Moord op den Koning van Italië. EEN EN ANDER Ongelukken, warmte en onweer. AALST. Rome, 30 Juli. De koning is zondag avond, ten 10 uren, overleden, ten gevolge van eenen aanslag, welke te Monza plaats had. De moordenaar is aangehouden. De koning had ten tien uren des avonds aan de prijsuitdeeling van een turnwed- strijd te Monza deelgenomen, waar hij levendig werd toegejuicht. Onmiddellijk daarna steeg de koning in rijtuig met zijnen eersten aide-de-camp, doch werd op hetzelfde oogenblik door drie revolverschoten getroffen en ernstig gekwetst aan het hart. Weinige oogenblikken daarna stierf de koning. De moordenaar beet Angelo Bressi, vai Prado, in Toscanen. De laatste oogenblikken des konings. Monza, 30 juli. Zondag avond, ten half 10, was de ko ning op uitnoodigiog van het inrichtend comiteit van den turnwedstrüd te Pales tro, naar de prysuitdeeling gekomen. Z M. werd ontvangen door het comiteit er toegejuicht door het volk. Om half 11 toen de koning in open rijtuig Palestro verliet, werden eensklaps 4 revolverschoten gelost door een per soon, die onmiddelijk werd aangehouden en met moeite gehaald uit de handen van het woedende volk. De koning was getroffen door drie ko gels, waarvan een het hart had geraakt. Z. M. kwam ten paleize te Monza aan in eenen staat van uiterste zwakheid. Toen bij getroffen was zegde de koning: Het is niets. Op minder dan 3 minuten was het pa leis bereikt. Toen men den vorst voorzichtig binnen droeg, gaf hij den geest. Men legde hem neêr op een bed, ge- neesheeren snelden toe, maar zij vondeu slechts een lijk. Koningin Margaretha verkeerde in den waan dat het oene eenvoudige wonde was. Hare droefheid was onbeschrijflijk toen de geneesheeren haar het noodlottige nieuws meêdeelden. Z. H. de Paus. Het eerste telegram dat de koningin weduwe ontving was dit van den H. Va der en het werd overhandigd door den Bisschop van Monza. Men zegt dat de Paus maandag mor- gend eene Mis beeft gecelebreerd ter zielerust van Umberto. De moordenaar. Do moordenaar verklaarde te heeten Gsetano Bressi, geboren te Prado, op 10 november 1869, zydewever van stiel, anarchist van overtuiging. Hij kwam juist uit Amerika, waar hij te Patterson had verbleven. Hij zegt dat hij geen meêplichtigen had en enkel zijne misdaad gepleegd te hebben uit haat tegen de monarchieke inttellingen. Hij moet te Monza zijn aangekomen den 17 juli, na een tijd lang te Milaan te zijn geweest. Bressi is groot, sterk, bruin van ge laatskleur. Om 11 uren werd de moordenaar door de overheden ondervraagd. Hij zegde een broeder le hebben, Angelo Bressi, luite nant bij het 10® regiment voetvolk. Uitgekleed, bevond men dat zyn li chaam met kneuzingen overdekt was, hem door het woedende volk toegebracht Op alle vragen van den rechter ant woordde hij koudweg Laat mij gerust, ik wil slapen ik zal antwoorden op tijd en stond. Hij werd naar de gevangenis gebracht, waar hij door 2 carabiniers wordt be waakt. Hij wierp zich op den grond in zijne cel en ten 2 uren sliep hy vast. Men heett onder de tribunen, in do turnomheining, eenen tweeden revolver gevonden. Te Rome. Te Rome is de ontroering ontzaglijk. Overal haDgen rouwvlaggen en zyn de winkels gesloten om - redenen van volks- rouw. De Belgische gezant M. Van Loo, was een der eersten om zyn rouwbeklag te komen aanbieden. Reeds van beden af zijn de stukken ge- teekend Victor Emmanuel. Op bet particuliere vertrek des konings in bet Quirinaal werden de zegels gelegd. Al de leden van het diplomatiek korps kwamen naar de Consulta. Het ministerie is van rechtswege ont- slaggevend. Te Monza is heel de stad in rouw be hangen en zijn de winkels gesloten. De geestelijkheid heeft missen gecele breerd tot zielerust des konings. De moordenaar wordt in de gevangenis streug bewaakthij heeft met de grootste onverschilligheid ontbeten. Complot De Temps meldt Het gouvernement was van af 20 juni ingelicht geworden door deOostenrijksche regeering, dat een geheim genootschap den dood des konings besloten had. f)ieu dag, op aanduiding van den vader van^den anarchist zelf, werd te Pontafeï een per- soon aangehouden, die bekende dat hij 1 broeder van Victor Emmanuel Humbert door eenen anarcbistiscben groep was - H"« ««broers aangeduid geworden, om Umberto I te s vermoorden. De dood van 4 andere gekroonde hoof den was ook beslist, en zijne aanhouding zou het plan niet verijdeleu, vermits alles voorzien was en hij zou vervangen wor- den. Het gouvernement deed nu de waak- zaakzaamheid rond den persoon des ko nings verdubbelen, maar toen Umberto dit gewaar werd, kwam hy er tegen op en vroeg dat men niet meer maatregelen zou nemen dan vroeger. Nog Bressi. Patterson, 30 Juli. Uit de inlichtingen blykt dat Bressi, 32 jaar oud, tot 7 mei gewerkt heeft in de zydefabrieken te Hamil Booth. Rond dien tijd is hij naar Italië ver trokken. Gedurende zijn verblijf te Patterson logeerde hij in het hotel Bartholdi. Zijne kennissen zeggen dat hy zacht van karak ter en kalm was. Meu voegt er bij dat hij eene vrouw en een 7 jarig zoontje had, die te Hoboken (bij New-York) wonen. Een oud Italiaansch afgeveerdigde M. Malatefia, die te Patterson verblijft, ver klaart te weten dat een komplot bestond om koning Humbert te dooden, maar Bressi kende by niet. Reeds verleden week sprak men hier van een complot om Umberto te vermoor den. Zekere Barbone Speradio, die eenen landgenoot had vermoord te Patterson, zelfmoordde zich, eenen brief achter latende voor zijne vrienden, waarin hy zegde anarchist te zijn en aangeduid te zijn geweest te Milaan, op 2 februari, om Umberto te dooden. De samenzweerders hadden hem echter alle vrijheid gelaten in de aanduiding van eenen plaatsver vanger. Laatste nieuws over den aanslag. Monza, 31 Juli. Ziehier de laatste tijdingen over don aanslag Koniüg Umberto had juist de turnzaal verlaten. De muziek speelde het koninklijk lied, het volk juichte toe De koning stond recht in het rijtuig,het volk begroetende, toen de moordenaar rechts van het gerij nader trad en drie schoten loste. De koning viel achterover op de kus sens, en de koetsier deed door eenen zweepslag de peerden bliksemsnel naar het paleis rijden. Het had slechts een seconde geduurd. De koning lag kreunend in het rijtuig en stierf, toen men het paleis bereikte. Het lijk werd in eene der zaleu op eene matras neergelegd. De koningin kwam spoedig. Toen zij den koning zag liggen, vroeg zij of hij gewond was men haalde haar over zich te verwijderen. De koning werd toen ontkleed. Toen de koningin terugkeerde gingen al de aan wezigen eerbiedig op de knieën zitten rond het lijk. Op de plaats der misdaad had het volk den moordenaar vastgegrepen, roepend ter dood I ter dood I Men kon hem met moeite uit de handen halen. 5 personen werden nog aangehouden. Volgens de Tribune gelooft men aan het bestaan van een complot. KONING HUMBERT. Umberto I (Humbert-Reinier-Karel- Emmanuel-Jan-Maria-Ferdioand-Eugcen van S.ivoye) koning van Italië, werd ge boren te Turijn, op 14 Meert 1844. Hij was de zoon van koning Victor- Emmanuel, en van koningin Adelaïda, geboren aartshertogin van Oostenrijk. Onder de leiding zijn vaders werd hij in de krijgs- en staatskunde opgeleid, en werd hem in den oorlog van 1869 het bevel over eene brigade toevertrouwd. In 1866 kwam de jonge prins Humbert naar Parijs met bet doel keizer Napoleon gunstig te stemmen voor de onderhande lingen met Pruissen. Toen de oorlog met Oostenrijk uit barstte, nam bij deel aan den slag te Gustozza en men mag zeggen dat het was, dank aan zijn beleid, dat de neerlaag voor de Italianen niet in eene verplettering veranderde. Het was hij die, toen Rome met 't geweld der wapens aan den Paus was ontrukt en de grootste rechtsmiskennidg dezer eeuw was gepleegd, naar Rome werd ge zonden om, in afwachting der komst zyus vaders, bezit te nemen van de stad. Bij den dood van Victor Emmanuel, in 1878J volgde hij zijn vader op als koning van Italië. Nog dit zelfde jaar, bij een bezoek te Napels, had de aanslag plaats van Passa- nante: dezes dolk ging rakelings langs 's konings zijde en trof licht den minister voorzitter Caïroli, die den moordenaar bij de vuist had gegrepen, om den slag af te weeren. De koning veranderde de doodstraf, tegen Passanante uitgesproken, in levens langen dwangarbeid. Over eenige jaren had een tweede aan slag plaats tegen den koning, te Rome op het oogenblik dat hy naar de peerden- wed rennen reed, werd weer een aanslag op den koning gepleegd. Koning Humbert trouwde, op 22 April 1868, met zijne nicht Margaretha van Savoye dochter van den hertog van Genua, en zyne gemalin waren dus gebroers kinderen. Uit dit huwelijk is gesproten een eenige zoon, Victor Emmanuel, prins van Napels, thans koning van Italië, geboren op li November 1869 en getrouwd op 24 Octo ber 1896, met Helena, prinses van Mon tenegro, geboren op 8 Januari 1873. De nieuwe koning van Italië is een zie kelijk teer jongeling, wiens kleine ge stalte in het oog vallend opgemerkt werd, bij zijn bezoek te Antwerpen. Uit zijn huwelyk zyn nog geen kinderen geboren. De staatkundige rol van koning Hum- bert is niet zeer aanzienlijk geweest en meerendeeU door veel tegenslag getroffen geworden. Zijne politiek kenmerkte zich door eene afwendine van Frankrijk en toenadering tot Duitschland, waardoor Italië begon te droomen groote mogendheid te worden, en er enkel iü gelukte, zich te verarmen tot op het hemd. Ook in zijne koloniale droomen ont- moetto koning Humbert tegenslag op tegenslag: de oorlogen tegen Abyssiuië in 1888 en 1896. liepen beide uit op neer- laogen, vernedering en schande voor Italië. Wat de binnenlandsche toestanden in Italië betreft zij zijn onder Humberts regeering van kwaad tot erger gevallen en au w onze lezers, die de politieke voorvallen I want ^en geur van traao kunnen zij vol- Afschaffing van het veemerken. Wij vernemen dat het ministerie van landbouw besloten heeft binnen kort het reglement op het merken van het vee, dat zooveel klachten verwekte by de land bouwers. af te schaffen. Het merken zal echter verplichtend blijven voor het vee van vreemden invoer. Op die wijzen zal men vermijden pre- miën te betalen voor de vreemde dieren, daar de eigenaars dezer dieren slechts recht krygen op de premiën nadat bun vee eenen zekeren tijd in het land heeft verbleven. Een goede raad tegen de mieren. Leg rotte citroenen omtrent de plaats waar zij zich bevinden, en zij zullen loo- pen gelijk de Engelschen. Absinthe-bladeren kunnen ze ook niet lijden, ongeleschte kalk en wat water doodt eenen nest op een uur. Indien de mieren in eene kas of schap- praai komen, wasch dan de kas met water, waarin petercilie gekookt is; de geur alleen doet hen sterven. En als de mieren op de planten en hoo rnen zitten, wat dan Sprenkel hier en daar eenige druppels traan op de plant of op het boompje, waarvan gij de mieren verwijderen wilt; I dan zal er geene mier omtrent blijven, volgen, weten met welke onoverkoom bare moeilijkheden Italië te worstelen heeft. De gruwelijke dood des Konings, die van karakter een zachtzinnig man, doch de speelbal van verdorven politiekers en van eene in haren oorsprong slechte en onrechtveerdige politiek, zal den toestand Italië, die reeds jammerlijk is, niet beter Onder koning Humberts regeering werd geen enkele poging tot toenadering bij het Vatikaan gedaan; integendeel, het was een tijdperk van voortdurende ver volgingen en het gouvernement heeft te Rome de schapdelykste betoogingen tegen het Pausdom en bot Catholicism laten strekt njet verdragen. Toch zijn 't soms taaie bliksems en kijken ook als eens geerne uit, de wijde wereld in. Mieren zijn melkboeren, maar ze heb ben hunne koeien in de takken staan. Posief waar I In den omtrek van Bergen zijn de onge lukken talrijk. Binnen de statie en heel den omtrok, werd het electriek licht uit gedoofd, terwijl de bliksem viel op de bewaarplaats der reispakken en er veel schade aanrichtte Te Hoei heeft de regen overgroots schade aangericht, en veel overstroomin gen veroorzaakt. Talrijke boomen werden door den blik sem in splinters geslagen of door den wind ontworteld. Te Boussu werd de electrieke tram tegengehouden door de talrijke telegraaf palen, die omgebliksemd waren. Te Ceesmes doodde de bliksem een >eerd in den stal. Te Jurbizo vonden 15 coeien den dood in de weide. Te Petit-Wanze stichtte de bliksem eea brand, die niet eindigde voor dat bet ge- heele aangetaste gebouw uitgebrand was. Het is vooral in het centrum dat het onweer geweldig gewoed heeft. Oogsten werden vernield huizen bescha digd en boomen verbrijzeld, te Houdeng Goognies, te Houdeng Aimeries, te Ma nage, te Saint-Vaast en te Trivières. Te Braequegnies viel de bliksem ta midden van eene groep koolgravers, die van de mijn naar huis terugkeerden. Te 's Gravenbrakel werden vier peerden ia hunne stal doodgeslagen. Verder meldt men uit de vlaamsche streken nog dat te Gyzenzeele bij Gent eene hoeve in brand bliksemde, dat te Kaprijke eene schuur en een veestal ver nield werden, dat te Emelgem een molen afbrandde, even als eene rij van vierhui zen te Waasten, De macht van den H. Vader is echter toegenomen, naar gelang Italië dieper en dieper wegzong in moeilijkheden, armoede en ellende, Een bejaard medicus. Het Tijd' schrift van geneeskunde schrijft over een bejaarden geneesheer Dr Charles Smith hoopt weldra zyn 124° verjaardag te vieren. Hij is als Engelschman geboren toen de vrijheidsoorlog begon en heeft 75 jaar lang te New-York de praktijk uitgeoefend. Thans gaat hij nog dagelijks uit wanr delen. Bescherming der vogels Dezen zomer, hebben er zich reeds twee congressen, te Parijs, met de vogelbescherming bezig gehouden. Het eerste, het Ornithologisch Congres, het tweede, dat voor landbouw, die beide de onderstaande conclusies hebben genomen, welke nu aan een derde congres, dit voor dierenbescherming, voorgesteld zyn. Alvorens tot de behandeling daarvan is overgegaan, werd, voor de zooveelste maal, door verschillende sprekers in het licht gesteld, hoe sterk de vernietiging der vogelwereld tegenwoordig toeneemt. De afgevaardigde uit Algiers teekent in welsprekende woorden, hoe sommige vo gels vroeger alom in zijn land tegenwoor dig nooit meer gezien worden. Een ander wijst op de vernietiging der vogels in massa, hoofdzakelijk in Italië en aan de Riviera j en zoo voort. Hierna ging men over tot de behande ling der conclusies, die aangenomen werr den met algemeene stemmen 1» De bescherming gedurende de 6 maanden van den broedtijd van alle vo gels, die niet direct als schadelijk worden beschouwd. Uitzonderingen kunnen ge maakt worden in het belang der weten schap of de zelfverdediging. 2° Verbod van het gebruik van eenig toestel waarmede de vogels in massa ge vangen worden, of van toestellen, als strikken, netten, die in groot getal ge plaatst hetzelfde resultaat hebben. 3® Verbod van den hando) in, het ver voer, het verkoopen en koopen yan de beschermende vogels, hunne jongen en eieren (ook eierschalen) gedurende den daarvoor vastgesteiden tijd. (De kwartel, die zeer vermindert, dient ook in be scherminggenomen te worden.) 4® Uituoodiging tot iederea staat om op zijn gebied ornithologische en entomo logische onderzoekingen te doen plaats vinden, om het voedsel, dat de vogels tot zich nemen, vast te stellen, en daarnaar hunno waarde voor den landbouw tè be palen. 5° Het door alle middelen (heggen, nestkasten) begunstigen der vermenigvul diging der nultjge vogels, in 't bijzonder insecteneters, 6° Het verspreiden van geschriften en gegevens onder de jeugd, om langs dez,en weg de liefde tot en de kennis van dé vogels te ontwikkelen. Goed geantwoord. Reiziger (die een compartimeut opent, waarin reeds eene moeder en zes kinderen hebben plaats genomen) Och God, dat is hier eene kinderschool, ik ben abuus. Moeder. Inderdaad, mijnheer, het apencompartimont is wat verder. Ohinee^ch. huwelijk. Huwelijken worden bij de Chineezen door de bloed verwanten van beide party en gesloten. Het jonge paar ziet elkaar niet voor den trouwdag, waarop de bruid naar den brui degom gevoerd wordt, opgesloten in eene soort van draagstoel, dien zij palankijn noemen, vergezeld van muzikanten en fakkeldragers. Rodere personen dragen den uitzet of bruidschat, dje gewoonlijk uit kleederen stoelen banken en anderen huisraad L - staat. Een van de familieleden der bruid over handigt den sleutel der palankijn aan den bruidegom, die den optocht afwacht, en de deyr opent. Indien de bruid toevallig niet naar zjjnpn zjn is, sluit hij de deur weer toe en zendt haar terug. China en onze nijverheid, De crisis in China zal onze nijverheid en vooral do glasfabricatie sterk benadeelen. Dit kan men opmaken uit de volgende feiten België verzond in juni 1900 slechts 255,828 kilos naar China, terwyl die verzending in 185$ tot J ,020,629 kilos bedroeg. Naar Japan bedroeg de verzending dit jaar slechts 868,240 kilos in dezelfde maand juni, tegen 1,432,550 kilos in het vorige jaar. De ongelukken, door de hitte verleden week te weeg gebracht, zyn zeer talrijk. Te Belcele bij S' Nicolaas werd de zoon van eenen pachter, Alfons Vyt, door de warmte gedood. Een grondwerker te Gosselies gevoelde zich onpasselijk en liet zich naar huis brengen, doch in het rijtuig, dat hem ver- voerdde, gaf by den geest. Ontelbaar is het getal drenkelingen, die bij het baden den dood vonden. De zoon van den secretaris van Hoe- gaerden, die te kort na den maaltijd te water ging, bekocht die onvoorzichtigheid met den dood. Een yerkman der pletterüen van Je- mappos ging in d,e vaart van Bergen een bad nemen, niet verre van de sluis, waar van de schuifdeur open was. Hij werd door het opgezogen water meegesleept en verdronk. Te Escanafles verdronk een jongeling te midden zijner kameraden. Te Bessourieux verdronk een lOjarige knaap. Drie velorijders van Aissaux wilden een bad nemen in de Samber. Een hunner dook 't eerst maar kwam niet meer boven. Te Ferrière (Hoei) verdronk een 18- jarige jongen terwijl bij met zijner vader in do Sol re was gaan baden. De vader was heni nagedpikeld, doch deze zou zelf mee verdronken zijn zonder de hulp van een derden persoon. Te Louvraie een 19jarige jongen bij het baden verdronken. Te Wieze, bij 4a^st> was Pieter Van Keer, met zijne kameraden, een bad in den Dender gaan nemen. Nauwelijks was hy in het water, of hy verdween om niet meer boven te komen. Uit verschillige andere plaatsen worden nog ongelukken van gelijken aard gemeld. Het werd tijd dat vrijdag en zaterdag een onweer eeuige verfrissching bracht doch dat gebeurt doorgaans ook niet zon der ernstige gevolgen. Dat na eene dergelijke hitje de zich ontlastende electriciteit des te geweldiger moest zijn, laat zich verstaan. Ook meldt men op verschillige punten de gevolger er van. Te Sint Pieters Jette werd pen strooi- magazijn in brand gesteken door dpn bliksem. Later. Te Namen heersohte zondig een ware cycloon. Het begon ten half 12 en duurde slecht! 20 minuten, maar dit was genoeg om on noembare schade aan te richten, De regen voortgezweept door een hevi. gen stormwind, viel bij stroomen neer, terwijl de donder onophoudelijk rommelde en de bliksem het luchtruim gedurig ia vuur zette. Van alle kanten spreekt men van om- gerukte boomen, overstroomde straten ei kelders, uitgeholde wegen, vernielde vel den en moeshoven. De hagel heeft al het fruit vernield. De brug van de zweipschooj werd door den stroom meegerukt. Tijdens het onweer van vrijdagt viel dl blikseqa op Jen ketel eener fabriek vu kettingen, te IJeppignjes. De kefel sprong. Sakken ijzer van il 4000 kilos wérden door de mureu gesli:- gerd, die barstten en omvielen, Men mag zeggen, dat schier gansoh d« fabriek instortte en dat het massief da ketels in gruis werd gelegd. De schade werd op minstens 40,0001. geschat. Terwijl de noodige herstellia wordt gedaan, zal men echter het weit kunnen voortzetten. Men meldt uit Doornik, dat een brot- werswagen op'den weg van Bouphain doe.' den bliksem werd getroffen. De voerman en het peerd werden ge dood en de wagen, geladen met mout.u brand gestoken. Te Doornik viel ook de bliksem op eea* hoeve, die met twep ^grenzende huiza door brand vernield werd. ^Q— CREEMBOTER. Markt van Woensdag 1 August o 120 kilogrammen ter markt al verkochtprijs fr, 2,1 per kilogr. Veel boter te kort. TURNFEE8T. Zondag 5 Augustus aanstaande, zal 't Zomerfeest der Catholieke Turners WUlen is kunnenn van S' Jozefsparochie plaats heb ben, om 4 uren 's avonds, op den koer der Patronage, met' de medehulp der Fanfarenafdeelirig Eendracht maakt macht. Het feest belooft allerprachtigst te njt- De oefeningen waarmede de Turnkring prijs gewonnen heeft tot Binche en Ron$ zullen uitgevoerd worden. PROGRAMMA: 1® DEEL. 1® Optochtmarsch en gezamenlijke vrij' oefeningen van het IX* Bondfeest, Rouw met begeleiding van Fanfaren door al 5 Turners. 2° Gezamenlijke oefeningen aan do ringMi door volwassenen. 3° Schermoefeningen met grooten «tok, door volwassenen, (2* prijs Ronsse). 4° Gezamenlijke oefeningen aan 2 even*, bap en door yo) wassen en. 5° Plastische houdingen: Eene verkooping een balspel, enz. 2* DEEL 1° Reeks zinnebeeldige vrije oefening# voorstellende De verdediging van het Vaan del, n uitgevoerd door volwaaaen, (1* pn? Binche). 2° Kunstturnen aan Rek, (2* pry's BineM), 3° Staafoefeningen, mot begeleiding v# muziek en zang door de leerlingen. 40 Schermoefening met geweer, door W wassen, (1* prijs Binct»e). 5° Reeks Pyramiden zonder tuigen, prys Ronsse). Verheerlijking. PRIJZEN DER PLAATSEN 1* pl. 2 fr. 2* pl. 1 fr. 3* pi. Q,50 fr- Men tal kaarten ten huite honen aantoeM

De Denderbode | 1900 | | pagina 2