Van tak op tak. Wat malheur4Q9 Knoop aaneen H.H. onze Belgische Bisschoppen Be afgestrafte priester Daens Landbouwonderwijs. Het Weesmeisje, Uit Teralphene. Rechterlijk kronijk. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande Nieuws. Aalst-Mijlbeek.-Kermis. Duitschland. ZWITSERLAND. Alles is in regel, mag men uit ecu artikel van M. Daeos besluiten, zelfs daar waar kerk vervolgingen heerschen, op een voor waarde dat A. S. er bestaat. Dat is bet geval met Zwitserland. En nochtans in dit bergachtig schoon Undeken hebben de catholiekc-n, droeve dagen beleefd, vele tranen gestort, waDt hunne Bisschoppen wierden gebroodroofd, in't gevang geworpen of verbanneu, de priesters vervolgd. Zwitserland had noch tans Z. AS. Indien A. S. de oorzaak is waaruit voor dat land geluk en zegen volgt, waar om is er dan eene hevige, hatelijke kerk vervolging geweest terwijl A. S. er be stond M. Darns zegt misschien het waren maar catbolieken, bewaarders, Bisschop- Jen en Priesters «lie vervolgd werden, en ie... laat er ons van zwijgen, zij tellen niet meé. Waren het liberalen, die goede christenen, waren het socialisten, oh dat ware wat anders wy, groenen, zouden schreeuwen, schreeuwen dat hooren zien vergaan en dan zouden wy Zwitser land voorstellen als het slechtste, hate lijkste landeken van de wereld. Nu zeggen wy elk is er tevreden, zelfs de vervolgde Bisschoppen en Priesters moeten het zyn I Daens wil het. Wat de onderwijzers betreft, die 700 fr. als minimum van jaarwedde vragen, dat ze zwijgen roept Onze Pie, of de groenen zullen bun het schreeuwen of ontevreden- ayn afleeren. Zij willen nu eens per force dat in Zwitserland elk tevreden zij 1 1 TXTji lezen in - La Tristcsse contempo- «J mine bladz. 149, door Fierens- Öevaert het volgende dat wy aan den armtierige opdragen zoo fiier op zyne rationalistische zedeleer. Zoon van een goddeloos geslacht, ben ik opgebracht in de vrijdenkerijOp - zekeren namiddag door de Kerk Saint- Germain l'Auxerrois gaande, hoorde ik een gerucht van stemmen in een der lage zyden. Een priester met zeer ecn- voudige woorden gaf er les aan de eerste communikanten in de kapel vereenigd. - Zijne zware stem klonk zacht onder de - gewelfbogen. De kinderen luisterden naar hem met eene godvruchtige aan- dacht. Een groot mysterie van goedheid - en eeuwigheid zweefde over de dingen. - Eensklaps stemden die kinderstemmen en kantiek aan die in het hooge gewelf klonk als oen hemelsch muziek. Eene groote onrust maakte zich van mij raeetser myc hert wierd overstroomd door een gevoel van kinderlijk geluk en - tranen vielen op mijne wangen. Ik begreep dien dag hoezeer de zedeleer van - de Kerk verheven is boven die van den Staat en waarom zij alleen dichtkunst en schoonheid in ons leven kan zaaien Dat komt van een vrydenker. Kunnen wy beter den armtierige weérleggen die de verhevene christene zedeleer ..beknibbelt omdat zy zegt dat er een eeuwige loon voor de goeden en een eeuwige straf voor de kwaden is Hij kan het met den hemel maar niet klaar spinnen omdat het juist dit vervaar lijk gedacht van eeuwigheid is dat den mensch op het pad van het goede houdt en hun het kwaad de geuzerij en 't socia lism doet vluchten. Verdraagzaamheid der socialis ten. Te Duinkerke had, met O.-L.- Vrouw Hemelvaart, de jaarlysche pro cessie plaats met het zoo vereerd beeld van O.-L.-Vrouw-ter-Duinen. Toen de godsdienstige stoet op de Plaee de la PelUe-Chapelle kwam, begonnen drie kerels die boven op eenen tram za ten, do Internationale, bet gekend socia listisch lied, to huilen. De verontweerdigde menigte wilde de schuimers van den tram halen en ben eene verJiende ranseliag geven doch dank aan de tusschenkomst der politie, ont snapten die kerels aan de volkswoede. De tram werd tot aan do statie door eeno woedende menigte gevolgd, en daar nogmaals moesten de drie socialisten door de politie beschermd worden. Door do agenten verzocht hunne namen op te geven, verklaarden zy te beeten Siienne, gemeenteraadslid te Roubaix cn BetteDs, gemeenteraadslid te Croix. De derde weigerde zijnen naam op te geven, doch zei gemeenteraadslid te Calais te zyn. WÜ "or^eD gebroodroofd, verdrukt «I op alle wyze in onze zaken ver volgd, alles wordt ons ontnomen, dit zijn de jammerklachten die wekelijks door onze Pie worden geuit... Maar hoe rymt men dit te saam In 'tLand van Aelst van Zondag 11. leest men Het Land van Aalst wordt meest van al gelezen elk weet dat, d'Annoncen in 't Land zyn dubbel weerd vau in veel ander gazetten. Wij trekken op - 't grootste getal N" en elkNr wordt - door vele persouen gelezen... Men mag tellen dat er weinig Aalstenaars zijn, uit alle partyen die 't Land niet lezen.. Beiicht aan die vruchtbare aunoncen willen plaatsen. Onze Pie trekt zijn Land op 't grootste getal nummers, 't Land is dus 't voor naamste blad, de gazet die 't meest geabonneerden telt, waai van men 't groot ste getal nummers verkoopt eu hij wordt gebroodroofd en vervolgd.... rijmt dat te saüm I 't Land wordt door veel personen gele zen dus als er iemand in beteedigd of ge lasterd wordt ia het gestichte kwaad oneindig groot.... 't Is aangeteekeud ge worden. De groene slokduivcl is dus niet te ver zadigen 1 't Wonder melkkoeite van Mijl- fiB beek is nu op den loop gegaan. De groene melkers molken zoo geweldig dat 't beestje vreesde van droog te valleD. Wat malheur I die heerlijke zoetepap bracht toch zooveel vertroosting bij Wat volgt is getrok- ken letterlijk a. u. b. uit 't Land van 5 Augusti 11. u Anarchlsterlj Komt meerendeels door ongeloof. Alles eindigt hier, geen straf te vreezengeen loon te verwachten. Prent zulke dolingen in d'herten en na eenige jaren, welke samenleving zult gij hebben (Land 1* bladzijde). Dat is het hooge iudeaal van den poveren Dender galm. Pie gaat op ziju kneukels krijgen. Op do 8* bladz. van dit zelfde nummer lezeu wij .- d'oorzaken van anarebismus weg- nemen d'onrechtveerdigheden in de - samenleving, de verJrukkiag, de volks- - armoede. b Ik ben overtuigd indien 't voor de - werklieden beter ging in de wereld, er - weinig of geen anarebisterij zou zijn. Inderdaad. Wat zijn anarchisten Menschen die tot woeste daden over- gaan door eene onredelijk dweepzuch- b tigbeid over den toestand der samen- b leving. Knoop dat nu aaneen. Van den eenen kant is het ongeloof ob op de 3* bladz. is het de onrechtveerdigheid, de verdruk king, de volksarmoede. Was de Voorzitter der Fransche Repu bliek' M. Sadi-Carnot, dan zulke hevige potentaat? Was de Keizerin van Oosten rijk dan zulke hatelijke dwingeland En de Fransche Volkskamer En het hotel - Terminus a en het théater te Barce- lone? Uwe overtuiging is dus valsch, heilige man. Daarbij gy hebt reeds ook gezegd dat er anarchisten zijn omdat wij Z. A. S. niet hebben. Weet gy dus wat ge raast De eerste reden is goed. Ongeloof voert tot anarebisterij. Maar waarom loopt gy dan te zamen met mannen die gezworen hebben niet te rusten vooraleer alle ge loof uit de wereld zy verbannen Waarom zyt en blijft gij do gezel van geus en socios tegen de catbolieken die de dam zyn tegen de geschandvlekte woeste daden Tienjaarlijksche volkstelling. Op verzoek van M. den minister van bin- nenlandsche zaken heeft de algemeene commissie van statistiek een voorontwerp ontwerp van koninklijk besluit gereed gemaakt, regelende de voorwaarden, on der welke die volbsoptelling moet gebeu ren. Een ander besluit zal worden afgekon digd, waardoor de vergoeding bepaald wordt, toe te kennen aan de ambtenaars, door de gemeenten met dit werk gelast. Pe agenten-optellers zullen, alles be rekend, eene vergoeding trekken vau 7 tot 8 centiemen per inwouer dit is 2 of 3 centiemen meer dan by do vroegere op telling. hebben meer dan eens de christene democraten, alias de Daenspaity, open- baarlyk afgekeurd en veroordeeld. Waarom is de Daeniparty veroordeeld. Omdat, zegt Z. H. Mgr. Stillemans, Bisschop vau Gent, zij de verdeeldheid onder de catbolieken bewerkt, omdat hare leiders den overmoed zoo verre dry ven van de inzichten van Z. H. den Paus eu H. H. de Bisschoppen verkeerdelijk uit te leggen. En Z. H. de Bisschop roept tot de ge- loovige Wacht u van die Daonsparlij, van hare leiders want zy hebben niets gemeens met de ware ebristene democratie. Laat u dan niet misleiden I In zyne nota van 13 October 1899, zegt Z. H. Mgr. Stillemaus dat priester Daens de hoofdleider der groene kliek, voort gaat met misbruik te maken van het priesterkleed om eenvoudigen aan te lok ken en ze te misleiden in wegen welke hij stellig weet door H.H. de Bisschoppen en Z. H. den Paus afgekeurd te zyn, als leidende tot verdeeldheid onder de goe den, tot afgunst eu haat onder de klas sen. en om die reden is aan priester Daens het dragen van het priester kleed verboden. Ehwel, geachte lezers, wio kan hetge- looven Volgens Pie Daens, is Z. H. Mgr. Stillemaus hierom door Z. H. den Paus afgekeurd geworden. In - De Werkman van gister vrijdag 24 Oogst 1900, schryft Onze Pie De christene democraten zijn in richting.... Paus Leo XIII heeft het gezegd, b Dus Z. H. de Paus zou H.H. H.H. onze Bisschoppen (Z. H. Mgr. de Bisschop van Brugge veroordeelde ook de groene democratie), dus afkeuren in hunne han delwijze tegenover de Daenskliek. Wij schiyven deze regelen om eens te meer te üewyzen dat wat de organen van Cbipka vooruitzetten eene aaneenschake ling is van onbeschaamde volksfopperij die voor niets achteruitdeinst en het zelfs tot dusverre dry ven durft van te houden staau dat Z. H. Leo XIII, in zijne ency cliek - Berum Novarum -, uitdrukkelijk 'J zuiver algemeen stemrecht vraagt. Maar wat is 't van een wraakgierige verdwaalde mag men alles verwachten en zoo lezen wij in Den Werkman dat zij zelfs die 's zondags geen mis hooren toch christene of catbolieken zjjn 't Verwondert ons niet; 'tis de herha ling van De liberalen, de geuzen, de godverloochenaar8 zyn goede christene menschen, En Z. H. Leo XIII zou de richting goed keuren van hen die met de geuzen er godverloochenaars aanspanuen die ze op hemelen Neen 't is eenvoudig Z. H. Leo XIII lasteren Socialistisch bestuur wil zeggen - modelbestuur Ten bewijze wat te SeraiDg gebeurt, onder de hooge bekwaam heid van citoyen Napoleon Smeets, volks vertegenwoordiger, wiens 4000 fr. regel matig betaald worden. Anders is het gelegen met de gemeente onderwijzers van Seraing die hebben sedert twee maanden hun loon niet ge trokken, en de onderwijzers en onderwij zeressen, die de leergangen in de scholen voor volwassenen geven, werden niet be- taald sedert Januari, De socialistische schepenen worden re gelmatig betaald en de nieuw benoemde nuttelooze chef de bitbeau (met eene jaarwedde vau 3000 fr.) eveneens. Men zou naar een socialistisch beheer trachten. heeft zaterdag 11. in priesterkloedercn het woord gevoerd ter socialistische mee ting te Gosselies. Die ongelukkige ver dwaalde heeft er, naar 't verslag van bet blad Le Pays Wallon te oordeelen. lucht gegeven aan al de beleedigingen en lasteringen die wekelijks iu t Land van Aelst en in Den Werkman tcgeu de catholieke Partij en tegen de catholieke Geestelijkheid worden uitgebraakt. De afgestrafte spuwde vooral zijne groene gal uit tegen den antisocialistischen Volksl-oud en tegen zijne vroegere vrien den, M. M. Carton de Wiart, Renkin, Michel Levie die, om van hem ontslagen te zijn, hem fijuekes over boord hebben gesmeten. Sprekende over het werkerspensioen, kende de afgestrafte geen ander deuntjt dan dit van de 18 centiemen. Zyne ver dere beknibbelingen der wet waren zoo dwaas en ongerijmd dat de domste der rooden nog zyn meester in 't vak zou zijn, De conclusie van zijn onbeschaamd dwaas gezeever, was de raad aan alle catholieke werklieden gegeven vau zich bij de socialisten, do geuzen, de god verloochenaars en vrijmetselaars aan te sluiteo. Een moedige catholiek, M. Louis Thi- baut, welke tegenwoordig was, heeft 't bolleken van den afgestrafte eens duch tig gewasschen. Hij bestatigde dat de afgestrafte op 't gebied der werkerspen sioenen, zich Diet schaamde de lasterin gen der roodeu voor eigene rekening over te nemen. De vergaderiog die gansch uit socialis ten was samengesteld, was zichtbaar ver deeld, want meer dan eens werd M. Thi- baut warm toegejuicht 1 Arme verdwaalde toch Verleden Donderdag hebben de examen plaats gehad in de Staatslandbouwschool voor meisjes te Boucbout. Volgende leerlingen hebben het be kwaamheids-diploma bekomen Met groote onderscheiding Pluym Melania, van RyckevorselNagels Virge- nia, van Berlaar Mertens Joanna, van Ryckevorsel Jacobs Maria, van Zoersel. Met onderscheiding Brouwers Jose- phina, van Lillo Van Zwartenbroekx Maria, van Liuth Van Mechelen Jeanno, van Aartselaar Peyaerts Maria, van Tremeloo. Met goeden uitslag De Venstor Ste- pbania, van Tremeloo Cordier Denisea, van Laval. Over praktische werkzaamheden Ver- haert Rosalia, van Moitsel. Het onderwijs aan de Landbouwschool van Bouchout is praktisch en kosteloos en bevat volgende leervakken. Godsdienst en zedeleer, natuurweten schap, laodbouw, groeten-, bloemen- en bieëuteelt, dierenleer, meikerjj, kaas maken, huishoudkunde, gezondheidsleer, rekenkunde, opstel, boekhouden, snijden, maken en herstelen van klcediogstukkcn. De nicuwo leergang zal op maandag den 15 October geopend worden. De groenen en rooden 't acooord. Groene Pie van Chipka scheldt de leden der Congiegatie uit, welke aan onze Processie van O. L. Vrouw-Hemelvaart deelnamen, voor schijnheiligen, voor pharisëers. Vooruit slingert de Franciscanen welke dezelfJe Processie opluisterden, naar 't hoofd dat ze geneversmoelen hebben. Groene Pie handelt uit wraakzucht en de schrijvelaar ia Vooruit uit baatzucht. Den catbolieken Werkmanskring heet Vooruit beestenhof... Dus al de man nen die er deel van uitmaken aijn een voudig beesten. Wij teekenen dat aan. Waarom beesten Wel omdat de leden van den catholieken Werkmans kring te slim zijn om zich door den trio van roode leeperikken te laten uitbuiten gelyk andere onnoozelaars. Dus, wie den wiukel der roode leepe- rikkeu niet doen draaien wil, is beest Moeten wy nu, uit weêrwraak, de roode tempels, hoereuwinkels heeten omdat Marjanne, de grootste hoer der wereld, volgens zekere Aalstersche roode bazin, er op den troon staat en er vereerd wordt Maar neen I.... In de tempels der socialisten wil men van geeu sterke dranken weten, - beweert Vooruit.... Zoo, zoo, maar in de buurt van den rooden tempel huist altyd een roode lee- perik die sterke dranken schenkt en er zyne foeffeu bij maakt gelijk ;gezel Van Dorpe te Brussel.... Maar ook allo rood gedierte moet toch kunnen leven oyer 't ongeluk io ons Meisjesweeshuis niet spraken, 't was omdat wij aan geene vertrouwbare inlichtingen waren geraakt, en al wat er gebabbeld werd ons onge gronde beschuldigingen schenen te wezen. Zoo handelde Land van Aelst niet. Groene Pie door wraakzucht vervoerd tegen al wie 't geestelijk kleed draagt, gaf gehoor aan de kwaadsprekerij die iu de Stad Osbroeck vooral was opgegaan. 't Parket kwam een onderzoek doen, schrijft Onze Pie, nu 't Parket kwam Diet voor die zaak omdat het eenvoudig een malheur is. En dan beschuldigt Onze Pie de Eerw. Zusters Maricollen die ons Weeshuis be stieren van het meisje zoo wreedaardig gestraft te hébben dat het van schrik zou gestorven zijn. Wij heeten dat vuige laster... Wat is nu de waarheid Naar wij uit vertrouwbare bron hebben vernomen, leed bedoeld weesmeisje soms aan zins verbijstering. Op 15 Oogst werd zij des avonds by het ter rust gaan vermist. Men zocht haar 't huis door tot op den zolder en nergens was ze te vinden. Men veron derstelde dan dat ze uit 't gesticht was ontsnapt en zond drij der oudste weezeu naar hare familieledeu in de hoop ze daar te ontmoeten. Men had ze niet gezien. Dan later in den nacht, werd er een doffe slag gehoord van iets dat te gronde viel Men ijlde dadelijk naar de plaats waar, volgens 't gehoor, 't voorwerp moest ge vallen zijn en men vondt er 't vermiste meisje doodelyk verwond, zij was uit de zoldervenster gesprongen. Geneeskundige en Geestelijke hulp werden ingeroepen, doch ondanks de zorgeD van den heer geneesheer Wauthier overleed zij rond 2 uren daarna. Onze Pie het ongeval in Den Werkman verder besprekende, zegt: Als een doch ter niet wel bij haar zinnen is, haar plaats is in 't Weezenhuis niet. Moest men al dezen die arm van geest zijn opsluiten, de beld.D van Chipka zouden voorzeker niet ontsnappen want meer dan eens leverden zy, door hunne dwaze streken, 't bewijs als zouden zy een slag van den molen weg hebben belooningen. Drie groote prijzen zijn aan de Eerw. Broeders der Christelijke Scholen door de Jurys der Tentoonstelling van Parijs toegekend ge worden. Bovendien werden ze vereerd met 13 gouden eermetalen, 21 zilveren eerme talen en 20 bronzen eermetalen of eer volle meldingen, dus te samen 57 beloo ningen. Wat kaakslag voor de geusche school- pedanten die in de liberale organen,gel jjk Dendergalm en andere armtierige boter papieren, de Eerw. Broeders met den spotnaam van ignorantijnen bejegenen OIVDER opzicht van godverlooche ning zyn onze Aalstersche liberalen e socialisten het volkomen eens. Maar onder opzicht van volksuitbui- terij is de toestand gespannen en vliegen elkander geweldig iu 't hair... Wij rangschikken ons by de toeschou wers, doch bestatigende dat Vooruit aau de liberalen beteekeDt dat de winsten der roode bakkerij en winkel zullen dienen om Concordia van onder do voeten der liberalen te koopen - wat eenigen tijd geleden heel weinig scheelde. Arme liberalen aldus door uwe klein zonen verdrukt worden 't Is schande I Wat zeg ik schande Neen, *t is de libe ralen voorzegd geworden Boontje komt om zijn loontje Wereldtentoonstelling van Parijs. De Landbouwschool aan het profes sioneel Iustituut der E. P. Josephieten te Geeraardsbergen gehecht, heeft de zilveren medalie behaald iu de wereld tentoonstelling te Parijs. Wij zouden aan onze plicht te kort blijven moesten wij zulks niet melden, immers 't is de tiende maal, dat dit gesticht iu tentoonstellingen zij no werken bekroond ziet. Met moed vooruit en hartelijk profi ciat I In zijn nrtikeltje Bij 't volk is de neering, schrijft de groene held van Chipka, verklaringen toe aan den E. H. Ponuet, gewezen Bestierder van onzen Cath. Werkmanskring, die hy Dooit uit sprak. Wij willen de dwaasheden niet her halen die Pie de zeeveraar uitkraamt, maar zeggen dat in dien aard gesproken werd, ia eene voordracht over spaar zaamheid, in den Kring gehouden door een priester van welken gij, Pie, over eenige weken schreeft dat hij Aalst had moeten verlaten omdat hij een groene demokraat was. De Cath. Werkmanskring moet toch loodzwaar op 't hart van den groenen zeeveraar drukken daar hij in zijne woe dende gramschap de catholieke werklie den gedurig beleedigt en smaadt. Vroe ger slingerde by onze brave werklieden Daar 't hoofd Flajekesmannen, venten om in d'erwtcn te zetten, soepsoldaten, sibbedomiüés, verkochte zielen, en nu scheldt hy hun uit voor mavcegers, strop dragers, jillens. sjeemenissen, sleepdra gers der alleenheerschers En dat alles omdat onze brave cath. werklieden niet willen dansen naar de pijpen van eene verachtelijke Judasserij I... Blijft dit duren, wy vreezen dat de eene of andere jillen of sjeemenis wel eens wafels zou kunnen uitdeelen I lijk dat de belanghebbenden hunne vraag zullen moeten doen aan het Gemeentebe stuur. Het Gemeentebestuur zou die aanvra gen met zyn advies overzenden naar het gewestelijk Beschermcomiteit der werk manswoningen en der inrichtingen van voorzienigheid Het is dit comiteit dat zou beslissen of het pensioen toegestaan wordt of niet. Men zou kunnen in beroep gaan bij eene provinciale Commissie, welke te dien einde zou aangesteld worden. De groote helft van die Commissie zou benoemd worden door de bestendige De putatie de kleine helft door de Regee ring. Het is ook zoo dat de Beschermcomi- teiten der werkmanswoningen samenge steld worden.Iudien deze Comiteiten met die nieuwe taak belast worden, zal hun werk in groote mate aangroeien. Doch hunne toewijding aan de wer kende klas en hun iever zijn groot genoeg, om kun zeer geerne den nieuwen last te doen aannemen. De Ilelgiisclie expeditie naar China vertrekt niet, dus het bataljon vrijwilligers blijft t' huis... En de oorzaak Omdat de toestand der zaken in China, nu de vreemde gezanten in veiligheid zijn, de tusschenkomst van 't Belgische bataljon overbodig zou ma ken, daar de strijdmachteu der verbon dene mogendheden Pckin bezetten en de Belgische belangen zoowel als dezen van andere landen zullen verdedigen. Hiermeê zal de zagerij over de schending onzer on zijdigheid een einde nemen. Een wedstrijd voor kleermakers zal te Brussel plaats hebben van 14 tot 16 September, ingericht door de Meester kleermakers van Brussel. Al de vakgenooteu des lands kunnen er deel aan nemen. Inschrijvingen van 3 tot 6 September. Inlichtingen te bekomen, in het secre tariaat Berg van 'tPark, 15 te Brussel. Werkmanspensioenen. Vele per sonen zijn uieuwsgierig te weten, op welke wyze men zal moeten te werk gaan om voor de 65jarigen het pensioen van 65 fr. te bekomen. Tot hiertoe is er nog geen bepaalde regel vastgesteld maar bet is waarschijn- Affligem wordt waarlijk eene ver maarde bedevaartplaats. Om er zich van 't overtuigen moet meu maar enkel in Teralphoue wonen. Dagelijks zien wij hier menigten van pelgrims naar dat lieflijk klooster snellen om Gods rijkste zegenin gen door de tusschenkomst van O. L. V. van Vrede af te smeeken. Wij, Teralpbe- naren, achten ons gelukkig in de nabyheid dier oude en beroemde abdij te leven, ooggetuigen te zyn der godsdienstplech tigheden, die gedurig toeuemen. Den 19 Augusti hadden wij het overgroot geluk O. L. V. van Vrede, op den omgaDg deel makende van den prachtigen stoet, te ver gezellen. Wie zal kunnen zeggen wat vreugd ons hart vervulde Met wat kin derlijke liefde en eerbied wij het miracu leus beeld vergezelden Ja, menigmaal rolden de tranen over onze wangen by het gedacht dat onze Voorouders jaarlyks voor O. L. V. van Vrede kwamen nederknielen. Alles wekte onze godsvrucht op. De luistervolle stoet was samengesteld door de parochiën He- kelgem, Meldert, Goyck, Teralpheue, en de Heeren Prelaten, van Averbode, West- male, Keizersberg, Steenebrugge, Deuder- monde, Merkelbeek en Affligem. Zyne Excellontie, de Pauselijke Nuntius droeg het Allerheiligste.Verscheiden duizenden geloovigen volgden met de grootste gods vrucht de processie. Wij Teralphena- ren verheugen ons in 't byzonder, en zul len nooit vergeten de groote voldoening, welke wij gevoelden, toen wij in wit ge waad, zinnebeelden dragende, het mira culeus beeld van O. L. V. van Vrede in den grootschen stoot mochten vergezellen. Als ware kinderen zullen wij ons altijd meer en meer rond O. L. V. van Vrede scharen, haar met volkomen vertrouwen aanroepen, en ons onder hare machtige bescherming stellen. Gij toch, o Maria 1 hebt Affligem ver kozen om zalving te geven aan ieder die lydt Dure grap. De Raadskamer van het Hof van Beroep van Gent heeft bevo len zekeren Duitscher mits borgstelling van 600 fr. in vryheid te stellen. Hij is beticht van diefstal te Oostende. Ziehier de omstandigheden der zaak De Duitscher was in een hotel in de ka mer van twee vrouwen gedrongen, had al daar hunne corsotten en andere onmisba re kleedingstukken weggenomen om haar te beletten dien dag uit te gaan. Kortom, hij had dit opgenomen als een klucht. Maar bet Gerecht aanzag dit anders het feit werd heel eenvoudig aanzien als een diefstal. De Duitscher werd aangehou den, krachtens een bevel van de raadska mer der Rechtbank van Brugge. Het Hof van Beroep (raadskamer) zijne voorloopige invrijheidstelling bevelend, heeft bepaald dat hy zijne wo'oust zal moe ten vestigen te Brugge. De zaak zal verder vervolgd worden Worden gevraagd. 1° Een smid, plaatwerker. 2° 10 goede breisters voor te huis te werken. 3° Een leerjongen voor de boekbinderij. Vragen werk 1° Een magazijuier. 2° Een tabakbewerker. 3° Een mécani- cien-ajusteur voor een fabriek. 4° Een loodgieter (leerjongen). CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 25 Augusti. 388 kilogrammen ter markt; prijs fr. 3,00 por kilogr. Priesterlijke benoemingen. Bisdom van Gent. De Eerw. Heer Van Loo, pastoor van Knesselaere, is pastoor benoemd van Mal- dogem, in vervanging van don E. H. Bouckaert, wiens eervol ontslag door Z. Hoogw. den Bisschop aanveerd is. De E. H. G. Boone, onderpastoor van S' Martens te Ronsse, is pastoor benoemd van Rozenhaken (Russignies). De Eerw. Heer Ide, pastoor van Meu- lestede (Gent), is pastoor benoemd te Knesselaere. Z. fl. de Bisschop heeft onderpastoor noemd van de primaire kerk te 5* Ni klaas, den E. H. de Lobelle, leeraar in S' Jozefsgesticht aldaar. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 407 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3250 kilos. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Binnenstraat en Botermelkstraat. ZONDAG 26 OOGST. Groot Muziek feest ter Botermelkstraat om 4 uren Volkspelen. 's Maandag Jaarmerkt. AALST. Dijnsdag in den Damid- dag rond 5 uren kwam op den Gentschen Steenweg een automobiel aangereden waarin 3 heeren en 1 dame waren geze ten. Omtrent de herberg Het Roklijf B kwam in tegenovergestelde richting eeu rijtuig aangereden, bespannen met een poney, in 't welk hadden plaats genomen M. Serafien Sedeya en zoontje en vrouw De Moor By het zien van den automo biel verschrikte de poney en sprong ter zijde 't rijtuig sloeg om en pardaf de dry reizigers vlogen ia den gracht. M. Sedeyn en zoontje bekwamen geen letsel, doch vrouw De Moor werd met verwrongen lin kervoet opgenomen. Hophandel. De verzendingen hop gedaan in de maand Juli laatst in de landstreek Aalst, bedragen een gezamen lijk gewicht van 79,312 kilogrammen. 't Leuveasbier der brouwerij Druwé, is het beste. Ninove. Aanslag. Een l4jarig meisje van Appelterre, dat zich vrijdag rond den midaag, naar Ninove begaf, werd tusscheu Appelterre en Ninove op een eenzame plaats mishandeld. De poli tiecommissaris van Ninove is er in gelukt den dader te ontdekken 't is een persoon van 21 jaar oud, van Ninove. Zondag botste op den Geeraards- bergschen Steenweg te Ninavo, eeu auto mobiel in volle vaart op eene kar, bespannen met een peerd, dio in tegen overgestelde richting gereden kwam. Door den schok stortten de twee voertuigen, alsook het peerd, om. De automobielrij der kwam er met eenige lichte kneuzin gen van af zijn machien werd letterlijk verbrijzeld men moest de stukken in manden wegbrengen. Eene aardige, maar toch droevige historie heeft donderdag morgend de Bervoetstraat te Antwerpen, overhoop gezet en houdt er tot op dit oogenblik nog alle tongen in beweging. Rond 5 uren 's morgens, kreeg Baptist Anrich, terwijl hij aan zijne deur stond, ruzie met eene buurvrouw, gekend onder den naam van Roos de Sjiksler. De twist duurde niet lang en Baptist, terug naar zijne woning gaande, zegde aan zijne vrouw dat bij niet wel was. Maar nauwelijks had de man die woor den geuit of hij zakte dood in elkaar. Een geneesheer, die geroepen werd, verklaarde dat zijne dood een gevolg was van de hevige ontroering, waarin denkelijk de twist met de buurvrouw hem gebracht had. Rond 9 ureu nu kwam de man van Roos de Sjikster thuis. Deze, een boezemvriend van Baptist, werd by het hooren van wat er gebeurd was, zoo woedend, dat hij zyne (vrouw eene duchtige r&mmeling gaf, zijne meu belen verkocht en met de opbrengsc op den zwier ging. Tot nu toe is hij nog niet in zijne wo ning terug gekeerd. Zekere Em. Van der Eecken, been houwer to Evergem, is zondag, te midden van groote pijnea bezweken. Men zegt dat bij eene koei afgemaakt bad, die door eene smetziekto was aangedaan. De pach- aan wien de koei toebehoorde is ook door de ziekte aangetast zyn toestand is erg. Reeds verscheidene malen is het klooster der O. L. Vrouwezusters te Je- mappe8 het voorwerp geweest van aansla gen, waarvan de politie, ofschoon verwit tigd, do plegers niet kan ontdekken. De kwaaddoeners hebben namelijk de poort van het klooster met petrool besmeerd en het vuur er aangestoken. Tweemaal werd de schaè daags na het feit hersteld. Drinkt 't alombekendo Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. De Sedandag. Er is iu Duitschland eene beweging ontstaan om dit jaar de viering van den Sedandag achterwege te laten. Ook de Kölnische Zeitung bepleit in een hoofdartikel dit denkbeeld. In de eerste plaats omdat het mogelyk zou z(jn dat het bloed van Duitsche soldaten in China vloeide, terwyl men in Duitschland feest vierde, en dan omdat de Franschen en Duitschers nu wapenbroeders zijn in China. De tegenwoordige wapenbroedersebap tusschen Duitschers en Franschen onder Duitsch opperbevel is, ofschoon zy min der voort is gekomen uit eene ver gevor derde verzoening en een innerlijke toe nadering van beide volken dan uit een onverwachte politieke omstandigheid, en ofschoon zy van Frauschen kant meer op verstandige opvatting van de gebeurte nissen dan op vrywillige tegemoetkoming berust, toch in vergelijking met wat de betrekkingen tusschen beide volkeren ge»

De Denderbode | 1900 | | pagina 2