Donderdag 17 Mei 1900. 5 centiemen per nummer. 548te Jaar 5469 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst HEID VAN DEN SCHOUT GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Gemerij en Waarheid Socialistische knepen. De kiezers zijn kalvers! BANKROET. D E i LANDBOUW. DE DENBERBODE. Dit blad Terichijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere weet, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Poat verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-Ï3 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantië» door de Post ont- rangen lijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossen». Korte Zoutttraat. N. 31, en in alle Postkantoren des bands Cuique tttiuui. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen (r. 1,00 Vonnisse cp :p bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen de» <ïijnsriag en vrijdag in den voormiddag. Voor de sdvertentiên nit vreemde lenden zich te wenden te» Bureele van dit blad. Aalat, 16 Mal 1900. Het einde wettigt de middelen, zoo lee- ren de geuzen en zij stellen die schoone leerstelsels in practijk. De ellendige polemiek van onzen arm tierige heeft ons helaas ook reeds te veel blijken gegeven dat hij van dat gedacht is en feitelijk de jodengazet de Indepen dence Beige gelijk geeft als hij zegt «Alle middels zijn goed om den jj vijand te bevechten en die vij- i) and is Kom», Door Rome verstaat dat geuzenblad den catholieken Godsdienst De Fransche geuzerij, door onzen arm tierige zoo zeer bewonderd, heeft den jhoogsten afgeschoten. Ziehier wat wij liezen in een catholiek strijdblad van 30 'Maart 1900. De waarheid en de geuzenpers. In een Fiausch geuzeuorgaau, Le pro- gres du Loir et, werden vijf gevallen aan gehaald van priesters die hunnen plicht te buiten gingen. Ziehier de namen der daders en der gemeenteD, waar zij hunne euveldaden pleegden 1° Magloire Lebouc, te Escrennes 2*Coince, te Bournoille 3°Vernoux, te Darnac; 4° Dupont, te Biziers; 5° Bidart, te Saint-Martin. Wij en een ander die dat in het num mer van 9 Februari lazeu, waren het hert in. Zoovele ongelukkigen onder Gods nit verkorenen I Thans heeft La libre Parole een on derzoek geëindigd nopens de waarheid dier vijf beschuldigingen en bevonden Dat niet een dezer genoemde pries ters, en niet een der aangehaalde dorpen bestaat. Kom, trekken wij de ladder op, na het bestatigen van die vijf peerdenleu- gens, en laten wij die op den schaamte- foozen kop der geuzery vallen.... En gij lezer, wat denkt ge van eene partij tot zulke daad bekwaam Verdient zy de algemeene verachting niet Gy kunt bun dat gedeeltelijk betaald zetten op 27 Mei aanstaande met als eenen man te kiezen voor de verdedigers der Kerk op zulke verachtelijke wijze aange vallen in hare bedienaars. Wij koesteren de hoop, de overtuiging zelfs dat gij het zult doen, want mannen die tot zulke ellendige, lage middelen hunne toevlucht durven nemeo, zijn alle vertrouwen onweerdig. Daarom kiezeisop uwen post 1 Dat de socialisten niet tegen dpn Gods dienst zijo, zoo zeggen zij zei «en, maar.... zij liegen en liegen dat zy 't zeiven geloo- ven. Overigens dat zij met opgezetten wil liegen, en zulks hun stelsel is, vindt hon derden bewijzen. Alzoo staat er gedrukt in het blad der Duitscbe socialisten de Voorwuerts, der maand September 1893 Wij moeten ons wel wachten van de vrijdenkerij en godlooche- ning openbaar voor te staan bij het volk dat nog geloof heeft zon zoo iets voor onze partij erge ge volgen geven. Wat wij kunnen doen is de geestelijkheid aanvallen. Wij zijn daar bijzonder goed meè gevaren in Beieren. Wij vragen het den lezer is dat laf en schandalig en schijnheilig genoeg Wat denkt gij over zulke schurken En dat gebeurt met die zelfde pen, die zelfle kwade tong, waarmede men den hemel op de aarde in bet vooruitzicht geeft en gouden bergen belooft. Moet gij dus niet besluiten met ons, dat bii die liegt, bedriegt, en gij bedrogen zijt, als gij hun gelooft. Dat de socialisten hier zijn gelijk gin der en ginder gelijk hier, lijdt voor nie mand twijfel. Er zijn nog altijd KALVERS VAN KIEZERS die niet willen onderzoeken of redeneeren die fanatiek voortgaan, of die hunne rede verdooven... Wie slingerde die beleediging naar 't hoofJ der kiezers Een der twee schry velaars van 't Land van Aelst, de afgestrafte priester Daens of Pie Daens. (Zie Land van Aelst29 Mei 1898, 3' blad. 1* kolom). Kiezers vergelijkt Een Fransch- man betaalt 102.60 fr. contributie per jaar; een Duitscber 69 fr.; een Engelsch- man 68 fr. eon Amerikaan 60 fr.en een Belg -4Ö fr. Voegt daaiby dat ons land, in even redigheid zyner bevolking, den grootsten handel dryft van al de naties E MARLiTT. (NA VERTELD). Juist op het oogenblik dat hij de hand in het water doopte, kwam de brave dikke, bla zend en zwoegend den trap op, om u wegens da koffie te zien, of hij er was. Zij was er de vrouw niet naar, om veel be weging over eene snee in bet vleesch te ma ken. Zij echndde slechts het hoofd bij de meê- deeling van den landheer, dat hij zich met zijn zakmes verwond had en zegde leukweg Hoe gij dat hebt aangelegd, M. Markus, is mij inderdaad onbegrijpelijk. Als het nog de dnim of de wijsvinger geweest was, dan wilde ik er niets van zeggen, maar in de palm van de hand De consequente sluitrede Gy moet al heel onhandig geweest zijn kropte zij blijkbaar met moeite... Toen ging zy heen, om oud, zacht linnen en woudkrni te halen, maar M. Markus moest geduld heli ban an da hand in het water honden, tot zij Voornaamste voorschriften van gezondheidsleer der dieren. Een vuil dier is een ziek dier. Het is niet genoeg de dieren goed te voeden de landbouwer moet ook zorgen dat alles uit den weg worde geruimd wat eeneu nadeeligen invloed op de getond- heid der dieren zou kunneu uitoefenen. Daartoe moot de landbouwer onder wezen zyn in hetgeen de gezondheidsleer hieromtrent voorschryfi. De gezondsheidsleer bestaat in de stu die der keunisseu, wier toepassing voor ■loei heeft, niet de xiekten te genezen, maar wel ze voor te komen. Naarmate de dierenrassen meer en meer verbeterd en volmaakt worden, ueemt de gezondheidsleer in belang toe. De eerste regel der gezondbeidleidsleer schry ft voor dat men zorgedat de dieren altijd rein en zuiver wezen. Om tegen dien regel niet te missen, moet men a) de dieren een goed slaapbed verschaf fen, zoo veel mogelijk de vloeibare dier lijke uitwerpsels wegruimen, alsmede de gassen die zich door ontbinding der uit werpsels vormen, b) Meu moet ze dage lijks roskammen, borstelen of met eeoe strooiwisch goed afwrijven. Zoo noodig moet men de diereu wasschen of ten minste ze van tyd tot tjjd eens in 't water leiden om er te baden. De onderhoudszorgen zyn noodzakelijk opdat de verrichtingen der huid regel matig kunnen geschieden. De tweede regel heeft betrekking op de verblijfplaats der dieren de stallen moeten zuiver gehouden en goed inge richt zijn. 1) De mest mag niet lang in den stal blijven liggen de aal (zeik) moet regel matig wegvloeien, want de uitwasemingen bederven de lucht en de ammoniakale kunne» oogziekten en onpasselijkheid der ademingsorganen doen ontstaan. Het is aan te raden van tyd tot tijd den stal met bezem on water flink te kuischen eu zelfs er wat kalkstof in te strooien. De spiDnewebben moeten weggevaagd wor- den. Den stal ten minste eons per jaar witten kan niet genoeg worden aaube- volen.De kribben moeten regelmatig worden gezuiverd. 2) Het goed iurichten der stallen vraagt soms nog al groote gelduitgaven. Ver scheidene. heel ernstige redenen moeten de landbouwers aanzetten voor die geld uitgaven niet achteruit te deinzen. Opdat de stallen gezond wezen, moeten zy, onder andere, aan de volgende vereischten voldoen a) Op eene goede, drooge plaats bouwd zijn het goed bijeengezocht had, oud linnen lag maar niet zoo voor de hand en waar het woud. kruid zat, wist zij op het oogenblik ook niet; men had Goddank, sedert menschenhengenis een en ander niet gebruikt. Nu was het wéér stil in het kamerke. De deur naar het bordes was wijd open gebleven: nu en dan kwam een tochtje binnen, zonder de lucht af te koelen M. Markus zat op den divan en voor hem lag eene kleiue nécksbaire. waaruit hij een stuk hechtpleister genomen had, hy wilde korte metten maken, om te voorkomen, dat jufvrouw Griebel hem ver hond, maar dat was hij uu al weêr vergeten. Niet het voorhoofd op de linkerhand en de oogen gesloten, was hy in gedachte wee den tuin van de hoeve, en het schoone, ang stige, doodsbleeke aangezicht was hem zoo nabij, als voelde hij den adem van haar mond. Ik geloof, dat ik om dat meisje nog gek zal worden, mompelde hij tusschen de tan den, en zijne vingers woelden als wanhopig in het haar. Eensklaps was het, alsof iets de trap het bordes opeloop, licht, bijna onhoorbaar, als op de fluweelen pootjes eener kat. Een mensch kon liet niet zijn. Dit gedeelte van den tuin was zoo afgelegen, en niemand vun de personen, die in den omtrek woonden, zou het gewaagd hebben, langs dezen weg deu eigenaar van het goed te naderen. b) D» muren moeten eene behoorlijke dikte hebben en niet vochtig zijn c) De vloer moet goed gelyk, ondoor dringbaar en wat afbellend zyn d) De zoldering zij, zooveel mogelük, gewelfd en op 3 k 4 meters boven aen vloer. e) De opening, waardoor het voeder wordt afgeworpen, moet buiten den stal uitkomen f) De deuren moeten de vereischte breedte hebben g) De stal moet eenige vensters hebben om te kunnen verlichten en verluchten. De vensters moeten 1 m. 30 breedte en 0,60 m. hoogte hebben. Men plaatst ze zoo hoog mogelijk. Luchtpijpen die op 't dak uitkomen, zyn aan te bevelen. h) Er moet een ruif of reep zyn. Mot lette op de eetbakken. i) De stal moet den noodigen warmte graad (10-15°) hebben alsmede de noodige grootte. Volwassen paarden en hoornvee hebben ongeveer 15 kubiekmeters lucht noodig. Voor vetdieren mag de warmte 20 graden bereiken. Dit bevordert het aanvatten. Op eene 3* plaats, moeten de dieren zacht worden behandeld. Zij zjja daar gevoelig aan. Door slaan en stampen kan men ze hinderen. Ten 4* lette men op het water dat tot drank moet dienen. Water, dat voor drank moet dienon, moet gezond zyn. Verder moeten wy, zooveel het doen lijk is, de dieren eene gepaste afwisseling van rust en oefening geven. Eindelyk, in geval van ziekte, moet men bij de eerste verscbyuiog der siekte- teekens, het dier afzonderen en, zoo men een veearts wil doen komeu, in afwach ting zyner komst, de middelen toepassen die men uuttif zou oordeelen, op voor waarde dat die middelen by het gezond verstand overeenkomen. Men moet verder de maatregelen der gezondheidspolitie naleven en de stallen beboorlyk ontsmetten. Nieuw aangekochte dieren moeten eerst eenen zekeren tyd, in eenen afzon derleken stal, in waarneming geplaatst worden. F. Hebmahs. Besmettelijke ziekten gedurende de tweede helft van April. Te Schaarbeek en te Grammene werd een paard van overheidswege afgemaakt als van snot ziekte verdacht zynde. Voor dezelfde ziekte word één paard te Deinze geslacht. Het mond en klauwzeer vertoonde zich Provinciin. Gemeenten. Erven. Antwerpen 2 2 Brabant 2 3 1 13 19 5 West-Vlaanderen 1 Oost-Vlaanderen 10 Henegouwen 14 Luik 3 Limburg 2 Luxemburg 3 8 Namen 1 1 Daaruit volgt dat het mond- en klauw- seer eene zekere neiging vertoont sich te willen uitbreiden vooral in Henegouwen en Oost-Vlaanderen. Koolziekte met deo- delijken afloop werd vastgesteld op 39 runderen. Tuberculosa.Gedurende de maand April werden geconstateerd 1378 geval len vau tuberculose, die als volgt te ver- deeleu zijn Voor da ronding. Goad. Slacht. Van over-1 clinisch aangedaan 12 121 heidswege J afgemaakt j verdacht hek- als bende geregageerd 41 98 Getuber- culineerdel hebbende gerega- dieren,ge-1 geerd 201 31 slacht zon-1 hebbende niet ge- der hooger f regageerd 1 8 bevel Geslaeht voor de beenhouwery 541 329 Te zamen 796 582 Radmenl. Volgens eene ontleding gedaan ia het landbouwlaboratorium te Gent, vau een staal voeder, samengesteld uit moutkiemeD en melasse, verkocht onder de benaming van Radmeal, behelst dit laatste, op 100 deelen Water22,62 Ruweiwit 13,44 Ruwvet 0,38 Suiker 21,00 Stikstofvrije extractstoffen 29,98 Olstof3,40 Asch9|18 Dit staal behelst nagenoeg 20 t. h. moutkiemen. Wanneer we aan het ruwvet en het ruweitwit eene theoretische waarde van 0,36 den kilogram, en aan suiker en stiksiofvrye extractstoffen eene van fr. 0,12 toekennen, dan vinden we voor be doeld voeder eeoe waarde van 13,44 ruweiwit it fr. 0,36 l fr. 4,84 0,38 ruwvet 0,14 40,90 suiker eQ stikstofvrye extractstoffeu fr. 0,12 6,12 Te zamen fr. 11,10. Een prys die echter wat hoog schynt ia verhouding van de marktwaarde der pro ducten waaruit het voeder is gevormd. M. Markus zag op en meende onder een plotselingen schrik, die hem beving, dat hy nog droomde, er was inderdaad een men. sckenkiud den trap op, tot byna in de deur gekomen, zij, de mokster, in wier wangen en lippen het frissche rood nog niet was terug gekeerd, ondanks de hitte, die ieder men- echengelaat hooger kleurde.... Zy kwam tot hem, in zyne woning Nu, hoezeer hij haar ongenaakbaar terug- hondend gevonden had, zy geneerde sich im mers niet, het huis van den ongetrouwden bosoh wachter in en uit te gaan I Zij gaf niets oin de strenge eischen, die de wereld stelde, niets om de beschuldigingen van lastertongen, dat had zij zelve gezegd. En zoo stond zij daar wel is waar met beschroomden blik en aarzeleud op den half en half onzjjdigen bo dem vau het bordes, maar toch onmiskenbaar met de bedoeling van binnen te komen. Eene verwonderlijke mengeling van geluk, haar te zien, en misnoegen over dezen haren stap kwam in zyn binnenste op en daarbij kwam nog de angst, dat jufvrouw Griebel ieder oogenblik kon binnenkomen dat zon koren op haren molen geweest zyn Dan was het met den goeden naam dezer onvoorzich tige geheel gedaau. Hij sprong driftig op, een gloeiend rood vloog over zyn aangezicht. Gy weusebt... vroeg hij aarzelend en daarom byua raw en afitootend. By deze klanken was het, alsof het meisje ineen sou zakken. Zij tastte on willekeurig achterom naar de leaning van het bordes en legde de andere band over de oogen. Maar zij herstelde zich spoedig. Mynheer de schont laat n vriendelijk voor de boeken bedanken en verzoekt om den Müiichhausen van Immermann, zegde zij met doffe stem en reikte hem twee der door den schont geleende werken toe, die zij in een mandje aan den arm had meegebracht. Ah, zij kwam als de afgezondene, als de dienstmaagd van haren meester. Hoe wonderlijk, dat gy altijd hare betrekking in de maatschappij vergat Als de schout bevool, dan moest sij zonder tegenspreken gaan, op deze gehoor zaamheid kon jufvrouw Griebel niets aan te merken hebben. Ik heb het boek niet bier, antwoordde hij met een opgehelderd gelaat, en moet verzoeken, een oogenblik te wachten, ik zal het gaan halen. Hy sloeg eenen doek om de nog altjjd bloe dende hand en was op het punt de op den t»in uitkomende deur te openen, maar met weinige stappen stond het meisje naast hem. Dat heeft geen haast, sprak zy haastig en hield hem verlegen terug, ik moest de boeken naar den boschwactiter brengen hem opdragen, u om een ander te verzoeken; hy sal van avond komea, om het boek halen, wees zoo goed het hem te geven zij iloeg eensklaps, als wist zij van schaamte niet, waar sy zich verbergen zon, de twee handen voor het aangezicht. O God, hoe pijnlijk I mompelde zy, en terwjjl zij de han den liet zakken, zegde zy metneérgealagen oogen: De verwisseling der boeken was slechts het voorwendsel om toegang tot u te verkrij gen, gij hebt het zeker al geraden. Ik ben gekomen, omdat ik niet kan oitstaan, u pijn veroorzaakt te hebben, zonder die te zalven. Ik wil goed maken zooveel ik kan. O, hoe spoedig was alles vergetsn, wat hy zoo eren nog gedacht had. Zyne bedenkin gen, hst licht geechokte gevoel van betame lijkheid bij jufvrouw Griebel, wat beteekende het bij de tonen, die zijn oor troffen nit den mond van het betooverende meisje, dat haar lief, bleek gezicht nederig liet sakken. Onwillekeurig boog hij zich tot haar, om haar in zijne armen te nemen, waar zy voor altijd veilig zon zijn. Maar deze eene snelle beweging verjoeg haar tot op den dorpel van de dear zy scheen letterlijk ontsteld over de uitwerking harer woorden, over het stralend gelaat van den landheer, en hief den voet op, om, by eenen »ieuwen stap van zynen kant, dadelijk de trap af te loopen en op d» vlucht te gaan. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1