n sa H m H a a m i 8 n m 0 1 I 9 D 9 D D 9 Donderdag 24 Mei 1900. 3 centiemen per nummer. 34s,c Jaar 5471 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. SENAAT. Rooskleurige stembrief. Arrondissement van Oudenaarde-Aalst. Verkiezing yan 3 Senatoren. VOLKSKAMER. Witte stembrief. Arrondissement van Aalst. Verkiezing van 4 Volksvertegenwoordigers. Onderrichtingen voor de kiezers. KIEZERS stemt allen als een man onder Nr 1. DE GEUZEN AAN T ROER Wat ze durven Schaarnlevrij Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanties door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Cufqun «uuni. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 23 Mei 1900. den 27 Mei 1900. Hier moet men stemmen Van Vreckem Raepsaet de Kerchove d'Exaerde PL AA TS VER VANGERS. de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Godsdiensthaterij PL AA TS VER VANGER. Vrijmetselarij den 27 Mei 1900. Hier moet men stemmen. Woeste De Sadeleer Bethune Van der Linden Plaatsvervangers. Van der Linden Bethune De Sadeleer Woeste Volkgfopperij. Judasserij. Baatzucht. Valache beloften. Plaatsvervangers. PrieBterbeipotterij. Mannen zonder princiepen. Wij zijn godverloochenaars 1 Geen buisgezin meer Weg de capitalisten ▼an alle kleur. Eigendom is diefstal Plaatsvervangers. Revolutie. Vijanden des Vaderlands. Schooldwang. Plaatsvervanger. Alle man suldaat Wie kiezer is voor den Senaat is ook kiezer voor de Kamer van Volksverte genwoordigers en krygt zooveel rooskleu rige en witte stembrieven als hij stemmen heeft een, twee of drij. Wie kiezer is voor de Kamer van Volks vertegenwoordigers alleenlijk krygt zoo veel witte stembiieven als bij stemmen heeft eeD, twee of drij. Men moet op AL do stembrieven die men ontvangt stemmen, zoowel op de rooskleurige als op de witte stembrieven. Wel op te letten dat men dus op alle stembrieven rooskleurige en witto stemt. Hoe kan men geldig stemmen Men kan op vier wyze geldig stemmen. 1° Met het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant dat boven aau de lyst der catholieke caudidateu juist onder Nr 1 is geplaatst. 2° Met alleenlijk bet wit puntje zwart temaken van 't zwart vierkant nevens den naam van één enkel der titel voe rende catholieke candidaten. 3° Met alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant nevens den naam van één enkel der plaatsver vangende catholieke candidaten. 4° Met tezelfdertijd het wit punt zwart te maken van het zwart vierkant nevens deu naam van één enkelen der catholieke titeivoerende candidaten en van één en kelen der catholieke plaatsvervangende candidaten. Doch voor de zekerheid, raden wij allen aan alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant dat zich onder Nr 1 bevindt, boven aan de lijst der catholieke candidaten. Welke zijn nietige of liever ongeldige stembrieven 1® Als men het zwart puntje van het zwart vierkant boven aau de lijst der catholieke candidaten, onder Nr 1, beeft zwart gemaakt en dan een of meer witte puntjes zwart maakt nevens den naam van een of meer der catholieke titeivoe rende en plaatsvervangende candidaten. 2° Wanneer men witte puntjes der zwarte vierkanten zwart maakt nevens de namen van verscheidene titeivoerende of plaatsvervangende candidaten 3® Wanneer men panacheert, in an- dere woorden, wanneer men stemt voor candidaten van verschillige lijsten. Wie panacheert maakt zijn stem brief ongeldig. Wij herhalen het Het voorzichtigste van al, zal dus zijn, te stemmen boven aan de lijst der catholieke candidaten, dan maakt men geene lieve kinders en loopt men geen gevaar een ongel dige stembrief in de Bus neèr te leggen. Kiezen de catbolieken niet eensgezind dan komen de geuzen aan 't bestuur. Wat zullen ze doen Kiezers hebt gij dat eens overwogen Zij zullen 1° Den schooloorjog in 't leven roepen. Wy willen, schreeuwen zij, de verplichte onzijdige school. Zij zullen de kinderen van catholieke ouders sleuren naar goddelooze scholen waar God en Godsdient bespot zullen worden door meesters zonder geloof. De onkosten van onderwys gaan stij gen van 35 tot 60 millioen I Veel tranen, bloed misschien, denkt Heule geen voordeel zullen er 't govolg van zyn. 2® Zij zullen de religie vervolpen. Als wij terug aau 't roer komon dan zullen wij krachtdadig liberaal zijn heeft Bara gezegd. Liberaal zijn is de priesters pla gen, beêvaarders aanvallen, kinderen en ouderlingen in 't water werpen. Gedenkt dat mannen van Oostakker, kiezers van Luik, Mechelen, enz. 3° Zij zullen iodereen naar de kazer- nen sleuren 1 Zij willeu iedereen soldaat, volgens de plannen vau Brialmont. De millioenen zullen dansen Van waar gaat dat geld komen 4® Zij zullen de lasten op bet gemalen graan afschaffen. Aldus zonder nut of voot.leel voor iemand, de maalders bun brood afnemen en de werklieden die ze gebruiken op straat doen zetten. Onzo lezers sullen zich herinneren dat het graan vry inkomt en bet gemalen graau belast is om ouzo mulders te laten leven. Do prijs van de bloem is dus niet gestegen. Mulders, gedenkt dat 6® Zij zullen de tabak weêr belasten De arme man mag geen pyp tabak sma kelijk smooreu. Zij zullen immers veel lasten moeten heffeu om bunnen school- oorlog herin te voeren en indereen naar de kazerne te sleuren. 6° Zij zullen den koffie belasten 1 Zij hadden bet reeds voorgesteld io 1884 toen ze buit' Dgekegeld wierden. Huismoeders, opgepast I Uw potje koffie is bedreigd. De geuten hebben liever uweu baas geuevor op te gieten met de macht om hem slecht te maken. Dau immeis is bij een der liunuen I 7d Zij zullen de 30 fr. ter maand af schaffen die uu gegeven wordeu aan de militianen Wal, roepen de geuzen uit, de papen hebben 6 millioen uitgegeven aan de vergoeding der militianen 't Is schande I 8" En 't pensioen Och hecro 1 dat zal afgeschaft worden want waar zullen dc geuzen de railliueDen haleu die zij noodig hebben om krachtdadig liberaal te zijn volgens Bara's woord. i° Ocb wij scheiden er uit. De libera- leu aan 't roer waar eene onherstelbare ramp voor ons land en de kiezers zullen bloedige tianen weenen als het te laat zijn zal. Doch neen I de kiezers zulleu voor huune vrienden stemmen 1 Zij zullen stemmen voor hen die hun een pensioen verzorgden, hoe klein ook. Zij zullen de catholieken in staat stellen hun werk te voltooien. Daarom als een man gedopt voor de catholieke lyst onder Nr 1. Dat is de vrede voor bet land, de voor spoed en de viyheid voor allen De verkwisters vau 1879 durven van fiuanciën spreken I Dat heet toupet heb ben. Zij zeggen dat er te veer uitgegeven wordt. Er zyn in België reuzeuwerken tot stand gebracht. Wij herinneren Brugge- teebave, Hi-yst-zeehave, Biussel-zeebave, de reuzenwerken aan de baven vau Aut werpen, de reuzenwerken aan de statie van Antwerpen, de verbinding van de Noordstatie aan de Zuidstatie van Brus sel, het overnemen van den Grand-Cen tral, de werken der Statie van Aalst, de verbetering van baueu eu wegen, 16 mil joeu franks voorden landbouw, het iulich ten van het Pensioen 12 millioen 's jaars 1 Gevolg de werklieden verdienen er een goeden stuiver aau en die werken dragen oneindig bij tot den bloei van han del en nijverheid in België. Dank aan de catholieken staat België aan het hoofd van de geheele wereld wat de koophandel betreft, natuurlijk in ver houding zijner bevolkiug. Een landbouwer die zijne hoeve op grooten voet inricht, die scburen en stal len l)ouwt moet geld uitgeven maar daar achter komt het 10 dubbel in. De geuzen, in 79, gaven ook millioenen uit maar 't was aan een nutteloozen en bloedigen schooloorlog, aan bunne hate lijke inkwisitie. Wat belieft er de heeren geuzen Wat belieft er de groenen die zoo een ellendig kiesmiddeltje gebruiken Eerst en vooral. De geuzcnbladen heb ben al de groots werken toegejuicht 1 Zij hebben de ministers aangezet ze te doen uitvoeren en nu komen die schynheilige bedriegers zeggen de catholieken hebben te veel uitgegeven 1 Wal valschaards I Sedert 85 zijn de belastingen gestegen van 165 tot 206 millioen. Dus zijn de lasten verzwaard Dat is maar een lolleke. Dat bewijst, liberale heer«n, dat er duizende Belgen bijgekomen zijn en deze ook lasten beta len De lasten van iederen Belg in 't bijzon der ziju verminderd maar net totaal is vermeerd omdat er nu 6 ik millioen Bel gen zijn en in 85 maar 5 millioen Begrepen heerschap? Er is meer.De rijkdom in België is groo- telijks vermeerderd. Als er nu menschen zijn die meer betalen dan is het omdat zij sedert 85 meer bezitten. Een landbouwer die in 85 tien dagwand land bezat en in 1900 twintig, betaalt natuurlijk meer. Zoo slim is dat. De ijzerenwegeu brengen nu meer op, omdat de handel grooter is ea er meer gereisd wordt. Het is gemakkelijk om begrijpen dat de Staat ook iets meer uit geven moetmaar wat bewijst dat er dien kerel goed inzit is dees dat de catbolieken 12 millioen meer kunnea uitgeven aan bet pensioen en toch geen centiem lasten moeten vragon 1 Vergelyken wij dat aan een familie. Die familie wordt grooter. Het getal win ners vei meerdert dus stijgen de iukomsteu maar er zullen ook grooter onkosten zijn maar op 't einde van 't jaar zal er meer zaad in 't baksken zijn dau vroeger. De heeren geuzen kuuncn redeueeren Wij wisteu reeds dat ze slim waren maar dat baildeu wij ons uiet voorgesteld. Kiezers die heeren drijven den spot met uZij deuken u bekwaam om u appe len voor citroenen te verkoopoD Gij zult hun dat eeus wijs maken op 27*Un Mui. Kiezers laat met u den spot niet drij ven I De Belgische rent is gedaald. Wat bewyst dat Er zijn tegenwoordig veel kansen om in zekere ondernemingen goeden intrest te winnen. De meuschen zoeken natuuilijk hun geld het voordee- ligst mogelijk te plaatsen. Als men 5 en 6 fr. winnen kan, dan verkiest men dat aan 3. Dat is het geval van de Belgische siaatsrente die maar 3 ten honderd geeft. Dit daleu is het gevolg van de wet van vraag en aanbod Eeu frauschman zegt- het dalen der Belgische rent heeft de spekulatiekoorts tot oorzaak. Wat kunnen de ministers er aan doen dat zekere mannen zoo geern speculeerenï RiËZEit» Wilt ge den gods dienstvrede, de godsdienstige vrij heid verzekerd wilt ge dal onze geestelijke Overheden ongestoord hunne edele zending kunnen ver vullen, dat de godsdienstige cere monie ongedwaarsboomd zouden gecelebreerd worden, dat de pro- cessiën ongehinderd in 't open baar gaan, dat de nonnen en de hospitalen behouden blijven en de kloosterlingen uwe kinders blij- ven opvoeden en onderwijzen, i 9iemt dan voor de catholieken Lezers 1 de geuzen durven de fioantiee- len toestand van het Land aanvallen Lezers, de geuzen, zeg ik, do volgelingen van de kerels die ons land onder den vrij- metselaarshiel hielden van 79 tot 84, die op 6 jaren tijd 60 millioen schuld maakten, die jaarlijks verschillige millioenen te kort kwamen niette genstaande altijd nieuwe lasten I die de Staatsschuld deden klimmen ieder jaar van 82 mülioen HIJ Zij zijn schaamtevrij 1 Wij hebben de tabaklasten niet vergeten, kerels Zij maakten deel van de 23 mülioen lasten, nieuwe lasten in 83 gestemd 1 Zij zeggen, do geuzen, dat het slordig bestuur der catholiekeu is dat de Staats- rente daaltMeu heeft geen vertrouwen meer, zegt men I Menschen die jaarlijks 12 millioen kunnen uitgeven zonder een cen tiem lasten te heffen, die menschen, zeg ik, mogen hun kas laten bloot loggenl Dat en zijn geen krotters. Dat is hetgeen wij gaan trachten te doen maar geven eeist en vooral het woord aan do Gazet van Antwerpen, die ook daarover schrijft Het dalen der Belgische Staatsrente is voornamelijk te wijten aan den drift, waarmede het publiek zich tegenwoordig hals over kop in al lerlei speculation werpt. Met 3% is bet niet tevredeu, als het sommige actiëu, coloniale en andere, op korten tijd in weerde ziet verdubbelen. Nu tusschon haakjes gezeid wij zouden niemand aauraden zich te ontma ken van staatsrenteu en andere soliede weerden; 'tis nu, integendeel, het oogen- blik om er zich aau te schaffen; waüt heden of morgen loopt al dit overdreven speculeeren toch eens uit op een ramp, waarbij deze der cedullekens maar truterij zal gelijken. Wee dau degenen, welke heel hun bezit op 't spel hebben gezet I Sommige tegenstrevers willen dit dalen der rente op een ander manier uitleggen: het is, volgens hen, te wijten aan t aangroeien der openbare schuld. Het anti-catholiek blad Le Soir vindt die bewering al te dom, en weerlegt ze volgenderwijze - Onder dat opzicht gaat er niets boven cijfers. - Welnu, uit de afdoende cijfers welke de heer de Smet de Naeyer den Senaat voorlegde, blijkt dat de schuld ieder jaar gemiddeld klom onder het (liberaal beheer van den heer Graux 82 MIL LIOEN FfiANK, onder net beheer van den heer Beernaert 30 MIL LIOEN FRANK; onder het huidig gouvernement 24 MILLIOEN FR. t Valt dus niet te loochenen dat 't schulden maken AFNEEMT. En wal den toestand van onzen uit- heemschen handel betreft nooit is hij zoo bloeiend geweest. 8 En wezenlijkde algemeens handel (invoer en uitvoer te samen gerekend tcelke in 1894 bedroeg 5 milliard 127 millioen641 duizend fr. (6,127,141,000 fr.) bereikte in 1899 het machtige cijfer 7 milliard 5 millioen 862 duizend fr. (7,006,882,000 fr.), dus, op 2 jaar tijds, een vermeerdering van bijna 2 MILLARD, 2000 millioen). Zoo spreekt een auti-catholiek blad dat zich uiet belachelijk maken wil met het licht der zou te loochenen. Trouweus, badde er eeuig verband be staan tusschon het dalen der Staatsrente eu het geldelijk beheer van oua Miuiste- ne, de oppositie in "t Parlement zou niet gewacht hebben de kwestie op te werpen. Maar noch in de Kamer, noch in den Senaat heelt een lid der minderheid dit punt durven aan raken, wel wetende dal het Gou vernement aan die zijde onaan tastbaar is. Eu toen de heer de Smet de Naeyer den fiuauciéok-u toestand dos lauds in don Senaat uiteengezet had, op verzoek der oppositie, dau moesten de leiders dier oppositie, do heereu Jansou Bara eu Pica. d bekennen, dat die toestand schitterend en het beheer van mi nister ue Smet boven alien critiex verheven was 1

De Denderbode | 1900 | | pagina 1