Zondag IS Juli 1900 S centiemen per nummer. 548te Jaar 548S Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Pensioen. DE GIFTMENGSTER. LANDBOUW. ZONDAGRUST. De voortbrengsels der scholen zonder God. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands EsKSS Gulque Huurn. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 14 Juli 1900. De wet op do pensioenen in hare over gangsmaatregelen maakt nog een derde onderscheid tusschen de werklieden, na melijk die van 1846 tot 1859 geboren. Welke is hun toestand Zy bekomen bijzondere toelagen. De Staat schenkt hun 60 centiemen per gestorten frank op de eerste 25 fr. gestort telken j are. Als zy dus 25 fr. per jaar storten krij gen zij eene toelage van 15 fr. Boven de 25 fr. geeft de Staat niets meer. Veronderstellen wij nu een persoon 45 jaar oud, inwoner van Oost-Vlaan- deren. Hij stort, met voorbehouden Kapi taal, 25 fr. per jaar, om eene rente op 65jarigen ouderdom te bekomen. Door zyne persoonlijke stortingen be komt hy een pensioen van fr. 40,72 15 fr. toelagen van den den Staat met afgestaan kapitaal geven hem fr- 6^,80 Oost-Vlaanderen stort jaar lijks 4 fr. met afgestaan kapi taal dat is h* 13,64 Dat maakt eene rente van fr. 119,16 Die mensch zal dus op 65jarigen ouder dom een pensioen hebben van 119,16 fr. of daaromtrent. Wij houden geene reke ning der toelagen van de Gemeente of van de Maatschappijen waarvan bij deel maakt. Tot het bekomen dier rente beeft hij 500 fr. gestort. Die 500 fr. zijn niet ver loren, want na zijne dood, worden aan zijne erfgenamen 97 terugbetaald of 485 fr. Hij kan dit kapitaal ook terug bekomen maar daardoor zou zijne rente wat ver minderen. Indien hij sterft nadat zijne rente is be gonnen te loopen geeft de kas, op aan vraag, 25 fr. voor de begrafeniskosten. Is zijn geld aan gevaren blootgesteld In geenen deele. Do lijfrentkas staat onder de waarborg van den Staat. Er is slechts gevaar als België bankroet zou gaan en zoo lang de Cathoheken aan 't roer zyn is daar zooveel gevaar van als dat de maan op onzen kop zou vallen. De Catbolieken zyn gewetensvolle be stuurders dat hebben wij kunnen zien in de laatste 16jaren.Sedert 86 is de boni regel en nog nooit zyn zij een centiemken te kort gekomen. Zy hebben reeds veel gespaard. Het is juist het contrarie met de geuzen. Van 79 tot 84 waren zij meester zij sloegen voor 25 millioen de belastingen op en maakten bovendien nog voor 60 millioen schuld. God beware ons voor hunnen terug keer. En zeggen, lieve lezers, dat reeds een groene M. Ducatillon heeft voorge steld saam te gaan met de geuzen en de socios en de zetels onderling te verdeelen, lijk zij het te Ninove doen I Uit wraakzucht zou M. Ducatillon, België in de klauwen van den tijger werpen I Droeve razernij, omdat hij niet ge kozen is 1 Laat ons nu een kijkje werpen op de eigenlijke wet. Aan de werklieden, die geen 40 jaar oud zijn geeft de Staat eene toelage van 60 centiemen per gestorte frank tot het bedrag van 15 fr. Wie dus 15 fr. jaarlijks stort, krijgt 9 fr. toelagen. Hij krijgt dit zoolang dat zijn verworven pensioen de 360 fr. niet te boven gaat. Wij moeten hierbij voegen dat de Staat veronderstelt dat iedereen stort met afge staan kapitaal om eeue rente te bekomen op 65-jarigen ouderdom. Hij doet dit om de 360 fr. pensioen vast te stellen. Dat wil geenzins zeggen dat men met afgestaan kapitaal storten moet, en dat men verplicht is 65 jaar als ingangspunt kiezen. Oh neen. Men blijft vrij te storten lyk men wil, met afgestaan of voorbehouden kapitaal. Een ding bepaalt bij het is dat de verkozen ouderdom niet zy onder de 55 jaar. Laat ons dat opklaren door een voor beeld. Iemand is 20 jaar oud en stort een frank per maand met voorbehouden kapi taal om eene rente op 60 jaar. Door zijne persoonlijke stortingen heeft hij eene rento van 70.52 fr. Volgens de berekeningen van den Staat zal men het aanzien als eene rente van 230 fr. 89. Dat is zonder belang voor den storter. Wij hebben het slechts aangehaald om zoo volledig mogelijk te zijn. (Vervolg Men drage ook zorg dat de handen en de schoenen van het personeel dat de die* i moest verzorgen met dezelfde oplos sing ontsmet worden. Als men nieuwe dieren inkoopt, is het zeer aanbevelingswaardig ze een achttal dagen in een afgezonderde stal te plaat sen, alvorens ze in den stal met het ander vee te brengen en ze eerst met de oplos sing van eene onsmettende stof als het bacillol duchtig in te vrijven. Landbode. Waarom vreten de varkens htm eigen jongen op P Zoo het schijnt, enkel i alleen uit liefde, om dat ze Daar eigen bloed ruiken. Men kan dit enkel op de volgende wijze voorkomen: Moet een zeug werpen zorgt men lauw water gereed te hebben. Zoodra de jongen ter wereld komen, dom pelt men ze snel in 't water, neemt ze er terstond weer uit en legt ze bij de moeder. De zeug zal dan geen enkele vigge meer opvreten. Het middel is te goedkoop om het niet te probeeren. Zy was in rouw gekleed on volgde, alhoe wel zeer bleek, met opgeheven hoofd, fier den gevangenbewaarder. In dezelfde houding trad zij de cel dea gevangenen binnen. Daar haar toegeataan was, hem zonder getuigen te spreken, liet de beambte hen alleen, gren delde van buiten de zware deur en verwij derde zich. Landregarde en de weduwe van het slachtoffer stonden tegenover elkander. u Gy hebt mij bij u verzocht, sprak deze, wat wilt gij In de cel waren twee bankjes een nam gevangene in bezit en hjj bood haar het an dere aan. Neem plaats, als 't u blieft, zeide hij op zoo vriendelijken toon, alsof hij haar in zyne spreekkamer ontving. Niet noodig, hernam zjj kortweg. Hoort gij my liever staande aan Zy zette zich op het bankje en zeideu Nu, om 't even Ik verzoek u kort te zyn. Op aandringen van dokter Hugonet ben ik geko men om u aan te hooren maar ik raad u aan geen misbruik te maken van mijn geduld. Gy moet bekennen, mevrouw, dat Tegen mond- en klauwzeer wordt thans met zeer goed gevolg gebruik gemaakt van eeue vloei stof Bacillot ge naamd. Men ge bruikt die stof opgelost in water in de verhouding van één deel bacillol voor honderd deelen water. Men wascht den muil, de uier en de pooten, 's morgens en 's avonds, met deze oplossing opdat de dieren door de ziekte niet meer getroffen worden. Ontstaan er toch ziekteteekens, dan verwascht met de verwondipgen drie maal daags met dezelfde oplossing waar door ze weldra genezen zijn. Het spreekt van zelfs dat men, in geval van mond- en klauwzeer, de ontsmetting niet alleen op de dieren moet toepassen. Men moet ook de stallen, de mest en den aal ontsmetten, hetgeen men bekomt door ze te begieten met eene oplossing van 2 of 3 deelen bacillot in 100 deelen water. zeer slecht geluimd hier zjjt binnen getreden.: Toen reeB zjj op. En is de vrouw, wier echtgenoot gij gedood hebt, u een bewys achting en onderdanigheid verschuldigd riep zij. Die vrouw moest wel geveinsd zijn van top tot teen. Woede en toorn stonden op haar gelaat te zen, hare zwarte oogen schoten bliksems en hare lippen beefden. Landregarde beschouwde haar eu begreep den hartstocht, welken het slachtoffer eens voor haar gevoeld had. Gelooft gjj inderdaad aan de schnld van degenen dien men beschuldigt, vroeg Landre garde. Of ik daaraan geloof Dns zult gjj tegen hem getuigen Er ontstond eene pauze, u Uit medelijden voor Gabriïlle, zeide ze, zal ik misschien zwijgen. Is dat alles, wat gij mjj te vragen hebt O neen Spreek dan toch, mijnheer, spreek snel ik moet weg van hier, ik herhaal het u. Neem u in acht 1 wees niet ongeduldig de lust kon my wel eens bekruipen om u plaats van mjj te doen bljjven, zeide de ge vangene op hoog ernstigen toon. In plaats van u..,? Wat bedoelt gjj Wat ik bedoel hernam hjj haar scherp in de oogen ziende. Niets, dat u zeer zal ver wonderen. Hoe een werkman zich gemakkelijk een eigen haard aanschaffen kan. Terwijl de roode socios en de groene demokraten om ter meest schreeuwen dat er voor den werkman niets wordt »edaan, terwijl de geuzen nog onverschil- _ig den maatschappelykeu strijd aanstaren en hem stoutweg nog loochenen, waren de Catbolieken aan 't werk eu stemden wetten ten voordeele der kleinen. Zij deden het, Diet uit baatzucht, niet uit ijdel gerucht, maar uit loutere toege negenheid. Een dier wetten, door vreemde natiën totaal en letterlijk afgeschreven, is die over de werkmanswoningen. Door de wet van 9 Augusti 1889 wierd het de spaarkas toegelaten geld te ver schieten aan de arme menschen om zich een huis te bouwen of aan te koopen. Dit gebeurde nochtans niet rechtstreeks maar door de bemiddeling eener maat schappij. Weldra rezen die maatschappijen als uit den grond op eu ons Arrondissement bleef niet ten achter. Ninove voor het Canton, Aalst voor het gansche Arron dissement mochten het ontstaan begroe ten van zulke edelmoedige bonden of maatschappijën. De kosten van registratie voor hen die zich eene werkmanswoning bouwen zyp zeer klein en zij zijn daarenboven vrij van peraoneele belasting te moeten be talen. Denderbode heeft gedurende den kies strijd het geval aangehaald eener dood arme weduwe die door het laatste geuzen- bewind in de personeele belasting was geslageD. Dank de wet der Catholieken zoo zeer door 't blauw, rood en groen kartel uitgekreten zijn die feiten niet meer mogelijk. Zulke hatelijke geuzendingen behooren tot 't rijk «Ier geschiedenis. Op welke voorwaarden kan nu een werkman voorschotten bekomen om zich eene woonst te bouwen Natuurlijk,boe toegevend men zich ook toont, kan men zich Diet ganscb met ydelo handen aanbieden. Men moet eerst den grond bezitten en dan nog een tiende der waarde van het huis dat men bouwen of koopen wil. Bij v. Een werkmau wil zich een huis bouwen van 2000 fr. Hij moet don grond en daarenboven 200 fr. bezitten. Dat is de geheele wereld niet en met een beetje sparen is men gauw in regel met die voorschriften ingegeven door de voorzichtigheid. Hjj sluit met de maatschappij eene overeenkomst. Gedurende een zeker ter mijn van jaren betaalt hjj eene somme gelds in veel gevallen zoo hoog niet dan indien hjj zijn buis huren moest en na de vastgestelde jaren is hij volle eigenaar van zyne woonst. Is dit niet schoon Wat gedaan zal men vragen in geval de vader, de eenige broodwinner, sterven moest vóór het einde van het koutrakt? Die vraag is weêral zeer mcnschlievond Bij het sluiten der overeenkomst gaat tp*>r :eoe verzekering voor bet leven aan. Men betaalt daarvoor jaarlijks wat meer, maar men is toch veilig tegen rampen. Gij verzekert uw huis tegen brand,niet waar, waarin zou die levensverzekering met die tegen braud verschillen. In dit geval, als de man sterft, dan is het huis de volle eigendom zijner vrouw en kinde ren zonder nog een centiem te moeten betalen. Wy hebben reeds in het Cauton vaD Aalst sprekende bewyzen gehad Een workman van Iddergem had zulke over eenkomst gesloten. Na een enkel vastge steld termiju betaald te hebben sterft hij eD zijne weduwe had ten minste eigen haard en woniDg tot troost in haar onge luk. Gy dus, werklieden, die u gaarne een eigen huis bouwen wilt en daartoe de middelen niet gansch bezit, wendt u tot de maatschappij van Aalst of Ninove. Richt u tot deu Sekretaris van dien bond die u alle inlichtingen geven zal eu de formaliteiteu zal doen kennen. Gebruikt dat middel om eigenaar te worden of anders zijt ge wellicht veroordeeld uw leven lang huurliug en pachter van uw hui3 te blijven eu het vierdubbel van het geld te verwonen. Denkt na en weest de macht van de kenspreuk indachtig - Help u zelve, zoo helpe u God. Pl-n Flpn WÜ hebben gehoord 1 u dat do afgestrafte priester Daens zich zaterdag 11. ten Stad- huize alhier heeft aangeboden ten einde een Pro Deo te verkrijgen om een druk persproces in te spannen, in andere woor den, om op den arme t3 procedeeren. Tegen wie Tegen den Bien public van Gent, zoo blijkt uit eene correspon dentie door den afgestrafte aan dit blad gezonden. Wie heeft recht tot Pro Deo Hij die geene goederen bezit, en bijge volg geene belastingen betaalt, die werk man is en goene andere bestaanmiddelen bezit dan zyn werk, die in behoeftigen toestand verkeert, enz. Wij vragen ons af: of hij in bekrompen, om niet te zeggen, behoeftigen toestand verkeert, die dagelijks per spoorwegtrein, in 2e klas, naar Brussel rydt, die men daar dan in open rijtuig op de boulvards ziet paradeeren, de befaamste restaurants binnen trekken, in de voornaamste koffie huizen fijne consommatiekens nemen en lekkere sigaren rooken Voorwaar die persoon moet er midde len toe bezitten Immors zulk een ver makelijk leventje kost geld... En zooveel gelden brengt de Daenspenning toch niet op I... Deze week is de afgestrafte hier ver trokken een groot reiskoffer meênemende; hij is naar Parys vertrokken, zegde men ons. Indien het waar is, dat kost geld veel geld, want tc Parijs vragen de stee- neu u naar monica... Kan iemand die geene middelen er toe hoeft, dat plezier reisje ondernemen Een Pro-Deo eischen in die omstan digheden is, onzes duukeus, met onze Be stuurders den spot dry vod. Mynheer, als gij mij hebt laten roepen voor dezen zonderlingen scherts... Zij hield op, ging staan, stiet het bankje terug en maakte zich gereed om te vertrekken, terwijl zy er bijvoegde «Gij wildet weten, welke mijne verhouding tot 't gerecht zoude zijn gij weet het, ik trek mij in uw belang terng, mits ik niet gedwongen worde tegen u te spreken. - Maar blijf toch zitten I hernam Landro- garde. Ik heb u nog iets te zeggen. - Wat verlangt gij - Ik verlang doodeenvoudig, dat gij mijne plaats inneemt, als rechtschapen man, heb ik u daarvan vooraf in kennis willen stellen want ik overval de menschen niet gaarne. Haar gezicht plooide zich tot een verachte- 1 ij ken lach, maar tegen haar wil gehoor zaamde zij en ging zitten. Mevrouw, zeide nu Landregarde heel ernstig en niet meer op dien half spottenden toon, waarop hij tot nu toe gesproken had. het is onnoodig het n te zeggen ik ben on schuldig. Ik wil het gelooven. Gy behoeft het niet te gelooven gij weet het. Ik? Beter dan wie ook. Ja beter, dan iemand anders, want gij alleen kent de ware schul dige gy alleen weet, wie het gift toegediend VaD 's mi< tot middernacht dienstdoende Apotheker Zondag 15 Juli 1900, M* Meirschaut, Korte Zoutstr. Wat in Frankrijk en elders bestatigd werd over de betreurenswaardige gevol gen der onzijdige school, wordt ook iD Italië bovostigd. De procureur des Konings te Bari (zui delijk Italië), M. Michaël Germani, komt de uitslagen zijuor persoonlijke waarne- mingcu uit te geven. M Germani bezit treurige inlichtingen; hij drukt zich uil in deze woorden Ik moet zeggen, dat in ons arrondis sement de hoeveelheid ten honderd vau ile vermeerdering der misdaden, gedu rende de vijf laatste jareu (1895-1899) op de vijf voorgaande jaren juist overeen komt niet met do vermeerdering der be- volkiug, maar met die der leerlingen de lagere scholen bezoekende. Inderdaad, terwijl gedurendo 't school jaar 1889-1899 de leerlingeu die de la gere scholen van ons arrondissement be zocht hebben, ten getalie waren van 14,944, is dat getal in 't schooljaar 1898- 1899 geklommen tot 19,229, dus eene vermeerdering van 28,26 ten 5 honderd, overeenkomende met die der wetsover tredingen, die tot 28,26 t. h. beloopt, ter wijl die der bevolking slechts 8,81 t. h. bedraagt. Toch zou ik niet willen bevestigen, dat het onderwijs de rechtstroeksche bron is der misdaden; heel anders is mijne moa ning. Mij dunkt, dat men met reden mag besluiten, dat, zoo het geene rechtstroek sche oorzaak is, dat het onderwijs, we gens de wijze waarop het wordt gegeven en wegens zijnen werkkring, eene on rechtstreeksere oorzaak is. Deze waarhoden zijn nader be wezen f voor wat byzonder Genua betreft, door den Procureur des Konings te Genua. Deze, in een gedrukt verslag, betreurt, dat het getal der kleine overtreders op bedroevige wijze aangroeit met eene toe neming die van aard is om alle deftige lieden die hart hebben te verontrusten. Wy aarzolen niet, vervolgt hij, te verklaren, dat het noodzakelijk is, de school, het huisgezin, de maatschappy van de hen knagende wonde te zuive ren.» Dat men aan God geve wat aan God toekomt, door aan het godsdienstig geloof uijne plaats in de school en in het huis- getin terug te geven. Dat het huisgetin weder het heiligdom worde, waar de edel ste deugden zich ontwikkelen en dat men zich in de school bevlijtige om de harten der kinderen op te voeden, door hunne gevoelens nog te verheffen bij middel der zedenleer, door hen te onderhouden over hunne groote plichten jegens God en jegens hunne naasten. Zoo spreken mannen van gezond ver stand en ondervinding, mannen die door ambtsplicht genoodzaakt zyn de zaken van naky te zien. Eene bekeering, die in de dagbladen van het Noorden veol besproken werd en dan ook eenen grooten indruk heeft ge maakt, is die van Doctor Krog-Toning, die algemeen bekend staat als de be kwaamste protestantsche godgeleerde van Scandinavië. Van een voorbeeldig gedrag, bemind van zij no geloofsgenooten en hooggeschat door de protestantsche geestelijkheid, on derwees hy de godgeleerdheid aan do Hoogeschool van Christiania. Talrijke en zeer gewaardeerde werken heeft hij uitgegeven. Dry jaar geleden liet hij in het Morgenbladhet orgaan der protestantsche Staatskerk, eene reeks ar tikels vcrschynen, waarin bewezen werd dat het lutheranism ten onder gaat. Sedert zes maanden verbleef hij by de Jesuieten van Darhuus, om er het Catho licism te bestudeeren. Den 14 Juni 1.1. trad hij in den schoot der Roomsch-Catholieke Kerk. Algemeen wordt aangenomen, dat zyne bekeering, die van talrijke aodere prote stanten voor gevolg zal hebben. Des te beter. heeft gij alleen weet, welk belang er bij den dood van den heer de Fairières was gij alleen knnt de rechtbaak inlichtingen ver schaffen. Zyt gy van 't verstand beroofd Ik, die aan de misdaad niet geloofde, tot zij bewezen was en die er na nauwelijks aan gelooven kan, ik... Zij bief 't hoofd op en wist aan haar gelaat eene uitdrukking van toorn te geven, dia Landregarde verwonderde. Het is nutteloos u te verdedigen de giftmengster is niemand anders dan gij zelf. Zy deed «enen halven onderdrukten gil hooren, herstelde zich echter dadelijk en wierp op Landregarde een blik zoo vol woede haat, alsof zij hem wilde vernietigen. Zij was byna schoon in dit oogenblik van hevige opgewondenheid. Als ie werkelijk sehnldig was, had zij zeker niet 't minste berouw over hare daad. Zij was er maar alleen op bedacht zich te verdedigen en te wreken. Durft gij het wagen my aan te klagen? riep zij uit. Gij, die ik kon ongelukkig ma ken, wiens leven ik nog in myn hand heb, wiens bestaan afhangt van een woord uit mijnen mond I Dan spreek en handel maar I Wij zullen beiden pleiten en zien wie de overwinning behaalt En wat zult gij zeggen vroeg zjj. Ik zal zeggenhernam Landregarde be daard, dat de heer de Fairières door zyne •ouw vergiftigd is geworden. Maar dat moet bewezen worden O, wees maar geruBt ik zal het bewyzen. Ik zou wel eens willen weten hoe Uw ongelukkige echtgenoot is eerst door arsenicum en later door kwikzilver vergiftigd endoor het laatste om de eenvoudige reden, dat ik het arsenicum ontdekt had en den zieke iu dezen zin behandelde. Wat nu te doen Gingt gij op dezelfde wijze voortdan zou de geneesheer niet meer getwijfeld heb ben. Maar de zieke moeBt sterven, en om u voor ontdekking te vrijwaren, werd het ver gift veranderd, de dokter op een dwaalspoor gebracht en het offer bezweek. Ileb ik slecht gezien, mevrouw Zou en mij voor zoo dom en onkundig houden. als uw dokter Hugonet en zijne collega's En waar zijn de bewyzen... ik moet zeggen, zeer fijn uitgedachte verdichtsels De rechtbank zal ze gemakkelijk vin den, dat verzeker ik u. De rechtbank Geloof dit niet. Zy zal niet eens bewijzen zoeken. Ook dan niet, wanneer ik daartoe myne hulp aanbied n Zij wilde lachen, maar de krampachtige beweging harer trekken verried duidelijk den angst en den schrik, welke hare tong ver lamden. Eene kleine pauze volgde. Mevrouw de Fairières beet zich op de lippen en trok koortsachtig aan de vingertoppen harer hand schoenen. De gevangene brak het eerst het zwijgen af. Gy zult wellicht den rechter antwoor den, dat gij geen belang by de misdaad hadt Het is zeer twijfelachtig, of men u op 't woord gelooven zalmen heeft my, die onschuldig ben, nist eens geloofd. De rechtbank zal de zaak onderzoeken. Vooreerst zal ze opmerken de koele verhouding tusschen u en uw echt genoot, een leven zonder teederheid en liefde, en gebrek aan vertrouwen. Wat weet gy daarvan Hij beeft het my gezegd. En wat zou datWie bewijst dat Zou ik hem daarom dooden. Ben ik dan zijue erfgename Neen, maar jufvrouw de Fairières en wanneer deze den man huwt, die haar hot hof maakt en dien gij begunstigt...» Bij deze woorden zag Landregarde haar scherp aan en de minste uitdrukking van ontzetting ontging hem niet. Hy ging verder en drukte sterk op ieder woord u Deze man is nu arm en wordt dan zoo rjjkals mynheer de Fai rières was. Van welken man spreekt gy Natuurlyk van den heer Lachenal. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1