Donderdag 9 Augusti 1900 5 centiemen per nummer. 548t€ Jaar 5492 Socialisterijen MEID VAN DEN SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. D E Twee oogsten per jaar Werkongevallen. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Culque suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 8 Augusti 1800. De roodo en groene socios willen de ver dwijning der rijke standen zij willen iedereen handenarbeid doen verrichten. Zij kunnen geen rijke menschen lijden en daarom doen zij niets anders in hunne gazetten brochuren en schriften, op huDne meetingen dan uitvaren tegen heD die boven het peil hunner toehoorders zyn verheven en tot hunne partij niet be- hooren. Het is gemakkelijk om beseffen dat zulke handelwyze geen hoog gevoel als drijfveer heeft en wy de rede in lage af gunst en nijd moeten zoeken. Voor menschen die niet nadenken, die het besef huuner verantwoordelijkheid niet hebben zijn alle middels goedzij be kreunen zich weinig om recht en recht- veerdigbeid als de gebruikte middels maar voeren tot het bereiken van hun doelwit, tot het verwezenlijken hunner persoon lijke plannen. Hoe zullen de socios nu tot de verdwij ning der maatschappelijke standen kun nen komen Hoe zullen zij dat bereiken waarmede zij zoo gemakkelijk de hoofden op hol brengen de gelijkheid,of lie ver om in geene verwarring te vallen, de maatschappelijke gelijkstellig- heidP Zoolang de eigendom bestaat is er on gelijkheid. Dus zal deze onder allen vorm verdwijnen. Ook houden de socialisten niet op er tegen te donderen. Ons schijnt het opvallend dat die uitvallen tegen het recht van bezitten de geuzen niet af- ichroomt met zulk volkje meê te huilen tegen het catholiek bestuur. Socios en geuzen zyn sedert tien volle jaren goede bondgenooten die, als 't mo gelijk is, gaarne het schoteltje onder elkander verdeelen. Is de geschiedenis van Ninove daar niet een sprekend bewijs van P Dat woordenpralen der socios moet de geuzen op de gevoeligste plaats treffen namelijk in den eigendom. Om die liefde lot bezitten te overwinnen, bedreigd door de socios, moet dus de haat wel onafmeet baar zijn, de haat welke in een geuzen hert blaakt tegen al wat godsdienstig is. Dat zij uit de volgende woorden van den Werker - van Antwerpen een dubbel lesje trekken. (Zaterdag 16 Juni 1900). En zie nu eens aan wat die ver- wenschte socialisten durven eischen I Recht op verlof voor eiken werkman binst de zomermaanden met behoud van zijn loon, en recht op vrij vervoer door E M A R L I T T. (NA VERTELD). 44"* VKRVOLQ. Was het de blauwe schemering, die het «tilla aangezicht met zulk eene lijkkleur be dekte, of hield de wezenlijke doodslaap de oogen gesloten, dit was moeiëljjk te bepalen. Daarover dacht de verschrikte man in het ▼oorhnis niet na hij staarde op de rossigen haard, die boven het bondgeruite deksel uit kwam. Hoe kwam de man, die hq en jufvrouw Griebel onlangs als van de straat opgeraapt en een nacht op het goed verpleegd hadden, hieren sedert hoe lang lag hij in den ge- heimzinnigen hoek, die hem, den heer van het Hertenveld, zooveel hoofdbreken veroor zaakt had Maar boven alles, wat had de jufvrouw, de gouvernante, de geheimzinnige, précikdsk dame nit de groote wereld hier in het hnis van den boschwachter, aan het ziek bed van een landlooper te maken Een licht gedrnisch, het ritselen vaneen vrouwenkleed over den houten vloer der ka- - den Staat, het is gelijk op welken af- stand - Er zal dus des zomers niet meer ge werkt worden de oogst zal van 't zelfs in de schuur vliegen I alle werk zal door den wind verricht worden Niets doen is niet genoeg I Zij zullen het Iood behouden en men zal hun daarbij nog kosteloos vervoer toekennen 1 Is dat niet een waar ideaal Niet wer ken, zijn daghuur trekken en voor niets reizen Ge begrijpt niet, dan zijt ge een ezel 1 Gij, lezer hebt u wellicht eens gevraagd hoe dit toch mogelijk zou zijn De Werker zelf gaat er op antwoorden. 't Is me als hoorde ik al de ezels van België reeds balken Dat kan nietDat is onmogelijk I 't Is volksbedrog Uto- pie Waarom Och dit komt weêr ten goede aan het werkvolk en alles wat daaraan ten - goede komt is revolutionnair sic). Men zal opwerpen dat de patroons dat niet kunnen bekostigen (Als de patroons het niet kunnen, hoe zal de Staat het vermogen Het regent toch ook geen goud in de kassen van den Staat). Wie zegt u dat er patroons moe- n ten bestaan P b De socialiseering der voort- brengst middelen zal die indi- b vidus overbodig makende socia- n liseering der machienen zal den werk- b tijd op het strikt noodzakelijke mini- 8 mum brengen, zonder dat een werkman iets van zijn loon zal moeten missen. - Wat al drogreden zijn daar niet opeen gestapeld met het lage doel door zulke ellendige woordenpralerijen het werkvolk te verleiden en te bedriegen. Wij doen echter nog de heeren geuzen opmerken dat zij met vuur spelen. Gij ook, heeren, roept nu wat de socios vra gen zullen zij nooit beproeven in te voeren. Beproeven, heeren, ware reeds ontel bare rampen stichten. Gedenkt de Fran- sche omwenteling. Men roept u toe Gij moet u links bewegen I en nochtans de gezonde rede wijst u op een onaanzien- baren afgrond indien gij aan zulke stem gehoor mocht geven 1 A. S. en E. V. 't Is volop twist in het socialistisch kamp. En, wie zou het geloofd hebben I 't is het algemeen stemrecht dat dienst doet als fakkel der tweedracht. Er zyn thans drie duidelijk afgetee- mer, deed hem nog verder in het donker terugtreden hq wilde eerst weten, wat de verwenschte bewoonster der zolderkamer wilde, voor hij haar onder de oogen trad. Ze moest nit eene zjjdenr, misschien uit de keuken, gekomen zijn en had zeker nog wat te schikkeneen zacht gerammel van glas werk werd vernomen, dat echter spoedig op hield daarop bewoog zich de sleep verder. De dame kwam binnen. De elegante gestalte keerde hem den rog toe. Hij zag, hoe de eene hand naar de sleep van het donkere kleed greep om die op te nemen. Vreemd hij had deze jonge dame onlangs in de avondschemering slechts vluch tig als eene schaduw naast haren oom gezien, hij had nooit in zijn leven met haar gespro ken, en toch was het hem, als kende hq haar sedert lang. Zij boog zich ver over den slapende en luisterde naar zijne ademhaling eene vlieg, die om het hoofdkussen gonsde, werd met zachte hand weggejaagd daarop keerde zij zich om, en de man in het voorhuis stond als door den donder getroffen... En al Bcheen zij eene dame comme faut, al viel een rjjk- dom van gekrolde lokken over haar voor hoofd, al omsloot een nienwerweUch kleed hare leden, die het werkpak en dikke Btijve plooien van haar voorschoot tot heden met goed gevolg verscholen hielden, het was toch de meid van den schout, die daar in kende groepen de eenen willen 't alge meen stemrecht met de E. V. de ande ren het A. S. met afschaffing der E. V. eene derde groep wil het algemeeu stem recht niet alleen voor de mannen maar ook voor de vrouwen. Deze laatste pretentie heeft zich geo penbaard in het Maison du Peuple, waar Mej. Gatti, spreekster en dagbladschrijf ster, in blakende gunst is. Gij zult zien dat zij Vandervelde zal eklipseeren en men nog zal spreken van haar naar de Kamer te sturen. Zij die vragen dat de vrouwen kiezers worden, kunnen niet achteruit gaan voor het logisch gevolgdat zij ook kiesbaar worden. Het klaarste in dat alles is,dat de socia listen niet weten wat zij willen en dat het gouvernement en de meerderheid zich niet hoeven ongerust te maken over den beruGhten veldtocht ten voordeele van het A. S. met zooveel gerucht aangekon digd tegen November aanstaande. (Handelsblad). Een Fransch landbouwblad noemde het teelen van navruchten eene nieuwigheid, uitgevonden door D' Schultz en voor het eerst toegepast te Lupitz 1 De Belgische landbouwer heeft voor zeker de les van Dr Schultz niet noodig om zelfs op breede schaal na- en tusschen- vruchten te teelen. In de landbouwsta- tistieken van over meer dan vyftigiaar, ziet men, dat deze doenwijze in ons land, reeds ten dien tyde, groote uitbreiding had genomen. Alleenlijk beschouwt do landbouwer, nu nog te dikwijls, het teelen van navruch- teD enkel als een middel om goed herfst- voeder te winnen; indien hy al de voor deele kende, welke voortspruiten uit de vroegtijdige ontstoppeling, indien by be greep in hoeverre de groeiende navrucht het verlies van voedende bestanddeelen tegenwerkt, zou geen enkel perceel stop- Keiland na den oogst onaangeroerd bljj ven ggen. De teelt van navruchten geeft ons een tweeden oogst op hetzelfde land en oefent eene verbeterende werking op den akker uit. Doch de onmisbare voorwaarde tot 'elgelukken is het bezorgen eener vol doende hoeveelheid voedstoffen. Phosphoorzuur en potasch kunnen, door verhooging der vereischte hoeveel heden, vóór de hoofdteelt onder vorm van metaalslakken en kaïnict worden toegediend. Deze handelwyze is de voor- deeligsle. In geval men den noodigen voorraad j dezer meststoffen niet heeft in den grond j gebracht, moet men dezelve tijdens de i ODtstoppeling, onder vorm van metaalslak- ji ken of superphosphaat en chloorpotasch g of potaschsulfaat toedienen, s De meest geteelde navruchten zijn de wortel, de spurrie, de raap en hierbij zou men de behaarde vits kunnen voegeD, welke omstreeks i5 September gezaaid, in het voorjaar van 20,000 tot 30,000 kil. groen voeder per heet. levert. De wortel, als navrucht, wordt in rogge, in garst en in koolzaad gezaaid; zij ont wikkelt zich na de verwijdering der hoofd vrucht en vereischt, volgens Wagner, on geveer 550 kil. phosphaat aan 16 °/0, 250 kil. chloorpotasch en eene driemaal her haalde toepassing vaD 150 kil. sodani- traat. Bij deze teelt wordt de ontstoppe ling door het eggen vervangen. De spurrie, en vooral de reuzenspurrie, kan buitengewone opbrengsten leveren. De ontstoppeling, zoowel voor deze vrucht als voor de rapenteelt, moet zonder uit stel volbracht worden. De spurrie ver kiest eenen lichten, humusachtigen grond en eischt, benevens de phospho-potasch- bemesting eene groote hoeveelheid soda- nitraat, welke, volgens M. Damseaux, de 500 kil. per hectaar mag bereiken. Indien het waar is, dat eene te groote hoeveelheid rapenloof in het rantsoen der melkkoe den goeden smaak der melk be derft, valt het geenszins te betwijfelen, of de raap een uitmuntend wintervoeder vormt. Aangezien deze plant slechts oyer weinig tijds ter ontwikkeling beschikt, moeten de opneembare meststoffen in overvloed aanwezig zijn. Indien men vroe ger verwaarloosd heeft groote hoeveel heden metaalslakken en kaïniet in den grond te breugen, zal men nu, by de ont stoppeling, 300 tot 400 kil. sodanitraat toepassen. Laat ons ook bij de navruchten steeds de grootste opbrengsten door overvloedige bemesting betrachten, zij zullen altoos van pas komen, ofwel als onmiddellijk te verbruiken veevoeder, ofwel als groenen mest. P. Pipers, Landbouwleeraar. zich gekeerd, met neergeslagen oogen naar de tafel bq de deur terugkeerde... Er vielen als schellen van de oogen des mans, wien van schrik de adem in de keel bleef steken duivels, hij had zich schande lijk laten bedodden. Hq was tegenover deze geslepen dame de eerlijke, goedgeloovige stoffel geweest, die geen rechts van links wist te onderscheiden en niet verder te zien, dan zqn neus lang was.... Een weinig meer slim heid dan stiefmoeder natuur hem gegeven had, zon gemakkelijk het raadsel van de sphinx hebben opgelost. Na werd het hem eensklaps duidelijk, hoe in ernstige bedrijven vrouwelijke slimheid eene rol kon spelen, het geheimzinnige beeld had achter den sluier op de zolderkamer moe ten zitten, terwijl jufvrouw Agnes Franz het werkpak had aangeschoten, om aan de onge lukkige onden brood te bezorgen. Onafscheidelijk één hart en ééne ziel waren mejufvrouw de gouvernante en de meid van den schout geweest, was hem volkomen naar waarheid gezegd. Dat hij daarbij niet op ver standige gedachte gekomen was, dat het dub bele wezen ook hetzelfde hoofd kon hebben, het schoone hoofd, zoo vol uitdrukking, dat zqne schuilplaats zoo verleidelijk nabij voor zich zag, dat kon alleen hem, den linkschen, stompzinnigen ouden vrijer overkomen. Eene mengeling van toorn en bewondering, van verlangen naar revmwks en meelijdende Reeds deze week zou de Shah van Perzië naar België komen, ten minste volgens inlichtingen, door het Journal de Bruxelles meêgedeeld. Reeds Zaterdag dus veertien dagen vóór den aangekondigden dag zou hy incognito rechtstreeks langs Rijsel te Oostende aankomen, en er, in plaats van twee, wel een tiental dagen doorbrengen. De gemeenteraad stelt zich voor, groote feesten Ier eere van den Shah te geven. Men spreekt van een bloemen gevecht, verlichting, militaire fakkeltocht, een teederheid welde in hem op, en hij dankte zijn gesternte, dat hem in de duisternis van het voorhuis had doen terugtreden, hij had nu den tqd om tot zichzelven te komen. Me jufvrouw de gouvernante zou den triomf niet smaken, hem verplet te zien zelfs geene verbazing zou zjj in zqne trekken lezen, j Zonder hem op te merken ging zq voorbjj de open deur, en hij boog zich ver voorover, om haar aan de tafel te kunnen gadeslaan. Zq sneed een citroen aan schijfjes en wierp deze in een glas met gerstewater. Nu wist hij ook, waarom de schoone nicht niet zonder handschoenen moest nitgaan de oude stoffer zocht zoo goed mogelijk te bemantelen, dat eene Franz, de dochter van een hoofdofficier, meidenwerk had moeten verrichten de bruine handen, van welke de sporen van den arbeid niet zoo spoedig waren nit te wisschen, waren inderdaad de snoodste verraden. Op dit oogonblik gierde de wind, die het onweer gewoonlijk voorafgaat. Als een trorn- petgeschetter klonk het in de luchteen sta tig geruisch deed zich in de toppen der hoo rnen hooren de vensters klapperden en de huisdeur rammelde, alsof ze zou openvliegen. De dame aan de tafel luisterde en zag bezorgd naar den zieke in het bed, die echter geen vinger van de op de deken liggende hand be woog hq sliep blijkbaar als iemand, wiens krachten volkomen uitgeput waren. Intusschen trad M. Markus stilletjes nader duiveDschietiDg, enz. Het sebynt dat Mozaffer-Eddin een eerste schutter is. Het verslag over de werkzaamheden der Voorziemngs- en hulpkas ten voor deele der slachtoffers van werkongevallen voor het jaar 1899, is verschenen. Het getal ongevallen gedurende dit dienstjaar aangestipt beloopt tot 9,602. Aan 5,891 slachtoffers of aan hunne huis gezinnen werd onderstand verleend, voor een bedrag van 244,052 fr. hetgeen ge middeld komt op 41,42 fr. voor ieder ongeval Het getal der ongevallen in 1899 aan gestipt overtreft dat van het vorig jaar en indien de vermeerdering niet aanzienlijker is, moet zulks hieraan toegeschreven worden, dat vele gekwetste werklieden, die voldoende ondersteund worden door instellingen van voorziening, door de pa troons ingericht, er van afzien onderstand te vragen, daar de bezoekers der hulpkas hen verwittigen dat zij, ingezien den toe stand harer hulpmiddelen, hare tusschen- komst voorbehoudt voor de minder be gunstigden. Hier volgen eenige statistieke bijzon derheden over de ongevallen ter gelegen heid van welke de kas hare hulp heeft verleend 3,241 slachtoffer waren gehuwd en hadden te zamen 9,726 kinderen 808 waren gehuwd zonder kinderen 122 waren weduwnaars of weduwen met te zamen 279 kinderen 191 waren weduw naars of weduwen zonder kinderen en 1529 waren ongehuwd. Dat maakt te zamen 5,891 slachtoffers zooals hooger is gezegd, hebben te zamen 10,005 kinderen. In deze opgave is slechts melding ge maakt van do kinderen beneden den ouderdom van 15 jareD. Na aftrok der 118 werklieden die in het ongeval het leven verloren, beloopt het getal der bijgestane personen tot 19,826. Uit het verslag blijkt nog dat 985 onge vallen den Maandag plaats hadden 869 den Dinsdag 854 den Woensdag 864 den Donderdag 846 den Vrydag 962 den Zaterdag 364 den Zondag on 165 op eenen niet bepaalden dag. Het Roode Kruie van België heeft eene commissie benoemd, voor de inrich ting van eene ambulancie in China. Deze commissie is samengesteld nit MM. Tasson, G. Dupret, D* Kobinet en Van Schelle. De openbare inschrijving zal binnen kort beginnen. hy was zich zelf nu volkomen meester ge worden, en toen zy het hoofd omkeerde, om hare bezigheden te hervatten, viel haar blik op den man, die met den hoed in de hand op den drempel van de deur stond. Het was haar aan te zien, dat zij door Bchrik bevangen werd citroen en mes ont vielen aan hare handen, maar ongelooflijk snel herstelde zq zich het was, alsof zq voor zijne oogen grooter werd. Met dezelfde opge richte houding ging zq van de tafel af, stapte over den dorpel, den achteruittredende voor bij en opende de tegenoverstaande deur, die in de woonkamer van den boschwachter voerde. Wees zoo goed, mijnheer, binnen te treden zegde zq, met de hand naar binnen wqzende, beleefd, met zwakke stem en op eigenaardigen toon. Gq zoekt eeae schuil plaats voor het naderend onweer Hij onderdrukte eenen glimlach, Mejuffer Franz vroeg hij haar in de rede vallende, met eene buiging, zoo koel en stqf, alsof hq deze dame voor het eerst in sqn leven zag. Ja, mijnheer, ik ben de nicht van den schout, Agnee Franz, bevestigde sjj haar oogslag zocht den bodem, en het bloed steeg haar naar het hoofd de gouvernante, voegde zq er op vasten, scherpen toon bij zij zag op en hare oogen flikkerden in een zichtbaren strijd tusschen verlegengeid en uitdagsnden trots. (Wordt voortgeaet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1