M.L.DE SADELEER, Voorzitter der Volkskamer. ft Van tak op tak. Stad Aelst. j Rechterlijk kronijk. ZONDAGRUST. t0™d»S Kiezerslijsten. AALST. Allerhande Nieuws. Holland. Engeland. Merhlprijzen. Dn Volkskamer ging in bare zitting van Woensdag 11. over tot de samenstel ling van haar Bureel. M. De Sadeleer, onze achtbare Verte genwoordiger, werd Voorzitter verkozen met 108 stemmen tegen 2 en 8 onthou dingen. Dezo hooge onderscheiding is niet alleen eene uitstekende eer voor M. De Sadeleer maar tevens ook eene vereering voor 't catholiek kiezerskorps van 't Ar rondissement van Aalst 't welk hem reeds, sedert 13 Juni 1882, naar de Volkskamor heeft gezonden. Voor ons Arrondissement zal de ver kiezing van den heer De Sadeleer voor zeker voordeelig zijn immers van op zijnen zoo hoog geplaatsten zetel zal hij des te beter het oog kunnen houden op onze zedelijke en stoffelijke belangen. In naam der catholieken van ons Arron dissement onze beste gelukwenschen aan onze geliefden Vertegenwoordiger, welke zich waardig heeft gemaakt, van het ver trouwen dat zijne collegas en zelfs zijne politieke tegenstrevers in hem stellen. Werden verkozen Ondervoorzitters M. M. Schollaert en Heynen Secreta rissen M. M. Francotte, Carton de Wiart, Segers, catholieken en Defnet, socialist. De heer De Sadeleer nam plaats aan het bureel, met de heeren Francotte en Car ton de Wiart, secretarissen, en, na den deken van jaren te hebben omhelsd onder algemeene toejuichingen der vergadering, richt hij zich in de volgende bewoordingen tot de Kamer, welke hein rechtstaande aanhoort Mijne heeren, bezit nemende van dezen zetel die, gedurende bijna drie vierden eener eeuw, door zooveel uitstekende mannen met luister werd bekleed en gistere!» nog bekleed was door den voortreffelijken Staatsman die aan liet land het beste van zijn leven gaf en dien wij met eene zoo diepgevoelde spijt als voorzitter voorgoed zagen aftreden, kan ik u niet genoeg al mijne dankbaarheid betnigen voor de aanzienlijke eer, welke mij heden van uwentwege teu deele valt. n Doch, laat het mij n dadelijk zeggen, ik zie terzelfdertijd al de grootheid in van de plichten, al de uitgestrektheid van demoeië- lijkheden die verbonden zijn aan het ambt, mij toovertronwd door uwe al te verregaande welwillendheid. 't Is, mijne heeren, een vaste regel dat uw voorzitter, wanneer hij plaats neemt in den zetel, ophoudt tot eene politieke partij te behooren. (Op de banken der minderheid teer nelHij wordt van dan af de bewaker van de rechten en voorrechten der vergade ring. n Als dusdanig, is het zijne eerste plicht, uwe beraadslagen met de volledigste en strengste onpartijdigheid te leiden, terzelfder tijd als hij do vrijheid van het woord hand haaft. Als dusdanig ook, is hij gehouden de voorschriften van het reglement te doen na leven deze voorschriften zijn de waarborg van de rechten aller leden, en meerderheid en minderheid dienen daarvoor te buigen. Ons reglement, mijne heeren, is het werk der Kamer zelve. Zoo hebben het de stichters van onze nationaliteit gewild. Haar de zorg overlatende het te schikken naar de vereisch- ten van het parlementaire leven, hebben zij hulde gebracht aan de zelfregeering van het parlement, tevens volle vertrouwen stellende in zijne wijsheid. n Bij het vervullen mijner plichten, kunt •ij op mijne volstrekte toewijding rekenen. Joch, moet ik het er bijvoegen Uw voorzit ter zal dan alleen zich doelmatig van zijne taak kwijten, wanneer bij door u allen onder steund is, mijne waarde collega's Opdat de werkzaamheden van de Kamer vruchten afwerpen voor het land, opdat, in onze beraadslagingen, orde heersche, kalmte en waardigheid, kan de voorzitter de mede hulp van de vergadering niet derven eu, on- middelijk na den dag waarop de wetgeving zulke diepe wijzigingen onderging, dring ik er levendig bij u op aan opdat mij die mede hulp worde geschonken. n Politieke partijen, hebbende tegenstrij dige program mas en verschillende betrach tingen, verdeeld over de belangrijkste vraag stukken evenals over den weg die behoort te worden gevolgd opdat zij 's lande zaken zou den bevorderen, zijn hier vertegenwoordigd. Liet laat zich b- grijpen, dat hare beraad slagingen vol leven, vuur en drift zijn, doch, in het belang van uilen, zoowel als in het be lang van de zaak zelve die uieu wil dienen, is het noodig dat de besprekingen nooit afwij ken van de regels der hoffelijkheid. n Laat ons, mijne heeren, met zorg kwet sende peisoonlykbeden vermijden ze zijn door het reglement verboden al te dikwijls worden daardoor onstuimige voorvallen ver wekt en onze werkzaamheden verstoord. x In alle omstandigheden dienen wij ons te gedenken dat w ij de eer hebben het land te vertegenwoordigen, dat wij, als leden eener zelfde vergadering, hoffelijk tegenover elkan der moeten zijn en ons, desnoods, wederzijds toegevingen behooren te doen. Zeer nel n Om den gewenschten uitslag te bereiken, zal ik, Mijne lieeren, niet ophouden alles aau te wenden wat in mijne mucbtligt. En, weest er vast van overtuigd, zoo, in moeilijke om standigheden, ons misschien dcor de toekomst beschoren, ik niet op de hoogte mocht zijn van hetgeen ge van mij verwuchtet, immer toch zullen mijne inzichten rechtschapen en rein zyn i nooit zal het mij ontbreken aan wil om goed te doen. n lk wensch oprecht dat, met de hulp van God almachtig, uezo wetgeving een tijdperk opene van geluk en vuorspoed voor ons ge liefd België. Toejuichingen n lk doe u 't voorstel, mijne heeren, dank te betuigen aan onzen uitmuntenden deken van ouderdom (algemeene toejuichingen w aarvan de kracht eu de jeugd geen jaren kennen, en ook aan andere leden van het voorloopig bureel. (Goedkeuring). n Ik verklaar de Kamer voor wettig en voltallig daarvan zal kennis worden gege ven aan Koning en Senaat. In zitting van Donderdag zijn tot Ktces- iors verkozen MM. Desmmsières, Wa- rocqué eD de Limbourg-Stirum. M. Wa- rocqué is liberaal. Vrydag is de verkiezing goedgekeurd van M. V. Dolpuite, catholiek vau Bei gen. Waarna de vergadering tot de gewone zittijd is verdaagd geworden. Gister vrijdag vergaderde het Comiteit der Catholieke Vereeniging onzer Stad en stemde een adres van gelukwenschen aan M. De Sadeleer. Wij zullen dit adres zondag aanst. meê- deelen. Hoe langer hoe vlugger. Twee ingenieurs, een Belg en een Franschman, hebben een toestel uitgevonden, waarmeê men eenen brief van Parijs naar Brussel zal kunnen verzenden in 1 uur 20 mi nuten vau Parijs naar Marseille in 3 uren, en de snelheid der malle des Indes zou zoo groot zijn, dat zij in éénen dag heel Europa zou doortrekken. Dit to stel bestaat in eenen electro- moteur dio langs de spoorbaan eeu kabel zou volgen, gedragen door van afstand tot afstand geplaatste palen. Z. A. S. De algemeene Raad der socialistische partij heeft in algemee ne vergadering woensdag gehouden, be sloten krachtdadig te handelen in zake van zuiver algemeen stemrecht. Eene brochuur zal worden uitgegeven Pogingen zullen aangewend worden bij de blauwen en groenen ten einde een kar tel van propaganda te stichten en gewes telijke straatbetoogingen in te richten. Die betooging zou te Brussel plaats hebben daags voor de opning van de Ka mers en de roode volksvertegenwoordi gers zullen er deel aan nemen. Verders werd ook beslist dat het ont werp van algemeen stemrecht, voor Pro vincie en Gemeente, dat door de sociali stische linkerzijde bij de Kamer zal wor den ingediend, zich ook uitstrekken zal tot de vrouicen. Zulke dwaasheden zijn 't begin van 't eindje. De groote baggermachienen voor het uitgraven der Willebroeksche vaart, waarvan een 2000 kubieke meters per dag en het andere 1500 kubieke meters kan uitbaggeren, zijtf te Brussel aange- komcD. August Snieders, de oudste dag bladschrijver van het land, is als hoofd opsteller van Het Handelsblad van Ant werpen afgetreden, om den avond van zijn loven rustend in zijne familie over te brengen. Hij was de diepe denker, de veerdige schrijver, de onvermoeide kamper, die meer als eene halve eeuw lang in Het Handelsblad den goeden strijd voerde. In groote weerde heeft hij het blad ge bracht wiens hoofdopsteller hij was, want Het Handelsblad is voorzeker een der schoonste dagbladen van het land. Aan den afgetreden strijdor wenschen wij eene aangename rust, na dc volbrachte taak, een take zoo groot en zoo lange van duur, en God zegene don grijzen kamper, en verleene hem, in deu ouden dag, eene goede gezondheid I De fortuin van Al. Bora. M. Bara laat eene fortuin achter van 3 millioen fr. zegt de XX8 Siècle, die het uit goede bron beweert te weten. Een testament is er in bet sterfhuis niet gevonden. Geen greintje dus van al dien overvloed aan eenige liefdadige instelling, geen cent aan een Godshuis, een Gasthuis, eeu Kiuder Kribbe. M. Bara werd ons afgeschilderd als het type van den goeiën jongen. We willen niets oneerbiedigs zeggen van oenen doode maar een oude jong- maD, die 3 millioen nalaat eu geene arme bloedverwanten heeft, die dus vrijelijk kan beschikken over zijne fortuin, had na toch wel iets aan de behoeftige men- schen mogen nalaten. (Handelsblad). De warmte in het buitenland. Parijs vooral heeft Maandag veel te lijden gehad van de steeds stijgende tempera tuur, die gevaarlijk wordt voor het leven van mensch en dier. Niet minder dan 20 personen, op de openbare straat door zonnesteek getroffen, of door warmte be vangen, werden opgenomen in verschil lende hospitalen, waar twee hunner aau de gevolgen overleden. De maximum-temperatuur wisselde in de verschillende gedeelten der stad tus- schen 95 en 98 graden Fahrenheit in do schaduw. Een temperatuur van 97 gra den of hooger is in den loop van deze eeuw te Parijs te voren slechts viermaal waar. genomen in 1803, 1842. 1874 en 1881 Te Louden was maandag de tempera tuur een paar graden lager, wat niet wil zeggen, dat men cr geen last van de hitte had. De straten leken ovens, waarin benauwende geur van overwarme vocht- looze luebt biüg, waardoor men een ge voel krygt van groote vermoeienis, zon der een vinger te hebben verroerd. Tot overmaat van smart begon in den namid dag een soort tropische wind te waaien, die stofwolken meêvoerde het was een soort Sirocco of Sammoem, die mensch en dier nog landziekiger maakte. In het Lagerhuis zag men het onge- wono schouwspel, dat sommige leden den deftigeu hooge hadden thuisgelaten en met witte helmhoeden op in de puri- teinsch-streuge ruimte zaten. Een was zelfs zoo liberaal geweest, in een grijs zomerkleedsel voor den dag te komen 1 Ook in Engeland's hoofdstad kwamen talryke gevallen vau zonnesteek voor, men spreekt van ruim 100, waarvan 7 met doodelyken afloop. Sommige deeleu van Engeiand werden in den namiddag verkwikt door een vree sdij onwedcr met hevige regens en weldigeu storm. De vruchtboomen leden veel, eu in vele steden stonden de staten onder water. Op vele plaatsen sloeg de bliksem iu eu heeft schade aangericht. New-York leek maandag bij een tem peratuur vrn 104 graden in de schaduw, de voorhof van het rijk van Beelzebuth. Verscheidene personen bleven op straat dood de hospitalen waren vol warmte- lyders en da zaken stonden iu de geheele stad stil. In Italië het scherpste contrastslecht weder, hevige regens en een Meertsche temperatuur (te Rome 49 graden) Op Sicilië daarentegen is het ook vreeselijk warm 106 graden in de schaduw. Congres der kleine burgerij. In tegenstrijdigheid met hetgene wij, steunende op onjuiste inlichtingen, aan kondigden, zal er dit jaar geen interna tionaal Congres der kleine burgerij plaats hebben. Laat ons daarover niet klagen de ontelbare congressen van Parijs zijn vol doende. Daarbii, de reis naar de tentoon stelling zal alle geldmiddelen uitputten en de lust tot verplaatsing bij alle klassen, zoowel als bij den middelstand, doen overgaan. Aldus heeft de Vereeniging voor Studie en Verdediging der belangen der Kleine Burgerij beslist. Het Congres verleden jaar met zooveel bijval te Antwerpen gehouden, zal toe komend jaar door een tweede interna tionaal congres in Zwitserland opgevolgd worden. Al degenen welke [de zaak der Kleine Burgerij behartigen, zijn daarop uitgenoo-ligd door M. Genoud, Zwitser- sche afgeveerdigde bij het Congres van Antwerpen. TURNFEE8T. Zondag 5 Augustus aanstaande, zal 't Zomerfeest der Catholieke Turners «WiUen is kunnen» van S' Jozefsparochie plaatsheb ben, om 4 ljz uren 's avonds, op den koer der Patronage, met de medehulp der Fanfarenafdeeling Eendracht maakt macht. Het feest belooft allerprachtigst te zijn. De oefeningen waarmede de Turnkring prijs gewonnen heeft tot Binche eu Ronsse zullen uitgevoerd worden. PROGRAMMA: 1* DEEL. 1* Optochtmarsch en gezamenlijke vrije oefeningen van het IX* Bondfeest, Ronsse. met begeleiding van Fanfaren door al de Turners. 2° Gezamenlijke oefeningen aan de ringen, door volwassenen. 3° Sckermoefeningen met grooten stok, door volwassenen, (2* prijs Ronsse). •1° Gezamenlijke oefeningen aan 2 evenw. baren door volwassenen. 5° Plastische houdingen: Eene verkooping, een balspel, enz. 2* DEEL 1° Reeks zinnebeeldige vrije oefeningen voorstellende u De verdediging van het Vaan del, n uitgevoerd door volwassen, (1® prijs Binche). 2° Kunsttnrnen aan Rek, (2* prys Binche). 3° Staafoefeningen, met begeleiding van muziek en zang door de leerlingen. 4° Schermoefening met geweer, door vol ossen, (1* prys Binche). 5° Reeks Pyramiden zonder tnigen, (2' prijs Ronsse). Verheerlijking. PRIJZEN DER PLAATSEN 1® pl. 2 fr. 2* pl. 1 fr. 3* pl. 0,50 fr. Men zal kaarten ten huize komen aanbieden. 9d® BONDFEEST der Catholieke Turn- en Wapenmaatschappijen van Bel gië te Ronsse, den 15 en 16 Juli 1900. Hebben bekomen Patronage H. Jozef. Turnafdeeling Willen is Kunnen. EERSTE DIVISIE. Gezamenlijke opgelegde oefeningen, 2* prijs, Vrije oefeningen naar kens, 2e prijs. Sobermoefeningen (stok), 2" prijs. Pyramiden2* prys. Toestellen (2* divisie), 3* prys. Cath. Werkmanskring. Turnaf deeling - Steun geeft moed. TWEEDE DIVISIE: Gezamenlijke opgelegde oefeningen, 2* prys. Vrije oefeningen, 2* prijs. Schermoefeningen (lans), 2® prijs. Pyramiden, 2® pryB. Toestellen (3® divisie), 3* prijs. De Burgemeester der Stad Aelst, maakt bekend aan eenieder dat de inschrijviDgs- lijsten voor het nationaal geschenk aan te bieden aan hunne koninklijke Hoog heden den Prins Albrecht vau België en de Hertogin Elizabeth in Beieren, ter ge legenheid van hun huwelijk, nodergelegd zijn op het Stadssecretariaat ten Stad- huize, alwaar men het bedrag der in schrijving kan toesturen. Aelst, deu 13 Juli 1900. De Burgemeester, M.-L. Gheeraerdts. Zaak der Gentsche dokwerkers. Ze kere Scheire, iu werkstaking zijnde, had op 4 juni Henri Baetslé verweten omdat hij werkte hij krijgt daarvoor 50 fr. boe te hij had daarbij Boelaert geslagen daarvoor krijgt hij 15 dagen gevangenis. Achiel Van Camme en Van Loo krijgen elk 26 fr. boete voor bedreigingen tegen Prosper De Smet, van Ledeberg, en Se ghers, vergulder, te Gentbrugge, omdat zij het werk niet staakten. De straf is voorwaardelijk voor Van Damme. Priesterlijke benoemingen. Bisdom van Gent. Z. H. de Bisschop van Gent beeft de volgende benoemingen gedaan Algemee ne Bestuurder van de Congregatie der Zusters van S' Vincentius te Oostacker, de Eerw. Heer J. Impe, Bestuurder der Broeders van den H. Dominicus te Loke ren. Bestuurder der Broeders vau den H. Dominicus te Lokeren, deE. H. Back, oud-onderpastoor te Hamme. Pastoor van S' Macarius te Gent, de E. H. Gey- sels, pastoor van Orroir. dienstdoende Apotheker Zondag 22 Juli 1900, Mr Van Caelenbergh, Leopold- straat. Geene kiezing heelt er plaats gehad of wij hoorden klachten opreizen van catho lieken die ofwel op de kiezerslijsteu niet ingeschreven zijn ofwel er niet op voor komen met het getal stemmen waartoe ze recht hebben. Op 't oogenhlik, in de maanden Juli en Augustus, gebeurt de jaarlijksche herzie ning der kiezerslijsten, en wij sporen dus onze partijgenooten aan welke in deze gevallen verkeeren er kennis van te go- ven aan de heeren Voorzitter of Secre taris hunner Sectie welke het noodige zullen doen om kosteloos hunne inschrij ving te vragen of hun getal stemmen te doen vermeerderen. Indien zij tegenstrevers kennen die op de kiezerslijsten zijn ingeschreven zonder recht of met een grooter getal stemmen grooter dan dat waartoe zij wezenlijk recht hebben, men geve er ook kennis van. Men verlieze uit 't oog niet dat wan neer men klaagt op deu dag der kiezing het te laat is. O CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 21 Juli. o 240 kilogrammen ter markt; altyd veel boter te kort prys fr. 2,70 per kilogr. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 355 klonten boter ter markt ge bracht, wegende to samen 2850 kilos. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Statie Aalst. Naar wij vernemen zullen de werken van verhooging onzer reizigersstatie kortelings aangevangen worden. De werken op den Brusselschen Steen weg gaan zeer traagzaam vooruit. Aalst, Krijgsmanoeuvers, Don derdag aanst. zou alhier het 3° linieregi ment aankomen en vernachten en alle maatregelen hiertoe waren reeds geno men gister vrijdag is er tijding aangeko men dat, gezien de groote hitte, de man- ceuvers opgeschorst zijn geworden. Politieagenten.Onzo stedelijke Raad heeft gister vrydag avond tot het ambt van politieagent benoemd: MM.Pyck Hendrik en Van den Steen Modest. Naar ons oordeel zou ons Politiekorps door eenige agenten dienen versterkt te worden gezien den gedurigeo aangrooi van 't bebouwde gedeelte onzer Stad. De wijkeu Schaarbeek - Osbroek - Geeraards- bergsche Steenweg - St-Job en Mijlbeek Ouden Dendermondsche Steenweg - Hof ten Hamme, enz. zijn te uitgestrekt en te bevolkt om onder de bewakiDg te blijven van een enkel agent. De bewakiDg dezer wijken laat onder vele opzichten te wen schen. Gulden Jubelfeest. Maaudag aanst. gaat Me Annetta Hutsebaut, we duwe Jan De Vriendt haar gulden Jubel feest vieren als vijftig jaren vroedvrouw van 't Bureel van Weldadigheid onzer stad. Hophandel. De verzendingen hop gedaan in de maand Juni laatst, in de landstreek Aelst, bedragen een gezamen lijk gewicht van 96220 kilogrammen. Aalst. Men bericht ons dat vijf werklieden, die tusscheu Ercmbodegem en Aalst assche op de spoorbaan strooi den, door zonnesteken werden getroffen. Een treiD, die van Brussel naar Gent stoomde, heeft nabij Schellebelle, aan eenen overweg, eene boerenkar in stukken gereden. De voerman kon bij tyds van de kar spriDgen, maar bet peerd werd gedood. Op de foor van Brussel werd maan dag nacht het personeel van den cirk De JoDgb, na de vertooning, plotseling ziek, door het eten van een gebraden kieken. Mad. De Jongh had dit kicken in den loop van den dag gekocht van eenen leurder. Na het maal begaf elk zich te ruste in do reiswagens van het gezelschap. Mad. De Jongh hoorde gedurende haren slaap roepen Madame, hulp wy sterven 1 Zij snelde naar den wagen waar de vrouwen sliepen en vond eeno der vier met het hoofd buiion het venster en bra kend, terwyl de drie anderen klaagden over hevige ingewandspijnen. Vrouw De Jongh wekte nu haren man, die zich aanstonds naar den stal begaf, waar het mannelijk personeel sliep. De mannen lagen allen voor hunne bedden, als waren zij dood, cn het eerste wat M. De Jongh deed, was de politie verwittigen, die weldra met twee genees- heereu toesnelde. Dezen stelden weldra vast dat al deze personen vergiftigd waren. Dadelijk werd hen het noodige tegen- vergift toegediend, zoodat hun toestand ij eenigzins verbeterde. Een der zieken was, een half uur na den maaltijd, zich ziek gevoelende opge staan om in eene herberg een paar glazen likeur te gaau drinken. Deze is het minst onpasselijk. Het gerecht doet een onderzoek. 't Leuvensbier der brouwerij Druwé, is het beste. Te Brussel liep er weêr een bedrie ger rond, die zich uitgeeft voor een rijken Americaan, op reis door Europa. Hij doet in de winkels aankoopen van 25 tot 30 fr. en betaalt dan met banknoten van 50 of 100 dollars. Deze papieren Lebben geen wettige koers en zijn geen twee centiemen weerd. Wij waarschuwen onze lezers, want van Brussel naar Aalst is de afstand niet te groot. De brusselsche politie heeft hem wel aangehouden, maar wie zegt ons dat bij alleeu is Zulke kerels reizen ge woonlijk in gezelschap. De aangehoudene had nog een honderdtal van die valsche banknoten van 100 en 150 dollars in zijn bezit. De shah zal, zooals blijkt uit eene mededeeling van den Perzischen gezant te Brussel, den 22 Augusti uit Londen te Oostende aankomen. De officieële ont vangst door den Koning te Brussel, is op den 24 bepaald. Te Oostende zal de Per zische Vorst in het Koninklijk Chalet ver blijven. Den 25 zal hij het gesticht Coc- kerill te Seraing bezoekenDaar het ver blijf van den Shah in België slechts vier dagen duurt, zal het hem niet mogelijk zijn, ook Antwerpen te bezoeken. Hitte. Van ten allen kante komen er bijzonderheden over de vreeselijke hitte van deze laatste dagen. Maandag 16 Juli, is 't voorzeker do heetste dag geweest van geheel 't jaar 32 graden 1 Op veel plaatsen hebben onweders ge woed, die aan vruchten en anders veel schade hebben gedaan. Een orkaan. Een geweldig tem peest, vergezeld van donder, bliksem, hagel en regen, heeft maandag avond gedurende omtrent twee uren over de stad Brugge en omtrek gewoed. De regen was zoo overvloedig dat de straten in vaarten werden herschapen en vele huizen en kerken, alsook de hoofd kerk overstroomd werden. Sommige inwo ners moesten in allerhaast hunne woning ontvluchten, terwijl hunne meubels in het water zwommen. Er zijn gelukkiglijk geene personen verdronken. Verscheidene personen werden langs de straat door den donder onvergeslagen twee hunner zijn, verzekert men, lam, en een andere blind geslagen. Het getal omvergeslagen hoornen, schou wen der daken is ontelbaar. In de afspanning de Meiboom is de schoone schietpers van de balpijp, 20 me ters hoog, stuk geslagen door het hemel vuur. De hagel en de wind hebben in den buiten onherstelbare rampen veroorzaakt; vele graanvelden, die zulken bloeienden oogst beloofden, zijn plat geslagen of stuk gehageld. De fruitboomen hebben ook veel geleden en in sommige boom gaarden staat er geene enkele vrucht meer aan de boomen. Gelukkiglijk dat de vlasoogst bijna goeindigd was. Langs sommige wegen heeft men met honderdc musschen doodgebliksemd ge vonden. Eene groep werklieden die te Hoei aan 't hooien was, werd door een onweêr overvallen. Een werkman en een peerd werden door den bliksem doodgeslagen. Al de anderen, te gelyk op den grond ge worpen, hadden eene tijdelijke lamheid in de beenen. Een zonderliug ongeluk had te Dison plaats. Een vrouw stond stil voor de deur van eene apotheek, toen eensklaps men weet niet door welke oorzaak, haro klee deren in brand vlogen. In oen oogenblik stond zij in volle vlam. Zij begon te loo- pee en wilde eene kleine binnenplaats op vluchten, waar zij woonde, toen geburen toesnelden, haar op den grond wierpen, met dekens bedekten en met water bego ten. De vrouw, die later door vier man nen in een deken naar huis werd gedra gen, was slechts eene brandwonde. Een socialistisch gemeenteraadslid te Namen is door zijne partij geblameerd om de volgende reden Er was in den raad spraak van eene stemming tot her stelling van de openbare ontuchthuizen. De 12 catholieke raadsleden waren er tegen. De maatregel werd genomen met 13 stemmen tegen 12. Het was dus de stem van den socialist, die den doorslag gaf, zegt de Patriote. Op de jaarmarkt van 17 Juli te Binche, waren 1200 peerden te koop ge steld. De goeden gingen aan 15 tot 1700 franks. De vee- on verkensmarkt was wei nig voorzien. De verzendingen van peer den waren als volgt39 wagons naar Duitschland 32 naar het binnenland, 3 naar Frankrijk, 2 naar Luxemburg. Uit Swevezeele (Hille) Maandag laatst, gedurende het onweder is er tot Swevezeele een smartelijk ongeluk ge beurd. Men was bezig met slijten op de hof stede van landbouwer Casset laDgs de kassei van Swevezeele naar Lichtervelde. Daar het felbegon te regenen, gingen de manspersonen en eene vrouw zich ver schuilen in eene nabijgelegene kapel, die toebehoort aau deu weledelen heer van Drinkt 't alombekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. - Eene dure duif Op eene dui- vententoonstelling te Londen heeft M. Minopris aan een amerikaanschen lief hebber eenige duiven verkocht aan 25,000 fr. het stuk. Het gold hier specimens van het ge kroond ras, genoemd Gouras eu die zeld zaam zijn geworden. Diefstal te Parijs. Aanhouding te Antwerpen. Een inwoner der 8® wijk, J. genaamd, kreeg over eenige dagen hot bezoek van een zekeren X, die hem koe- jons zijde aanbood voor omtrent 6 tot 700 'r., ofschoon deze wel 8 tot 9000 frank weerd waren. M. J. verwittigde do policie en X. werd met een slimmeu trek aangehouden. Hij bekeude de stoffen gestolen te heb ben in de tentoonstelling van Parijs. Bij eene huiszoekiug vond men de bed- wijzen der waarheid van die bekentenis, namelijk eenen brief die hy zelf uit Parys aan zijue moeder had geschreven, mel dende dat hij eenen schoonen diefstal had gedaan, van stoffen, die hy bier met ze keren J. V., te Antwerpen, aan den man wilde brengen. Het onweêr. Het onweêr heeft ia Holland nogal veel schade aangericht. Op vele plaatsen sloeg de bliksem neêr verschillende gebouwen werden door het vuur vernield. Te Vlissingen werd een matroos bij het Ned. Loodswezen, die zich aan boord bevond van een loodsschoener, in de sluis tot vertrekken gereed liggende, door den bliksem getroffen, waardoor hij zijn gezicht kwijt geraakte. Of de ongelukkige voor altijd blind zal blijven is nog on zeker. Te Geuemuiden was bet onweêr verge zeld van eene zware hagelvlaag. In eenige oogenblikken was de straat met eene laag van anderbalven centimeter dikte bedekt. Hagelstcenen ter groote van een dui venei waren niet zeldzaam. Veel schade is hierdoor aangericht. Op sommige plaatsen zijn de veldvruchten geheel verhageld. Te Veenendael is het öjarig meisje van den landbouwer J. H. door deu bliksem Eeu der bovengemelde personen, zekere De Deine, jongman van 27 jaar oud eu wonende te Lichtervelde, had het onge lukkig gedacht de deur eens te openen om de vlage te zien, zegde hy. Op dien oogenblik gaf het eenen geweldigen slag en De Deine was op denzelfden stond ge dood. Do twee andere personen wierden aan de voeten verbrand. De dagbladen melden dat te Waar loos twee werklieden, die met eenige an deren ouder eenen boom schuilden, door den bliksem werden doodgeslagen. Vijf anderen, die zich met heu bevonden, kwamen met deu schrik vrij. Dijnsdag morgend ten 9 uren zijn te Drongen dood op het land gevonden St. in 't Veld en zijn zoon. Beiden waren door den bliksem getroffen. Zijn verbrand met heel huDuen inboe del, vee, enz., tengevolge vau het inslaan van den bliksem Te Helmend, de garenfabriek van M. Schoon Te Weert, het huis vau deu graanhan delaar W. J. Te Maarssenbroeck, eene boerderij met schuur Te Alfen eu te Osch, 6 kleine huizen Te Kolderveen, 4 huizen Verder nog een 15tal boerderijou in verschillige plaatsen des lands. Te Rillaud-Bath veroorzaakte een wind hoos veel schade op de kar wij velden vele boopen waaiden omver, en het zaad ging verloren. In den Eogelschen polder werd een peerd door den bliksem gedood. 300 zonnesteken. Woensdag zija te Londen 300 zonnesteken waargenomen. Rurgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 16 Qn Vrouwelijk 14 HUWELIJKEN. Ph. De Deyn, ajusteur, met A. De Gols, naaister. A. De Moor, smid, met M. Van Driessche, z. b. P. Podevijn, tw. met R. De Schryver, kantw. E. Cor- thals schoenm. met N. Troch, tw. OVERLIJDENS. C. Bocqué m. Robyns, landb. 65 j. Langestr. L. Van Geeteruyenm. Eeck- hout, z. b. 76 j. Schoolstr.M.Van Nuf fel, vr. Okeley, z. b. 72 j. Beukendreef. 5 kind. onder de 7 jaren. Zaterdag 21 Juli IPOO Tarwe fr. 00,00 a 00,00 Masteluin 00.00 a 00,00 Rogge 00,00 a 00,00 Garst 00,00 a 00,00 Haver per 160 kil. 00.00 a 00,00 Aardappelen de 100 kil. 0,00 a 0,00 Boter per 3 kil 6,03 a 8,10 Eiers de 25, 1,80 a 1,98 Viggenen, per koppel fr. 45,00 a 62,00 Vlas, de 3 kil. 0.00 a 0,00 Ajuin,100 kil. fr.00,00 a 00,00 volg.kw. HOPPE 0 b. fr. 00 a 00 volg. kwj POPERINGE. Hop fr. 00. GENT, 20 Juli. Tarwe (per 100'kilos) fr. 18,00 a 19,00 Rogge 16,00 a 17,00 Haver 00,00 a 00,00 Gerst 18,00 a 00,00 Boter per kilo, 2,40 a 2,60 Eiers per 25, 1,90 a 2,00 VEEMARKTEN, GENT, 20 Juli. Getalie koopgestelde hoorenbeesten 543 Melkkoeien 18 Vette koeien 87 Groote ossen 1 Stieren 109 Jonge ossen 112 Magere beesten 83 Vaarzen 106 Schapen 2 Varkens 196 Lammeren 3 Loopers 3 Kalveren 208 Viggens 533 Stieren W kw. 0.75 kw. 0.70 S« kw. 0.85 Koeien 0.70 0.60 0.50 Vannen 0.80 0.60 0.55 Oliën 0.85 0.75 0.55 Varkens 0,90 0.80 0.60 Kalvsrs 1.10 0 90 0.00

De Denderbode | 1900 | | pagina 2