Hel Journal de Bruxelles Van tak op tak. Geen nummer ESS&JS BOEKBEOORDEELING. AALST. ZONDAGRUST. Rechterlijk kronijk. Allerhande Nieuws. Frankrijk. Oostenrijk. Amerika. Merktprijzen. van woensdag 11., bevat een merkweerdig artikel over de samenstelling der nieuwe Kamer en de houding der partijen als ook over de eerste beraadslagingen die er plaats hebben gehad gedurende den buitcngcwoDen zittijd. Ziehier Loc er in gesproken wordt aau- gaande den nieuwen Voorzitter, M L. De Sadeleer, onzen achtbaren Volksverte genwoordiger - En vooreerst eere aan wien eere toe komt dc Voorzitter der nieuwe Kamer schijot tot biertoe het lieve kindje te zijn der foituin gekozen met de bijoa alge meenheid der stemmen, zou men zeggen dat M. De Sideleer op den Voorzittersze tel, zonder verzet, de geuegenheid en het ontzag der gansche Vergadeiing heeft ver overd. Dc hooge bedieningen door den acht baren Afgevcerdigde van Aalst aanveerd waren, zekerlijk, niet benijdenswaardig tot hiertoe was de groote autoriteit van M. Beernaert nuodig geweest om 't Voorzittersambt den invloed en de waardigheid to behouden die afgeveerdig den, zoo weinig parlementaire als moge- lyk, zich beijverden te vernietigen van den anderen kant, de samenstelling der nieuwe Kamer, waar zooveel tegeustrij- dige gedachten zich tegenover elkander bevinden, schijut niet van aard om de lei ding der beraadslagingen te vergemakke lijken. M. De Sadeleer was dit alles niet od- bewust wanneer hij aan de dringende aanzoeken zijner vrienden van de Rech terzijde toegaf; zijne verdiensten vallen er deatebeler om in onze oogen ziju succes zal er des te meer tok niet alleea zijne vrienden maar al de voorstaanders vau het purlementaiie regiem om verheugen. Afgevcerdigde sedert vele jaren reeds en Ondervoorzitter der Kamer geduren de deze laatste zittijden, bezit de nieuwe Voorzitter eeuc zekere kennis van 't re glement der Vergadering, hij is ervaren in de parlementaire gebruiken. Van den anderen kant, M. De Sade leer is een koelbloedig mensch met gezond oordeel, wetende wat hij wil en het willende met krachtdadigheid de stem is wat dof, gelijk deze vau M. De Lantsheere, maar zij neemt gemakkelijk den gebiedenden toon aan zonder dat iets in de houdiüg van den persoon laatdun kendheid noch drift verraadt. Te meer, de autoriteit van den nieuwen Voorzitter sluit noch een zeker humor noch lacbkruidjes uit teoken van een karakter dat zijn eigen bewust is en er niet aan denkt zich te laten uit den zadel werpen. Aangevallen door gezel Demblon die hem met een ordestoorende redevoe ring bedreigt waarvan hij dc specialiteit bezit, zet de Voorzitter den Luikscben bezetene stil op zijne plaats en voegt er te middeu van 't algemeen gelach bij Ik heb bekend dat de redenaars zich met gemaligheid en hoffelijkheid heb- - ben uitgedrukt, eD ik hoop dat ik zoo- - veel zal kunnen zeggen ten uwen opzichte, n Dit is gezegd, op eenen toon van rechtschapenheid die niemand kwetst, al len doet lachen en den hartstocLtelijk- sleu der redenaars outwapeut. Zelfde stelsel, van den zelfJen uitslag gevolgd, toen du Voorzitter moest tus- schen komen in den twist Feron-Hymans. 't Is de goede mauier die M. De Sadeleer heeft aangenomen en zc gelukt hem won derwel. Zijne toespraak tot de 'vergadering, op 't oogenblik dat bij den Voorzitterszetel beklom, is ten andere een voorbeeld van tact en vastberadenheid, en de wijze op de welke hij tot hiertoe de beraadslagin gen heeft geleid, heeft de leden der Kamer versterkt in de goeden indruk dien de nieuwe Voorzitter welken zij zich gegeven hadden, van lt begin af op hen had gemaakt. - Zonder twyfel, zooals M. Do Sadeleer het in zijne toespraak zegde, de toekomst voorbereidt aan den Voorzitter moeielijke oogen blik ken (de uiterste linkerzijde is van aard niet veranderd gelijktijdig met onze kieswetgevingen)maar men mag van nu af verzekerd zijo, dat de leiding der debatten toevertrouwd is aan een mau van vastberadenheid en van recht schapenheid, door ziju karakter, de ach tingen den eet bied der vergadering ge biedende. s Groene clieis stelt u 't accoord f Volgens 't Leeuivke Plancquaert be staat de groene kliek uit welstellende menschen die eene goede opvoeding genoten hebbende, de volksgedachten aankleven uit geest van rechtveerdig- beid, uit liefde tot den evenmenscb. Nu, volgens groene Pie is de groene kliek samngestel J uit dood arme werk- menschen, die zelfs niet in staat zyn eenige centiemkens op zij to leggen voor een pensioen in hunnen ouden dag. Wie heeft er nu gelijk Leeuwke Plancquaert of groene Pie In alle geval groene Pie moet vast oordeelen dat die arme werkmenschen toch nog cenige centiemkens overschot hebben om zc huu af te troetelen voor den Daenspenning, dus ten voordeele van den afgestraften priester Daeas die er dan goed weêr gaat meê schuifelen onder de boomen van Terkamerenbosch. Voor de vrijwilligers. Een wed strijd voorbehoudeo voor vrijwilligers en oud vrijwilligers, voor het aauwerven van een honderdtal hulpklerken bij den Staatsspoorweg, zal plaats hebben in Sep tember aanstaaude. Een bericht, dat eerlang in den Moni- teur zal verscbijneu, zal de voorwaarden aanduiden, welke de candidaten te ver vullen hebben. Eene prachtige gelegenheid. Wij lezen in oen Franech republikeinsch blad In Frankrijk bevinden zich rond de 400 melaatschen, die allen hunne ziekten uit vreemde landen herwaarts brachten. In de Vogeezen is een stuk gronds aangekocht, waar een leprozenhuis zal opgericht worden. - Bravo, ziedaar eene goede gelegenheid voor de Franscbe liberalen van Frater- nité te betoonen dat de broederlijkheid niet alleen op huono lippen, maar nog in hun hert woont... Jawel, maar het zijn weêral paters en broeders, die zich met de behandeling der melaatschen zullen belasten, en wij ver wedden eeoen zijden hoed vol peerden- oogen, dal zij nooit zullen verzocht wor den het Land te verlaten. - DENDERBODE zwelt op, o als een Padde, om den troost die ons overkomt het zijn droeve schepsels a die hun geluk zoeken in iemands onge- luk jammert Groene Pie... Ja, wy weten het de zoete pap van 't wonderbaar vreemd koeiken heeft u veel troost aangebracht, maar als 't bees tje zal afgemolken of naar zijn land terug- geloopen zijn, waar dan met dat blind peerd Bij de maconnieke logiebroer3 is niets meer te oogsten... 'tZal blink zijn, ten ware men een ezeltje vond die gouden vijgen uitdraait. Bloemenhandel. Men gist over het algemeen niet, welke belangrijkheid de handel in bloemen en planten in Bel gië in de laatste jaren heeft gekregen. Het cijfer van invoer klom in 1898 to' 1,445,272 fr., en dat van den uitvoer to' 5,990,913 fr. Het zyn voornamelijk de steden Gent, Brussel en Biugge en de gemeenten Sint- Gillis, Loocbristy, Audergem, enz. die bet meest bloemen, voornamelijk orebideën, verzenden. Vrijwilligers voor China. De I1H. BurgimecsUrs van Brussel, Antwer pen, Gent en Luik Lebben eenen oproc-p gedaan aau hei Belgisch volk, voor het in lichten van een Belgisch batailjoa vrij willigers om mcl de mogendheden in Chi na mede Ie werfceD. De eenen keuren het goed de anderen af. De galerijen des Konings te Oostende. Over het grooto werk te Oostende, op het iniutief des Konings ondernomen, worden de volgende iulich- tiugen meegedeeld 120 magazijnen met tusschenverdiep en eivormige tentoonstellingszaal, zullen in de duinen opgericht wordeo. Rond dezo zaal een glazeu galery die kan afgesloten wordeu bij regenachtig weêr bij middel van spiegels, gelijk in den Kursaal. Het geheel krygt den naam galerijen des Konings. De toegangsprijs tot de glazen galerij zal heel gering zyn. De 120 magazijueu zulleu verhuurd worden aan verscnilligo ondernemingen ora geen concurrentie te doen ontstaan. De wegenis. Sedert vijfjaar heeft men voor de wegenis 72 millioen uitge geven. Men schat thans dat de uitgaven voor de wegenis in het algemeen sedert 1830 tot 23 milliards beloopen. In deze uitga ven is de Staat tusscben gekomen voor 17 milliards, do gemeenten voor 5 milliards en half en de provinciën voor 500 millioen. De ijzerenwegen hebben thans eene weerde van 2 milliard. De ijzerenwegen van België hebben thans eene lengte van 6600 kilometers. In evenredigheid met de uitgestrektheid van het grondgebied mogen wij zeggen dat die lengte de grootste is die bestaat; zij komt overeen met 22 kilometers per 100 vier kante kilometers, daar waar Engeland voor dezelfde uitgestrektheid er maar 10 kilometers heeft, Duitschland 9, Frank rijk 8 en de Vereenigde-Staten van Ame rika 4. Hetzelfde mag gezegd worden voor de bevaarbare wegen, die eene uitgestrekt heid vau 2193 kilometers beslaan,'t zij 7,5 kilometers per 100 vierkante kilo meters grondgebied. De groote wegenis strekt zich thans uit op eene lengte van 9200 kilometers en de buurtwegenis op eene lengte van 23,000 kilometers. Men had gevreesd dat met de groote uitbreiding van de yzerenwegen, de groote wegenis zou verwaarloosd geweest zijn. Welnu die vrees in ongegrond, want thans wordt er onverpoosd gewrocht om de wegen, zoo groote als kleine, te verbete ren, ja zelfs te vermeerderen. Men klaagt soms dat de herkaseiing vau strateu en wegen zoolang achterblijft. Niet ten onrechte, wij moeten het beken- ncD, maar meu mag nog niet te veel den Staat verantwoordelijk maken. Want wil men weten hoeveel eene volledige herkaseiiDg en vernieuwing van de groote Staatswegeuis kost 33 millioen franks. Nota. Die 33 millioen zijn toch maar do helft van 't gene het leger jaar lijks kost I Eene hartelijke betooging had zondag te Brussel plaats ter eere van M. EL Neut, Voorzitter der Catholieko Dag bladschrijvers, ter gelegenheid zijner be noeming van ridder der Piusorde. Onze beste gelukweuscheu 1 man verschijnt of De Denderbode wordt uitgescholden voor logenaar, bdeediger, lasteraar, enz. enz. Maar zoo er gazetten door logenaars, beleedigers, enz. worden aaneengeflanst dan zyn het wel de twee organen van Chipka. Men Oordeele 1 - In 't Komiteit van onderzoek (der kiezing van Verviers) hadden de libc- beraleu en socialisten met de bewaar- - ders gestemd.... Doch in de kamer - bleek het dat twee pakken brieven geopend waren door een Vrederechter b zulks mocht niet zijn in politieke - zaken wordt elk verdacht van Daar - zijnen kant te trekken. M. De Backer - heeft gestemd met de minderheidtegen - de Bewaarders. (Land van Aelst, 22 Juli 1900.) Welnu dat is gelogen want M. De Backer stemde met de meerderheid, dus met de Bewaarders. Indien het ons toegelaten ware bijzon derheden meê te deelen over deze stem ming van M. De Backer ze zouden tot zijn voordeel niet pleiten. 't Voorstel van ouderzoek der kiczing van Bergen met natelling der stembriefjes door de rooden gedaan werd verworpen en M. De Backer stemde met de meer derheid, met de oude Bewaarders. 't Wetsontwerp strekkende om de lo kalen der oude sterrenwacht te Brussel tot palcis te laten dienen voor Z. K. II. Prins Albrecht werd aangenomen en weêr stemde M. De Backer met de meerder heid, met de oude Bewaarders. Die stemmingen halen wij niet aan als ocne eer voor M. De Backer doch wel om aao te toonen dat hij maar een lappe- kakker is. Lappokakker ja, na al de geweldige aanvallen tegen onze Koninklijke Familie en bijzonderlijk tegen Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen, tegen de catho lieko Meerderheid, tegen onze catholieke Ministersin Klokke Roeland verschenen, moest M. De Backer, om consequent te zijn, of liever, om geen lappekakker ge- heeten te worden, zich bij de minderheid scharen... en daar is hij op zijne plaats.... Of waren al die geweldige aanvallen maar middeltjes om aan 't schoteltje te geraken waar men naar slaakte geen een karpeltje naar water? De oogst in Midden-Frankrijk. Aan eenen brief uit liet departement Yonne, outleenen wij het volgende Het is niet een al te scboone graan oogst, want alles is verwoest door deu hagel. Do hagelbollen waren zoo groot als eieren. Zij hebben er eenen gewogen, die een halven kilo zwaar was. Noten-, kastanje- en andere fruit- boomen werden door den wind uitgerukt. Men mag zeggen dat er over het algemeeu niet veel van den oogst is overgebleven. Akelige bedreiging. In een arti kelken handelende over het zuiver alge meen stemrtcht, het droombeeld der socialisten, doet Het Recht, Damens de cbristene demokraten, b de volgende akelige bedreiging -Ook zal men dit jaar, of 't aller langste toekomende jaar, eene revolutie zien, die in geweld de overige zal overtreffen. Liberalen, socialisten en cbristene demokraten, zijn vast besloten't algemeen stemrecht stormenderhand in te uemeo, 't koste wat het wille. - Deze bedreiging toont ons ineens van welke stof de acht of 10 mannen gemaakt zijn, die zich aan 't hoofd der zoogenaam de christene volkspartij hebben geplaatst. Maar ook, 't is alsdan zeer heet. Goede omzendbrief. De heer minister van rechtswezen wordt door een liberaal blad aaugevallen omdat hij aan den bestuurders der staats-weldadig- heidsscholeu heeft doen opmerken dat verscheidene leerliugen die gestiebteu verlaten zonder het H. Vormsel ontvan gen te hebben en huu aanbeveelt maatre gels te nemen om daarin verbetering te brengen. Wat ons betreft, wij wenschen den heer minister geluk voor dien goeden maatre gel, genomen ton opziehte van catholieke kinderen. Middel tegen dysenterie. Het Algem. Handelsblad schrijft EeDO legerzuster zooals de Engel- schen trc-ffend de verpleegsters noemen deelt meê hoe het Kaffer geneesmiddel tegen dysenterie met de voortreffelijkste gevolgen wordt toegepast door de Eugcl- sche dokters in kamp en hospitalen. WaDnecr men zich herinnert, welk een hardnekkige, uitputtende ziekte de dy senterie is, zooals wij die kennen in Oost en West Indië, dan zou men verlangd hebben dat Reuter den inhoud van dezen brief onmiddelyk geseind had naar alle oorden der wereld. Het geneesmiddel bestaat uit een af kooksel van den wortel van de geranium, de bloemplant, welke men tegenwoordig pelargonium noemt. De meest hopelooze gevallen zijn er door genezen. De zuster schrijft Wij bereiden het drankje door vier Engelsche oneen geraniumwortel twintig miuuten te koken in eene pint melk. Van een tot twee eetlepels vol wot den om de twee uren gegeven totdat de verschijnse len der ziekte ophouden. In den regel ge schiedt dit binnen 36 of 48 uren. In geen enkel geval blyft de goede werking uit - Nu moet men weten dat dit geneesmid- i del sinds onheugelijke tijden bekend was De officieels scbolen. In den ge- meeutenraad van Antwerpen hec-fc eene ondervraging plaats gehad over den toe stand der officieele scholen, waarover in de laatste weken zoozeer geklaagd werd. De schepene van onderwijs, M. Desguin, erkende dat vele dier scbolen onder op zicht van gezondheidsleer te wenscben lateu, doch hij zegde dat alles gedaan werd wat mogelijk was om ze to verbe teren. Hij voegde erbij dat het moeilijk was die scholen proper te houden. Hij erkende dat in zekere dier scholen kinderen gebezigd werden om den kuisch te doen zij krijgen daarvoor van 2,50 fr. tot 10 fr. per maand. In andere scholen doen de kuischvrouwen zich helpen door hunne kinderen. Dr Terwagne hield staan dat de ge zondheidstoestand der scholen slechts is; hij zegde «lat het liberaal bestuur sedert eenige j area de scholen verwaarloost. Strooien boeden voor paarden komen te Londen meer en meer in ge bruik. Ook legt men wel een friseh kool blad, of eene natte spons op den kop van 't peerd. Gemeentesecretarissen. Lui- dens do wet van 3 juli 1894, hebben alle gemeentesecretarissen, ia dienst van 1 jan. 1895 sedert 1 jan. 1900, het recht op eene verbooging van 5 op het jaargeld van 1899. De gemeenteraden, die tot nu toe vau deze voorschrifteo geen rekening hielden, zijn bij miDisterieelen omzendbrief uitge- noodigd, zoo haast mogelijk zich naar de wetsbepalingen te gedragen. Hot Alooholismus door Dr Is Bauwens, Brussel, Pollcunis en Ceuterick, Urselin- uenstraat. Eén boekd. vau 480 bladz Prijs 3 fr. Het alcoholismus moet bestreden dat zegt ieder maar welk kwaad het veroor zaakt en hoe het dient tegengegaan te wordeu, dat weten Diet velen. Dat leert ons io klareD, eenvoudigen stijl het hoogst wetenschappelijk boek van onzen stads genoot en vriend Doctor Bauwens. Zegt aan een dronkaard Man ge drinkt te veel 1 - Hij haalt de schouders op. Maar wijst hem met Doctor Bauwens dat alcohol niet voedt, niet versterkt, slechts vet warmt om weldra te verkou den. Toont hem, met onzen stadsgenoot, dat alcohol, hot sterkste lichaamgestel verwoest, de kinderen vergiftigt voor ze geboren zijn, armoede, zedenbederf, krankzinnigheid, zelfmoorden, misdaden van allen aard, eindelijk verbastering van eene gausche natie teweegbrengt dan zal hij naar u luisteren. Wat ijdele woor- deu niet vermochten, dat zullen geleerde bewijzen verwezenlijken hy zal zich trachten te beteren. Wonder zal bet dus niet scbynen dat wij Dr Bauwens' werk ten zeerste aan prijzen. Voor leek of priester, onderwij zer, schrijver of voordrachtgever, die door ambtsplicht of keus het aleoholis- mus bevechten, is het een onontbeerlij- ken schathet zal hun een onuitputtelijke bron zyn voor alle soorten van inlichtin- een rijk arsenaal van alle slag van wapenen. Geen moeite heeft schrijver zich gespaard. Fransche, Duitscbe, En gelsche, Italiaansche, Latijnsche, Duit scbe, Hollaadsche schrijvers heeft hij doorsnuffeld overal heeft hij het nuttige het wetenswaardige uitgezogen en hij biedt het ons ia zijn lijvig maar hoogst ""ntrekkelyk boekdeel aan. Wij wenscben onzen vriend en stads genoot uit der harte geluk hij heeft een goed werk verricht o CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 28 Juli. o 330 kilogrammen ter markt; al verkocht prijs fr. 2,80 per kilogr. Veel boter te kortom 9 ureu was alles verkocht. dienstdoende Apotheker Zondag 29 Juli 1900, Mr Valckeneer, Esplanade. Te Stabroeck waren vijf mannen op eene hoeve komen binnen gevallen en eisebten dat hen geld ter hand gesteld worde. De boerin was daar niet haastig meê dan trokken zij haar de trekmuts over bet gezicht en namen meê wat hen onder do banden viel, onder anderen een krenten brood. 't Heeft hun misschien goedgesmaakt maar 't kost hun heden peperduur, want de rechtbank beeft er drie hunner veroor deeld tot 3 maanden gevangenis. Brenea vervolgd. Citoyen Brenez de kokende socialistische raadsheer en volksvertegenwoordiger uit het Walen land, werd vervolgd voor beleediging vau eenen collega uit den gemeenteraad te Hornu. Die vervolging had plaats zonder dat aan de Kamer hiervoor toelating gevraagd was, en ook had de procureur van Bergen deu commissaris lastgegeven, Brenez zelf niet te ondervragen. TijdeDS de sluitiDg van den zittyd ging het onderzoek nu geregeld voort. Brenez protesteerde, doch de rechtbank hield bij de Kaffers en Zoeloes, die bij eea aan- f. hiervan geene rekeniDg. Rotermarkt.Heden zaterdag werden 342 klonteD boter ter markt g bracht, wegende te samen 2750 kilos. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Programma van 't Oonoert welke zal gegeven worden op Zondag 29 Juli 1900, om 11 i/t ureo, ten kioske Groote Markt, door de Fanfaar der Pupillen school, onder de leidiDg van M. Van deb Lindbn. 1° Marche du cinquentenaire avec trompettes thébaines, par Van der Linden. 2° Mignonnette, ouverture, par Baumann. 3° Le phonographs, polka pour piston, par Dorchain. 4° L'oiseleur, fautaisie, par Zkllrr. 5° High-Life, achottisch, par Van Popel. Aalst. Eene hooimijt toebehoo* rende aan de erven Van Gysegem, land bouwers, te Aalst-Schaarbeek, Sasken, is de prooi der vlammen geworden. Dank zij de afJeeling ran ons vrijwillig Pompiers korps van Schaarbeek, zijn de omstaande gebouwen bevrijd gebleven. De schade wordt berekend op 125 fr. door verzeke ring gedekt. Men veronderstelt dat bot hooi door de gistiug in brand is geraakt. Moorsel. Burgemeester. De heer Theofiel Cooreman, Schepen, is bij Kouiuklijk besluit Burgemeester benoemd. Naar wij vernemen zal zijne plechtige inhuldiging plaats hebben op Zondag 5 Oogst, om 3 uren namiddag. Om 1 */t uren voorming van den stoet op de Dorpplaats, te Moorsel, welke stoot der. nieuweu Burgemeester zal geleiden naar Aalst alwaar voor den heer Distrikl- Commissarisde eedaflegging zal gebeuren. Alle catholieke Moorselaren zullen we dijveren tot vereering van hunnen jeugdi gen Burgervader. Baardegem. Vermoord. Adolf De Cocker, landbouwwerkman, 33 jaar, d:e verleden week uit Frankrijk teruggekeerd was, is vermoord geworden op den boomgaard van den heer F. Bosman, gehucht Erdegem. Hij was het hoofd gekloven met eene bijl. Het parket heeft Benoit De Coninck aan gehouden, de man die het eerst den Burge meester verwittigde van het vinden van het lijk, alsook zijnen broeder Lodewijk. De moordenaar beweert dat De Cocker de ruiten hunner slaapkamer had uitgeworpen. VelsicqueRudderhove. Goede vangst, j Vrijdag avond rond 10 uren, kwam de heer J. De Witte, student aan de veeartsenijschool te Curegem, met den laatsten trein naar huis. Langs (ten weg van Sottegem naar Velsicque, kreeg hij opeens een revolverschot in de bil. Met groote moeite heeft hij zich naar het naastbijzij nde huis kunnen slepen en is daar na op eene borrie naar huis gedragen. Aan stonds is zijn broeder, schepene der gemeente' met drie mannen op zoek gegaan en zij zijn er in gelukt den laffen aanrander te vatten. Zij hebben hem in de handen der gendarmen overgeleverd. Later. De dader is een Antwerpenaar, zeke- X., een deugniet van de ergste soort. X. wilde over eenigen tijd met de dochter van zekeren Scholiers, voerman bij M. Iioyers, brouwer, Ankerrui te Antwerpen, verkeeren. De vader besloot zijne dochter aan de achter volging van X. te onttrekken, en zond haar naar hare grootouders te Velsicque-bij-Sotte- gem. X. vernam zulks. Hij ging een revolver koopen en vertrok naar Velsique denzelfden dag dat Scholiers er heen trok. X. gelukte er niet in het meisje te zien. Tegen den avond zag hij een man afkomen. X. dacht dat het Scholiers val van dysenterie eenvoudig den gera- jj niumwortel kauwen en door zuigen. Do zaak kwam in beroep en het hof bekrachtigde het arrest der rechtbank. en loste op hem verscheidene schoten. De ongelukkige viel badend in zijn bloed ten gronde. X. kwam naar zijn slacht offer geloopen, doch zag dat het Scholiers niet was. Hij had zich van persoon vergist. Kind verbrand te Mechelen. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde in de Eg- moutstraat, dezer stad. De drogist S. had rond 8 uren zyn zoontje van 2 jaar en half te slapen ge legd, zonder licht. Korts nadien zag een buurvrouw de kamer in laaie vlam staan. In een oog wenk had zij het alarm gegeven en spoe dig werd het kind uit de vlammen gehaald en het brandende bod uit het venster go- worpen. De vlam werd uitgedoofd, terwyl het kind door twee geneesheeren verzorgd werd. Het arm jongsken stierf ten 11 uren. Drinkt 't alombekende Leuvensbiei' der Brouwerij Druwé, Aalst. Erge feiten zijn voorgevallen te Res- saix bij Bincbe. Bij het neerdalen der nachtploeg van de koolmynen, vroegen de werklieden eeu bijgevoegd loon, waarop zij beweerden recht te hebben. Het bestuur verzette zich daartegen en hieruit ontstond eene ontevredenheid, die eerst tot gemor, later tot luide protesta- ties ea ten slotte tot geweldplegingen oversloeg. De gendarmen werdeu geroepen doch de woelmakers onthaalden hen met mes sen, stukben ijzer, bouteD, en al wat hen onder de handen viel. De gendarm Noël werd om den middel gegrepen en over liet schutsel van deu waterput gelicht. Weinig scheelde het of hij werd in de diepte geworpen en zijn collega Leduc moest de razenden met kolfslagen beletten eenen moord te plegen. Zes der bijzondere aanleiders werden ontwapend en aangehouden. Het parket van Charleroi Ticeft eenonderzoek gedaan. jEen d?'a7na op de Maas Drie verdronkenen. Donderdag avond had te Namen, eene familie bestaande uit drij personen, vrouw man en kind een bootje gehuurd om een tochtje op de Maas te doen. Op een zeker oogenblik viel de hoed van de dame te water, zy boog zich voor over en verdween in de golven. Vader en zoon sprongen haar ter hulp maar zijn niet meer boven gekomen. Alle pogingen in het werk gesteld om de drenkelingen te redden, waren vruchteloos. 't Leuvensbier der brouwery Druwéi is het beste. De hitte te Parijs. Maandag brak op den boulevard de Belle-ville te Parijs een brand uit. Toen de pompiers ter plaatse kwamen, konden zij niets ver richten.... bij gebrek aan water. e pom piers staken de handen in de zakken en speelden de rol van toeschouwer. Geluk kig stond het huis afgezonderd, anders had niets den voortgang der vlammen kunnen tegengaan. Dit is een der klachten over het ont breken van water. Er zijn er nog legio. Het niet leveren van water na 's avonds 11 uren helpt weinig. Op verschillende plaatsen zou men zender eenig gevaar de kranen den geheelen dag kuDnen laten openstaan. Met het Parijsche stelsel der latere jaren van tout a Vègout boezemt de tegenwoordige waternood werkelijk vrees in voor den gezondheidstoestand der stad. Daarbij komt het tekort aan ijs. Do uan vraag met deze warme dagen reusach tig gestegen en nu kunnen de leveranciers niet meer aan de aanvragen voldoen. Het gebrek aan ijs wordt ook gevoeld op de markten van levensmiddelen, waar het, juist in de warmte, onontbeerlijk is om vleesch, visch en fruit goed te houden. Er worden dan ook groote hoeveelheden van deze artikelen voor het gebruik afge keurd. De carafe frappée, welke men in elk goed restaurant vindt, ziet men tot erger nis der bezoekers vervangen door een met lauw en onsmakelijk water. Eene spookgeschiedenis. Een meèwerker van een Weener blad verhaalt het volgende Op eene wandeliog in het Salzkammergut, werd hij met een paar vrienden door eene zware regenbui over vallen en schuilde met hen in het bosch onder dicht geboomte. Daar zagen zij op korten afstand eene doodkist rechtstaan, tegen eenen boom geleund. Zij vroegen zich verbaasd af wat dat moest beteekenen, en terwijl zij er over spraken, zaken zij het deksel der kist bewegen en eene hand er uit komen, welke terstond weêr verdween. Dat ge beurde zoo verscheidene malen. De wandelaars vonden het natuurlyk griezelig, maar zij besloten toch de kist eens wat meer 7an naby te gaan bezien, zoodra de regen zou ophouden. Toen het droog werd stapten zij er heen juist op dat oogenblik ging de kist geheel open en er kwam een flink en vol strekt niet spookachtig jongman uit, die de kist op zijnen rug nam en er mede wegliep. Nu was het raadsal opgelosteen kis tenmakersknecht had, door den regen overvallen, geschuild in de kist, die hij moest wegbrengen. Een reuzenkanon. In Amerika is men bezig een kanon te gieten dat alle stukken geschut ter wereld in afmetin gen zal overtreffen. Het Engelsche kanon Jubilee Round was het grootste kanon, dat tot heden bekend was het schoot projectielen op eenen afstand van 20 kilometers. Doch het Amenkaansche kanon, dat voor de kunstverdediging bestemd wordt, en te Sandy Hook zal worden opgesteld, zal 35 kilometers ver kunnen schieten. Het wordt 17 meters lang, en de kogeltjes zul len lm20 meten en 1185 kilos wegen elk schot kost omtrent 4000 fr. Dit nieuwste verdedigingswerktuig zal eerst binnen eenige jaren worden opge steld. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 10 Vrouwelijk n j HUWELIJKEN. V. Schollaert, suikerb. met C. Ver hulst, kleerm. A. Eemang, bakker, met L. Hoebeeck, naaister. C. Van de Voorde, telegraph, met L. Limpens, i. b. OVERLIJDENS. C. De Witte, bliksl, 46 j. Lange Zout- straat, E. De Schaepdryver, wed. De Clippele, byz. 55j. Nieuwstr. R. Breu- gelmans, naaist,. 22 j. Gentschestw. A. Tolleneer, m. Beeckman, land. 54 j. S'-Job. 5 kind. onder de 7 jaren. 21 28 Juli IPOO fr. 00.00 a 00,00 00.00 a 00.00 00,00 a 00,00 00,00 a 00.00 00.00 a 00,00 0,00 a 0,00 7,56 a 9,00 2,61 a 2,34 45.00 a 62,00 0,00 a 0,00 Zaterda; Tarwe Masteluin Rogge Garst Haver per 100 kil. Aardappelen de 100 kil. Boter per 3 kil Eiers de 25, Viggenen, per koppel fr. Vlas, de 3 kil. Ajuin,100 kil. fr.00,00 a 00,00 völg.kw, HOPPE 0 b. fr. 00 a 00 volg. kw, POPERINGE. Hop fr. 60. GENT, 27 Juli. Tarwe (per 100 kilos) fr. 18,00 a 19,00 Rogge 16,00 a 00,00 Haver 00,00 a 00,00 Gerst 18,00 a 00,00 Boter per kilo, 3,30 a 3.B0 Eiers per 25, 2,00 a VEEMARKTEN, GENT, 27 Juli. Getalte koopgestelde hoorenbeesten 2,10 Melkkoeien Groote 03sen Jonge ossen Vaarzen Schapen Lammeren Kalveren 12 4 80 106 1 0 95 493 Vette koeien 98 Slieren 80 Magere beesten lil Ko«i«L V*»rion Varktna Kalvers kw. 0.75 0.70 0.80 Varkens Loopers Viggens 0.60 0.75 0.S0 212 2 293

De Denderbode | 1900 | | pagina 2