MEID VAN DEN SCHOBT Donderdag 10 Mei 1900. 5 centiemen per nummer. 54"® Jaar 3467 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE PENSIOENWET door de beide Kamers gestemd Wetgevende kiezingen. OP 27 MEI 1900. Candidaten derCatholieke Kiesvereeniging Arrondissement Oudenaarde-Aalst. Tl TEL VOERENDE CANDIDATEN: 1. Van Vreckem Karei, uittredend lid. 2. Raepsaet Paul, 3. de Kerchove d'Exaerde Eugeen, uittred, lid. PLAATSVERVANGENDE CANDIDATEN: 1. de Kerchove d'Exaerde Eugeen. 2. de Gellinck d'Elsegem Amaury, VOLKSKAMER. Arrondissement Aalst. 1. Woeste Karei, 2. De Sadeleer Lodewijk, 3. Bethune Baron Leo, 4. Vander Linden Arthur, PL A A TS VER VANGENDE 1. Vander Linden 2. Bethune Baron 3. De Sadeleer Lodewijk. 4. Woeste Karei uittredend lid. id. id. id. CANDIDATEN Arthur. Leo. D E Brave kerels Roode inkwisitie. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Cuique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamem fr. 1,00Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. - Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 9 Mei 1900. E MARLITT. (NA VERTELD). 33"° VERVOLG. Laat dat staan sprak hij zenuwachtig. Gy zoudt u bezeeren. Werp dat domme werktnig weg I Gij hebt het niet meer noodig, evenmin als uwe dame zich verder met het bloemenschilderen hoeft op te honden. Het meisje liet hare rechterhand met de sikkel zakken het kwam echter niet by haar op, het gereedschap op den grond te werpen. Tk zal zoo lang werken en op mijnen post "blijven tot ik vervangen ben, antwoord de zij ernstig. En waarom myne dame eene kunst zou laten voren, die haar lief is, begrijp ik niet. Hebt gij dan niet gezegd, dat zij de zee zou oversteken Welnu, dat is de rechte weg naar Luilekkerland, waar de diamantprins woont Zij vertrok minachtend de lippen. Welk een hoog denkbeeld heeft een rijk man van de macht, die het bezit geeft zegde zy bitter. Hij lachte. Zou het onjuist zijn, dit denkbeeld Goede hemel, het wordt alle dagen bevestigd Geef haar een diamanten regen over hoofd en schouders, een paleis in eene wereldstad en een tooverachtig zomer verblijf te midden van rijke plantages en zulk een begeerig gouvernantje zal den schenker van al deze heerlijkheden bekoorlijk vinden, al was hij zoo zwart en onbeschoft als de duivel in persoon. Gelooft gij dat niet Als gij het zegt, ja, dan zal het wel zoo zijn antwoordde zij op even lossen toon, als hij gesproken had. Die ik bedoel, heeft inder daad ook een slag van den molen weg. Is het niet stout, dat zij zich veroorlooft, sympa thieën te hebben, precies als gij Ik weet, dat zij het voorrecht van den rijkdom op dezelfde lijn stelt, als waarop gij de ongelukkige gou vernantes plaatst, diep beneden hare wen- schen. Hij scheen de bitsheid van haar antwoord niet te voelen. Kom, laat u dat toch niet wys maken lachte hij. Gij zijt een slim meisje, voor mij eene soort van wonderkind nit uwen kring maar het binnenste van uwe gebiedster is voor u toch een geheimzinnig boek gebleven. Zij liegt n wat voor. Daarom, weg met haar, laat haar het vurig begeerde Eldorado op- zooken Ik wensch haar van harte eene voor spoedige reis. Laat zij op hare manier geluk kig worden, als zij haar schaduw maar ach terlaat Gij gaat immers niet meê I Gy blyft Nu dat het kiezing is, komen de socia listen af, zacht eu braaf lijk goede lam- meken. Zij hebben echter een masker op om de eenvoudige meDSchen te bedriegen en droomen van niets anders dan van moord, geweld en oproer. Om aan te toonen dat de gedachten van geweld, moord en oproer, wel de hersens hanteeren van de socialisten, gaan wy hier en daar uit de werken van roode meestors, eenige uittreksels knip pen, die het officieele program steunen. Op bladzijde 24 van het communistisch manifest, van Marx en Engels lezen wij Het politieke geweld, in eigenlijken zin, is de ingerichte macht van eene klas tot onderdrukking eener andere. Wanneer het proletariaat in strijd tegen de bur gerij zich noodzakelijker, wijze tot klas vereenigt en door eene omwenteling tot heerschende klas door geweldde oude voorwaarden van voortbrengiug doet ver dwijnen... enz. Die aanvoerders dachten dao ook aan gew< ld en omwenteling, en men zal al licht beseffen welke vormen die omwen teling in hun gedacht aannemen moet, wanneer men zich herinnert dat Karl Marx niet ophield te herhalen Men moet het volk den haat aanleeren. - Hij was immers overtuigd, dat geweld alleen, eeuo maatschappij tot staud brengen kan. Kleine zangers treden dan ook in na dere bijzonderheden. Wij halen ze aan met de hoop, dat de werklioden, ze wel eens zullen willen overwegen. - Dat vele socialisten, schrijft H. Ger hard, in zijn verzamelde en achtergelaten opstellenParlementarism en wetgeving bl. 145, weioig hoop hebben door de stembus te zullen overwinnen en daarom steeds het oog op barrikade of iets derge lijks gericht hebben, hier voor bestaan helaas maar al te veel redens. Barrikaden lijk in 1871, ten tyde der Parijsche Commune 1 Diezelfde schrijver stelt zich de vraag wat er den dag na de revolutie zal gebeuren Hij antwoordt Moet men nu reeds met zekerheid kunnen zeggen, wat men het allereerst moet doen den dag na de revolutie. Velen hebben getracht hierop een antwoord te geven, maar niemand is er goed inge- slaagd; 't is mijns bedunkens ook niet wel mogelijk. Men kan immers niet met juistheid zeggen hoede zaken alsdan zul len staan, en ook zal die stand van zaken op vele plaatsen zeer verschillend wezon. Blanqui, een Fransch revolutionair, in het Hertenveld klonk het, na eene diepe ademhaling, byna smeekend van zijne lippen. Maar dit liet haar kond. Hier bly ven Om misschien geduldig mijn lot af te wachten vroeg zy op onbeschrijfelijk bitteren toon. Gij zondt misschien minder lang hoeven te wachten dan gij denkt, sprak hy min of meer stotterend. Hij trad eensklaps op haar toe, maar zy ging verschrikt, met een donker gelaat, ach- teruit en hief, als tot onwillekeurige afwe ring, de rechterhand op het staal van de sikkel flikkerde tusschen beiden. Ik zal u dat leelijke speelgoed moeten afnemen, sprak hij misnoegd en greep met eene snelle beweging toe. Het geschiedde met de snelheid der gedachte, maar hoe het ge beurd was, wist geen van beiden hij trad haastig terug, en gaf een gil en slingerde de zicht ver van zich af. Is het mijne schuld stamelde zy ver schrikt. En als het zoo ware Was het geen ver diend loon vroeg hij, terwyl hij zijnen zak doek voor den dag haalde en om de gewonde hand wikkelde. Dat zoo'n domkop ook nooit wyzer wordt Hy vertrok den mond tot een spottend lachje. Ik wist al den eersten dag, op de brug by den molen, waar ik zulke sne dige antwoorden ontving, dat de distels in Thuringen afschuwelijk steken, en nu ben ik weêr zoo onnoozel geweest, ze in den weg te komen. Hy maakte eene spottende borging. meent dat men moet beginnen met aan alle fabrikanten, handelshuizen en werkbazen orde te doen toeko men, hunne kantoren, magazijnen en werkplaatsen open te houden, en de werklieden en bedienden op de gewone wijze te laten doorwerken, tot dat bet volk daarover heeft beslist. Vervol gens moet men de zwarte bende, hij bedoelt de geestelijkheid en de booge aristokraten, over de grenzen jaren. (Op. cit. bl. 170). Daartegen komt Gerhard op. Niet weg jagen roept hij, (bl. 170) - Neen, 7 is beter gevaarlijke personen in de nabijheid houden, eoodat men er de hand kan op leggen als het noodig is. Ik geloof dat de Communards in 71 ver keerd hebben gehandeld, met hunne vijanden ongehinderd uit Parijs te laten vertrekken, men had die heeren bij de kraag moeten houden en zeggen: Wilt ge met ons meêwerken, dan zal u geen leed geschieden, maar bij het minste verraad dan rolt de kop er af. Hoort gij dat werklieden Dat is vrijheid die u wacht als de socia listen tot het ongeluk van het ge heels menschdom, eens meester zuUen zijn. Het zal er anders toegaan dan onder de Fransche omwenteling, onzaliger memo rie. Een socialistische schrijver, P. Argy- riades, geeft ods de huiveriogverwekkende proportie van 70 tot 70,000 I Voor 70 die er gevallen zijn alsJan, zullen er 70,000 ter aarde rollen, bij de aanstaande maatschappelijke omwente ling, met Anseele de tyran aan 't hoofd. Kiezers opgepast Het weekblad La Bataille, orgaan der afgescheurde socialisten van Namen, doet in de yolgeode regelen de schijnheiligheid uitschijnen der roode hoofdmannen, die gedurig klagen over dwang en drukking welke door de catbolieken zouden uitge oefend worden De zoogezegde socialisten zegt het blad die elk oogenblik veinzen ver ontwaardigd te zijn tegen de ministers van spoorwegen en andere, welke alle vrijheid weigeren aan hunne ambtenaars, onderzoeken instellen over hun byzonder leven, enz. doen juist wat zij aan anderen verwyten. Het bewijs daarvan vinden wij in de vragenlijst, door den socialistische volks vertegenwoordiger Leonard gezonden aan al de leden van bet personeel der socia- Zie zoo, nu zijn wy quilU, ichoone mokster Ik heb myn bekomst. Zij antwoordde niet. Onthutst stond zij daar met de oogen op den witten zakdoek gevestigd, die eensklaps groote, roode vlek ken vertoonde. Op dit gezicht liep zij den hof door en verdween in het frambozen- boschje. Hoe weinig reden hij er toe had, hy mooet toch lachen. Deze dappere heldin, die voor geen zware levenstaak terngging, kon geen bloed zien, zij liet haar slachtoffer in den steek. Hy voelde, dat da wond niet veel te bedniden had, eene kleine aderlating kon geen kwaad immers stroomde hem sedert dagen het bloed heet en onatnimig door de aderenen benevelde hem het verstand.... Hij moest zich schamen. Hij verdiende, door zijne vrienden onbarmhartig bespot en uitgelachen te worden. Zy hadden hem na eens moeten zien, als een onnoozelen jongen op zijn plaats gezet. Zoo als hy daar heenstapte den hof had hij ook onmiddelijk verlaten op den een zamen weg lug. het dennenboBchje, waar hem geen menschelijk oog zag. Hij had een oogenblik inwendig gejnicht, als bestraalde hem de volle zonneglans van een onbeschrij felijk geluk het meisje was onschuldig, waavry geen ander had recht op haar zij had het onweerlegbaar bewezen, maar wut gaf hem dat Hy moest evenzoo tot da overtuiging listische samenwerking La Concorde de Roux. Die vragenlijst maakt eene echte in- kwisitie uit, handelende over allerhande zaken, te beginnen met den ouderdom van den belanghebbende, tot de uitgaven welke hij doet in de kringen waarvan hy lid is en de dagbladen welke hij leest. Onze lezers zullen er over oordeelen door de volgende vragen, welke in die vragenlijst voorkomen Naam en voornamen van den belang hebbende Zijn bedryf Zijn tegenwoordige onderdom In welke straat hij woont Waar hij gehuisvest is Waar hij in het personeel is getreden Zijt gij lid van eene maatschappij van onderlingen bijstand Dewelke Zijt gij lid van eene vakvereeniging Dewelke „Zijt gij lid van nog andere maatschap- yen Dewelke Welke zijn de bedieningen die gij uit oefent in de maatschappijen waarvan eii lid zijt Zijt gijt ingeschreven op het dagblad le Peuple, op den Echo du Reupit, op de Cooperatives Beigesop de Revue sociale du parti ouvrier Welke andere dagbladen of boe ken leest gij P Hoeveel betaalt gy jaarlijks voor uwe inschrijvingen op de socialistische bladen en boeken Zooals men ziet, niets ontbreekt er aan. Weldra zal men aan de werklieden nbten der samenwerking vragen pinten zij drinken en waar. Wij vragen aan den gezel-volksverte genwoordiger Vandervelde, die onlangs klaagde over de inkwisitie in het bestuur der spoorwegen, wat hij denkt van deze. ingevoerd door zynen socialistische col lega Leonard. Hulpkas. De voorzienings- en hulpkas ten voordeele van de slachtoffers der ongevallen op het werk, heeft den 26 April laatst, aan de huisgezinnen der slachtoffers van 107 ongevallen uitgereikt: Aan 63 huisgezinnen, hebbende te za- men 21 kinderen fr. 2510. Aan 16 huisgezinnen zonder kinderen fr. 670. Aan 1 weduwe met 4 kinderen fr. 80. Aan 4 weduwen zonder kinderen fr.250. Aan 23 ongehuwden fr. 830. komen, dat ook hy geen vooruitzicht had, haar te bezitten hy mocht hopen op de toe komst, zooals men in soortgelijk geval pleegt te doen het meisje wilde niets van hem weten, dat moest hy zich zelf eerlyk beken nen, en er bleef hem dus niets anders over, dan manhaftig te stryden, opdat het weinigje gevoel van eigenwaarde ook niet geheel ver loren ging. XIII. n het paviljoen was het drukkend warm. Het had in langen tijd niet geregend dag aan dag was de zon aan den onbewolkten, helder blauwen hemel op- en ondergegaan en de hitte was langzamerhand overal ingedron gen, door daken en wanden, door boomtop pen en struiken, zelfs tot in het hart van den bonwgrond. M. Markus meende dat jufvrouw Öriebel gelijk had, toen zij wel ia waar heel onpoëtisch zegde, dat zulk een strakke, blauwe hemel, die eene eeuwigheid lang geen wolkske liet opkomen, haar voorkwam als een boos ge zicht, dat lachte met de arme schepselen op Gods aardbodem. Zijne hand brandde, en het was goed, dat hy bij andere geriefelijkheden ook een karaf met water en eene wasohtafel had nu be hoefde hij niet in het huis te gaan en juf- vrouw Griebel tegen het lyf te loopen, maar hy ontging zy n lot toch niet. (Wordt voortgswt).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1