B H 0 B D D B B B B B B B n sa D B I B B n m i 2 D D D SENAAT. Rooskleurige stembrief Arrondissement van Oudenaar de-Aalst. Verkiezing van 3 Senatoren. VOLKSKAMER. Witte stembrief. Arrondissement van Aalst. Verkiezing van 4 Volksvertegenwoordigers. Onderrichtingen voor de kiezers. Geuzerij en Vrijheid! LOSSE GEDACHTEN. Een en ander. Catholieke Vereenigiiig A ALS T Allerhande Nieuws. ZEEVISCHHANDEl H. Arys-De Paepe. dut 87 Hei 1800. Hiar moet men «temmen Van Vreckem Raepsast de Kerchove d'Exaerds PL A A TS VER VANGERS. de Kerchove de Ghellinok d'Elseghezn Godsdiensthater^ PL AA TS VER VANGER. V olksuitbuiterij Hier moet men stemmen. den 37 Mei 1900. Woeste De Sadeleer Bethune Van der Linden Plaatsvervangers, Van der Linden Bethune De Sadeleer Woeste Volkafopperij. Judaieerij. Baatzaoht. Valioh» beloften. Plaatsvervangers. Prieiterbeipotteiij. Vannen zonder princiepen. Wij zijn godverlooohenaari 1 Geen bniigeiin meer. Weg de capitalisten ▼an alle kleur Eigendom ie diefstal Plaatsvervangers. Revoltti». Vijanden dee Vaderland». Sohooldwang. Plaatsvervanger. Alle man eoldaat. Wie kiezer is roor den Senaat is ook kiezer voor de Kamer van Volksverte genwoordigers en krijgt zooveel rooskleu rige en witte stembrieven als hij stemmen heeft een, twee ofdrij. Wie kiezer is voor de Kamer van Volks vertegenwoordigers alleenlijk krygt zoo veel witte stembrieven als hy stemmen heeft een, twee of dry. Men moet op AL de stembrieven die men ontvangt stemmen, zoowel op de rooskleurige als op de witte stembrieven. Wel op te letten dat men dus op alle stembrieven rooskleurige en witte stemt. Hoe kan men geldig stemmen Men kan op vier wyze geldig stemmen. 1° Met het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant dat boven aan de lyst der catholieke candidaten juist onder Nr 1 is geplaatst. 2° Met alleenlyk het wit puntje zwart temaken van 't zwart vierkant nevens den naam van één der titelvoerende catholieke candidaten. 3° Met alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant nevens den naam van één der plaatsvervangende catholieke candidaten. 4° Met tezelfdertijd het wit punt zwart te maken van het zwart vierkant nevens den naam van één enkelen der catholieke titelvoerende candidaten en van één en kelen der catholieke plaatsvervangende candidaten. Doch voor de zekerheid, raden wij allen aan alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant dat zich onder N' 1 bevindt, boven aan de lijst der catholieke candidaten. Welke zyn nietige of liever ongeldige stemmen 1° Als men het zwart puntje van het zwart vierkant boven aan de lijst der catholieke candidaten, onder Nr 1, heeft zwart gemaakt en dan een of meer witte puntjes zwart maakt nevens den naam van een of meer der catholieke titelvoe rende en plaatsvervangende candidaten. 2° Wanneer men witte puntjes der zwarte vierkanten zwart maakt nevens de namen van verscheidene titelvoerende of plaatsvervangende candidaten 3* Wanneer men panacheert, in an dere woorden, wanneer men stemt voor candidaten van verscbillige lijsten. Wie panacheert maakt zijn stem brief ongeldig. Wy herhalen het Het Tooreichtigste van al, zal du« zijn, te «temmen boven aan de lijst der catholieke candidaten, dan maakt men geene lieve kinders en loopt men geen gevaar een ongel dige stembrief in de Bus neór te leggen. Ouders 1 de huidige kiesstrijd is van het uiterste belang, want een uwer dier baarste rechten staat op het spel. Niet alleen de Aalstersche geuzerij maar die van het gansche Land droomt van niets anders dan van schooldwang. Overal heeft zij de verplichte school op baar programma geschreven; overal roept zij tot hare kiezers Wy willen de ver plichte, onzijdige school I Ouders I de geuzen willen uwe kinders naar eene school sleuren, waar er nooit van Qod tal gesproken worden, waar al de waarheden van den catechism sul len doodgezwegen worden, meer nog, waar zij op bedekte en heimelijke wijze zullen begekt en bespot worden. Ouders, gij wilt uwe kioderen naar zulke school niet sturen maar men zal ei u toe dwingen door boet en gevang 1 Gij kunt dit ongeluk echter ver helpen met al uwen invloed ten dienste te stellen der catholieken, met de geuzen te bevechten die u van uw kostbaar recht willen be- rooven. Ah I ze durven zeggen de geuzen dat wy, catholieken, tegen het onderwys zijn, dat wy heerschen door onkunde en onwe tendheid. Ah de rampzaligen 1 Vergeten zij de honderd duizenden franks dan die de catholieken jaarlijks uit hunnen zak voor het volksonder wijs geven I Zy durven dat miskennen! Dat zij, geuzen, onzijdige, goddelooze scholen stichten met hunne centen, wy hebben er niets tegen. Maar zy doeu het niet. Geen enkele zulker school bestaat er; geen enkele zou een jaar leven want de geuzen, heeft de Chronique gezegd, zijn allen oordjesbijters 1 Wij eiscben voor christene kinderen eene godsdienstige school waar aan de kleinen wordt geleerd wat hunne ouders hebben bemind en vereerd hunnen God! Dat is hun recht en dat recht zullen de catholieken nooit laten krenken 1 Ouders, waakteen onweder hangt boven uw hoofd. Gedenkt immer dat eene onzydige school slechter is dan de pest I De leiders niet de lijders der socios zeggen dat bet socialism de gods dienst is der toekomst en dat het stelsel gemakkelijk om invoeren is. Maar hoe komt het dan dat tot hier toe nog geen enkel socialistische proefneming is gelukt, dat altijd het kieken in het ei is versmacht Hoe komt het dat er dan toch geen en kele inrichting, op socialistiscben leest geschoeid, bestaat Het socialism, als stelsel der toekomst, is praat tegen den vaak Als de socios zulke goede vrien den van den werkman zijn, waar om doen zij zoo weinig ten zijnsn voordeele P Buiten de coöperatieven is het een mager heeste. Eu de coöperatieven dat zyn kazen waarin de wormen zich neste len en wier profijtjes grooteadeels aan de propaganda gaau I Nogmaals ten voor deele der wormen, ik wil zeggen der grooten I O ja, de socios zijn de vrienden der kleiuen. Wat al inrichtingen zouden zij niet tot stand gebracht hebben waren zij nu de vrienden der kleinen niet E. Vandervelde is vrijmetselaar gewor den Is dit ook uit liefde voor den werk man Wel de grootste vijanden der werklieden zijn wel de voorsohoot- mannen 1 De geuzen en de landbou wers. Nu met den kiezingstijd ko men de geuzen weêr naar den buiten af gezakt en roepen zij zijn zoo onbe schaamd Landbouwers hier zijn uw vrienden. Zonderlinge vrienden. Lapt hun eens het volgende op de maag, landbouwers al ware bet maar om te zien wat zuur ge zicht zy zullen trekken. Het geuzen blad Le journal de Mons schreef eens over eenige jaren De groots fout der liberalen se dert vijf en twintig jaar ie aan de catholieken de verdediging der Landbouwers overgelaten te heb ben. De Revue de Belgique deed dezelfde bekentenis. Oorlog tegen Qod. Nu ook hoort men Wij zijn tegen den godsdienst niet. Leugen en bedrog van wege de geus zoowel als de socio. La Réfonne Wij liberalen mo gen niet blijven staan voor het ge weten der mensohen de liberale partij moet om haren naam te ver dienen vlakaf oorlog voeren tegen God. n La Chronique Ja, in Bel-ié is de liberale partij regelrecht tegen den Godsdient gericht, n Dendergalmers, gij die het tegenover gestelde beweert zijt huichelaars Broeders. Te Namen komt afgescheidene roode lijst op tegen citoyen Defnet. HOOGEB ONDERWIJS. De eerste zittyd der middeujuiy door het Gouvernement ingesteld voor het toeken nen der wettelijke academische gradeD zal, in voorkomend geval, in den loop van Juli-Augustus aanstaande geopend worden. De inschrijvingen zullen genomen wor- 4en in de hoofdplaats van elke Provincie van Woensdag 6 tot Zaterdag 16 Juni aanstaande inbegrepen. De recipiendarissen van Oost-Vlaan- deren mot:eo zich alle werkdagen wenden tot den Afgevaardigden van het Départe ment van Biunenlandscbe Zaken en Open baar Onderwijs in 't piovinciaal Bestuur, 2* afdeeling A, van 9 tot 11 uren 's mor geus en van 2 tot 4 uren 's namiddags. a Geval-Fonteyne. Het Volksrecht, orgaan der christene democraten, zegt, naar aaoleidiug der afstelling van den eerw. h. Font» yne, van zijn ambt van on derpastoor te Zarren, dat deze maatregel niet zal behouden blijven, dat onderhan delingen zijn aangeknoopt met het aarts bisdom van Mechelen en dat alles laat voorzien, dat eene meer bevredigender oplossing binnen kort zal intreden. Wij zijn gemachtigd te verklaren dat deze inlichtingen, wat de tusscbenkomst van 't aartsbisdom van Mechelen betreft, gansch onnauwkeurig zyn. Handelsblad. Stedelijke Werkbeurs van Aalst; Wordt gevraagd 1 kleermaker (halve gast) 1 kleerma ker (leerjongen)1 smeder (leerjongen) •poelmakers wevers breisters. Vragen werk Een jongman met zeer goede getuig schiiften, kennende de Vlaamscbe en Fransche talen, als magazenier in fabriek of werkhuis een voerman. Aalst, 9 Mei 1900. Denderbode, Genoemd zijnde in uw nummer van 22 april 1900 heb ik het recht in uw blad te antwoorden en Ued zal deze ant woord opnemen in uw nummer van 13d,n Mei aanstaande. Ja, we zijn te voet, door dit slecht we der naar Vlierzele gegaan, met eenige vrienden ja tweemaal is ons daar door dwang ons lokaal afgenomen ja we zyn naar eene andere herberg gegaan, alwaar op 't eerste woord de herbergier ons zeg de Ik zal u xeker 'ne stoel geven, ge moogt heel wel vóór mijn huis sprekeo, alwaar eene zee van volk is toegestroomd, alwaar ik een uur lang gesproken heb, alwaar elk aandachtig luisterde, alwaar niemand geroepen heeft Leugenaar maar met geestdrift toegejuicht en met het vast besluit te werken volgens ons Programma. Zeevering schryft gy durft gy eens of iemand der uwe komen kampen tegen die zebvering ge moogt eene plaats uit kiezen. (1) Denderbode't volk erkent ons edel doel, men hoort alom een blij gewoel, niet door persoonlyke begaafdheid, maar door de kracht van ous programma Zui ver algemeen stemrecht en Evenredig stelsel, vLiamsch in de kamer, een pen sioen van d'oudere werklieden, niet met 16cmen daags, maar een deftig pensioen 0,75 fr. daags ten minste; (2) beschermiug van hop, vlas en boter klimmende be lasting, afschaffing van doodschuld in rechte lyn, hulp en bijstand voor den arbeid, aflossing der hypotheken met hulp van den Staat, schoolsvrede gelyk Mgr. de Harlez het vroeg, dan nog... maar 't is genoeg. Uwe geëerde lezers zullen verstaau dat, indien deze punten tot uitvoeiiuü kwamen, er vrede eu wei- vaat t in 't Land zouden heerschen. (3) U groetende, P. DaeSS. Aalst 9 Mei 1900. (1) Welk eerlijk en rechtschapen mensch zon nog willen in aanraking komen, of, gelijk 't volk zegt, zich vuil maken aan sen der jannen van de groene Judasserij En daarbij zoo dwaas niet (2) Waarom heeft de afgestrafte priester Daens.dat in do Volkskamer niet voorgesteld? Was hij er te dom voor (3) Onze geachte lezers weten dat al die zeeveringen, die reeds van in 1893 duren,nog om geen negenmenneken voordeel hebben bijgebracht tot verbetering van 't lot Burger, Landbouwer en Werkman. En daarom zullen de kiezers de candidate! der groene jndassery op 27 Mei aanst. in dj ketel duwen om er zoodanig in afgekookt k worden dat er niets meer, zelfs de beentje niet, zal van overblijven. Op 27 Mei zal het 't Sedan zijn der groeit ▼olkBfoppende Judasserij 1 der Stad Aalst. o— De Antisocialistische Vakvereetiigingrn vieren op Zondag 20 Mei, hun jaarlijkse!: Plechtig FEEST ter herinnering van de Pauselijke Encycliek Rerum Novarum Op zelfden dag viert de Catholieh Werkmanskringzyn Jaarlijks Feest te eere van het Patroonschap van S' Jozar, Beschermer van den Kring. Wij verzoeken ALLE Catholieke Maat schappijen en Inwoners der Stad te wille: deel nemen aan die Feesten. Orde der Feestelijkheden 1° Om 8 1/t uren 's morgens, vormic; van den STOET, in den Catholieke: Werkmanskring. De Maatschappijen wo: den verzocht met Vaandel en Karlt tegenwoordig te zijn. 3' Om 9 uren, PLECHTIGE HOOG MIS, ter herinneriug van de Encyclizl (op uitnoodiging der Antisocialisten). Na de Mis, terugkeer van den StoJ naar het Lokaal van den Webkmaki KRING. Algemeene vergadering der Catholiè Kiezers van de Stad, alsook van MijlU en Schaarbeke. Onze Catholieke Candidaten voi Senaat en Volkskamer zullen tegenwoo. dig zijn. Catholieken en Catholieke Mast schappijen, allen op uwen post Men is vriendelijk verzocht de huw te willen bevlaggen. CREEMBOTER. Marl van Woensdag 16 Mei, 100 kilogrammen ter mari Middelpr.fr. 2,50per kilogr Vraagt 't Leuvensbicr dor Brouwei Druwé, Aalst. De begrafenis van M. Sobry, oui strijder van 1830, wat zondag te V: voorde het voorwerp eener grootsche n derlandsche betooging. Een trein, die van de feesten vi Brugge naar Brussel terugkeerde, wei tusschen Erembodegem en Denderleec met steenen bestormd, geworpen do; kwaaddoeners, die langshenen den w stonden. Ruiten werden gebroken en ei reiziger werd zelfs in het gelaat gekweü 't Leuveusbier der brouwerij Druf is het beste. Er wordt te Brussel veel gesprok over den dood van eenen renteniert eene der voorsteden, welke zou bezwek» zijn ten gevolgen van mishandelingen, d hij van zijnen zoon zou hebben te lijd' gehad. De policie, door het openbaargi rucbt aandachtig gemaakt, beeft hetpï ket verwittigd. Eene dame, die zich de echtgeuod van een voornamen iuwouer van Sic. i Gilles noemt, heeft verscheidene piaoij fabrikanten en leveranciers bedrog» Zy kocht een piano, de duurst mogelijks betaalde eene kleine som op rekening d liet zich het gekochte naar buis brengt Terwijl zij de vervoerders vergezelde, ve anderde zij onderweg van gedacht en lil de piano elders bestellen, naar eet plaats, waar die dan weer verkocht wen In bet opgegeven adres werden de rek ningen gebracht, en daar wist men di van niets. De slimme feeks heeft reeds een half dozyn pianos gestolen. Drinkt 't alom 't bekende Leuvensbil der Brouwery Druwé, Aalst. Een hevige brand heeft de spinner De Kien te Kortrijk vernield. Het vu: ontstond in de macbienenkamer, was het door eenen leerjong'-n werd gezie: Toen ernstige hulp toekwam, was h reeds te laat. De brand heeft de werklie den der fabriek voor verscheidene maat den van arbeid beroofd. Prijzen voor 17, 18 en 19 Mei Zalm de kilogr. fr. 0,00 tot 0,0 Tarbot fr. 2,0 Tarbottins fr. 2,0: Heilbot fr. 1,61 Kabeljauw fr. O,® Tongen (koppel) fr1,00 tot 3,(T Groote Pladijs (stuk) van Ir. 0,70 tot i,S Grieten 0,50 tot 1,6 Rog fr. 0,75 tot 3,0 Kreeften fr. 2,00 tot 4, 1 vaatje nieuwe Hollandsche Ha ring 12 stuks fr. 3,0 Hollandsche Melkersharing 't stuk 0, 1 vaatje zuivere Melkers 6 stuks 2. Hollandsche haring 0,1 I

De Denderbode | 1900 | | pagina 2