c Englisch Club Aalst. TT, Van tak op tak. De Werkman X^ °Tu» Aspelaere. Aalst. De Processie Moorsel. Abdij van Affligem. - Processie. Rechterlijk kronijk. Stad Aalst. - Werkbeurs. Sterfgeval, AALST. ZONDAGRUST. XXXÏ Allerhande Nieuws. Frankrijk. Duitschland. Daar er vele ny veraars onzer Stad ge noodzaakt zyn vreemde beambten aan te werven om hunne briefwisseling te doen, vermits meest alle odzo stadsgenooten slechts het Nederlandsch en het Fransch machtig zyn, hebben eenige wakkere jongelingen de gedachte opgevat hier een korans van Engelsche taal te doen geven, voor Dames en Heeren. Te dien einde hebben zij eene maat schappij gesticht onder bovenstaanden naam, waarvan het voorloopig bestour zich reeds tot den Gemeenteraad heeft ge wend om een bestendig lokaal te ver- krygen. Wy raden alle ny veraars, hande laars en bedienden aan, zich als lid te laten inschryven. Wat den prijs aangaat, na genomen inlichten,kunnen wy zeggen, dat elke wekelijksche les van twee uren, ten hoogste vijf-en-twintig centiemen zal kosten. We komen daar later op terug. Amerika de Priesters Daens en Fon- teyne, verre van verstooten en vervolgd, zouden aangemoedigd en verheven zijn door hunne Bischoppen, want in Ame- rika zyn alle Priesters Demokraat. Als dit alles waarheid is, waarom varen de afgestrafte en zijn collega in groenen opstand, er niet heên ze zullen dan by hunne soort zijn en vogels van eender veeren vliegen samen geern. Wat ons betreft wy wenschen hun goede reis en den wind van achter, en dan zou den hier zoo veel brave christene zielen niet meer bedroefd worden De tien geboden der opvoeding. 1* Pryst uw kind niet in tegenwoor digheid van anderen prijst het ook in geen geval te veel en zeker niet wegens zyne lichamelijke hoedanigheden. 2° Wanneer gy het bemerkingen moet maken, laat dan blijken, dat gij het doet omdat gy bet lief hebt. 3° Spreekt in zyne tegenwoordigheid niet van zyne goede eigenschappen. 4* Wanneer gy bezoekers ontvangt, maakt dan uw kind niet het voornaam punt van het gesprek. 5* Scheldt of straft het niet in tegen woordigheid van vreemden. 6° Leert uw kind terughoudend te zijn en zich niet in het gesprek te mengeD, waaneer volwassenen zich onderhouden. 7° Spreekt geen kwaad van anderen en vooral niet in tegenwoordigheid van uw klad. 8* Hoedt u, om door een onvoorzichtig woord, de eenvoudigheid en onschuld van het kind te storen. 9° Vermjjdt eiken ruwen ongepasten indruk in zyne tegenwoordigheid. 10° Laat het nooit bij buiselijken twist tegenwoordig zyn. Waakt over vrede in uw huis, te meer, om der wille van uw kind en bedenkt dat slechts uit goede huwelyken goede kinderen voortkomen. Blauwen Rooden. - Men verwacht met zeker ongeduld het vluchtschrift dat de Aalstersche blauwen gaan in 't licht geven, om aan te wijzen waar de duizenden franks Daar toegaan die jaarlyks, als vrye winst, door de roode broodbakkerij, herberg en winkel van Hand aan Hand - uit de zakken der Aalstersche werklieden worden geklopt... Geen enkel werkman, buiten de roode chefs, die van de winkelpolitiek eenig profijt trekt, roept Dender galm, en dat is de waarheid.... Wy herhalen hetWaarlijk wij begrij pen niet hoe zekere werklieden snul ge noeg zyn om zich door een viertal roode leepetikken te laten uitbuiten voor hen persoonlyk en ook 't meest ten voordeele der Gentsche roode capitalisten I Keufl. Voor 55 plaatsen van trein wachters, zegt eeD Brusselsch blad, heb ben er ziab niet min dan 1900 candidaten aangeboden. Maar men moet in aanmerking nemen dat by de militairen, die zich voor bel exaam aanbieden, er honderden zyn, die van dit exaam een truutpartij maken, om een dag van de kazerne af te zijn. HIaai>coI «Hoe men aldaar 1I1UUI de gezondheid van 't volk behertigt blijkt uit het volgende Onlangs werd er door de gezondheids commissie op de eetwaren eenen deskun digen gezonden om in eenige herbergen stalen der bieren te nemen en den inhoud ervan te ontleden. En wat uitslag heeft dit onderzoek opgeleverd Dat twee bierfabrikanten dezer ge meente, op bevel van Mynheer den Pro cureur des Konings, voor het gerecht ge daagd worden om zich te zien veroor- deelen tot eene boetstraf van 1000 tot 5.000 ballekens 1 I I Onder ons gezegd, zouden die groene of witte feniksen niet wel gedaan hebben op hunne vaten de volgende woorden te doeu plaatsen: Gezondheidsbier van Moorsel Gevaarlijk garen. In België zijn, by naaisters en kleermakers, herhaalde gevallen van zeer kwaadaardige aandoe ningen van lippen, tandvleesch en toDg voorgekomen. Dit wordt toegeschreven aan de slechte gewoonte het naaigaren in den mond te nemen of met speeksel te bevochtigen. De verfstof van bet garen is vermoede lijk de oorzaak. Er is in de loop dezor week overal rondge- .bazuind dat de Velo- koers van Aspelaere van heden zondag 19 dezer, door ODze vrienden ingericht geen plaats mag hebben. Om die valsche geruchten te voor komen en alle misverstand te doen ver dwijnen verwittigen wij onze lezers dat er hoegenaamd niets is veranderd aan het ingerichte feest. Wij noodigen zelfs al onze vrienden uit, van onze moedige strijders van Aspelaere ter zijde te sprin gen en dit feest met hunne deelneming te ondersteunen. X. Waar de centen der snullen voor dienen. De Peuple stoeft met de mutualiteiten, door de socialisten in de streek van Charleroi gesticht. WelDU, wij vertalen uit dit blad het In het jaar 1899 betaalden de leden 83,083,95 aan bydragen, waarbij zich komen voegen 8,507,25 fr. voor de her verzekeringen. Aan de familiën der overleden leden werd uitbetaald 3648 fr. aan de zieken eu gewonden 70,791 fr. De gezelleD, onder de wapens roepeD, en die in briefwisseling bleven met de partij, kregen 939,45 fr. Voor kindskorven werd uitgegeven 116 fr. En voor de socialistische propagande 6187 fr. Dus verteerden de rooden meer aan propagande dan al de sommen te samen, die gegeven werden aan in nood verkee- rende families van afgestorven leden, aan werklieden onder de wapens en aan be hoeftige moeders voor hunnen kindskorf I En daar komt le Peuple nog meê stoef- fen 0ri7A Pip schrijven «uwe insinuatie is een lafheid, een onbeschoftheid,een walgend onrecht.» Ja, hij durft dat schrijven die wekelijks in 't Land van Aelst en De Werkman aan de vuigste insinutiën luchtgeeft en die wanneer men hem, in zijn eigene blad, uitdaagt zich nader te verklaren, dau gelijk een gemeine lafaard de vlucht neemt 1.... Wat verachtelijke zielen huizen er dan toch op Cbipka, om te schrijven Wij vergeten den mantel van Noë niet Slimmerik. De beer Yves Guyot, een der groote lichten van de Fransche vrymetselary, vermeet zich in le Siècle van Parijs, over Belgische toestanden en Vlaamsche beweging te spreken. Ziehier wat hij daarover uitkraamt De Fransche taal was in de laatste ja ren de eenige officieële. De catholieken hebben het Vlaamsch op gelijken voet gesteld en het openbaar onderwijs van het Vlaamsch ingevoerd. Zij hebben aldus het belang eener kleine groep die eene taal zonder uitbreiding spreekt, opgeof ferd aan het politiek belaug, deze groep te houden buiten de indringing der we tenschap en der moderne gedachten I De kleine groep waarvan meester Guyot spreekt bestaat uit bij de vier miljoen Vlamingen op min dan zeven miljoen in woners. Wat de wetenschap en de moderne gedachten betreft, waarvan de Fran sche welweter spreekt, alles wat wij, in dien aard van Frankrijk krijgen zegt Het Handelsblad terecht bestaat in letterkunde vanZolaen konsoorten, «die grootendeels nog te slecht is om op eenen mesthoop geworpen te wordeD. Hf 1 «InIrf Onze liberale schrij- 1M1MUK.U vekarg waren aan 't jubelen er was immers weer een klerikaal schandaal ontdekt. Eeno leerlinge der Zustersschool te Courcelles was gestorven, volgens gezegde schrijvelaars, aan de gevolgen der mis handelingen door eene der nonnen. La Chronique deelt eene terechtwij zing meè en bekent dat het meisje is over leden aan de gevolgen der longteeriDg. Hoe spijtig de liberale schrij velaars vallen met hun schandaal van 't brugske in 't waterke. Nu het Jotirnal de Charleroi had reeds meêgedeeld dat de Zuster die de mishan delingen pleegde op de vlucht was gegaan om aan den straffenden arm van Moeder Justicia te ontsnappen. Waarlijk zekere liberale schrijvelaars moeten met eene ellendige kwade trouw behept zijn 1 Het oordeel eens vijands. Lieb- knecht, welke de eerste socialist van Duitschland was, sprak in 1894 in den Rijksdag over de Catholieko Kerk als volgt De Catholieko Kerk bezit eene ont zaglijke levenskracht. Het protestantisme heeft zich altijd verlaagd van Luther af tot op onze dagen, met zich den knecht te maken van het tijdelyk gezag 't is het geen de Catholieko Kerk nooit gedaan heeft. Als de democraten or het hunne van nemen, dan doen ze 't goed. In de winkels te Ter Hulpen kan men geïllustreerde postkaarten koopen, met het zicht eener lachende villa, gelegen in het middon van een prachtvol park. En daar onder staat gedrukt Villa de Monsieur Vandervelde. De villa van Mijnheer Vandervelde I Wy raden al de vrienden van Hand aan Hand aan zich voor hunne briefwisseling zulke correspondentiekaarten te ver schaffen. Zij zullen aldus heilzame overwegiogen kunnen maken, vooral als ze ergens op een zolderkamerken in een achterbuurt wonen, over de hooggeroemde gelijkheid in de wereld. van Onze Lieve Vrouw-Hemelvaart deed woensdag haren gewoonlijken ommegang laDgs de versierde en bevlagde straten, te midden van den eerbied eener ingetogene menigte. Verscheidene groepen werden zeer bewonderd. Dank aan de Eerw. Dames van Maria en de Eerw. Broeders der Christelijke Scholen is onze Processie een der luisterrijkste van Vlaanderen. De apostaat Charbonel, de afge vallen priester, de handlanger der libe ralen en socialisten, die te Doornyk den lof zong van deD afgestraften priester Daens, ja, die zelfde Charbonel die door 't Land van Aelst destijds geprezen en verheven werd tot in den derden groenen hemel, komt te Parijs te trouwen.... natuurlijk voor de wet alleen. Zoo ciudigde Luther, zoo eindigde pater Hyacinthe, zoo eindigen al de zoogezegde hervormers van den Godsdienst die door de logiogasten bewonderd en met duim kruid aangemoedigd worden. De kaartjesverkoopers in de staties ziju voortaan gemachtigd, de reizigers, die van onregelmatige kaarten voorzien zyD, of verder willen reizon dan hunne kaart toelaat uit de moeilijkheden te helpen, een werk dat vroeger door den statie overste of onderstatieoverste moest wor den verricht. Men schrijft ons uit die gemeente In 't Land van Aelst van 11., staat er een artikel, gericht aan de Ware Moorselaren De opsteller zal zeker verstrooid of nog beenwaggelend, geweest zijn en willen zeggen hebben aan de witte Moorselaren want zoo veel onDOOzelheid als daarin voorkomt is anders Diet uit te leggeD. De slimmerik of nijdigaard roept heel geestig uit Nog te dom om kiezer en reeds slim genoeg om burgemeester te zijn Ook slim genoeg, de leerjongens om de blauw-groene kliek van 't Gemeen tehuis te borstelen, eh piekfijne man 't Is daar zeker dat de schoen nijpt Andere zeever de zwarten gaan nu weêr de goede banen iu modderpoelen veranderen. Zulke gedachten kunnen zeker toch niet komen dan uit een ver- standigen bol die te viervoet op weg is naar Gheel.... Waarachtig, men moet niet uit een ander werelddeel komen om te weten onder wiens bestuur te Moorsel modderpoelen waren en wie ze in schoone kasseiwegen heeft herschapen. De schrijvelaar zeevert nog dat de zwarte de herbergiers op hunne renten gaan doen leven, ja kermissen en jaar merkten onuoodig achten. Neen, jon gen, de herbergiers en de bieruitzetters zullen de zwarten op hunne renten niet laten leven wat zij doen is hunne feesten die ze inrichten wel doen lukken, zoodat sommigo witte bazen zoowel als de zwar- teD, 's anderdaags zich vergenoegd in de handen wry ven by 't aanschouwen hunner geldschuif. Dat sommige schoone estami- nées, zelfs door vreemde menschen, met verachting van buiten bekeken worden, wiens fout is dat En hoe rijmt men dat te saam met het voorgaande Nu volgt er de herbergen zullen Diet meer gesloten zyn op tijd. Was dat vroeger wel zoo Men hoort nogthans nog al veel klappen van kroeg jes waar alle zondagen regelmatig door spel en andere gevaren de jeugd, tot der ouders groot verdriet, opgehouden en op- geleerd wordt.... In alle geval, wat wij niet meer zullen zien is, van de eene treffelijke herberg te doen sluiten, om dan vervolgens, in eene andere daarnevens, tot in de vroege uur tjes te zitten zuipen. Waar do domheid en onbeschaamdheid van den grooten rrredacteur te ver gaat, is in het slot van zijn artikolije, waar hij durft spreken van land afnemen en dat juist nu, als heel zyne partij in 't geheim samenzweert en dreigend de vuisten op steekt tot eenen hunner mannen, om hem te dwiDgen eenen defdgen mensch uit zijn huis te zetten, alleenlijk omdat hij de stoutheid heeft gehad bij de inhuldiging van den heer Burgemeester zijnen drapeau uit te steken, tot erkenning der wettige overheid. Vrienden, erkent gij in dien opsteller den groenen Farizeer niet die hooveerdig, maar gekleineerd, God schynt te danken dat hij niet is gelyk de overige menscheD, die broodroovers, hairklievers en slechte bestuurders zijn? XXX. Heden 15 Oogst, O. L. Vrouw Hemel vaart begint de Begankenis ter eere van O. L. Vrouw van Vrede. Zondag 19 Oogst, 's namiddags, Pro- eeasie met het Miraculeus Beeld vaD O. L. Vrouw van Vrede, opgeluisterd door Zijne Excellentie Mgr. Granito di Belmonte, titelvoerende Aartsbisschop van Edessa en Pauselijken Nuntius aan het Hof te Brussel en verscheidene Pre laten. Do Processie zal samengesteld zijn uit 60 groepen der parochiën vanTeralpheue, Goyck, Meldert, Hckelgera, en der Abdij en om 2 uren stipt uitgaan. Zijne Ex cellentie de Pauselyke Nuntius, omriDgd van de andere Prelaten, zal voor de kerk gezeten zyn, zoodat hij den ganschen doortocht der Processie zal zien en ook van allen zal kunnen gezien worden. VERBREKINGSHOF. Burgerwacht. Belangrijk arrest. Naar luid der wet van 9 September 1897, moet de ioschryving voor de Bur gerwacht geschieden in de gemeente waar ac eigenlijke woonplaats gelegen is, en in geval van verscheidene verblijfplaatsen, wordt de meestbevolkte gemeente verko zen. Op deze bepaling voortgaande, had de herzieniDgsraad van Hasselt geoordeeld dat een bewoner van Bilsen, welke te Hasselt een bureel bediende, volgens het artikel 11 vernoemd, als te Hasselt ver blijvende moest aanzien worden, en had hem als burgerwacht aldaaringescbreven. Het Verbrekingshof treedt deze ziens wijze niet bij, en heeft beslist dat ergens eene bediening uitoefenen Diet zeggen wil, dat men er zijn verblijf houdt. Priesterlijke benoemingen. Bisdom van Qent. Z. II. de Bisschop heeft superior be noemd van het college yan Dcndermondo, den E. H. De Rycke, oud-professor van het Klein Seminarie en van de Bissshop- pelijke Normaalschool van Sint-Nicolaas, die gedurende cenigen tijd de bediening heeft uitgeoefend van Bestuurder in het pensionaat van Gysegem. Worden gevraagd. 1° Een smid, plaatwerker. 2a 10 goede breisters voor te huis te werken. 3° Een leerjongen voor de boekbinderij. Vragen werk 1° Een magazijnier. 2° Een tabakbewerker. 3° Een mécani- cien-ajusteur voor een fabriek. Hemelvaart, is alhier, in den Heer ont slapen de Eerw. Overste der Carmelie- terssen (Theresianen)Theresia-Joseph van het H. Hert van Maria, in de wereld Me- juffer Maria-Theresia-Eleonara Raman van Erembodegem. De eerzame overle dene heeft den ouderdom van 76 jaren bereikt en waarvan 45 jaren kloosterlijk leven. Z. R. I. V. dienstdoende Apotheker: Zondag 19 Oogst 1900, Mr Callebaut, Botermarkt. o OREEMBOTER. Ma kt van Zaterdag 18 Augusti- o 225 kilogrammen ter markt; prys fr. 3,00 tot 3,10 fr. per kilogr. Alfijd meer dan de helft boter te kort. Botermarkt.Heden zaterdag werden 445 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3550 kilos. AALST. Gootmonden. Deze week heeft men in verschillige straten de gootmonden geruimd doch, hierdoor bracht men het water onder den afsnij- steen eD wasemde, er vooral des avonds, een verpestende stank uit schadelijk aan de openbare gezondheid. Waarom niet, zoo als vroeger jaren, die stinkputten dadelijk met het noodige water voorzien Wij roepen er de aandacht op in van wien behoort. Aalst. Onzecath. Turnclub Steun geeft moed behaalde zondag 11., te Sint Nicolaas, den eersten prijs der wapenen, den derden prys der gezamenlyke oefe ningen en een premie van 't grootste getal leden. Proficiat Aalst. Donderdag 11. rond den middag heeft men uit de Dendervaart, naby het Sas, het lijk opgevischt vaD den genaamden Frans Van Nuffel, genaamd des Pacifiekoud 42 jareD, eenen onver- beterlijkon dronkaard, sedert 7 k 8 jaren, van sijne vrouw gescheiden eu sedert een bijna zwervend leven leidende. AALST. Velo ongeluk. Dyns- dag rond den middag werd op de velo- baan, Gentsche Steenweg, omtrent de hofstede Van Mossevelde, de kleine ReDé D'Haese, oud 9 jaren, omvergereden door den velo-rijder Victor De Somer van Erpe met het noodlottig gevolg dat een der beenen van den kleinen gebroken werd. In de koninklijke St. Mariastraat te Schaarbeek, heeft Dijnsdag eene schrik kelijke naphtc-ontploffing plaats gehad. De echtgenooten Verhelst houden daar herberg en hebben terzelfdertijd eene ververy, onder de gelagkamer. De vader was met zijne twee jongens, 7 en 9 jaar oud, beneden in de ververij, toen zich de ontploffing voordeed, waar van men de oorzaak niet kent. Alhoewel zelf door vlammen omringd, liep hij naar zyne twee brandende kin deren en vluchtte er mede naar de her berg, waar hij 't bewustzijn verloor. De aanwezige verbruikers doofden het vuur by middel van zand en droegen de drie slachtoffers naar eene naburige apo theek, waar zij de eerst noodige zorgen ontvingen vervolgens werden zij naar het gasthuis gevoerd. De toestand der drie slachtoffers is zeer erg. F F M W F F D biedt Hos,eloos aan>aan 1— L_IM I I 1n allen die aangetast zijn van eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelt volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vlaosnt. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. —Vraagt \Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. De aardewerkers, die aan de wer ken van Brussel-zeehaven den arbeid ge staakt hadden, zijn weêr teruggekomen, zoodat reeds Donderdag alles op den ouden voet ging. Brand te Gent. Redding. Donderdag Dacht, rond 1 ure, i3 brand ODtstaan iu een huis, Plottersgracht, be woond door Qustaaf De Rycke, schilder en handelaar in verfwaren. Het vuur ont stond iu den winkel waar een vat petrool lag en in korten tijd was heel het magazyn een groote vuurkolk. De brand liep over tot de bovenverdie- pingen en de bewoners moesten zich red- 1 den door de vensters, bij middel van lad- J ders. De nachtwaker Buysse, onder- scheidde zich bijzonder door het redden i der juffer Do Bast, die met hare moeder i de oeisie verdieping bewoonde. De pompiers, dadelijk ter plaats ge sneld, hebben het vuur na 3/* uurs uitge doofd. Al wat de winkel bevatte is de Erooi der vlammen geworden en alle meu- elen zyn beschadigd. Do schade beloopt 15,000 frauk, door verzekering gedekt. De ladders te kort zijnde om de eerste verdieping te bereikeu, waar het gezin Do Rycke sliep, heeft de raau zijne vrouw bij middel eener koord tot aan de 1® verdie ping laten afzakken op dezelfde wijze werd eene wieg afgelaten met een kindje van 10 maanden. Iatusscbcn bracht men eene grootere ladder aan, langswaar de man nu kon afdalen. Ronse. Eene eeuwelinge. Groote toebereidselen worden hier gemaakt ter eere van mevr. Despretz, geboren Amelie Lemairc, die honderd jaren geworden is. Zij geniet nog eene blakende gezondheid en doet nog alle dagen haar huiswerk. 't Leuvensbier der brouwerij Druwé, is hel beste. Vijf dronken kerels, die te Kortrijk langs de Leie kwamen, ontmoetten een tienjarig jongske, dat naar huis ging, Uit louter baldadigheid bonden zij het kind en wierpen het in de rivier. Eenige jon gelingen, die daar nabij speelden, en het tooneel gezien hadden, baalden het kind uit het water. Zij hadden ook de deugnie ten herkend, zoodat zij weldra aange houden waren. Een hunner werd echter weêr losgelaten. Woensdag morgend is eene gehuwde vrouw, genaamd H..., oud 32 jaar, op de gemeente van St. Kruis bij Brugge, in het terugkeeren van de 5 urenmis door drij wildstroopers aangerand geweest langs eenen boschkant. Do ongelukkige, niettegenstaande een hardnekkigen togen- stand, werd op de schandaligste wijze mishandeld herhaaldo malen bedreig den de laffe schurken haar dood te schie ten met hunne geweeren. Het slachtoffer werd eeno halve uur nadien halfdood teruggevonden door voor bijgangers. Haar toestand boezemt onrust in. Het parket heeft woensdag namiddag een streng onderzoek geopeml. Het slacht offer heeft hare aanranders niet erkend zy heeft min of meer hunnen persoon kunnen beschrijven en volgens de inlich tingen heeft de gendarmerie in gausch den omtrek neerstige opzoekingen ge daan, waarvan de uitslag tot hiertoe onbekend is. Deze zaak baart natuurlijk veel op schudding. Dijnsdag middag, omtrent 2 u. 30, kwam de tram van Arendonck nabij de herberg de Oude Ster, te Oud-Turnhout, aangestoomd, toen daar juist een 2jarig kindje zich op de baan bevond. De moe der die het gevaar zag, denkende dat hot te laat was, slaakte pijnlyke kreten. De machinist, Alfons Van DooreD, stopte onmiddellijk, sprong van de nog stoomende locomotief en kon het wichtje nog in tijds van de baan wegrukken, tot groote blijdschap der moeder. Dezelfde machinist redde verleden jaar met levensgevaar ook een kiad te Oud- Turnhout. Voor die daad van moed en zelfopoffeiing heefc het gouvernement hem eene belooning toegekend, die hem zondag aanstaande door deu burgemees ter van ArendoDck, ten gemeentehuize, zal overhandigd worden. Moord te Bergh, De wagenmaker X, die reeds dikwijls zijne vrouw met den dood bedreigde, heeft haar Maandag met een geweer doodgeschoten, op het oogen- blik dat zij thuis kwam, na eene afwezig heid van eenige dagen, gedurende welke zy de mishandelingen van haren man ontvlucht was. De moordenaar is aangehouden. De echtgenooten X waren 27 jaren getrouwd. Zij hebben van de 11 kinderen nog 10 in 't leveD. Drie dochters zijn kloosternonnen drie anderen dienen te Brussel en de drie joDgste dochters zijn Dog thuis met een broêrke, het eenige zoontje dat dit buisgezin heeft. X is 50, zijDe vrouw 45 jaar oud. Drinkt 't alombekende Leuveosbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Wij hebben in geen enkel Belgisch blad het verhaal gelezen van een feit, dat volgender wijze door het Alg. Handels blad van Amsterdam, verhaald wordt Eenige dagen geleden bevond zich in deu nachttrein van Parys naar Brussel eene dame, de vrouw van eenen raads heer by het Verbrekingshof, met hare jonge kinderen. Allen waren ingeslapen. Ten 1 uur 's nachts ontwaakte de moeder door een hevigen slag, waarmeê het portel dicht sloeg. Met schrik bemerkte zij dat haar oudste zoontje, een jongen van 11 jaar, verdwenen was, blijkbaar uit het rijtuig gevalleo. Zij trok terstond aan de noodrem, ook aan die in het zyportaal, en evenzoo de den de reizigers ia de andere afdeeling, die door haar hulpgeschreeuw waren ont waakt. Maar de trein reed door en hield eerst 20 kilometers verder stil. Daar stapte de beangste moeder uit, om pogin gen te doen, den knaap op te sporen. Gelukkig kwam kort daarna een bericht dat deze gered was. Hij was door den val eerst verdoofd doch kwam weldra by, verbond zijn boofd. dat bloedde, met een zakdoek en liep langs de spoorbaan naar een wacLtershuisje, dat op eon kwartier afstand gelegen is. en van waar de wach ter terstond naar de nabijgelegen statie seinde. Met eeD goederentrein vertrok de moeder daarhceD, hoogst gelukkig baar kind nog in leven te vinden. De knaap die niet ernstig gewond is, weet niet boe hij uit het rijtuig is gevallen. De kruk van het portel stond op gesloten toen men uit Parijs vertrok. Do werkstaking der glasbewerkers te Charleroi breidt zich uit tot over de Fransche grens. Reeds zes fabrieken, tel lende te samen verscheidene (luizende arbeiders, liggen stil. Te Adiche alleen zijn 2000 werkeloozen. Drama te Charleroi. Een werk man der broodfabriek, die gedurig zijne jonge vrouw mishandelde, zag zich op den duur door haar verlaten. Herhaalde malen poogde hij haar over te halen, naar het echtelijk dak terug te lokken, doch zij weigerde voortdurend, zoodat hij in woede ontstak en haar ging opzoeken in de woning van haren oom, waar zij zich schuil hield. Met eenen revolver gewapend, kwam hij de keuken binnen en loste op haar drie schoten. Een trof haar in de keel en doodde haar op deu slag. Daarop sloofde moordenaar zich in den kelder op en schoot zich daar door den kop. Men vond nog slechts zijn lijk. Misdaad te Jolimont. Eene ge trouwde vrouw, die bij weten van haren man betrekkingen had met zekeren Leo pold F., kreeg van dezen meer slagen dan eten, zoodat zij de betrekkingen afbrak en naar haren man terugkeerde. F. kwam, dronken zijnde, haar opzoe ken en wilde zelfs de straatdeur open breken. De vrouw opende het venster en wierp hem een steen op het hoofd. Terwijl hij bewusteloos voor de deur lag wilde zij hem doen henen gaan. Toen hij, tot zich zei ven komende, weigerde, bracht zij hem met eene bijl verscheidene slagen op het hoofd toe, zoodat zijt toe stand erbarmelijk is. Mildheid van den shah.—De faam, die Mozzaffer-ed-Din vooraf gaat, is niet onverdiend. Elke dag brengt ons een feit aan, om dit te bevestigen. Zondag ontmoette hij aan het strand de kinderen van een weezenkostschool. De bestuurder deed de jongens stil staan, zich op eene ry scharen en den shah eerbiedig groeten. Deze naderde den bestuurder, vroeg inlichtingen over het gesticht en do Per zische gezant, die aanwezig was, trok de aandacht van den shah, op de belangstel ling, die dergelijk gesticht verdiende. En Mouzaffer deed onmiddelijk aan den bestuurder eene banknoot van 1000 fr. overhandigen. Vijftien jaar geslapen. Eeno ver jaring, van welke men te vergeefs een tweede voorbeeld zou zoeken, is die van de slaapster van Tenelles, die reeds se dert lang besproken werd, en het 16* jaar van haren lethargischen toestand is inge treden. Toen zij, tengevolgen eener gemoeds beweging plotseling insliep, was zy 19 jaar oud. Zij is uiterst mager en vreese- lijk bleek. Toch telt haar pols meer dan 80 slagen. Zy ligt te bed met samenge vouwen handeD. Licht men haren arm op, dan blijft deze in die houdiDg staan. Zij is volstrekt ongevoelig over hare ge- heele lichaamsoppervlakte. Met moeite wordt zij door middel van eenige voe dende lavementen in 't leven gehouden. Het bezoek van den Shah. Na het vertrek van den Shah van Perzië uit Parijs zijn drie ambtenaren in het hotel aan de Avenue du Bois de Boulogne ach tergebleven om verschillende inkoopen van den vorst te betalen.Moezaffer-ed-Din heeft te Parys alleen, voor niet minder dan twee millioen fr. gekocht. Eigenaardige zaak. Een handelaar uit Berlijn is er leelijk ingeloopen. Hij had te Hildesheim een «uitverkoop» aauhekondigd, die op Zaterdag avond zou afioopen eu voor zijn venster de aanzeg ging geplakt, dat hij 1000 mark zou beta- leu aan wie kon bewijzen dat hy na dien avond nog één stuk had verkocht. Eene vrouw ter plaatse besloot de kans te wagen, kwam maandag morgend in den wiokel en kocht er inderdaad een tascbje. Zij had voor de aanwezigheid van eemge personen gezorgd, en nauwelijks had zy het gekochte betaald of ze verlangde de uitgeloofde 1000 mark. De koopman zocht allerlei uitvluchten en betaalde dit bedrag niet, waarop de vrouw naar de politie giDg. Deze verwees haar naar den rechter, die nu over de vordering zal te beslissen hebben. Maar tevens kwam zy den koopman aanzeggen dat hij wegens het begin van eene nieuwe week van uitverkoop nog 40 mark belasting had te betalen en bovendien kreeg bij eene dagveerdiog wegens over treding der wet op bedrijfbelasting. Daar voor is hem nu eene boete van 80 mark opgelegd en het is zeer wel mogelyk dat de burgerlijke rechter hem zal veroor- deelen de 1000 mark uit te betalen. Een Engelschman op reis. De vorige week is te Straatsburg een En gelschman gevangen genomen die een spoorwegbeambte had mishandeld. Toen deze het plaatsgeld wegens hot gebruiken van ecu gewone trein kwam invorderen en het was een Duitschen trein op Duitsch gebied weigerde Zwitsersch geld aan te nemen gaf de Engelschman hem een oorveeg. Uit de naasté statie werd naar Straatsburg geseind en aldaar de heethoofd door de politie in hechtenis genomen. De dames, die hem vergezel den, zagen zich meê genoodzaakt al daar uit te stappen, daar zij niet alleen verder wilden reizen*

De Denderbode | 1900 | | pagina 2