Wat willen de socialisten? IS De catholieken en het onderwijs. Landbouwers van !t Sottegemsche Een en ander. Kiezers "c ^en sc^°°i" dwang vermijden, beletten dat den schooloorlog te rug woede die zooveel bloed en tranen heeft doen vloeien en zoo veel miljoenen deed verkwisten, stemt dan niet voor de liberalen ®n socialisten maar wel voor de catholieke candidaten onder nummer I. Wat hebben de catholieken veor de werklieden gedaan? Dtze *raag gaan wij door de liberalen en socialisten laten beantwoorden M. Feron, een radikaal, verklaarde in de Kamers - Ik breng buide aan de ca tholieke party, omdat tij de wet op de werkmauswooniten gemaakt heeft, omdat zü de ny verhsids- en werkraden heeft in gevoerd. Dat is een titel van eer 1 Een liberaal dagblad, Le Journal de Hons, icbraef De catholieken hebben België op den eersten rang gesteld der volkeren die vastberaden het maatschap pelijk vraagstuk hebben aangevat. Uit de Peuple, bet socialisten blad van Brussel: Het catholiek ministerie is den volksgezinden weg ingeslagen. - Uit VooruitDe hervormingen in den zin der werklieden werden gedaan onder een catholiek ministerie. Ziedaar bekentenissen die de liberalen niet kunnen loochenen maar dit zal hen toch Diet beletten van te blijven roepen dat de catholieken niets gedaan hebben voor 't werkvolk. Wij willen eenen oogenblik nog hun geheugen ververscheu door eene korte op- semming der bijzonderste werken door het catholiek gouvernement ten voordeela van 't werkvolk tot stand gebracht 1. De wet op de werkmanswoningen meer dan 12,000 werklieden hebben hun huis gekocht. 2. Le vergoeding der militianen De catholieken hebben ze gebracht van 10 op 30 frank per maand. 3De ontlasting der werkmanswo ningen. 4. De wet op den arbeid van vrouwen en kinderen in de mijnen en fabrieken. 5. De wet de betaling van den dagloon: het volk mag niet meer betaald worden dan in klinkende munt. 6. De wet op het regélement in de werkhuizen. 7. De wet over den toezicht van den arbeid. 8. De wet op de arbeidsovereenkomst. 9. De maatschappijen van Ouderlingen Bijstand zyn door het ministerie uitge breid en ondersteund geworden: Er be staan 3000 van die maatschappijen, en zy trekken tezamen 250,000fr. hulpgeld. 10. Het uitbreiden der Pensioenkas dit jaar zal er 600,000 frank gestort wor den in de pensioen der oude werklieden. 11. Het inrichten van het Ministerie van den Arbeid, enz., enz. 12. Men voege daarbij de wet op het ouderdomspensioenen: Twaalf Miljoenen worden jaarlyks gegund en dit is maar een begin. Blyven de catholieken aan het bewind ze zullen het vraagstuk der pen sioenen oplossen. Wat deden de liberalen voor de werklieden P Deze tweede vraag gaan wij ook door de liberalen en socialisten laten beant woorden Do PewpZe schreefZestig jaren laDg hebt gij uw volk pastoors en nonnen op gediend 1 en gy wilt voortgaan met hen dien heerlyken kost te doen opdienen Past op, de werklieden zullen u de scho tels op den kop aan stukken slaan - Vooruit- Sedert 20 jaren was de liberal# party meester wat deed zij voor het volk Niets 1 Eu komt zy nog aan het bestier, zy zal hetzelfde doen, Nog de Peuple Zoo lang de liberale party aan 't bewind was, verwaarloosde zy de eenvoudigste hervormingen, de liberale partij speelde den huichelaar met de werklieden om hunne stem by de kiozingen in te palmen. De socialist, Hambursin Wanneer 't catholiek gouvernement wetten heeft willen maken tan voordeele van landbou wers en werklieden, heeft het geenen an deren tegenstand ontmoet dan dezen der liberalenDe liberalen hebben altyd de vyanden geweest van de werkende klas: zy hebben het stemrecht niet willen geven aan de werklieden en aan de land bouwers. En toch zult gij, niet waar, liberalen, blijven beweren dat gij alles gedaan hebt, en de catholieken niets. Werklieden stemt voor uwe vrienden voor de catholieken onder N° 1. /vlfiovorc t Wie beeft de ver- \j£ mezers geliJiDg dergolda. ten op 30 fr. ter maand gebracht J5» De catholieken. Welke vergoeding ontvingen de soldaten onder het liberaal ministerie Slechts eenige half schoeterkens daags. Wie riep in de Volkskamer uitDertig franks is veel te veel, tieD franks is meer dan genoeg want de militianen kunnen 't huis zooveel niet verdienen De afgestrafte priester Daens, de volks verrader, die uit ons Arrondissement is loopen gegaan, om in 't Arrondissement van Biusael, de menschen door leugens en valsche beloften te verleiden. En De Backer, de procureur van 3 ellen voor 'nen frank, is van den zelfden kali ber 1 De socialisten in Vooruit van maandag 21 mei 1900 durven schrijven Indien het ons te doeu ware om on- middelijk, zoodra wy aan 'c bewind kwamen, de huidige maatschappelijke orde op haren kop to zetten, dan, ja zouden wij bewijzen geene regeerings- party te zyn, want dan zouden wij op- houden te wezen war. wij beweeren te zijn de partij van het gezond ver- stand - Dus de socialisten zouden geene gewel dige middelen gebruiken Hij wie deze regelen in Vooruit schreef moet iemand zijn wiens gezond verstaud op schok is geraakt ofwel hebben wij met eenen sc juheilige te doen. Immers Vooruit van 28 Maart 1900, N*87. zegt ons wat de socialisten willen, hoe zy de maatschappelijke orde op haren kop zouden zetten. Opgelet dus 1 De arbeid moet van uit het parlement wettelijk geregeld worden. 9 De socialisten alleen kuDnen dat. Ieder Belg zou, gelijk nu deyzeren- weg, post- en telegraafbeambten staats- werklieden zyn, staatswerkman wor- den. Dus alleman staatswerkman en elk zou betaald worden volgens zyno bekwaam heden. - Een zeker hoogte van jaarwedde zou bepaald worden. Het uitbetalen van loon zou geschie- den in bons, welke de waarde zou be* palen van den afgelegden arbeid. Dus hij die door de natuur min begaafd of geen leeperik is zou den overschot krijgen. In plaats van kleine winkels, werden groote bazars opgericht, waar alle le is vensmiddelen te verkrijgen zouden zijn, in ontvangst der werk bons. En dat heet bet roode jantje de be staande maatschappelijke orde niet op haren kop zetten. Wij besluiten 1 Volgens de socialisten 1. Alleman zal dus, niemand uitgezon derd, ambtenaar van den Staat zijn. 2. De socialistische Staat (Anseele, Smeets, Vandervelde, Furnémont, Dem- blon, Hardyns, Berragan Audreas, Jeu de balie, enz. enz.) zullen de gebieders zijn en aan elkeen zijn werk opleggen. 3. De betaling van het loon zal gebeu ren in bons waut 't geld is afgeschaft. 4. Alle magazijnen en winkels, groote en kleine, behoorendo aan bijzondere personen zullen gcsloteu worden. 5. Men zal bazars stichten gelijk Voor uit te Gent, Hand in Hand hier te Aalst, waar men al zijne benoodigheden, klee deren, schoenen, brood, boter, suiker, ryst, koffie, vleesch, kolen, enz. enz. zal moeten gaan koopen met die bons. En de kwestie is zullen die groote bazars alleenlijk in de steden en niet op deD buiten ingeriebt worden Als 't in de steden alleen zou zijn, dan zullen de buitenlieden naar de stad moe ten loopen om al wat ze noodig hebbeD. 't Zou plesant zijn I Wij vragen het u, kiezers, moet hij die beweert dat de maatschappelijke orde niet op haren kop zou gezet worden niet in zijn verstand geraakt zijn of te wel hangt hij den schijnheilige uit Kiezers 1 is het zulk eene maatschappe lijke orde dat ge verkiest Wij hooren u roepen NEEN I NEEN 11 want 't is te dwaas Wel kiest dan voor de catholieke can didaten. KIEZERS!?'}"ge dat de s lands inkom sten met zuinigheid en wijs beleid worden bestuurd wilt ge vermij den dat ge nogmaal onder de druk kende lasten zoudt crebukt gaan, gelijk ten tijde der liberale heer schappij, stemt dan voor de catho lieken onder nummer 1 Daarom Onder N 1 vrienden, in 't Tier- kantig zwerfc, 't wit puntje daar dooden dat is naar ons hert I Kiezers Wilt ge onzeonafhan- kelijkheid als volk be waren, onze nationale instellingen behouden, voorkomen dat ons huidig regeeringstelsel vervangen worde door eene colectivistische republiek, stemt dan voor de ca tholieken onder nummer 1. Moeders Vrouwen Gy; welke Den Denderbode zult lezen gaat zien wat er ons te wachten staat moesten de liberalen en socialisten mees ter worden. Overdenkt, overweegt alles rijpelijk Voor u, MOEDERS VROUWEN nog meer dan de manneD, is de Godsdienst de grootste troost en de sterkste steun in 't leven Te wapen dus en helpt ons de zegepraal behalen. Als ge meèwerkt zullen aUe onze candidaten voor Senaat en Volks- kamer gekozen zijn MOEDERS VROUWEN uwe macht i» groot, want groot is uw iuvloed op de harteD uwer echtgenooten, zodod, broe ders en aanverwanten, die kiesrecht be zitten. Maakt van uwen invloed gebruik om hun de zwaarwichtigheid van den kies strijd te doen begrijpen, om hen in to lichten over de gevaren die ons Vaderland bedreigen, om hen te overhalen hunne stemmen aan de catholieken te geven. MOEDERS VROUWEN I met uw vriendelijk vermanen, met uw zacht aan dringen zijt gij de beste kiesagen'en: gij vermoogt immers meer dan den raeeliDg- redenaar al ware zijue taal nog zoo ovor- tuigeud, als de gazet- en manifesten schrijvers al waren hunne schiiften nog zoo meêsleepeud. MOEDERS 1 VROUWEN in den schoolstrijd onder 't liberaal ministerie, hebt ge vooraan gestaan; menigen echt genoot, zoon, broeder enz., in 't begin verblind en onwillig, hebt gij tot betere gevoelens gebracht, menig kind aan de verderfelijke geuzeoschool ontrukt en dus menige ziel voor de Kerk behouden. Het meest van al zoudt gij er om te lijden hebben, moesten de liberalen er socialisten meester worden en don ramp zaligen bloedigen schooloorlog en gods diensthaterij herbeginnen. MOEDERS 1 VROUWEN daarom u best gedaaD, gewerkt op de kiezers waar gij invloed op hebt, om de onheilen af te keeren die ons te wachten zoudeu staau Bevecht ook de Daensisten, do Backe- risten, de Plaucquaertisten want 't zyn volksverraders, valsche belovers, volks bedriegers, baatzoekers, plaatsk« nsjagersl Vooruit dus, MOEDERS VROUWEN! moedig gewerkt eu gebeden gelijk Z. H. Mgr Stillemans, onze Bisschop het vraagtl Stemt allen als een man onder nummvr 1. De vrijheid der geuzen Verdwijnt gij allen, priesters, want gij zijt de geesel der aarde, (J. Fontaine. Par le droit ou par la force II bl. 142). Vrijheid voor alleD, dwang en slavernij voor de Kerk dat is het programma van al de ware republikeinen. (Clemenceau en Floquet te Versailles Maart 1891). Wy hebben do macht, laat er ons ge bruik van maken. (Jules Ferry). v Het is beter de priesters aan de deur te zetten. (Dendergalm, September 1891). Nooit zal ik gedoogen dat een priester dezelfde rechten hebbe als een leek. (Een frausche geus). Wie in een klooster treed zal van zyn recht van erven beroofd worden. (Janson in de Brasserie flamande, Mei 1900). Wat dunkt u van de heeren geuzen, kiezers Zijt gij ook voor zulko vrijheid Neen, niet waar, op als een man voor de catholieken gestemd I KIEZERS I Wilt ge h^t land bewaren van het alleman soldaat wilt ge den bloedimpost tot het dringend noodzakelijke wilt ge de vergelding van 30 franks, ter maand, zonder onderscheid, gun nen aan al wie als soldaat 't va derland dient, stemt dan voor de catholieken onder nummer 1. Wat ons te wachten staat I De Gazette de Charleroi een der liberale organen, die men nog als gema tigd mag houden, zegt ons wat de libera len zullen ten uitvoer en tot stand bren gen wauneer zij 't bestuur des Lands zullen veroverd hebben De begrooting der eerediensten zullen ze besnoeien io afwachting dat zij zc gansch zullen afschaffen De verplichte militaire dienst, zonder zich te bekommeren of het de seminaris ten aanstaat of Diet. Dus godsdienst oorlog en priestervervolging Het verplichtend ongodsdienstig offi cieel onder wijs en de ouders gedwongen bunue kinders naar de goddelooze scho len te zenden. Dus schooloorlog ge lijk na de wet van 1879. Vervolgingen en dwang en altijd dwang, catholieke vlamingeu 1... Ge weet nu wat er u te wachten slaat Gestemd dus voor de catholieke candidaten Kiezers wiH ge dat er aan de rechlmatige eischen der landbouwers voldoening wor de gegeven, dat hunne belangen woraen verdedigd, dat er zal wor den voortgegaan met maatregelen in te voeren, toelagen <oe staan om de landbouwnijverheid op te beuren en te ontwikkelen stemt dan voor de catholieken onder nummer 1. De kiezers zijn kalvers! Er zijn nog altijd KALVERS n VAN KIEZERS die niet willen n onderzoeken of redeneeren die n fanatiek voortgaan, of die hunne n rede verdooven... Wie slingerde die beleediging naar 't hoofd der kiezers Een der twee schry velaars van 't Land van Aelst, de afgestrafte priester Daens of Pie Daens. (Zie Land van Aelst29 Mei 1898, 3" blad. 1' kolom). Onze vijaudeu durven zeggen dat wij tegen de verplichte school zijn omdat wij uit de onwetendheid voordeel trekken. Dat is laster en leugen. Welko partij mag op zooveel scholen roemeD als de catholieken Wie sticht er scholen op eigen hand. met eigen geld onderhouden De catholieken en zij alleen 1 Vraagt gij nog ander bewijzen Zie de bekontenisseu onzer tegenstrevers zelf. Wat schreef de liberale Gazette de Charleroi den 25 Juli. Leest hier lasteraars, die uit leugen en bedrog wilt voordeel trekken. Het clericalism is nooit de vijand geweest van het onderwijs en is het nog niet. Zijne werken bewij zen hel en men moet zijne initia tief en zijne levendigheid bewon deren De geuzen stichten geene enkele school op eigen kosten. Zij willen met het geld van iedereen, dus met dat der catholieken ook, een onderwijs, een verplichtende school stichten waar het christen kind den voet noch mag noch kan zetten. De goddelooze scholen zijn verderfkoten voor de jeugd. Christene ouders opent de oogen. De groene democraten werken hier de geuzen en de socialisten iu de hand. Zij ook willen den schooldwang. De blauwen en de rooden zullen daarin meêdoen omdat zij wel weten dat daarop de goddelooze school velgen zal. De verplichte school is de eerste stap de onzydige, goddelooze is de tweede. Ouders, bemiut uwe vrijheid. Als gij later niet wilt tranen van rouw en spyt storten wanneer uwe kinderen den weg van het verderf zijn ingeslagen'en zij de nagel uwer doodkist zullen wordeu, ah als gij dat Diet wilt stemt dan voor de catho lieke partij zij alleen werkt voor uwe vrijheid zy alleen werkt voor het welzijn uwer kinderen aan wie zij de gelegenheid geeft een degelijk onderwijs te genieten. Ouders opent de oogen wanneer het nog tijd is. De ongelukkige schooloorlog van 1879 onzaliger memorie staat aan de deur. nog duizendmaal vervaarlijker vermits men nu uwe kindereu naar de geuzen scholen wil sleuren waar hunne reine christene ziel voor eeuwig zal besmeurd worden I... f Met panacheeren i Vrienden Wie panacheert of masteluin maakt, 't is te zeggen, stemt voor candidaten van meer dan eene lijst maakt zijn stembrief ongel dig Opgepast dus 1 stemt onder nummer I. tot over eene maand was het nog bij liberalen en socialis ten. Vivat paster Donsj en hij mag er wezen Nu, wast 't zaterdag op de Vleeschmarkt. Foert voor pastoor Donsj Met waar roode Jeu de Balie Landbouwers! Attentie! Onder catholiek ministerie, in 1878, gunde de Staat 16 miljoen franks tot be strijding van de landbouwcrisis. Dit zelfde jaar kwamen de liberalen aan 't bewind en wat gebeurde Het volgende jaar reeds, iu 1879, wer den de toelagen aan deniaudbouw ver mindert) met 11 miljoen. En die 11 miljoen werden dan besteed aan 't liberale propaganda op deD buiten, aan de schooloorlog die zoo veel bloed heeft gekost en tranen heeft doen storten, aan 't vullen van de giletzakken der man nen van 't schoolenkwest en aan de offi- cieele konijnenkweekers. Onbetwistbaar is 't dat, hadden de landbouwers onder een liberaal ministe rie, eene crisis te doorworstelen gehad gelijk zij deze laatste jaren eeue beleef den, de helft ten mioste der landerijen zou vogelwei hebben gelegen. De catholieken alleen hebben veel ge daan om de landbouwers te ondersteunen en de crisis te bestrijden en zullen het blijven doen. 't Zija de catholieken die het ministerie van Landbouw hebben gesticht die onder de liberalen niet bestond. Geen ministe rie, geene begrooting ook. De catholieken terug aan 't bewind stonden opnieuw al de credieten toe voor den landbouw, door de liberalen afge schaft, en vermeer leren ze jaarlijks. Het is onmogelijk bier alles aan te haleu, 't zou ons to verre leideD, doch wij moeten ons bepalen te doeu bemerken dat de catholieken, voor 1900, <*eu cre- driet vau 1 miljoen 600 duizend franks hebben gestemd voor vergoeding van af gemaakt vee. De toelage van 1900 voor aanmoedi ging van de veeteelt beloopt tot 500 dui zend franks, een half miljoen. En dan durven de liberaleD, socialisten en groene verraders komen beweren dat le catholieken niets hebben gedaan voor de landbouwers Nu, die leugenaars, worden nimmer geloofd. Maar wat hebben de liberalen voor de landbouwers gedaan Niets 1 Niets!! Niets!!! Hoe komt het, vroeg de Economie libérale van Doornijk, dat wy nooit hooren spreken van een werk ten voor deele van den landbouw door de liberalen gesticht (1 Oogst 1897). Eu het liberale Journal de Mons oegdo er bij De groote faut der liberalen sedert - 25jarenisde verdediging der buiten- ai lieden aan de catholieken te hebben overgelaten. Wilt ge, kiezers van den buiten, dat men op het pad door het catholiek minis terie ingeslagen, blyve vooitgaan Stemt dan voor de catholieke candidaten! Toen onze catholieke candidaten maan dag 13 en dijnsdag 14 Mei de gemeenten Strijpen, Audenhove, Erwetegem, enz., bezochten, ontvingen zy de klachten van landbouwers aldaar over de strengheid waarmede zekere caotonniers het gebruik van sleden over de kalseiën wilden rege len, ja, zelfs verbieden. Onze R"presentanten deden per expres de klachten der Landbouwers aan den Heer Minister van Landbouw, Baron Van der Bruggen, kennen, en, reeds den 20 Mei, ontving M. Baron Bethuue vau den Heer Minister medodeeling van eenen ministerieëlen omzendbrief, in dato van 20 Mei, waardoor de Heer Minister zyn inzicht te kennen geeft, bet hatelijk re glement in trekken, en in afwachting ge biedt alle vervolgingen to staken. Ziedaar hoe onze Candidaten de land bouwbelangen weten te verdedigen en te doen zegepralen Eene enkele vraag Weet de liberaal M. Galle, weten de groene candidaten MM. Daens DeBacker, Lebon en Van Schuylenbergb, weten de socialisten Clerebaut en con- soorteu enkel wat een slede is Landbouwers, zult gij stemmen voor zulko artisten Kifrpva lndien Pi het o i(jt der wer kersstanden, dus de toestand der geringe burgers en landbouwers en werklieden, wilt verbeterd zien; dat hun zedelijk, verstandelijk en stoffelijk welzijn tezelfdertijde be hartigd worde wilt ge dat aan zieken en gebreklijken een pen sioen worde verzekerd, zooals thans een reeds voor de ouderlin gen is tot stand gebracht gewor den, stemt voor uwe eenige voor staanders en vrienden de catho lieken onder nummer 1 Geuzerij en Vrijheid. Uit de Chronique van 31 Mei 1874. Ik heb een besluit onder de oogen geteekend Giroest, afgevaardigde van het volk bij de legers van Noord en van Sam- ber en van Maas gedaeteekend van Brussel 4 thermidor, jaar III der fransche repu bliek (22 Mei 1792) Art. 1 luidt Geen processie zal voorloopig meer buiten de muren der kerk gedaan worden. Art. 3. De eeredienst binnen de muren moetende plaats hebben en niet in de aanpalende straten, zal er noch stoet noch vereeniging aan de kerkdeur mogen zijn. Mij dunkt dat onze gemeente bestuurders niet slecht zouden handelen wat in hunne oude pa pieren te zoeken en te zien or er geen reden bestaat dit besluit op te graven en in voege te brengen. Die aanhaling is oud maar de strijd van heden voor de geuzen is gelijk aan die van 72 tot 78. De geuzen zijn met denzelfden geest bezield. AAN de christene democraten xxxxil dje beweren betere christenen te zijn dan wij, catholieken, on door haat en wrok Diet zijn vervoerd gelijk de hel den van Ciiipka, willen wy het volgende I voorhouden getrokken uit den Wereld- brief van Z. H. Paus Leo XIII van 10 j Januari 1900. De politie,k is onafscheidbaar van de wetteo der zedeleer en van de gods- dienstige plichten. Door de politiek i moet men aliijd eerst van al trachten de belangen der catholieke Kerk, zoo krachtdadig mogelijk te ondersteuneu. Zoodra dus deze belangen bedreigd zijn, moet alle geschil tusschen catho- lieken eindigen. Eebs van zinnen en a van werken moet men dan den Gods- dienst ter hulp komeD, die bet alge- meen en hoogste goed is, waar al het overige moet ondergeschikt aan wezen. Overal moet meu mannen onderstou- nen, die gekend zijn als eerlijk cn rechtschapen en beloven de catholieke zaak te zullen voorstaan, om geene reden ware het toegelaten den voor- keur te geven aan mannen, die den a Godsdienst vijandig zyn. Hoe gaan de christene democraten stemmen voor den Senaat Gaan ze stemmen voor de liberale candidaten die de party vertegenwoordigen der vijanden van den Godsdienst, der papenvreters en vrijdenkers die de wereldsche vermaken meer beminnen dan het by woDen van Mis en Lof, die de kerken altyd van buiten bezien Nu, gaan wy eens ondervinden welke soort van catholieken, de groene christene democraten zyn 1 Provinciale Kiezingen. Algemeen heerschte in ons Cauton van Aalst bet gedacht dat geene andere dan de catholieke Partij bij de provinciale kiezingen candidaten zou aanbieden en dat zij als gekozenen zooder stryd zouden worden uitgeroepen. Wij zouden dus met eersten Sinxendag van den last zijn verschoond gebleven want blauwen en rooden hadden besloten aan 't strijdperk te verzaken. Doch wij hadden af te rekenen met den onverbiddelijken baat die de helden van Chipka tegen de catholieken hebben op gevat, met de wraakzucht en den geest van plagerij waarmeê zij behept zijn. Hoe meer wij den 27 Mei naderen, hoe meer ook gevoelen de verraders den grond van onder hunne voeten wegschui ven, hoe meer ook wordeu ze gewaar uat het laatste uur voor hen weldra zal slagon en zij voor altijd van 't politiek tooneel gaan verdwijnen I 't Zyn de laatste stuipen der verkwijnende groene judasserij I Zij bieden slechts twee candidaten aan, man nen van trekt aan 't koordeken Dat er hun eene bijna onafmetelijko buis te wachten staat lydt geen den mins ten twijfel... maar wat geeft het de helden dat anderen zich belachelijk maken, moesten ze dan toch hunne wraakzucht niet voeden Maar boe gaan de liberalen handelen in de provinciale kiezing Voor de catholieke candidaten stem men?... Zich onthouden?... Neen, wy durven wedden dat ze, byna als een man, hunne stemmen zullen gunnen aan hen die ze nu heden uitschelden voor dom- mekraten, volksverraders, lafaards, ver kochte zielen, de feniksen van elk zijn spel, waterdemokraten, heersch- en ik- zuchtigen, plaatskensjagers, ondankba ren die nu den dienst weigeren te bewij zen die zij, liberalen, hun bewezen heb ben bij de verkiezing van den af gestraften priester Daens Ja, zij, liberaleD, zullen stemmen voor de dommebraten, volksverraders, water- democraien, dwaze heethoofden, want hunnen haat tegen al wat catholiek is, verdooft in hen alle politiek eergevoel I IT W 7 P keer Baron van IX i L u Li li O der Brugghon, Minis ter van Landbouw verklaarde zondag 11., te Thielt in naam van 't catholiek minis terie. Geen vermeerdering van 't contingent vermeerdering die nutteloos zou ziju ge zien onze gewaarborgde onzijdigheid Geen gewapende natie Middelen om het vrijwilligersschap uit te breiden Vermindering van den diensttijd \orgoeding aan al de militianen zonder onderscheid Verbetering van 't regiem der kazer nen. Die verklaringen zullen vele kiezers gerust stellen Afslag van lasten.Wie zijn de schuld dat de Kamers geenen af slag hebben kunnen stemmen van de grondlasten, vermindering of afschaffing der belasting op deureu en vensters, ver mindering of afschaffing van de belasting op de peerden in twee handen De socialisten en liberalen die het door hunne eiudelooze en nuttelooze redevoe ringen, door cabaal, en verstooringen zelfs met trommel en trompetje belet heb ben. Doch de heer Minister van financiën heeft, in verschillige omstandigheden verklaard dat hij met november aanst. deze verscbillige vei minderingen of af schaffingen van lasten zou doen stemmen door Volkskamer en Senaat en ze toepas sen met 1 Januari 1901. De heer de Smet-de Naeyer is een man van eer en woord in den welken wy volle vertrouwen mogen stellen I... Militaire kwestie. Wij catholieken blijven voorstaanders van het nie mand gedwongen soldaat van eeu vrijwilligersleger. En in afwachting van ons ideaal te kunnen verwezenlij ken, eischen wij 1° Berperkiog der militaire lasten tot het strikt noodzakelijke voor de verdedi ging onzer onafhankelijkheid als volk en het handhaven der openbare rust 2° Verkorting van den militaire dienst tot deu noodigen tijd om den soldaat te vormen 3° Aanmoediging van de vrijwillige dieü8tncmiug eu verminderiog van 't jaar- lijksche coutingeot in verhouding van 't getal vrijwilligers 4° Vergoeding van 30 franks ter maand aan al wie in 't leger dient 5° Terugroeping onder de wapens der militianen in onbepaald verlof op tijd stippen die het voordeeligst zijn voorden landbouw en nijverheid 6° Herinrichting van 't reserveleger 7* Herinrichting en uitbreiding van 't krijgsaalmoezeniersschap 8° Eerbied voor de gewetensvrijheid van den soldaat. Vergunning aan de sol daten van tijd en vrijheid voor de be oefening van hunnen Godsdienst en het onderhouden der rustdagen. 9° Maatregelen om den zedelijken en stoffelyken toestand der soldaten te ver beteren. Ziedaar het catholiek programma in militaire zaken. De liberalen en sociaiisten willen de verzwaring der militaire lasten, het alle man soldaat gelijk in Pruisen. Dus onder den kreet :Leve het vrij willigersleger Niemand gedwon gen soldaat, allen gestemd voor de catholieke candidaten 1

De Denderbode | 1900 | | pagina 2