De Vrijweide en de Bemesting. Land- en Tuinbouw. Van tak op tak. Amourke Gal le Statie Aalst-Oost. Onder de handteekening AALST. EERSTE 60UWFEEST Leeningvan 1,649,000 fr. Stad Aalst. Eerste Turn-gouwfeest. Kcninkl. Harmonie Maatschappij Aalstersche Bond ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Binnen eenige dagen zullen de laatste hooikarren van de weide naar de hoeve gebracht worden. De opbrengst mag dit jaar niet overvloedig genoemd worden, ditilr zelfs, waar geene scheikundige mest werd aangewend, bereikt zy niet de mid delmaat. Dit geeft nogmaals gelegenheid, om bat groot nut en de noodzakelijkheid der weidebemesting vastte stellen. Zelfs in min gunstige jaren, misschien dan vooral is deze bemesting winstgevend. Op vele plaatsen des lands beBtaat er echter een hinderpaal, welke de weide- bemesting tegenwerkt en soms belet; deze hinderpaal is de vrijweide waar over wij verder handelen. De eerste snede hooi heeft den grond beroofd van eene gansche hoeveelheid voedstoffen, welke van de weide zijn weg gevoerd onder vorm van hooi. Eene snede is nochtans niet voldoende, wij moeten dus de verarmde weide terug in staat stellen, om eene goede tweede, ja zefs eeue derde opbrengst te leveren. Dat kuncen wij, dank aan de snelwerkende scheikundige meststoffen. Proeven hebben bewezen, dat eene toe passing van 150 kil. nitraat en 300 kil. superphospaat goede uitslagen geeft. Io magere weiden doet men wel met 100 kil. chloorpotasch toe te voegen.} Doch vooral tegen deze tweede bemes ting verzet zich de vrijweide. De vrijweide is het recht, alleen door het gebruik gewettigd, dat de in woners van sommige gemeenten of ge huchten bezitten, om hun vee, na de eer ste snede, vrij ter weide te brengen op den onafgesloten eigendom der bijzon deren. - Onafgesloten, - doch de eigenaar, die zijne weide, te midden der andere zou willen afsluiten, zou voorzeker een slecht oogenblik beleven. Er bestaan voorbeel den, waar dc gewapende macht het onder spit moest delven tegen de langdurige hardnekkigheid de vrijweiders. Welke zijn nochtans do slechte gevol gen der vrijweide 1* De eigenaars verbeteren hunne wei den niet; 2° de pachters der eerste snede zien er tegen op, om door eigen verbete ring het algemeen nut te bezorgen; 3° het ontbreekt de gewonnen opbrengst aan hoeveelheid en boedanigheid 4° slecht voeder maakt slecht vee; 5° de vooruit gang van den landbouw wordt tegenge houden; 6° de aangroei van den open baron rijkdom wordt verhinderd. Hoe zouden al die nadeelen kunnen vergoed worden door het geringe voordeel dat de vrijweiders trekken uit het karige voedsel dezer verwaarloosde weiden. Waar dit misbruik bestaat, kan er dus geene spraak zijn van bemesting na de eerste snede. Elders raden wij ten zeerste aan, zonder uitstel bovengemelde hoe veelheid nitraat toe te passen. Ook Buperphosphaat en chloorpotasch moeten toegediend worden, indien men in winter of herfst niet gezorgd heeft, eenen goeden voorraad metaalslakken en kaïoiet in den grond te brengen. P. PIPERS, Landbouwleeraar. Hopvelden. Het is bijna zeker, dat de hopvelden dit jaar weèral door de ziekte, bet zoogenoemd zwart, zullen aan getast worden. Bij eene reis, die ik ver leden week nog deed rond Assche en ver der op in het bopkwartier, heb ik vastge steld, dat er reeds bier en daar velden door de plaag zijn besmet. Een ieder weet welke verschrikkelijke verwoestingen die ziekte aanricht, en hoeveel schade zij den hopteeler op eenige weken toebrengt. Kan het anders ook De bladluizen die het sap der plant uitzuigen, vermenig vuldigen zich op verbazende wijze. Een enkele dezer geeft dagelijks van 6 tot 7 jonge luizen, die na een tiental dagen vol wassen zijn, en op hunne beurt jongen geven. Gelukkig dat de wetenschap een goed behoedmiddel tegen die erge kwaal ont dekt heeft. Gedurende verscheidene jaren heb ik het middel toegepast en de beste uitslagen bekoraeo. Ik mag met zeker heid zeggen, dat men zich over het ver schijnen der bladluizen op de hopplanten niet meer bekommeren moet. De samen stelling van het behoedmiddel is zeer eenvoudig en in elks bereik. Ziehier hoe men te werk gaat Laat 1 kilogr. ribben van gedroogde tabakbladeren gedurende 24 uren trek ken iu 20 liters warm water. Neem nog 10 liters warm water, en lost daarin 1 kilogr. bruin zeep en kilogr. soda op. In eeue aalkuip, van 100 liters inhoud, giet men 70 liters water en doe er de twee boogergenoemde oplossingen bij 20 liters tabaksap en 10 liters loog maakt te sameu 100 liters. Do btsproeiïog der hopplanten met die oplossing, dood», de bladluizen, oogen- biikkelijk. Het dient opgemerkt dat de besproeiing het best met stil weder ge- beu it, opdat al de bladeren goed bevoch tigd worden. In Engeland bezigt men krachtige maar kostelijke werktuigen om die besproeiin gen te doen. Hier waar de aardappel- sprociërs zoo zeer zijn verspreid en door huu geriugeu prijs, in elks bereik ziju, kunnen zij tot dit doel met het beste ge volg aangewend worden. Een eenvoudig en opzettelijk daartoe verveerdigde buis, laat toe het vocht tot 9 en 10 meters hoogte te bereiken. Men vergete niet, telkemaal men deu be- sproeiër vult, het vocht iu de kuip goed om te roeren. Het is moeiëlijk de hoe veelheid te bereiden vocht vast te stellen- dit hangt al van de ontwikkeling der planten. De onkosten, zooals men ziet zyn uiterst gering. Het is te hopen dat de verstandige hoppekweeker Diet aarzelen zal zoo spoedig mogelijk tot «lie bewer king over te gaan. De voordeden ervan zijn al te groot. P. VAN STALLE. (Handelsblad). Voor bloemenliefhebbers. Een Amerikaan, Peter Hendersoo, heeft een nieuwe wijze vau stekkeu bij plauten ge vonden. Hij breekt de takken, die bij voor stek gebruiken wil tien tot veertien dagen van te voren half af. Zulke takken hangen dus half en half aan de plant, ont vangen gedeeltelijk voedsel van de plant, waaraan nog verbonden zyn, terwijl de wonde, die door de breking gemaakt is, zich tracht te genezen door te zoomen. Na 10 tot 14 dagen worden ze afgesneden en geplant. Ze vormen spoedig wortels, wat soms in etn tiental dagen geschiedt. De heer Henderson moet dit middel aauge- wend hebben bij ongeveer tienduizend stekkeu van Pelargonium en er niet 1 per 100 verloren hebben. De meeste zachte planten, zooals Heliotropeu, Begonias, Petunias, Abutilons, Anjers, Cachissen, Croton's euz. worden op die manier best afgezet. looven dat bet de wroetingen van den Mol-man niet zijn die hem zijne buis hebben bezorgd.Wij, liberalen, moeten ze toeschrijven, zegt Amourke, aan onze oneenigheid, aau onze twisten, aan het gebrek aan propagande. 't Is logentaal, roept Amourke, te be weren dat ik mijne nederlaag te danken heb aan 't verraad vau zekere liberalen die met de groenen 't accoerd zouden heb ben aangegaan van voor huune caudida- ten te stemmeu op voorwaarde dat zy, groenen, voor den liberalen senateur zou den stemmeu. Hoe legt Amourke dan uit dat de heer Verbruggoen zoojuist het getal stemmen bekwam dat de liberalen, groene en roode socialistische candidaten in twee arron dissementen al te samen bekwamen Amourke noodigt ons uit namen te noemen. Hola 1 man, ze zijü nogthans niet verre te zoeken en daarbij 't is niet noodig ze zijn algemeen gekend. Nu indien wij namen vragen, eindigt Amourke't is om de liberale partij van 't onverdiend verwijt vrij te pleiten dat ze eene collectie verraders en dommerikken in hare rangen telt. Ge telt geene verraders in uwe rangen, heeren liberalen Maar hoe komt bet dan dat ge tal van leden uit den liberalen werkmauskring gebannen hebt em dat ze verdacht zijn vau verraad, vau voor de roode socialisten of de grocue socialisten gestemd te hebbeb Waarom werd, iu gramschap, 't klee- den der eerste communicanten afgeschaft? En de jaarlijksche reis op kermis maandag is, volgens Vooruit, ook al af geschaft. Er is zelfs kada geweest... Waarom Hij die betwist dat er door de wroetin gen van den Mol-man en de kracht van 't duimkruid duizenden stemmen in de CaDtODS Aalst en Herzcle aau de groene candidaten zijn gegaan, moet waarlijk geen oogen om te zien, geen ooren om te hooren gehad hebben I Om aardwormen uit bloempotten te verwijderen. Deze lastige dier tjes worden op dry ons bekende manieren uit de bloempotten verwijderd. 1* Men legt op de aarde in den bloem pot eeu gekookteu aardappel. De wormen kruipen daarin en kunnen alzoo gemak kelijk verwijderd worden. 2° Men laat eenige okkernootbladeren in kokend water staan tot dit koud is, om het daarna op de bloempotten te gieten. De wormen komen spoedig boven en kun nen dan gevangen worden. 3® Hetzelfde uitwerksel bekomt men met water waarin wilde kastanjes zijn afgetrokken. Eenige minuten, nadat men de aarde met dit afgietsel begoten heeft, komen de wormen te voorschijn, en die onder den pot mochten blijven, sterven spoedig. De Kamers zijn bijeengeroepen tegen dinsdag aanstaande 3 juli, ten 3 ure. Dagorde Goedkeuring der kiezingcu samenstelling vau 't bureel. De openiugszitting der Kamer zal wor den voorgezeten door M. Tack, ouder domsdeken, die byna 82 jaren telt. Na hem is M Beernaert, het oudste Kamerlid. Deze is geboren in 1833. De ouderdomsdeken der liberale linker zij is M. Mullendorf, afgeveerdigde van Verviers. M. Denis is de oudste der socialistische groep. De jongste Kamerleden die dus als se cretarissen zullen zetelen zijn M. Gillès de Pelicby, catholiek, en Pouilie, socia list, beide 28 jaar oud. Daarna volgen MM. Troclet, 14 fe bruari 1872 Seghers, 12 October 1870 Nolf, 15 mei 1870 j Waroqué, 14 februari 1870. In den Senaat wordt M. de Gorge, de nieuwe senateur vau Brussel, ouderdoms deken hij is 75 jaar oud. De jongste leden zijn M. G. Grimar, ge boren in 1858 en baron Orban de Xivry, geboren in 1857. Al wat gij ziet, oordeelt het niet; al wat gy hoort, gelooft het niet; al wat gij weet, en zegt het niet; al wat gy moogt, en doet het niet. Wij hebben eene nota onder oogen «lie in 't begin dezes jaars aan den heer Bn Leo Bethune, onzen jeugdigen Volksvertegen woordiger, werd gezonden dooi 't Minis terie van Spoorwegen, Posten en Tele grafen,in welke nota de volgende beloften werden gedaan De werken hieronder aangeduid zullen dees jaar (1900) te Aalst uitgevoerd worden 1. Eeue nieuwe remisie voor loco motieven. 2. De fondeeriDgeD der vaste brug over den Dender. 3. Verhooging van de gansche Statie Aalst-Oost. Voorstellen van uitvoering zullen aan goedkeuring onderworpen worden in den loop der maand Maart over de wer ken van opbouwing eener nieuwe remisie voor locomotieven en der fondeeringen van de vaste brug over den Deuder. De verhooging der Statie Aalst-Oost zal met kleine gedeelten moeten gebeu ren om 't verkeer der treinen en de manceuvers ter Statie niet te stremmen. Bovendien zal het bestuur van Bruggen en Wegen in de loop van dees jaar deu viaduc laten bouwen op den Brussel- schen Steenweg ten einde den doorgang ovqr de spoorbaan aldaar te kunnen afschaffen. Van al deze beloofde werken is alleenlijk de opbouwing van den viaduc aangevangen Van al 't overige is er zelfs nog geen schijn. Wij roepen er de bijzondere aaudacht op in onzer achtbare heeren Volksver tegenwoordigers en Sonateurs do werken aan deu Molendries ziju dringend nood zakelijk in tegenwoordigheid van 'c gesta dig gevaar dat er bestaat. Oonoodig «Ie smartelijke onheilen te herinneren die aldaar reeds ziju voorgevallen. Indien men in 't vervolg onheilen wil vermijden dan 't is dringend noodzakelijk 't gevaar aldaar zonder verwijl te doen verdwijuen. Voor de spoor weg werklieden. Het Spoorwegbestuur heeft de oversten der verschillige diensten opnieuw de schikkingen mtègedeeld, betreffende de rustdagen der werklieden. In strijd met de gegeven onderrichtin gen, gaan vele dienstoversten voort met de werklieden slechts halve of gedeelte lijke verlofdagen te geven, terwijl deze recht hebben op volle 24 uren, de nacht uren niet iubegrepen. Doch daar een onderzoek heeft bewezen dat het, ter oorzake van onvoldoende personeel, niet altijd mogelijk is de miuis- terieële onderrichtingen te volgen, is er oorlof gegeven, het aantal werklieden in de vereischte mate te vergrooten. Geld uitlcenen, weddeu, speleu Breekt de vriendschap onder velen. Abdij van Aulne. De regccriug is voornemens de puioen der abdij van Aulne te koopen. Ziedaar eene beslissing die in de kunst wereld algemeene bijtreding zal vindon. Een dagblad vau Brugge deelt een schandaal meê er is spraak van eene parodie der processie, die men weet tiet door wie, want het dagblad verzwijgt de namen was ingericht. Dit feit had plaats, zegt men, in het Handbogenhof. Wij moeten ons tot het aanstippen van het geval bepalen, dewijl voorname dagbladen van Brugge hierover geene verslagen mcêdeelen. Het gebeur- do is in eene besloten plaats voorgevallen. Tegen de longziekte. Het Be stuur vau landbouw heeft bij de veeartsen inspecteurs en leden van Liodbouwcomi- ceu aangedrongen dat zij zouden wijzen op het gevaar van het voeden der joDge dieren, met melk van longzieke koeien. Voorzorgsmaatregels werden daartoe aanbevolen. Van eleven - komt in Klokke Roeland een schrijven voor getiteld De geld macht - waaruit wij onder anderen de volgende lasterlyke aautijgingen tegen onze dienstdoende priesters knippen Ze (de Priesters) liggen aan de voeten van de geldmacht, en ontaarden hunne heilige zending in eene verachte- lijke politieke gedragslijn met verach- ting neêrziende op de vrije christenen, hun beladende met karrevrachten leu- geus, naar gelang der politieke om- - standighedeu, haat en nijd in de herten der menschen strooiende in plaats van vrede. Nooit werden onze priesters snooder gelasterd door de haatvolste blauwe eu roode organeu. Klokke Roeland is huu meester... Eu voor die lasteraars onzer Priesters zouden wij de vaan moeten strijken Wij zoudeD ze den vredekus moeten geven Neen, neen, 't ware lafheid De uitslagen der lOjarige volksop telling moeten voor 15 september aan de gouverneurs ingezonden worden. Men begrijpt dat de gemeentebesturen der groote steden spoed zullen mogen zet ten achter de opnemingen. Al de opgaven moeten den 1 October in bet ministerie zijn ingekomen. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 30 Juni. o 270 kilogrammen ter markt; altijd boter te kort prijs fr. 2,80 per kilogr. Per 5 kilogr. fr. 2,70. STAD AALST. der VI a au der en-T urngouw op ZONDAG JULI 1900. O Ten einde het Feest, ingericht door de twee Aalstersche Calholieko Turnkringen Steun geeft moed en Willen is kunnen meer luister bij te zetten, en huu aldus eeu blijk van genegenheid en aanmoedi ging te geven, neemt het Bestuurde vrij heid alle inwoners der Stad uit te Doodi- gen, Zondag aanstaande, de nationale vlag aan hunne huizen te laten wappereD. Om 1 ljz uren, vormiog van den Stoet op de Keizerlijke Plaats. VOLGORDE VAN DEN STOET Nieuwstraat, Leopoldstraat, Esplanade straat, Vaartstraat, Molenstraat, Kerk straat, Biusselschestraat, Houtmarkt, Zonnestraat, Keizerlijke Plaats, Zout- straat, Kapelleatraat, Esplauadc Om 3 uren, oefeningen op het Espla- nadeplein. Om 7 uren 's avonds, afroepen en uitreiken der Prijzen op het Stadhuis. Het Bestuur der inrichtende Maatschappijen STAD VAN AALST. (1891.) 18' trekking. 25 Juni 1900. -o» Obligatiën van 500 frs, terugbetaalbaar aan pari te rekenen van 1 Augustus 1900. N°* 227, 252, 319, 806, 1823, 1886 2059, 2082, 2210, 2375, 3229. Obligatiën uitgekomen bij vorige trek kingen en nog niet terugbetaald 8e trekking 24 Juni 1895. N° 381 (Coupon N° 9 aangehecht). 16' trekking 26 Juni 1899. N' 2775 (Coupon N' 17 aangehecht). 17e trekking 22 December 1899. N° 63 (Coupon N° 18 aangehecht). 17e trekking 22 December 1899. N° 294 (Coupon N° 18 aaugehecht). Kermis 1900.Morgen zondag 1 Juli Verschillige kampstrijden aan de welke 20 vreemde Maatschappijen des Lauds zullen deelnemen. Indien het weder gunstig is, zal het eene der aantrekkelijkste en aangenaam ste feesten zijn, die men by wonen kan. Wij sporen onze geachte lezers aan het bij te wonen 't zal voor onze vrienden van den buitetl een reisje naar Aalst weerd ziju. Maandag 2 Juli, om 11 ureG 's voor middag. Plechtige Uitreikiug der prijzen vau reinigheid en zuivere huishouding uitgeloofd door bet Stedelijk Bureel van Weldadigheid. Onze Koninklijke Harmo- mie zal het feest opluisteren. o Programma van 't Concert 't welk zal gegeven worden door de fanfaar der Pupillenschool des legers, op het kiosk der Keizerlijke Plaats, opWoendag4 Juli (4e Kermisdag), om 9 u. 's avonds: 1' P ARTIE. 1* Marche de concert aveo trompettee thé- baines par Walpot. 2° Marie-Henriette, ouverture, par Montagne 3° La Maconnaise, air varié pour saxo phone, soliste Fauconnier, par Garimont. 4° Blondinette, polka pour piston, soliste Page Charles, par Govaert. 2' PARTJE. 1° Le Chevaleresque, marche avec trompet- tes thébaines, par Van der Linden. 2° Si j'etaisRoi, grande fantaisie,par Adam. 3° L'Uiseau mouche, polka pour petite flüte, soliste Stein, par Van der Linden. 4° Pot-pourri sur divers opéras par Van der Linden. o— AL GROEIEND BLOEIEND. ORDE DEIt FEKBTE2V. die zullen plaats hebbeu te gelegenheid der Kermis van 1900. Zondag 1 Juli, om 11 u. 's voormidd. Coneertten Kioske Groote Markt. 1° Uohenzollern Rhum, marsch, Unrath. 2° Openingstuk van het Opera La Muette de Portici, Auber. 3° Fantasie op het Opera Mignon, geor dend door Van Groningen, A. Thomas. 4° Espiina, suite de Valses de la Khapsodie de E. Chabrier. Dijnsdag 3 Juli, om 8 urea 's avonds, Concert, in het Lokaal (Casino), Verlichting van den Hof. HET BUFFET ZAL VOORZIEN ZIJN VAN WAFBLS. 1° Marche Lorraine, Ganne. 2° Openingstuk van het Opera Guillaume Tell, n Rossini. 3° Fantasie op het Opera Samson et Da- lila geordend aoor G. Meister, Saint Saëns. 4° Les Patineurs, suite de valsea, Waldteu/el. 5° Le retour de Dinant, concert-polka voor bugel, solist M. Ph. D'Hondt, J. Preeckherm Donderdag 5 Juli, om 8 u- 's avonds Concert, ten Kioske Keieerlijke Plaats. 1° Vorwiirts, concerb-marscb, Doppler. 2' Openingstuk van het Opera Tannhiiu- ser, n RWagner. 3° Les Diamants de la Couronne, fantasie variée voor klarinet, solist M. Pr. D'Hoir, Auber. 4° Khapsodie Hongroise N' 2, Liszt. 5® Dublin, walz, Labitshy. Zondag 8 Juli, om 11 i/t u. 's voormidd. Concert ten Kioske Groote Markt. 1° Feat Ouverture, Leutner. 2® Les Diamants de la Couronne, fantaisie variée voor klarinet, solist M. Pr. D'Hoir, Auber. 3° Fantasie op het Opera Samson et Da- lila geordend door G. Meister, Saint Saèns. •1® Tourterelle, polka voor kleine fluit, solist M. K. De Naeyer, Damaré. Te gelegenheid onzer Kermisfeesten zal DE DENDERBODE Donderdag aanst. niet verschijnen. der Oudleerlingen van de Broeders der Christelijke Scholen. Maandag 2 Juli, om 10 uren, z 1 er, in de Kapel der Broeders, eene mis gelezen worden tot lafenis der ziel van Bloeder Illier, eerelid des Bonds. Al de leden worden verzocht deze mis bij te wonen. De ledeu van den Bond hebben beslo ten, met de vacaDtie «Ier maand Septem ber, een uitstapje naar Malonue te doen Ingezien de beslissing in de laatste bond- vergadering genomen, mogen de hiertoe niet ingeschrevene oud-leerlingen die be- geeren mede te gaan, zich laten inschrij ven bij den Z. E. Bestierder, Keizerlijke Plaats, 24, mits lid van den Bond te wor den. Het Comiteit. dienstdoende Apotheker Zondag 1 Juli 1900, Mr Bonner, Bisschopstraat. Priesterlijke benoemingen. Bisdom van Gent. Z. H. de Bisschop heeft onderpastoors benoc-md Op St-Stephanus te Gent, de E. H. Cornelis, onderpastoor op Se Coleta aldaar op S® Coleta. de E. II. Moyer- soon, oud-coadjutor te Baerdegem te Geutbrugge (nieuwe plaats) de E. H. De Staercke, onderpastoor te Astoue te As: ene, de E. H. Van Hulle, pripster der laatste wijding te Be veren (Waas) de E. H. Bessems, onderpastoor te Moer- beke (Waas) te Moerbeke (Waas), de E. II. Schollaert, onderpastoor op de Clingc op de Clinge, de E. H. Van Wassetihove, coadjutor te Sombeke te Baesrode, den E. H. Douys, coadjutor te Denderwindeke. Zijn coadjutors benoemd te Dender windeke do E. H. Verdoorent, ou l-coad- jutor te Haesdouck te Meygem, de E. H. Ponnet op S' Amandsberg, de E. H. D'Hont te Sombeke, de E. H. De Wolf, priesters der laatste wijding. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 523 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4180 kilos. "Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Hopteelt. De verzendingen hop gedaan in de maand Mei in de land streek Aalst, bedragen een gezamenlijk gewicht van 82,969 kilogrammen. Ninove. Zondag voormiddag werd de heer veearts Vander Schueren ontboden om zijne zorgen te besteden aan 't peerd van zekeren Coppens. Om den weg te verkorten ging de heer veearts door eene weide, doch werd aangevallen door eene koei die aldaar graasde bet woedend dier gaf hem een hoornstoet die zijn buik openreet en bovendien werd een zyner schouderbladen ontwricht. De heer Vander Schueren welke dadelijk verzorgd werd door den geneesheer Vandorhaegen verkeert in bedenkelijken toestand. Heldergem. Men schrijft ods In den nacht van 26 op 27 Juni 11. is alhier eeoe diefstal met braak gepleegd bij eenen winkelier. Eene groote hoeveel heid ellegoederen en kleedingstukken, hemden enz. enz. werden gestolen.Woens dag avond kwamen 5 personen aange reden met eenen kruiwagen tusschen Heldergem en Nederhasselt om het ge stolen goed te halen dat in een stuk graan verborgen was. Doch er werd wacht gehouden en 2 der vijf werden aange houden en 't gestolen goed aangeslagen. Drij der dieven konden ontsnappen en zijn onbekend. Een dezer drij is een scheele en van tamelyke groote gestalte. Een deel van 't gestolene goed is niet ontdekt geworden. De twee aangehoude nen en in 't gevang van Audenaarde opge sloten zijn F. V. oud 21 jaren, landbou wer en F. W. rondleurder beiden wonende te Aalst, Geeraardsbergscbc Steenweg. De kruiwagen zou ontleend zijn of ge stolen bij Constant De Waegeneer, te Aalst, Zonnebloem. Huiszoekingen zijn door onze Politie op bevel van 't Parket, gedaan geweest ten huize der aangehoudene en hunner fami lieleden en hebbeu tot de outdekking ge leid ten huizo van W. van eene zekere hoeveelheid ellegoederen en kleeding stukken die iu beslag ziju genomen. Nu, 't is Diet bewezen dat die goederen van den diefstal voortkomen W. is immers rondleurder. Volgens verklaring der familie van V. heeft hij den Dacht van den diefstal t' huis doorgebracht, 't Is V. die met W. den kruiwagen by De Waege neer is gaan ontleeueu eu ze trokken dan naar Haoltert-Statie alwaar zij ter her berg In Loven 3 onbekende personen vonden. Een dezer drij schijnt te zijn zekere Vau den Bergb bijgenaamd de Puit. De drij ontsnapten zullen weldra ge knipt worden men is op hun speur. De opvolger van M. Bara iu den Senaat zal zijn M. Broquet, gewezen radi caal volksvertegenwoordiger van Doornik, wiens naam tijdens de kiezing der pro vinciale senateurs reeds werd vooruit gezet. Kostbaar pak. 38 millioen. Donderdag avond is in de Noordstatie met den trein uit Keulen een pak aange komen, bevattende 38 millioen fr. in bankbrievcn. obligaties, weerden, enz., uit Duitschland verzonden aan eene bank te Brussel. 19 kleine pakken waren tot eene groote baal samengevoegd. In een rytuig, omringd door politie agenten en 10 bedienden der bank, werd de schat naar zijne bestemming vervoerd. Drinkt 't alom bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. De Koning zal dus de eerste steen legging d< r werken van Brussel-zeehaven bijwonen. Die plechtigheid zal waarschijn lijk op zondag 22 juli plaats hebben. De redevoering tot den koning zal gehouden worden door M. den gouverneur. De plaats der toekomende zeevaartdok zal afgetee- kend zijn bij middel van vlaggemasten. Na bet antwoord van den KoniDg zullen de stoombaggcrmachienen begioneD te werken. De feestelijkheden zullen bestaan uit concerten, verlicktiog en lichtstoet, waarin onder andere een motief zal voor- komou, verbeeldende de Belgica van den Zuidpool terugkeerend. Eene dame te Brussel, die op eene der boulevards onder de boomen wan delde, boorde eeosklaps boven baar hoofd een zonderling gesis. En op 't zelfde oogenblik viel eene slaDg of eene adder van ruim eeD meter lang voor hare voe ten. Eec politieagent doodde het dier met zijnen sabel. Men denkt dat die slang hier aan eene foorbarak ontsnapt is en zich zoo lang in het gebladerte heeft schuil gehouden. Een bedrog ontdekt. De Brusse l- scho bladen maken melding van bet vol gende feit Werklieden waren aan den entrepot te Brussel een schip met kolen aau T lossen, toen eene verkeerde beweging van de kar het weegtoestel deed omkantelen en met gewichten en al in de vaart vallan. En nu zag men met de grootste ver wondering dat twee der gewichten bleven boven drijven. Bij nader toezien bevond men dat de koopman met houten gewichten woog, Vrijdag morgend ten half 11 heeft te Gent eene moordpoging plaats gehad, die gelukkig zonder ergo gevolgen is af- geloopen. Zekeren Slauwaert, wonende Roskam- meDstraat, heeft drie revolverschoten naar zijne vrouw gelost, zonder haar ech ter te treffeu. De dader is aangehouden. Wanorders te Gent. Do ge naamde Bracq, die verleden weck aange houden werd, verscheen dijnsdag voor de raadkamer. Deze heeft het aanhoudingsmandaat tegen hem bekrachtigd. Bracq zal waar schijnlijk voor het assisenhof verzonden worden, ouder betichting van moord poging. Hij word beschuldigd op de agenten geschoten te hebben. Bracq zegt dat hij niet geschoten heeft, dat hy enkel met den revolver heeft bedreigd Hij bekent dus dat hij ten minste vau eenen revolver voorzien was. Anseele heeft in zijne ondervraging iu den gemeenteraad bij hoog en laag hou den staan dat geen enkele werkstaker eenen revolver had; Bracq geeft aan Au- seele dus eeue klinkende logenstraffing. Al de andere betichten zijn reeds in viijhcid gesteld. Er wordt gemeld dat Millio (Stautemas) en Frans Temmerman ook in betichting zijn gesteld, betrekkelijk de zaak van het Klein Dok. Over de moord te Scbeldewindeke schrijft men Het .slachtoffer Leonie Saegermans was rond de 30 jaar oud, Whylock heeft om trent denzelfden ouderdom. Whylock en Leonie Saegermans waren samen geweest te Gaver op het festival; daar of onderweg had Leonie hem gezegd, dat zij het verkeer wilde aforeken, Why lock was met haar terug gekeerd naar buis. Naar het schijnt, had Leonnie gelegen heid te trouwen meteenen andereu jon geling, die eene positie had. Het slachtoffer, was getroffen door twee kogels, een iu de borst en een in het hoofd; de laatste kogel is in de hersens gedrongen, 't Is deze, die den dood ver oorzaakt heeft. Whylock bevond zich in het huis vau Saegermans en. toen Leonie naar den peerdeustal wilde gaau, ging Whylock, zonder iets te zeggen, eerst buiten. Hij wachte Leonie af en schoot op haar van nabij, terwijl zij de door opende. De twee eerste kogeis troffen haar, en zij viel; daarop kwam Marie toegespron gen en deze werd getroffeu door het derde schot dat Whylock voor Lcooie bestemde. Men heeft den kogel nog niet uit Marie's beeu kunnen halen; de gekwetste lijdt veel. Whylock heeft gezegd dat het hem spijt dat hij Maria heeft getroffen. De revolver was met zes kogels geladen; drie schoten waren gelost. Het slachtoffer Leonie werd woeusdag morgend begraven. De landbouwer Saegermans had Dog enkel zijne twee dochters thuis; ter oor- zake van den zoadag waren geene manne lijke dienstboden aanwezig. 't Leuveasbier der brouwery Druwé, is hel beste. Een man, die sedert eenige jaren van zijne vrouw gescheiden leefJe, kwam dezer dageu onverwachts te Oosteude te rug, ten einde zijn eenig kind, dat bij de moeder was achtergebleven, weg te halen en met zich mede te voeren. Terwijl de vrouw uit was, drong hij hare wouiug binnen, en lokte het kind mede maar op weg naar de statie ontmoette by zyne - dierbare wederhelft die volstrekt niet ingenomen was met de handelwijze van haren man. Zij ging den kinderroover te lijf en, geholpen door eenige toeschou wers, gelukte zij er weldra iu, het kiud naar hare woning terug te brengen. De policie is met de zaak in kennis gesteld. Te SeraiDg woeden op hevige wyze de mazelen, dc roode koorts, de typhus en de pokken, zegt do Indépendance vooral ouder do kinderen, zoodat de scho len gesloten zijnj

De Denderbode | 1900 | | pagina 2