Zij zijn hun genegen OUDERS - Catholieken 1 Daarom rsa Landbouwers De Melkerijboter. Schooldwang. - LANDBOUWERS T,er'of„"é.1 Van tak op tak. Hunne liefde en genegenheid. - In t manifest \ff Kiezers ye't-ftn1iet,,at Nieuwerkerken.-kz-dH De kiezers zijn kalvers! Waar is het familieleven Senaat. ?°T,00ie eocia"s; ZONDAGRUST. A ALS T Zoo zeggen de geuzen Wie heeft geschreven De boeren zyn ploegen die in God gelooven De Chronique geuzenblad van Brussel. Wie heeft gezegd De boeren zyn barbaren Graux, de fameuze boni-minister der geuzen. Wie heeft afgekondigd - De buiten bevolking is betreurenaweerdig onwetend, grof, lomp en slaafsch... De Flandre libérale van Gent. Wie heeft uitbazuind Op den buiten zijn de vrouwen zoo dom als de mannen. En de mannen zyn nog dommer dan de ossen welke zij aan de ploeg geleiden De Opinion libérale van Namen. Niet allen hebben de liberalen niets fedaan voor de landbouwers maar zij ebben ze belasterd en belogen, be schimpt, bespot en uitgescholden En nu, landbouwers, zoudt gij voor mannen stemmen die met zooveel ver achting van u spreken en nooit iets ten uweD voordeele hebben verricht I Op, landbouwers I wreekt u 1 uwe zonen onder het liberaal ministerie als vergoeding der soldatery Nogmaals niets 11 De geuzen hadden daarvoor geen geld, zij hadden maar geld om nutielooze scho len te bouwen en de groote slokkers van het schoolenkwest vet te smeeren I De catholieken kwamen aan het roer en eerst kreegt gij 10 fr. par maand. Wat schreeuwden alsdan de geuzen vac bankroet Doch de party van orde hield stand. Zy deed meer 1 Sedert 4 jaar is het niet meer 10 fr. per maand maar dertig of 360 fr. in 't jaar En de afgestrafte priester Daens rais- jonde die 30 fr. ter maand by riep in volle Kamer uit Dertig franks is veel te veel, tien franks is meer dan genoeg want de militianen kunnen 't huis nog geen tien franks verdienen. Dit alles deden de catholieken zonder de belastingen te vermeer deren zelfs hebben velen onder u zich zien ontslaan van de persoonlyke contri butie Ouders Een tweede, vermeerderde geuzenregiem staat voor de deur I Ouders ziet uit uwe oogeu en doet uwen plicht wij gaan onvermydelyk geklopt worden. Geen enkel onzer cathnlieke candidaten gaat gekozen worden. Begint dus maar te troosten, waut jammeren kan onzen ondergaDg niet meer verhelpen, immers De liberalen in huDne kiesmanifesten verzekeren bij hoog en by laag dat ze on betwistbaar een gekotene voor den Senaat eD een gekozene voor de Volkskamer zullen hebben De socialisten in hun manifest bewe ren dat ze vast en zeker een gekozenen voor de Volkskamer zullen mogen be groeten De daensisten in Klokke Boeland be vestigen dat 2 hunner candidaten, wat er ook voorvalle, zujlen gekozen zijn. Dus de 4 zetels zyn reeds verdeeld 1 blauwe, 1 roode en 2 groenen. En wy, catholieken, schieten er over, wy komen gelyk de mislukte jager plat zak 't huis. Wat boffera I... Maar zouden onze tegenstrevers soms niet het vel van den beer verkoopen eer by geveld is Zoo zal het zyn, Catbolieke Vrienden, indien wy krachtdadig werken, als al wie eeDigen invloed heeft, dien invloed wil te werk stellen voor de catbolieke zaak. Moedig vooruit en Leve onae catho- lieke candidaten 1 Onder N' 1 vrienden, in 't vier- kantig zwert, 't wit puntje daar dooden dat i8 naar ona hert I De geuzen durven zeg gen dat de catholieken niets voor n deden I Slechts twee punten. Wat gaf u het liberaal ministerie als vergoeding voor sterfte van uw vee O! O O!!! Wat gaf u integendeel het Catboliek Bestuur In 1899, reeds bad het u meer dan acht millioen gegeven I 1 Wie van beiden zyn uwe vrienden, Land bouwers 1 Wat kreegt ge voer de schade aan uwe vruchten door wilde konynen verricht als de geuzen meester waren Niets want alles bleef in de proces kosten. En nu En nu dubbele vergoeding zoo de eige naar niet seffens betaalt Dat is de nieuwe wat door de Catho- liek'-u gemaakt 1 Zeg Landbouwers, wia zyn uwe vrien den? Mijnheer de Uitgever Tengevolge der inrichting van de nieu we markt, wordt de melkerijboter in uwe stad druk bespreken. De huismoeders vernemen bij bakker, beenhouwer, win kelier of zulke boter l;an goed zyn tus- schen pot en glas wordt er in de estaminets fel geredetwist over de deug delijkheid der nieuwe boter en de land- houwers, aanhangers van den ouden sleur, beweren, bij hoog en laag, dat roomboter op verre na niet de helft waard is van hunne boter. Men brengt tegen deze boter in dat zij niet kan goed zijn, omdat men de melk van vele koeiën samengiet, waarvan de oene goc !e en de andere slechte melk geeft. Alle Llidbouwers gieten de melk van al bunne koeiën bijeen zonder op de hoe danigheid te letten, en men heeft hun nog nooit dit verwyt gedaan. Als de melk uit den uier komt, is zy op duizend gevallen, negen honderd negen en negentig keeren goed, dat is, zy bezit hare voortreffelijke hoedanigheden. In de melkerijen worden alle voorzorgen geno men om deze hoedanigheden te behouden In de lucht, maar vooral in den stal en iu vuile kelders, woekeren microben die bet verzuien en zelfs bet bedeif der melk veroorzaken. Hierom wordt zij in de mel kerijen alle dagen afgeroomd, soms twee maal daags. De melk die tot 's ander daags op de hoeve moet blijven, wordt door den teems gedaam en In kruiken gegoten die luchtdicht sluiten, en omdat bij warm weder de microben snel verme nigvuldigen, plaatst men des zomers de kruiken in koel water. Als de melk in de melkerij aankomt, wordt zij onderzocht, en beantwoordt zy niet aan de gestelde vereiichten, zy werdt geweigerd. By de landbouwers wordt zy, na het melken, ook door den teems gedaan, en in teilen in den kelder gezet. Wy spreken niet van de spinnewobben die er zich zou den kunnen bevinden, maar de meeste landbouwers hebben slechts éénen kel der, waar alle soorten van voorraad wordt opgestapeld. Wat al reuken in zulk aenen kelder Nu, het is bewezen dat de melk deze geuren opneemt, hoe wil men er dan nog geurige boter van verwachten In de melkeryen wordt de room insge lijks te verzuren gezet, doch, daarheerscht de grootste reinheid. Sommige landbouwers moeten in den winter als de koeiën op het einde der dracht zyn, verscheidene dagen verga ren eer zij kunnen karnen, en dan is een dsel der melk bedorven, derhalve onmogelijk er goede boter van te maken. Wie geen goed water heeft, kan geene goede boter bekomen in alle melkeryen M het water ontleed en tot het bereiden der boter goedgekeurd. Bij sommige land bouwers is het water door inzypelingeu verontreinigd, zoodat de boter, die er mede bereid wordt, na weinige dagen, bit ter wordt, of soms een begin van bederf ondergaat. Melkerijboter is altijd onvervalscht in België worden jaarlijks meer dan 10 millioen kilogr. margarine gemaakt, waar gaat die naartoe Men zegt Melkerijboter is voortreffe lijk op het brood, maar zij deugt niet voor de keuken, zy bruint niet. Zy is inderdaad voortreffelijk op bet brood, doch wat het gebruik in de keuken betreft, neme men de volgende proef men brade een bifstuk met melkerijboter van twee dagen oud en een ander met gewone boter ook van twee dagen oud, en men zal overtuigd zyn dat beiden even goed bruinen. Men zegt ookMelkerijboter is te flauw, er is geen zout in. Dit is immers geen ge brek, immers als men het er zelf bij voegt moet men het zout niet aan 2 fr. 70 de kilo betalen. Het grootste verwijt dat men aan de melkerijboter doet is dat zij niet bewaart. Welnu, alle melkeryen willen eene wed ding aangaan voor zooveel men wil. Zij zullen eenën pot van bv. 20 bgr. boter insteken en na zes maand zal zij er goed uitkomen, ten minste zoo goed als gewone boter, die zes maand is ingelegd geweast. Wie gaat de wedding aan Aanvaard, enz. Be Secretaris van eene Melkerij. Triene. Maar zeg eens, Wannes, 'k boor daar altijd rammelen van schooldwang wat is dat? Wannes. Triene, vrouw, weet ge dat niet Nu, ik zal u dat al ganw eens uitleggen want ik heb geenen tyd te verliezen mijne patatten moeten er vandaag in. Triene. Wat is dat voor iets, school dwang Wannes. 't Is dat z'ons kinders willen doen naar 't school gaan tot hun 14 jaar. Triene. Tot hun 14 jaar I... Tot bun 14 jaar 1.. Wat denken ze dan En wie zyn de liefhebbers Wannes. De fijne De Backer en Daens daar die ons vroeger groote klod den hebben wijsge maakt en de liberalen en socialisten.... Triene. Dan zullen ons kinders ons nimmer kunnen helpen als 't nood doet Ge weet, Wanues, wij hebben 7 kinders een lastig huishouden wij kuDnen geen werkman houden ehwcl. had ons Jefke, die nu op zijn 11 jaar is, mynen Frans niet kunnen helpen um ons patatten te planten ze hadden er nog in geen veertien dagen ingestoken... Wannes. 't Is bij mij ook zoo, ik heb acht kinders, en onze oudste, ons Ma rieke, 10 jaren oud, hebben wy uit de school moeten houden om mij te helpen of anders zouden er mijne patatten ook nog niet in zitten en 't is hoogst tyd. Triene. Kan dat zijn, Wannes En wat zou 't dan zijn in oogsttijd en zaaityd enz. enz. Wannes. Bucbt, jandorie 1 Bucbt want als ge uw kinders niet tot hun 14 jaar naar 't school laat gaan, zult ge ge straft worden eerst met boet en dan met gevang 't Is zondag in 8 dagen kiezin gen en 'k weet wel dat ik voor de catho lieken zal stemmen Triene. En mya Frans ook, zijo stemmen zijn voor de catholieken...Wat 1 boet en gevang 1 1 omdat uw kinders u zouden helpen het dagelijksch brood win nen Maar niemand moet toch op ons prochie van de liberalen en socialisten en van de daensisterij hebben en 't zal al catboliek zijn. 'k Zal 't voort zeggen Wat I Wat I Wat 11 I boet en ge vang f I f Wannes Zoo zou 't zijn, Triene maar ik moet voort en tot dezen avond, ik zal eens komen aansteken.... dat de liberalen gedurende hunne ISjarige meesterschap, nooit iets voor den landbouw hebben willen doen de landbouwers moeten maar zich zeiven redden, riep mi nister Graux in de Volkskamer. Al de maatreg'-len ten gunste der landbouwers hebben zij alleen aan de catholieken le danken. Stemt dan, Landbouwers, voor uwe vrienden Baanatroopera, Bandie ten zijn, volgens de socialisten, al de werkgevers. De heeren die ons voor hen doen - sweeten zijn anders niet dan baan- stroopers, bandieten die onsen weg afspannen. Komt de werkman alleen langs de baan dan hebben.zij waarlijk schoon spel om hem piernaakt uit te kleeden en af te rossen wanneer hij zich verzet. Vooruit 1 Nov. 1898). Zegt ons eens, Aalstersche rooden, zijn de Aalstersche en Geutsche heeren die de 15,000 f jaarlyksche winst der brood- bakkery Hand aan Hand opstrijken dan ook baaostroopers en bandieten 1 De groenen boffen gedurig op huune gren- zenlooze liefde en genegenheid voor de werklieden. Wij hebben de werkeloezen en zij die met recht het werk badden gestaakt ge holpen in hunnen nood, schrijven gedurig de groenen, maar zij vergeten er bij te voegen dat de onderstandsgelden niet uit hunne eigene borze kwamen, maar wel uit die van mildadige catbolieke zielen. Ze pronken dus met een andermans vee- ren 1 Maar als die liefde en genegenheid der groenen dau zoo grenzenloos is, waarom, ten tijde dat by, Pie Daens, 28 è,30 dui zend frs. jaarlijks met zynen Werkman, Land van Aelst enz. zuiver won, be taalde bij aan zijne werklieden minder loon dan een ander Ja, waarom moesten zekere werklieden 18 en zelfs 25 jaren oud bij de week wer ken tegen 6 a 7 franks. Veel of weinig werk 't was altijd 7 franks, maar 't was altyd veel werk en zoo waren het weken van 80 üt 90 uren. Als men durft loochen zullen wij namen noemen en den letter zetter aau wijzen die aan de deur vloog omdat hij verlangde bij de uur tegen 15 centiemen betaald te worden. Riemen snijden uit een andermans leêr en dan gedurig zijne liefde en genegen heid voor de werklieden uitbazuiuen, zietdaar al de verdiensten van de groene holden 1 men te verspreiden, gewagen zij geen enkel woordje van de socialistische leer stelsels in zake van Godsdienst. Gelijk altijd spelen ze de schijnheilige sibedominé's Nu, wij zeggen het hun Niemand 't en ware hier en daar een domme kneukel zult ge kunnen foppen. Handelt ge misschien aldus omdat ge gewaar zijt geworden dat ge de kaart lee- lyk hebt misgeven En dat ge by stedelingen en buitenlie den de kaart leelijk hebt misgeven, is dan toch niet te verwonderen. De Vlamingen in 't algemeen zijn chris- tene menschen, mannen welke in God gelooven, welke aau het voorvaderlijk catboliek Geloof getrouw zijn gebleven, welke aan den Godsdienst gehecht zijD, welke hunne priesters eeren, en ge zegt hun vlakaf in uw vluchtschrift III pas eenige dagen geleden alhier in de wereld gezonden «Wij (socialisten) zeggen aan de boeren Vrijdenkers zijn wij; wij gelooven in uwen God niet. Wij zijn vrijdenkers gij kunt zijn wat ge wilt. Wij herhalen het Speelt maar den schijnheiligen sibedominé zoo lang en zooveel ge wilt, niemand zult ge mislei den. Ge zijt gekend, g'hebt u bekend ge maakt ge zyt vrijdenkers, godver- loochenaars en met die handlangers der hel mogen de ware christenen, de overtuigde catholieken geen gemeens heb ben. Nu, wij, catholieken, weten wat de socialisten en hunne liberale vaders in 't schild voeren. Wij herinneren ons den vermaledijden scbooloorlog, den gods dienstoorlog, die hier te lande gewoed hebben eu ook de akelige moonlerijen en brandstichtingen die de socialists, in 1871 te Parijs en elders, hebben ge pleegd. Neen, wij,catbolieke Vlamingen, willen van geene roode en blauwe vrijdenkers, yodverloocheuaars, vyanden van Gods dieust en Priesters Wat meer is Vooruit, het orgaan der socialisten, zegt ons op 3 Maart 1893, wat er ons zou te wachten staan moesten de socialisten en liberalen meester wor den De christenen of de geloovi- gen van welke soort ook. mo- gen niet bestaan. De kerken, de kloosters, de kapellen moeten vernield en tot stof verbrijzeld worden. Catholieke Vlamingen, wat dient er meer gezegd V» de liberalen en ïïf socialisten dc verzwaring der mili- taire lasten in hun programma hebben geschreven. Kiezers indien ge nog meer soldaatjes- spel, meer verplichtende kazerne wilt stemt dan maar voor de liberalen of so cialisten. Maar, neen, ge wilt dat niet en daarom zult ge voor de catholieke candida ten stemmen Iedereen heeft met hertelijk ge- noegen het goede nieuws vernomen der schoone onderschei ding aan M. Van Houdenhove, te beurt gevallen. Die Ou l-schepene is inderdaad een geacht en bemind man door zijn vriendelijken omgang en rechtschapen karakter her ft hij ieders genegenheid ge wonnen. Gedurende zijne laoge loopbaan heeft bij vele diensten bewezen, zoowel aan de gemeente als aan de inwoners in 't bezonder. Eindelijk heeft men bij hooger hand zijne verdiensten erkend en naar waarde geschat. M. Van Houdenhove hoeft zijne onderscheiding verdiend en vereert bet kruis zelfs dat hem door den Koning is geschonken I Men viere feest in Heldergem den bra ven man ter eere In het concert van gelukwensehen zul len wij ook onze nederige stem voegen en den vriend Oud-schepene toeroepen ProficiatMoge die verdiende hulde nog lange jaren op uwe fiere borst prijken ODD gaau de christene Wi democraten doen?... Ja, voor wie gaan ze stemmen voor den Senaat Zij beweren dat ze overtuigde christe nen, zelfs godsdienstiger zijn dat wy, ca tholieken. Zij roepen gestadig Wij zijn de groot ste voorslaanders vau de R. C. Religie. Hoe gaan ze stemmen voor den Senaat? Gaan ze zich onthouden, hunne stem brieven onaangeraakt in de kiesbussen Ja, er zal nog leute zijn en dit vooral bij ons, catholieken, op 27 Mei wanneer de blauwen, rooden en groenen in den kiesketel zullen liggen te spartelen... Eu zoo zal 't zijn iudien onze catholieke vrienden overal hunne plichten kwijten 1 W1EM AH D kan twee hee ren dienen, dit spreekwoord, is in wer kelijkheid toepasselijk met het nieuw Gaan ze stemmen voor mannen die hunne parochiale kerk altijd van buiten bekijken Gaan ze stemmen voor de mannen die de partij der godsdiensthaters, der pries tervervolgers, der bewonderaars van de onafhankelijke zedeleer vertegenwoordi gen Hoe zullen ze stemmen voor deD Senaat? Nu zal ons 't bewijs worden geleverd weike verdedigers zy zijn van onzen H. Godsdienst I Wij zullen het afwachten. Wij roepen de aandacht der christene democraten, van hen wier hart niet door wraak, afguust, hoogmoed, baatzucht wordt verteerd, gelijk dit der helden van Chipka, op de volgende regelen van Mgr Freppel, Bisschop De kiezer is verantwoordelijk voor het werk en de stem van den gekozene en heeft zijn aandeel in dezes werken - en daden door het mandaat dat hij hem s toevertrouwt. H>-i is dus klaar dat een Christen, ZONDER ZIJN GEWETEN - TE VERLOOCHEN, zijue stem met kan geven aan i mand die den Gods b dieust bevecht of die zich door vijau- delyke daden tegenover de H. Kerk heeft doen kennen. Klare en duidelijke verklaringenen van gewichtige beteekeois. 171» „01 Dog leute zyn I... Amourke Lil Z/rfl Qniie wor.jt iu Klokke Roeland B vergeleken aan een meerkol, dien de menschen, hier in onze streek. hennen heeten, aan oen keffertje (hondje) om wiens gejap men zich niet stooreu moet, aan een weêrloos haanijs dat het zou schande zijn te mishandelen. De socialisten in hun manifest kryten de liberalen uit als de voorstaanders van eene verkwijnende partijDe daeusisteu aauschouwen ze als machte loos en 't bewijs vinden zij hierin dat de afgestrafte priester Daens het zelf niet durft wagen hier te Aalst op te komen en naar Brussel is getrokken. De liberalen schelden de groens daen sisten uit voor volksverraders, voor plaats keusj tgers, voor mannen dus die huune ziel voor 't geldeken zouden verkoopen. Eu zeggen dat pas over eenige wekeD die mauneu nog goede vriendeu waren, dat ze te samen storm liepen tegen de catholieke party De mastcluinm ikers raogeu niet meer zoo als voorgaandelijk voor candidaten stemmen van versckillige lijsten. Men noemt dat ook panacheeren en wie pana cheert maakt zyu stembrief ongeldig. Wij sporen onze vrienden aan de onder richtingen voor de kiezers op ons eerste bladzijde te lezen. In alle geval 't voorzichtigste zal zijn alleenlijk boven aan de catholieke lijst te stemmen onder Nr 1. Goed verstaan onder Nr 1 gelijk het wordt aangewezen liberalen met muziek aan 't hoofd naar Nieuwerkerken om raadt het eens, ge achte lezers om de zegepraal te vieren der liberalen in de laatste gemeentekie- zingon die over meer dan 6 maanden plaats grepen. Onze liberalen vielen te Niewerkerken in gelijk ongeDOodigde gasten. Niemand was opgekomen om hun te ontvangen dan hunnen vriend Sonck, die fier lijk keizerskat achter d'oude garde stapte. Er heersebte geen geestdrift, er werd geene betooging en zelfs geen mcetingsken ge houden ondanks het bij vliegende blad was aangekondigd. Op 't Dorp was het gelijk op een gewone zondag; slechts zag men bier en daar een vaandel bij de her bergiers (voor de pint). Het waren de zelfde herbergiers die overtyd voor de Daensisten ook een vaantje hadden uitge haDgcn en die misschien 't zelfde zouden doen voor de socialisten. Na een half uurtje vertoef, trokkep de Aalstersche geuzen terug naar de stad. Meer dan een herbergier beklaagt zich zijne vaan te hebben laten wapperen. Eeu geus hoorde men tot zyn gezel zeggen 't Is bij de boeren niet pluis voor ons, liberalen ik vrees dat onze candidaten zullen in den ketel vliegen, 't Is waar, was 't antwoord, maar met candidaten van 4 ellen voor 'uen frank komt niet ver In opstand. De liberalen dee- len met uiterst genoegeu meê dat priester Fonteyne even als priester Daens ia ope- □en opstand is getreden tegen zijne Bis schop. Priester Fonteyne, juichen de libe- rale godsdiensthaters, heeft nu een héld haftiq besluit genomen. Hij zal vol- houden tot het laatste. Ia andere woorden wil dit zeggen hij zal iu de blauwe en roode kaarten blijven spelen. M - Er zijn nog altijd KALVERS n VAN KIEZERS die niet willen n onderzoeken of redeneeren die n fanatiek voortgaan, of die hunne rede verdooven... Wie slingerde die beleediging naar 't hoofd der kiezers Een der twee schry velaars van 'f Land van Aelst, de afgestrafte priester Daens of Pie Daens. (Zie Land van Aelst29 Mei 1898, 3e blad. le kolom). dat wij, socialisten, zullen afschaffen, waarmede de catholieken, ons vooral op deu buiten bevechten, en er nog snullen van menschen gevonden worden, die er geloof aau hechten. Zoo schrijven de Aal stersche socialisten ia hun manifest. Dus 't zou leugentaal zijn te beweren dat de socialisten het familieleven willen afschaffen. Wie moet men nu gelooven de leiders, de groote chefs der socialisten of onze Aalstersche socialisten. Men moet de eerste gelooven want de tweede weten er niets vau ze zijn maar de werktuigen der eersten. Onze geachte lezers zullen zich wel herinneren 't geval Emilie Claeys, en in welke omstandigheden zij is afgetredeu als uitgeefster vau Vooruit Ia haar werkje Een woord aan de vrouwen zegt zij Wij, vrouwen, hebben een dubbelen - strijd te voeren. Wij hebben ons niet alleen vrij te maken tegenover den ca- pitalisl-uitbuiter, maar ook tegen den alleeuheerschenden echtgenoot. Wij, vrouwen, hebben toch van na- tuur dezelfde rechten als de mannen, ou ons van de reebten der menscheid uitsluiten, omdat wij als vrouwen en - niet als mannen ter weseld gekomen zijn, is even onbillijk als menschen we- gens anderen godsdienst, gezindheid of nationaliteit uitsluiten. Wy moeten de meisjes van jongs af leeren dat zij nog tot iets grootscher, iets hoogers geroepea zijn dan was- scbon, koken, schureu, stoppen en naaien Men weet hoe Emilie Claeys het levens stelsel naleefde door Bebel voorgeschre ven in ziju werk De Vrouw op bladz. 421 en 422 De vrouw geniet vermaken, verkeert en onderhoudt zich met haars gelijken, of met mannen, die haar bevallen, cn en waar de gelegenheid zich voordoet. Iu de tcuze der liefde is zii vrij, zoo goed als de man zij verlooft zich, zij sluit een huwelyk uit geene andere beweegreden dau uit neiging. Dit huwelyk is, even als in de grijze n oudheid, eeu privaat verdrag, zonder tusschenkomst van den een of auderen ambtenaar, maar het onderscheidt zich - hierin van vroeger, dat de vrouw niet door koop of gift in de handen des mans valt, wiens slavin zij werd, die haar <i naar believen, verstooten kon. De men8ch moet in de mogelijkheid verkeeren, over zyoe sterkste Datuur- drift even vrij te kunnen beschikken als over ieder andere natuurdrift. De bevrediging der geslachtsdrift is net zoo goed ieders persoonlijke zaak, als de bevrediging van iedere andere natuurdrift. Hij is daarvan nietcaud rekenschap verschuldigd, een onberoepene beeft zich daarin niet te mengen. Verstand, beschaviug, onafhankelijkheid, zullen tot eene rechte keus leiden en haar vergemakkelijken. Komt er onverdraag- zaambeid, ontgoocheling, weerzin tus- schen, dan gebiedt de zedelijkheid (I) b deze onnatuurlijke, en daarom onzede- lijk geworden verhouding te verbre- ken. Dus leve de onafhankelijke zedeleer en weg het familieleven En wie zich in 't slijk zijner onbeteu gelde driften niet wontelt, wie niet leeft gelyk de dieren is een verstandelooze en bekrompen zedenprediker zegt Bebel.... Wel bedankt voor die vuile pensen roode vuillaards Stedelijke Werkbeurs van Aalst Wordt gevraagd 1 kleermaker (halve gast) 1 kleerma ker (leerjongen)1 smeder (leerjongen) spoelmakers wevers breisters. Vragen werk Een jongman met zeer goede getuig schriften, kennende de Vlaamsche en Franscke talon, als magazenier in fabriek of werkhuis een voerman. Kiesparade. samengesteld uit P. Daens, Van Openden- bosch Jud. en Dom. Bocquê, komt aan de heeren fabrikanten van garens oq goweef- sels een brief te zenden waarbij hun be- teekend wordt dat ze verzocht zijn te laten weten vóór dijnsdag 22 mei of ze bereid zijn eene loonsverhooging toe te staan aan hunne werklieden. Het antwoord moet gezonden worden naar 't lokaal van 't onpartijdig comiteit, gevestigd bij M. Wellekens Jos, Molen straat.... Werklieden van 't gewezen fabriek Van der Smissen der Keizerlijke Plaats, bij Wellekens, verstaat ge dat, moet 't antwoord gezonden worden.... Maar van wie mag die groene blauwe roode trio nu toch hiertoe last ontvangen hebben Wel weêreens van niemand z'hebben zich zei ven aangesteld.... Die mannen zouden hier eene werk staking willen doen ontstaan eenige dagen vóór de kiezing gelijk te Gent, te Ninore, te Ronsse en elders moeders en kindors doen hongerlijden, om in troebel water ken eenige stemmen te kunnen visschen. 't Is dus eenvoudig eene kiesparade en naar wij vernemen zouden al onze fabri kanten besloten hebben ze aan den drie kleurige trio alleen te laten opvoeren. Wat onze werklieden betreft, ze zijn wel honderd maal te wijs om in die bere kende kiesparado als figuranten op te treden. Zoo dwaas niet, hoorje Pietje, Dobje en Domientje I ten kondigen aan dat ze voor den Senaat zullen stemmen voor de liberale candidaten.... Ja voor dé can didaten der zoo verachte verkwijnende partij.... Waarom Omdat ze voorstaanders z(ja van alge meen stemrecht, zeggen ze I Waren de catholieke candidaten voor den Senaat voorstaanders van algemeen stemrecht ze zouden er niet willen voor stemmen. Waarom gaan ze voor de liberale can- didaten-senateurs stemmen Wel hebt ge geen ziel dan Wel omdat de liberale candidaten de geuzerij vertegenwoordigen en ze de we- reldsche vermaken meer liefhebben dan de zondaagsche Mis, Vespers en Lof Pares cum paribus facïlime congrt- gantur't gene in 't Vlaamseh wil zeggen; De eene geus lekt den andere.... Maar ook wie van ons weet hoeveel zilverlingeu er zijn afgedokt, want mits zilverlingen is bij zekere roode chefs alles veil I Priesterlijke De H. Den Haerynck, oud-coadjulor te Mullem, is coadjutor te Hamme-Zogge be noemd. De E. H. Moyersoen is coadjutor benoemd te Ëaerdegem. dienstdoende Apotheker Zondag 20 Mei 1900, Mr Ghysselinckx, Molenstraat. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 19 Mei. 240 kilogrammen ter markt. Middelpr. fr, 2,50per kilogr. Vlugge verkoop veel boter te kort ter merkt. De Melkerij S' Pharaïldifl te Smetlede is afgebrand. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 586 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4680 kilos. Hopteelt. De verzendingen hop gedaau in de maand April in de land streek Aalst, bedragen een gezamenlyk gewicht van 89,663 kilogrammen. Vraagt 't Leuvensbier der Brouwery Druwé, Aalst.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2