Donderdag 21 Juni 1900. 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 3479 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst HEID VAN DEN SCHOUT GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ZEDELOOSHEID en ZELFMOORD. De gebeurtenissen in China. DE LANDBOUW. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamem fr. 1,00; Vonnisse op 'i* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den Gijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 20 Juni 1900. Wie durft het betwisten Neen I niemand, zeggen wy, zal durven betwisten of loeehenen dat de zelfmoor den in Frankrijk vooral en ook elders heden talrijker beatatigd worden. In deze laatste 20 jaren zijn de zelf moorden in Frankrijk 18 ten honderd ver meerderd. En de oorzaak Die 8chrrikwekkende uitbeiding is geenzins in verhouding der heerschende ellende, want de maatschappelijke toe standen zijn verbeterd sedert 20 jaren in Frankrijk gelyk elders. Zekere geleerden schrijven de zelf moorden grootendeels toe aan de gevolgen eener zenuwkwaal die meer om meer het mensebdom aantast en de verstandelijke vermogens van velen krenkt en ze op hol brengt. Daar kan wel iets van zyn, daar de zenuwkwalen veelal de gevolgen zijn van 't misbruik van sterke dranken 't welk op onze dagen zoovele ongelukkigen maakt en ze vroegtijdig ten grave voert. Wy denken dat de grootste oorzaak te vinden is in het steeds meer en meer woeden der goddeloosheid en van haar gevolg de zedeloosheid. Sedert jaren en jaren ieveren de libe rale macoDnieke logiën onverpoosd om, door allerhande middelen en voornamelijk door 't ongodsdienstig onderwijs en de zedelooze drukpers, aan de opkomende ge slachten, aan de jeugd, alle godsdienstige en zedelijke gevoelens uit hart en geest te rukken. Sedert jaren en jaren hebben de land bestierders de zedeverdervers ongestoord hun helsche gift laten verspreiden ze hebben ze zelfs ondersteund, de hand geleend om de menigte aan hare ehristene plichten te onttrekken en ze aan hare driften ten prooi te laten. Sedert jaren en jaren hebben zij ge werkt en werken nog voortdurend om aan den mensch tè ontrukken datgene wat hem in stonden van druk en weedom tot troost steun en sterkte moét verstrekken en hem den last van het leven dragelijk maken, wij bedoelen het geloof cn de hoop op een ander beter leven hierna. Geen geloof meer 1 geen hoop meer geen sterkte meer En dan bij den minsten tegenspoed, bij de eerste ontgoocheling die hem treft, ontbreken hom onvermijdelijk de moed, de noodige wilskrachthij vervalt in wan hoop eu zegt lijk Voltaire leert Wanneer men alles heeft verloren, wanneer men geen hoop meer heeft, dan is het leven een last en de dood eene plicht. Ja de zelfmoord wordt dan het ramp zalig lot. Ongeloof, zedeloosheid, losbandigheid, ziedaar de oorzaken van de vermenigvul diging der zelfmoorden vooral in Frank rijk. Zedeloosheid en losbandigheid zijn de natuurlijke gevolgen der vrijdenkerij. En de vrijdenkerij is de vrucht der libe rale princiepen. Het liberalism is de eerste en voor naamste oorzaak van de kwalen die onze hedendaagscke samenleving op zedelijke en stoffelijk gebied zoo zeer teisteren.... Wie kan dat tegenspreken Brussel, 16 Juni. De gebeurtenissen in China vergen meer en meer de aandacht van het pu bliek, dat ze met onrust gadeslaat. Meer dan andere landen moet België belaDg stellen in deze gebeurtenissen, want het heeft weinig gescheeld of onze landgenooten waren er de eerste slacht offers van. Zooals men gezien heeft waren de vijan delijkheden der Boksers in de eerste plaats gericht tegen den spoorweg, die aldaar door een Fransch-Belgisch con sortium wordt aangelegd en die Peking, de keizerstad, moet verbinden met Han kow, het grootste handelsentrepot van China. Volgens inlichtingen uit goede bron was de toestand van het Belgische perso neel, dat er aan werkt, als volgt Er varblyven daar een vijftigtal onzer landgenooten, ingenieurs, landmeters, meestergasten, werkopzichters, enz. Geheel het personeel staat onder 't be stuur van eenen Luxemburger, M. Jadot, hoofdingenieur van den aaDleg. De geldelijke kant van de onderneming is in handen van eene maatschappij, ge vestigd te Brussel, onder den titel - So- ciété d'études de chemiu de fer en Chine. Dczo maatschappij is geheel gerust ge steld over het lot harer agenten. Geen enkel Belgisch ingenieur of be diende is onder do slagen der Boksers gevallen. Toen de inval der Chineesche bandieten E MARLITT. (NA VERTELD). BS"* VERVOLG. Men draagt er ook negen aan een gon- den ketting, zooals er een in de nalatenschap mijner tante voorhanden is, weerde Jnfvrouw Griebel viel de landheer haar met eene men- geliDg van humor en lastigheid in de rede. Ik zal later inderdaad de verlangde bewijzen brengen, gij zult n zelve overtuigen, dat er twee goudstukken aan de ketting ontbreken, en er is geen twijfel aan, of een ervan is op de pachthoeve ten gescbenke gegeven. Of wilt gij ontkennen, dat daar menschen wonen, die in nauwe betrekking tot de overledene ston den Neen, dat zal ik wel laten. Dus wezen lijk negen goudstukken aan éése ketting, en allen gelijk vroeg zy op zachteren toon en eenigszins uit het veld geslagen. Ja zie, dat heb ik niet geweten, vervolgde zij, om zich te verontschuldigen, terwijl zy de schouders op trok. Onze oude dame hield er niet van, om plaats had, waren zy verdeeld op twee plaatsen de eenen werkten in 't noorden, aan het gedeelte, dat van Peking naar Hankow loopt. Deze weg was aangelegd op eenen afstand van twee honderd kilo meters. Aan het tegenovergesteld uiteinde 't is te zeggen te Hankow, werkt de tweede groep onzer landgenooten. Dit zuidelijk gedeelte is reeds gevorderd tot den 210 kilometer. Dat maakt 410 kilometers die, aange legd zijn, van eenen spoorweg die er 1300 lang moet worden. Het eerste gevolg van den aanval der Boksers is geweest, den aanleg van het noordelijk gedeelte der lijn te doen op houden. Als vreemdelingen bedreigd zijnde, hadden onze landgenooten slechts den tijd te vluchten zij hebben zich naar Tien Tsin begeven, waar zij onder bescherming staan van de Europeesche consuls eu der troepen, door de verschillende mogend- beden gezonden. Langs den kant van Hankow daarente gen is alles tot nu toe kalm gebleven en geen enkele Belg is verontrust. De hoofdingenieur was daar met de tweede helft van zijn personeel, er de aardewerken besturend, welke met groo- ten iever worden voortgezet. Men moet weten dat, zoo de onderne mers Europeanen zijn, het Chineesch gouvernement hen verplicht heeft Chi neesche werklieden te gebruiken. Men telt niet minder dan 5000 koelis, welke arbeiden aan de aardewerken in het gedeelte van Hankow naar het noor den. De hoofdingenieur, vernomen hebbende wat er gebeurde in den omtrek van Pe- kiDg, spoedde zich daar heen, en hij moet zich thans te Tien Tsin bevinden. 't Is een dapper man en de telegram men, die hij naar Brussel heeft gezonden, drukken het vertrouwen uit dat de werk zaamheden spoedig zullen hernomen wor den. Maar M. Jadot rekent op de bescher ming der Chineesche overheden en men heeft ongelukkiglijk maar al te veel reden om ze te mistrouwen. Zij ziju zichtbaar de boksers genegen, en wie weet of wij niet spoedig zullen hooren dat de oorlog is uitgeborsten tus- schen China en de mogendheden, onder de muren van Peking. Natuurlijk wordt er te Brussel veel over die gebeurtenissen gesproken. Men herinnert tevens dat achttien maanden geleden eeu Belgisch missionna- ris, Pater Victorinus (ziju familienaam zich met allerhande sieraden te behangen goede hemel, voor wie zon zij het ook gedaan hebben By de kermis van Tilroda, die ook voor het goed van het Hertenveld geldt, was bovenverdieping van het huis altijd twee dagen potdicht, en geen musch, laat staan een kermisgast zon een kmimel in de etenkas boven ons gevonden hebben zij hield niets yan drukte en ijdel vertoon.... Nu ja, zoo zal het wel zijn. De vrouw van den schout, of misschien jufvrouw Franz, heeft den anderen pronkdukaat gekregen. Maar nu vraag ik hoe komt hij aan dien hals, weet gij het mis schien, jufferke sprak zij, over den schouder naar het meisje ziende. Ik kan toch niet ge- looven, dat de dames op de hoeve het ruBtig aanzien, dat de meid hare sieraden omhangt En dat in de week, onder het hooien en schrobben en schuren en bij zoo'n verschoten schijntje, dat u gauw van het lijf zal vallen, 'tis al te gek.... Maar moeder viel Lonise in, om hare moeder te sussen. De oogen van het jonge meisje waren onaf gewend op de nuffige deerne gericht, die bij alle vernederingen, welke zij zich moest laten welgevallen, geen oogenblik hare fiere hou ding had prijs gegeven. Dit klinkt alles zoo beleedigend, gij zyt anders zoo goed en medelijdend en kunt nie mand met tranen in de oogen zien. De dames op de pachthoeve hebben in allen geval den pronkdukaat ten geschenke gegeven.... was Jau Delbrouck) in Chiua vermoord werd, met eene ongehoorde verfijnde wreedheid. Ons gouvernement deed protest aantee- kenen te Peking, maar men heeft niet vernomen dat er gevolg is gegeven aan die klacht. De jonge priester heeft de palmen van het martelaarschap verworven, en de Kerk zal hem misschien eenmaal op hare altaren plaatsen. Maar dat is geene reden, dunkt mij, opdat het menschelijk gerecht zijnen loop niet hebbe. De bandieten, die eenen weêrloozen priester hebben gemarteld en vermoord, waren minstens zoo schuldig als de Bok sers, en door deze misdaad ongestraft te laten, niettegenstaande onze officieële reclamaties, gaf het Chineesch gouverne ment reeds den maatstaf van het vertrou wen, dat men in zijn woord mag stellen. De mogendheden. Tot hiertoe zyn de mogendheden, die in China tusschen beiden komen om het leven hunner landgenooten te be schermen, nog altijd eensgezind. Dat zal zoo zijn, hopen wij ten minste, zoolang er enkel kwestie zal zijn van een einde te stellen aan de tegenwoordige cri sis en China te verplichten aan de Euro peanen de waarborgen te geven, welke in elks voordeel zijn vastgesteld. Maar moest men dit program verlaten, om de wederzijdsche heerschzucht te vol doen, dan zou alles te vreezen zijn. Men merkt in deze crisis vooral de ge dwongen heading op van Engeland, 't welk stellig nooit zoo diep zal betreurd hebben, dat al zijne militaire krachten in den on- gelukkigen en voor hem zoo vernederen den oorlog tegen de Boeren zijn betrok ken. Al de misslagen der naties worden in deze wereld geboet, zelfs wanneer de zegepraal ze met hare voorbijgaande gunst schijnt te bevoordeelen. En niet minder critiek is de houding der Vereenigde-Staten. Zij hebben nog niet gedaan met de kolonies, die zij Spanje hebben ontnomen en zien zich verplicht werkelooze troepen t« Manilla te houden, welke zy in China zoo nuttig hadden kun nen gebruiken. Handelsblad Treurige verjaardag. Het was dijDsdag 19n Juni, den 35n verjaardag der dood van keizor Maximiliaan, echtgenoot der prinses Charlotte van België en broêr van keizer Frans-Jozef, van Oostenrijk. Ten geschenke gegeven herhaalde Jnf vrouw Griebel misnoegd. Zoo'n ervaren kie ken, wil ook nog hare wijsheid uitkramen, en het is toch alles zonder Blot of zin.... Goede hemel, op de hoeve, waar schraalhans keu kenmeester is, waar ze 's middags niet eens potje koffie op het vuur hebben en waar de oude heer in een kamerjapon rondloopt, met zooveel lappen en stoppen zit, dat precies eene landkaart gelijkt daar zullen ze aan de dienstboden dukaten geven wel zeker, dukaten Wat zyt ge toch een gans, 't is waar, ik kan niet goed natte oogen zien, maar zie me die zwarte daar eens die hebben geen tranen. Zij hield in en zag naar den landheer, die de band naar haar uitstrekte, om haar te beletten verder te gaan, maar zijn boos ge zicht hield haar niet tegen. Nu, wat hebt gij op mijne woorden aan te merken, M. Markus vroeg zij zeer ge moedelijk. Ziet het verstokte meisje er naar nit, oi ze ooit in haar leven natte oogen ge had heeft Er zit niets anders dan de duivel van den hoogmoed in dat ziet op my en mijns gelijken neer als op het stof van den weg. Met zulken heb ik geen meêlyden ik zon hnichelen, als ik anders zegde. Voor de reet wil ik my niet boos maken. Onze pronkdu kaat is het niet, dat zie ik wel in, en aan wien de andere toebehoort, dat is mijne zaak niet. De menschen op de pachthoeve moeten UITROEIING VAN DISTELS. De Gouverneur, Gezieu het landelijk wetboek Oezien het koninklijk besluit vau 2 Mei 1887, geuomen in uitvoering van gezegd wetboek Gezien het advies van de provinciale landbouwcommissie Besluit Art. 1. Alle eigenaars, pachters, huur ders, vruchtgebruikers of andere gebrui kers zijn gehouden, te begiuDeu vau 1 Juni eu tot i October 1900, derwijze deu bloei te verhinderen, de distels uit te roeien of te doen uitsteken, voorkomende op gronden waarvan zy eigenaars zyn, of die zij in gebruik hebben. Art. 2. Indien de belanghebbenden in gebreke blijven die maatregelen ten uit voer te brengen, zal, bij bevel van den Burgemeester, er toe van ambtswege overgegaan worden op de kosten der over treders, en dit ongeminderd de straffen waarmede door artikel 4 van het tegen woordig bevelschrift bedreigd wordt. De kosten der werkzaamheden zullen, desgevallend, geïnd worden door 't plaat selijk Bestuur, zooals in zake van be lasting. Art. 3. De Burgemeester waakt op de stipte nakoming der maatregelen voorzien door het tegenwoordig bevelschrift. Art. 4. De overtredingen der schikkin gen van artikel 1 worden met eene boete van 5 tot 15 frank. Bij verzachtende omstandigheden, kan de boet verminderd worden, zonder echter ooit beneden 1 frank te kunnen dalen. Art. 5. Het tegenwoordig bevelschrift zal afgekondigd en aangeplakt worden in al de steden en gemeenten der Provincie. Gent, den 30 Mei 1900. Baron de Kerchove. De ringelrups (Gastropacha Neua- tria). De rups woedt in al hare macht en heeft dus ook sedert 4 k 5 weken veel schade veroorzaakt. Deze rups komt uit de ringen welke alle jaren rona de duune twijgjes vau alle fruitboomen en zelfs vau struiken gelegd worden De vlinder dezer rups behoort tot de zoogezegde - spinners en is okergeel, met twee donkere dwarsbanden over de voorvleugels. Het wijfje legt hare eieren in den vorm van eenen ring welke het er met eene soort van lijm aan vastkleeft en tegeD de hevigste vorst beschut. Gewoonlyk bevat zeiven maar op hunne hoede zyn, ik ben geen schatbewaarder. Zy trad op de tafel toe en begon het tafel gereedschap klaar te zetten, en het meisje verliet het tuinhuiB. Te vergeefs boog M. Markus zich voorover, om hare oogen te zoe ken, haar gelaat was strak en ondoordring baar als van steen. Zij sloeg de wimpers niet op en ging hem voorby de trap af. Als aangetrokken, liep Louise haar na en bleef op het bordes staan. Ga niet booB weg riep zy haar half luid en smeekend na. Het meisje, die juist onder het bordes voortliep, zag niet op en maakte ook niet de minste beweging, die kon doen vermoeden, dat zij den toeroep gehoord had. Geef n geen moeite, Lonise zegde lynheer van het Hertenveld, die ook maar buiten gekomen was, luid en scherp uw kinderlijk verzoek kan dat niet goed maken. De onschuldige moet met den schuldige lijden dat is zoo vrouwenmanier. Ik ben ook in den ban gedaan, omdat ik meende, dat ieder verdedigend woord tegenover soortgelijke be schuldigingen eigenlijk eene beleediging Kom binnen, Louisje, doe niet zoo dwaas riep jufvrouw Griebel op korten be velenden toon. Laat haar loopen die nuf 1 Men zal, net als aan het hof, zijn woorden op een goudschaaltje moeten wegen, en dat ter wijl eenieder ziet dat de zaak met den pronk dukaat alles behalve pluis is. M. Markus, dat is eene meid net als iedere andere, en omdat zy een zeker air weet aan te nemen, hoeft gij niet dadelijk te doen alsof zy de nicht van den schout is. Daarmee bederft men de dienstboden er is later geen huis meer mee te houden. Met deze woorden kwam zy ook dichter by de deur, terwyl zij het glas stond te wrijven, dat het mengsel van frambozen en Seltzerwa- zou opnemen. - Ik zou wel eens willen weten waar de jonge dame van de pachthoeve het meisje heeft opgedaan. Het komt mij altijd voor, alsof ze van eene Ziguenersbende is wegge- loopen. Zij kent allerhande kunsten, zooala men aan het verband, dat zij gelegd heeft, zien kan zy spreekt zoo vreemd en zoo raar en zie eens, zooals ze daar langs het boBchje heengaat 1 De doek valt haar van het hoofd en zij bemerkt het niet eens Daar blyft hij op den weg liggen» heb ik het niet gezegd Eeht lichtzinnig zigeunerbloed En is heur haar niet pik zwart en dik als dat van de heidens Het glinstert letterlijk in de zon. Ja, rank en glanzig en lenig als een hagedis is het heiden volk de onde heksen stelen de vronwen den geldbeugel uit den zak, en de jongen dikwyli het hart der mannen nit het lyf. Pas maar op, M. Markus, de geschiedenis met de pronkdu kaat is nog niet nit wy zullen nog wat beleven. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1