Donderdag 2 Augusti 1900 5 centiemen per nummer. 548t6 Jaar 5490 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst ''111,1 m II SCHOUT GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een brandend vraagstuk. D E Bedelaars in groote steden. Hond of Ezel DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiëö door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Cuique gnum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 1 Augusti 1900. Eene vryheid waaraan de catbolieken houden, waaraan zij innig verknocht zyn, is die van het onderwijs. Daaruit reeds kan men opmaken dat zy hevig bedreigd is door onze vijanden waaronder wij, heilaas I ook de zooge zegde christene democraten rekenen moe ten. Terwijl de geuzen en socios de onzij dige, verplichte school eischen, de school, waar onder den denkmantel der zooge zegde wetenschap, den godsdienst wordt ondermynd en bestreden, zouden de af scheuringen do vrije keus der school wil len waarborgen. Ongelukkiglijk in den huidigen toestand onzer politieke partyen is dat een droom beeld en daarom euilen de catholieken met hand en tand de vrije schoei voor staan en verdedigen. Zy willen het goede recht van den huisvader handhaven in gansch zyne uit gestrektheid en zullen nooit toelaten dat aan de vryheid van onderwijs paal en perk worde gesteld. Wy hebben reeds te dikwijls bewezen wat in zake van schoolgebied de geuzerij in haar schild voert. De goddelooze school, de opvoeding buiten alle geloofs begrip, is het doelwit van haar streven en werking. Dat heeft zy met het socialism eens. De socialisten willen onder dat betrek wat de geuzen betrachten. Waarom Omdat de ondervinding hun reeds ge leerd heeft wat voordeel een onderwijs zonder God hun aanbrengt. De ervaring zoowel als het gezond verstand hebben bewezen dat de goddelooee scholen broei kassen worden van socialisten. De zoogezegde christene democraten hebben als oplossing aan dit brandend vraagstuk voorgesteld alle scholen op ge lijken voet te plaatsen en te toelagen te schenken in verhouding der leerlingen welke de lessen volgen. Dit zeggeu zij waarborgt volkomen de vrijheid van den huisvader eu heeft dit voordeel nog door al de partyen te zullen aangenomen wor den I Dat is een verleidend droombeeld. Zij slaan volkomen den bal mis wanneer zij denkeu dat de geuzen en de socios eene andere oplossing nastreven als de onzij dige school verplichtend voor iedereen. P&t£alleen zullen zij aanvaarden en dat is een onaanneembaar iets voor de catho liek# party. E M A R L I T T (NA VERTELD). 43"* VERYOLG. De lange de hoeve loopende rijweg liep dood in het veld of liever ging in een voetpad over, dat het Gravenhout doorsneed... Dien weg waa het meisje zeker ingeslagen, nadat zij met pak en zak de hoeve verlaten had het boBch, het groene bosch in Had ook niet de schout van rondtrekken als Zigeu ners n gesproken Steeg daar niet boven de boomtoppen een dun kolommeke rook op van half verdorde takjes, waarboven de ketel van het zweversvolk hing Bespottelijk De wol ken kampten met elkaar hier en daar echo- ten witgrijze nevels als sluiers tegeu de zwarte onweerswolken op, als een vaste muur ston den. Een Ziguenerkamp werd ook niet in het jachtgebied van zyne Hoogheid gednld. Maar de rijweg was voor een ieder vry, niemand Nooit zullen de vijanden van ons ge loof toelagen schenken aan bel vrij catho liek onderwijs. Wij hebben om onze mee ning te staven feiten en geopperde mee ningen en duidelijke verklaringen. Laat ons zien. In 1894 wierd de meerderheid in de bestendige Afvaardiging van den provin cialen Raad van Brabant ten voordeele der catholieken verplaatst. Deze gouwraad had zoolang de geuzen er baas waren slechts toelagen geschon ken aan de Hoogeschool der vrijmetselarij van Brussel. Met de opkomst der catho liekeu kreeg Leuven zijn gerechtigd aan deel. Deze school inderdaad bewees op zijn minste zooveel dienst aan het land dan die van Brussel welke uitsluitend tot dan toe van de gunsten en toelagen had genoten. In 1900 worden de geuzen opnieuw meester. Ook worden de toelagen aan de Hoogeschool van Leuven geweigerd om dat zy catholiek was, die van Brussel wierden vermeerderd en op den hoop toe kreeg de Zwans-Universiteit een schoon aandeel van het geld van iedereen. Is dit bewijs niet sprekend Zouden wij hierbij nog verklaringen moeten voe gen afgelegd door de groote chefs die het catholiek onderwijs onder den hiel willen houden Neen niet waar, wij kunnen ons daar voor tot de socialisten bepalen. Ziehier wat Demblon in den zittijd van 94-95 heeft gezegd. Zekere mijner vrienden zouden no pens dit punt eene overeenkomst willen sluiten maar het herinrichten door den Staat van het onderwijs is een socialistisch grondbegin waarover bet mij moeilijk schynt toe te geven. Onze lezers kennen de socialistische opvatting der opvoeding Vandervelde, de groote chef was uit drukkelijker Gij vraagt ons of wij aannemen kun nen dat de vrije school door den Staat ondersteund worde, evenals door de Pro vincie en Gemeente op denzelfden voet als de Staatsscholen. Wij zullen u ant woorden neen omdat wij het vrij onder wijs, evenals de vrije nijverheid als vol komen geringer achten dan het openbaar onderwijs en de openbare nijverheid. - Wij blijven dus trouw aan ons leid- schrift als wij de inrichting van openbare scholen vragen eyi als wij weigeren de vrije scholen te ondersteunen. Geene verplichte school dus 1 De vrije keus der school zal nooit door de geuzen noeh de socios geëerbiedigd worden. kon beletten, dat de wagen met de linnenhuif begeleid door de bruine mannen te peerd, bij voorkeur in het lommer der beuken reed. Zulk een tocht gaat langzaam, deze lieden zonder vaderland reizen con amore, een vlugge voetganger kon hen best inhalen en te weten komen, of onder het linnen dak ook de schoone onbegrijpelijke zat, weer opgeno men in de maatschappij, die de zich aan geen wetten storende zwevers vasthoudt. Onzin zegde de schout altijd en na zegde het ook de heer Markus, terwijl hij het hoofd schudde en met den voet een steen wegschopte. On zin Dit meisje, dat zedig haar gelaat voor de wereld verborg, maar toch zoo fier en dap per was, onder de halfnaakte Ziguenerjeugd onder spitsboeven- en hekeengezichten, de wereld doortrekkende Hoe was het moge lijk, dat deze dwaze gedachte telkens weer kon opkomen in een gezond menBchenver- stand 1 Met verdubbelden spoed stapte hij verder. In het boschwachtershuis moest hy ophelde ring bekomen, en was het meisje weg, weina, hij zou het stof van zyne voeten schudden en haar onverwijld nareizen, tot hij haar vond.. De glans der groene beukentoppen was als weggevaagd, somber en onbeweeglyk stond het bosch onder de donkere wolken, die al meer en meer samentrokken het was, alsof In zijn boek London Labour and the London Poor »,heefl Mayhew een treurig tafereel opgehangen van het gebruik dat in alle groote steden van kinderen ge maakt wordt. Te Londen kan ieder, die de goede kantoren weet, zooveel kleine meisjes en jongens huren of zelfs koopen als by wil, om die in de drukste straten der stad op te stellen eu aalmoezen te vragen aan de voorbijgangers. De kindermarkt heeft hare geregelde prijsbwoteeringen. Voor ongeveer 36 cen tiemen krijgt men eenjoDgeneen heelen dag I een meisje kost ten minste 72 cen tiemen. Een schoon zevenjarig meisje met lang,goed verzorgd hair,brengt weke lijks wel 20 tot 25 franks mee voor haro ouders of eigenaars.Dit kind wordt opzet telijk goed verzorgd en zuiver gehouden. Maar de moeste kinderen moeten, om hunne taak uaar wensch te vervullen, er zoo ellendig en uitgehongerd mogeljjk uitzien. Zij krijgen zeer weinig te eten en moeten in lompen de straat op. In Italië worden kinderen, die eene goede stem hebben, door Amerikanen ge kocht en naar de Vereenigde-Staten van Amerika gevoerd, waar zij aan muziek en zangvereenigingen verkocht worden. Te Stinica, in Croatië, vindt men eene groote fabriek van bedelaars, waar oDder ander albino's gereed gemaakt wor den. De oogen worden kunstmatig rood gemaakt en het hair blijft wit in de wasch Hoe het hair zoo wit gemaakt wordt, is een vakgeheim. Onmogelijk het aantal bedelaars, in groote steden ook maar ten naasten by, to schatten I De Charity Organisation So ciety te New-York, stelt het daar op ongeveer 10,000, een schrijver in do Deutsche Rundschau M. E. Müster- berg, rekent dat Duitschland ongeveer 200,000 bedelaars en landloopers bezit. Zeer bekend zyn reeds de ervaringen van Paulian,schrijver van Het bedelend Parijs n (- Paris qui mendie »),die zich op allerlei manieren als bedelaar verkleed, onder de bedelaars begaf.Hij verhaalt dat hij op zijne bedelaarstochten iederen dag heel wat binnenbracht, geld zoowel als bons voor brood, melk, vlesscb, kleede- ren, geneesmiddelen, enz. Een voorge wende lamme noodigde hem eens aan zijne tafel, die zeer goed en rijk voorzien was. Wanneer gij eenmaal het vak ver staat, zegde deze, kunt gy doen zooals wij vandaag tracteert de blinde, die ons dagelijks 6 fr. kostgeld betaald. De vrouw van den lamme bedelde als werkelooze arbeidster, de dochter haalde geld op met een geleend kind. Niet lang geleden berichtte de Figa ro - den dood eener oude bedelares, die 30,000 fr. in geld en geldsweerden naliet. alles wat er in leefde angstig den adem in hield. De verzengende hitte der laatste dagen was tot in het binnenste doorgedrongen. Het anders altijd vochtige pad was gelijk asch verdroogd, ritselend gras stond aan de randen en de varen hingen slap en van sappen be roofd er over heen. En het beekje, dat er dwars doorliep, was bijna opgedroogd het brugBke, dat er over lag, was eene bespotting. Markus stapte er over heen. Rechts liep het dichte geboomte in eene rechte lyn op effen grond verder, maar links zag men de smalle, tegen de berghelling liggende grasvlakte, waarin het boschwaehtershnis lag. Op tame- melijken afstand liep de rijweg met een zachte kromming, en verder kwamen de roode bak steenmuren van het eenzame huis te voor schijn. Bij dit gezicht bleef de heer van het Her ten veld verwonderd staan. Juist vertoonde zich de nachtelijke ruiter op den dorpel en besteeg zijn peerd, dat de bosch wachter vast hield. De deftige, onde heer met zyn zomer- paletot en gemBleeren handschoenen aan, met zyn kort gesneden grijs haar zon hartelyk bedankt hebben voor den Ziguenerhoofdman. In flinkendraf reed hij weg de dashond liep vooruit en de beschwachter marcheerde er naast na weinige oogenblikken waren zy in het bosch verdwenen. Belangwekkend is het geval van een I bedelaar te Londen, die dagelijks van een koopman in het voorbygaan een stuiver kreeg. Plotseling liet de koopman deze Ij gewoonte na. De bedelaar deed navraag j en vernam,dat de man in geldelijke moei i lykheden geraakt was. Hij begaf zich toen naar zynen weldoe ner eu bood hem 12,000 franks ter leen en zoo noodig het dubbele.Dit geld stelde dcu man in staut zyne zaken weder in orde te brengen. Te Zurich I was een oude bedelares ge storven, wier wouiug na haren dood werd opgeruimd. Drie wagens waren noodig om al de levensmiddelen, die zij daar in een soort van hebzuchtwaanzin had opgesta peld, to vervoeren. Men vond 348 stukken brood, 293 taarten en stukken taart, 140 worsten, 177 stukken vleesch, tot een ge zamenlijk gewicht van 50 kilos 10 kilos rauw fruit, 14 kilos aardappelen, 10 kilos suiker, 4 kilos rijst, 14 kilos koffie, 7 kiloa kaas, 5 kilos boter, 60 aangespro ken eu 13 gekurkte flesschen wijn en nog andere voorraden. Van de kleeren, die in de woning ontdekt werden, had men een winkeltje kunnen openen. Aan geld werd ruim 148 fr. gevonden. En dit alles was hoofdzakelijk in twee jaren byeenver- gaard 1 Er is maar één middel om deze erger lijke toestanden uit de wereld te helpen het weigeren van geven aan personen wier omstandigheden men niet kent. Waar niet gegeven wordt zal ook niet ontvan gen worden. Maar dan moet ook de arm verzorging beter geregeld worden dan tot dusver iu de meeste landen het geval is. De blauwe taal heeft reeds verschillige boeken en het huis van uitgave is in nr 147, avenue Malakoff te Parijs. De blauwe taal. De blauwe taal, la langue bleue of Bolack is eene nieuwe algemeene taal, om den volapuk to ver vangen. Die nieuwe taal is uitgevonden door M. Leon Bolack en zeer eigenaardig en gemakkelijk om aanleeren. Door een eenvoudig stelsel van spraak kundige schikking geeft zy de oplossing van het gewichtig punt der wereldtaal. De abc telt maar 19 letters, de woord vorming is uiterst gemakkelijk, er zijn geene uitzonderingon en aldus beant woordt de nieuwe taal aan de wenscben van deze die in hunne wederlandsche onderhandelingen de hulpe van vertalers begeeren te missen. In drie minuten leert men die taal lezen. In drie uren kan men ze vertalen. In drie weken kan men volkomen ge bruik maken van de Bolacktaal. Die nieuwe taal wil geene bestaande wegdrijven, maar eene tweede taal wor den voor bet mensebdom. De moedertaal bljjft de hertetaai voor elk volk, de - zaken taal - worden. Wat nu Id het eerste oogenblik stormde M. Markus voorwaarts, de groenrok was de eenige, die hem inlichting kon geven, maar langzamerhand vertraagden zyne stappen hij kon toch onmogelijk, als een etraikroover, den man, die in blykbare haast het hnis ver- liet, staande houden en hem op den publieken :j weg eene verklaring afpersen. Op dit oogenblik zag hij, hoe eene kat den dorpel afsloop en dwars over den rijweg in het dichte geboomte verdween dus de dear moest open zijn en er waren menschen in buis.... Hy liep onder de hoekvensters door de blauwe rolgordijnen hingen nog voor de rui ten, maar de deur stond op eene spleet en M. Markus aarzelde niet, ze zacht verder te ope nen en binnen te treden. Het voorhuis had geen venster, het was sr koel en donker, maar aan zyne rechterhand stond de deur van de eetkamer, waarschijnlijk voor de koelte, wyd open en een blauwachtig licht verspreidde zich in de duistere rnimte. Hy gevoelde zich hier alles behalvs op zyn gemak, stond hij niet als een dief in het huis, dat bij hem zeiven zoo slechts was aangeschre ven Hoe zon hy aan vreemde menschen zyne aanwezigheid te dezer plaatse behoorlijk doen kennen Niettemin sloot hy de deur stil dicht en bleef een oogenblik onbeweeglyk op 't Is niet alleen omdat ik den hond be schouw als een trouwe vriend, geschapen om het leven van menigen arme of ryke te veraangenamen, en zyn verstand en trouw te betoonen door waakzaamheid en hulp in nood, dat ik deze regels schryf. De innige overtuiging, dat men misdryft wanneer men hem als trekdier bezigt, brengt er mij toe de vereenigingen van dierenbescherming te wijzen op het Duit- sche vertoog, waaruit zonneklaar blijkt, datuoch lichaamsbouw, noch aard strookt met hetgeen men van een trekdier ver wacht. Het trekdier eischt een vasten, harden voet, bestand tegen sterken druk en scherpe oneffenheden van den bodem, die bovendien nog door beslag kan beschut worden voor kwetsuren. De voetzolen vau den hoad zijn voortdurend blootgesteld aan het treden op scherven, spijkers, ijs- kanten, en dat zonder de minste bescher ming, zoodat by krachtsinspanning on vermijdelijk verwondingen ontstaan, het geen nog verergerd wordt, doordat de teenen zich uitspreiden en de zeer dunne tusschenbuid ten zeerste wordt blootge steld. Velerlei andere omstandigheden bevorderen het kreupel worden, zoo byv. het water waarmede trambanen ontdooid worden. Bovendien zijn de beenderen van den hond betrekkelijk zwak, ingericht voor springen en rennen in het veld, maar niet voor trekken, het duidelijkst op te mer ken bij zijn zwakken, bewegelyken rugge- graat. Daar komt nog by, dat bij nimmer rechtuit loopt, zijn gang is steeds een weinig schuin. Zyn aard is levondig, en dit verleidt hem tot al te forsch, al te driftig trekken, om als het ware zyn taak spoedig af te werken. Bijna ademloos ligt hy dan te hygon en gaat spoedig te gron de, want een zesjarige trekhond is een zeldzaamheid, en hoeveel leed zulk eou dier dau reeds aan pooten, wonden, ent. Derhalve geen trekhonden meer, maar wel ezels, die zijn er geheel voor inge richt, wat bouw eu aard betreft. Wel kosten ze wat meer van aanschaffing, maar niet meer van onderhoud bij goede voeding (misschien 25 cents) zelfs minder dan een paar trekhonden. In geheel En geland en in enkele onzer provinciën ia derhalve het gebruik van onzen vriende- lyken huisgenoot als trekdier verboden waarom niet overal I Zouden onte dieren beschermers niet in die richting hunne krachten kunnen aanwenden J. Kurm, (AndrocUs). zijne plaats staan, om alles goed op te nemen. In het geheele hnis heerschte eene doodsche stilte eerst deed het twijfelende licht alle voorwerpen voor het oog van den binnenge- tredene ineenloopen, maar slechts voor een oogenblik, want eensklaps kwam hy tot de ontdekking, dat jufvrouw de gouvernante hier was. Daar op eene tafel, dicht by de deur, lagen de hoed met grijze sluier en de hand schoenen, die het vreedzame gemoed van jufvrouw Griebel in opatand gebracht had den... Ha, de Togel was gevangen Een soort van triomf, een wraakzuchtig gevoel vervulde hem op eens. Nu zon hij het geheimzinnige beeld den sluier van het aangezicht trekken. Zy zelve zon en moest hem behulpzaam zyn in het weervinden van het meisje, dat zy in kommer en ontbering met óch gesleept had, om baar daarna zonder erbarmen aan haar lot over te laten. Vastberaden trad M. Markus in de open staande deur, maar verschrikt deinsde hy nog spoediger terug. In den tegenoverlig- gendou hoek der kamer, juist daar, van waar gisteren avond het eentoonige gemompel van eene mannenstem gekomen was stond een bed, en in de kossens lag iemaad, die sliep. (Wordt voertgeaet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1