B 3 n D m fl a 3 3 B D 2 D 3 4 D D ES D 2 D D Zondag 20 Mei 1900. o centiemen per nummer. 54ste Jaar 5470 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. SENAAT. Rooskleurige stembrief Arrondissement van Oudenaar de-Aalst. Verkiezing van 3 Senatoren. VOLKSKAMER. Witte stembrief. Arrondissement van Aalst. Verkiezing van 4 Volksvertegenwoordigers. Onderrichtingen voor de kiezers. KIEZERS stemt allen als een man onder Nr 1. Kiezors! vergelijkt! Het pensioen en de geuzen TABAKROOKERS Leve de CatboliekenIi: Bravo Catholieken Werklieden.~^raienn DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijftin bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 34, en in alle Postkantoren des Lands Guique auiim Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklame-n fr. 4,00 Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen morten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 19 Mei 1900. Hier moet men stemmen den 27 Mei 1900. Van Vreckem Raepsaet de Kerchove d'Exaerde PL AA TSVER VANGERS. de Kerchove de Ghellinck d'Elseghem Godsdiensthaterij PL A A TS VER VANGER. Vrijmetselarij den 27 Mei 1900. Hier moet men stemmen. Woeste De Sadeleer Bethune Van der Linden Plaatsvervangers. Van der Linden Bethune De Sadeleer Woeste Volksfopperij. Judasserij. Baatzucht. Valiche beloften. Plaatsvervangers. Priesterbegpotterij Mannen zonder princiepen. Wij zijn godverloochenaars 1 Geen huisgezin meer. Weg de capitalisten van alle kleur. Eigendom is diefstal Plaatsvervangers. Revolutie. Vijanden des Vaderlands. Schooldwang. r. Plaatsvervange Alle man soldaat. Wie kiezer is voor den Senaat is ook kiezer voor de Kamer van Volksverte genwoordigers en krijgt zooveel rooskleu rige en witte stembrieven als hij stemmen heeft een, twee of drij. Wie kiezer is voor de Kamer van Volks vertegenwoordigers alleenlijk kiygt zoo veel witte stembrieven als by stemmen heefteen, twee of dry. Men moet op AL de stembrieven die men ontvangt stemmen, zoowel op de rooskleurige als op de witte stembrieven. Wel op te letten dat men dus op alle stembrieven rooskleurige en vyitte stemt. Hoe kau men geldig stemmen Men kau op vier wyze geldig stemmen. 1° Met hot wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant dat boven aan de lyst der catholieke caudidatuu juist onder Nr 1 is geplaatst. 2° Met alleenlijk het wit puntje zwart temaken van 't zwart vierkant nevens den naam van één der titelvoerende catbolieke candidateo. 3° Met alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant Devens den naam van één der plaatsvervangende catholieke canJidaten. 4° Met tezelfdertijd het wit punt zwart te maken van bet zwart vierkant nevens deu naam van ééu enkelen der catbolieke titelvoerende candidaten en van één en kelen der catholieke plaatsvervangende candid aten. Docb voor de zekerheid, raden wij allen aan alleeulyk het wit puntje zwait te maken van 't zwart vierkantdat zich ouder Nr 1 bevindt, boven aan de lijst der catbolieke candidateo. Welke zyn nietige of liever ongeldige stembrieven 1° Als men het zwart puntje van het zwart vierkant boven aan de lijst der catbolieke candidateo, onder Nr 1, beeft zwartgemaakt en dan een of meer wnie puntjes zwart maakt nevens den naam van een of meer der catbolieke titelvoe rende en plaatsvervangende candidateo. 2° Wanneer men witte puntjes der zwarte vierkanten zwart maakt nevens de nameD van verscheidene titi-lvoeremle of plaatsvervangende candidaten 3° Wanneer men panacheert, in an dere woorden, waDneer meu stemt voor candidaten van verscbillige lijsten. Wie panacheert maakt zijn stem brief ongeldig. Wij bet balen bet Het voorzichtigste van al, zal dus zijn, te stemmen boven aan de lijst der catholieke candidaten, dan maakt men geene lieve kinders en loopt men geen gevaar een ongel dige stembrief in de Bus neèr te leggen. Van 79 tot 84 lieten de geuzen een tekort vau omtrent 60 millioec en dat niettegenstaande bun fameuze Graux 23 millioen nieuwe lasten had doen stem men. Leze 23 millioen eu dan nog een jaarlijks te kort vau verscbillige millioe- nen I Waaraan bleef dit geld Aan een nuttoloozen en bloedigen schooloorlog en aan de vermaarde inkwi- siteurs I Gij moogt niet vergeten dat die lieve partijgangers van de zoete vrijheid 'die hatelijke inkwisitie zoo graag hadden die hun toeliet hun zakskea en hun buiksken te vullen op den rug der lasten- betalers 1 Wat deden de catbolieken Loost hier, kiezers en vergelijkt In plaats van nieuwe lasten te heffen, hebben zij aanzienlijke ontlastingen ge daan. Wij geven bier de proof op de som De accijnsrechten op de inland- sche tabakkweek zijn afgeschaft. Het recht op de suikers, dat 8 ljt tol 9 miilioeu opbracht, is verminderd tot 6 millioen door de wet. van 6 Augusti 1882, met miuimum van 5 millioen voor 1898: 'tzij ongeveer 4 miilioeu minder. Het tolgeld op de kanalen en rivieren is verminderd gewordeu, hier met een derde, daar met do helft, elders met twoo derden Dit alles ten bedrage van 700,000 fr. vermindering. Het recht op de koffie: geind ten bate van den Staat is afgeschaft vermindering van 850,000fr. terwijl de liberalen voorgesteld hadden deze rechten te verviervoudigen. Het recht op do verzekering polisseu, dat meer dan 1 millioen opbraebt is afge schaft. De registratierechten op de pachtbrie ven, op de verwisselingen, op de contracten betreffende de werk manswoningen zijn verminderd met 400,000 frank. De petitiezegels zijn afgeschaft, de regi stratierechten op de eedafleggingen ver minderd, het pro deo uitgebreid; vermin dering van 100,000 fr. Vermindering op de vervoertarieven op den spoorweg, beraamt op 3,500,000 fr. Afschaffing der verplichting om in zekere gevallen het mobilair te schatteu op vijfmaal «Ie waarde en vrijstelling van het betalen der persoonlijke belasting voor de werkmanswo ningen. Veimi.ulering der ontvang sten met 1,500,000 frauk. Afschaffing der bijwinsten van de vre derechters en griffiers en vermindei ing der gn ffierechteu, ui-u we lasten vuor de schatkist vau 700,000 fr. ten voor- deele der aausprekelijken. Afschaffing der baakreebten ver mindering der ontvangsten met 1,300,000 frank. Vermindering der accijnsrechten op de wijnen opifL-riog van ontvaugsten 170,000 fr. Vermindering van 15 op 5 der inkomrechten up tarijke produkleu die nende voor de nijverheid; tijdelijke vrij verklaring van iukomrechten op bet ka- toeugaren opofferiug van 80,800 Ir. Outlasting der «echten op den alcohol, dieneude voor nijveiheidsgebruik. Deze- stond in 1897 gelijk met eene opoffering van 500,000 fr. Veihooging der inkomsten van het bij zonder fonds der gemeenten, hetgeen in 1897 '-ene opoffering was van 300,000 fr. Mcuigo andere ontlastingen vau miuder belang werden er nog gedaan. Weliswaar dat er langs cenen ande reu kant rechten gesteld zyn op dzboler, de margarine, de haverhet vreemd vee tn de suikerbeeten; maar al deze rech ten hebben alleenlijk voor doel den nationalen landbouw te bevoordee- ligen. DaarenUoveu, de recüteu op he vieemd vee makeu tbaus deel uit van het hijzonder fonds der gemeenten en de op hieugst der iechten op de suikerheeteu «lieut om het miuimum der outvaugsteu te volledigeu, vastgesteld door de belas ting op de suiker. Eindelijk is er eene verhooging der rechten op den alcohol gestemd, maar iedereen weot dat deze maatregel zich opdrong om deu geesel vau het alcoholis- mus te bestrijden. Daarenboven mag men niet uit het oog vei liezen dat de catbolieken het gemeen tefonds hebben ingericht waaruit de ge meenten in 1897 de gezamenlyke som van 37,798,097 fr. hebben getrokken. Welnu, lezer, hebben de catbolieken het geld van bet land niet goed bestuurd en verdienen zij uw vertrouwen niet Ge zult met ons antwoorden Ja en stemmen voor de catholieke candidaten voor Senaat en Volkskamer I De geuzen durven zeggen dat pensioen is te klein Wij zullen het vergrooten 1 Zij, de geuzen, zullen het vergrooten Hola 1 Menschen laat u niet bedriegen Sta een oogenbliksken en leest. De geuzen willen alle man naar de ka zernen om aan de eenvoudige buitenjon gens alleD godsdienstzin te ontnemen. Een vrijmetselaar he< ft het gezegd Wij moe ten iedereen naar de kazerne sleuren om het volk te deniaiseeren, in 't Vlaamscb uit zyne onnoozelhcid te helpen. De militaire iasteo zullen dus verdub belen. Nu reeds kost het leger de oogen uit deu kop, dan zal er voorzeker geen haarken meer overschieten, geen cen- tiem.ken moer overblijven voor het pen sioen De geuzen willen nog al de kinderen sleuren naar de verpeste goddeiooze school. Die schooldwang zal weêrom millioe- neu kosten I Van 34 millioen zal het gaan op zija minste genomen tot zestig mil lioen Van waar zal het geld komen Dat maakt 100 millioen per jaar meer, alleen voor de kazernen cn de verplichte school. Voeg daarbij de inkwisitie, lijk van 79 tot 84, die onvermijdelijk met de onzijdige verplichte school gepaard gaat; ja, die in kwisitie lijk ouder tiet vorig geuzenbe- stuur zal weêrom millioenen vragen Nogmaals van waar zal het geld ko men 1 De lasten der burgers zullen verdubbe len. En dan nog zal er geen centiem overschieten voor het pensioen 1 Kiezers, laat u geen appelen voor ci troenen verkoopen. De catbolieken geven jaarlijks 12 mii lioeu uit voor het pensioen zij nemen dit geld op hunne bonis 1 De lasten zullen daardoor voor geen centiem vermeerde ren. Komen de geuzen aan 't roer, de lasten verdubbelen en dan is het gedaan met alle hoop op pensioen I Zegt voor wie stemt gij Gij, kleine handelaars gij, «lie door de concurrentie van de groote magazijnen naar den oudergang gebracht wordt. Zoo schrijven de socialisten in hun schijnheilig kiesbladje De Ploeg - om de meuscheu naar hun kamp te lokken. Maar zegt eens, roode volksbedriegers, helpt gij hierin niet grootelijks meêdoor uwe groote bakkerijen, uitgestrekte ma- gazijuen van kleerstoffen, kruideniers waren, enz. waarvan het grootste deel der winsten naar de geldkoffers gaat der roode capitalislcu en van eenige leepe- rikken die er goed weèr meê schuifelen Wie kent er de groote bakkerijen en magazijnen niet van Vooruit te Geüt en Het Volkshuis te Brussel, die de eerste oorzaak zijn geweest dat vele kleiue nee- ringdoeners en ambachtslieden, scnoen- makei8, kleermakeis. enz. enz. aldaar op den achternoen zijn gebracht? Ja, de groote magazijoen zijn eene plaag, zij bewerken den val van de kleine haudelaarsen ambachtsliedeu. maar gy. socialisteu, zijl maar scbijuheiligen als ge die plaag aauklaagt, want ge zijt e< du stichters en de bazen van... Die plaag wordt alleenlijk door de catbolieken bestreden en 't is Onze Woeste, zoo gevreesd door alle auti- catholiuken, welke een eerste crediet vuu 20 duizend franks iu de begroeting beeft douu stemmen om de middelen te onder zoekeu lot redding der neeringdoeude buigery eu ambachtslieden. Daaium ook zullen zij ab een man stemmen voor de catholieke eandidaten I De mannen die lasten hebben geheven op de tabak, de kerels die uw pijpkan hebben belast, komen weêr op I Komen zij aan 't bewind, de ta bak zal weèr belast worden, want om in hunne voorgestelde zotte uitgaven te voorzienzullen zij van alle hout pijlen maken TABAKROOKEKg uw pijpken wordt weèr bedreigd. De catholiekeu integendeel hebben de tabak ontlast. Dank aan onze mannen, dank aan de catholieke regeoring is uw pijpken vrij gekomen I Gij hebt nu woord in het kapittel I Tabakrookers zult gy u blootstellen nogmaals uw dierbaar en schuldeloos ver maak te zien ontnemen door allorhande plagerijen I Zult gij nog toelaten dat men uwe strui ken tabak kome tellen en u den duivel aandoe voor jen enkel struiksken Neen nietwaar, weg met de geuzen I Vaagt ze weg de tabakbelas- tors!... en Oude menschen juicht I De catholieke tegeering heeft u een pensioen geschon ken. De wet is gestemd in de Kamers ca in den Senaat. Van l,ten Januari van toekomend jaar af zullen al degenen die 65 jaar oud zyn een pensioen hebben van 65 fr. per jaar. Gij moet daarvoor goen centiem storten. Dit pensioen zal u regelmatig betaald worden zoolang gij leeft. Lang hadden wij gevreesd dat de socia listeu en de geuzen stokken in 't wiel zouden hebben gestoken Docb de catholieken stoadeu paal vast; zij hebben geen duim geweken en hebben den zege behaald. Dank aan hen I Door daden hebben zij hunne liefje en genegenheid aan het werkende volk ge toond geen beloften, werken zyn beter en hot volk zal hunne handelwyze goed keuren en toejuichen 1 Gij, kiezers, gij zult de catbolieke re- geeriug dankbaar zijn. Gy zult deu 275Un Mei aanstaande tooueu dat gij het hort op de rechte plaats draagt en verdiensten naar weerde weet te schatten 1 Hoezee 1 oude menschen I Het pensioen er door In den kommer en de zorgen vau den onden dag komt licht en die ver beternis bekomt gij van de catholieke, uwe eenige ware vrienden. Men zegt dit pensioen is to goring I Zekerlijk, het werk is niet volmaakt. De wet is een eerste stap en zoo de catholieken meester blijven dan zal dit pensioen gemakkelijk vermeerderd wor den. Zij, die reeds zooveel gedaau hebben, zullen op den ingeslagen weg voortgaan 1 De eerste schemering van gelukkige dageu is aangebroken, weldra zoo gij dank baar zijt en voor de catholieken stemt, zult gij welhaast de volle zon begroeten mogeu die aan alle pijulyke zorgen on kommervolle ongerustheden een einde zal stellen 1 Bravo catholieken, gij hebt wel gedaan 1 of socialisten die zich met de slichtingen 't bestuur van Maat schappijen van Onderlingen Rij stand, van Werkmanswoningen, met de Pensioenkassen onledig houden Ja, wie kenter liberalen of so cialisten die zich met deze werken bekommeren die zoo veel bijdra gen om den toestand der werkers standen te verbeteren De liberalen verachten de werk lieden en de chefs der socialisten buiten ze uit. De Catholieken alleen meenen1 het goed met de werkersstanden, zijn de vrienden der werklieden l

De Denderbode | 1900 | | pagina 1