Donderdag 50 Augusti 1900 5 centiemen per nummer. 34sle Jaar 5498 De geuzen HEID VAN DEN SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE Gesticht der Broeders Onderwijs. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Cuique auum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamem fr. 1,00; Vonnisse op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den oijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 39 Augusti 1900. Hunne princiepen. De geuten zijn voor de vrijheid, 't is geweten en onbetwist baar. Maar feitelijk, daar waar zij meester zijn verdrukken zy iedereen. Hun oorlogs kreet is en blyft - Weg met de catholie ken zij moeten verdwijnen, zy Lebben geen recht op eone plaats onder de zon. Hunne princiepen ziju even schoon als hunne handelwijze. Zelfs de grootste ty- rannen zoeken naar voorwendsels en bren gen verscbooningen in. Dwingelandij is immer laf. De waarheid, zeggen de geuzen, 't is wij die ze scheppen Revue de Bélgique 15 October 1875. Re macht ia het recht (ibid). Als gevolg - Wij willen de paters en de pastoors aan de grenzen Metten. Dendergalmdat wil zeggen in ander woorden wij zullen ze verbannen. De armtierige is alleen van dat gedacht nietbij sprak de zienswijze uit der ge- heele geuzenparty. In de reeds aangehaalde Revue lezen wij Het gevangde hoeten en de ver banning dijn wettelijke middelen waarom te niet tegen de catholieken in 'I werk ge steld. n Eenige geuzen, mannen die met bunnen tyd niet meegegaan waren, dachten daar tegen te moeten verzet aanteekenen. Wat antwoordt bun M. Pergameni Die leerstelsels tijn niet nieuw tij worden eiken dag door een groot getal liberale schrijvers in Duitschland, EngelandZwitserlandItalië en el- ders besproken en verdedigd. - Revue vue deBelgique 15 December 1875). Die vranke geus zegt stoutweg zijn ge dacht bij is rechtzinnig. Ik heb het besluit genomen, zegt hij, niet af te dalen op het terrein der kiesbelangen. In ander woorden hij wil geene eenvou dige menschen bedriegen, lijk onze arm tierige, en rukt daarom het masker af. Dat deed ook de Rèforme over eenige da gen als zy schreef Het liberalism moet eene wijsgeerige partij zijn het moet stout on bond het rationalism waarvan het eene uiting is, voorstaan en niet aan kiesberekeningen dat slachtofferen wat Mijne rede van bcttaan is, de voorwaarde zelfs van zij- nen geschiedkundigen rol en van zijn eeuwig rijk - Ooblog aan het ge- loof - en aan het dwaalbeeld, eeuwige vyandeu der vrijheid, der persoonlijk- heid, van het individu en van het men- - schelijk geslacht in hunne macht, waar- digheid en geluk. Oorlog aan het geloof is de rede van bestaan der geuzerij wij danken de Rè forme het zoo stout gezegd te hebben. Over het rationalism, de wijsbegeerte der geuzen, meer in een volgend artikel. E MARLITT. (NA VERTELD). 47"* VKRVQLG. Zy sag op den grond en liet de hand van den deurknop zakken. Hebt gij geen versaohtend, geen opbeu rend woord voor mij Men zag, dat zij in feilen tweestrijd ver keerde, maar hare lippen bleven gesloten; het bleeke gelaat werd Btrak en teekende on- buigzamen tegenstand. Zij trad van de denr terug. Het sy zoo, ik aal gaan, maar nooit in mijn leven ben ik zoo wreed ontnuchterd geworden, sprak bij, terwijl hij de deur opende en door het voorhuis op de buiten deur toetrad. Hij bad geheel vergeten, dat er een zieke in het huis lagen daarom zijn vasten vluggen stap niet gematigd, het geraas van de kra- k»nde deur en van ay nen voetstap op den van de «hristelijke Scholen ter Wereldtentoonstelling van Parijs. De Wereldtentoonstelling van 1900 zal niet alleen een groot belang voor de nij verheid en den koophandel opleveren, zegden reeds meer dan een jaar geledan de uitstekende mannen welke het coniiteit samenstelden voor de deelneming der catholieke werken aan de Wereldtentoon stelling, zy zal de gelegenheid zijn van een algemeen overzicht der verwezenlijkte pogingen en van de uitslagen bekomen onder maatschappelijk opzicht gedurende de XIX® eeuw. De Fransche catholieken, voegde het comitoit erbij, mogen niet onverschillig blijven aan een dergelijk enkwest plech- tiglijk geopend voor de oogen der gansche wereld, 't Is plicht voor de zonen der catholieke Kerk er een bewijs van te leve ren met de werken te doen kennen door haron geest verwekt en door het geloof ondersteund; 'tis hunne plicht jegens het Fransche Vaderland van aan te toonen wat zij voor hem hebben gedaan en welke gedurige en practische toewijding zy aan zijnen dienst bijbrengen. Dit programma zoo wijs ontworpen, is getrouwelijk gevolgd geweest, en wij mogen heden zeggen met eene wettige tevredenheid dat de gewenschte uitslagen verkregen zijn. Om er zich van te over tuigen, is het voldoende een oogslag te werpen op de lijst der belooningen zater dag door het Staatsblad afgekondigd. Men treft er de bevestiging aan der krachtige levendigheid van de catholieke werken en 't welsprekende blyk der diensten welke zij aan het Land en de gansche wereld bewijzen. Wij kunnen heden, zelfs in een vluchtig overzicht, al de belooningen niet aanwij zen aan de catholieke werken toegekend, ten minste zal het ods mogelijk zijn de goede uitslagen onder 't daglicht te bren gen op 't terrein van 't onderwijs en der aanvullende werken der school verkregen dooreen onzer heldhaftige congregatiën, deze der Broeders van de christelijke Scholen. 3 groots prijzen, 13 gulden eer metalen, 21 zilveren eermetalen. 14 bronzen eermetalen, 6 eervolle meldingen zij, te samen 57 beloonin gen, zoo is de uitslag van den schitte renden pedagogischen kamp in den welken het Gesticht van J.-B. de la Salie eens te meer het vertrouwen komt te verrecht- veerdigen waarmeê het vpreerd is. Het lagere volksonderwijs, 't deze waarop de Heilige Jean-Baptiste de la Salie bijzonderlijk het oog had gevestigd wanneer hij zijn Gesticht in leven riep, en dat zijne discipelen in de vijf woreld- deelen met eenen mildeu overvloed gaan verspreiden, aldus overal den naam van Frankrijk doende kennen en zegenen, dit volksonderwijs, zoggen wy, bekomt alleen een grooten prijs, 5 gulden eere metalen. 9 zilveren eeremetalen, 2 bron zen eeremetalen en 3 eervolle méldingen; Mij twintig belooningen. Wanneer wy zullen gezegd hebben dat do jury dezer klas was voorgezeten door M. Leo Bourgeois eu dat zij onder hare leden telde M. Buisson, ecrebestierder en M. Bayet, tegenwoordige bestierder van 't lager onderwijs aan 't ministerie van openbaar onderwijs, zullen wij all# verdenking van partijdigheid der jurij ten voordeele der werken van de Broeders van de hand hebben gewezen. In de klas van het bijkomend onderwijs, boodt het Gesticht voor de eerste maal de werken der meesters en leeringen aan van zyne twee on dertig moderne byko- mende kostscholen. De uitspraak der jury is gansch ter eere van het Gesticht der Broeders 't welk zich een gulden eeremetaal ziet toekennen voor de ernstige inrichting en do geluk kige uitslagen van een onderwijs waarvan zijn stichter, volgens getuigenis van M. Duruy zelf, reeds van in 1705, den grond vorm had van geschapen ter kostschool van Sint-Yon teRouen. Ter klas van landbouwonderwijs, twee gulden eeremetalen, vier zilveren eereme talen, negen bronzen eeremetalen en drij eervolle meldingen. Klas der voortbrengsels van den wijn bouw, een gulden eeremetaal. Klas van 't teknisch onderwys, een gul den eermetaal en drij zilveren eeremetalen. Inde klas van aardrijkskunde en van by zonder kunstonderwijs, getuigen ver scheidene andere eeremetalen ten voor deele van het practisch onderwijs gegeven door 't Gesticht der christene Scholen. Ter klas 101 voorbehouden aan de wer ken van professioneele vorming en van leerlingschap als ook in de klas 108 die de werken van sociale opvoediDg veree- Digen, hebben dejurys aan de Broeders hare hoogste belooniugan toegekend, 't is te zeggen, twee groole belooningen. Nu zijn wij ter klas 112 der liefdadig heid en van den bijstand onder alle vor men. Daar was bet de verzamelplaats van al de zelfsopofferingen zoo verscheiden steenen vloer had den slapende zeker wakker gemaakt. Agnes riep eene matte stem nitden hoek der kamer. M. Markus zag nog, hoe de jonge dame over den dorpel der kamer snelde hij zag ook, hoe zij in hevigen tweestrijd met zich- zelve in het voorhuis hare stappen inhield en hem met angstige oogen volgden, tot het hem gelukte, de huisdeur aan de aanvallen van den stormwind te ontrukken en ze te sluiten. XII. Hij had al zijne, niet onbeduidende lichaamskracht noodig, om in den storm Btaande te blijven, die hem bij het verlaten van den dorpel aanviel. Het zag er boven en om hem bar uit. Het zwarte wolksgevaarte, had een grooten voorraad van bliksemflitsen en missohien ook van hagel in zijnen Bchoot, en de snuivende wind, die hem schndde en als eenen bal voor zich nitstiet, kon het ieder oogenblik in het hoofd krijgen, een der kra kende hoornen als een bloemstengel te ont wortelen en op zijn hoofd neer te slingeren. Binnen de vier roode muren was het zeker veiliger geweest, en een ander met een koel hoofd en een gerelden polsslag zou zjjn terug gekeerd, ha, voor geen geld van de we zou hij dat doeu Hij wist cu hoe de ineen zat. Een bster bondgenoot, dan dit geraas en getier in de lucht kon hij zich niet wenschen. Een glimlach speelde op zijne lip pen; men zon gezegd hebben, dat hij in zijne vuist lachte. Zoo worstelde hij een eind voert op den rijweg, tot eensklaps een hevig rate lende, en langdurende donderslag volgde, zooals men alleen boven een engen dalgrond, tnsschen bergen hooren kan. Een oogenblik stond M. Markus als verdoofd, als was de bliksem nevens hem in den grond geslagen; de storm zweeg als in een plotselingen schrik maakte voor eene stilte van eenige secon den plaats, waarin het solfergele licht van den bliksem verstierf. Maar na plasten op- ivr de watermassa's neer en voerden in hare vaart eene bui van rammelende ijskorrels mede. De heer Markus liep dwars de weide over, de helling op. Daar boven stond, ïooals hij wist, eene kleine schunr, eene schuilplaats voor de arbeiders in het boBch, half door het dicht geboomte verborgen, onder de dennen- boomen. In weinige oogenblikkea had hij het verblijf bereikt. De wanden bestouden uit ruwe bloksteenen, die zonder veel moeite waren aangebracht; het dak was uit dunne pijnboomen samengesteld en indien de regen het ingevulde mos niet uit de voegen spoelde, dan was hij ten minste eenigszins voor storm en regen geborgen. Hij ging achter in de schunr staan en zag, half bevend naar buiten. Daar was hot nu, belas I als, de stoffelijke en zedelijke miseriën der mensebdom het zijn. Oroote prijzen zijn toegekend aan de Zusters van liefde van den H. Vincentius de Paula, aan de Zusterkens der armen, aan de Broeders van St-Jan de Deo en voorzeker de jurys hen deze belooningtD gunnende, hebben strikt rechtveerdig gehandeld. In die klas, en voor zijne bloeiende huizen voor doofstommen, ontvangt het Gesticht der Broeder» een gulden oeremetaal. In de klas 113, toegekend aan de volks planting en het inlandsche onderwijs, stellen de Brooders te zelfdertijd ten toon in 't paleis van Trocadéro, in de pavilloe- nen der catholieke Missiën, van het Fran sche Verbond, van Madagascar en van Canada. Daar ook hebben gulden en zil veren eeremetalen hun apostolaat beloond 't welk buiten Frankrijk wordt uitgeoe fend ter eero en ten profijto van onzen politieken invloed. Aldus is het dat, in 1900, Jan-Baptist do la Salie, na vereerd te zijn geweest in de heldhaftigheid ziiner deugden door de plechtige heiligverklaring der Kerk, het ook is in zijne pedagogieke werken door do talryke kronen welke de wederland- sche jurys hem komen toe te kennen. En dit werk schijnt ons bij den aanvang der XX* eeuw, meer levendig, meer nieuwer- wetsch en meer geschikt dan ooit voor de noodwendigheden der bevolkingen het heeft dus de toekomst voor hem, voor zooveel ten minste de toekomst aan do pogingen van den mensch kan beloofd worden. Wy kunnen niet beter deze bedenkin gen eindigen dan met deze heugelijke woorden van Loo XIII te herinneren - Jan-Baptiste de la Salie heeft zich jegens de Religie en het Vaderland ver- dienstelijk gemaakt (Correspondance catholique hebdomadaire). Amerikaansche weddingen. Men is in Amerika volop aan 't wedden voor den uitslag der kiezing van den pre sident der republiek, de heer Mac Kinley staat een punt voor van 4 tegen 3. De zonderlingste inleggen worden op het spel gezet. Zoo zal miss Mary John son, dochter van eenen rijken republi- keinschen farmer uit Kansas, de bruid worden van James Howard, demokraat, indien M. Bryan gekozen wordt. In het tegenstrijdig geval ziet de jongeling af van de band van miss Johnson. Twee kiezers vau Detroit (Michigan) hebben de eene zijnen muilezel, de andere zyne schoonmoeder op bet spel gezet. De eerste zal, indion de demokratische kan didaat gekozen wordt, de schoonmoeder wat 's zondags de geestelijken in de gemeen ten der boschdorpen zoo vmrig van den hemel gesmeekt hadden, het kostelijke, stroomende nat, dat de half verdroogde aders der plan tenwereld zon vullen en de hoop op een voor- deeligen oogst, op het noodige stuk brood verlevendigen. Maar onder welken strijd stond de natuur het af Het sissend geluid en de zenuwtrekkingen der vuurslang waren zoo sterk, de snel opeen volgende donderslagen zoo hevig dat meu had kunnen vragen, of de ouden Griekschen god zijn bundel bliksemschichten ontvallen was; het was alsof de ontzettende losbarstingen de bergwanden, die sedert eeuwen op korten afstand van elkander stonden, uiteen zonden drijven... En de neervallende stroomen waters veranderden in een oogenblik de weilanden in een meer ze vulden de uitgedroogde bed ding van de kleine beek en schoten leemkleu rig over den bodem, terwijl ze steenen, ont wortelde planten en eindelijk ook den vonder meesleepten... Of de brave juffrouw Griebel deze bui voldoende rekende, om tot de wor tels door te dringen Het stokje bosehgroud, dat de drie wanden omsloot, bleef volkomen droog het water stroomde aan beide kanten de helling af. Ook het dak hield wakker stand; de onderste tak ken der rnischende boomtoppen zweepten wel het waggelende gebouw, maar ze weerden ook den eersten aanval van den stortregen af, van zijne tegenpartij gedurende een jaar onderhouden. In het tegenovergestelde geval zal deze laatste, gedurende drie weken alle dagen den staart van den muilezel zyner tegen partij moeten wringen, ten ware, eer die tijd verloopen i», het dier hem, bij middel zijner achterpooten, in de onmogelijkheid stelde die aantrekkelijke oefemag voort te zetten, Te Chicago hebben twee inwoners ge wed dat, indien M. Mac Kiuly gekozen wordt, de verliezer veertien dagen lang door de stad zal wandelen, met zijne klee deren het binnenste buiten gekeerd. De kiezingen maken de Yankees vroo- lijk, om niet ie zeggen een beetje zot. van onderwijs razen in concert groen, rood en blauw zij zijn hei altijd ge weest. Dat de armtierige het volgende eens smake De eerste plicht in die studiën is zich te wachten van eene tamelijk gemeene onbezonnenheid .- dikwijls, door een ze- - kcrlijk lofbaron iever verwaarloost men te waardeeren wat bestaat en men is genegen, wanneer men zich met voor- uitgang bezig houdt, zich over alles te beklagen, honderde zaken te eischen zonder na te gaan of de grieven nog - bestaan of de hervormingen ni#t reeds begonnen zijn. De Belgische sehoolafdeeling van de algemeene Tentoonstelling van Parys (van 1878) zet ons onder dat betrek op ons ge mak: zij verwekte er de bewondering, men zegt zelfs naijver zij heeft ons de grootste onderscheiding gebracht. Wie ze zal stu- deeren en daarna het officieële handboek dat er uitgedeeld wordt, zal doorloopen zal verwonderd zijn dat de liberalen zooveel te verwezenlijken hebben nagelaten aan hunne opvolgers en dat een clerikaal ministerie ons het onderwijs van den Staat zoo in vooruitgang en bloei weergeeft. Verder somt de schrijver de verschillige takken op waar de catholieken van 1870 tot 1878 voorspoed en bloei hebben ge bracht. Wat de catholieken van 1870 tot 1878 hebben gedaan dat doen de catholieken nog van 1884 tot 1900 en zullen zij altyd doen. Bovenstaande is getrokken uit eene geuzen Revue. - Revue de Relgiquz 15 October 1878 bl. 134 en 135. - Héarmtierige. N. B. Dezelfde onderscheiding is Bel gië in 1900 te beurt gevallen. alleen wanneer het den storm gelakte, de zware stammen uiteen te rakken, dan kwam een stortbad zoo klaterend naar beneden, dat den man in zijne schuilplaats hooren en zien verging. Dat was nu een onweer in het bosch. Een van woede snuivend monster in eene blinde straat gejaagd. Het kon niet over de bergen komen en raaade, tot liet buiten adem ge raakte... Het dunrde lang, verschrikkelijk lang; de heer Markus liep eindelijk onrustig eD ongeduldig in de nauwe ruimte op en neer. Maar nu werd het ook langzamerhand lich ter; de donder stierf weg en het hield op te regenen. Langzamerhand waagden andere geluiden zich te doen hooren; het piepen ea lokken der vogels, het ritselend voortslnipen van klein gedierte door de takken, waarvan de druppels nog altijd neervielen, en zeer zwak de ontwakende bedrijvigheid der In de verte hoorde men het krassen der wielen van een rijtuig; het kwam al nader en nader op den weg en hield een oogenblik stil, voor het eenzame roode huis, daarop schokte de wagen verder op den doorweekten grond en verscheen eindelijk in eene kromming van den weg, die de heer Markus overzien kon. Het was een wagen met daarover gelegd rek, die waarschijnlijk den boschwachter onder weg had opgenomen en voor zyne wo ning afgezet. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1