W Kiezerslijsten. Van tak op tak. Godsdiensthaat. ~fJZuL De krijgsoptocht En,tï De Rechtbank'-?-—t Melkkoe. -D^°frf.weei Doif Stad Aelst. Kermis. Aalst. BalboogscWutterij. Aalstersche Bond O.L.V. van LOURDES H Hart van Montmartre AALST. Feest van 0. L. V. van Carmelus Allerhande Nieuws. Geeno kiezing heelt er plaats gehad of wij hoorden klachten opreizen van catho- lieken die ofwel op de feiezerslystcu niet ingeschreven zyn ofwel er niet op voor komen met het getal stemmen waartoe ze recht hebben. Op 't oogenblik, in de maanden Juli en Augustus, gebeurt de jaarlijksche herzie ning der kiezerslijsten, en wij sporen dus onze partygenooten aan welke in deze gevallen verkeeren er kennis van te ge ven aan de heeren Voorzitter of Secre taris hunner Sectie welke het noodige zullen doen om kosteloos hunne inschrij ving te vragen of hun getal stemmen te doen vermeerderen. Indien zy tegenstrevers kennen die op de kiezerslijsten zijn ingeschreven zonder recht of met een grooter getal stemmen grooterdan dat waartoe zij wezenlijk recht hebben, men geve er ook kennis van. Men verlieze uit 't oog niet dat wan neer men klaagt op den dag der kiezing het te laat is. Aalst. Examen. Wij vernemen dat de heer Ferdinand Notelteirs het laatste examen van doctor in de rechten en de heeren Arnold on Charles Cale- waert het exaam van eerste candidatuur in de rechten met welgelukken hebben ondergaan. Republiek. Het roode orgaan Le Feuple schrijft dat men zooveel voorzorgen niet nemen moet om aan onze koning en prinsen paleizen te bezorgen. Wij zullen die weldra niet meer hebben, besluit het. In andere woorden wil dit eenvoudig zeggen Als wij, socialisten, meester van 't Land geraken dan roepen wy de republiek uit en verjagen onze konink lijke familie 't Land uit en dat zal niet lang meer duren. En de groene organen, Klokke Roeland, Land van Aelst, Werkman beloven dat de groenen een handje zullen toesteken. Men moet zich toch wreken Luik braakte socialist Bonenfaut de af schuwelijkste godslasteringen uit tegen de H. Maagd Maria en den H. Joseph. Een lid der catholieke rechterzyde, M.A. Poncelet hierover verontweerdigd protesteerde en werd.... tot de orde ge roepen. Hy moest zwijgen... M. Poncelet verklaarde dat het eene eer voor hem was tot de orde geroepen te worden, in de verdediging zijner chris- tene overtuiging. M. Goblet, in naam der rechterzyde, verklaarde dat voortaan geen enkel lid der rechterzyde nog ooit in aanraking wilde komen met den rooden beleediger cn lasteraar. Socialist Bonenfant beschuldigde ook M. Cam bier, volksvertegenwoordiger van Ath, van zijne werklieden met beloften te betalen, doch hierover zal hij voor de Rechtbank te verantwoorden hebben. En'dan komen do socialisten beweren dat ze tegen gcenen eükelen godsdienst zyn. Wat schijnheiligen tocb I Vorstelijk huwelijk. Men heeft reeds verscbillige datums voor bet huwe- lyk van prins Albert opgegeven, zegt nu weèr het Journal de Bruxelles, maar tot nu toe is de datum nog niet bepaald vastgesteld. Daar het huwelyk te Munchen plaats heeft, is het, volgens de gebruikeD, aan den prins-regent, als hoofd der familie van Beieren, op dit punt de laatste beslis sing te nemen. In het paleis van den graaf van Vlaan deren worden de noodige veranderingen gedaan aan den linkervleugel van het gebouw, dien de jonge eebtgenooten gedu rende de eerste maanden bewonen zullen. Het bezoek van prins Albert aan de groote steden gaat niet door. Het protocol verzet er zich tegen. Jammer genoeg dit bezoek zou de populariteit van het jonge paar niet geschaad hebben. Eierleggers P De echels of bloed zuigers en spiunen leggen elk 107 eieren, de vliegen 144, de schildpadden 1000, de kikvorscben 1000, de schurftwijt 50.000 I Een snoek van lOOgrammen legt er 9,943, een haring 36,000, een karper, 342.000 de zeelt of louw 383,000 de tong of plat- visch (pleeronectes solea) 1,000,000 de schol 1,357,000 de steur 3,000,000 en de abberdaan 9,444,000 Het hoeft daar bij gezeid te worden dat er groote hoe veelheden van die eiers door andere we- zeDS opgeëten of anderszins te niet gaan. Kermis.Feest van dijnsdag ten lokaio der Koninklijke Harmonie. Het inkomgeld van 10 centiemen ten voordeele van 't Bureel van Weldadigheid heeft dees jaar de som opgebracht van 259 franks, dus 40 fr. meer dan ver- ledenc jaar. Diefstallen van telegraafdraden. Naar aanleiding vau het ter hand stellen der geldpremiën aan Brussel- sche beambten, die zich in het aan houden van de dieven onderscheidden, doet de Indépendance opmerken, dat de diefstallen, die te Brussel gestaakt zijn, elders voortduren. Tusschen en rond Antwerpen en Meche- leu werden er in weinige maanden tijd, niet minder dan 57 gepleegd, ondanks de streDge straffen, (5, 10 en 15 jaar gevan genis) tegen de aangehouden plichtigen uitgesproken. Zeg eens I*le Mag een vreemdeling, een Duitscher, of een Franschman, of een Zwitser, al heet men hem graaf of baron, hier in België zich tot dus verre in de kiezingen bemoeien van een cadeautje van 500 franks te be loven als de afgestrafte priester Daens te Brussel zou gekozen zijn. En dat cadeau tje werd beloofd aan veel invloed heb bende personen. Slechts 4 5 kilometers scheiden onze stad van Aalst van de grenzen der Proviucie van Brabant en van 't Arrondissement van Brussel.... Zou men die belover nu ook niet moe ten uit 't Land verdrijven Wij vei wachten een antwoordje, Pie, met al uwe eerlykheid en deftigheid 1... Is dat geene poging tot stemomkoo- pery heer Major-bevelhebber der Pupillen school van 't leger en welke zondag avond lest, door onze straten trok was onder alle opzichten uitmuntend gelukt en werd door onze gansche bevolking zeer bewon derd. Op zekeren afstand gezien was het een oprecht tooverachtig schouwspel dat des te meer verrukkend was door de regelmatigheid en de tucht welke heersch- ten. Voor het Stadhuis werd stil gehouden en 't faofaarkorps der school hief de Braba^onne aan en terwijl de stoet de straten doorkruiste lieten eenigePupillen, van op ods Belfort, vrolijke arias met thebaansche klaroenen hooren. 't Was verrukkend dat muziek van vroegere eeuwen. Als tolk der openbare denkwijze bie den wij den beer Major, het Officieren korps en ook de heeren Onderofficieren den welgemcenden dauk van alle ware vaderlandslievende Aalstenaren De koning der boogschutters is zekere M. Hubert Van Innis, die in den prijskamp van Parijs het wereldkam pioenschap overwon op 1400 schutters van verschillige natiëD. Van Innis is de sterkste boogschutter van België. Op 13 jarigen ouderdom won bij te Antwerpen den eereprys, en ver volgens won hij in dezelfde stad nog de eereprijzen in 1893, '94, '95 en '96. In 1881 won bij den koninklijken prijs te Rozendaal. Vrijdenkerij. Niets zoo - ongelukkig en zoo onredelijk, schrijft a De Werkman, als do vrijdenkerij... Geen Opperwezen herbennen I Hier leven erger als een stom gedierte hoe - is 't mogelijk - Wie weet niet dat al do roode socia listen en de overgroote meerderheid der liberalea vrijdenkers zijn, dat ze hier leven erger als een stom gedierte. Ehwel niettegenstaande zijn, volgens De Werkman, do socialisten ook christene menschen gelijk wij, hun hert, hun ziel is nog altijd christen. Werkman 13 Juli 1900,1* en 3e bladz). Dus de socialisten die uitroepen Wij zijn goddeloozen, aan allen gods- dienst vijandig en zelfs meer nog, want wij vallen alle instellingen aan, die, a als uitgangpunt, de onbewezene veron- - derstelling hebben van eenen God van eene ziel en van een toekomend leven zijn volgens 't orgaan van Chipka, chris tene menschen 1 In welken afgrond van heersch- en baat zucht liggen de groene chefs dan toch te spartelen IIOI*. Berichten van alle kanten uit 't hopkwartier luiden dat de hop velden in slechten staat verkeeren. Overal is de plant door de zwartziekte aange daan. Men vreest voor een klein gewas. Het warm droog weder doet goed aan do plant. gedaan in de zaak der oolusteD aan eD in 't stembureel van den Ouden Dendcr- mondschen Steenweg tijdens de laatste gemeentekiezingen. Twaalf der beschul digden zijn veroordeeld geworden te weten 2 tot 8 dagen gevangzitting en 26 fr. boete 4 tot 26 fr. boete en 6 tot 10 fr. boete, en tot de oukosten. Allen voorwaardelijk Opschrift boven een spiegel. Indien gij schoon zijt geef dan acht U met geen ondeugd te bevlek keu En zijt gij leelijk, wees bedacht, Die feil met deugden te bedekken. a a en Pie hadden t won derbaar melkkoetje wcêr eens duchtig gemolken. Ze traden zichtbaar voldaan (Dolf vreef toch zoo schoon op zijn buikske) den steenen trap af... Toen twee snaken die door de haag aan 't sjoeren waren hun bemerkten klonk het Schoefel....! Pie werd gram en riep Verdoemnis dien Dender - bodeweér a a Kiezingen van Verviers en Ber gen. De commissie gelast met het on derzoek der biezing van Bergen, heeft deze goedgekeurd. Te Verviers beeft men misgrepen ont dekt gedaan in do optelling der stemmen te nadeelo van M. Borboux catholiek; 't is van nu af zeker dat hij als gekozen zal uitgeroepen worden in de plaats van M. Gierkens, socialist. Men voorziet veel lawijt in de Kamer, om reden dat men de overtelling der kies- bricfkens van Bergen, door de socialisten gevraagd, niet heeft ingewilligd. Er dient opgemerkt dat, door het hoofd bureel te Bergen, geen enkel reklaam voor onregelmatigheid was aangeteekend en te Verviers wel. Aalst. Rechtbank van Koop handel. De volgende heerea zyn als gekozen zonder strijd uitgeroepen Rechters MM. Theodoor De Naeyer, nijveraar en OJilon Van der Schueren, brouwer Rechter-plaatsvervanger M. Huibrecht Van Steenwiukel, drogist,allen te Aalst verblijvende, "D atta]iiGa De roode socialisten ItCVUiUUlC* bedreigen met revolu tie, of liever, zullen tot revolutie over gaan, roepen ze in hunne gazetten om bet zuiver algemeen stemrecht te veroveren. Klokke Roeland kondigt een artikel af van 't groene orgaan Het Volksrecht in 't welk aan de roode socialisten wordt kond gemaakt dat ze hun flink terzijde zullen staan om revolutie te maken. En tot bewijs, knippen wij er uit Socialisten, kloekmoedig vat ge den strijd weer aan voor het - een man, een stem. Gij zijt ons voor geweest. Wy, kris- tene democraten, meenden met onzen nieuwgekozen volksvertegen- woordiger De Backer aan het hoofd de eersten te zijn. a Nu, zoo is het ook goed. Wij heioven u flink ter zijde te staan. a Behouders, houdt u gereed; de strijd zal hardnekkig eu onmeedoogend wezen n Zegt reeds aan uwe vrienden de gendarmen dat zij de sabels n scherpen. n Beveelt ook aan de soldaten nu n reeds de bajonet op 't geweer te te steken. - Dus de groenen met M. De Backer aan 't hoofd gaan eene revolutie op touw zet ten, die door't geweld der wapenen zal moeten onderdrukt worden. M. De Backer gaat aan 't hoofd der groene revolutionnairs staan, hij gaat de revolutiounaire groene bende aanvoeren... en hij neemt dien post aan want zonder zijno toestemming zou het art. De strijd vanmorgen van 't Volksrecht in Klokke Roeland niet zijn overgenomen. En wij zouden de aanvoerder der groene bende in onze catholieke rangen moeten opnemen omdat hij verklaarde langs de rechterzijde te zulleu zeteleu en lijk de oudbewaarders to stemmen Men mag zich zoo min op een verraderswoord steu nen als op een gebroken stok. Bemerken wij dat 't bedoeld artikel van 't Volksrecht door den rooden Voor uit met uiterst genoegen werd overge drukt, immers 't is gansch in rooden trant geschreveu... Maar wat is 't?... Groenen cn rooden zijn vogels van eender vcereu HOPTEELT. Een tijdelijke kamp strijd voor hop zal ter wederlandsche Tentoonstelling vau Parijs plaats hebben van Zaterdag 1 tot 15 September 1900. De planters van alle landen worden tot den kampstrijd toegelaten maar zulleu alleenlijk de voortbrengsels van hunnen oogst mogen tentoonstellen. Men kan ook in collectiviteit kampen. Voor verdere inlichtingen zal men goed doen zich te wenden tot den (heer Secre taris der Hopcommissie te Aalst. De Burgemeester der Stad Aelsl, maakt bekend aan eenieder dat de inscbrijvings- lijsten voor het nationaal geschenk aan te bieden aan huune koninklijke Hoog heden den Prins Albrecht van België en de Hertogin Elizabeth in Beieren, ter ge legenheid van bun huwelijk, nedergelegd zijn op het Stadssecretariaat ten Stad- huize, alwaar men het bedrag der in schrijving kan toestureu. Aelst, den 13 Juli 1900. De Burgemeester, M.-L. Gheeraerdts. MORGEN ZONDAG 15 JULI f opstijging van een grooten LUCHTBAL om 5 uren op 't Esplanadeplein. Verscheidene liefhebbers zullen den luchtreiziger vergezellen. 't Gerucht loopt ook dat de luchtreizi ger zal te peerd zitten; 't zou heel curiëus om zien zijn LUISTERRIJK VUURWERK op 't Statieplein, om 10 uren 's avonds. Naar men ons verzekert zal 't vuur werk dees jaar iets buitengewoou zijn. Opgepast dus voor eene goede plaats. Heer Opsteller, In uw uummer van 8 Juli laatstleden schrijft gij over de halboogmaatschappy De Meiboom. Dat het hoogst behen dige schutters zijn, Ja I Er komt haar hulde toe voor de schieting welke plaats gehad hei-ft in 't Klein Gent. Maar 1 er komt haar geene hulde toe, als wanneer die behendige schutters allen Boschman waren, in haar eigen lokaal op de scbieting welke plaats gehad heeft op 17 Juni 1900 onder de verschillige Bal- boogmaatschappijen onzer Stad. Een halboogschutter. der Oudleerlingen van de Broeders der Christelijke Scholen. De leden vau deu Bond hebben beslo ten, met de vacantie der maand Septem ber, een uitstapje naar Malonne te doen. Ingezien de beslissing ia de laatste boud- vergadering genomen, mogen de hiertoe niet ingeschrevene oud-leerlingen die bc- geeren mede te gaan, zich laten inschrij ven bij den Z. E. Bestierder, Keizerlijke Plaats,, 24, mits lid van den Bond te wor den. Het Comiteit BELGISCHE BEDEVAART naar en naar het TE PARIJS, van den 21 tot den 30 Augustus 1900 onder 't geestelijk bestuur der Minderbroeders Oapuoienen. -(D)- HEEN. Vertrek uit Bergen {Mons) en Charleroi, 21 Augustus, vóór middag. Aankomst te Bordeaux, den 22 Augustus, tegen 7 uren 's morgens. Vertrek uit Bordeaux, omstreeks middag. Aankomst te LOURDES, rond 7 avonds. TERUG. Vertrek uit Lourdes, den 28 Augnstns, omstreeks 7 uren 's morgens. Aankomst te PARIJS, den 29 Augustus, om 5 uren 'b morgens. Verblijf te Parijs. Vertrek den 29 Augustus, om 10 uren des avonds. In België terug, den 30,teD des morgens. Men verandert niet van rijtuig noch in de heen- noch in de terugreis. PRIJZEN DER PLAATS BEWIJZEN. Uit Bergen {Mons) 1* kl. 140 fr. 2' kl. 90 fr. 3' klas 60,00 fr. Uit Charleroi: 1* kl. 142 fr. 2° kl. 92 fr. 3« kl. 61,50 fr. Uit Brussel 1* kl. 146 fr. 2' kl. 95 fr. 3' kl. 63,00 fr. Prijzen der verblijf- cn andere kosten NOG TH VOEGEN BIJ GEMELDE ROSTEN 100 fr. in 1* klas. 65 fr. in 2' en 3* klas. De personen die in 2' en 3* klas reizen, kun nen ook hnnne verblijfkosten in 1* kl. nemen. De lijsten zullen den 1'" Augustas gesloten worden. In geval van belet knnnen dn ge storte gelden tot daags voor het vertrek terug gegeven worden. De prijzen worden met 5 fr. verhoogd voor de bedevaarders die zich na den 1" Augustus laten inschrijven. Een geneesheer zal de bedevaart vergezel len. ZIEKEN. Zieke personen worden ver zocht ons een geneeskundig getuigschrift te zenden, ten minBte veertien dagen voor het vertrek. INLICHTINGEN EN INSCHRIJVINGEN Voor de inlichtingen en inschrijviugen ■wende men zich te Aalst tot C. Van dk Puttk- Goos8ens, Uitgever van Den Dmderbode. Priesterlijke benoemingen. Bisdom van Gent. Z. H. de Bisschop heeft den Eerw. Heer De Laroyère, ouderpastoor in de dekanale kerk van t>' Nicolaas, benoemd tot pastoor van Rupelmonde, in vervanging van den E. H. Martens, die zijn ontslag geeft. De E. H. D'Hnyvettsr, onderpastoor op S' Baafs, te Gent, is bestuurder benoemd in het Hospice Guislain te Gent. De H. H. Morre, onderpastoor te Adeghem, en de Eerw. Heer De Visscher, onderpastoor te Eecke, verwisselen van plaats. 0 OREEMBOTER. Markt van Zaterdag 14 Juli. o 230kilogrammen ter markt; altijd veel boter te kort prijs fr. 2,70 per kilogr. PORTIONKEL BIJ DE THERESIANEN, beginnende deu Zondag 15d" Jnli, om 2 uren namiddag, met uitstelling van het Allerhei ligste en eindigende den Maandag l(id" Juli met Zonsondergang. Zondag 15° Juli, ten 4 uren, Lof en Vlaamsch Sermoen. Maandag te* Juli, ten 5 uren, de eerste Mis. Ten 8 oren, solemnele Mis. Ten 6 aren namiddag, Lof, Franich Sermoen en Te Denm. Zondag ii" Juli, ten 5 uren de eerste Mis. De solemnele Mis ten 8 nren. Ten 6 uren namiddag, Lof, Vlaamsch Sermoen un Te Denm. Botermarkt.— Heden werden 500 klonten boter ter markt w bracht, wegende te samen 4020 kilosT Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Aalst. Gemeenteraad. Het art 81 der wet van 12 september 1895 bepaalt Het lid van het gemeentekorps dat eene of andere dar voorwaarden tot verkiesbaarheid verliest houdt op deel uit te maken van den raad. En de voorwaarde om toegevoegde raadslid te kunnen zijn is dat men voor ■de patroons eu de werklieden kiezer weze voor den Goedeumaunenraad. Nu, M. Leo Boterbergh, toegevoegd lid van onzen Gemeenteraad is op de ljjst der kiezers voor den Goedenmannenraad niet meer ingeschreven, hy is geen kiezer meer en valt dus onder de to-passing van art. 81, aangozien hij de voorwaarde zy- ner verkiesbaarheid heeft verloren. In de eerste zitting van onzen Gemeen teraad moet M. Boterbergh dus vervallen verklaard worden van zijn ambt als Ge meenteraadslid der Stad Aalst. Naar wij vernemen zal het voorstel worden gedaan om tot zijne vervanging over te gaan. Wordt het voorstel aangenomen dan zal het kiezerskorps (Goedeumannenraad- patroons) kortelings worden byeenge- roepen. AALST. Maandag voormiddag 9 Juli 11. waren de werklieden werkende, in de S' Viuccntrusstraat, voor rekeniDg van den meeslermetser Louis Guns, wo nende Moorscische Baan, op schok ge gaan. Rond 11 uren verscheen zekere Karei Verhulst raetsersknaap, dronken lijk een Pollak eD in opgewonden staat voor de woning v»n Guns. Verhulst had korts te voren handgemeen geweest met een anderen metsersknaap. In zijne zatte bermhertigbeid wilde Verhulst de ge- slotene woning van Guns binnendringen iets waartegen deze laatste zich verzette. Verhulst sloeg, stampte en schopte op de de deur en op eens vloog ze open. De eenen beweren dat ze geopend werd door vrouw Guns, anderen dat het door 't ge weld van Verhulst is. Guns weerde Ver hulst af volgens de eenen met een bessem- steel, volgens anderen met een ijzeren hefboom. Id do worsteling werd Verhulst in een zyner oogen getroffen. Verhulst werd ten huize van den politieagent Van Rentergem geleid alwaar geneeskundige verpleging hem werd toegediend door den geneesheer Hertecant. Volgens verslag van den heer Hertecant is er vrees dat het getroffen oog zal verloren zijn. Voor 't overige is de toestand van den versla- gene betrekkelijk goed. Zekere Olivier, bijgenaamd Sergeant te Geeraardsbergen,leefde iu ongelukkige verstandhouding met zijne vrouw. Dijns dag middag was weêr twist opgerezen en bij beeft haar 4 messteken toegebracht. Buitengekomen, zegde hij tot zijne gebu- ren Ik heb daar mijne vrouw ver moord. Daarop is hij zich in de gendar metic gaan gevangen geveu. Do vrouw is naar het gasthuis gedragen haar toe stand is wanhopig. Afgevangen. Een heer stapte uit don treiu plotseling naderde hem eene jonge dame, sloeg de armen om zij nen hals, en kuste bem. O, papa, wat ben ik bly u te zien 1 riep ze. De heer drukte haar stevig aan zijn hartmaar nu zag ze hem in 't gezicht, cn ecue uitdrukking van grooteu schrik kwam in hare oogen. O, wat heb ik mij vergist 1 zegde ze; Gij zijl mijn papa niet eu ze trachtte zich los te rukken. Dat is niets, antwoordde de heer, haar vasthoudende, ik ben commissaris van politie, ik zal u houden tot er een agent komt. En toen de agent kwam, vond hij de diamanten speld van den heer in de hand van de jonge dame. Nu zal Brussel gauw eene groote zeehaven zijn I Men heeft er namelijk in de Willebroekscbe vaart een echte spring levende zeehond gevangen. Dat zal eens zware coucurrencie doen aan de plezier- booteu, die nu en dan van Antwerpen naar Vlissingen varen en waar de aan boord zijnde Brusselaars bewonderend de zeehonden aangaapten, die zich op de zandbanken van Bath en Walsoorden in de zou lagen to koesteren. Zij kunnen thans dit beest in eene herberg van Molenbeek in eenen tob zien zwemmen. 't Schijnt dat Sipido toch kan uitge leverd worden. Het arrest van het assisen hof heefc hem oamelijk aan het vaderlijk gezag onttrokken om hem te stellen onder de voogdij van den Staat. Sipido zou dus op enkel bevel van eenen magistraat der policio zelfs zonder dat de uilleve- ringspleegvormen vervuld worden naar België kunnen gezonden worden. Een hevige brand heeft te St-Jans- Molenbeek eene fabriek van druiven- suiker vernield. Een der peerden is in deu brand omgekomen. Zedelooec feiten. Men leest in het Fondsenblad Donderdag hebben wij, onder de ru briek onzedelijke feiten de vcroordeeling gemeld, door het Hol van Beroep van Gent, van M. D. G., bijgevoegden krijgs auditeur voorwaardelijk tot 2 maanden gevangenis en 26 fr. boet. Deze veroordeeling werd niet uitge sproken tegen den bijgevoegden krijgs auditeur, wiens naam met dezelfde voor letters begint, maar tegen M. De Gottal, plaatsvervangend krijgsauditeur. Dit om alle misverstand of verwarring tusschen twee personen te vermijden. Daar wij het nieuws uit het Fondsen blad overnamen, haasten wij ons, ook de terechtwijzing die het blad geeft, in te lasschen. Driukt 't alom bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Men leest in de Gazette van Gent Maandag avond rond half 10, leidde G. De Meyer, wonende te Drongen in de Beekstraat, zijno schapen huiswaarts. Aan Mariakerke gekomen,ontmoette hij eenen mau, die bem om wat tabak vroeg. Op het antwoord van den schaapherder dat by geen tabak had, loste de kerel twee revolverschoten,welke gelukkig De Meyer niet troffen. Deze sprong op den kerel toe, greep hem vast, en sloeg hem tegen den grond. De aanrander wilde toen vluchten, maar kon niet meer, daar een zijner beenen ge broken was. De toegesnelde geburen brachten hem eindelijk naar het commissariaat van Drongen daar werd hij verzorgd en ver volgens naar het gasthuis gebracht. Proces-verbaal is tegen hem opge maakt. Het is een zekere Van de Weghe, een oud veroordeelde. Moord te Saffélare. Dinsdag avond was Frens Van Acker, van Saffe- lare, na zijn werk eene pint gaan drinken in de herberg Het Steentje, gehouden door de echtgeuooten Serraes, en staande langs den steenweg van Saffelare naar Exaarde, wijk Oude Veldstraat. Bij de echtgeuooten Serraes, woont een oom van Serraes, Louis Van Acker. Deze is 65 jaar eu weduwenaar. Daar hij iu zijn eigen onderhoud niet ten volle kon voorzien, heeft het armbe stuur van Saffelare hpm uitbesteed bij zij non neef Edward Serraes en, daar Louis Van Acker nog min of meer werken kon, bewees hij veel dienst aan Serraes, die handel drijft in allerlei zaken en wei nig te huis is. Serraes was dinsdagavond vertrokken, naar men zegt, naar Filippiue om mos sels, Iu de herberg bevonden zich dus Louis Van Acker, Fraus Van Acker (die geene familie zijn van elkander), vrouw Serraes en een meisje uit do buurt, de genaamde De Meester. Het is moeilijk te weten wat daar eigen lijk is gebeurd, maar naar hetgeen alge meen wordt verteld, zou er twist ontstaan zijn. Fraus Van Acker was op zeker oogen blik zijn horlogie kwijt; hij maakte zich daarover kwaad en eischte het terug. Men denkt dat men hem dan heeft willen buitenzetten; doch aan de achterdeur ge komen, greep hij eenen knuppel, die daar stond en bracht er den ouden Van Acker twee of drie geweldige slagen meê toe op het hoofd. Deze stortte met verbrijzelden schedel ten gronde; men denkt dat hij op den slag is dood gebleven, want hy heeft geen tee- ken van loven meer gegeven. De dader, Frans Van Acker vluchtte naar huis, terwijl de overheden verwittigd werden. De veldwachter kwam denzelfden avond ter plaats. Woensdag namiddag heeft het parket zich naar Saffelare begeven. Naar verteld wordt, is Frans Van Acker inderdaad zijn uurwerk kwyt ge weest want later is het hem terugge bracht, met den uitleg dat men het ergens gevonden had. Of het hem nu ontnomen is geweest of hij het verloren had, dat zal het onder zoek misschien uitwyzen. Een vijfjarig jongske te Kortrijk vond in de woning zijner ouders eeoe flesch jenever en dronk die bijna half leeg. Kort nadien werd het kind door schrikkelijke maagkrampen aangetast. Een geneesheer werd geroepen, doch zijne zorgen konden niet baten. Het jongske stierf na eeo paar uren lijden. Wat waar schuwing voor sommige ouders Zij kennen ze. Op de deur van eene hollandsche hoeve in Natal leest men Er zijn drie soorten van zinneloozen de gekken, de groote gekken en de En- gelsche generaals. 't Leuvensbier der brouwery Druwé, is het beste. Zonderling geval. Eene koei toebehoorende aan den heer M. Doumen, te Heykant (Limburg), komt aan haren gelukkigen eigenaar dbib kalvers te schenken. Zy waren allen in leven en zelfs goed gevormdDaarbij mag gezegd worden, dat de zegen van Abraham ook niet ontbreekt. Maar het geluk is voor de gelukkigen. In het dorp Kessenich is by do her stellingswerken aan eene hoeve een muur omgestort, juist op het oogenblik toen het meisje uit eene Daburige herberg eenige glazen bier bracht voor het werk volk. Dit meisje, een kind van 14 jaar, bleef op den slag dood. Het gerecht doet een onderzoek om de verantwoordelijk heid vast testellen. Hetschyut dat oen voorbijgauger, eenige minuten vóór het ongeluk, de werklieden had gewaar schuwd, dat de muur op 't vallen stond. rrki LJ C ET D biedt kosteloos san, aan L_L.I\ li Q u. n allen die aangetast zijn van eene huidziekte,haarwormen, eczema» puist jes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals bij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievcnd doel zal inzien, ia het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vlnoeat. 3, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en rachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Tc Chaudfontaine (Luik) is door bet parket ecu onderzoek ingesteld naar eene zonderlinge zaak die onder de bevolking veel besproken wordt. Er is namelijk spraak van vergiftiging van eenen man door zyne vrouw of mis schien wel door zijne kinderen. Op don weg naar Ninano woont een werkman glasblazer canonniervader van zes groote kinderen, allen geplaatst in uitmuntende broodwinningen. Het huisgezin leeft Diet in goede over eenkomst. Dikwijls werd tusschen man en vrouw getwist en in degelijke gevallen trokken de nog Ihuis wonende kinderen party voor de moeder, zoodat het leven voor den man iu huis ondragelijk werd en hij zynen intrek nam bij een getrouw- deu zoon, met wien hij beter overeen kwam. Doch na eenigen tijd keerde hij naar zijne vrouw terug, waar de twisten ook spoedig herbegonnen. Over acht dagen vond men hem dood te bed. Eorst meende men dat hy gestorven was ten gevolge van drankmisbruikmaar de burgemeester ontving eenen brief, waarin van vergiftiging gesproken werd. Vau daar het rechterlijk onderzoek, welks uitslag tot beden niet gekend is. In 't gesticht Pasteur, to Rijsel, zijn nu 9 Belgen in behandeling waar van 8 kinderen. 5 zijn uit Antwerpen, 4 uit Molenbeek. 8 zijn gebeten door hon den, 1 door eene kat. Heel het personneel der bureelen van do glasfabrieken te Roux, heeft bericht ontvaugen dat do fabrieken in de maand augusti voorloopig gesloten wor den. Een gedeelte der werklieden heeft ontslag gekregen tegen den 26 en het overige met de bureelbedienden, tegen den 31 dier maand. Verschrikkelijk ongeluk. Een werkman, de genaamde L. Verbouwe, gebezigd in do steenovens van M. De Laat, to Dammc, had heden morgend eene kardoes gevonden, terwyl hij kleine ko len ziftte Nieuwsgierig zijnde wilde bij weten wat de kardoes inhield hij wilde het ko peren deksel by middel van een nagel ïosdoeu, doch met eens ontplofte de kar does en de onvooizicbtige werd aau de handen afzichtelijk verminkt. Zyne vrouw die iu belaugwekkenden toestand verkeert werd niet gekwetst, doch is zoo diep ge-

De Denderbode | 1900 | | pagina 2