Zondag 22 Juli 1900 5 centiemen per nummer. 54s,e Jaar .">187 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. I 1 fe t 'i VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Nuttig werk. DE GIFT MMG STER. Weergalmen. «ij welen niet wat zij willen. Het lager onderwijs. Land- en tuinbouw. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 34. en in alle Postkantoren des bands V Ai". - is Cuique suum. Per drukregel. Gewone 45 centiemen Reklamem fr. 1,00 Vonnisso ep 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd, Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Buret-le van dit blad Aalst, 21 Juli 1900. Volgens de Flandre libérale van Gent hebben de geuzen een kruistocht besloten tegen het immer aangroeiend so cialism. De vrees is het begin der wijsheid en onze liberalen zien met schrik gedurig bet getal hunner aanhangers verminde ren, zij zien ze optrekken met pak cn zak naar het roode socialism. De mannen van de Flandre denken dat het door onwetendheid is dat hunne rangen wegsmelten lyk sneeuw voor de zou. De werklieden zeggen weten niet dat de socios huu appelen voor citroenen verkoopen en dat zij, dank de weinige ontwikkeling van het volk, aan de licbt- geloovigo werklieden zoovele onwaar schijnlijke dingen kunnen opdraaien. Er is daar zeker iets van. Het is maar al te waar dat de socios door hunne be loften van geluk en rust cn uitspanning veel werklieden meêslepeu. Veel genot - en weinig werk, roepen zij gedurig wie zou zich niet laten mcêsleurcn door zulke j schoone en verlokkende bespiegelingen j als de korste brood van het dagelijksch 5 leven zooveel last en zweet en zwoegen kost De werklieden zien niet in, weten niet dat zij de slachtoffers van valsche prophe- ten worden. Zij begrijpen niet dat al de beloofde dingen onuitvoerlijk zijn- Do socios zijn zoo fijn om de werklie den dat op te draaien. Beloven is gemak - delijk als men niets uitvoeren moet, als men op eens anders nek de redo de oor- zaak kan schuiven waarom die uitzinnig- heden niet ingevoerd worden. De roode redenaars beloven alles, heb ben troost naar pijn. Het leven zal een genot zijn, zeggen zij, als de socialisten eens meester worden. Waarom kunnen wij nu die beloften niet uitvoeren I Ah, uwe vyanden de capitalisten beletten het ons. In zulke omstandigheden mag meu stout beloven het volk ziet niet, bemerkt niet dat het dupe is. De liberalen willen de werklieden on- dei richten zij willen hun aantoonen dat al de roode beloften maar bedrog zijn om de arbeiders to verleiden. Wij zullen met belangstelling nagaan welken uilslag die pogingen hebben zullen. Het zal in alle geval den socialisten gemakkelijk zijn de vraag te verplaatsen en dan staan de geuzen met den mond vol tanden, Waarom, zullen de rooden vragen, moeten wij ellendig en armoedig leven terwijl gij in genoegten baadt Zeg waarom Zijn wij niet even mensch als gij Hebben wij niet dezelfde rechten dan gij Gij, geuzen, zegt dat er geen God is, geen toekomstig leven, het is dus 25* VERVOLG. De heer de Fairières heeft zich nooit tegen dit huwelijk verzet. Indertijd, was het zijn vurigste wensch. Gy vergist n, mevrouw, en gij weet het zeer goed. Mijnheer de Fairières had zich in 't begin niet verklaard, heeft zich later krach tig verzet, en zou nooit zijne toestemming gegeven hebben. Maar hoe weet gij dat Heeft hij u dat verteld Men raadt veel, als men goede oogen heeft. Als men bet niet beter weet, dan zoo...» Ik weet zeer goed, dat uw echtgenoot nooit zon toegestemd hebben, en dat gij tot eiken prys het huwelijk verlangdet. Ik Maar ik vraag nog eens, waarom Opdat het vermogen der rijke erfgename in gcene andere handen zon komen, dan iu die van Lachenat. Zoolang de grijsaard leef de, zou er niets van dat huwelijk gekomen zijn, maar de heer de Fairières zou ook eene andere gevonden hebben. Dat is het, wat gij niet wildet, daarom hebt gy den dood ver- zuiver en bloot toeval dat dc ceue rijk, de andere arm geboren wordt. Tegen dat toeval staan wij op. Een wereld is mogelijk waar de inenschen elkander lief hebben eu iiet leven draaglijk zij voor iedereen 1 Ik vraag mij innig af wat de geuzen daarop zouden antwoorden. Zij bepalen alles tot dit aardsche leven en zij zijn dan verwonderd dat de ongelukkigen opstaan om hun aandeel te vragen in het geluk dezer wereld. Alhoewel wij reeds inzien dat de po- gingen der geuzen vruchteloos zullen zijn j "het liberalism is eene burgerpartij, geenc volkspartij toch keuren wij dit pogen goed, het is altijd zooveel gewon nen op eenen vijand die do geheele maat schappij met oudergang cn vernieling be dreigt. Al wie aantoont hoe onmogelijk en valsch de roode beloften zijD, welke de hervormingen zijn, wcnscbclijk in de tegenwoordige omstandigheden, draagt het zijne bij om den maatschappelijken vrede te stichten, de voorwaarde sine qua non van alle geluk en voorspoed. En al zulke pogingen zijn loffelijk. Vormen wij dus echter geene begoo chelingen. Zie eens hoe weinig partijgan gers de geuzerij telt ouder do werklieden en dat is do maatstaf van haren invloed. Tot de catholieke jeugd richten wij ors en tot hen roepen wij wat de Flandre aau zijne lezers zegde Laat ons tot het volk gaan. Laat het ons. onderrichten oyer zijne belangen en over het onmogelijke van het socialism. Elk het zijne en dat zal do zaak ver lichten Uit alle hout pijlen De opgeschorste wil nu het volk ophitsen tegen de Regoc- ring, tegen de catholieke Partij omdat M. Van den Peereboom, de gewezen uitste kende minister van ijzeren wegen, iu het Parlement niet meer zetelt. Dat is eene schreeuwende ondankbaar heid 1 huilt de arme man. Och lieve toch I iedereen weet dat de catholieken het mogelijke hebben gedaan om hem te behouden. Hij had keus voor de Kamer of den Senaat, maar hij wilde slechts rust cn geeu eer. Hij weigerde zelfs den titel van minister van Staat, titel hem aangeboden. Begrepen, heer Nu, man, als gij hem toch zoo gaarne had behouden, waarom hebt gij dan op stand tegen hem gemaakt Waarom hebt gij met middelen van geweld en moord en openbare rustverstooring hem willen dwingen tot aftreden Waarom, zijt gij met geus en socialist saam geloopen om het volk iu 't harnas te jagen tegen een wetsontwerp dat op eerlijke wijze Icon be vochten worden Zeg eens, en wees rechtzinnig. Algemeen stemrecht. Wij moeten het herhalen. De groenen zeggen A. S, zal de maatschappij doen herleven A. S. moet volkswetteu brcügen. Is het gek Welk gedacht moeten zulke ellendige menners zich dan toch van het lezend pu bliek vormen om zulke pillen te doen slikken Een feit dat duidelijk spreekt. Iu België is eene wet gestemd over de werkmanswouinger., zij is gestemd nog door eene Kamer gekozen onder het re giem van den cijns in 1889vier jaren voor de herziening der grondwet Frankrijk heeft die wet letterlijk afge schreven en in Frankrijk bestaat A. S. sedert jaren en jaren Zeg, legt dat feit eens uit, groote schreeuwers. Toon ook eens waarin Bel gië achteruit is op zijne geburen. Waarom schennen zij nu toch zoo veel met A. S. vraagt ons een lezer Dat geeft stof tot groote woordenkra merij zij hopen met A. S. eenige hoofden op hol te brengen, cenigo misnoegden te vormen en dat zijn weêral hun kiezers. Om den werkman bekommeren zij zich zooveel als om 't jaar veertig. Want, waar zijn hun werken Maar zij willen ontevredenen maken cn het leger ontevre denen dat is het huune, dat zijn hunne mannen, hunne kiezers. A. S. is dus een eenvoudig stokpaardje waarmeè zij scher men. Moest A. S. tegen hen uitvallen en dat is waarschijnlijk dan zou op de beurt A. S. een slecht ding, eeu kwaal voor den werkman zijn. Ik zie u lachen, lezer. Halt, ik houd u vast. Gij moet u herinneren dat ook eens de evenredige vertegenwoordiging huu stof gaf tot groote woordenkramerijen over recht en rechtveerdigbeid. E. V. moest elk zijn spel toelaten E. V. giug aan elk geven wat hem toekwam enz. enz. Dat schoon liedje duurde niet laug. De kiezingeu kwamen eu meu wauwelde over kartel van rood, blauw c-n groen I De heerschzucht deed het vallenieder een wilde op de eerste plaats staan en 't kind kwam dood ter wereld. De kiezingen gaan voorbij. De groenen, die gehoopt hadden over do Rogecriug baas tc kunnen spelen, bekomen één man 1 Pardaf III.. Do teleurstelling was groot Zooveel hoop en heerschzucht in duigen I Men schold op geus en socio men sprak van - Père Joseph enz. en men spuwde vlam en vuur tegen de E V. Dat ding, die het rijk van recht, vrij heiden rechtvaardigheid doen heerschen moest, wierd nu slecht, aartsslecht en moet verdwijnen Zij beginnen nu al uit te vallen tegen de E. V. cn haren val te bewerken. A. S. zal hetzelfde lot hebben zoo de blauwen, rooden en groeDen er geen voor deel bij hebben. \yij weten een middel voor de groenen. Zij jloen de volgenJo wet stemmen Eerste eu laatste artikel. De demo craten alleen hébben kiesrecht. O hoogmoed O mcuschelijke heb- cn schraapzucht 1 Uit Land van Aelst, v,ui 15 Juli KtOO. Moeten wij ons nu beklagen dat het evenredig stelsel met geweld is doorge- jj dreven Neen. Elk is to vreden van dit stelsel. Uit Klokke Roeland, van 3 Juni 1900. De regceriug wordt maar recht ge houden .door het meervoudig stemrecht eu de verminkte evenr. vertegenwoordi ging, die zoodra mogelijk moeten omver geworpen worden. Aan zulke ellendige politiekers moet meu veel vergeven want zij weten niet wat zij willen en wat zij doen. Dat het volk eindelijk eens zal inzien met wat erbarmelijke hausworstcn het aangespannen is, zie daar twijfelen wij geen oogcublik aan. Wie die twee aanhaliugen leest zal zich afvragen of hij mot gekken te doen heeft. Die benaming past goed. haaat van den man, die n van het begin af met liefde en goedheid overladen heeft. Mevrouw de Fairières stond daar doods bleek en als aan den grond genageld. Zij verdedigde zich nog slechts door afge broken woorden eu heftige gebaren. Het was haar dnidelijk, dat zich eeu afgrond voor hare voeten opende, die haar dreigde te verslinden Maar 't is onzin, wat gij zegt, riep zij ein delijk. Wat raakt mij die Lachenal Ik ken hem nauwelijks Lieg ten minBte dan niet, als het nutte loos is. Kan ik mijn leven voor hem gewaagd hebben Deze dwaze beschuldiging zal mij recht doen wedervaren. Aanvankelijk scheen u de zaak niet ge vaarlijk, maar toen eenmaal de eerste stap op het pad der misdaad gedaan was, kondet gij ook niet meer terug. Maar wat is dan die Lachenal met be trekking tot mij, volgens nwe opvatting vroeg zij nu met bevende Btem en hangen blik. Landregarde fluisterde haar langzaam oeni- ge woorden in het oor. Doodsbleek zonk zij terug en liet een snij denden gil hooren. u Neen, neen riep zij ontzet, ik zweer het u Ik weet het, zeide Landregarde. Lieg maar niet. Het is onwaar I Nog de volksoptelling. Te gele genheid der tieujaarlij ksche volksoptel- ïiug zullen ook do registers van bevolking gewijzigd worden. Ouder andere zal men hij den datum der inschrijving in do ge meente dezen moeten voegen van de ver klaring van vertrek, gedaan in de ge meente, van waar de ingeschrevene komt. Deze aanduiding zal goed te pas komen in het opmaken der kiezerslijstcu. Verder zullen de inlichtingen over de wooostveranderiugeu van eiken inwoner in dezelfde gemeenten in een afzonderlijk vak aangoduid worden. Bewijs het dan En wilt gij dat alles openlijk zeggen Zeker Men zal u niet gelooven riep zij nit, en viel als verpletterd op de knieën. O, maak mij toch niet ongelukkig. En ik, ben ik niet ongelukkig, als ik zwijg vroeg hij. Ik zal u redden Maar de misdaad is bedreven, mevrouw, i de wet zoekt den schuldige. Ik zal wel iemand vinden, die bereid zal zijn zijn leven te wagen. Laat mij maar bedaard ik sta voor alles Landregarde stond ontzet over de bedor venheid dezer vrouw. Na eenig nadenken zeide hij Ik zou dit gesprek niet verlen gen, waaruit ik al de boosheid van uw hart zie. Mij zal gerechtigheid wedervaren. Ik wil niet van mijne eer beroofd worden en gevoel ook geeu lust om voor n te stervenmevrouw En ik wil ook niet, dat een onschuldige mijne plaats inneme. Daar echter de maatschappij voldoening eischt, zie ik mij genoodzaakt te spreken, en ik zal spreken. Gij znlt het niet doen neen, neen, gij kunt geene vrouw ongelukkig maken, die nooit leed berokkend heeft. Zoo aan wie ben ik dan mijn verblijf in dit hol verschuldigd, vroeg hij In 1883 waren cr ongeveer 300,000 leeilingeu aan Staatsopzicht onder worpen. Nu staan er ongeveer 750,000 leerlin gen ouder het toezicht der staatsopzieuers. Do middelmaat van ieder klas in ons land is 49 leerlingen. 't is nog wat veel en 't zou nog beter wat verleegenmaar zal men durven klagen als men weet dat dc middelmaat in Louden 66 leerlingen en in Manchester 110 leerlingen per klas bedraagt De afwezigheden zijn ook verminderd in den zomer. In 1878 waren 11 ton honderd leerlin gen afwezig, iu 1899 maar 7 t. h. moer. Er wordt somtijds geklaag! dat de onderwijzers to wi icig betaald worden. Zwitserschc onderwijzers vragen een minimum van 700 fr. Dus de onderwijzers worden in ous land beter betaald dan in Zwitserland en zelfs beter dan in Frankrijk. Het getal der ongelctterden vermindert gedurig, voor zooveel men uit de geleerd heid der lotelingen bcsluiton kan. Wij moeten hier nog doen opmerken dat er altijd eeoige lotr lingen zijn, die ten onrechte beweren niet te kunnen lozen en schrijven. In 1899 bedroeg het getal geletterden 87 ten honderd, 't is het oogste getal dat men ooit bereikt heeft, het bewijst dat het onderwijs gestadig vooruitgaat, ondanks de beknibbelingen der liberalen. Pc liberalen zijn don baas iu Frankrijk, zij hebben er schoolwetten volgans hun nen wensch en bet getal der ongelctterden is er meerder dan bij ons Ziedaar hoc de catholieken het onder wijs vernietigen. Hunne eigene kinders naar kloosters en geestelijke gestichten zenden eu de kinders van den werkman willen dwingen naar onzijdige scholen te gaan, daariu cn daariu alleen bestaat geheel de school kwestie voor de liberalen. Eene legende, welke dagelijks in de liberale gazetten te lezen staat, is de vernietiging van het onderwijs door do catholieken. Laat ons dal eens onderzoeken. Vooreerst wij zijn beter ingericht, wat (ie lokalen betreft, dan Frankrijk, Enge land, Duitschland, Zwitserlrnd en andere landen. Tou tweeden, er ziju 1232 scholen en 5279 lagere klasse,n meer dan in 1885. Merkweerdige heelkundige ope ratie.Tc Rio de Jaueiro, op 31 Mei, beeft doktor Gaapot-Prevost, in tegen woordigheid van 10 geneeshoeren, het doorsnijden van twee aan elkander ge wassen kinderen gedaan. De kinderen, twee meisjes, waren reeds 10 jaar oud. Een barer heeft de opcratio overleefd en is nu op den weg van volledige herstel ling. Het andere meisje is na 5 dagei overledeo. Verdelging der vliegen. (Uit do Lnndbode). Zooals meu weet, zijn de vliegen, zoowel voor de staldiereu als voor menschel), dikwijls zeer lastige gasten. Allerlei middelen worden aanbe volen, om er ons van te ontmaken, en sommigen verdienen inderdaad onze be langstelling. Onder deze laatste zijn er drie, welke wij iu een Zwitsersch blad vermell vin den en die met alle gc-mak kunnen be proefd worden. 1. Het eerste bestaat eenvoudig in het besproeien der muren cu zoldering, in de stallen, met Bordeauxschn pap, op do wijze waarop de aardappelen besproeid worden. 2. Het tweede middel, dat in do stallen mot goed gevolg wordt aangewend, ls al zoo eenvoudig als het voorgaande. Men blaast, by middel van eenen blaasbalg, tegen de wanden en vensters, alsook in do hoeken en spleten van de stallingen, poe der van roode bei tram of vuurwortel (poudre do pyrèthrc.) De beworking moot natuurlijk van tijd tot tijd herhaald worden. 3. Een ander middel wordt aldus in Je medodceling van ecu Fransch officier be sproken Onlangs liet ik op de tafel van mijae werkplaats voor fotogrufioeron een bakje mot eene oplossing van 5 t. h. formol. Toen ik eenige uren nadien in het laboraturium terugkeerde, steldo ik vast dat de grond, dc tafel en het bakje be dekt wareu met doode vliegen. Het was dus te veronderstellen dat de formol, door deze insecten opgeslorpt, do oorzaak was van hunnon dood. Om deze ontdekkiag te baat to nemen, stelde ik op verschil lende plaatsen van mijn Terblijf, schoteltjes, inhoudende water met 5 t. h. formol. De uitslag bleef niet achtei wego en bij was bovendien verrassend. Op eenen enkelen dag wareu duizenden vliegen bezweken. - De vrienden aan wien ik dit middel bekend maakte, bekwamen dentelfden uitslag. Ongetwijfeld wordou de vliegen door den reuk van formol alsook door den lust tot drinken aangetrokkeu. Zo vallen dus in het vocht in do taskes aan en vijf mi nuten later hebben die ongenoodigde gas ten vaarwel gezegd aan do wereld. Vooral dit laatste middel, indien het werkelijk zijne beloften vervult, is geroe pen om dienst te bewijzen. Eenvoudiger kan men het moeilijk uitdenken. Men beeft cr in alle geval niets bij tc verliezen met eens de proef tc wagen. Ouuoodig tc zeggen dat men pyrèthre en formol bij drogisten ou apothekers kan halen. R. D. V. Ach, indien gy wist!.... Neen, gij be grijpt niet, gij knot niet begrijpen, wat het hart eener vrouw gevoelt, dat zich eindelijk kan openen voor liefde en moedervreugde, als zij die vijf en twintig jaren heeft moeten verslikken. Neem u in acht, mevrouw men zou u hooren de maren hebben ooren Zij zag angstig om zich heen en zeide op zachten toon tot Landregarde Mjjn leven wil ik u niet vertellen. Neen, een gedeelte van den slnier wil ik voor u opheffen. Nog kaast een kind zynde, werd ik aan een rijken man ten hnwelijk gegeven, dien ik niet be minnen kon. Ons hnwelijk was dan ook zoo ongelukkig, dat wij reeds kort na de geboorh van eenen zoon gescheiden werdoo. Het kind werd aan mijn man gegeven en hij verliot Straatsburg, waar wy tot dusverre gowoond hadden. Mot een vroolijk hart keerde ik naar mijne moeder terug, blijde vnn dien butelij- ken band ontslagen te zyn. Moederliefde ken de mijn linrt nog niet, daarvoor was ik nog te jong. Waarheen mjjn echtgenoot gegaan was, wist ik niet. Eerst vele jaren later ver nam ik dat hjj Frankrijk verlaten had on de zee overgestoken was. Natuurlijk dacht ik, dat hij tijn kind had meegenomen. Nu ont; waakte opeens een onuitsprekelijk verlangen naar mjjn kind in mijn hart. Toen er geen mogelijkheid was om mijn kind terug te vinden, gevoelde ik wat moederliefde is. L)ag dag werd mijn verlangen sterker, mijne droefheid grootcr geen straal van hoop ver helderde mjjn treurig leven. Daar komt op zekeren dag een jonge man bij mij en zegt Ik ben uw zoon, die gij beweent. Eenige jaren waren voorbij gevlogen ik woonde te Caën eu was de vrouw van don heor de Fai rières, die er niets van wist, dat ik voor God de wettige vronw eens anderen was, al had de rechtbank het huwelijk ontbonden. Hier kende geen mensch mijn voorgaand leven en mijne lotgevallen. De jongeling kwam tot mij als een verlatene en ongelukkige. Zijn vader had hem in Parijs bij vreemde personen ach tergelaten en hora zelfs eenen valschen naam gegeven. Hij was werkelijk mijn kind ik zou hein horkend hebben, zonder de bewijzen die hij bij zich had. Ja, hij was het eens zoo teere schepseltje, dat lachend de poozele handjes naar mij uitstak bij mijn vertrek. Zyu leven was een schakel van lijden en ont- beriug geweest. Gelooft gij mij Het was eene hemelsche, oneindige vrengde voor mij, het kind terug te vinden, dat ik verloren waande. Landregarde scheen door dit verhaal meer aangegrepen, dan de ongelnkkige moeder zelve. Hij wendde zijn gelaat af en sloot de oogen hij meende te droomen bij do woorden dezer vrouw, wier lot zooveel overeenkomst moest hebben met dat eener andere, die hij Vandenpeereboom gewroken. Toen indertijd do achtbare gewezen mi nister de fransche perszwyueryon niet meer vervoeren wilde, werd hij door de hccle geuzeupers gelaakt. Meu kreet hem uit voor al wat huichelachtig en valsch was, en meu noemde zyu bevel een schan dalige aanslag togen de vrijheid der pers. Thans lezen wij in La Gazette, het minst schuchtere bladje der heelo brus- selscho pers Men zou boter doen de pornografieke uitgaven aan 5 centiemen, welke Parys ons zendt, te vervolgen... - Moet het blad van Petrus nu ook al gerekend worden onder de Tartuffen, Je- suïeten, Escobars en schijnheiligen, welke dc vrijheid van de pers do borst willen instampen nimmer gekend, maar waaraan hij zoo dik wijls gedacht had. Genoeg, hond op, riep hy nit. Maar mevrouw do Fairières hield niet op, ij meende verontschuldiging te vinden voor hare misdaad. Zij was eenmaal begonnen haar liart uit te storten en wilde voortgaan tot het einde. Haar lot lag nu in de hauden van dezen jongen man, dion zij veracht had en dien zy een oogonblik te voren onmeêdoogend zonde aangeklaagd hebben. Nood en wanhoop, ging zij voort, had den de stem van mijn geweten verstikt en mij tot het wraakbaar huweiyk met de Fairières gedreven. Door deze verbinding steeg ik van uit de bitterste armoede tot den grootsten rijkdom, maar in myn hart was ik armer dan ooit. Ik beminde raynon man niet het minste en had ook geene kinderen, welke ik mijns liefde schenken kon. Hoe moest das myn hart van vrengde en zaligheid opspringen, teen ik plotseling den jongen man zag, die mij zach tjes moeder noemde. Ja, hem beminde ik met al de krachten van een moederhartik besloot voor hum te leven, hem rijk en golnkkig to maken. Eens zeide hij mij ik bemin Ga- briëile en ik antwoordde hem u Gy znlt haar hebben zoo trachtte ik my van mijne schuld jegens hem te kwijten. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1900 | | pagina 1