D H 8 B Provinciale Kiezingen. Donderdag 5! Mei 1900. 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 5475 CANTON VAN AALST. Model van stembrief. 1 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. CANTON^In AALST Verkiezing van 6 provinciale Raadsleden Heeren Kiezers onder nummer I Wetgevende kiezingen Schitterende Catholieke zegepraal. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31. en in alle Postkantoren des Lands. Cu i que guurn. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamera fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 30 Mei 1900. den 3 Juni 1900. Hier moet men stemmen Blancquaert De Hert De Vis Eeman Moyersoen Schelstraete PL A A TS VER VANGERS. De Clippele Lacompte Zondag aanst. wordt ge andermaal naar de stembus geroepen om over te gaan tot de verkiezing vaD 6 Leden van den pro vincialen Raad. Ome catholieke tiitelvoerende Candidaten eijn: De heeren Eeman Rudolf, Lid der be stendige Deputatie, Aalst. Blancquaert Alexander, Schepen, Lede. De Vis Karei, Eigenaar, Aalst. Schelstraete Camiel, Bur gemeester, Oordegem. De Hert Felix, Schepen, Aalst. Moyersoen Romanus, Ge meenteraadslid, Aalst. On se catholieke plaatsvervangende can didaten eijn De heeren De Clippele Benjamien, Burgemeester, Vleckem. Lacompte Modeste, Genees heer, Aalst. KIEZER§1 Moeten wij u zeggen wie de heeren zijn, wat ze in den Raad onzer Provincie heb ben gedaan Het grootste getal van hen, kent ge sedert lang, g'heht ze aan 't werk gezien. Ja, gelijk wij, hebt ge kunnen bestatigen dat ze altijd on in alle omstandigheden ouzc zedelijke en stoffelijke belangen met krachtdadigheid hebben weten te verde digen. Onze zedelijke belangen door dt toelagen die zij stemden ten voordeele van het vrije onderwijs, voor de teeken- en muziekscholen, voor liet landbouw-, nijverheid- en beroeps onderwijs Onze stoffelijke belangen door oooooooo oooooooo de stemming van hulpgelden tot het her stellen, heropbouwen en stichten van kerkgebouwen, hospitalen, wees huizen, enz. Door hulpgelden voor het stichten van maatschappijen van onderlingen bijstand Door de toepassing van 't minimum van dagloon by dc openbare aanbeste dingen Door hulpgelden voor de veredeling van 't runder- en peerdenras Door de stichting eener kas van her verzekering voor het vee Door de stichting van den Bond der Veekweeksyndicaten Door de stemming vao hulpgelden voor de verbetering van banen en wegen En men veriieze uit het oog niet dat al deze hulpgelden zijn kunnen toegestaan worden zonder de provinciale belastingen te moeten vermeerdereu,'t gene een onbe twistbaar bewijs levert dat onze Provincie door haren catholieken Raad met wijs beleid en zainigheid wordt bestuurd. En tot nog meer bewijs, voegen wij er bij dat men in Oost-Vlaauderen het minst belasting betaald van al de Provinciën. Onze candidaten, aftredende leden, hebben dus bet mandaat dat wij hen toe vertrouwden belangloos, eerlijk cn deftig volbracht onder alle opzichten. Zij zijn ons vertrouwen waardig geble ven en daar hst verledene de waarborg is voor de toekomst, moeten wij hen, uit dankbaarheid en genegenheid, met het nieuw mandaat vereeren dat zij bereid zijn te aanveerdeu, niet uit persoonlijk belang of eerzucht, maar wel om de be langen van burgers, landbouwers, am< bacbters en werklieden met iever, moed en krachtdadigheid iu 't bestuur onzer Provincie te verdedigen en er onze Vlaamsche rechten te handhaven. Wat de heeren betreft welke voor de eerste maal als candidaten optreden, de heeren De Hert, Moyersoen en Lacompte, 't ziju ook geen onbekenden voor het cathoheke Kiezerskorps. De heeren De Hert en Moyersoen heb ben ons, als Ledeu van den stedelijken Raad van Aalst 't bewijs geleverd van hunne grenzelooze toewijding aan de ver- dedigiug van onze belangen 't is gelijk op welk eebied en onder welk opzicbl. De beer Lacompte heeft ons als lid der provinciale Commissie van openbare ge zondheid, als geneesheer van 't Bureel van Weldadigheid menige blijken gegeven dat hij een overtuigde voorstaander is der volksbelangen. Zij ook zijn dus ons volle vertrouwen waardig waut wij mogen overtuigd zijn dat wij het maudaat van provinciaal Raadsheer aan geeue krachtdadigere, ieverige en belangloozer personen kunnen toe vertrouwen. STEMMEN wij dus allen als een man En wie zijn de tegenstrevers die tegen onze zoo verdienstrijko candidaten op treden Twee zoogezegde christene demo craten... Twee handlangers eener vei ra- derskliek aan wier hoofd, manDeo staan, die uit wraak, beersch- en baatzucht, gelijk de Brusselscbe geus Vanderkinde- reu, met den duivel der bel zouden een cartel sluiten om tot hun doel te geraken. De uitslag der kiezingen in ons Arron dissement heeft het andermaal bewezen. En hunne bestuurlijke kennissen?... Moeten wij bewijzen dat ze ver onder O staanNeen, nietwaar. Kiezers?.... Aan bun gezang kent men die groene vogels... Wij zeggen niet meer, want het ware dwaasheid er zich nog langer meê onledig te houden. Heeren Kiezers, uiet pana cheereu allen gestemd onder I%i' 1. HEEREN KIEZERS! nog een woord: In de kiezing voor onze heeren Sena- teurs hebt gij aan onze achtbare catho lieke candidaten eene verpletterende meerderheid geschonken. Het zelfde kie zerskorps moet opnieuw zondag aanstaan de optreden. Verpletteren wij andermaal de candidaten der groene verraderskliek, der bondgenooten van den liberalen beer Verbrugghen die, zonder 't cartel dat heimelijk tusscben baar, groene verra derskliek, en den troep van den MOL- MENSCH (L'Homme-Taupe) word ge sloten, wellicbt nooit als senateur zou ge kozen zijn geraakt.... Onder nummer 1 dus gestemd VreindenenLeve onze catholieke candidaten van 27 Mei 1900. De kiezingen van zondag 11., zijn eene zoo schitterende als roemrijke zegepraal voor onze catholieke Partij. God zij dank, de kwellingen, vervolgin gen onder zedelijk eu stoffelijk opzicht dio ons bedreigden, zijn afgeweerd... Het Belgische Volk heeft zync vrijheid, den algemeenen vrede onder de inwouers van eeD en 't zelfde vaderland, onze na tionale instellingen, ooze onafhankelijk heid als volk, den bloei van handel cn Dijverheid niet willen slachtofferen aan den baat der godverloocbenende logie- broêrs en aan de grijpzucht der roode anarchisten-bende. De Vlaanderen zijn Vlaamsch en Catho- liek en hebben getoond dat ze het blyven willen. Wy, catholieken, rekenden op eene meerderheid in de Volkskamer van ten hoogste een tiental stemmen doch zij is tot 18 gestegen. In den Senaat is de catholieke meer derheid 10 stemmen eu deze zal nog ver sterkt worden door de verkiezing dor pro vinciale senateurs. Andermaal is het bewezen geworden dat rle liberale partij meer en meer ver kwijnt, dat zij aan eene bloedeloosheid lijdt die haar onvermijdelijk ten afgronde voeren moet. Het maconniek liberalism hoopte in de E. V. het geneesmiddel te vinden dat redding brengen zou. Het smeekte er naar gelijk den visch naar water... Men heeft het toegediend op de voordeeligste wijze.. Reeds waren zijne leiders al aan 't droo- j men dat ze, volgens 't woord van Bara, krachtdadig liberaal waren, dat ze in den staatskaas gelogeerd en de uitdeelers van gunsten en profijten waren, maar zie droomen is bodrog en bij hunne ontwa king oestatigden zij dat bet reddende ge neesmiddel zooveel effect had gemaakt als eene visicatorie op een houten been. Liberalen I 't Volk heeft u veroordeeld! Gij ondergaat beden de straffen die gij maar al te lang hebt verdiend door uwe kwellingen en vervolgingen in zake van Godsdienst en Onderwijs, door uwe on draaglijke belastingen en rechten die ware afpersingen waren, door uwe ver achting van de buitenlieden en de uit buiting der werkersstanden. Men mag bet zich niet ontveinzen de roode socialisten hebben wel is waar gee- ucn vooruitgang gedaan maar men beeft bestatigd dat ze ook niet zijn achteruit gegaan. Het groot getal stemmen die de roode candidaten in de bevolkte centrums heb ben behaald toont aan dat het leger der sociale omwenteling machtiger is dan sommigen het wel denken en dat we meer en meer het tydstip naderen op bet welk er nog slechts twee partijen zullen be staan: de oude Catholieke Partij, welke het sociale vraagstuk in vrede wil oplos sen en de partij der revolutie met haren nasleep van moord, brandstichting, roo- verij en verbanning gelyk de Commune van Parijs het ons heeft ten toon gespreid. De Brusselsche ooafbankclijken maken een groep uit die uitsterven zal en binnen weinige jaren zal er nog slechts met moeite de herinnering van bewaard eijn gebleven. En de christene democraten, alias de groene socialisten, wel die zijn overal buiten te Aalst gevallen onder de verach ting die 't volk over heeft voor verraders en volksfoppers. Hier te Aalst is volksfopper De Backer gekozen geworden dank zy een groot ge tal liberalen en socialisten die de liberale candidatuur van ons Amourke Galle on genegen waren dc eenen uit nijdigheid en afgunst, de anderen uit wraak. In ons n' van zondag aanst. komen wij hier op terug. Cuique suum is onze leus. In afwachting dat wij ons de volledige uitslagen der Cantons va* ons Arrondis sement konnen bezorgen willen wy den algemeenen uitslag laten volgen. Zondag zullen wij dan den volledigen uitslag van ous Arrondissement alsook den algemeenen uitslag des fclands trach ten meê te deelen. SENAAT. Arrondissement Oudenaarde-Aalst. Caiboliuk kioscijfer 50200. Liberaal kiescijfer 25896. Catholieken. Gekozen M. M. Van Vrr-«kem en Raepsaet werkende leden de Kerchove, plaatsvervanger. Liberaal. M. Verbrugghen werkend lid en Bernaege, plaatsvervanger. VOLKSKAMER. Arron dissement Aalst. Calboliek kiescyfer 33.339 liberaal kiescijfer 7.430 verraders kiescyfer 10.717 socialisten kiescijfer 3189. Catholieken. Gekozen als werkende leden MM. Woeste, De Sadeleer, Bn Bethune als plaatsvervanger M. Vander Linden. Verraderskliek. Gekozen als wer- j kend lid M. De Backer als plaatsver- vanger Pie Van Schuylenbergh. De cijfers bewijzen dat de catholieken vau ons Arrondissement moedig hunne plicht hebben weten te kwijten en onze Partij in vooruitgang is. Iu 1898 bo- kwam onze meest bevoordeeligde catho lieke candidaat 31.402 stemmen heden is ons kiescijfer geklommen tot 33.339 ter wijl de meest bevoordeeligde candidaat der cartelisten, ia 1898, eeu getal stem men vau 22.985 behaalde on nu beden het kiescijfer van al die tegenstrevers te samen maar beloopt tot 21,336. Dus vermeerdering voor de catholieken 1937 stemmenvermindering voor do liberalen enz. 1649 stemmen. Eere en dank dua aan onze catholieke vrienden Nog een woord ten slotte Geachte lezers, wy roepen er uwe aaDdacht op iu. De roodo socialisten traden in 't strijd perk bij de provinciale kiezing des Can tons van Aelst iu 1894. Dit is de laatste maal dat ze hier voor eigene rekening optraden. Gezel Anseele bekwam alsdan 1794 stemmen. En men bemerke wel dat het dan de kiezers van 30 jarenoud wa ren die uitspraak deden. Nu, heden dat het jongere kiezers korps aan de beurt kwam, behaalden de socialisten candidaten maar het kiescyfer of stemmen 931, verschil in min 863 stemmen. Zijn de rooden hier dan bijna de helft weggesmolten? Vooruit en de Aalstersche roode chefs .beweren dat hun getal overal aangroeit.. Waaraan moet die smelting dan toegeschreven worden Pie kan beweren dat ze naar de groene kliek zijn overgeloopen maar men spreekt van duimkruid.... Moeten wij zeggen dat het lokaal der liberale associatie er zoo treurig uitzag als een doodenbuis Geen liberaalje was te zien of te hooren. Alleen de mol- raensch V Homme-Taupe en zijne aanhan gers waren hier en Jaar vergaderd en lach ten heimelyk in hunne vuist om de gova- rendheden van hunnen pneus Amourke.. Ware Amourke gekozen, 't ware feest geweest, want de Baas van 't liberaal lokaal had stoof, stoelen, tafels, banken uit den weg geruimd opdat men dansen konne. Maar 't was lö ló De bitter wei nige bezoekers zaten malkander te boky- ken gelijk steenen beelden tot zich zeiven zeggende Wij moeten toch mannen zyn van princiepen om zeiven onzen candidaat in den kiesketel te helpen... Op en rond Chipka heerschte. ondanks de verkiezing van De Backer, eene dood- sche stilte. Men verkeerde er in eene koortsachtige spanning... Van vreugde verviel men in verslagenheid en van ver slagenheid in vreugde naar mate or hoop volle of slechte tijdingen uit Brussel wer den geseind. Op zeker oogenblik was men zoo verzekerd van den triomf vau den merteleer dat men zelfs eenigen tijd mu- ziekgespel op Chipka hoorde maar ein delijk kwam de Jobstijdiog Priester Daens gebuisd S Gebuisd I Gebuisd 1 I herhaalde Pie 1 Die oübewaarders I.. die schelmen, die... Ach Woesto, gekozen I De Sadeleer go- kozen 1 Betbuue gekozen I... Mijne vyan- den gekozen II... Maar, Pie man, De Backer is ook gekozeD.... Ja, De Backer is ook gekozen... maar onzen Dolf zit met Galle in de valle Ja,... in... de... valle 1... en wie heipt er hem uit Onze Pie verviel in sombere gepeinzen, zich van tyd tot tijd de borst kloppend stoterende Mea culpaMea maxima culpa Judas heeft zynen God verra den eu ik mijue partij en de overtuiging van mijn gansclie leven verloochend.... Eindelijk trok onze Pie naar zyne pijp, dekte zich tot over den kop uit vrees dat de steenen der liberalen hem, gelijk in vroegertyden, zouden treffen... Onrustige slaap volgde iets eigen aan eene vorra- derszieldie aan boeten is.... Bij de socialisten geeno beweging, 't was als of er geeue kiezing hadde plaats gehad.... Bij ons, catholieken, was het triomf overal... blij geschal... Wy, catholieken, mochten zeker wel jubelen en feesten?... Onze tegenstrevers hadden immers den koek onder elkander verdeeld;ze stelden O

De Denderbode | 1900 | | pagina 1