Vff Toppunt. Een vervolgde Zwitser. Speelholen en vrouwen. Niet sparen. De w'Tk'ie,jM Van tak op tak. Een boxervriend. In "S" Een gebroodroofde. SINT MARTENS GESTIlCHT De Shah r" pfsi?- de k°°ine Stad Aalst. Vlaamsche Kermis Bond der Oudleerlingen Broeders der Christelijke scholen. AALST. Allerhande Nieuws. genialeQ mao, voor Jon schraudereu geest Hij heeft het Revalenta Aribica tegen de plaag van den tijd, de auarchisterij, gevonden. De mogendheden der ge* heele wereld gaan in een congres verga deren en onze groote held op de bijzon derste plaats van elke hoofdstad een bron zen standbeeld oprichten. Wat is er gaande, zult ge vragen Het Land zegt dat er geen anarchisten meer zullen zyn als in België het zuiver algemeen stemrecht wordt ingevoerd Hoe is dat mogelijk Ik weet het zelf niet. Hier zijn de woor den van onzen vermaarden Pie - Ach Koning Leopold, zoo sprekende, men zou bandelen volgens uw woord, en dit jaar nog, wij hadden 't Pensioen, wy hadden 't eerlijk broederlijk stemrecht. als gevolg daarvan de volkswetten, de vaderlijke besturen - en Welvaart - Geen anarehismus meer Elke Belg zou voor u een wacht zijn die u zou willen getaken, werd in stukken getrokken door 't volk. (Land 12-8 1900). Dat is nu ellendig dwaas en iets dwazer kan er niet uitgedacht worden. Frankrijk, Duitscbland, Italië, Spanje, hebben Z. A. S. en de anarchisten hebben er aanslag op aanslag gepleegd, Diet alleen tegen de vorsten maar tegen bijzondere personen. Vaillant in de Fransche Kamer, anderen te Barcelona in het theater, in de processie I Moineau en zijn bende waren anarchist omdat België 't Z. A. S. niet heeft Te sterk I Naar Gheel I Naar Gheel treft, die tellen nietde Boxers zijn de vrienden en men moet de gebreken der vrienden door de vingers zien. Men zal de moorderijen der Boxers verontschuldigen lijk men de misdaden der Fransche Revo lutie verschoonde Het mes van de Guillotin heeft veel ongelijkheden ver eff end. Waar blijven dan die schoone princie pen der geuzerij Waar blijft dan die verhevene naastenliefde gesteund op het edelo woord Men moet het goede om het goede doen en het kwaad schuiven om het kwaad. Dat alles vertrappon de geuzen met de voeten als hot catholieken betreft. Brave menschon, nu hebben wij wel een combiniet waar De geuzerij van Aalst roept hier Le ven de Boxers 1 Wij lezen in - Etudes Reltgieuses - uitgegeven door de paters Jesuïten Maart 1892 in de lyst der bijzonderste gebeurte nissen van Februari 1892, bl. 223. «17 Februari. De Cardinaal Gaspard Mermillod sterft heilig te Rome Da eene lange en pijnlijke ziekte. Zwitserland, zijn vaderland hy is te Carouge bij Geneve 1824 geboren waarvan een deel zijne inzichten en zijne zelfsopoffe- ring miskende het catholieke Frankrijk dat gewoon was hem te aanzien als een zyner meest geliefde prelaten, zoozeer beminde hy het en toonde hy zich goede Fransman door zijn hert en door de taal de geheele kerk waarvan hij een der ver maards te en moedigste verdedigers was omsluit zijn graf met eerbied en spijt. - Er is eene ongelukkige uitzondering, M. Daens. M" Mermillod is het slachtoffer der Zwitsersche Kulturkampf of Kerkvervol ging, vrucht van het Z.A.S. als wij redeueeren met de logiek van M. Daens zelf. Toen die kerkvervolging uitbrak be stond in Zwitserland Z. A. S. en daarom is tij het gevolg van Z.A. S., altijd vol gens de redeneerkunst van onzen groenen demagoog. Waarom deelt Lij in het algemeen spyt niet mede Wel de vervolgingen tegen M" Mer millod laten onte held niet toe sijn zaags- ken te spannen over het aardsch paradijs van Zwitserland. Dat geneert hem sterk en daarom wensebt hy alles wat nu Diet in regel is sterk naar den bliksem. Begrepen, niet waar, lezers P De geuzen zijn verdraagzaam en vry- heidlievend Wy kenDen dat zaagsken van den arm tierige. M,r Mermillod had een tijdschrift ge sticht dat voor doelwit had al de leugens te weêrleggeu die door de goddelooze pers geus en socio iu het licht wierdeu gegeven. Dat heette Correspondence de Genève. Dat wierp te veel steentjes in den hof der geuzen dat hinderde te zeer het fa- brikeereu van allerhande lasteringen ten nadeele van de catholieken want Cor- respondance - was flink op post en za weérlegde dapper overal had zy brief wisselaars en was goed op de hoogte. Bismark kreeg last van die verdraag zame geuzen de Correspondance te doen schorsen. Door dreigementen gaf men te Rome toe en dat verdienstrijk tijd schrift verdween in 1874. Dat is weêral eens een blykje der geu zen verdraagzaam beid Wy hopen dat in dezen tijd van hatelijke 'eugens een andere Correspondance zal opryseD. Zij is er bioodnoodig in dezen tyd dat er aan den baat der geuzen geen perk of paal meer staat. De Gase'tede Liëge bev»t een artikel, beginnende met cenen brief, uitgaande van den speelbring eener zeebadplaats, in welke de redacties der dagbladen ver zocht werden te melden dat la belle Liane de Pougy in den Cercle des Jeux aanwe zig was en dat la belle Mathilde Damu- seaux, bien connue des Bruxellois, even eens alle aaudaebt trok. Verder vertelt het blad dat in alle speelholen dergelijke allumeuses aan we- zig zijn, die zich door den houder goed doen betalen en eene dubbele taak heb ben 1° spelers te lokken 2° hen te doen leggen n wanneer zij winnen. Eu het blad haalt het volgende voor beeld aan Zekere X. had op eenen avond 350,000 fr. gewonnen. Hij meende er meè henen te gaan maar dit maakte de zaak van den speel huishouder niet en op een teeken van hem werd de winner omringd door een tieptal vrouwen. Welnu, geeft ge niets te drinken vroegen zij zelfs geen glas champagne Wie kan er weigeren wanneer men 350.000 fr. wint Er werd dus in een klein salon op het eerste verdiep dapper champagne gedron ken. Een uur later was X. stom dronken. Hij keerde terug in de speelzaal, verloor de gewonnen 350,000 fr. en nog 60.000 fr. daarbij. Het blad waarborgt de echtheid van dit verhaal en houdt de namen {van per sonen en plaats ter beschikking jvan het publiek. Wat onzedelijk boeltje en wat aanlei ding om de onterfden der samenleving tot misnoegheid te drijven, als zij zulke din gen zien gebeuren x kunnen niet sparen, zegt eu herbaalt de waarheidlievende man van Cbipka. Laat ons toe. u te verwijzeh naar zeker schrijven van M. F. Deprez, uw wekelykschen briefwisselaar van Den- derhautem. Hij legde den vinger op de kwaal waarom zekere werklieden in zijne buurt niet sparen konden. Zij vierden den heiligen maandag re gelmatig tij verwaarloosden altoo hun werk, verdronken hun geld en maakten ttch en hunne familie diep ongélukkig. Dat hebben wij gelezen in het Land van Aelst. Welnu wat die heer ten zijnent heeft gezien, kan hij bijna overal waarnemen. Wij vragen dat de maandag niet ge vierd worde en dat dit geld slechts ge spaard worde dat zoo noodeloos wordt verkwist. Dat geld, heilige man, tal vol doende zijn om den werkman te vrijwaren tegen nood voortspruitende uit ziekte en ouderdom. Dat bij dit geld stortte op eene ziekenbeurs en op de lijfrentkas en veel nood zal verdwynen, veel armoè zal niet meer bestaan. Hebt gij het beet Denderbode deed dit vroeger reeds op- merkeu. Pie was er duivelsch kwaad om en om pardon te krijgen moest M. Deprez in een volgend nummer op Denderbode uitvallen en hem lasteren I M. Deprez had zijn toug voorbij geklapt en om toch tegen de bewaarders te kun nen uitvaren moest hij zijn woord in trekken. Hij heeft moed 1 I nummer van 26 Augusti 11., in een schrijven geti teld: De webeld doob A) Hier en ginder, treedt de armtierige op als vebdedigee DBB WBUDHDKH VAN DB BOXIBS 1 Dat is wat kras maar het is toch zoo Wij moeten echter bekennen dat zulke handelwijze van wege Dendergalm ons niet verwondert. Wat mag men anders vei wachten van wege kerels die schrijven durven Het is beter paters en priesters aan de deur van het land te zetten. Als zy dat hier voor België weuscben moeten 2y dan niet toejuichen, wanneer hun her- ttlyke zieleweusch in andere landeu wordt vervuld f Wat de ongehoorde wreedheden en yse- lyke bar baar schh eden der Boxers be- En tOCh. Do liberalen run goede christenen, getuigde eens groene Pie. Wat antwoorden do liberalen daarop 1° Men behoeft geen grooten helden moed om Diet meer naar de mis ofte biechten te gaan. Men blijft goede libe raal en men verklaart luide dat men zich met den godsdienst niet ophoudt. E. de Laveleye, R. de Relgique 15-1-77. 2° De tegenstrijd tusscben liberaal eu catholiek is onoverkomelijk. Dezelfde. 3° Logiek gesproken er kunnen geeoe catholieken zijn die liberaal zijn noch liberalen dio catholiek blijven. (Dezelfde.) 4° De liberale partij moet eene wijs- geerige partij worden zij moet het ratio- nalismus voorstaan en den oorlog verkla ren aan het geloof. La Réfornte Augustus 1900. 5* Het bovennatuurlijke is onmogelijk, kan Diet bestaan. (Dendergalm Juli 1900). 6° Er is geen hemel. (Dendergalm Juli 1900). Wie zulke leerstelsels aankleeft is voor onze Pie cog een goede christen. Wolke ketterijen moet men verdedigen om geen christen meer te zijn De groene party niet erkennen, niet hèlpen Dat is het. Wat zegt de man van zijne eigene woor den Het liberalism is eene vrijdenkerij geworden. Waar hoogmoed en baatzucht iemand tech voeren kunnen I Broeder Flamidiaan. Onze le zers hebben ongetwijfeld nog dien Broeder der Christene Scholen van Rijsel niet ver geten die, verleden jaar, op willekeurige wyze aangehouden onder beschuldiging van de ijselijkste misdaden en eerloosheid op de brutaalste wijze zedelijk werd ge folterd en gedurende lange maanden in de gevangenis doorbracht, totdat eindelijk zyne onschuld aan het licht kwam. Men herinnert zich ook hoe onze libera le en socialistische dagbladen, weerklank gevende aan de helhonden van Rijsel, voorop den beschuldigde als plichtig be schouwden en tegen hem de grofste scheld woorden en verwenschingen uitbraakten Die zaak schijnt thans nagenoeg verge ten te zijn. Tot nu toe werd de moorde naar van den kleinen Foveaux niet ont dekt en de anti-katholieke drukpers schijnt er geen belang meer in te stellen nu haar slachtoffer het Broerke haai is ontsnapt. Een inwoner van Hoei schryft aan de XX' Siècle dat hij onlangs in gesprek is geweest met eenen broeder van het huis van Rijsel, dus eenen gezel en medewer ker van Broeder Flamidiaan. Die Broeder zegde dat de Rijselsche be volking aan Broeder Flamidiaan de be tuigingen van achtiug eu eerbied niet spaart. Als hij, in den dag, door de stra ten der stad gaat, moet hij zijnen hoed in de hand houden om al de groeten te be antwoorden. De onderzoeksrechter Delalé zelf, als het gebeurt dat hij den nederigen kloosterling ontmoet, groet altijd de eer ste en Broeder Flamidiaan beantwoordt dien groet, want bij heeft alles vergeten en vergeven. Wat de gevolgen der zaak betreft, in dien de briefschrijver aan den XX" Siècle wel is ingelicht, zou er iets op handen zijn dat gerucht zal maken in Frankrijk en ook in België. De moordenaar van den kleinen Fo veaux zou gekend zijn. Hij zou een der ieverigste werkers zyn vau de Rijselsche anti-katholieken hij zou aangeklaagd zijn door de vrouw met welke hij, buiten huwelijk, leefde en men zou zich eiken dag aan zyne aanhouding mogen verwach ten. Hopen wij dat deze laatste tijding moge bevestigd en de zaak volkomeu opgehel derd wordeD, tot beschaming van de gods diensthaters, die niet geaarzeld hebben de snoodste der beschuldigingen op eenen on schuldige te werpen, als een helsche poging om eenen nederigen kloosterling en in hem de gansche orde van de Broe ders der Christene Scholen te bevlekken. Daarom. Er zijn in Belgie minstens zooveel huisdieren als menschen. Hoe komt het dan dat wij twintig maal zooveel geneesheeren als veeartsen noodig hebben. Die beesten drinken water de mensch diinkt bier, wijn en jenever. Wekelijks leest men in 't Land van Aelst dat de familie van droeven Pie zoodanig gebroodroofd wordt dat het eene ware schande is, zelfs dat het wraak roept voor God en voor de menschen... Maar zou de groene zeeveraar van Cbipka ons niet eens willen zeggen hoe het komt dat een dier schijngebroodroofde, het dijnsdag 11., vermakelijk gevonden had op de paardenkoersen te Waeregem te paradeeren met een toegangskaart van 15 franks Zeg ons ook eens, droeve Pie Is het ook waarheid dat een heer zijner vroe gere kennissen hem naderde zeggende Gij die u altijd zoo liefdadig noemt, zoudt gij niet beter gedaan hebben eene plaats van één fraok te nemen en de veertieD overige franks uit te deelen aau arme menschen En heeft die gebroodroofde, op ver zoek der Politie, zijne toegangskaart niet moeten vertoonen en heeft hij ze dan aan de gouden ketting hem door de liberalen geschonken, niet vastgehecht? Hoe is 't mogelijk dat er nog mannen kunnen aangetroffen worden sul genoeg om zich door de groene volksfoppers te laten beet nemen Toe Pie, geeft maar katoen tegen de rijke bezitters I Het geluk van rijk te zijn. De hertog van Westminster, de rijkste man iu Engeland, is juist bij tijds gestorven om de tegenwoordig heel magere schat kist van zijn land een sehoonen stuiver te gunnen. Weet men hoeveel zijne erfgenamen aan den Staat moeten betalen voor suc cessierechten De kleiuigheid van 62 en half mil- lioen fr. De jonge hertog van Westminster zal eenigen tijd uitspaiingen moeten doen om die som in te winneD. 't Is waar dat de fortuin zyn vaders be liep 781 millioen fr., waar zelfs een her tog gemakkelijk meê kan leveo. Om hem die 62 en half millioen, die er van af moeten, te vergoeden, heeft het gouvernement den joDgen hertog, die even zijn neus heeft laten zien in Zuid- Afrika, luitenant bij de Horse Guards benoemd. Bisschoppelijke Middelbare School Esplanade, AAL8T. Op verzoek van verscheidene familiën zul len inden loop der maand Septembermor- grsadloseen gegeven worden, te beginnen van Maasdag 3d*a tot Zaterdag 22"" September, op alle werkdagen. Zij zyn slechts verplichtsnl voor de leer lingen der lagere afdeeling die de stad bewo nen. Hese lessen beginnen dagelijks ten 8 1/2 eindigen ten 11 1/2 ure. De andere leerlingen die begeeren aanveerd te worden moeten op voorhand hunne aan vraag doen. De leerlingen die volgens de voorschriften van art. 7 des Reglements eu het Pro gramma der Prysdeeling, iu hunne klas niet voldaan hebben, kannen in de morgendlessen tot eene verdere proef op de Hoofdvakken bereid worden. Deze proef zal plaats hebben Vrijdag 21"*q September ten 8 1/2 ure. De h: opening der klassen is vastgesteld op Dondtrdcg i~ September ten 8 ure. Ds Bestuurder, H. Van der Schueren Art. 7 De leerling die, voor de Hoofd vakken van Onderwijs, geene melding in t Programma der Prysdeeling bekomt, mag van klas niet veranderen. Deze hoofdvakken zyn Godsdienst, Vlaamsche taal, Fransche taal, Rekenkunde. UIX Klokke Roeland. Wil men de politieke macht des vrouw vei grooten, dat men ton minste eerst eu vooral beginne, naar het voorbeeld der andere landen, met haar stemrecht te schenken voor Werk- en Nijverheids- raad, Werkrechtersraad, enz. Zoo zal men trapsgewijze gaao en kunnen zien wat de toekomst vereisebt. Op 't onver- hoeds, enkel als strijdwapen, die her- vorming iuvoeren, ware onwaardig van eene partij I Zij zien groen van schrik die ver maarde redrtsseurs des torts Wat deed gij in 1893, Heer Wildet gij als dan niet op 't onverhoeds het Z. A. S. invoeren Waarom moest men dan niet trapsgewijze gaan Was het volk op zulken sprong toebereid Geenszins maar er was partijvoordeel aan vast en aan 't vrouwenstemrecht niet. Dat zegt alles 1 Men wordt altijd gestraft waarin men zondigde, heer. Daarbij wij zijn consequent. Gy zegt Het stemrecht is eon natuurrecht Waar om er dus de vrouw buitensluiten Gij zit gevangen in uw eigen princie pen. O groentje T Gij moet weerom do socios naapon, daar ligt 't fijn van uw gedrag. Meu heeft het u gezegd, gy moet nood- lottiger wyze eiscnen wat de socios willen i en de vrouw is noch rood noch groen. Zij is catholiek I Daar 1 der koningen, heeft zich geweerdigd een bezoek te brengen aan de edele groene heeren op hun slot van Chipka om met hen eene redekave- lingske to houden of wat te kouten. Wat eer toch Nu, dat is in alle geval toch niet te verwonderen de kleur door Persië aan genomen is groen en de edele heeren voeren dezelfde groene kleur in hun schild of te blazoen. Z. H. groene Pie deelt ons in 't Land van Aelst eeu verslag meê over 't rede- kaveliogske mot Z. M. Mozaffer ed Dien en men bemerkt dat de edelo groene heeren van Chipka hem spraken over Sipido, over Aalstersche sossisen en trip pen, over waterratten, over kiesbedrog, enz. enz. Maar wat in 't verslag niet wordt ver meld, is dat de edele heeren ook een kruisken vroegen en wat zoete pap daarbij. Nu, in plaata van eeD kruisken zondt de Shah zijn groot vizier naar Chipka met een brief in den welken te lezen staat Geeu kruisken 1 Verradors worden in Persië niet gedecoreerd... voor dat ge spuis, is 't er bol af I... En daarbij g'bebt mij gefopt, g'bebt mij overal de Aalster sche merkweerdigheden Diet gesproken 'en ook niet vertoond g'hebt er over gezwegen uit berekeningen... G'hebt ge zwegen over den Salon Pierre, 't kotje waar men Pie, op Kermiszondag 1899. heeft ingedraaid en over zijn broeksken dat 's anderdaags op 't koordje hing, over to spoken op Chipka, over Lowieke die zijne groene vaau heeft afgegeven, over 't groen tabakfabriek met zijne krakende gebouwen, over uw wedervaren met Jaak die zijne centen aan Edition artistique in andere woorden, aan steekbeeldekens heeft verkwetterd, enz. enz. Neeo, neen, volksfoppers, geen kruis ken en verraders bol af 1 Reizen in maatschappij. Zooals gemeld Is zullen voortaan do bepalingen, welke het vervoer der reizigers in maat schappij op de Staatspoorwegen regelen, ook toepasselijk zijn,in gemeneden dienst, op de spoorwegen van West-Vlaanderen, Gent - Temcuzen, Mecbelen - Terneuzen, Dendcrmondc-St.-Nikolaas, Hasselt-Maa seik, Chimay en spoorweg Nord-Relge. De bepalingen houden namelijk in dat de reis kan onderbroken worden, gedu rende den gewoneu geldigheidstijd der kaartjes, aau eene of meer statiën van den doortocht, hetzij bij de heenreis, bet zij bij de heen- en terugreis. De iu te dienen lijst moet zeer juist do treinen aanduiden, met welke men uit iedere statie zal vertrekken, en de mach tiging om de reis te verdeelen, welke tegelyk met de kaartjes wordt afgegeven, moet vertoond worden op eisch der be ambten van het bestuur. VOORUIT, 't orgaan der Gentsche wiukelpolitiekers en uitbuiters, deelt in zijn nr vau gister Vrijdag meè 1° Dat de groene democraten van Chipka eene broodbakkerij gaan stichten 2° Dat de blauwen van Coucordia nu ook winkelpolitiek gaan uitoefenen, in andere woordeu, dat zij eenen bazar gaau openen waar de leden zich bouillckolen, kloergoed, sargiëc, en wellicht ook brood, specerijen enz enz zullen kunnen aanschaffen. Als t waar is, zal het een blyk van pioquaSoaoS zyn voor onze neeringdoendo burgerij Dood aan de neeringdoende burgerij is dus de oologskreet van rooden. blauwen en groenen De Shah als kindervriend. De Shah heeft te Brussel met duizende vra gen om bijstand ontvangen. Een lOjarige arme knaap heeft een velo gevraagd, maar do Shah was reeds vertrokken. Men heeft hem den brief achterna gezonden en men is overtuigd dat de jongen zijn rijwiel zal krijgen. Een klein meisje vroeg eene pop; hare moeder werd ontboden in de legatie en kreeg het noodige geld. Overigens, al de kinderen die zich om bijstand in het hotel der Wetstraat aan boden, gingen met kliukende zilvorstuk- kon terug. ingericht in de ruime lokalen der Patro- nago H. Jozef, Meuleschettestraat, op Zondag 16, Maandag 17, Zondag 23 en Maandag 24 September 1900, ten voor- deele der maatschappelijko werken van S' Jozefsparochie. van de Het uitstapje van den Bond naar het groot Pensionnaat van Mulonne, is vast gesteld op Zondag 16 en Maandag 17 September. Het beloop der onkosten is 4 frs. De lijsten zullen gesloten worden, Don derdag 13 September. De Oud-leerlingen der Sint Jorisscbool, die nog geen deel maken van den Bond, kunnen aan de reis deelnemen, mits zich in de Vereeniging te laten inschrijven, 't zy als werkend lid, 't zij als eere- of beschermlid. Te dien einde, gelieve men zich te wenden tot den Bestuurder, Kei zerlijke Plaats, 24. Priesterlijke B Z. H. de Bisschop heeft krijgsaalmoezenier der bezetting van Gent benoemd den E.H. De Steur, onderpastoor op O. L. Vr. S. Pieters alhier, in vervanging van den Z. E. H. ka nunnik Albrecht, die zijn ontslag heeft inge diend. De heeren De Hovre en Danwe, uit het Seminarie, zijn bestemd om aan de Hooge- school van Leuven, de leergangen van wijsbe geerte en letteren te volgen. O CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 1 September. o 280 kilogrammen ter markt; prijs fr. 2,90 per kilogr. Ad Zil di<> niet willen dansen gelijk de groene heldeu van Cliip- ka schuifelen zyn schijnheiligen, phariseërs, lieden behangen met eenen schijn van Godsdienst ofwel flajekesman- dod, venten om in d'erwten te zetteü, soepsoldaten, verkochte zielen, mavee- gors, stropdragers, jilleas, sjeemenissen, sleepdragers van de alleenheerschers enz enz te veel om te melden. Volgens Audreas en C« zijn de Aals'er- sche werklieden die zich door de roode wiukelpolitiekers niet willen laten uitbui ten geneversmoelen en beesten die in eenen beesteühof zijn tentoongesteld. Aalstenaren wij teekenen dat alies aan en zullen het u op tyd en stond berinneren 1 Zoo fopt men Frederik. Sedert eenige weken reizen er in bet land van Charleroi talrijke agenten van amerikaan- sche huizen zij koopen niet, maar blij ven in betrekking met de besturen der glasblazerijen, en zonderling genoeg, ook met de kopstukken der roode party. Zij stellen in de werkstaking der glasblazers een bijzonder belang, dat iedereen zeer verdacht voorkomt, eu met recht. Er komen inderdaad uit Amerika zeer aardige berichten toe. Iu Pennsylvanië, waar er 's zomers in de glasblazerijen niet gewerkt wordt, worden de ovens eerst te gen 1 October terug aaugestoken. Dezen keer zal zulks gebeuren tegen den 1 Sep tember, met het klaarblijkend gedacht jebruik te maken van de workstakiug in iet land vau Charleroi om de belgische glasnijverheid hare kalanten te ontnemen. Het schijnt zelfs dat met dit doel de arae- rikaansche glasblazers geldelijken onder stand zenden aan de belgische werksta kers. Italië. De anarchist Bresci, de moordenaar van Umberto, Koning van Italië is tot levensdurende gevangenschap veroordeeld. Vergunningsrecht. Men meldt dat, bij de heropening der Kamers, de heer Maenhaut opnieuw zyn wetsvoorstel zal indienen, strekkende tot afschaffing van het vergunningsrecht voor de drank slijterijen en zijne vervanging door eene al- gemeene patent, berekend volgens de be langrijkheid der gemeente en van den ver koop. De patent zou voorop moeten betaald worden, 'tis te zeggeD, voor de opening der herberg en zou recht geven op den verkoop van sterke dranken. Groene I*le bemerkt een strooi in 't oog van Vooruit en gevoelt den balk niet die uit het zijne steekt. In 't Nr van 24 Oogst, schrijft Groene Pie, spot de Aalstersche correspondentie vau Vooruit met de menschen die de Pro cessie vereeren met licht en vlagge en wat deed hij Groede Pie in zijn nr van zondag 19 Oogst Hij beleedigde de hee ren Leden der Congregatie van O. L. Vrouw welke met flambeeuwen het H. Sacrament in de Processie begeleiden,hun naar 't hoofd slingerende dat ze schyn- heiligen, pbarisëers zyn I 7 Land van Aelst en Vooruit staan op de zelfde lyn 1 Turf en steenkool. De duurte der steenkolen heeft het gedacht doen opvatten, de opdelving van turf te her nemen, die men sedert een dertigtal jaren had laten varen. De opgravingswerken voor het leggen der grondvesten van de nieuwe St-Pieters- kerk te Oostende heeft eene nieuwe turf- laag doen ontdekken, waarom de aanne mers zich zoo weioig bekommerden, dat zy die plantaardige brandstof kostteloos afstonden aan al wie ze wilde weghalen. Nu echter verkoopt men haar aan eenen prijs, die gedurig klimt. MM. Cousin bn Coiseau, do aannemers der havenwerken te Heyst gebruiken ze voor het stoken hunner stoommachienen. Men mag zich aan het hervatten der ontginning van de turflagen verwachten, in tegenwoordigheid van de steeds klim mende steenkoolprijzen. Te dier gelegeuheid herinnert de Patrie dat het ontginnen van turfgronden aan zekere formaliteiten onderworpen is, te weten, toelatingen, to vragen aan de pro vinciale overheid, en dit heel 't land door. De vraag moet gericht worden aan den gouverneur der provincie, in welke het uithalen moet plaats hebben. Het is te verwachten dat in de Vlaam sche streken, vooral langs de kusten, bij de duurte der stcenkoloo, dio nyverheid, welke door den langen prijs der steen kolen verlaten was, zal herleven. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 440 klonten boter.ter-markt ge bracht, wegende te samen 3500 kilos. Vraagt 't Leuvensbior der Brouwerij Druwé, Aalst. Programma van 't Concert welk zal gegeven worden op Maandag 3 Sep tember 1960om 8 l/t uren 's avonds, ten kioske Groote Markt, door de Konink lijke Harmonie, onder het bestuur van Mr L. Walpot. 1° Marche Lorraine. L. Gaune. 1° Ouverture Triomphale, Lkutnkr. 3° Mosaïque sur la Reine de Saba, Gounod. 4° Mascarade, Air de balletA. Cortège. B. Arlequin et Colombine. C. La fa milie Polichinelle. D. Les mandoli- nistes, p. Lacömk. 5° Retour de Dinant, morceau de Concert, soliste Mr Ph. D'Hondt, J. Prbbkher. De Maatschappij SINGER heeft op de tentoonstelling van Parijs den Gbooten pbijs zijnde de bocste onderscheiding bekomeD. Dio schitterende bijval komt nogmaals de groote vermaardheid bevestigen welke de Singer Naaimachienen de wereld door 'genieten. Een spoorwegbesteller der statie van de Alleé Verte, te Brussel, kwam dinsdag avond in zijne woning te Sint- Pieters-Jette, toen hij met verbazing be merkte dat de deur open stond. In den gang werd bij aangevallen door twee kerels, die hem bij de keel grepen. Do aangevallene kon zich echter genoeg ver- weereD, om de bandieten de vlucht te doeu nemen. Bij onderzoek bleek dat zij slechts den tyd hadden gehad om eenige voorwerpen van geringe weerde te stelen. Over eene maand of twee kwam te Brussel zich een persoon vestigen, zekere D., zeggende afgeveerdigd te zijn door de firma Drumont en C°, van Londen, die bare kantoren had te New-York, Parijs, Berlijn, enz. Hij had drie klerken en eenige make laars in zijnen dienst en koos verblijf op het la verdiep van het huis 5 en 7 der Antoon Dansaertstraat. De makelaars waren gelast, acties te verkoopen, voortskomende van de syn| dicale maatschappij van Londen. Deze acties waren in een blad, dat hy uitgaf, gekwoteerd, cn klommen gedurig, of schoon zy op de Beurs totaal onbekend waren. Toen hij zoo voor omtrent 200,000 frs. papieren verkocht had, trok hij er plotse ling vap. door. De papieren zijn geen vyf centiemen weerd en de firma Drumond is te Londen heel vreemd. Drinkt 't alombekendu Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Op den steenweg van Neerstalle te Vorst ontstond brand in de hoeve, die de echtgeuooten Treukens met hunne vier kinderen bewonen. Op het eerste alarm konden de vrouw eu do kinderen, half gekleed, naar buiten vluchten, doch men zag don man niet. Men meende dat hij nog niet uit de herberg thuis was; maar geburen zegden dat zij hem de herberg hadden zien ver laten om naar huis te gaao. Toen het vuur gebluscht was, vond men het verkoolde lijk van den ongelukkige die, eeu weinig bedronken zynde, zegt de Etoile, bij het licht ontstoken, denkelijk per ongeluk of door onvoorzichtigheid den brand had doen ontstaaD. Een droevig ongeluk is donderdag namiddag te Mechelen voorgevallen. Een jongeling uit Antwerpen, te Mechelen in vacantie, was met twee zijner kennissen, in eene boote op de Dyle aan 't varen achter het slachthuis.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2