De toekomstige Kamer De Brusselsche roods socialisten Die kunnen het weten. De kiezers zijn kalvers Een en ander. Leopoldsorde. Kieskronijk. Rechterlijk kronijk. Aalst - Creemboter. Allerhande Nieuws. ZEEVfSCHHANDEl H. Arys-De Paepe. Maar wat zullen de toekomende Kamers zijn Hierop wordt meer en meer dt aandacht van het publiek gevestigd. Een doctrinair blad heeft vooruitzich ten meêgedeeld, welke heel de pers heeft overgenomen en welke de 152 zetels van de Kamer als volgt verdeelen Catholie- ken, 79 doctrinairen en radicalen, 43 socialisten, 28 christen-democraten, 2. Volgens die berekeningen van de Etoile zouden de catholieken nog eene meerder heid hebben van 8 stemmen, welke tot 6 zou dalen telkens de christen-democraten met de anti-clerikale oppositie zouden stemmen. Wij zijn hier in het domein der veron- dei stellingen maar eigenaardig genoeg, en -lat verdient opmerking, die vooruit zie bten van eenen politieken tegenstrever k< men zeer goed overeen met die, welke seuert de stemming der nieuwe wet in ministerieële kringen zijn aangenomen. De kwestie is nu te weten of nieuwe incidenten, onlangs voorgevallen, dezen toestand niet in ons nadeel zullen wijzi gen. Het is duidelijk dat in de arrondisse menten, waar de oneenigheid heeft ge woed onder de conservatieven en hunne krachten verdeeld, de rechterzijde er niet moet op rekenen hetzelfde getal stemmen te hebben als in 1896 en 1898. Zoo zal te Brussel zelf de catholieke lijst al de stemmen verliezen, welke op de lijst der Independenten worden uitge bracht. Er is ook gevaar voor het verliezen van eenen zetel te Doornik-Ath, indien de catholieken van dit arrondissement het niet eens worden. Zoningen bood de catholieken schoone vooruitzichten, die, ongelukkiglijk, verdonkeren sedert er togenover een der candidaturen, door de catholieke Associatie aangeduid eene afzonderlijke caudidatuur ontstaat. Te Nijvel ook bestaat er eene botsing tusschen catholieken. Dat zijn even veel zwarte punten op welke de aandacht dient te worden inge roepen van do catholieken, die waarlijk verkleefd zijn aan de goede zaak. Hoe schuldig zouden zij wezen, die uit gebrek aan zelfverloochening, misschien uit heerschzucbt, het algemeen belang aan hunne ikzuchtige pretentie opoffe rend, eenen zetel in de handen van don vijand deden vallen, welke de catholie ken, voreenigd, onvermijdelijk moesten bekomen. Hebben wij in Vlaanderen geene afge- veerdigden gezien, welke door hun talent en hunne verdiensten eene goede plaats bekleeden in de achting hunner mede burgers, die uit eigen beweging van een nieuw mandaat afzagen, omdat de zoo noodzakelijke eenheid van hunne partij van hpn Hip nnnffnrino coUan tn O v&ahea d?e „poffel sOeea ,e eie» SMSÏÏLi» Dat 7.Un scrmonc vnnrnpcmpn «n Laf i.„» ,.,.1 Dat zijn schoone voorbeelden, en het ware te wenscheu dat men er dergelijke in het Walenland te zien kreeg, waar ongelukkiglijk persoonlijke kwesties dik wijls een te groote rol spelen. Handelsblad ▼an Le Peuple vinden dat de afge strafte priester Daens, de Dominé drr groene socialisten, beter zou doen niet als candidaat op te treden in 't Arrondisse ment van Brussel, waar hij toch niet kan gekozen geraken. Le Peuple zegt dat de afgestrafte zich in 't Arrondissement van Aalst zou moe ten voorstellen om in den weg der rooden niet te loopen. Maar de afgestrafte weet dat zijnen groenen haring hier bij ons nog onmoge lijk braden wil en heeft dus het kansje overgelaten aan zijnen eersten luitenant De Backer om het buisje op te loopen. Wij hadden een beter gedacht van M. De Backer. Hij, advocaat, zich aldus laten in de doekskens doen dit getuigt van weinig schranderheid En dan nog in gevaar verkeeren van onze Pie, de groote zeeveraar, op sleep touw te moeten nemen.... Daar komen wij op terug. Vlierzele. D,e jaarlijtsche plechtigheid ter herinnering van Monseigneur Lambrechts en ter eere van den H. Macharius, aan de kapel te Papegem zal plaats hebben, te beginnen negenden Mei, met 's mor gens eene Mis, in de parochiale kerk gedurende negen dagen, 's Middags, geza- melijke ommegang, ter uitzondering' van den Zondag; dien dag zal men van 's mor gens, geheel den dag in de kapel zegenen, en s namiddags om vier uren te samen al biddende den ommegang doen. Citoyen Roger heeft een manifest uitgegeven, waarin hij zich afscheurt van de socialistische partij Hij sticht daarbij de socialist-revolution- naire partij. Hij noemt den poll der fédéralion bo ratne, waarin hij gevallen is, eene mons terachtige comedie. Hij beschuldigt de soeialisten van on noembare kuiperijen, schijnheiligheid, wraakgierigheid, enz.; in den Borinage voeren zij het socialism naar den onder- Het was 60 jaar geleden dat er eene algemeene optelling was gedaan van nijverheden en stielen in geheel het land. Thans is het verslag der optelling van 1896 verschenen, twee groote bcekdeelen, die een gedacht geven van de ontzagge lijke uitbreiding der werkkrachten in de tweede helft der XiXe eeuw. De werkplaatsen, fabrieken, mijnen, werven, enz. waar een patroon voor eigen rekening, of geholpen door anderen, ar beidde, was in 1846 slechts 160,000. Dit De stadsscholen broeinesten van solialisten. Eene groep Gentsche onderwijzers kon digt in Vooruit een artikel af, waaruit wij niet willen nalaten deze belangryke bekentenis over te nemen Zijn de vrijzinnige lagere scholen in de oogen der papen pestholea van on geloof, in die der doctrinairen zijn het broeinesten van socialismus ge worden. n Het overige van het artikel bevestigt en bewijst dat- Vooruit en de groep on derwijzers waarlijk voor doel hebben de scholen, waar de catholieken zoowel als de liberalen moeten voor betalen, meer on meer te ontchristelyken en er broei nesten van socialisten eD anarchisten van te maken. In den stryd voor de verovering der scholen en het verplichtend onderwijs durven die onderwijzers schrijven hebben zich aangesloten al wat iu de li berale partij den haat tegen Rome (leest den haat tegen den catholie ken godsdienst) heeft overgehouden. Ouders en kiezers overweeg deze koste lijke verklaring van eenige onderwijzers der stadscholen van Gent; Er zijn nog altijd KALVERS n VAN KIEZERS die niet willen n onderzoeken of redeneeren die n fanatiek voortgaan, of die hunne n rede verdooven... Wie slingerde die beleedigiDg naar 't hoofd der kiezers k Een der twee schry velaars van 7 Land van Aelst, de afgestrafte priester Daens of Pie Daens.,i (Zie Land van Aelst29 Mei 1898. 3' blad. le kolom). Onze kantwerksters. Twee Lier- scbe kantwerksters zijn naar Londen ver trokken, om daar gedurende zes maaDden werkzaam te zijn in eene tentoonstelling van kant. Zy genieten hiervoor, boven kost en verblyf, een loon van 150 fr. per maand. "om irtiuiceiueru maar het getal daar gebezigde werklieden is meer dan verdubbeld. Het is van 300,000 op 700,000 geklommen. De in die werkplaatsen gebezigde peer- denkracht, niet meêgerekeud de vervoer- kracht van spoorwegen, stoomtrams, boo ten, enz. klom van 40,000 op 470,00. In 1846 telde men in de fabrieken 1 vrouw op 3,3 mannen. In 1896 1 vrouw op 5 mannen. Sterke dranken. Volgens eene statistiek door de regeering afgekondigd, was het getal dor slijterijen van sterke dranken van 1889 tot 1894 als volgt In 1889 waren er 191,125 iD 1890 182.435; in 1891, 185,775; in 1892' 187,261 in 1893, 188,828 en in 1894' 189,998. Uit die cijfers blijkt dat de slijterijen van sterke dranken, die in 1890 met 8600 waren verminderd sedert dien, tot 1894, langzamerhand weer in getal ver meerderd zijn. Als men nu weet dat er met duizeuden bierhuizen zijn, waar ook sterke dranken worden geschonken, dan mag meD zeggen dat de wet op het ver gunningsrecht baar doel, de vermindering van het drankmisbruik, heeft gemist Bedrog. Wij lezen in La Gazette van Brussel Wat was hij kwaad, die brave buiten man, welke gisteren tierde eu tempeeste aan de deur eener herberg in 't midden der stad; en niet zonder reden, want men had hem deerlijk bij den neus gehad. Vertrouwen hebben in de schoone praatjes van twee rondloopers die op dit oogenblik de Walenstreek doorkruisen, had hij al zijn vee verzekerd bij eeué machtige maatschappij, - ten kapitale van verscheidene millioenen. Toen nu eenige weken geleden eene ziekte in zijne streek uitberstte, verloor hij verscheidene stuks vee, en schreef hij naar de maatschappy om de overeenge komen vergoeding. Maar zijne brieven kwamen terug met de melding: vertrokken zonder adres te laten. Daarop kwam hij zelf naar Brussel en toen vernam hij dat de maatschappij in kwestie niets anders was dan een agent schap van oplichters. Buitenlieden, ziet dus uit uwe oogen want waarschijnlijk heeft men hier té doen met eene tweede editie van de zoo beruchte zaak der mestverkoopers. De konijnenwet. Toekomende week zal de Moniteur de nieuwe wet op de jacht afkondigen, welke aan de land bouwers het recht geeft, de wilde konij nen, die hun zooveel schade doen, te ver nietigen. Zijn bevorderd benoemd het orde Grootofficier. M. Baron Paul Bethuae, eerste Ondervoorzitter van den Senaat, Aalst. Commandeur. M. L. De Sadeleer, On dervoorzitter der Volkskamer, Haeltert. Officier. M. de Kercbove Eugeen, Sena- teur, te Bellem. Ridder. M. A. Vander Linden, Volks vertegenwoordiger, te Goofferdingen. Onze beste gelukweuschen. Dendermonde. Bij de aanstaande Kamerkiezingen zullen er in het Arron dissement Dendermonde niet minder dan zes lijsten voorkomen. Liberalen en socialisten M. C. Van Damme M. Beragan. Christen democraat M. Du Catillon. Catholieken MM. TibbautDe Bruyn; de Kerchove. Afzonderlijke catholiek M. Remy de Beule van Zele andere M. Van Dam me, vleeschbandelaar te Calken. Nog andere M. Wolff, handelaar te Waasmunster. Men verzekert dat nog een nieuwe can didaat opkomt van Scheilebelle. Leuven. De socialist Hendricbx, die in den poll gevallen is, heeft eene scheuring bewerkt en eene nieuwe samen werkende maatschappij gesticht tegen deze, waar gezel van Langendonck de bestuurder is. Er zullen waarschijnlijk, voor de kiezing twee socialistische lijsten zijn. Nijvel. Gezel Aert, opsteller van La Bataille, treedt op als afgescheiden socialist. Te Luik. De maatschappij Sint Alphonse, op verzoek van 30 leden bijeen geroepen, heeft de afscheiding van de christen democratische vereeniging ge vraagd. Drama te Meldert. De echtgenooten Kiekens, van Meldert, bij Aalst, stonden dezer dagen terecht, voor het bloedig tooneel, dat destijds gansch de gemeente in opschudding bracht. Zij worden beschuldigd, den broe der der vrouw. Van Buggenbout, neêrge- schoten te hebben het slachtoffor moest verscheidene maanden te bed blijven, thans is hij genezen en treedt deerlijk ver minkt als aanklager op. De advocaat der betichten, pleitte de zelfverdediging. Van Buggenbout, zegde by, kwam onder bedreigingen zijnen schoonbroeder aanhoudend lastig vallen. Kiekens werd voorwaardelijk veroor deeld tot 6 maanden gevangenis. De vrouw werd vrijgesproken. Naklank van den kiesstrijd te Ninove. De kiesstrijd van October was te Ninove zeer hevig de laatste dagen voor de kie zing duurden de vergaderingen tot laat in den avond. Vrijdag avond, 13 October, hadden de socialisten bezit genomen van het kerkhof. Rond 9 uren liepen er wel 60 man rond. Omtrent 11 en half ging, M. Schiete- catte, een catholieke strijder naar huis komende uit De Keieer, lokaal tan den Catholieken Kring. Op het kerkhof werd hij aangevallen door twee man die hem messteken toe brachten, alsook slagen met een half scherp, half stomp werktuig. Schietecatte was twee maanden onbekwaam te werken. Hij zegde als zijne aanvallers herkend te hebben, de genaamden Victor Vander- kelen en Louis De Caluwe. Deze werden vervolgd en te Oudenaarde elk tot 18 maanden gevangenis veroordeeld met on- middclijke aanhouding. Zij gingen in beroep. Het hof hoorde opnieuw al de getuigen. De bakker Penne, in wiens dienst De Caluwe is, alsook zijne meid, verklaarden dat De Caluwe teu 10 uren thuis was en niet meer was uitgegaan, zoodat hij om half 11 op het kerkhof niet kon geweest zyn. Penne bevestigde nog dat zijne voor deur alle avonden iu 't slot gedaan wordt en dat hy de sleutels meeneemt naar zijne slaapkamer. Het is niet mogelyk uit zijn huis te geraken, tenzij langs de deur. Het hof heeft De Caluwe vrijgesproken en do straf van Vanderkelen verminderd op 9 maanden. Daeson is verwezen tot vijftien maal vijftien dagen gevangenis on dan nog eene maand daarbij: Dat is andere peper. Aardige peper. Vrijdag morgend verscheen zekere Kao- sen van Gent, voor de correctionneele rechtbank onder betichting van zand voor peper verkocht te hebben. Op die wijze heeft hy talrijke aftrug- gelarijen gepleegd. De verdediger pleitte dat het bedrog op zulke kinderachtige wijze gepleegd wa«, dat men wczenlyk aan de verantwoordelijkheid van den da der zou moeten twijfelen inderdaad, van boven in de doozen die hij verkocht, had de dader eene laag peper gelegd, al Let overige was zand. Op die wijze moest het bedrog noodzakelijk aan 't licht komen. Het is de eerste maal niet dat de be tichte voor dergelijk feit voor de recht bank verschijnt. Hij beweert dat hij de menschen, die hy bedrogen heeft, zal schadeloos stellen. Markt van Woensdag 9 Mei. 325 kilogr. ter markt. Verkoop zeer wel voer een begin. Middelprijs fr. 2,60 den kilogr. Programma van 't concert welke zal gegeveu worden op Zondag 13 Mei 1900, om 11 */2 uren, ten kioske Groote Markt, door deFaufaar der Pupillenschool, onder de leiding van M. Van deb Linden. 1. Marche de concert, avec trompettes, thé- baines dédiée a Monsieur le Baron Lóón Béthune, par Walpot. 2. Marie-Henriette, ouverture, par Montagnb. 3. L'oiseau mouche, polka pour petite flute, exécutée par le pupille Stein, par Vandbrlindbn. 4. Si j'étais Roi, grand fantaisie, par Adam. 5. Les étoileB d'or, galop, par Streabog. Vraagt 't Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Borstongesteldheden. Niets verwarmt zoo goed als de wolwatten Lana Sanitaris - 1,50 fr. in alle apo theken Door het tegen elkaar botsen van twee treiuen in de Zuidstatie te Brussel, werd eenen zoo hevige schok veroorzaakt dat een treinwachter, die op de loopplank stond, viel en met het hoofd onder de wielen terecht kwam. Het gerecht zal de verantwoordelijkheid van dit ongeluk vaststellen. Eene zonderlinge aanhouding had zaterdag te Brussel plaats. Een kerel werd betrapt op diefstal van zink. Zich geknipt ziende, wierp hij den zak met ge stolen goed, 70 kilos zwaar, naar het hoofd van den agent, en sprong toen in de Willebroekscne vaart. De agent, of- schoon sterkuit den neus bloedend,sprong met eenen ambtgenoot in een bootje en gelukte er in, den dief te vatten. In do boot gehaald, viel hij daar in bezwijming, door vermoeiënis uitgeput, zoodat zyne aanhouding geen moeite meer kostte. De stad Brussel is letterlijk over stroomd met valsche stukken van 5 en 2 fr. Aan onze stadgenooten, die naar Brus sel gaan, zij dus voorzichtigheid aanbe volen. De valsche stukken dragen de beeltenis van Leopold II en het jaartal Drinkt 't alom 't bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Wij lezen over den moordaanslag in de weeffabriek te Gent, nog het volgende in de bladen dier stad De dader heet Jan Blancart en is tus schen de 14 en 15 jaar oud. De naam van het slachtoffer is Gallens. Ziehier hoe de zaak is toegegaan: Het slachtoffer had aan Blancart ge vraagd wat op zijn werk te willen passen, terwijl hij eens naar achter ging. Galleos bleef tamelijk lang weg en bij zijnen te rugkeer deed Blancart hem dit opmerken. Gallens gaf aan Blancart eenen stamp op de borst zoodat deze op eene doorn- buis viel; toen Blancart recht stond liep hij naar zijnen gezel toe, en deze gaf hem nog eenen stomp. Blancart stompte dan terug en met de rechterhand, waarin hij het mes hield waarmee hij de koordekens van het vlas doorsnijdt, trof hij Gallens in de borst. Blancart is aangehouden onder betich- tiging van moordpoging. De knaap woont alleen met zijue moe der die door haren man verlaten is. Groote brand te AntwerpenDe Cirk-Schouwburg in asch gelegd. Sedert zondag nacht telt de stad Antwer pen eenen schouwburg minder. Het cirkgebouw, in de Jesusstraat op gericht in 't begin der jaren 70, door wij len M. Jaak Van den Bemden, op de plaats waar vroeger het zinneloozengesticbt der Broeders van Liefde stond, is dezen nacht, of liever dezen morgend, tot den grond toe afgebrand. Zondag avond had het tooneelgezel- schap, dat over eenige weken Het Brand alarm speelde, eene vertooning gegeven van De Reis rond de wereld van eenen Antwerpschen Straatjongen. De vertooning had tot omtrent 1 uur geduurd en ua de vertooning had de aan gestelde persoon de gewone veiligheids ronde gedaan, zoodat men mag zeggen dat er tot 2 uren geen gevaar te duchten, geen spoor van brand te zien was. Ook is men niet tot accoord over het uur dat de brand moet uitgeborsten zijn Maar het was rond 3 uren, toen men bo ven den cirk de onheilspellende rookwol ken zag opstijgen, die het eerst de ramp aankondigde. Zooals men weet maakt het scbouw- burggebouw het middenpunt van den on- regelmatigen vierhoek uit, gevormd door de Jesus- en Leysstraten, de Kipdorp- vest en eenige huizen der S' Jacobsmarkt. Langs de Jesusstraat telt de rij huizen het Café du Cirque, het vroegere gebouw der nonnenbewaarschool, thans tot bu- reelen ingericht en voor het overige een paar herbergen en woningen van kleine neeringdoeners. Langs de Leysstraat de nieuwe in aan bouw zijnde huizen langs de vest de ge meenteschool en eene kazerne van mili taire werklieden en laugs de S'Jacobs markt eenige nieuwerwetscke winkels I gebouwd sedert de afbraak van de Kip- dorppoort, die daar eene aanzienlyka verbreeding van den weg noodzakelijk maakte. Groot was dus het gevaar en mociëlijk da bestryding van den brand. Op het alarm snelde eene afdeelioe pompiers toe. door luitenant Posch aan geleid, die weldra zag dat er van het ge bouw mets te redden viel en alle werk zich moest bepalen bij het beveiligen der omstaande gebouwen, welker bewoners natuurlijk dooreenen plotseliogen schrik opgewekt waren. Weldra volgden andere groepen pom piers, onder bevel van commandant Sche- pens, kapitein Kinard, luitenant Boelens en tevens ook M. de procureur Berré de oppercommissaris Moonens, M Cornet de overste van den telefoondienst in AnU werper), enz. enz. De ordedienst werd waargenomen door M Rousselu °Dder d® Ioiding vaD Allerwege werden de lansen der pom piers op <le mondingen der waterleiding geplaatst, er werd naar Waalhem getele- foneerd om meer drukking en deze was nu zoo sterk, dat zelfs in de Jesusstraat eene buis berstte. Behalve dit alles werd nog eene sloom- spuit langs de Kipdorpbrug, aan Vlaamscben Schouwburg in 't werk ge steld, en zoo kon men weldra het vuur binnen zyne grenzen beperken. De gebouwen daarrond hebben weinig of niet geleden, doch de cirk is geheel af gebrand, met de tooneelzaal, het tooneel trappen en gangen. De kleerkamers zijn gespaard gebleven maar de costumeo en by boorigheden voor de vertooning ge bezigd, zyn vernield. Het was 5 uren toen het dak instortte eene zee van vonken en vlammen opnieu* in de hoogte jagend. Maar dit was ook het keerpunt der ramp. Het vuur verminderde van kwar tier tot kwartier, van minuut tot minuut tot eindelijk, toen de werklieden naar hunnen arbeid gingen, zelfs de stratea voorby stapten, zonder iets bijzonders ts merken. De schade moet zeer groot zijn, maar alles is verzekerd. Gelukkig zijn er noch dooden, noch ge- kwetsten te betreuren. Alles bepaald zich bij stoffelijke schade. Het vroege morgenduur, op welk df ramp begon, was oorzaak dat betrek keiijl weinig nieuwsgierigen aanwezig waren. En dat is maar goed ook. Voel nieuws gierigen waren in de smalle straten, dii den teerling omringen, maar hinderlijk geweest. Tot laat in den dag bleef eene afdee ling pompiers ter plaatse, onder bevf van M boetewey, om de puinen vöchtiï te houden. Het cirkgebouw was verzekerd voo: honderd duizend frank. Veel schade is ook geleden door he telefoonbestuur, daarover het afgebrandt gebouw een dikken bundel draden liep die nu door de hitte allen gesmolten gebroken zijn. Natuurlijk zal daardoor de dienst voo: een gedeelte ontredderd zijn. Het parket van Brugge heeft ps telegraaf de policiekorpsen des lands ver wittigd dat een brieveudrager van Blan ken berghe de vlucht heeft genomen nul eene belangryke som geld, die hij te be stellen had. Te Auvelais heeft een jongeling 22 jaar, in eenen twist, zijnen oom Bon velair, met eenen dolksteek gedood. Df aanleidiug was eene onbeduidende zaak, Een zonderlinge gast is te Namen over eenige dagen in handen der politi gevallen, 'tls een vreemdeling, die reed eenige tijd in de velden van Beez rouc doolde en op het zien der gendarmen h& uazenpad koos. Hy verzette zich met ge- weid tegen zijne aanhouding, zoo dat meij hem op eene kar moest binden om hen meester te blijven. Hij beweert Zajeztf heeten en Hongaar van af komst te zijn Men vond in zijn bezit geldstukken vai alle mogelijke landen, maar niet ha minste papier, waaruit zijne identiteit O] te maken is. En hij weigert verdere in lichtingen te geven. Hij is niet als werk man gekleed. Men meldt uit Charleroi dat jongeling van Gilly, Cuvelier genaamd, aangesproken werd door drie andere per sonen, die met hem denzelfden wee volgden. Eensklaps werd Cuvelier door een re volverschot in den buik getroffen en df drie anderen namen de vlucht. Cuvulier had nog de kracht om, schiet kruipend, naar zijne woning te gaan; daar zakte hy in elkaar en was dood. Men kent noch de beweegreden at» misdaad noch de namen der moordenaars, die ongetwijfeld met voorbedachtheid hebben gehandeld. Prijzen voor 10, 11 en 12 Mei Zalm de kilogr. fr. 0,00 tot 0,00 Tarbot ^r, 2.Ó0 Tarbottins fr. 2,00 Heilbot fr. 1,50 Kabeljauw fr. o,80 Tongen (koppel) fr. 1,00 tot 3,00 Groote Pladys(stuk) vanfr. 0,70 tot 1.50 Grieten o,50 tot 1.50 Rog fr. 0,75 tot 3,00 Kreeften fr. 2,00 tot 4,0C 1 vaatje nieuwe Hollandsche Ha ring 12 stuks fr. 3,00 Hollandsche Melkersharing 't stuk 0,3') 1 vaatje zuivere Melkers 6 stuks 2.00 Hollandsche haring 0,15

De Denderbode | 1900 | | pagina 2