Donderdag 12 Juli 1900 S centiemen per nummer. 54ste Jaar 5484 III) VAN DEN SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst vaderland, taal, vrijheid. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. Naar 't socialism. DE LANDBOUW. De socialisten en de politie. Gelijke rechten. Bureel der Kamer. DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Gulque suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen tr. 1,00Vonnisse op 3- bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. - Heeren notanssen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijn8dag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Rureele van dit blad Aalst, 11 Juli 1900. Reeds menigwerf is er bemerkt t-n be wezen geworden dat het liberalism zich zoodanig door 't socialism laat overlom meren, dat de liberalen weldra tot de oude geschiedenis zullen behooren en er nog slechts zal van gewaagd worden lijk van de Menapiers die ruim eene halve eeuw voor Christus de Vlaanderen bewoonden. Ongepast dus is bet niet van tijd tot tijd de aandacht in te roepen op de vor deringen die de liberalen maken op de ingeslagene baan. Men hoeft niet ver zijne blikken in 't verledene te werpen om het tijdstip aan te wijzen op 't welk het zich geen enkel liberaal kopstuk, geen enkel zelfs libe raal savooibladje zou durven wagen heb ben als voorstaander op te treden van het zuiver algemeen stemrecht En nu heden Heden maken de libe ralen die zich bij dat stelsel nog niet heb ben aangesloten eeno uitzondering uit en, blyft bet zoo voortgaan, weldra zullen zij zoo scbaarsch zijn als witte raven. Is dat niet met rasse schreden voort gaan op bet pad dat tot volkomens op slurping leidt van 't liberalism door t so cialism Immers vooruitziende liberalen hebben er reeds meer dan eens op gewezen dat bet zuiver algemeen stemrecht bet voor naamste punt is van 't socialistisch pro gramma en dat het hun alleen tot dt verwezenlijking van al hunne eischen voeren kan. En hunne eischen zijn wereldrepubliek en collectivism, 't is te zeggen, de repu bliek, eigenaar of bezitter van alles wat er bestaat, niets uitgezonderd. Noglhans tot de algemeeue outeigening zou niet brutaal weg worden overgegaan maar wel trapswijze. Volgens den trombonist Janson, een kopstuk der haantjes-vooruit, moet men beginnen met alle erflijkbeid en 't recht van testamenteeren af te schaffen. Ik ben enkel voorstaander, zegde hij van levenslangen eigendom die enkel de vrucht van het persoonlijk werk is. Wat de bezittingen der overledenen betreft, zij moeten terugkeeren tot de gemeenschap der overlevenden. Wat dunkt u daarvan, liberale of doc trinaire heeren Bemerkt wel 1 La Liberté - een der voornaamste doctrinaire organen, is er niet erg meê opgezet en om het te toonen schreef zij Zoodat een vader de vrucht van zij- ir nen arbeid en zijne spaarzaamheid niet meer aan zijne kinders zal kunnen achterlaten, 't Is de Staat alleen, met den titel van gemeenschap, die er voor- deel uit trekken zal. ('t Zou dus best zijn van altijd alles o, p op te doen derwijze dat er niets overblijft). Maar, gaat La Liberté voort, t is te veronderstellen, hoewel M. Janson het niet zegt, dat de Staat zorg zal dra- r gen voor de arme bloedjes van kiuderen, - die hij aldus van alle bestaanmiddelen zal beroofd hebben, met de goederen in te palmen, of liever, te rooven door hunne ouders nagelaten. Wellicht zal men ze in 't een of het ander rationalistisch gesticht opnemen, n waar men er volmaakte socialisten zal vau kweeken. Goed getroffen en er valt niet af op te wijzen wat die volzin tot slot betreft. La Liberté keurt dus het kweeken van socialisten af. het reeds besproken sium Doch doen wij opmerken dat het zoo gezegde onzijdige onderwijs door La Liberté voorgestaan, bitter weinig beter is dan het rationalistisch weeshuis dat zij in afschuw heeft. Heeft gezel Anseele niet getuigd dat de onzijdige scholen kweeknesten zijn van socialisten Het is onbetwistbaar van dag tot dag naderen de doctrinairs of oude liberalen eene stap nader tot het socialism. Een voor een zien wij hen de roode leerstel sels bijtreden. En men bemerke wel dat de socialisten of collectivisten, om dei- wille dier toenadering, van geen enkel puntje hunner leerstelsels afstanddoen en de doctrinairs altijd meer en meer toe geven en blijven toegeven in alles en over alles. Nog eenige stappen en 't liberalism zal geleefd hebben. Arme liberale partij I eens zoo machtig en nu heden tot een armzalig kliekje versmolten En gij, liberale behoudsgezinden, zult gij eindelijk begrijpen dat het uw belang is u bij de bewarende catholieke partij aan te sluiten E MARLITf. (NA VERTELD). cyaanuurpotas- j Wij bezitten die jeugdige nestjes in j bun volle geheel met al de werkwespen j en hunne eigene moederwesp of i eierlegster. Reeds heeft elk nest 5 schijven. Voeg j nu daarbij dat deze koloniën, evenals de bioën, zich tot de maand October zouden ontwikkelen en meer en meer in getal zouden uitbreiden, ten nadeele van den fruitoogst. En hoe natuurlijk zoeken zij hunne woonplaats. Een dezer bevond zich in de aardbeziërijen van den lusthof alhier, waar de wespen te midden in de boom- kweekerij geene armöede zouden geleden hebben Daarom dadelijke vernieling. Niette genstaande de felle regenbuien, welke wij gehad hebben, schijnt ons die vroege groote ontwikkeling te mogen toelaten, dat wij dit jaar voor wespen moeten vreezen. Daarom op onze hoede, van nu af aan de wespen ongenadig vernield. Wij kunnnen nu op de landbouwten toonstelling te Hasselt, waar onze ver zameling juist op hare plaats zal wezen zenden 1° De moederwespen 2° nesten met larven, eieren, enz. 3e een pas begonnen horzelnest, gevonden in een spinasiebed met 14 eieren 4° de moederhorzels 5° een volledig nest van verleden jaar, enz. enz. Wij zullen daar van de gelegenheid kunnen gebruik maken om tegen deze kwaal zooals tegen de molenaars de hulp van het hooger bestuur in te roepen tot verdelging. Het fruit is do rechte hulpbron van den landbouw. Wie naar de tentoonstelling gaat, be- zichtige in de insektenverzamelinsen deze schadelijke gasten. Fr. LAUREYS. De wespen. (Vespo Vulgaris). Hunne nesten. In de maand april mei hebben wij over de talrijk vliegende - moederwespen gesproken en hebben gezegd Zullen wij daarom vele wespen hebben En voegden wij erby zullen 't afwachten. Spijtig is het dat wij niet langer heb ben moeten wachten, om de wespen te ontmoeten. Reeds dinsdag hebben wij twee ge stichte nesten vernield, bij middel van bloeddorstigen tiegor, maar men zal zorgen dat Cesar krijgt wat aan Cesar toekomt.... Kan mon onbeschaamder aanhitsen tot bloedige weêrwraak Zij die aanhitsen wachten zich wel, het vuile werk, waartoe zij het volk dry ven, zelf te verrichten, of ze zijn ook nooit daar als er slagen vallen. De zedelyk verantwoordelijken zijn zy. Te Gent heeft een politieagent zich in de droevige noodzakelijkheid bevonden, van zijne wapens gebruik te maken, bij eenen oploop aan de dokken, met het droevig gevolg, dat een arbeider werd gedood. Men zal aan niemand wijs maken dat deze agent zoo maar, voor het plezier van te dooden, iemand neergeschoten heeft. Niettemin maakt Vooruit dezen be diende uit voor moordenaar, voor eenen door en door slechten 'mensch, voor eenen Hongersnood in Indièn. 't Is de Ré formeaan welke wij 't volgende ontleenen Een geestelijk gesticht van Doornik heeft van pater Sury, Belgisch mission- naris in Indië, eenen brief ontvangen, waaruit wij eenige bijzonderheden over nemen -Pater Joachim is hier terugge keerd en heeft nog negentig jongens en vijf-en-dertig meisjes meêgebracht. Uit het rijtuig stappende, vielen zij letterlijk neêr van verzwakking en uit putting. Wij hebben zo op de armen in het weeshuis moeten dragen, waar wij hen, eilaas slechts den blooten grond als rustplaats konden geven. Hunne kleine lichamen zijn overdekt met zweeren, kwetsuren, gapende won den zelfs, op welke akelige vliegen, en andere walgelijke insecten neervallen. IJselijk tafereel Tot uiterste zwak heid gebracht, hebben sommigen zelfs de macht niet meer, den mond te openen, om zich te verfrisschen. De dood ging haar werk voltrekken. Vier jongens en twee meisjes bezwe ken bijna onmiddelijk Da hunne aan komst. Eene waanzinnige moeder werd ver rast, terwijl zij haar dood kind braadde, om het vervolgens op te eten.. Zoodra een slachtoffer valt op den openbaren weg, vallen de honden er op en trekken het in stukken. Onder de kinderen, welke wij zoo aan die dieren betwistten is ee n meisje, welks vingers reeds afgeknaagd waren. Het kind is stervend. Eene goede opmerking van een onzer confraters. Engeland is zoogezegd ten strijde ge togen, in Zuid-Afrika, om aan alle inwo ners, zonder nationaliteit of kleur, gelijke rechten te geven. Bewonder dat grootmoedige Engeland Het liet herhaaldelijk de catholieke Ieren door hongersnood teisteren, hon derdduizenden van gebrek omkomen 40"* VKRVOI.G- Misschien ware op dit oogenblik het raad sel opgelost, indien de dashond niet tusschen beide was gekomen. Het dier liep, uit het huis springende, blaffende om het peerd heen, tot eenen schop van zijnen meester hem tot zwijgen bracht en hem uit den weg slingerde, juist in de richting, waar de luisteraar achter den boom stond. Toen de hond opnieuw aansloeg, kwam de landheer te voorschijn en sloeg, oogenBchijn- lijk onverschillig voor hetgeen er om hem plaats greep en zonder op den boschwachter te letten, den weg naar het huis in. Later was hij naar het boschwachtershnis terugge keerd, waar het blanwe licht in de hoekka- mer altijd als eene bleeke ster in het bosch scheen, maar peerd en ruiter waren verdwe nen als een nachtelijk spook. De honten stoel met hooge rugleuning, waarop het meisje gezeten had, was ledig en verlaten, en van het gemompel in den donkeren hoek bereikte geen enkel geluid zijn oor. De raadselachtige drnkte had opgehouden, zeker tot vreugde van den eenzamen huisbewoner, die nu alleen bij de half overdekte lamp zat met het Bchoone gebaarde hoofd over een boek gebogen. En het fantastische weefsel, dat M. Markus zichzelf gesponnen had, werd al dichter en dichter geweven... De jood, die voor den koop van een peerd op 't goed kwam, vertelde, dat een Zigeunertroep de stad was doorgetrokken en veel opschudding gemaakt had, omdat hun niet was toegestaan, daar den nacht door te brengen. Overigens waren het heel knappe mensehen geweest en peerden hadden zij gehad, ware prachtexemplaren van een edel ras, natuurlijk gestolen goed uit de hougaar- sche steppen. En dadelijk na dit bericht beklaagde zich een knecht bij Peter Griebel, dat de bosch wachter hem tegenwoordig altijd de deur voor den neus dichtsloot en hem als een dief op den rijweg afscheepte, als hij met eene boodschap van zijnen meester kwamdat waren aanwijzingen, die niet te vergeten waren. Nu, hij zou ditmaal de bruine oogen door en door zien. Hij zou al zyne scherpzinnig heid aanwenden en zijn dwazen drift onder drukken, om met een helder hoofd tegenover ontelbaren ontvluchtten het arme Erin uit armoê en ellende. Engeland laat op dezen oogenblik mil- lioenen Hindoes van honger sterven In dië is herschapen in een doodenveld en pest en hongersnood voeren er den scep- ter. Ieren en Hindoes zijn eigen onderdanen Harer Majesteit; zij bezitten gelijke rech ten 't is er zoo al naar 1 maar dat belet niet dat het gezegend Engelsch be stuur hen van honger laat omkomen. Maar datzelfde gezegend bestuur ver brast 3 milliard aan eenen hatelyken oorlog, 3 milliard om aan Kaffers gelijke rechten te schenken. Onder de Boeren waren de Kaffers nog nagenoeg slaven, ziet ge, maar ze kregen hunnen buik vol, rookten hun pijp des 's avonds en passen nu op de boerderij, nu hunne meesiers tegen nunne bestry- ders - in 't veld staan. Ze loopen niet hoog op met de gelyke rechten hun beloofd door een land, dat milllioenen zyner onderdanen laat honger lijden. Men leeft niet, zelfs al is men Kaffer, van Engelsche machtspreuken. De stervende Hindoes moeten het on dervinden. M. Heynen weigert bepaald het ambt van oudervoorzitter, hem aangeboden door de rechterzij In die voorwaarden denkt men dat de keus zal vallen op M. Nerinckx, afge- veerdigde vau Brussel Over het instellen eener derde plaats van ondervoorzitter, af te staan aan de linkerzij, is nog geene beslissing geno men. 't Schijnt dat de toekomstige voorzitter, M. De Sadeleer, by zonder party ganger is v&n deze schikking. Maar, om dit nieuwe ambt in te voeren, dient eert het reglement te worden her zien, en het is niet waarschynlijk dat daarover, in dezen beperkten, korten zittijd, een besluit zal genomen worden. Men zal dus wachtten tot den gewonen zittijd van november. Geen voorstel is aan de linkerzij ge daan en deze heeft dus niets te beraad slagen gehad en heeft ook niets kunnen weigeren. Een middenraad der progressisti- sche partij vergaderde verleden week te Brussel. Er werd besloten eene groote beweging voor het algemeen stemrecht op het ge touw te zetten. het onbegrijpelijke meisje te staan, wanneer zij kwam.... en zij zon weerkomen. Zij was wel is waar diep gekrenkt weggegaan, maar zij had ook gezegd Ik kom morgen terug om naar de wond te zien. En daarop vertrouwde hijzoo vast als op den handslag van een eerlijk man. Hij droeg de grootste zorg voor het verband aan zijuen rechterhand, hoe lastig het hem ook was; zij zou zien, dat hij trouw op haar gewacht had. Zoo verdroeg hij standvastig de waarlijk verstikkende namiddaghitte, die in het pavil joen heerschte.De deur naar de buitentrap stond wijd open, opdat de geneeskundige hulp rechtstreeks tot hem kon komen; maar het eene na het andere verliep. De weg langs het dennenboschje bleef doodBtil en verlaten zelfs geen vlinder flad derde over den geborsten, met wit stof be dekten weg, waarop de lucht, als in een bak kersoven verhit, bleef staan.... Nog stond de hemel Btrak als een onbeslagen blauwe klok boven de dorstige aarde, maar de scherpe lijn aan den horizon van het bosch begon zwakker te worden. Zachtkens rees in de verte de nevel op en vertoonde zich eindelijk onder verschillende i vormen boven de toppen van het geboomte; de eerste wolken sedert vele dagen. En even- als zij zich uitzetten en met lange armen langs de blauwe lucht voortkropen" groeide ook het ongeduld van den wach tende. Als het meisje zich wachten liet, tot wanneer het onweer losbrak, dan zag hij haar vandaag niet meer. Hy nam zijnen hoed, sloot de glazen denr achter zich en ging het trapke af, en op het oogenblik dat hij den weg betrad, werd het a ook levendig om den hoek van het kreupel- i hout. Voor het onstuimig hertkloppen by j den wachtenden man, bleek echter geen re- den to bostaan het waren niet de ver- wenschte en toch zoo vurig verlangde oog lappen n die boven het lage dennenhout uit kwamen het was een strooien hoed met fladderenden blauwe linten op de blonde vlechten van Louise, die kwam aanspringen, en hare brave, dikke moeder, draafde achter haar aan. Juffrouw Griebel bleef halverwege staan. Goddank, daar komt het, M. Markus riep zij, met het hoofd naar het opstijgend wolk gevaarte wenkende. Als wy het krijgen, dat wil zeggen zoo'a bui, die tot de wortels doordringt, dan bak ik morgen voor de kin deren, die uit Tilroda komen bedelen, eenen boterkoek, die hun na tien jaren nog smaken zal, Zij zette eene groote hengselmand op den weg neer en wischte zich het zweed van het aangezicht. Dat iB eene heete gang geweest, mijn heer Markus, en voor my zelve zen ik be dankt hebben, de koele ruimte tusschen myne vier wanden te verlaten, zegde mij tot den landheer, die intusschen genaderd was, maar de nieuwe meid is tegen den middag op de hoeve in dienst getreden, en toen moest ik toch eens gaan zien. En het was goed dat ik kwam. De deern komt van eene ryke boer derij en kermt er over, dat zij de kassen en den kelder leeg vindt... Ik kon het mij wel voorstellen en had daarom hesp en worst en een paar bussen met ingemaakt goed in mijne mand gepakt, on terwijl zy in de keu ken voor my stond te lamenteeren, goochelde mijne kleine alles heimelijk in de etenskas.... Nu, broed hebben za het er met, in de pro visiekamer is niets te vinden, de varkens zyn verleden jaar voor schuld verkocht. En daarom mocht men wel dabbel vriendelijk jegens de nieuwe meid zyn, m&ar de ellendige familietrots zit hnn in het bloed evenals de motten in den pels, daar is niets meé te be ginnen. Zoo als wij in het voorhuis kwamen. LouiBke en ik, kwam mejuffrouw de gouver nante juist de trap af. Zy had hare grijze violette om het hoofd gewonden. Ja, men zag niet veel van haar gericht, viel Louise in, maar zij heeft eene nette gestalte en riet er zoo voornaam nit als eene hofdame. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1900 | | pagina 1