Donderdag 26 Juli 1900 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 5488 Kolossaal ill) m III» SCHiT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. D E Bloemen der nieuwe Kamer. Om de paarden Steenkolen. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Guique luum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse op 8* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 25 Juli 1900. Wij kunnen ons maar niet inbeelden dat menschen met gezond verstand een artikel schrijven lijk dat in Klokke Roe land van zondag 8 Juli verschenen, ge vloeid, zegt men, uit de pen van M. Lebon en door onzen fameuzen smid-redakteur zoozeer bewonderd. Wat nut kunnen zulke geweldige en overdrevens artikelen wel stichten Wij nemen nu voor een oogenblikje aan dat er een greintje waarheid ten gronde ligt maar verhaasten wij ons echter te zeggen dat dit in geenen deele het geval is voor het schrijven van M. Lebon. Dat zulke artikelen verschijnen in de bladen der socios, wij kunnen het begrij pen. Zij zijn immers in hunne rol wanneer zij de werklieden en de kleine menschen tegen de rijken opjagen.Natuurlijk brengt de misnoegdheid door het lezen zulker artikels ontstaan hun een stapje nader, hoe klein ook, tot het gewenschte doel wit de maatschappelijke omkeering door bloedige omwenteling. Maar zulks, zegt men, is het doelwit der groenen niet: zij willen geenen op stand maar verbetering en vrede. Wy zouden dat gaarne gelooven maar al de werken der groenen strekken uit sluitend tot het vergrooten der klove die hedendaags bestaat lusschen de werklie den en hunne bazen al hunne woorden zyn geen balsem maar wel olie op het smeulend vuur. Hoe kunnen zij door ophitsingen lijk die van het artikel - De strijd van morgen- tot den maatschappelijken vrede geraken? Hoe kunnen zij eene wederzijdsche gene genheid stichten door haat, nyd en af gunst te zaaien. Vrede veronderstelt liefde en gij, groe nen, gy strooit haat rondom u. In wezenlijkheid zaait gy winden, en gy zult volgens het spreekwoord stormen oogsten. Weeu voor de verantwoordelijk heid. Eens zal men u vragen wat gij met de talenten u door den Heer gegeven ge daan hebt, tot welke doeleinden gij ze gebruikt hebt. Wat zult gij antwoorden? Die ophitsingen zijn laag en zijn nog verachtelijker om het doelwit dat er beoogd wordt. Het verschilt geen haar met dat der socios, de gezworen vijanden der samenleving. Laat ons nu een staalken geven der ongelukkige en crimineele taal die wij veroordeelen I E MARLITT. (NA VERTELD 42,t# VKRVOLG. Misschien kan de meid u inlichting geven, viel M. Markus in. Die hy wees met de pijp naar de aan- rechtbank, waar de nienwe verdrietig en knorrig Btond te werken. Ik bid u, die is op zijn best twee uren in hnis. Ik spreek van de andere. De schout zag een oogenblik op, alsof hij ach iets moest bezinnen daarna bukte hij plotseling, om een paar houtvezels van zijnen versleten kamerjapon af te slaan. O die, die bromde hij onduidelijk, hij had de pijp weêr tusschen de tanden, die is er niet meer. die is weg met pak en zak Hij richte zich op, het bukken had zijn aangezicht bruinrood gekleurd. Maar kom toch binnen mijnheer MarkusHet zal mijne vrouw genoegen doen u te zien, en ik moet u nood zakelijk spreken, over het nieuwe huis. Er zijn allerhande bedenkingen by my opgeko men. Het salon bij voorbeeld. Klokke Roeland schryftM. de Smet de Naeyer, eerste minister des Lands, - heeft op het banket der Meetingisten - van Antwerpen gezegd, onder het toe- juichend getier eener bende nobiljons en - pluimstrijkers, wier hoofden door den champagne verhit waren, dat het meer- derheidstelsel eerlijk en rechtvaardig is. - Dat is een kaakslag voor het volk, dat is een toon in het gelaat gespuwd van - hen die de voortbrengers zijn van - 's Lands rijkdom. - Zie zulke kiesche, verhevene taal zijn wij gewend tegen te komen in de kolom men van Vooruit daar is zij op hare plaats nu is zy echter uit de pen ge vloeid van eenen advocaat reeds drij, viermaal mislukte candidaat. Zouden wij daar misschien de oorzaak moeten zoeken dier ergerlyke taal Wie weet, het hert der stervelingen bevat zoo- veele geheimen Weet gy, lezer, wie de schuld is dat er menschen zijn die noch A noch B kennen? Weeral de ryken I Want indien de arbeiders arm en bekrompen levenhet is uwe schuld, rij ken en machtigen. - Dwaze beschuldiging. Wie zoo iets schrijft verdient slechts verachting want in zijnen algemeenen zin is dit eene groote laffe leugen. Werklieden, luistert naar zulke ver- derfelyke taal niet. Zij is geschreven met het lage en verachtelijke doel u op te hitsen tegen uwe geburen, tegen uwe vrienden misschien. Waarom Om den tyd te doen ontvlammen. En van dien nijd en afgunst zouden de groe nen dan gebruik maken om uwe stem af te truggelen. En zijn ze nu voor A. S. dan is dit alleen omdat zij denken dat met dit stelsel er meer kans is gekozen te geraken. Ten slotte der som wordt de werkman, de lichtgeloovige, het slachtoffer van be hendige aftruggelaars. Opent de oogen dus, werklieden en laat u door geene vleiende woorden eene broek passen van eerste goesting. Qij die gele schoenen draagt en ze zwart laat verwen, opgepastl De beroemde Dr Brouardel, te Parijs, heeft een lOtal gevallen van bloedvergiftiging vastgesteld bij heel gezonde kinderen, Jie dergelijke schoenen droegen. Natuurlyk gebeurt dit maar bij heel warm weer. Zoudt gij mij niet eerst willen zeggen, waar het meisje gegaan is viel de heer Mar kus hem vriendelijk in de rede. Mijnheer dat iB eene zotte vraag, Btoof de schout zonder eenige reden op. Pardon, maar wie bekommert zich om het verblijf van eene ontslagen dienstmeid Ik ben gewoon, aan de dienstboden die vertrekken, hun loon uit te betalen, en daarmee punctum Daarna zyn zij voor mij dood het kan mij weinig schelen, of zij in een anderen dienst gaan of als Zingeuners de wereld rondtrekken. Voor mij is het meisje weg, als door den wind weg geblazen, als ware zij nooit hier geweest, ja, nooit hier geweest. Maar keurt uwe nicht, die het meisje heeft meegebracht,dit plotseling ontslag goed? Weêr schoot den ouden heer het bruinrood over het gansche aangezicht. Mijne nicht herhaalde hy op gereken toon. Ba, wie vraagt daarnaar Bprak hij barsch. De bedenkingen der dameB komen eerst in de tweede plaats in aanmerking. Ik ben de heer des huizes.... Maar 't is om te lachen daar staan wij met ons beiden als een paar wyf kens te babbelen over eene nea ter ij. Kom eens hier, er is namelijk een prach tig denkbeeld bij my opgekomen, het parket in het nieuwe salon. Daarover later, mijnheer Franz viel de landheer hem somber in de rede en bleef op zijne plaats staan. Die nesterij interesseert De E. V. heeft ons twee gansch nieuwe Kamers gegeven. Men had dus reden te hopen dat er eeniga verandering zou ont staan zijn in onze parlementaire zeden. Helaas die hoop is teleurgesteld, te oordeelen naar de drie of vier laatste zit tingen der Kamer. Hoor liever M. Cavrot schreeuwt M. Hoyois toe Gij zijt de wachthond van de rechter zijde - M. Crombez, die men voor wat meer gentleman dan M, Cavrot zou nemen, zegt tot zelfden heer Hoyois: Gij zijt een lafaard 1 - M. Furnémont richt tot M. Woeste de vriendelijke onderbreking Gij zijt dieven I - En van de Koninklijke Familie spre kende, roept zelfde deugdzame Furné mont uitZij is beneden alles, die familie M. Demblon... ha van dien kant ver wondert ons niets meer; M. Demblon, niet meer wetende wat zeggen, noemt den Koning een klerikaal en roept er bij dat, zoo hij het niet is, hij even als de rechterzy gebaart het te zyn 1! Te oordeelen naar die weinige bloe men, geplukt in den hof der nieuwe Kamer, is, er geen hoop dat zij beter dan hare voorgangster de regelen der parle mentaire wellevendheid zal in acht nemen. Er is geene terugroeping tot de orde geweest, 't is waar. Maar ik denk werkelijk dat M. De Sa- deleer, tot voorzitter gekozen met 118 stemmen, dus met de hulp der linkerzy, betreurd zou hebben zijn voorzitterschap te moeten inhuldigen door het toekennen eener straf, hoe licht ook. Hij heeft zich beperkt tot eenige ge paste opmerkingen, die voldoende zyn geweest om erger uitvallen te voorkomen. Zoo goed en zoo kwaad het ging heeft men eenige der ontwerpen, door het gou vernement aangeboden, gestemd; en zoo er iets voor toekomende week is overge bleven is het de schuld van M. Denis. M. Denis had eene voordracht aange kondigd over het slotprotocol der vredes- conferencie. Eene nachtzitting is niet vol doende geweest om ze ten einde te bren gen, en men is te middernacht heenge gaan, uiterst ontevreden van dinsdag nog te moeten terugkeeren, ten einde het slot te hooren van deze vervelende woorden kramerij. Van dien kant ook is dus niets veran derd. Hy die door de socialisten de eer mij. Ik wil en moet om bijzondere reden iets naders weten aangaande het meisje, dat on verdroten voor u op bet land gewerkt heeft in weêr en wind en zonnebrand. O kom, gekheid, zoo erg is het niet, stotterde de oude man verlegen en norsch. Het zij zoo zegde de heer Markus, hij stond onwillekeurig van ongeduld op den vloer te trappelen. Laten wij er niet meer over spreken. Ik zal een beroep doen op het rechtsgevoel der damee. Hy keerde zich naar de deur der kamer, maar de oude heer trad hem verschrikt in den weg. Mijnheer MarkuB, wat bezielt u beet hij hem in het oor, terwijl hy hem tegenhield. Wilt gij de arme zieke met uw inquisiteurs gezicht den schrik op het lijf jagen De heele geschiedenis is ook voor haar eene afgedane zaak en daar wordt niet meer over gespro ken. Wat een alarm maakt gy om iemand, die ale eene schim door ons huis gegaan is en voor ons niet meer bestaat. Ook niet voor jufvrouw Franz, voor wie zij eene getrouwe dienares geweest is Zoo Wie heeft u dat spookske op de mouw gespeld, vroeg de oude heer, die hem zonderrling van torzijde aanzag en in zyn vuist scheen te lachen, want zijne verouderde trekken helderden op. Het meisje zelf. Wat, heeft zij met ugesproken? En biedweerdige Denis wordt genoemd, is nog altijd even vervelend. Handelsblad tegen vliegen te beschermen. Een paard is een groot en sterk beest en zoo gedienstig en nuttig als groot en sterk. Toch heeft bet, in den zomer vooral, veel te lijden van nietige insecten, vliegen, dapsen en ander verachtelijk gedierte. Het doet den goeden landman dikwyls pijn aan 't hart te zien boe zijn trouwe werkgezel door dat ongedierte geplaagd wordt. Welnu, ziehier een zeer eenvoudig mid del om het goede paard en ander vee eveneen van diengeesel te verlossen. Haal bij den drogist een flescbje olie van jeneverbessen,bestrijk met eene pluim de ooren van het paard met eenige drup pels van die olie, dat is genoeg om de vliegen van zijnen kop te houden. Wilt gij ook eenige druppels in wat water mengen en dan met eene spons over heel het dier, bijzonder over de gevoelige baar- looze deelen gaan, wees zeker dat de vlie gen er van af zullen blijven. Deze olie, waarvan de geur op dien van tar gelijkt, is bij alle drogisten te koop, en met een flesGhje van 15 centiemen hebt gij genoeg voor een heel seizoen. Denzelfden raad geven wy aan de slachters om het vleesch van de vliegen- steken te vrijwaren. SIPIDO. De ontsnapping van Sipido ligt de Engolschen werkelijk op de maag. Het is gekend dat er te dien op zichte tusschen Brussel en Londen uit leggingen hebben plaats gehad, dio Enge land niet voldaan hebben. Het beschouwt als kwetsend voor hun het feit, dat een aanslag tegen den prins van Wales ongestraft blijft. Het Belgisch gouvernement heeft doen opmerken, dat deze straffeloosheid niet volkomen is, daar de jonge overtreder eene lange voorloopige hechtenis heeft ondergaan. Het gouvernement was niet voornemens hem de opsluiting in een verbeteringshuis te besparen en indien het eenmaal de hand op hem kan leggen, (.zal het niet na laten zijne onmiddelijke opsluiting te eischen. Men ontkent niet dat het Belgisch ge recht zich heel toegevend heeft getoond; maar het was gebonden door de antwoor- heeft zij u zelf, werkelijk zklr gezegd, dat zij in het bijzonder de dienares van mijne nicht was De lach week niet van zyn aangezicht. Wel, wel, nu, dat is ook hetzelfde. Ik heb dat niet geweten, ik kom nooit op de zolder kamer, zoo ver kunnen mjjne erbarmelijke beenen mij niet dragen. Dus zooveel als ka menier Hy mompelde en haalde de sohouders op. Ja, dan zal myneschoone nicht zich moe ten behelpen, tot zij weêr in de groote wereld komt, of liever tot myn jongen komt. Dan zullen wij een anderen toon aanslaan, M. Markus. Hy zal zijne nicht niet onder eens anders dak laten wonen, al ware het aan een vorstenhof. Ba, dan zijn wij zelf regeerenden, bij de gratie van het goud. Dan rijdt zij niet meer in een vreemd rijtuig, maar in het onze. M. Markus, ik weet een paar koetspaarden hy kustte zich de vingertoppen pracht exemplaren, zoowel wat vuur als schoonheid aangaat. Maar in wiens stal ze staan, dat verklap ik u niet gij zoudt in staat zijn, ze mij voor den neus weg te koopen... Zie, dat ligt alles kant en klaar in mijn hoofd een prachtig program Dat maakt mij niemand zoo gemakkelijk na. Als myn zoon op dit oogenblik den armzaligen drempel betrad, ik zou kans zien, hem in een paar dagen omge ving als uit den grond te stampen, zooals ze voor een rijk man past. Hy kwam niet verder, de landheer nam zyn hoed af en verliet de hoeve. deu van den jury, die volkomeu onaf han kelijk is. De eenige fout die aan de rechterlijke overheid kan aangeschreven worden, is dat zij Sipido heeft laten ontsnappen, in plaats van hem aan de beschikking te houden van het gouvernement. Engeland is zeer ver gegaan in zyne vermoedens: het heeft aan onzen gezant te Londen, baron Wethnall, te verstaan gegeven, dat het de Belgische regeering beschouwde als hebbende, door eene laffe toegevendheid iegens de socialisten, de vlucht van Sipido begunstigd. Wij denkeu dat M. do baron de Fave- reau krachtdadig zulk beleedigend verwyt heeft afgewezen. Handelsblad Wat is er toch aan de hand met steen kolen Men besteedt er niet alleen onge hoorde prijzen voor, maar het lykt wel, of de voorraad in Europa plotseling is uit geput. De markt, zegt de Brusselsche Moniteur des intéréts nationaux, - blijft voortdurend vast, hoog, stygend. Alle fabrikanten overwegen de vraag, of het niet noodzakelijk is, kolen uit Amerika te laten komen. De spoorweg-maatschappij Paris-Lyon heeft reeds groote hoeveelhe den uit de nieuwe wereld ontvangen, maar is zeer ontevreden over de kwaliteit. Eene Engelsche stoomvaartmaatschappij is met Amerikaansche mijnen in onder handeling over de levering van twee mil- lioen ton kolen, tegen den prys van 13 franks, te Philadelphia te leveren. Dat is dus voor 27 millioen fr. steenkolen in één koop. Nu zijn de Amerikaansche mijnen wel machtig, maar ze zullen ge- weldigo eischen gaan stellen, als de heele wereld by haar aanklopt. Wij beleven een steenkolennood, zoo als wij dien nog nooit gekend hebben. Wie meldt in het kort de oorzaak Geen twyfel, of over de heele wereld is men bezig, druk bezig aan het zoeken naar eene brandstof, die eindelijk de kolen kan vervangen. Rykdom is hem verzekerd, hem en zijn nageslacht tot in het zevende lid. Ten minste als hij schran derder is dan de uitvinder der naaima chine, die arm stierf op een zolderka mertje. Straf kwijtschelding. Een wets ontwerp tot algemeene kwijtschelding is vrydag door citoyen Troclet en andere leden der socialistische groep in de Kamer neêrgelegd. XY I Verloren tijd Hy beet zich op de tanden van nyd, toen hij dwars over de voorplaats de poort uitstapte. M. Markus, maak dat gy by tijda onder dak komt riep de schout hem na. Hy was in de deur gekomen en wees met de pijp naar den hemel, waar de zon juist achter donkere wol ken verdween. De aarde scheen te zuchten, het waa of een gloeiende adem langs de hoeve streek en de spaarzame grijze hairen aan de slapen van den ouden heer bewoog. En mocht gij eene jonge jufvrouw tegenkomen met een voile op haar gryzen hoed, jaag haar dan naar huiB riep hij, de holle hand aan den mond houdende. Dat verwenschte bloemenzoe- ken Nu zitten de ouden te huis zich bang te maken. De laatste woorden hoorde M. Markus nog slechts over den muur heen, waarachter hy voortstapte. Hij laohte bitter in zich zeiven... Mocht zij hem maar tegenkomen, de schoone nicht Hij zou haar niet naar huis jagen, in tegendeel, hij zou haar in den weg treden, zy zou hem te woord staan, zonder genade en erbarmen, onder bliksem en donder en stroo menden regen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1