Donderdag 2o Augusti 1900 t> centiemen per nummer. 34sl<i Jaar 3496 Uil m II SCHOBT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Rond Z A. S. D E Een R. K. priester over de Boeren. Kunstmatige ledematen. DEDlNDËRBÖDË Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Culque su um. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 22 Augusti 1900. Goede zaken moeten dikwijls her- haald worden, schrijft onze Zwitser. Laat ons gedurig, gedurig de redens aanhalen die voor 't zuiver algemeen stemrecht strijden. Welnu, het A. S. is geroepen om de Broederlijkheid te brengen, naar welke iedereen vereucht. Z kg^^ykheid teweeggebracht door Frankrijk, land van Z. A. S., dreef de prinsen van koninklijke bloede uit en voert een stille oorlog tegen den catho- lieken Godsdienst. Duitschland, land van Z. A. S. hoeft den kulturkampf, 't is te zeggen, een ha telijke kerkvervolging zien woeden I Die oorlog duurde verscheidene jaren. Bisschoppen en Priesters wierden in 't gevang gesleurd, anderen gebroodroofd; de kloosterorden wierden uit het land ge dreven thans nog hebben de Duitsche Jezuïten het recht niet in hun vaderland te wonen. Kent gij, M. Daens, de geschiedenis van Duitschland niet van 1870 tot 1880 Gij wilt nochtans iedereen de les spellen en als men zoo kras onwetend is zou meer ootmoed beter passen. Als gij van den kulturkampf iets gehoord of gelezen hebt dan hebt gij uwe lezers deerlijk bedrogen en hun een fameuze koppel ezelsooren aangenaaid. Onwetendheid kunnen wij moeilijk aan nemen, waarom zoo met opzet gelogen Gy weet immers wel dat A. S. en de ge droomde broederlijkheid twee verschillige zaken zijn en de eerste zonder invloed is op de tweede. Zwitserland, land van Z. A. S. het ge droomde Eden van Omen Pie Zwitser land heeft ook de kerkvervolging gekend en heeft bloedige tooneelen moeten aan schouwen. Het giug er zoo ver dat onze geuzen, die zoo sterk schreeuwen over hunne liefde voor vrijheid en verdraag zaamheid, uitriepen - Duitschland en Zwitserland geven ons een goed voor beeld wij moeten het navolgen. Wij vragen het u, M. Daens, indien A. S. broederlijkheid brengen moet waar om hoeft A. S. ze niet tot stand gebracht in die landen of dat land te minste dat gij zoozeer verheft en ophemelt Zeg, waarom Neen, A. S. heeft met broederlijkheid niets te maken. A. S. brengt geen broe derlijkheid maar wat broederlykheid E M A R L I T T. (NA VERTELD Toen stonden wij een oogonblik voor het moeilijk vraagstuk der verantwoordelijkheid, ging zij met aandoening in hare stem voort. Wij hadden Otto's terugkomst vooreerst voor «ïjne ouders geheim moeten honden, maar toen het eterven dreigde te worden zij hield in bij de herinnering van het vreeselijke vraagpunt, waarvoor zy gestaan had en bij de plotselinge stilte hoorde men in de verte het rollen van den donder en dikke regen droppels sloegen tegen de ruiten. Het onweer komt op en de bosohwach- ter is op weg naar de apotheek te Tillrode, wgde zij bezorgd. En op de hoeve verkeeren twee onde menschen in angst om eene jonge dame, die in het bosch bloemen zoekt, Bprak M. Mar kus. Zy zag hem onverveerd aan en haalde met oen bitter glimlachjo de schouders op. brengt is de bloei van het christen geloof en godsdienstige gevoelens En wat doet gij Gy zyt de bondgenoot van hen die den Godsdienst den oorlog hebben verklaard en dus de broederlijkheid onder het volk onmogelijk maken. Wij hebben hier in België ook het al gemeen stemrecht met zekere beperkin gen. De dagbladen van gisteren brengen ons een schoon staalken van roode broeder lijkheid. Wij geven er u de beschrijving van gemaakt door deze die gy zoo dikwijls op 't herte hebt gedrukt als uwen besten vriend en trouwen bondgenoot. Wij lezen in Dendergalm 5d,n Augusti 2a# bladz. 3de kol. De socio's te Charleroi. In den gemeenteraad van Charleroi zitten ver scheidene socialisten. Deze week bij de bespreking van een der punten aan het orde van den dag waren de roodhaau- tjes niet 't akkoord. - Als gemeen straatvolk begonnen ze elkander te verwijten en het tieren en schelden werd tot op de straat gehoord. - Maar dat was niet genoeg, op zeker oogenblik gingen zy aan 't vechten, sloegen, sleurden en stampten als echte wildemans. Do socialist van Batselaer werd erg toegetakeld, zijne kleeren waren ge- scheurd eu zijn gezicht versierd met builen en blauwe plekken. Met het Z. A. S. zouden misschien de zelfde raanDen gekozen zijn. Zeg eens, M. Daens, wat alsdan zulke walgende toonee len zou verhinderen Zeg terzelfdertijd waarom ze in de Fransche Kamer bijna dagelijksch voorkomen bij zoo verre dat ze bijna niet meer opgemerkt worden. Wij besluiten dus dat er hoegenaamd geen betrekking is tusschen de broeder lijkheid en het Z. A.S. endatdewaar- heidminnende Daens zijne lezers met op zet om den tuin heeft goleid en eens te meer deerlyk bedrogen. Droeve man De politieke baat slaagt vele liberalen met blindheid. De Etoile Beige gaf er twee dagen geleden een nieuw be wijs van. Bedoeld blauw orgaan deelde eene lijst meê van belooningen door verscheidene landen behaald in de Parijssche Tentoon stelling voor het lager onderwys. Wat hindert het, dat de lnie dames handen, die haar geschilderde bloemtuilen aan een ieder opdringen, eens door eene goede regenbui worden afgespoeld vroeg *y ter loops. De heer van het Hertenveld beet zich op de lippen en keek naar buiten. Zoo denk ik er ook over, antwoordde hy na een oogenblik zwijgens, terwijl hy zich bedaard omkeerde maar ik zie niet in, hoe uwe woorden betrekking kunnen hebben op de handen, door de zon verbrand hij wees naar de hare, die nog altijd den deurknop vasthielden. - Ja, schoon zijn ze niet, zegde zy spot achtig en bewoog spelend de vingers van hare rechterhand voor hare oogen. Oom ziet er se dert Tan middag ook streng op, dat ik my niet meer zonder haddschoenen aan myn ond en trouw bosch vertoon. Hij staat op het uiterlijke, de onde heer op zijnen naam. Zy liet een bitteren lach hooren. Hy weet, noch bedenkt, hoe treurig het met dien naam staat. De familie Franz heeft onder hare leden een verongelnkte en eene gouvernante. En, wat ik veel erger vind, een wraak gierig, onverzoenlijk element in haar bloed, voltooide hij met eene nitbersting van lastig heid. Hy tastte naar zynen hoed, dien hy op de naastbijstaande tafel gelegd had. België kwam op die lijst niet-voor en dus bestatigdo de Etoile met vreugde dat België, waar de moordenaars van 't open baar onderwijs heerschen, geene beloo ning had behaald. Arme blinden toch I Het bestuur van 't Belgische lager on derwijs heeft den grootsten prijs, do hoogste onderscheiding bekomen. En die hoogste beloouing bekwam ons lager onderwijs ondanks ons land in de jury niet was vertegenwoordigd wat des te vleiender is. Nu dat zal Diet beletten dat de liberale blauwe en roode papieren tot ouzeu arm- tierigen Dendergalm toe, op alle toonen zullen uitbazuinen dat onze catholipko Bestuurders vau hoog tot laag de moorde naars zijn van 't openbaar onderwijs in ons land. Maar laat zo maar begaan, voor alle ernstige lieden is het eene overheerlijke wraak voor die zoogezegde moordenaars Nu, ook aan de Eerw. Broeders der christelijke scholen, zoo zeer door de liberalen belogen, belasterd, on recht veerdiglijk beschuldigd, is de uit stekende eer te beurt gevallen van met een groeten prys bekroond te worden. Ja, die vereering is een kaakslag voor do liberale schrijvelaars die hen gedurig de beleedigiog van onwetende broederkens of ignorantijnen naar 't hoofd slingeren I... Veel slechts heb ik vau de Boeren ge hoord eu gelezen, aldus schryft een missionnaris in Zuid-Afrika, de eerw. Pater Haire. Dikwijls heb ik moeten aan- hooren, dat de Boeren onbeschaafd, fana- tiok en onverdraaglijk zijn, en daarom wil ik eens zeggen, hoe ik de Boeren heb gevonden en hoe ik over hen denk. Lange jaren heb ik in de missies van Zuid-Afrika doorgebracht, dagelijks beu ik in aanraking gekomen met de Boeren, want op mijne reizen in die groote distric ten, waar de catholieken weinig talryk zijn, heb ik dikwijls de gastvrijheid der Boeren moeten inroepeQ en nooit hebben zij mij die geweigerd. Nooit heeft een Boer van mij iets willen aannemen als betaling voor die gastvrijheid. Ik, zoowel als mijnen bediende, zijn steeds door hen met de grootste vriendelijkheid behan deld en omringd met de teerderste zorgen. Als ik een kamer noodig had om er de H. Mis op te dragen, werd die mij steeds afgestaan. Nog Dimmer ben ik in een Boerengezin aan tafel gegaan, of zy Gy wilt in dit weer toch niet weggaan vroeg zy bedremmeld. Hé, waarom niet Het kan den rijke, waarvan wij in den bijbel lezen, niet schaden, dat hem de regen op den hoed valt. De lucht hier in huis doet myn bloed gisten. Ik wil duizend maal liever den strijd met storm en onweer aanvoerden, dan hier de kleingeestig heid en verbittering het hoofd bieden. En zijt gij vergeten dat ik eenig en alleen hier geko men ben, om myn meisje, pardon, mijne lieve geneeskundige, wüde ik zeggen te zoeken Welnu hier is zy niet, de dappere, grootmoedige, edele, die het niet verdragen kon, mij smart veroorzaakt te hebben en, zich verloochenende, tot mij gekomen is. Zij heeft slechts haren plioht gedaan, viel zy hem met bevende lippen kortaf en uit dagend, en daarbij blozend in de rede. Gy hebt gelijk, het meisje met haren doek om het hoofd en haar werkpak aan vindt gij hier niet, gij zult haar ook nergens meer vinden. Heeft zij u niet gezegd, dat zij met één hart en éöne ziel was Moet zij dan niet verontweer- digd zyn gelyk ik, niet met my beseffen, dat een meisje, die gevoel van eigenweerde heeft, het niet verkroppen kan, dat zy naar man nenharten zou hengelen Ik weet bet best, hoe zy aan den voet van den trap, die tot n geleidt, met zichzelve gestreden heeft. Maar, desniettemin is zij naar boven ge komen en heeft gehandeld, zooals de ware vroegen mij, die spyzen te zegenen. In elke Boerenhoeve leest men na het eten een hoofdstuk uit den Bijbel voor, men zingt en bidt, en dat niet alleen zondags, maar eiken dag. De vreemdelingen of de gasten, die zich in de hoeve bevinden, rijn tegenwoordig by deze godsdienst oefeningen. Zoo de vader des huizes echter slechts eenigszins bevreesd is, de overtuiging van zyn gast te kwetsen, vraagt hij hem be leefd, of hy niet vóór het gebed naar zijn kamer wil worden gebracht, den Bijbel voor te lezen of het gebed te verrichten, wat ik natuurlyk steeds geerne deed. Alle zondagen gaan de Boeren naar de kerk, maar als de afstand te groot is, vereenigen zich eenige gezinnen in een hoeve waar gemeenschappelijke gebeden worden verricht. Hoever de afstand ook moge zyn, ten minste twee- of tweemaal )er jaar behoort elk gezin zich naar de cerk te begeven. Zulk eene reis duurt soms verscheidene dagen, en de Boeren breDgen soms eene gebeele week op hun agen en onder de tent door. De Boeren zijn protestant en ik ben een catholiek priester, maar ik zeg van de Boeren wat ik van hen denk. Ten slotte zou ik slechts één ding wenschen, namely k aan alle belasteraars der Boeren een klein gedeelte van de groote hoedanigheden van dit heldhaftig volk te kunnen meêdeelen. Een gevolg der talryke werkstakingen welke do socialisten in Frankrijk aanleg gen, wordt door het Fransch gouverne ment, waar nochtans twee socialisten in zetelen, gemeld. Uit hoofde van het stil liggen van menigvuldige fabrieken en werkwinkels, heeft dit land sedert vijf maanden uit den vreemde voor 73 miljoen koopwaren moeten doen komen die an ders in Frankrijk zouden gekocht zyn en waar de werklieden een derde, dat is on geveer 25 miljoen, aan daghuren zouden aan verdiend hebben. Dat is 25 miljoen verloren voor de onnoozele werklieden. Maar wat geeft dat De socialistische kopstukken zullen er geene flesch min om kraken. Een New-Yorksch blad verhaald eene vermakelijke geschiedenis met betrekking tot colonel Parker, een der Amorikaan- sche helden, uit den Spaansch Ameri- kaanschen oorlog. Terwijl hy ongeschonden, uit één stuk, teo stryde was getogen, kwam de colonel kort geleden in zyne woonplaats te Mas- sashusets terug, beroofd vau eenen arm en een been. Maar ieder spoor van afzet ting was reeds verdwenen. Aan den arm- stomp is een kunstarm, die afgelegd en gebogen kan worden, terwijl een bewon- dereaswoerdig goed nagemaakt been, dat loopt als een echt been, het andere ver loren lid vervangt. De colonel nam dezer dagen, toen hy door New-York reisde, zynen intrek in een groot hotel in Broadway. Zijn kamer dienaar was daar, een kleine neger van een jaar of veertien, 's Avonds, op het oogenblik, dat hy zich te bed zou bege ven, belde de colonel zijnen negerjongen. Schroef mynen rechterarm los, gebood hy hem. Stom van verbazing naderde de neger en greep den kunstpols van den colonel. Kom, vooruit, draai naar links, ezel, en schroef los I Toen deze operatie was afgeloopen, ging de held zitten en bevool ernstig Schroef myn linkerbeen los 1 De negerjongen zweette groote drop pels van angst tegenover dien reiziger- iu-stukken, wiens ledematen afgenomen konden worden. Was dat witte of zwarte kunst Schoon zoo I Zet het been tegen dien stoel, zegde vervolgens de colonel, die zonder een spier van zyn gelaat te ver trekken er bijvoegde En schroef nu mijn hoofd los, maar.... voorzichtig, hoor 1 De arme negerjongen werd wit van schrik. Hij zag met staroogen de kamer rond, deed drie stappen achteruit, opende de deur en ging, nadat hy een laatsten blik vol angst op den wonderman gewor pen had, op den loop. vrouw behoort te handelen, met het meêly- dende hart, en niet met het eigenbaatznehtige verstand dat zegt Tand om tand Aan dit hart te twijfelen, ware eene zonde, die ik my niet zon kunnen vergeven en daarom zeg ik al verloochent gy ook binnen deze vier voor mij de liefderijke, onbaatzuchtige zij zal weêr komen, omdat haar plicht als barmhartige samaritaanscha haar nog één maal tot mij brengen moet hy wees op zyne verbonden hand. Gy zult n herinneren, dat ik my heb aangeboden. En gy weet dat ik deze hulp onvoor waardelijk afwees... Ik zal wachten, geduldig wachten, tot myne lieve geneeskundige zich haar patiënt herinnert... En nu zal ik in Gods naam gaan, wie weet of ik daar buiten, het bosch, niet eerder haar spoor vind. Gy kunt nu onmogelyk het huis verlaten. Ba, wegenB het onweer Zie eens naar buiten. Op het oogenblik valt er geen drop- ~}1 meer. Het geraas van den kletterenden regen had inderdaad eensklaps opgehouden, maar het was eene poos zooals een wandelaar zich gunt die uit eene diepe, langzame ademhaling nieuwe kracht put. Het werd op eens zoo donker in de kamer, alsof de nacht inviel, het zwarte wolksgevaarte daalde zoo laag, alBof het dak van het huis en de kruinen der boomen wilde platdrukken. Landbouwonderwijs. By mi nisterieel besluit van 12 Augusti 1900, wordt voor drie maauden, eeue tijdelijke school van melkbereiding, voor meisjes geopend te Lootenhulle (Oost-Vlaande- ren). Het bijwonen der leergangen is koste loos. De leerlingen moeten ten minste 15 jaar oud zijn, een goed lager onderwijs gevolgd hebbeu en de noodige lichaams kracht bezitten om de werken in de school tc kunnen verrichten. De opening der school zal plaats hob- ben in den loop der maand Augusti 1900. De vragen tot inschrijving moeten ge stuurd worden aau M. Decaluwe, land bouwkundige van den Staat, te Gent. De heer van het Hertenveld boog even met een sprekenden blik op de hand aan den deurknop, maar ze liet dien niet los. Ga niet sprak de jonge dame. Dat klonk even zacht en hartelijk als gisteren de aansporing Wees niet boos 1 Zyne oogen Btraalden. Ik blijf indien gjj het beveelt, hervatte hy niettemin koel en afgemeten. Ik begryp, dat gij zoo alleen hier, bang zyt voor het on weer. Zoo hang ben ik niet, antwoordde ay geraakt. Ik heb van kindsbeen af het onwsêr eer bemind dau gevreesd. Dan is my uw wensch een raadsel. Had de liefdezuster dien uitgesproken, dan wistik dat het uit bezorgdheid om mij geschiedde, gelyk zij gisteren ook om mijnentwille tot my gekomen is. Gy vergist n. Zy heeft u uitdrukkelijk verklaard, dat zy den ongehoorden stap nit gewetenswroeging, met het oog op de verval ling van den plicht der algemoene menschen- liefde gedaan heeft, zegde zij bjjna driftig en hief met een onbeschrijflijk fier uitdagend ge baar het hoofd op. O, is dat zoo ernstig gemeend En gy hebt inderdaad het hart, my omdat ik lichtzinnig en oppervlakkig geoordeeld helt over een beroep en degenen, die het vervullen mijne zoete begoochelingen te ontrooven (Wordt voortgent).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1