Donderdag W Juni 1900. S centiemen per nummer. 54s,e Jaar 5477 Mill m HES SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. Waar 't rad i kaal liberalism heên vaart D E Geheime sekten in China. Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijftin bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Cuique -."iiiii. Per drukregel, Gewone 45 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisae op 8' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden «net teruggestuurd. fteeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 13 Juni 1900. 't Val Diet te ontkennen de uitslagen' der Kamerkiezingen hebben 't ontegen sprekelijk bewijs geleverd dat de liberale partij overal zicht- en tastbaar meer en meer verkwijnt. Zekere ernstige liberale organen be- keDDen het en sporen zelfs de oorzaken op van dit doodeud verval hunner partij. Het Journal de Liége onder anderen heeft die taak op zicb genomen en komt tot bet besluit dat do oorzaak te vinden is in de al te groote toegevendheid voor de radikalen, alias, de baantjes-vooruit. Ziehier waarop het Luikscho liberaal orgaan zich steunt, om zijn besluit te staven Het liberaal-radikaal-socialistisch verbond, zegt bet Journal, ware bet ze kerste middel om de dichtgesloteu ran gen van het klerikale leger nog te ver sterken. 't Is waarlijk de moeite weord do be schouwingen van het liberaal orgaan te kennen wij laten er dus bier eeuige uit treksels van volgen Elke stap, zegt het Journal, door de liberalen nader tot de socialisten gedaan, ODtneemt bet liberale leger behoudsge zinde elementen, die zich bij de klerikale partij aansluiten. In werkelijkheid bestaat er eene be stendig verschil van zienswijze in de libe rale groep, tusscben bet werkzame, jonge, geestdriftige element en 't burger-element dat altijd de voornaamste kern onzer macht heeft uitgemaakt. Zeker gaat onze genegenheid vooral tot de eerste groep, omdat deze meer leven en geestdrift bezit, maar zonder de tweede zijn wij onmachtig, en de poli tiek is niet uitsluitend eene zaak van gevoelen. De strijdende liberalen, met edel moedige denkbeelden bezield hebben ge tracht, vooral in de laatste tijden, de genegenheid der werklieden te winnen men moet bekennen dat zij er geenszins in gelukt zijn, en dat tie socialisten, die min nauwziende cd milder met niet te verwezenlijken beloften zijn, ben altijd zullen voor zijn op den Damascusweg der volksgeliefdbeid Wellicht zal dit duren tot op den dag dat de socialisten zullen verplicht zijn hun programma te verwe zenlijken. dat wil zeggen zeer lang. Deze nieuwe richting van bet libera lism, door de radikalen ingehuldigd, en in zekere mate door de liberalen gevolgd, heeft de uitslagen niet opgeleverd, die men ervan verwachtte. - De Expressmet zijne gewone driest heid, deed daags na de kiezing uitschij nen, dat, zoo zij do vrienden te Luik be zweken, zij nochtans de leiding van het liberalism hadden veroverd in tal van arrondissementen, vooral in bet Vlaatn- scho land, waar vele liberaleu het pro gramma der radikalen hebben aangeno men Dat is de waarheid, maar het blad vergat er bij te voegen, dat bet joist in die arrondissementen is, dat bet libera lism meest achteruitgaat, een tastbaar bewijs van de tegenspraak die bestaat tus scben de redevoeringen en de stemmingen der liberalen. Dit is het geval te IJpereu, waar het getal liberale stemmen van 13,938 in 1894 op 8,237 daalt in 1900, en waar de caudidaat van gevorderde radikale kleur, maar gekozen werd, omdat er twee cleri- kale lijsten tegeuover elkander stonden. Zelfde toestand te Roeselare 10,624 liberale stemmen in 1894, tegen 6,983 in 1900 te Sl Nicolaas, te Dendermonde, te Turnhout, te Aalst, te Toügeren, waar wij geen enkele gekozene hebben, hoe wel wij, volgens de cijfers vau 1894, er oenen moesten bekomen. Wat scbynt aan te duiden dat voor vele dezer arrondissementen het radica lism der candidaten ods een gedeelte van 't kiezerskorps heeft doen verliezen, 't is dat wij voor den Senaat, met candidaten die over 't algemeen gematigder waren, eenen uitslag hebben bekomen, die mer kelijk beier is. Om zijne gezegden te staven haalt bet Journal de cijfers der stemmingen aan en vervolgt daarna aldus Het is te Charleroi, te Bergen, waar de liberalen bet meest naar links zijn af geweken, dat wij de uitslagen aantreffen die onze partij het minste gunstig zijn, Om bet radicaal element voldoening te geven, hadden de liberalen te Doornik den uittredenden Senator M. Hardenpont, die verdacht werd van gematigdheid, uit- Deze cijfers schijnen klaarblijkend aan te toonen, dat de radikale richting van het liberalism, die de partij rechts stem men doet verliezen, zonder dat deze ver goed worden door andere, links op de socialisten gewonnen. Sloten de liberalen zich bepaald bij de socialisten aan, dan zou dit verlies nog belangrijker zijn dit ware bet zekerste middel om de catbolieke meerderheid nog te doeu aangroeien. Het Journal de Liége bevestigt dus grootendeels wat De Denderbode meer dan eeDS heeft beweerd. Hier te Aalst gebeurt ook wat men overigens overal elders ziet gebeuren. De behoudsgezinde en gematigde liberalen, om beter te zeggen, de liberalen van 't oud bedde, worden overlommerd door de firma Anker en Zonne Leêrken en Top- ken en C°ie. De eene toegeving volgt de andere op en zoo zal men eindelijk in volle roode water varen, tot dat bet libe ralism zal schipbreuk lijden en er einde lijk in verzwolgen worden. Zullen de behoudsgezinde liberalen dan toch met blindheid geslagen blijven Het gevolg daarvan is geweest, dat de liberale stommen voor de Kamer ge vallen zijn van 23,248 in 1898 op 20,237, terwijl de clerikale stemmeu klommen van 17,967 tot 21,242, en dat de catbo- lieken de liberalen den tweeden zetel ont namen, waarop deze gerekend hadden. - Te Charleroi, waar men M. Bertaux de voorkeur bad gegeven tegenover M. Giroul, die meer gematigd is, dalen de liberale stemmen van 22,121 op 18,048, terwijl de clerikale stemmen stijgen van 34,221 tot 36,286. E M A R L I T T (NA VERTELD 37"' VERVOLG. Nu dan, zooals ik zeg is het, het heeft mij altyd zeer gedaan, als het later bleek, dat er aan zoo'n schoon meisje, dat ik in mijn hart had opgenomen, een steek los was en de men. scheu haar met den vinger nawezen, gij hoeft niet op zij te gaan, vervolgde zij, naar het meisje ziende, dat zacht achter haar omging naar de deur toe en evenals onlangs op den rijweg bij den molen hield de dikke vrouw het meisje bij den tip van haren voorschoot vast. Wat ik zeg, paBt ook op u.... nu gij de oog lappen niet op hebt, kan men zeggen, hoe gij er uitziet. Gij zijt eeu schoon meisje, dat moet zelfs de nijd toestemmen. Op mijn woord, men zal lang zoeken, eer men z'oon gezicht vindt. Zy hield een oogonblik in, letterlijk ver bluft, want het meisje rukte zich bij de leste woorden den halsdoek af en trok hem over het hoofd. Maar nu maakte zich een heilige Het gouvernement der beulen en der dompers. Van tijd tot tijd moeten de liberale bladen, misschien onwillekeurig, toqfi de waarheid schrijven over de conservatieve regeering. Woensdag nog twee voor beelden De Opinion wijst op het koninklijk be sluit, waardoor de jaarwedde der lagere officiers van bet voetvolk en van den plaatselijken staf, der officieren boek houders en van de administratie en der veeartsen aanzienlijk verhoogd wor den. Ziedaar, zegt de Opinion, de eerste stap tot de eenmaking tier jaarwedden, ont worpen door M. Vandenpeereboom. De jaarwedden in kwestie worden ver hoogd met ongeveer de helft van bot meerdere, dat de officiers der bijzondere wapens van gelijken graad trokken. Het besluit beeft terugwerkende kracht sedert 1 Januari 1900. Ziedaar boe het gouvernement der beulen de officiers behandelt. De Réforme richt naar aanleiding der kiezingen het volgende compliment tot bet Bestuur van posterijen en telegrafen: Wij vergeten in onze dankbetuigin gen en gelukwenschen de ambtenaars niet van dit modelbestuur, waarover het land mag fier zijn. Wel, wel, wel 1 En wij die altijd in de liberale gazetten lazen, dat het gouverne ment der dompers heel den dienst bad kapot gemaakt !!l Het Hemelsche rijk doet wederom van zich booren en herinnert ons den tijd dat wij allen gelden bijdroegen om de kin deren van Cbina te verlossen uit do klauwen der mandarijen. Deze, niet meer in staat zijnde hunne gruweldad en te begaan, hebben eenen omweg gezocht om hunnen haat tegen de vreemdelingen bot te vieren zij heb ben de geheime maatschappijen welke in Cbina oneindig talrijk zijn, aangezet de vreemden te vervolgen. Zoo is het dat de Boksers eene sekte die openlijk voor doel beeft het lichaam in het boksen (van daar hun naam) te oefenen reeds vele Europeanen vermoord hebben, die in het rijk der gele menschen wonen en er hun brood ver dienen. Verscheidene Belgische ingenieurs en bandelaars worden ook bedreigd, zoodat alles wat in Cbina gebeurt ons belang moet inboezemen. De regelen die vol gen zullen daarom welkom geheeten wordeu De keizerlijke macht van Peking wordt op zeer onvolmaakte manier in de pro vinciën uitgeoefend elke gouverneur, onderkoning dezer gouwen, is volkomen meester, op voorwaarde dat hij zekere verplichtingen volbrenge. Die onder koning heeft luitenanten, plaatsvervan gers onder zijne bevelen, insgelijks heel vrij in hun doen en laten ten opzichte der bevolking, zoolang zij den vastgestelden tol opbrengen. Aldus wordt het gezag verdeeld en onderverdeeld, alzoo groeien en verme- nigvuldigon de dwingelandij en de redens tot ongenoegen en lijden voor het volk, dat in Cbina zoowel als in andere landen wordt uitgebuit. Degenen die te klagen hadden, kregen bet gedacht zicb te vereenigen, elkander's ongelukken mede te deelen en gezamen lijk de middelen te beramen om er een einde aan te stellen. Aldus zijn sekten ontstaan die hunne geheime bijeenkomsten, teekenen en ge bruiken bezitten, en een soort vrijmet selarij uitmaken. De bijzonderste dezer geheime vcreeni- gingen beeten Drijvuldigbeid De dolk n De sekte der messen De Waterlelie en de nog meest gekende heet Hemel, Aarde, Menscb. De Chinees wat men er ook over denke, staat onder oogpunt van geestesontwik keling niet ten achteren by ons. Hij denkt toorn van do anders zoo bedaarde vrouw meester. Wat Is het een ongeluk of eene schande als een eerbare vrouw n in het gezicht ziet, wat een heilige Zeg eens, zijt gij in het boschwachtershuis ook zoo verlegen Een luide uitroep van Louise sneed deze strafpredikatie af.... Door de driftige bewe ging, die het meisje maakte, was het losge raakte lint van haar hals op den grond ge vallen. Zij zelve, evenmin als de verbitterde vrouw had het gemerktmet des te meer aandacht was M. Markus het afglyden van het lint gevolgd en na raapte hij het sehiely k van den grond op er hing een gouden muntstok aan, op welks gezicht Louise den juichkreet liet hooren. Op dit oogenblik viel ook de oogslag van het meisje op het goudstuk, dat aan het lint bengelde. Zij voelde eensklaps met beide han den aan haar hals. Dat is mijn pronkdukaat, sprak zij be daard en stak er hare rechterhand naar uit. Zoo de uwu Hoor eens, meisje, dat wil er bij mij niet in. Hoe komt ge aan dit kostbaar stuk vroeg jufvrouw Griebel, ter wijl zij de onthutste Louise bedaard op zij Btiet, om de zaak zelf af te doen. Dien pronk dukaat ken ik zoo goed als iets hij behoort aan mijne Louise, zoo zeker als tweemaal twee vier is... Zulke oude familiestukken loopen niet bij boopen op de wereld rond dat heeft onze oude mevrouw zelve gezegd, toen zij mijne kleine den dukaat om den hals hing dat ging heel plechtig in zijn werk, ik voel nog eene koude rilling als ik er aan denk... Kom, zeg het maar 't is heel de wereld niet gij hebt den pronkdukaat vóór het huis gevonden, en gij zijt bezweken voor de verzoeking, om ook eens te zien, hoe zoo'n schoon stuk zoo staan. Het meisje werd bleek over geheel het aan gezicht. - Gevonden sieraad dragen is even goed als stelen, bracht zij met moeite uit. O wat... stelen herhaalde de kleine dikke, het hoofd schuddende. Wie zegt dat, dwaas kind Daar ziet gij niet naar uit. Een ervaren vrouw als ik weet op het eerste ge zicht, wsar Abram de mosterd haalt- Als gij van zakken en biunenpalmen hieldt, zoudt gij wel wat beters aan het lijf hebben. Maargij zijt jong, en dan is een beetje ijdelheid te verontschuldigen. Ik zal er u niet leelijk voor aanzien. Maar ik ben toch tevreden, dat wij den pronkdukaat terug hebben. Zorg dat gy ze voortaan beter vastbindt, Louise Deze is geen geval sprak het meisje op vasten toon. Dan zou uwe dochter een sieraad dragen, dat haar niet toehoort. Het is sedert jaren mijn eigendom sprak zij, zich tot den landheer wendende, en nu.... het moet en zal bewezen worden, bet is afkomstig van do oude j boutvesterin. Bezie den «tempel eens. Het is op eene andere wijze maar zoo goed als wij. Heeten wij hem barbaar, hij ook vindt redens om ons dien scbandnaam toe te werpen onder het oogpunt waarop hy zicb plaatst. Wij zoeken onzen trots in het geweld der wapens in Cbina wordt de krijgs man verfoeid, de geleerde is er bem in achting voor de geleerdheid, de verwor ven graad, het doorgestaan examen wor den den menscb zoo boog aangerekend als eenen gewonnen veldslag en het bezit van millioenen. Zeker is bet dat er daar te veel geleerden zijn ten aanzien der be volking, en aldus loopen er voel die met buune wetenschap en kennis tocb nood lijden. Deze laatsten juist staan in het Hemelsch Rijk aan het hoofd der sekten en geheime genootschappen. Men heeft gezegd dat het doel dezer bijeenkomsten voornamelijk was den vreemdeling uit het laud te dringen of te houden. Dat kan gemakkelijk waar zijn en is uitlegbaar. Vooreerst hebben de mandarijuen tot dien toestand bijgedragen door gedurig den baat jegens de vreemden aan te bla zen en te voeden. Zij schreven hun de gedurige verzwa ring der lasten toe en de werken door den Europeaan in het Hemelsch Rijk uit gevoerd,hebben groote schade, niet alleen aan de bestaande gebruiken, maar nog aan de belangen van duizenden Cbineezen toegebracht. Zie bijvoorbeeld den ijzerenweg. Vroe ger geschiedde bet vervoer op de een voudigste manier, de koopwaar werd boodscbappers, arbeiders en werklieden op den rug geladen en alzoo geraakte zij tot bestemming. Natuurlijk,daar waarde ijzerenweg verschijnt vallen duizenden menschen zonder brood en moet de stoom thans nog op de binnenvaart toe gepast worden, dat voorspelt jarenlangen nood voor al degenen welke nu met hun- na talken op bet water bunnen kost ver dienen. Dat alleen legt dus het ontstaan van sekten als boxers en andere geheime ge nootschappen uit. Wat heeft men al over deze vereenigin- gen gewaweld en geschreven eu verteld Volgens de eenen zijn zij eene geheime sekte van onderlingen bijstand, voor anderen een soort anarchisten. Een mandarijn verzekerde dat de muiters allemaal boeren waren, welke men boxers heet, omdat zij bij bet vechten slechts hunne vuist als wapen aanwenden. De lijn Peking-Lou-Hiu is aan een Bclgisch-Fransch vennootschap afgestaan. een van de eerste siciliaansche goudmuntei uit de twaalfde eeuw. Juist, bevestigde hij. Ik ken die, het onderschrift luid Sm tibe, Christk, datus, Qukm tu regis, istb Ducatis, voltooide zij. Hij glimlachte en legde den pronkdukaat in hare hand. Gij hoefdet dit bewijs niette leveren... Slechts een ding verwondert mij dat uwe meesteres ook vlagen van edelmoedigheid hebben kon en bare dienares met het Bchoone aandenken barer overledene vriendin laat pronken. Het meisje zweeg en bloosde, en terwijl zij den onder de kin gebonden doek weêr los maakte, logde zij het lint om den hals. En moet ik dat nu maar bedaard en stom als een visch aanzien? riep jufvrouw Griebel verontweerdigd en wees naar de bruine vingers van het meisje, die haastig de einden van het lint tot een kuoop strikte. Ik moet bet dulden dat de meid van den schont voor mijue oogen zicb den pronkdukaat om hangt, die mijn Louisje driejaren lang alle dagen om haren hals gehad heeft En dat alleen, omdat die nnftige deern slim genoeg geweest is, het versje te onthouden, dat er opstaat? Ik zou het nietkuuDsn opzeggen, dat heken ik rechtuit, ul sloegt gij my dood, M. Markus. Ik heb my nooit met dat koeter- waalsch opgehouden ik ben van echt duitsch bloed, wat gaat mij my die fransche poespas aan. Maar het is latijn, moeder zegde de kleine Lonise, en zy sloeg hare armen om den hals der opgewonden vrouw. Nu, fransch of latyusch, dat is mij het zelfde. Hou maar stil, kleine vleister 1 ik laat mij ditmaal niet van myn stuk brengen. Ik vind het alleB behalve schoon van u, M. Mar kus, dat gy voor zoo'n jonge deern, die hier komt binnenloopen, tegen eene rechtaohapen vrouw party trekt, 't Is maar goed, dat gy geen koning Salomon zjjt, van wien wij in 't oud testament lesen neem my niet kwa lijk M. Markus, maar om 100 een vonnis te vellen, heeft men bewijzen üoodig. Ja, lach maar, lach maar toe, ik neem het u niet kwa lijk. Ik weet, dat ik het lest zal lachen... Het meisje zegt, dat hel de pronkdukaat vau onze oude mevrouw is, en de meid van den schout, zooals ze daar Btoat, is hier eerst gekomen, lang nadat de opperhoutvesterin begraven was. Zou de zalige dame misschien pronkdu- kateu uit deu hemel naar beneden gestrooid hebben ea dan nog wel voor iemand, die zy by haar leven nooit onder de oogen gehad heeft? Maak mij dat niet wys En hoeveel van die dukaten zou de oude dame wel gehad heb ben Men kan er zich toch den hals niet me4 vol plakken men draagt er toch maar oen tegelyk.... (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1