de ervariDg, de geschiedenis ou- zer dagen hun dan niet bewezen dal zij, geuzen, zouden moeten blozen bij het uitspreken dier woorden Hebben zij de schandalige tooneelen dan reeds vergeten waarvan zij zelf ooggetuigen zijn geweest? De beweegreden der geuzerij, zegde Bismarck eens, zijn de sla gen die zij toebrengen. En Bismarck wist wat hij uitsprak en deed wat hij zegde Ook droomden vele geuzen in België het voorbeeld na te volgen hun door Duitscblaod en Zwitserland gegeven.Zelfs de aimtierige was iu zijn schik toen de catholieken in Duitscbland wierden ver volgd, naar 't gevang gesleurd en verban nen. Hij juicbte toe met volle banden en wenschte Diets beters dan ook eens de band te mogen uitsteken om de fameuze geuzenvryheid in praktijk te stellen. De arme jongen die nu over vrijheid raast kon eeus in zyn blad lezen Wij ook wenschen dit volks- ken, de priesters, aan de deur van het land te kunnen zetten. Zeg is dit de vrijheid, is dit de recbt- veerdigheid Om de zaak wat beters toe te lichten zullen wij nog eeuige feiten opdisscben. De Réforme schreef eens Wij, liberalen, mogen niet blijven staan voor het geweten der menschen de liberale partij moet om haren naam te verdie- nen vlakaf oorlog voeren tegen God. Zeg, is dat de vrijheid,wanneer de geu zen niet blijven staan voor het geweten Is er iets hatelijker dan den dwang op de cuuscieutie der meuscbeu uitgeoefend Welke zullen de middelen zijn die de Réforme in 't werk zal stellen om den voorgestelden oorlog te voeren. Geuzenschrijvers hebben het ons ge zegd Het gevang, de boeten, de verbanning zijn wettelijke mid- delen, waarom ze niet tegen de catholieken in 't werk gesteld?» Die middelen gebruikte Bismarck in zijnen Kulturkampf en de Flandre libérale - wilde ze oo als zij e ook in België toepassen 16* VKRVOLO. Landregarde speelde in al deze geruchten eene hoofdrol. Ia de vreemde dokter weg hoorde men dikwijls vragen. Neen, hij zal zich wel te Caën vestigen, n Zoo Is hij dan gek Ik zoude hem mijne huid niet wil len leenen Eenige minder voorzichtige en zeer nieuws gierige personen hadden hem onder voor wendsel van verkoudheid laten roepeu, wer- kelyk echter om hem uit te vorschen. Dit gelukte hen echter niet, want hij zweeg en was ondoorgrondelijk. Toeu ze hunne nieuws gierigheid niet konden bevredigen, trok men sich meer en meer van hem terug. H&dde Landregarde geweten, hoe men zich in de atad en onder zulke omstandigheden bemind moest maken, dan zou hij de gene genheid in hooge mate gewonnen hebben. Maar zijn ernstig gelaat, zijue geringe spraak zaamheid en de strenge afgemetenheid waar mede hy zyne betrekking vervulde, droegen er meer toe bij de ongunstige stemming die tegen hem was te voeden, dan wel te vermin deren. Zoo ontstond er tusschen hem en de stad eene scheidamuur en praktijk te krijgen was bijna onmogelijk. Er zijn in België veel liberalen die denken dat Pruisen en Zwit- seriand een voorbeeld geven goed om na te volgen. Wat belieft er den heer schi ij velaar uit Dendergalm Gaan wij voort De Précurseur schreef eens Al de huisvaders moesten aan hunne zonen den stök, de casse- lête leeren lumleeren om in voorkomend geval de catholieke priesters heC hoof-1 in te slaan lijk de zoon Davis het deed te Ver viers. Ge moet weten, lezer, dat die vrijheid lievende en verdraagzame geus den E. H. Deken van Limburg bij het uitgaan der kerk afwachtte en bem twee slagen met eenen casse tête toebracht. Het was eene voorbedachte daad. Die jonge geus was por voituur gekomen om den slag te doen en vond het eervol eeu ouderling aan te vallen I De verdraagzame geuzen van Gent ook vonden het eervol de bedevaarders van Oostakker aan te vallen. Die stille men schen hadden het recht niet hunne gods dienstige overtuiging te laten blijken. Le Journal de Gand zegde immers Zij die beêvaren gaan en in mirakels gelooven zijn maar goed om afgerost te worden. O vrijheid en verdraagzaamheid Een andere geus riep eens uit op een gouzeucongres Er is een congres, zegde hij, dat wij uit al onze krachten zul- len verhaasten en die vah eenen anderen aard zijn zal Het zal op de straat gehouden worden en onze geweren zullen besluiten!» Nog een woord uit de Lanterne van 4 December 1883 Een eenvoudige vraagt wat wij denken over de moord van de Roquette door de Commune in 1871. Hij besluit dat men onge- lijk gehad heeft de armeCalotins dood te schieten. Wij zijn van een ander gedacht. W ij meenen dat men met hen te zacht heeft gehandeld. Gij, kiezers, deukt op de schanddaden door de geuzcry van Mcchelen gepleegd over een drijtal jaren. Dat is iu 't klein wat morgen, indien de geuzen meester zyu, op groote schaal ge beuren zal. Wanneer gij naar het kiesgangsken gaat gedeukt wel de woorden van M. Bara Bij hunne terugkomst aan 't bewind zullen de geuzen krachtdadig liberaal zijn. Men geloofde niet meer aan zijne kunde, noch aan zijn talent, noch aan zijn edelmoe dig karakter. Hy voelde dat dookere wolken boven zijn hoofd hingen. Wel, zeide hij op zekeren dag tot zich zeiven, het is nutteloos den handschoen op te rapen tegen de voor- oordeelen eener geheele bevolking. Zou het niet het beste ziju, liet veld te ruimen en naar Parijs terug te keeren Arm Parijs, dat ik zoo dikwijls miskend heb, binnen nwe moren vindt de mensch een onafhankelijk leven. Uwe gedachten zyn dikwijls ongerymd, maar gij dringt ze niemand op, gij laat iedereen leven op zyne wijze. Waren zyne persoonlijke belangen alleen hiermede gemoeid geweest, de verachting des volks zou hem onverschillig geweest zijn hy behoefde ze slechts te ontvluchten. Zijn geweten twijfelde. Ik heb den eenigen man iu deze stad, die mij welwillendheid en vriendschap betoond heeft, laten sterven, daar ik wellicht het middel had om hem te redden. Uit zwakheid heb ia de ingeving van mijn geweten niet gevolgd. Wat moest ik luiBteren naar de tegenwerpingen van een onwetenden dokter Ik had mijnen plicht moeten doen. Doch dan dacht by ook aan zijne onzeker heid, zynen twijfel en zijne vrees. Indien ik my vergist hadde Soms ging hij nog verder en dachtIk mag niet vluchten, men kon mij hier eens noudig hebben. Voor recht is het nooit te laat. ik zal het vorderen Zij zullen het zooveel to meer zijn dat zij denken zullen dat aan bun rijk, dank aan do Evenredige Vertegenwoordiging, geen einde zal komen. Rampvolle dagen staan aan de deur da^en van dwang en oorlog en kerkver - volgiug. Wat eeuigziüs naar catholiek rieken zal, zal onbermbertig vervolgd en verbannen worden. Wilt gij aan het land een nationaal ongeluk sparen, doet dan uw pliebt stemt voor ben «lie gedurende zestieu jaar aan ons kleine België vrede en voorspoed hebbeu verzekerd en eenieders vrijheid behben geëeibiodigd. Kiezers 1 de catholieken alleen zijn voor uw geluk en voor de vrijheid. Op onder den kreet Weg de verdrukkers Weg de geuzen en knechten der vrijmetselaars Dus allen als een man gestemd voor de Catholieke Candidates Vooruil van 9 April acbrijft Wij stemmen gaarne op de liberale candida- ten omdat zij rechtzinnige mannen zijn. Ze worden .in Vooruil volkomen gek. Weten zij dan niet meer wat zij vroeger schreven over die rechtzinnige mannen Hebt dan al vertrouwen, werklieden. Waartoe godsdiensthaat bekwaam is. Le Peuple gaat daarop antwoorden. Wij kunnen immers niet beter doen dan de socialisten zelfs op die belachelijke woorden laten antwoorden De liberale partij heeft zich n dikwijls doen doorgaan als volks- n gezind. Dat is enkel belachelijk. De doctri- nairen zijn de partij van den vrede voor - de kapitalisten. Welke is de partij die gedurig heeft geweigerd, ten voordeele n van het volk wetten te stemmen „De doctrinaire partij. Welke zijn de mannen die het stem- recht aan de werklieden hebben gewei- gerd De doctiinairen. Die lage kluchtspelers, zijn de man- uon van de maatschappelijke omwen- teling. De werklieden weten dat de doctrinairen (de lib ralen) de erg- ste vijanden van de werkende klas zijn. Wy gaan beter doen en Vooruit zelf op Vooruit laten antwoorden. Sprekende van de liberalen zegt het orgaau van Anseele Onder die vooruitstrevers behoort ook en kloekmoedig zeggen Dat is het wat ik gezien heb dat weet ik. Maar dan dook een beeld op voor zijne ziel en oog, zoo zacht, zoo oneindig liefelijk. Wat zou Uabriëlle zeggen Wat zou er van haar geworden bij een proces waarvan men de ge volgen niet kon overzien Zou ze niet bezwij ken onder de slagen van het noodlot On- teerde men haren naam niet door bem met dien vau eenen moordenaar in aanraking te brengen En bestond er wezenlijk een moor denaar Zon deze de gerechtigheid ontloo- pen Allee was hem duister en nevelachtig. Er hadden zich vier doktere tegen zijne meening verklaard hij wae een nieuweling, «He den eersten zieke behandelde. Neen, dacht hij, het ie Diet aan mij om te spreken, ik zal zwij gen en vertrekken. u Vertrekken Ach Haar verlaten, haar misseu voor eeuwig nooit haar wederzien en., hy beminde haar, ja, hy had haar lief met al de kracht zijner groote ziel. Ziju leven had tot nu toe geene gelijkenis met dat van andere menBchen. Studie en ellende namen zijn verleden in. De liefde had nog geene rol in ziju leven gespeeld, zijn hart begon er zich voor te openen. Noch moeder, noch znster had hij gekend, en hy zag geen liefdevol oog waken op zijne schreden. Hij atODd alleen in de wereld en dit gevoelde hy diep. Hy had zich aan de wetenschap gewyd, maar de stra len, dia de duisternis des gees tea verlichten, Mijnheer Vanderkindere, die de werk lieden met den naam van racaiUe beti telde. Deze béleediger der kleinen verweel zelfs aan de regeering dat zij het stemrecht aan de armen luid geschonkendat zij eene proef had genomen met de evenredige vertegenwoordiging en het ministerie van arbeid had ingericht. Deze stelling is overigens deze van M. Rara die zich in den Senaat vijan dig verklaarde aan alle bescher mingsmaatregelen voor de werk lieden. Dergelijke laffe taktiek verdient ont maskerd te worden, om aan de werk lieden te laten weten van welk ge halte het liberalism is der mannen van den natten vinger. Werklieden, na zulke verklaringen duift men u komen vragen voor de geuzen te stemmen die nooit iets voor u hebben gedaan, voor draaiers lijk het Laatste Nieuws zelf zijne eigene partijgenoten noemde. Men doet ons opmerken dat we tot hier toe nog niet hebben uitgelegd hoe men stemmen mag. 't Is w^ar, maar er is nog tijd, dachten wij. JÜJ, wij willen heden aan 't verzoek van eenige vrienden voldoen Om geldig te stemmen mag men lu Het wit puntje zwart maken van 't zwart vierkant dat boven aan de lyst der catholieke candidaten is geplaatst.' Dan stemt men voor al de catholieke candidaten, effectieve candidaten en plaatsvervangende candidaten. 2° Meu mag het wit puutje zwart ma ken van 't zwart vierkant dat achter den naam van den effectieven catholieken candidaat is geplaatst die men verkiest en ook bet wit puntje zwart maken van 't zwart vierkant dat achter den naam vaD den catholieken plaatsvervangende can didaat is geplaatst die men verkiest. Dan mag men twee puutjes zwart maken. 3" Men mag alleen het wit puntje zwart maken van 't zwart vierkant dat achter den naam van den effectieven catholie ken candidaat is geplaatst die men ver kiest. 4° Men mag alleen het wit puntje zwart maken van 't zwart vierkant acuter deu naam van den catholieken plaats ver van- genden candidaat is geplaatst die men verkiest. Wie stemt gelijk het hierhooger door de 2e, 3e cu 4* wijze van stemmen wordt \oot gehouden geeft eene voorkeur stem aan deu candidaat der catho lieken die hij verkiest, maar stemt tevens voor de gansche catholieke lijstzyne stem telt alspartijstem. vallen niet in bet hart en vullen de leemte niet, welke de eenzaamheid er in maakt. Gabriëlle had een diepen maar blij venden - indruk op hem gemaakt. Hare jeugd en be- I valligheid, haar verstand, de edele hoedanig- held welke zy in het ongeluk voor hem ont- vouwde, hare gelatenheid, het kinderlijk vertrouwen, dat ze hem geschonken bad, dat alles had machtig op hem gewerkt, zonder dat hij 't gevaar bemerkte, dat voor hem uit den omgang met dit edel meisje ontsproot, x ik bemiunen sprak hij tot zich zelven. a Welke dwaasheid En wie Dit kind Sedert de laatste treurige uren hadden zy elkaar uieuigmaal weergezien. Zy gevoelden beiden, dat zij elkander nooit konden bezit ten, dat hun alle hoop ontzegd was, en eene verbiuding tusschen hen zonde door de we reld gelaakt worden. Zy was rijk, hij was arm. Zij bezat eene stiefmoeder, wier haat voor Landregarde, ofschoon verborgen onder den mantel der hoogachting, zich dagelijks meer openbaarde. Zou den menschen de opoffering van Landre garde niet verdacht voorkomen Zonde men gelooven aan zijue belangloosheid, hoever zou het vooroordeel des volks gaan over hem, die door deu dood van deu heer de Fairières iu zulk eeu hachelykou toestand gekomen was. Een afgrond had zich tusschen de beiden ge liefden geopend, een afgrond, w aarover geene brug kon geslagen worden. Dit gevoelde Ga briëlle niet minder dan Landregarde, want Dit zijn de geldige stembrieven en du de nietige stembrieven. Ziju nietige stembrieven A. De stembrieven waarop aan 't hoofd van meer dan eene lijst gestemd is. Bij voorbeeld een kiezer zou 't wit puntje zwart maken van 't zwart vierkant dat boven aan 't hoofd van de catholieke candidaten is geplaatst en ook 'c wit puntje zwart maken van 't zwart vierkant dat aan 't hoofd van de candilaten der liberalen of socialisten of daensisten staat, vernietigt zijn stembrief. Een domkop alleen kan aldus stemmen. B. De stembrieven die meer dan eene stem bevatten voor effectieve candidaten, 't zij van dezelfde of van verschillige lijsten. 't Is te zeggen de kiezer die voor twee drij of vier der catholieke effectieve can didaten zou gestemd hebben door de witte puntjes der zwarte vierkanten zwart te maken die achter hunnen naam staan, maakt zijn stembrief ongeldig. Ook bij voorbeeld de kiezer die voor een of twee of dry catholieke effectieve candidaten en te zelfdertijd voor een of twee of drij blauwe of roode of groene effectieve candidaten zou stemmen door de witte puntjes zwart te maken van de zwarte vierkanten die achter de nameu der verkozene candidaten staan, heeft eenen óngeldigen stembrief in de bus neêrgelegd. 't Is ook al een dwazerik die aldus zou stemmen. C. De stembrieven die meer dan eene stem bevatten voor plaatsvervangende candidaten, 't zij van de zelfde't zij van verschillige lijsten. 't Is te zeggen de kiezer die het wit puutje zou zwart makeu van een der zwarte vierkanten die achter de namen der catholieke plaatsvervangende candi daten is geplaatst en ook het wit puntje zwart makeu vau een der zwarte vierkan ten die achter den naam der blauwe of roode of groene candidaten staan, vernie tigt zijnen stembrief. D. De stembrieven waarop gestemd is te gelijker tijde boven aan de lijst en nevens de naam van eenen candidaat effectieve of plaatsvervanger. Bijvoorbeeld Een kiezer zou het wit puntje zwart maken van 't zwart vierkant dat boven aan de lijst der catholieke effectieve candidaten is geplaatst en nog boveudieu het wit puntje zwart maken van het zwart vierkant dat achter den naam van een der catholieke effectieve of plaatsvervangende candidaten staat, wel die zou ziju stembrief ongeldig en van geener waarde maken. E. De stembrieven waarop gestemd is én voor eenen effectieven candidaat eener lijst én voor een plaatsvervangende can didaat eener andere lijst. Dat wil zeggen De kiezer die het wit puntje zou zwart makeu vau 't zwart vierkant dat staat achter den naam van ook in haar hart had de liefde diepe wortels geschoten. O, konden wij vluchten, had Landregarde op zekeren keer uitgeroepen. Waarom is zy 3 niet arm evenals ik Ik zou voor haar wer ken, en wij konden voor elkander leven. Nie mand zou ons betichteu, niemand ons geluk benijden. Maar dut alles waB dwaasheid, 't was maar een droom. Zij hadden niet eens gelegenheid elkander te zien en ongehinderd te spreken. Zoo kon de jonge man niet lan ger in Caën blijven. Ik ga vertrekken, zeide hy op zekeren dag tot zich zelven, pakte zijn koffer en be taalde zyne rekening. Zoo pas had hy aan de geemeenschappelyke tafel gegeten zooals den eersten dag. De gasten verwijderden zich allengs, Landregarde echter bleef treurig en nadenkend zitten. Waarom was hy naar Caën gekomen. Hoe grillig is toch het toeval. Hij had Parijs verlaten om 't woelige leven, de groote wereld te ontvluchten en een een voudig; verborgen leven hier te leiden en nu was hij in zulk vreeselijk drama gewikkeld, lu zijn hart woedde een hartstocht, dien hy niet kon bedwingen, en die hem alleeu smart en teleurstelling kon brengen. Deu volgeudeu morgen zou hy vertrekken, zonder haar vaarwel te zeggen, zonder haar van zijn vertrek te verwittigen. Toen hy zoo in droevige gedachten verdiept was, ging de deur open en er tikte iamaud ham zachtjes op dsn schouder. een der catholieke effectieve candidaten en ook het wit puntje zou zwart maken van 't zwart vierkant dat achter de namen is geplaatst van een blauwe of roode of groene plaatsvervangende candidaat brengt eene ongeldige stom uit. Gelijk men ziet 't Panacheeren is verboden op straf van nietigheid. Dus bij die panacheert, in andere woorden, die voor candidaten van de verschillige partijen stemt, heeft voor niemand gestemd, want zijn stembrief moet nul en van geener waarde ver klaard worden. Dus, geachte lezers het voorzichtigst zal zijn van maar een enkel wit puntje zwart te maken, en namelijk dat van 't zwart vierkant dat boven aan de namen der catholieke can didaten is' geplaatst. (Wij zullen op tyd en stond een model .meêdeeleo). Dan kunt ge a niet bedriegen. Dan is uwe stem vast en zeker geldig en zult ge later niet moeten twijfelen. Dus wei begrepen Alleen hel wit puntje zwart ma ken van 't zwart vierbmt dat boven aan de lijst der catholieke candi daten is geplaatst. Bankroet voor de gemeenten I bankroet voor het land I De verzwaring dor krygslasten volgen» de plannen Brialmont, wolke de liberalen nastreven Al de Belgen gedwongen hunne kinde ren naar de onzydige officieels scholen te sturen, zooals de socialisten en de liberalen in hun program voorstaan is benevens de geweldigste druk king op het geweten der catholieke huisvaders, het bankroet voor het land en het bankroet voor de ge meenten Met het jaarlijks legercontingent ran 13,000 op 25,000 man te brengen, volgens de plannen Brialmont,zullen de miljoenen der legerkosten byna verdubbelen. Met het verplichtend onzijdig onderwijs zullen de kosten insge lijks verdubbelen. Nu betaalt de Staat aan het officieel onderwijs vier en dertig miljoen frank. Dan zal het zestig miljoen fr. kosten. De gemeenten zullen io evenredigheid getroffen worden Beken daarbij de nieuwe schoolgebouwen en de be meubeling. En waar zullen die nieuwe mil joenen gehaald worden P Bij de lasteubetalers, zooals tijdens den schoorloorlog van 1879 I Heer dokter Hy hief 't hoofd op. Het wae de vrouw dea huizes, die reeds tweemaal zijnen naam geroepeD en geeu antwoord ge kregen had. Hier is een brief voor u. Hij ontvouwde het papier, las en verbleekte. Toch wilde hy onverschillig schynen, frommelde het papier ineen en nam zyn hoed. Alen heeft myne hulp noodig in de Btad, zeide hij tot de vrouw, aan wie niets ontging. Ik zal binnen korten tyd weêr terug zyn. Wanneer de wagen voorbijkomt, geef dan mijnen koffer mede. Gij vertrekt dos werkelijk Jawel. Gij hebt ongelyk, wezenlijk ongelijk. De zieken zyn talrijk hier.... Ik heb myne reden. Hij verwijderde zich. x Wie mag hem op dit uur laten roepen vroeg zich de waardin. Gewis geen zieke, want wie zou bem zijn leven toevertrouwen Nu, dat is zijne zaak t Waar mag hij naartoe gaan? Zij speelde eene gewichtige rol bij hare vriendinnen omdat by haar de veelbesproken dokter woonde, die echter niet wist, dat de huisvrouw eene onvermoeibare spion was. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1