Van tak op tak. Vlaamsch in de Kamer.- Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande Nieuws. Eene groote hofbouwtentoon- wtwiling zal tegen den 20 Juli worden iDgericht in het Verjaringspaleis te Brussel. De stad en regeering hebben voor de inrichting belangrijke subsidies toege staan. De pryikampen zullen zeer belang rijk zyn. Behoudt hem maar. Groent Pie blijft beweren dat de catho- lieken, de oflbewaarders, genegen zijn en zelfs devoiren doen om M. De Backer in hunne rangen te lokken. Wij weten niet dat iemand door catho- lieken zou gelast zijn om den luitenant van den afgestraften priester Daens er toe te bewilligen. Eu tot bewijs willen wij hier aanhalen dat M. De Backer zich uit eigene bewe ging in de catbolieke rangen scharen wil. Wat zegt by in Klókke Roeland - van zondag 11. in een hoogdravend artikel op vele plaatsen zoo duister dat het voor velen onbegrijpelijk is Attentie 1 Christen. Zoodanig dat wij onder B godsdienstig opzicht luist de zélfde - grondbeginselen aankleven van de be- houdsgezinde katholieke partij. Tusschen haar in de Kamer zullen plaatsnemen en mei haar de m belangen van het katholiek geloof verde- dig en zullen tegen alle andere partij, a Ome strijd leuze was, is, en zal altijd zijn Voor God en volk Begrijpt ge, groene Pie, 't zijn de catho- lieken niet die M. De Backer in hunne rangen willen lokken, hij zelf wil er langs 't achterpoortje in sluipen. Nu, behoudt hem maar, groenen, de catholieken hebben zijne hulp niet noodig; ze zyn mans genoeg om hunne rechten en vrijheden te verdedigen. Wat meer is indien M. De Backer een sprankeitje eergevoel bezit, moet hy be grijpen dat het zijne plaats niet is in de rangen eener party welke hij 6 jaren lang heeft haatvol bevochten doer alle mid delen de oneerlijksten eerst, welke de groene organen hebben uitgekreten als leerstelsels voorstaande die van onzen tijd niet meer zijn en die nog alleenlijk ver dedigd worden door capitalisten en andere uitbuiters van werkman, landbouwer en neeriugdoeners Die dit ooit in twijfel trok, schrijft - verder M. De Backer, dat ik onder godsdienstig opzicht juist dezelfde grondbeginselen aankleef van de be- houdsgezinde catbolieke partij han- delde of verkeerd, ten gevolge van slechte of berekende inlichting of boosaardig ten gevolge van blinde poli- a tieko dweepzucht. Handelden zij lichtzinnig of boosaardig als Be Denderbode en andere confraters die zoo kwaadaardige als laffe beleedi- gingen en lasteringen tegen Z. H. den Paus, tegen H. H. H. H. onze Bisschop pen, tegen de E. E. Pastoors, Onderpas toors, Kloosterlingen, voorname Catho lieken altyd hebben gelaakt en aange klaagd (en nog moeten aanklagen) die de groene gazetten Klokke Roeland, 't Land van Aelst, Het Recht, enz. uitbraakten (en nog gedurig uitbraken) Het waren uwe organen, M. Pq Backer,... die onze priesters beschuldigen van plichtmiskenning. Handelden zy lichtzinnig of boosaar dig als ze bestatigden dat gy, M. De Backer, de bondgenoot waart vau geus en socialist, van godverloochenaars, van ge zworene vijanden van God, Kerk en Priesters?... En is het op uw bevel niet dat de groen© democraten op 27 Mei 11., als een man gestemd hebben voor den liberalen candidaat-senateur Is het een ware catholiek, hij, die de bondgenoot wil zyn van geus en socia list?... 't Land van Aelst schrijft zondag 11. Jaren en jaren schreven ze dat De - Backer ketter is, socialist, schismatiek; en nu dat hy gekozen is, nu wordt bij weerdig om by de catholieken to komen zonder iets te moeten herstellen. Weerdig hij zal het nooit worden, groene Pie I Hy bljjve bij de groenen, bij de liberalen en socialisten zijue bondge- nooten, bij dezen door wier hulp hij is gekozen geraakt I... Behoudt hem dus maar, groene Pie, ge moogt hem hebben I De Volkstem spelt ons een lesje voor maar wat min pretentie zou beter staan. By zyne kiezing hebben we geschre- ven, zegt - De Volkstem - wy zullen - de werkingen van M. De Backer in de - Kamer afwachten, alvorens hem te be- oordeelen. Vele vrienden, en wij mogen zeggen, bijna alle catholieken, tra- den onze woorden bij en zegden De Volkstem doet goed zij handelt wél. Byna alle catholieken t Wonder dat wij er dan toch niets van hoorden.... Wy schreven ook - Wij geloovea ons niet te bedriegen, wanneer wij veron- - derstellen dat M. De Backer niet van zin is den afgestrafte te volgen, die door zijne verbonden met geuzen en revolutionairs door het kiezerskorps aan - de deur werd gezet. Er zijn echter confraters, die eenen anderen weg opgaan. Zou men wellicht eerst by De Volkstem den te volgen weg moeten gaan vragen Wat pretentie toch I - Maar wij zullen ons verhaasten, gaat de lesvoorspeller voort, er by te voegen dat hunne handelwijze door de catho- lieken algemeen gelaakt wordt en alom met misnoegdheid en spijt wordt aanzien. Dat De Denderbode hier wordt bedoeld blykt uit 't gene verder volgt. Maar wonder is het ook dat niemand, ja niemand, ons hieromtrent eenige op merking maakte dan nu De Volkstem, die, wij herbalen bet, vol preteDtio ons de les wil spellen. Oh wij weten het, zekere personen zien liever M. De Backer gekozen dan Amourke Galle maar die ikzuchtigen bebben slechts de politieke toestanden der Stad Aalst voor oogen wij, integen deel, aanschouwen dien toestand in gansch ons Arrondissement. Volgens ons doet ik zucht slecht oordeelen. Men spreekt van Confraters wij staan dus niet alleen en wie mogen wel de an dere zijn Ook vindt De Volkstem het onverdra- gelijk en volstrekt ongepast op 't huidig oogenblik M. De Backer den naam van lafaard naar 't hoofd te slingeren. Dat woord trekken wij Diet in en als men het verlangt zullen wij zeggen waarom alhoe wel het O' s persoonlijk aangaat. Te lang hebben v ij die lasterende zinspelingen verduurd die van achter 't boekje aan 't Land van Aelst worden ingeblazen. Wij hebben verscheidene malen in brie ven door H Land van Aelst gedwongen afgekondigd er protest tegen aaogetee- kend, en uitgedaagd duidelijk te durven spreken en men is op de vlucht gegaan gelijk een gemeine lafaard en eerdief Men spreekt van eou nieuw twistvuur te aansteken, maar is het oude dan wel uitgedoofd Men leze V Land van Aelst, t Recht van Leeuwken Planc- quaert, Klokke Roeland tot over 14 dagen en men zal gewaar worden of 't uitge doofd is. De Denderbode spreekt Diet in naam der cath. Partij men handelt er volgens zijüe overtuiging en zooveel mogelijk in 't belang der catbolieke Partij. Ous twee- en-dertigjarig verledene bewijst het. Maar men zou waarlijk zeggen dat De Volkstem mandaat heeft ontvangen om ons, in naam der cath. Partij, de les voor te spellen. Dit ware willen vliegen vangen met azijn, maar zoo is 't niet want men weet ons wonen en men kent on« nummer, eu men zou toch De Volkstem met de commissie Diet gelasten.... Het algemeen belang der cath. Partij, eindigt de lesvoorspeller, moot ons boven alles aan 't hart liggen. - Daarmee stemmen wij in, maar men zal ons nooit kuuneD doen aannemen dat wij aan mannen die uit heerscb- en baat zucht hunne partij hebben verraden, die ons 6 jaren lang door vuige laster en logentaal hebben bevochten, die alle oneerlijke middelen en kuiperijen io 't werk legden, nu heden in 't belaDg der cath. Partij de hand moeten toereiken en zeggen Komt terug binnen vriend 1... Neen, neen Waarom ze dan bevoch ten 6jaren lang?.... Men beantwoorde eens deze laatste vraag Vergeven ja, dat is plichtmaar verge ten niet 1 Nuttige vogels. De nationale bond tot bescherming dor nuttige vogels, richt eenen oproep tot de land bouwers en al degenen die belaDg stellen in den voorspoed en de vruchtbaarheid der velden, ten einde een verzoekschrift te onderteekenen, dat aan M. den minis ter van landbouw zal gezonden worden. In dit verzoekschrift wordt gezegd dat de tegenwoordige wet ter bescherming der insecten-etende vogels geheel en al ontoereikend is dat verscheidene van de nuttigste vogelsoorten meer en meer uit ons land verdwijnen dat de insecten zich dientengevolge op verbazeode wijze vermenigvuldigen en aan den landbouw eene schade toebrengen, die van jaar tot jaar toeneemt. Na daarover in belangrijke bijzonder heden uitgeweid te hebben, sluit bet opstel met het verzoek, aan den minister van landbouw, de bestaande wet te willen herzien, derwijze dat zij metterdaad een afdoende uitwerksel hebbe. Wij raden alle landbouwers en vrien den van den landbouw aan, dat verzoek schrift. waaneer het hun aangeboden wordt, in massa te onderteekenen. REGELRECHT naar de tronie van de jannen die hunne gal in Den Den dergalm uitspuwen De roemrijke overlevering van het Belgisch liberalism bestaat in bet dom- ste anticlerikalism, dat men uitdrukken kan.In België ziet men dagbladen die in algemeenea gaug, gelijken aan betgene waarin ik de eer heb deze regelen te schrijven, wanneer er van den catbo- lieken spraak is de gemeenste uitdruk- - kingen gebruiken en spreken van pa- pen, papenras, zwartrokken, en zelfs van llamidiens. Wat felle kaakslag niet waar dien Le Sóleil een Fransch dagblad de liberale 8chrijvelaars toedient. Vorstelijk huwelijk. Het spreekt van zelf dat de dood vau prins Alberts grootmoeder het huwelyk zal doeu uit stellen, doch het uitstel zal niet van langen dnur zijn. Het is de gravin van Vlaanderen, die zal beslissen, of de rouw na zeven of acht weken voor het vieren van dit huwelijk zal worden opgeheven Er zal dienaangaando eene beslissing genomen worden, daags na de begrafenis. De Koning werd to Gastein en de Koningin te Spa verwittigd van het over lijden der priuses. Men weet dat op 10 Juli te Munchen een dubbel huwelijk moest gevierd wor den dat van prinses Elisabeth met prins Albert en dat van prinses Gabrielle, hare zuster, met prins Ruprecht. Nu zal op dien dag dat van prinses Gabrielle alleen plaats hebben. Denderhautom. Wio niet bevuild is moet zich ook den neus niet vagen, zegt 't spreekwoord. Ook een auder spreekwoord houdt voor Wie eerlyk en deftig wil blyven, moet zijne schuld be talen... van West - Vlaande ren gaf in zitting van den provincialen Raad lezing van een voorstel strekkende om een crediet van 2500 fr. in de begroo- tiüg te schrijven dat zou dienen tot aan moediging der maatschappijen van ver zekering tegen de sterfte onder de geiten. Het voorstel werd op vraag van een der medeonderteekenaars, den heer Standaert, naar de Commissie verzondeD. Dit voorbeeld verdient, volgens ons, navolging. De stichting van verzekeringen tegen de sterfte onder de geiten zou vooral voor- deelig zijn aan de landbouw-werklieden bij de welke het verlies eener geit dik werf, om zoo te zeggen, tot den onder gang voert. In Oost- en West-Vlaanderen telt men duizende gezinnen op den buiten die eene geit hebben in ons Arrondissement van Aalst, treft men de geiten bijna van huis tot huis aan. Wie gaat zich hier aan toe wijden Catbolieke vrienden aan 't werk 1 7 Recht van Leenwke Plancquaert eu ook andere dagbladen kondigen aan dat M De Backer ter Volkskamer 't woord in de Vlaamsche taal voeren zal. Onze vriend, schryft Leeuwke, zal spreken en veel spreken iu de Kamers - en uitsluitelijk de taal gebruiken van zijn volk. En 't Land van Aelst stelt ons M. De Backer voor als eeu Jan Onversaagd die er in eene lap 10, 20 maa ten gronde slaagt. (Speculatie-mannekens zeker - Wacht tot dat M. De Backer in de Kamers ziter is maar een democraat a in de Kamers doch weest zeker dat hy zal zijn wat de Boeren zijn tegen d'Engelscbmans. Goed voor 10 en voor 20 man....» Quel foudre d'eloquence .Wat kracht dadige redenaars I zal men uitroepen... maar dat zullen voorzeker do Walen niet doen want Vlaamsch begrypen ze niet en 'tDeuderhautemsche Leebeebsche fransch gelijkt zeer aan hebreeuwsch I... De kantennijverheid. De kan- teunijverheid is iu België deze die nog meest thuis werkende lieden gebruikt, te weten 47,620 waaronder 114 mannen, 't Is in Vlaamsch gedeelte van 't land dat er meest kantwerksters zijn en namelijk in de arrondissementen Thielt, Brugge, (de stad Brugge telt 3400 kantwerksters) Dixrnude, Kortrijb, Aalst, Dendermonde, St-Niklaas en Gent. Te Brussel zijn er 1420 kantwerksters en 't zijn er ook eenigo honderden rond Marche en Cerfontaine in de provincie Namen. Er zijn 126 huizen voor de welke de kautwerksters werken en die huizen zijn meest te Brussel, te Brugge cn te Kort- rijk. Er bestaan ook 919 middelaars tus schen de verkoophuizen en de spelle- werkatars ALWIE een kristen volk zijn Geloof steelt of in gevaar brengt, be- gaat eene moord Geknipt uit een schrijven van priester Fonteyne versche nen in Den Werkman n van vrijdag 22 Juni 1900, artikel Blijft getrouw Dus de groene democraten van Chipka, alias de Daensisten zijn volgens de getui genis vau priester Fonteyne, moorde naars... En inderdaad hoevele Pastoors onzer landstreek van Aalst telt men niet welke luidop verklaren dat de Daeusisterij tal van lieden in bun geloof heeft doen wan kelen, het aan velen heeft on! nomen bij zooverre dat ze hunne cbristene plichten miskennen Wij willen herinneren wat een Pastoor reeds van jaren ons ver klaarde De Daensisterij beeft in mijne parochie en ook in naburige een kwaad voor den Godsdienst en de reine zeden gestioht dat in geen 50 en wellicht in geen 100 jaren kan uitgeroeid of hersteld worden velen hebben het. geloof ver loren en 't is dus geen wonder dat libe ralen en socialisten, die vrijdenkers en godsdiensthaters, die handlangers der hel de Daensisterij zoo genegen zijn cn onder steunen.... Advies aan priester Fonteyne 1 Telegraaf. De uitvinders Pollak en Virag te Weenen hadden een telegraaf toestel uitgevonden dat 220 woorden in een second kan overseinen. Zij hebben hunne uitvinding nog vol- ledigd. Tot hiertoe werden de ondernemingen gedaan met het Morse-alphabet, dat veel tijd en bijzondere kennissen vroeg om de telegrammen te ontcijferen. Vandaag geschieden de overseiDingcn in gewone letter en zyn dus leesbaar voor iedereen. Die belangrijke wijzigiDg werd verkre gen zonder de snelheid van overseinibg te verminderen. 80,000 woorden per uur het is fabelachtig. Om te bewijzen hoe zeer de blauwe, roode en groene belden met hunne lezers den spot drijven, wanneer zij hun willen wijsmaken dat de catbolieke regeering België heeft bespottelyk ge maakt in de oogen der vreemde volkeren willen wij 't volgende meêdeelen Le Pilote, een protestausch vooruit strevend blad, schreef te gelegenheid der zegepraal door do catholieken in de laat ste klezingen behaald als volgt De verlengiog van de politieke over- macht der Belgische catholieken betee- kent niet, dat de partygeest zegepraalt over de macht des vooruitgangs. Feitelijk hebben de catbolieke regee- b ringen die zicb sedert laug in België a hebben opgevolgd, zich volkomen ont daan vertoond van alles, wat aan den geest van onverdraagzaamheid gelijkt. - Zelfs in een vraagstuk van zoo catho- liekeu aard als dit van 't lager onderwijs, hebben zij zich zoo gematigd getoond, dat de godsdienstige scholen, ondanks de vele wijzigingen, aan de liberale schoolwet toegebracht, zicb in eenen veel ODgunstigeren toestand be vinden, dan de vrije scholen in Enge land. De toelagen die zij van de regee ring kunnen bekomen, zijn op verre na zoo belangryk niet. Op maatschappelijk gebied hebben de catholieken te wijzen op de wetge ving betrekkelijk den arbeid bet alge- meen stemrecht, de vermindering van lasten, de uitbreiding van het ttch* nisch- en bet vakonderwijs die zoo zeer hebben bijgebracht tot den voorspoed dien België op uy verheidsgebied thans geniet. Ziedaar hoe een protestantsch blad de dwaze beschuldingeu en beweringen door do blauwe, roode, groene persridders uit gekraamd, den bodem inslaagt. Het één man óéne stem. Ware het één man ééae stem in de kiozing van 27 Mei toegepast geweest, dan zouden, volgens eene onpartijdige berekening van den Bien Public, de catholieken 676,000 stemmen bekomen hebben, de socialisten 350,000 en de liberaleu 250,000 de catholieken dus 76,000 stemmen meer dau de socialisten en de liberalen te zamen. Gruwzame statistiek. De Ita- liaanscbe professor Ferri heeft de statis tiek gemaakt der manslagen, welke zoo al jaarlyks gebeuren in Europa. Op de gruwzame lijst, die hij opgeeft, staat Ita lië als uitgelezen laud der moordenaars, aan 't hoofd. Op één millioen inwoners telt men er jaarlijks ongeveer 97 mansla gen of moorden in Spanje telt men er ongeveer 77 in Hongarië 75 in Rume- nië 40 in Oostenrijk 24 in Portugal ook 24 in Zwitserland 16 in Frankijb ook 16 in Rusland 15 in België 1-1in Zwe den 13 in Deuemark 12 iu Ierland 11; in Duitschland ook 11 in Holland 7 in Engeland ook 7 in Schotland slechts 5. Uit deze statistiek blijkt, dat de volke reu, die levendig en opvliegend van aard zijn, gelijk de Italianen, de Spanjaards, de Hongaren en de Rumenen veel meer moorden begaan dan diegenen welke meer noordelijk wonen, als de Franschen, de Duitschen, de Belgeu en de Angel-Sak- sers. Wij zullen hier bijvoegen, dat de meeste moorden bier in ons land begaan, toe te wijten zijn niet aan oploopeodheid of wraakzucht, maar aan ontucht en mees tendeels aan het misbruik vau sterke dranken. Waren wy van die afschuwelijke geneverplaag bevrijd, zoo zouden de zeden van ons volk veel reiner en zachter zijn. Socialistische schandalen te Roubaix. R'teds babben wij meêgedeeid dat bet socialistisch gemeen tebestuur dier stad de processies ver boden heeft. Zondag nu werd, volgens jaarlyksche gewoonte, eene protestmee ting tegen dit verbod gehouden. De per sonen die er zich heen begaven werden reeds onder weg beleedigd en mishandeld door jonge socialisten. Na do meeting ging men in stoet naar de Grand' Place. Toen werd de kerkdeur geopend, en de zegen met bet Allerheiligste Sacrament aan de geknielde menigte gegeven. Als dan werd met kasseien, sieeneo, stukken ijzer naar bet Allerheiligste geworpen, en vele personen werden getroffen. Vijftien politieagenten, die de orde poogden te haudhaven,' werden gekwetst. Twee eerw. priesters werden door de menigte ver volgd en moesten over eenen muur de vlucht nemen. Vyf priesters werden ern stig gewond. Getrokken uit The Indo-European-Correspondence. Calcutta, May 9en 1900, TOT NAGEDACHTENIS. - De Eerw. Vader Edgar De Sadeleer, 8. J. 't Heeft onzen goddelijken Moester be haagd onze Calcutta-Missie weeral eens hard te beproeven, door het verlies van een barer Duttige lidmaten en pijnlijk zal de slag op het bert onzer goede Over sten vallen, toen zij bet afsterven verne men zullen van dezon jeugdigen en veel- belovenden Priester. Edoch er is eene vertroosting by, te weten, dat bij Martelaar van Liefde ge storven is, hetgene voor ons geldt als de lofprijzing eens gesneuvelden krijgers Gevallen op het veld van eer. Vader Edgar De Sadeleer was verleden Dijnsdag (1" Mei) in den avond geroepen om een arme cholera lijder te berechten en dadelijk begaf bij zicb tot den ster vende, die er echter denzelfden nacht nog doorkwam. Doch de Vader werd door de schrikkelijke ziekte in het naar huis koe ren aangetast en rond 11 uren was de aanval zoo verslecht, dat alle hoop op reddiDg verloren scheen. Vader Hagen beek, S. J. Rector van S'Xavier's Col lege, te Calcutta, by telegram over den staat van zaken ingelicht, spoedde met den eersten morgentrein uit Calcutta naar Serampare en verhaastte zich den zieke de laatste Sacramenten toe to dienen. Dat was omtrent 7 uren 's morgens. Ondertusscben was de menschelyke wetenschap niet verwaarloosd gebleven. Een geneesheer was ontboden in donke ren nacht, en de zorg waarmede de zieke opgepast werd, bracht een ommekeer te weeg, die bijna met goeden uitslag ein digde, want Vader De Sadeleer zelve herhaalde Ik geloof dat ik er door kome. Doch vijf minuten later viel hij in dood strijd, nauwelijks tijd overlatende om hem de laatste Absolutie en den Aflaat in het Artikel des doods toe te bedienen. Vader Edgar De Sadeleer was geboren den 6 Januari 1863, te Meire, in Oost- Vlaanderen, en trad het Gezelschap van Jesus in den 26 September 1882. Na eeni- gen tijd in België gewerkt te bebben, landde bij aaD iu Beng-Jen, den 24 No vember 1889 en na gedurende vijf jaar reuzenwerk (yeoman service) udaan te hebben, voltrok hij zijne stulië i voor het Priesterdom en hij had juist zyne Jesuï- ten-vorming voltrokken, toen het den Heer behaagde hem tot Zich te loepen. Vader E. De Sadeleer en Broeder Gou- bert, S. J. (van Denderhautem, juist één dag voor Vader Edgar te Calcutta over leden) waren in dezelfde streek vau Oost- Vlaanderen, ruimschoots één uur van elkander, geboren. Zij plachten den Zon dag te samen te Serampore over te bren gen. Zij «tienen bijna op dezelfde uur. En op de tafel van den stervenden Vader De Sadeleer lag nog eene post-kaart van den overleden Broeder, wiens dood de sterveliug niet vernomen had en het is iets dat het herte beweegt, toen men op merkt dat zy in dien minzamen, broeder- lij ken eu schertsenden lachgeest (humour) was opgesteld, zoo eigenaardig aan de taal van Artevelde. R. I. P. Iu hetzelfde nummer stond verder de volgende brief, den dag van P. Edgar's dood door een catholieke van Serampore aan den Indo-European-Correspondence opgezonden Sebahpoeb, 2 Mei 1900. Heer Opsteller, Ik aanzie het als eeue plicht jegens den Eerw. afgestorvene u eenige regelen ter bekendmaking in het naaste nummer van den Indo op te zenden, als eene tol van rouwbeklag en genegenheid voor de gedachtenis van onzen zeer geaclaten Pastor, den Eerw. H. Edgar De Sadeleer, Alhoewel hij slechts eenige maanden on der ons verbleven had, beweenen de catholieken van Serampore zijn verlies zoo diep, dat zij het als een onheil cala mityaanzien onder allo opzicht. Vol iever en leven (activity), de Pater bezat eene bevalligheid van handeling en spraak die u op eens innam en nu heeft het on zen heraelschen Vader behaagd hem uit ons midden weg te rukken en tot zich te roepen. Nog laatstgeleden zondag, preê- kende over het Evangelie van den dag, drukte hij bijzonderlijk op de woorden De goede Herder kent zijne schapen, en zijue schapen kennen hem, en wij gevoel den dat onze herder al onze genegenheid en vertrouwen bezat. Eilaas, vandaag zijn wij in rouw gedompeld doch wij trach- ton onze droefheid te verzachten met de woorden Goede Meester, wij betrou wen op U, Uw wil geschiede. De armere catholieken zullen hem grootelijks mis sen. Na vele jaren, hadden zij eindelijk een Priester die hun in 't Bengalisch kon preêken, gelijk hij eiken Zondag deed, en om dezelfde reden stond de biechtstoel ten allen tijde ter hunner beschikking. AALSTERSCHE BOND der Oud-leerlingen van de Broeders. der Christelijke Schol-en. Zondag 24 Juni 1900, om 5 uren stipt. I. Ter gelegenheid van de Gednrige Aan bidding in de Kapel der Broeders. Plechtig Lof met Te Deum, door de Zangafdeeling des Bonds. II. Na het Lof algemeene vergadering. DAGORDE: 1* Voorstelling van nieuwe Leden. 2° Maatregelen voor een uitstapje naar Malonne. 3° Maatregelen voor de feestelijkheden der heiligverklaring van den Stichter der Broe ders en van den 57"® verjaardag hnnner aan komst tot Aalst. Wij durven verhopen dat deze belangheb bende vergadering door al de Leden des Bonds zal worden opgeluisterd. De Schrijver. De Voorzitter, Fr. Db Wildk. Em. Van db Mbbrsschb. Worden dringend gevraagd. 1° Een huishouden samengesteld uit man en vrouw, met een jongeu van 12 tot 17 jaar eu meisje vau omtrent denzelfden ouderdom, samen in de maand kunnende verdienen van 150 tot 200 fr., bovendien een huis met schoonen hof voor de glas blazerij van Manage. Men moet niets van den stiel kennen. 2Werklieden van 20 tot 40 jaar voor de frommagerie (kaasfabriek) vau Dam- pierre (Fraokryk). Loon verzekerd. 3° Goede wevers worden gevraagd. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 23 Juni. o 310 kilogrammen ter markt; 100 kil. boter te kortprijs fr. 2,70 per kilogr. Per 5 kilogr. fr. 2,60. Priesterlijke Z. H. de Bisschop hee/t pastoor-deken benoemd te Nevele, den E. H. Broutyn, directeur der Zusters te Oostacker pas toor le Maercke, in vervanging van den E. H. Lr'jpune, die zijn ontslag geeft, den E. H. D'Huyvetter, aalmoezenier van het Hospice Guislain te Gent pastoor te Baerdegem, den E. H. Verbraeken, on derpastoor te Beveren (Waes). Rechterlijk kronijk. WeratakingenMen zal zich de treurige feiten herinneren, waarvan de gemeente Hamme het tooneel was, en die de tusschen komst van gendarmen en sol daten noodig maakten. Vier werkstakers verschenen voor de de Rechtbank vau Dendermonde en wer den tot 6 weken, 2 maanden en 3 maau- den gevangenis en bijgaande boeten ver oordeeld. De heer Vander Linden, onzen ge wezen Volksvertegenwoordiger is gister vrydag lid verkozen der bestendige Depu tatie onzer Provincie. Botermarkt.- Heden z werden 542 klonten boter ter markt ge" bracht, wegende te samen 4330 kilos. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Aalst. Vrijgelaten. Zekere Do- mien Neetens, oud 62 jaren, bijgenaamd Boer De Neet, wonende te Aalst-Scbaar- beek,Gtntsche Steenweg, was over eenige weken aangehouden en in 'l gevang van Dendermonde opgesloten onder beschuU dising van met zekeren De Groot een der daders te zijn der diefte met braak en be klimming bij den molenaar te Baerdegem. De onschuld van Boer De Neet is eindelijk gebleken en is dan onmiddelijk gister vrydag losgelaten. Overreden. Vrydag omtrent 11 l/t uren 's voorraiddags werd het kind Lelong Cornelius overreden door den wagen van M. H Borreman-Buyl, aan de inredo der Koopwarens'atie, Zeebergscho Brug. Volgens inlichtingen kwam de wageu tamelijk vlug aangereden ea de knaap oud 5 jaren, aldaar aan 't spelen, liep den weg over voor de peerden, werd door den dijssel getroffen en geraakte onder de peerden. De kleine bekwam eene lichte kneuzing aan 't voorhoofd en eene ern stige wonde aan den linker elleboog. Ver der geen braak of omwrichting. De kleine klaagt van inwendige pijnen in borst en buik. Zonder verwikkelingen bestaat er geen levensgevaar. De ouders van den kleinen ongeluk- kigen wonen in de nabijheid, Brabant straat, nr 58 't L^uveasbier der brouwerij Druwé, is het beste. Dieven in een klooster. Eene vrouw, die te Brussel in het klooster der Urseliunen inwoont, zag woensdag avond rond 11 uren van uit haar venster twee personen, dio in don hof al hot waschgoed dat er te droogen hing, aftrokken en in pakken bijeen honden. Zij verwittigde de overste van het ge sticht en deze deed de politie roepen. Een adjunct commissaris en een agent snel-len ter plaats en deze ontmoetten nabij het klooster reeds de dieven, gela den als muilezels. Deze meenden op den loop te gaan, maar de politiemannen kon den de dieven bij den kraag vatten. Een hunner is een Franschman en de andere een Belg, die onlangs uit Rijsel bier aangekomen is. Volgen» de Brusselsche bladen is de toestand van M. Bara verre van ge ruststellend. De geneesheeren kunnen in de eerste tien dagen nog geen bepaald antwoord geven. In een wolfabrick te Verviers is oen gebouw van vier verdiepingen door het broeien van de wol, die tot eene warmte van 80 graden verhit was, afgebrand. De aanpalende gebouwen konden gevrijwaard worden. Drinkt 't alom bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. 22 Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 11) Vrouwelijk 11) HUWELIJKEN. F. Oe Loose, best. der stadswaag, met J. Arlequeeuw, z. b. A. De Cooman, werkm met E. Van Huffeltaire, z. b. J. De Backer, tw. met A. De Bom, tw. L. Lauwereys, landb. met M. De Veyl- der, tw. B. Van den Bossche, kaaiw. met M. Schollaert, passementm. F. Van Mossevelde, vleeschh. met V. Tolle neer, vleesclih. OVERLIJDENS. C. Baeyens, vr. Van der Spiegel, landb. 57 j. Koolstr. P. Sergant, m. Hercken- rath, z. b. 51 j. S'-Job. C. De Muynck, man De Gryze, meésterg, 45 j. Burght. C. Van den Bossche, man Callebaut, herb. 58 j. Korte ridderstraat. 4 kind. onder de 7 jaren. VPIlHrP Huif chaises bourrées, uae suspension et une grande place. Ta hurpii Een schoon en gerief- 1C ««"eu. iykhuis met hot in de Stoofstraat, thans bewoond door juffr. de Waepenaert. Zich te bevragen bij Mr Fe lix De Hert-De Coen, Brusselstraat. Hpvraacrr] goede keukenmeid, zich T te wenden ten bureele dezes. 27 Een jong gehuwd persoon kennende goed de fransche en vlaamsche talen en hebbende een schoon geschrift, vraagt plaats als bureelbediende of als magazijnier.Adres ten bureele dezer. 26 Compagnie des Chemins de Fer DU HORD DE L'ESPAGNE L'assemblée générale des actionnaires de la Compagnie des Chemins de Fer du Nord de l'Espagne, qui a eu lieu le 31 mai 1900, ayant approuvé le projet de con- venio qui a été présenté par le comité de défense des obligataires. MM. lesobliga- taires sont priés d'envoyer, le plus tot pos sible, leurs titres A la Sociéié générale de Crédit Mobilier Espagnol, 69, rue de la Victoire, A Paris, pour qu'ils soient estam- pillés conformément A loi espagnole. Les titres seront retournés A leurs pro- priélaires aussitót cette formaliié remplie. Les frais d'envoi et de retour, assurance comprise, seroni remboursés A MM. les obligataires; Pour taciüter l'envoi, ces titres pour- ront ètre déposés au Crédit Lyonnais, au Comptoir d'escompte, A la Société Géné rale, au Credit industriel et commercial et dans toutes leurs agences et succürsa- les, A la Banque de Paris et des Pays-Bas, d Paris, Genève et Bruxelles, d la Société Lyonnaise, d Lyoa.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2