Van tak op tak. Edition artistique. Brief uit Frankrijk. Aalstersche Bond Stad Aelst Kermis 1900. RRIJGSOPTOCHT ZONDAGRUST. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST Allerhande Nieuws. Welgevende Kamers. Een buitengewone zittijd werd dijnsdag 11. om 3 ureu geopend. De Senaat keurde al de kiezingcn goed behalve de verkiezingen van M. Baert te Brugge als werkelijk lid en Couillier als Ïilaatsvervanger te Dendermonde-S' Nico- aas omdat zy den vereischten cijns niet betalen. In de plaats van M. Baert, libe raal, moet nu optreden M. Delanicr. Donderdag ging de hooge vergadering over tot de samenstelling van haar Bu reel. Werden benoemd Vooreitter Hertog d'Ursel Onder voorzitters ln M. Baron Paul Bclhune, A - M. Dupont; Secretarissen 1" M. Graaf de Ribaucourt, 2" Graaf Goblet d'Al- viellatoegevoegde Secretarissen MM. Baron d'Huart en Graaf de Hemricourt de Grunne Ktctslors MM. Baron Whett- nal en Burgraaf de Jonghe d'Ardoye. DE VOLKSKAMER bieldt zich ook onledig met de goedkeuring der kiezin gen. Al de kiezingen zijn opvolgenlyk goedgekeurd behalve dezen t6 Bergen en Verviers welke een nader onderzoek ver gen. De vergadering werd dus verdaagd tot nadere byeenroeping. De afgestrafte priester Daens was ook opgekomen tegen de geldigheid der kieziug te Brussel volgens hem was hij onbetwistbaar ge kozen en men moest dus alles opnieuw berekenen. De commissie met het onder zoek gelast, samengesteld uit de 4 par tijen, heeft hem eenvoudig wandelen ge zonden met zijne onnoozele groene streken I Koel van vreemd ras. Als Dolf de vreemde wonderbare raelk- koei van Mylbeek duchtig beeft gemolken dan verschijnt hij voldaan op den steenen buitentrap en maakt zich een groot kruis, gaat dan koffy en cognacske nemen, lek ker sigaartje rooken en ten praatje houden met Wat later verschijnt onze Pie.. Hum! Huml... smakelijke, smakelijke zoetepap toch Hum I Hum 1... spijtig. Hum I Hum 1 ware Baasko Hum Hum en Annatje Hum 1 Hum wat eerlyke zoetepap I... Dien Denderbode!... Een Senateur meer voor Oost-Vlaanderen. Dwalen is mensche- lyk doch in zyne dwaling blijven volher- den is duivelsch of helsch. Wij hebben 8 dagen geleden gezegd dat het lid van den Senaat meer voor Oost- Ylaandercn van rechtswege toekwomt aan 't Arrondissement van Gent-Eecloo en dit wel omdat dit Arrondissement 46,317 inwoners telt welke in den Seuaat niet vertegenwoordigd zijn, terwijl het Arrou- dissement van Oudenaardo-Aalst er maar 13,490 zou tellen. Dat is eenvoudig eene dwaling waarin wy zyn geleid geweest door 't verkeerd gedacht dat Oudenaarde-Aalst 4 Secateurs verkiest terwijl het er maar 3 te benoe men heeft. 't Is Oudcnaarde-Aalst dat ten volle recht heeft od den nieuwen senateurszetel welken aan Oost-Vlaanderen moet toege- keud worden. Wy willen het ontegensprekelijk be- wyzen Gent-Eecloo telt heden 446,317 inwo ners en Oudenaarde-Aalst 293,498. Gent-Eecloo heeft heden 6 secateurs 446,317 inwoners gedeeld door 80,000 geeft 5 senateurs en 46,317 inwoners niet vertegenwoordigd. Oudenaarde-Aalst heeft beden 3 sena teurs 393,498 inwoners gedeeld door 80,000 geeft 3 senateurs en 53,498 inwo ners niet vertegenwoordigd. Dus van rechtswege komt de nieuwe senateurszetel voor Oost-Vlaanderen aan Oudenaarde-Aalst toe omdat ons Arron dissement het grootste getal niet verte genwoordigde inwoners telt. Wy denken dus dat het recht van Oudenaarde-Aalst onmogelyk kan betwist worden. Tegen de laaddieven. Tegen het zaadpikken der vogels. De tijd is er weèr dat zij, die een tuin bezitten, zorg dragen moeten, dal de kiemende zaad korrels niet door de vogels worden buit gemaakt. Dit kan men gemakkelijk voor komen door de zaadkorrels en zaden met water te bevochtigen, ze in drooge menie (minium) om te roeren en voor het zaaien goed te laten droogen. Deze manier van doen belet wel niet, dat de vogels op de bedden rondloopen, maar men zal ze toch het gezaaide Diet zien uittrekken. Het kiemvermogen van het zaad wordt door bovenstaande handelwijze niet het minst geschaad. Een staalken van socialistisch bestuur. Men hoort soms meoschen, die het wel niet slecht meenen, maar reden tot misnoegdheid meenen te heb ben, wel eeDS zeggen De socialisten moesten maar eens boven komen, dan zou het beter gaan f - Om van dat beter gaan een staal ken te zien, hoeft men maar eens te gaan tot Seraing bij Luik. De socialistische Baad dier gemeente heeft het minimum van dagloon gestemd, maar... betaalt zijne werklieden niet I Op de vraag of de schepenen van Se raing ook niet werden betaald, bleef ciloyen GoDy het antwoord schuldig. Eerst oomkeo, zeggen die kameraden, en dan oomken's kinderen. De begrootiog was de vorige jaren 800,000frank, en nu twee millioen. Om de kas te vullen hebben ze niets beter gevonden dan de nijverheid zoo hoog te takseeren, dat ze gevaar loopeu Andere gemeente-bedienden en leve ranciers kunneumedeop de kom bijten. Citoyen Gony, schepen en provincie raadslid, is in den Provincieraad komen verklaren, dat ze niet betalen omdat... de kas leeg is eu men eene kei het vel niet kan afstroopen. Ziedaar een staalken hoe het er in ons land zou uitzien, moesten de socialisten eenigen tijd de algemeeno kas hekeeren 1 van de nijverheid uit hunne gemeente te verjagen en duizedden inwoners van hunne broodwinning te berooven. Hij heeft de jaarwedden van het onder wijzend personeel verhoogd maar betaalt de onderwijzers en onderwijzeres sen niet. Vrienden, bemint gij uw eigen belang en het algemeen welzijn, blijft dan altijd en overal, in gemeente- provincie- en kamerkirzingen, het catholiek bestuur ondersteunen en bidt Van geuzen en socialisten, verlos ons, Heer! Papier. Het gewoon gazetpapier is meest uit houtdeeg gemaakt.Die boutdeeg is nu kostelyk geworden en 't papier heeft den zelfden weg ingeslagen. Ook zijn er in America papierfabrikanten die eene premie uitschrijven voor deze die het middel zou vinden om den houtdeeg door eene andere stof te vervangen. Bij de begrafenis van M. Bara. Le Messager de Bruxelles in zijn verslag over de begrafenis van M. Bara bestatigt dat de afgestrafte priester Daens een der eersten verscheen ten gemeentehuize van S" Joost-ten-Noode, voor de lijkbaar ne- derknielde en een gebed prevelde. Bij het verlaten der zaal groet hij de lijkbaar zeg gende tot den commissaris die hem den uitgang aanwees Deee plechtigheid is tcaarlijk indrukwekkend. Indrukwekkende plechtigheid Hoe diep moet de B. C. priester gedaald zijn die eene solidaire begrafenis, openbaarlijk als eene indrukwekkende plechtigheid durft roemen Postdienst. Twee ingenieurs heb ben eene uitvinding gedaan die, indien zij slaagt, in deu postdienst eenen overgroo- ten vooruitgang zal verwezenlijken. Hun electro-automatieke overbrenger, echte electrieke vuurpijl, loopende met eene snelheid van 150 kilometers in bet uur, zal in 3 u. 20 m., den afstand afleg gen van Parijs naar Marseille in 1 u. 20 m., dec afstand van Parys naar Brussel, en indien de Indische Mail dit stelsel aanvaardt, zullen de brieven, de dagbla den, de postpakken, in 14 uren van Londen naar Constantinopel verzonden worden. Het is eene omwenteling in den post dienst. Dit voertuig heeft den vorm van eene metallieke sigaar, 5 meters lang, die laDgs de spoorbanen zal glijden, langs kabels rustende op palen. Hot bevat de noodigo toestellen voor het zelfwerkend in gang breogen en het stoppen. De brieven en dagbladen zullen ons op de dagen dat de telegraaf overrompeld is, eerder toekomen dan een telegram. Een nieuwe aardappelkever. Uit Mishawaka, (Noord-Amerika) wordt bericht Een vreemde aardappelkever, geheel onbekend bij de landbouwers, heeft zijne verschijning gemaakt in deze streek en inderdaad, door het geheele noordelijke gedeelte van den staat en in lager Michigan. Het insect verschilt van den tegenwoordigen aardappelkever vooral in het opzicht van grootte, bet nieuwe insect zijnde kleiu van stuk. De kleur is rood, zwart en geel. De nieuwe pest is gekomen in groot getal en met een verbazenden eetlust en de wijze waarop het aardappelloof door ben verslonden wordt, doet de aardappel boeren vreezen voor een beduidende ver mindering van de oogst door deze oorzaak. Laat ons verhopen dat de nieuwe kever naar Europa niet zal overkomen. In een onzer antwoorden door H Land van Aelst afgekondigd, zegden wij onder andereu dat indien wy geld hadden te plaatsen, wij er toch geene aandeelen vau Edition artistique zouden meè aange kocht hebben. Die vossen hoe slim ook zouden toch nog niet slim genoeg zijn geweest om ons te verleiden. Dadelijk sprong het vernuft heerschap Denisius Mayart in zijn vet en slingerde mij naar 't hoofd dat ik een domkop ben die geen verstand van die zaken heeft, dat politieke drift mij aldus deed handelen enz. enz. En heerschap Denisius verzondt ons naar do maand Mei en dan zou men ge zien en gewaar zijn geworden hoe dom wij in die zaak waren Dan zou er eone dividende uitgedeeld worden. Mei, is verloopeD, Juni zelfs, we zijn de 7 Juli en wij zien ja, maar 't welk Wij zien in allo de flnaucieele bladen dat de maatscbappy Edition artistique, hebbende haren zetel te Brussel, hare bureclen, magazijnen te Parijs en haar bijzonderste gesticht of werkbuis te Ver sailles bij vonnis den 1 Juli 11. verleend door de Rechtbank van koophandel van 't 3* Arrondissement, zittinghoudende te Versailles, in failliet of bankbreuk is ge slagen. M. Eve is rechter-commissaris benoemd en M. Vormser voorloopige syn dic van 't faillissement Ziedaar wat wy zien en vernemen in Juli I De talryke lieden welke Edition artistique tegen hooge prijzen, aankoch ten dank zij de ophemeling door slimme vonssen, zijn er nu do droefste meê aan. In ODze stad van Aalst en omliggende zyn om vele duizenden frauks aandeelen Edition artistique geplaatst... Wie hoeft 't vet van die soep geschept Spoorwegen. Dagelijks vertrekt hieruit onze Statie-Aalst een trein naar Sottegem om 8 u. 50 m. 's "voormi l dags en keert terug uit Sottegem om 9 u.40 m. Indien men die trein uit Sottegem 40 miuuten later liet vertrekken, om 10 u. 20 m. dan zou hij daar aansluiten met den sneltrein komende van Kortrijk, Oude naarde. Deze aanslnitiug zou toelaten dat de reizigers naar Aalst enz. van Kortrijk, Oudenaarde, Leuze, Bouse, Avelgem, Berchem en tusschenstatiën hier te Aalst zouden kuDnen aankomen om 10 u. 55. En als men dan de trein naar Dender- monde uit Aalst laat vertrekken om 11 u. in plaats van 10 u 46 dat ware perfect. Die treiu uit Aalst kan later vertrekken daar hij een oponthoud heeft te Dender- monde van 13 miuuten. Oozes dunkens zou het aldus konnen gJregeld worden zonder den bestaanden gaDg der andere treinen te ontredderen. In naam van talrijke belanghebbenden van Aalst, Sottegem, Audenaardo, enz. roepen wij c-r de aandacht onzer achtbare gekozene catholieke Senateurs en Volks vertegenwoordigers op in. Veel wordt verwacht van de welwil lende tusschenkomst van onzen jeugdigen en zoo dienstveerdigen Volksvertegen woordiger heer Baron Lee Bethune. Voor 't overige dringen wij er bij onze vrienden op aan dat ze een vertoogschrift tot den heer Minister vau Spoorwegen zonden richten. Tegen de vliegen. Togen de vliegen die de peerden en het vee plagen is er niets beter als een afkooksel van notelaarsblaren. Men wascht daarmee de dieren bijzonderlijk aan de muil en de vliegen vluchten en de eiers die ze reeds gelegd hebben worden erdoor vernietigt. Nagels met koppen. Een libe raal blad uit de hoofdstad drijft deu spot met eene moeder van 5 kinderen, welke, na 9 jaar bedlegerigheid, te Lourdes ge nezen werd. Het durft bet werk van Lasserre, welke Maria's verschijningen beschreef eene opstoopentrekkerij heeten. Hoor eens hier, kool... 'k wil zeggen, dagblad toen Lasserre's boek verscheen, waarin twee en dertig mirakelen aange duid en beschreven staaD, lachten er ve len, gelijk gij nu zoo wat groeD, maar het was eigenlijk toch lachen. Toen deed een afgevaardigde van Frankrijk het volgende voorstel r - Bij mijnen notaris, M. Turquet, rue de Hanovre, Dummer 6, Parijs, liggen 30,000 fr. ter beschikking van dengene, die de valscbheid kan bewijzen van eene der wonderbare genezingen, in het boek vervat. Ruim 3,000,000 dergelyke uitdagingen werden onder het publiek verspreid, en nooit nam iemand van de millioencn vrij denkers, welke op hun tandvleesch loo- pen, den handschoen op. Zoudt gij niet beter dat potteken gedekt laten Artikel 47. Naar gemeld werd, zou de socialistische linkerzij reeds een ontwerp gereed hebben om het onmid dellijk neêr te leggen, strekkende tot her ziening van art. 47, der grondwet. Dit ontwerp bestaat inderdaad, maar de neêrleggiDg zal eerst plaats hebben in November, en niet tijdens de buitenge wone zittijd. Bmsselsche zotte streken. De vrijspraak vau Sipido en zijne medebe schuldigden is te Brussel, men moet het bekenneu, algemeen goed onthaald ge worden. Dat belet niet dat ieder verstandig mensch de zotte tooneelen moet afkeuren die, tot donderdag zeer laat, zijn voorge vallen in de Smisstraat c-n Waterloosteen- weg. De meDigte was er oprecht ontzaglijk en bet verkeer was onmogelijk. Meert, Peuchot en Meire werden in triomf rondgedragen. Zeg eens, zwanzen is Brusselsch, maar die zwanzerij gaat nu toch wat ver. Zoudt ge uiet zeggen dat het vier bel den zijn die werdeu vrijgesproken Het werpt een aardig licht op den gemoeds toestand der Brusselache bevolking. i Sipido zou gestraft zijn geweest, ware 't niet dat de jury, zynen jongen ouder dom in aanmerking nemende, niet geoor deeld had dat hij heeft gehandeld zonder t besef zijner daad te hebben. Het hof heeft het recht hem tot zyu 21 jaar naar een verbeteringshuis te zenden, als het gouvernement aanveerd hem daar in op te nemen. 't Is dus het gouvernement dat ten slotte beslisseu zal. Als de ouders van Si pido de deftige menschen zijn, die men zegt, gelooft men niet dat men hem hun ontnemen zal. Villers-Hélan, den 1 Juli 1900. Heer Opsteller van De Denderbode. Wij bevinden ons bier samen met 5 cameraden allen Belgische werklieden bij Mijnheer Emile Lagacbe alhier op Villers-Hélan van de Vlaanderen en Brabant, allen ware vrienden van de catholieke partij, die ons best hebbon gedaan, in de verledene kie zingen om den zegepraal te behalen, ge lijk het is gebeurd, en er blijven zullen voor stryden zoolang als onze partij zal blyven bestaan. Nu een wonder voorval. Zondag laatst na de Heilige Mis bijge woond te hebbeD, was er spraak van eens gaan eene wandeling te doen in het Bosch, in eene groote leegte genaamd de Valée. Nu elk verwijderde zich van malkaar, nauwelijks een goed kwartier in het bosch zijnde hoorden wij daar opeens een ge roep opgaau jougens I jongens I komt my ter hulpe en al opeens kwam elk toege sneld naar die plaats en o wonder, Jozef Merckx verloor zijne koelbloedigheid niet, hij had het daar te doen tegen een wild varken maar niet groot gezegd een goed viggen en door het danig geknor en geschreeuw kwam er nog een bijgesneld nog meer als nog eeus zoo groot en als moedige mannen hebben wij ons allen aan het werken gezet om ze te doodeu met stokkeo dan zijn wij er mede naar ons hof gekomeu en ze aan den boer be- bandigd die ons proficiat wenschte en ons heeft getrakteert met eenen fermen liter goeden wijn of 3, zij wogen samen van 70 a 75 kilos, er wierd hier gezegd van de Franscbmaus les Beiges sa sont des hommes forts et courageux, proficiat pour eux tous. Ziet hier de namen Camilla Van Nieuwenborg, Petrus De Backer en Jozef Merckx, allon van Moorsel, Petrus Van Nieuwenborg ea Clement Goudefroi van Hekelgem, ook veel dank aan den ieverigeu verspreider van uw geëerd blad De DenderbodeB. van Moorsel. En nu Heer Opsteller weest zoo goed van dezen brief aan alle uwe lezers eu lezeressen te willen mtdedeelen in uw eerst volgende Nr van zondag aanstaande, waarmede wij u allen komen te groeten als ware vrienden van de catbolieko party, die zeggen, vivan onze achtbare Volksvertegenwoordigers van het Arron dissement Aalst, gegroet. Camillc Van Nieuwenborg, Petrus De Backer, Jozef Merckx, Petrus Van Nieuwenborg, Clement Goudefroi. der Oudleerlingen van de Broeders der Christelijke Scholen. De leden van den Bond hebben beslo ten, met de vacantie der maand Septem ber, een uitstapje naar Malonne te doen Iugezien de beslissing in de laatste bond- vergadering genomen, mogen de hiertoo uiet ingeschrevene oud-ieerlingeD die be geeren mede te gaan, zich laten inschrij ven bij den Z. E. Bestierder, Keizerlijke Plaats, 24, mits lid van den Bond te wor den. Het Comiteit. Het College van Burgemeester en Sche penen der Stad Aelst maakt bekend dat op Zondag 8 Juli 1900, om 9 uren 's avonds, door de School der Kweekelingen van het Leger een met Fakkellichten zal ingericht wordeD. o-o AANWIJZING DEB 8TRATBW 1 Graanmarkt, Albert-Lieuanstraat, Sta tieplein, Statiestraat, Esplanade. Leo- poldstraat, Groote Markt, Kerkstraat, Brusselsche Straat, Houtmarkt, Zonue- straat. Keizerlijke Plaats (links), Nieuw- straat, Groote Markt, Lange- en Korte Zoutstraat, Keizerlijke Plaats (rechts), Nicuwstraat, Groote Markt, Molenstraat, Vaart, Vaartj-traat, Graanmarkt. Gedaan te Aelst, ten Stadhuize den 25 Juni 1900. De Burgemeester en Schepenen De Secretaris, M.-L. Gheeraerdts. Oscar Reyntens. dienstdoende Apotheker Zondag 8 Juli 1900, Mr Ghysaelinckx, Molenstraat. Worden dringend gevraagd. 1" Een huishouden samengesteld uit man en vrouw, met een jongen van 12 tot 17 jaar en meisje van omtrent denzelfdeu ouderdom, samen in de maand kuunende verdienen van 150 tot 200 fr., bovendien een huis met scboonen hof voor de glas blazerij vau Manage. Men moet niets van den stiel kennen. 23 Werklieden van 20 tot 40 jaar voor de frommagerie (kaasfabriek) van Dam- pierre (Frankryk). Loou verzekerd. 0 Goede wevers worden gevraagd. o CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 7 Juli. o 370 kilogrammen ter markt; altyd boter te kort prijs fr. 2,80 per kilogr. Per 5 kilogr. fr. 2,70. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 546 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4360 kilos. Vraagt 't Leuvonsbier dor Brouwerij Druwó, Aalst. Onze Kermisfeesten. De Turn- feest van zondag door een ouverwacht goed weder beguostigd, was prachtig en overheerlijk. Deze feest viel gaosch in den smaak van 't publiek en dit getuigen de geestdriftige toejuichingen die zich onder en na de uitvoeringen lieten hoo- ren. Aangaande den uitslag bekwamen wij geene inlichtingen. Maandag was 't een abominabel woder, regenen eu blij ven regenen dijnsdag was 't weder wat beter. De verscbillige openbare concerts lokten als gewoonlijk een talrijk publiek uit. Wij hoorden muzickkcnneisgrootcn lof spreken over de uitvoeringen onzer Koninklijke Harmonie. Ook de Fanfaar der Pupillenschool munte dees jaar bij zonderlijk uit. Wij en veleu met ons denken dat men verkeerdelijk handelt wanneer men do foore verplaatst do Groote Merkt en Hopmerkt zijn sedert onheugelyke tyden altyd de piaats der foore geweest. Een oude foore wil zoo min verplaatst worden dan een oude boom verplant. Alles is in vreugde en vrede afgeloopen, geen enkel proces-verbaal werd opgesteld wegeus baldadigheid, al boewei de groene krawattcn der Cbipka kliek gedurig de Aalstersche bevolking bloedig beleedigen en lasteren wanneer zij ze voorstelleu als een volk dat tot de beschaving moet worden teruggebrachtbij de welke een geest van wildheid, lompheid en wraakzucht blijft heerschen Aalst. Versmacht. Donderdag avond waren de eebtgenooten Hendrik Van Mulders-Van Holen, wink' liers kleermakers, te gelegenheid der kermis eene vertooning gaan bijwonen van de renbaan, de bewaking hunner 5 kinders overlatende aan de zorgen van hunnen kleermakersgast, een jongeling van 19 jaren oud. Toen de oudeis rond midder nacht thuis kwamen vonden zij hun gast met huu oudste zoontje slapend in den winkel. Als do moeder bovon kwam werd zy eenen brandreuk gewaar, opende de deur der achterkamer eu voud er twee barer kinderen op den vloer liggen en het 3* te bed, allen uitgestrekt geen teeken van leven meer gevende. Het was toen middernacht en Dadelijk liep demoe der huilend de straat op, roepende Och mijne kinders 1 Water Water Eenige bezoekers der vleeschhouworij- en her berg van M. Alfred Tbybaei l sprongen buiten ea liepen moedig het huis binueu ca weldra verscheuen M M. Jaak Vao deu Bergh-Jouret, Alfons Quiutyn en Louis Vau Branteghem met de drij kinders eu dioegen ze ten huize van M. Alfr. Thy- baert Dadelijk werden de geneesheeren Lacompte en De Clercq geroepen, doch ondanks de beste zorgen was het onmo gelijk huune levensgeesten op te wekken, ze waren reeds overleden. Het jongste kind een meisje dat op eene der voorka mers sliep werd ook weggedragen. De droefheid der onders is onbeschrijfelijk. Hoe mag het ongeluk gebeurd zijn Op een plankje op do achterkamer had men een lichtje geplaatst. Wat er wezeulijk voorviel zal men nooit ter wete komen. Men heeft bestatigd dat het plankje waar 't lichtje was geplaatst gedeeltelijk ver koold en gevallen was in eenige linnen die er onder lagen. Dees droevig onheil beeft veel opschudding in onze stad ver wekt; vrijdag hield zich gedurig eene tal rijke menigte voor de woning stil. Alge meen wordt er deelgenomeu in het hart zeer der ouders en verwanten. De namen der door rook versmachte kinders zijn Arthur-Octaaf geboren 5 sept. 1893, Ber- nadetta-Leontina, 31 oct. 1894, Matku- rin Louis, 16,'jan. 1896. De begrafenis zal plaats hebben beden zondag, om 3 uren. Aalst. Balboog. Donderdag 11., heeft er eene prijsschieting plaats ge had tusscheu de leden der verscbillige Balboogmaatschappijen onzer Stad, uit geschreven door do Maatschappij geves tigd ter afspanning Het Klein Gent. Een feit wellicht als eeoig aan te stippen in de annalen dor Balboogscbutterij werd bestatigd, namelijk, dat de Leden der Maatschappij gevestigd ter afspanning De Meiboom- de zeven hoogvogels dedeB neertuimelen. Hulde dus aan die hoogst behendige schutters I... Inbraak tot Heldergem. Zekere persoon zich Vanden Bergh (Puit) noemende en voorgevende te zijn herber gier (herberg In Loven Statie Hael- tert) en verder koopman in fruit en hout, schrijft ons dat wy hem valschelijk be schuldigd hebben den waarschijnlijken medeplichtige te zijn in den diefstal te Heldergem. Nu daar is niets vau. Wij hebben Vanden Bergh, Puit, hoegenaamd niet beschuldigd van eenige medeplich tigheid noch zelfs de bedoelde 3 peisonen niet... Wat hebben wij gezegd Dat ic den dag der aanhouding te Heldergem, de personen die den kruiwagen ontleen den bij De Waegeneer, ter herberg - In Loven 3 mannen hebben ontmoet en dat een dezer 3 zekeren Vandeu Bergb, bijgenaamd Puit schijnt te zijn. Men' zoeke daarin eene uitdrukkelijke beschul diging van medeplichtigheid I Nu, Van den Bergb, Puit, loochent dat dien dag de aangehoudenen in zijne herberg zijn ge weest. Onze inlicbtingon komen nogthans overeen met dea uitslag van 't ouderzoek door onze Politie op bevel van 't Parket gedaan.'t Is dus een eenvoudig misver staan men heeft aan de Politie eu aan ons bij misgreep den baas der herberg opgegeven, als zijude een der drij onbe kenden die wij, wij hei halen het, van niets hebben beschuldigd. Vanden Bergh (Puit) teekeut dus protest aao wij nemen er akte van en voor 't overige hij kome maar af 1 Baerdegem. Zondag 11. is de E. H. Verbraeckeu plechtiglijk ingehul digd als Pastoor vau Baerdegem. Een prachtige ruiters- en rijtuigenstoet, werd ingericht. Al de buizen waren versierd en bevlagd. Alles is ten beste afgeloopen. 't Leuvensbier der brouwerij Druwé, is het beste. Moorsel. Gister vrijdag om 8 en half uren 's avonds is de hofstede vau Wilhelmus Cardon, wijk Statie, de prooi der vlammeu geworden. Do gansche in boedel. behalve eenige meubels, en 3 gei ten werden door 't vuur verslonden. Alles was verzekerd. Huiszoeking. Dinsdag namiddag heeft de politiecommissaris van Ninove vergezeld van dezen van Denderhautem| aldaar eene huiszoeking gedaan bij den naamden Petrus Van den Bergbe. Zij ont dekten er vooreerst eone ledige mand, die eenige weken geleden met 1300 tot 1350 eieren, ontstolen was aan vrouw Vermoesen, te Assche, gehucht Ter- heyden. - Diefte. Maandag zijn te Gee- raardsbergen ter herberg -In den Koning,» op de Groote Markt, twee stullen boter gestoleu, den eenen woog 14 kilos en den anderen 7, terwijl den eigenaar er eeu weinig van weg gegaan was. De diefis 's anderendaags door de politie aange houden. Windhoos. Maandag namiddag, rond 3 en halfuren, woedde eene gewel dige windhoos boven do gemeenten Ne- derhasselt, Aspelaere, Okegem en om trek. Ruim duizend boomen werden ont worteld of gebroken Ongelukken zijner niet te betreuren. Vijf heeres. te Brussel die van de reis kwamen, hadden donderdag morgend ten 4 uren een huurrijtuig genomen om langs de boulevards de stad in gebracht te worden. Eensklaps viel de koetsier voorover van zijnen bok op het peerd, en vandaar op den grond, Het peerd schrikte ging op hol en sleepte het rijtuig tegen eenen lanteernpaal, waar het beest viel. De vijf reizigers werden allen gekwetst. De koetsier werd met gebroken arm en kwetsuren aan het voorhoofd opgenomen. Er komt eenig licht in do zaak van den zoo zonderling verdwenen notaris Moulignaux, van Leuze. De zoon Moulig- naux, die te Brussel is, heeft aan do po litie verklaard, dat hij met ziju vader Daar Parijs vcrtiokken was eu hem naar Athene vergezeld had daar heeft zijn vader hem geld gegeven om naar Brussel terug te keeren. De krach wen! veroor zaakt door tenen diefstal van 200,000 fr. waarvan zyn vader over twee maanden liet slachtoffer zou geweest zijn, doch waarover hij niet durfde spreken om ziju crediet niet te verzwakkeu hij heeft ook verliezen ondergaan in twee verzekerings maatschappijen 11. Moulignaux heeft dit ook geschreven aan eeoen persoon uit de streek bij zegde daarin dat hij eene schuld bad van 600,000 fr. en een actief van 200,000 fr. Zijne kinderen hebben eene fortuiu vau 300,000 frank. Geheimzinnige moord te JRonsse. De stad Ronsse, gewoonlijk zoo vreed zaam is zondag in opschudding gebracht door eenen zoo verschrikkelijken alsge- heimziunigen moord. Op een lOOtal meters van de stalie. nabij de brug, die over den ijzerenweg loopt, bevindt zich eeoe groote pacht hoeve toebehoorend aan M. Pessemier. De vroegere bewoner van dit pachthof is sedert eenigen tijd vertrokken en nu wa ren er verscheidene liefhebbers om do hoeve te gaaü bewonen. Het is zekere Delombaerde die van Acseghem is geko men, welke bet pachthof nu sedert drie weken bewoont. De boeve beeft langs achter eene afge sloten binnenplaats. Daarachter heeft men langs de eene zyde eenen boomgaard en langs dén anderen kant eone weide. Zondag avond, ten 6 urcD, stond Mad. Delombaerde, met baar kind van vijf maanden op den arm, op de binnenplaats mehhot meisje Vau Jeu Eycken te pra ten. Eensklaps weêrklonk er een geweer schot achter de haag. Het meisje Van den Eycken slaakte ceneu smartkreet, wan kelde en viel eenige stappen venier ten gronde. Zij had bijna de geheele lading in den rug bekomen. Mad. Delombaerde werd ook gekwetst evenals haar kind, dat zy op den arm droeg, maar niet erg. De geueesheer Beghin werd in allerhaast ge roepen; hij kon nog enkel den dood besta- tigen bij het meisje Van deu Eycken. Het slachtoffer is slechts 14 jaar oud; zij is de dochter vau M. Marcelin Van der Ëycke, een braven bedieude van de statie. Men begrijpt welke ontroering dit dra ma te Bonse te weeg bracht. De gendar men werden dadelijk in kennis gesteld met het foit. Zij deden een eerste onder zoek. De moordenaar had zijn geweer, na i ?um,00rd 6ePleegd hebben, tegen de dubbele deur vau de achterplaats gezet en toen de vlucht genomen. Dit wapen is in beslag genomen door de gendarmen. Na den moord gepleegd te hebben is de moordenaar ongemerkt kunnen vluchten. Maandag ten 12 uren is het parket van Oudenaarde te Bonse aangekomen, om ter plaatse een onderzoek te doen. Do gendarmen wachtten het parket aan de statie al. Men begaf zich onmiddelijk naar de plaats waar het drama voorviel. Zooals wij hooger zegden, is hot pacht hof slechts een lOOtal meters van de sta- tie verwyderd. Men sprak eenige oogen- blikken met een der leden van het parket en vernamen dat de moordenaar nog on bekend is er wegen op niemand vermoe dens. Het onderzoek wordt ieverig voort gezet. Men denkt dat hier wraak in 't spel is en dat de moordenaar Mad. Delombaerde heeft willen treffen. Meu wanhoopt echter uiet den misdadiger te vinden. Spoorwegongeluk. Zondag is een koopwarentrein tusschen Ronsse en Elle- zelles ontspoord. Er zijn geene persoon lijke ongelukken te betreuren. Er is nog al wat stoffelijke schade. Men heeft een halven dag moeten werken vooraleer de baan vrij was. Onweêr in Vlaanderen. Maan dag heeft een hevig on weder gewoed te Oosterzele, Sint-Lievenshoutem, Balegem en omstreken. Hevige donderslagen volgden elkander op, de regen viel bij stroomen neêr. Da beek aan Balegem-dorp kon het water niet slikken de hooi oppers in de meerschen stonden onder water. Te Gontrode dreven het hooi en het gras op het water der beek. In de wijk Borsbroek, te Balegem, is een veld aardappelen geheel verwoest door het water, dat er over is gestroomJ. De schade aaa den oogst is groot. Een ketelslager was bezig eone her stelling te doen aan eene stoomkraan te Zee-Brugge, terwijl men bezig was zwaro stukken arduin te heffen. Eeusklaps ging de kraau, die beweegbaar is, aan het draaien tengevolge van eene verkeerde manoeuver, met het droevig gevolg dat de weikman, die aan den buitenkant van de kraan arbeidde en al zijne aandaeht op zijnen arbeid had gericht, tusschen de schroef der kraan en een zwaren arduin- blok werd verpletterd. Men nam nog slechts een lijk op. De ongelukkige, zekere August Var- eecke, was ongehuwd en 47 jaar oud.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2