Donderdag 6 September 1900 3 centiemen per nummer. 34sle Jaar 3300 lil VAN 1)1 SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Op den rooster, de armtierige. D E LANDBOUW. Se troonsafstand des Konings. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- langen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, i in alle Postkantoren des Lands. Cuique auum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen, Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 6 September 1900. Wij lasteren Dendergalm, zegt bij, als lij schrijven dat bij bet bestaan van God loocheDt. Wij hebben nochtans de regels UDgehaald die ons toelieten die gevolg trekking uit zijn gezegde af te leiden. Hij bespreekt ze niet maar roept in eene rischwijventaal uitGij liegt I Het vat geeft uit wat het iu heeft wij halen bij zulke woorden de schouders op en bepalen ons eenvoudig met misprijzend te zeggen Uit eene stokvischkuip kan men toch geen roozenwater scheppen. Waarom zich zoo kwaad maken Is dit een bewijs reeds dat wij nagels met kop en sloegen Een spreekwoord zegt ïie zich kwaad maakt heeft ongelijk. Wij gaan die regels van Dendergalm nog eens aanhalen en ze wat naderbij toelichten. Het bovennatuurlijke bestaat niet 1 kan niet bestaan of er tou geene natuur meer wenen. De natuur hier is de stoffelijke wereld met de wetten die hem beheerscben. Het bovennatuurlijke is dat wat boven de ■"natuur is verheven werking of wezen. Niet alleen Dendergalm loochent het sstaan van eene bovennatuurlijke wer- ÜDg of een bovennatuurlijk wezeu, maar hij zegt zelf dat dit onmogelijk be staan kan. God is eeu bovennatuurlijk wezen. Dus hij bestaat niet. Als God niet bestaat dan is het natuurlijk dat er geene bovenna- taurlijke werking of mirakel bestaan kan. Dat is logiek. Wij lasteren den armtierige, beweert hij, ais wij bun ten laste leggen het be staan van God te loochenen. Maar, groote verstanden, verlichte geniën, als gij het bestaan van God aanneemt hoe kunt gij dan zeggen dat het bovennatuurlijke, bijvoorbeeld een mirakel, niet kan be- God is Almachtig, leert ons de cate- lismus in de 5de les. Dus kan hij de na tuurwetten opschorsen die hy aan de natuur heeft gegeven. In dat geval heb ben wij een mirakel. Hoe kunt gij dus zeggen, ik herhaal het, dat een mirakel onmogelijk is Bestaat God zoo kan een mirakel be staan en alsdan wordt dit een geschied kundig feit dat op verschillige wijzen kan vastgesteld worden. In het leven van den Zaligmaker komen vele mirakels voor. Voor don schrande- nd Dendergalm zijn zy onmogelijk E M A R L I T T (NA VERTELD 48YBRVOLQ. Ha, de groenrok was 't huis. Nu loste de Verpleger de verpleegster af, eu indien angst bezorgdheid over andere, door het hevige onweer verraste menechen in haar leefden, i»n vroeg zy niet naar den nog altijd vallen den regen, naar den overstroomden grond r dan maakte zij gebruik van de gelegenheid, 'm bare taak aan een ander over te dragen, «n dan zou zij komen. Ja, zij kwam. Zy kwam als eene aan de (pvangenis ontsnapte, hoed, handschoenen en paruol waren in het huis van den bosch- •aebter blijven liggen. Zij had den sleep van haar kleed over den arm geslagen hare kleine voeten vlogen over den weg, haar hoofd Woog zich zoekend naar alle kanten ver nachtte zij, dat iemand, door den bliksem getroffen op den weg zou liggen H. Markus verliet de schuur en verschool achter het dichte dennenhout. Zij kon Als die groote mau wist wat hy'schreef dau loochende bij stellig het bestaan van God toen hij zegde dat het boven na tuurlijke onmogelijk kan bestaan. Dit gedacht, die loochening komt te klaarder, te duidelijker voor door het vol gende, evenals het eerste getrokken uit den armtierige vau 15 Juli eu reeds aan gehaald in Denderbode van 15 Augustus. De clerikalen goochelen met den eeu- wigen hemel en hel waarvan zij niets weten en waarover eij niet kunnen beschikken. Wat beteekent dat indien men het be staan van God aanneemt Wij weten niets van den hemel, be weert dit schrander hoofd. Wil dat in ander woorden niet zeggen dat de hemel niet bestaat of ten minste dat wij hande len moeten net juist alsof de eeuwigheid niet bestond. In zulke handelwijze ligt, altijd, volgens onzen armtierige.de eer der geuzenpartij God is de looner van het goed en de straffer van het kwaad. Iu dien nu de eeuwigheid niet bestond waai zouden degene die uit zelfsopoffe- ring hun leven verliezen, beloond worden en waar degene gestraft die zich het leven beneemt God is rechtveerdigAlle goed moet dus beloond eu alle kwaad moet dus ge straft worden. Dus bestaat de eeuwigheid de hemel of het geluk voor hou die het goede de den, de hel voor heu die het kwaad heb ben gesticht. Dendergalm loochent den hemel zijn woord goochelen dat is voor de oogon doen schitteren wat niet bestaat, zegt het klaar genoeg, indien de woordeu waar over eij niets toeten dat niet reeds dui delijk hadden bewezen. Over die woorden schrijven wij meer nog. Brave menschen, gij die denkt liberaal nog te kunnen stemmen alhoewel alle godsdienstig gevoel uit uw hert niet is geweken, overweegt die woorden. Leert hierdoor dat Dendergalmdat de geuzen partij het leven bij het tegenwoordige bepaalt en ziet welke gevolgtrekkingen daaruit ziju af te leiden. Ziet die gevolg trekkingen met de logiek van arme men schen die dikwijls noodlij den on vraagt u af welke dam de geuzerij nog kan op werpen tegenover het noodlottig socia lism dat onze samenleving met alle ram pen en ongelukkon bedreigt I De lijstervangst zal toe- gelaten zijn van don 7 Sep- tember en het kleine voge- len vangen van den 15 der zelfde maand. van beneden de open ruimte tnsschen de drie wanden overzien en zou en moest die ledig vinden. Met een vluggen oogslag op de schuur snelde zij dan ook voorbij en sloeg den smal- len weg in, die door het bosch naar het Her- tenveld loopt. Dat deze weg nu niet te passeeren was, kon zij niet weten, zij bleef staan en deinsde terug voor het brsede schuimende water, wai het half uitgedroogde, vreedzame beekje, dat het pad doorsneed, veranderd was... Nergens n brugjeZij liep wanhopig langs den oever zocht eene smalle plaats, die zij zou kun- m everspringen. Inmiddels was de heer van het Hertenveld langzaam de berghelling afgekomen en ging op de weeke, overstroomde grasvlakte voort. Hij stond achter haar op het oogenblik, dat zij haar kleed bijeenpakte, om door het water te stappen, bliksemsnel sloeg hij de armen om haar heen en hief haar van den grond op. Zij gaf een gil haar aangezicht, dat met roodgeweende oogen als in halve onmacht op zijn schouder zakte, zag er nog verwilderd van angst nit, maar nu helderde het onder een diepen zucht op. Ik doe het niet uit algemeene mensc liefde, fluisterde hij haar glimlachend in het oor, terwijl hij haar door het water droeg, o neen, zoo'n allomans helper ben ik niet. Ik doe het alleen om u. Gezondheidsleer van het varken. Tusschen onze groote huis- diereu is het varken zeker lijk datgene niet, welke het minste aan de reinheid houdt en maar eigenlijk tevreden is, zooals vele menschen het wel mcenen, dan wanneer het in een walgelijk en ongezond midden kan leven. Het zwiju, ver van een vuil en onrein dier te zijn, bemint de reinheid nooit laat het op zijne rustplaats uitwerpsels vallen, maar wel iu eenen hoek van het kot eu zulks zoo ver mogelijk vau de plaats waar het rust. Werpt het zich soms in den modder, 't is omdat het onderhevig is aan jeukte, ten gevolge van de verzorging die het altijd ontbroken heeft. Men moet dus de goede uitwerksels van de gezondheids- regels zoowel aan zwijnen als aandere huisdieren laten genieten. De reinheid, de lucht en de oefening zijn drij voorwaarden die hier noodzake lijk zijn. De grootste zuiverheid zal men in het varkenskot eischen; het zal beantwoorden aan de gezondheidsvoorwaarden welke men van eene goede woning vergt. Men vermijde zooveel mogelijk de lig ging naar het Noorden en naar het Zui den. De vloer zal ondoordringbaar zijn, en eene lichte helling hebben naar de afleidingsgoot zij zal gemaakt zijn van steenmortel, asphalte ofwel uit kareel- steenen op hunneD kant gezet en waarvan men de voegen met ciment dicht maakt. De muren zullen zuiver gehouden en in tijds gewit worden. Het strooisel zal men dikwijls weg nemen en hernieuwen. zorgo dat de eetbakken altijd zui ver zijn. Om de hernieuwing der lucht te verze keren zal men eenige gaten in de muren maken, ofwel de hokken van luchtschou- wen voorzien. De oefening, zoo nuttig aan de gezond heid en do ontwikkeling der dieren, zullen zij kunnen nemen in voorhoven welke zich voor het varkenskot bevinden. Serumbehandeling van varkens. - In eeno onlaügs te Leeuwarden ge houden vergadering der afdeeling Fries land, vau de maatschappij ter bevorde ring der veeartsenijkunde, deelden ver scheidene veeartsen elkander hunne er varing meê, omtrent de voorbehoedende inenting tegen vlekziekte en de serumbe handeling bij zieke varkens. Daaruit bleek, dat er dit jaar iu negen gemeenten van Friesland ongeveer 1200 varkens waren ingeënt. Ofschoon de vlekziekte op dit oogenblik nog veelvuldig in de provincie voorkomt kon nu reeds worden verklaard, dat de in enting zeer goede resultaten oplevert. Verscheidene gevallen werden genoemd, waarin niet ingeënte varkens van een koppel of uit een hok stierven, terwijl de ingeënte dieren volkomen gezond bleven. Hoezeer in een enkel opzicht misschien nog eeüige verbetering kon worden aan gebracht, werd aan de thans gevolgde methode eene groote toekomst voorspeld, vooral ook, omdat de dieren na de inen ting zoo goed als geen reactie-verschijn selen vertoonden en later uitstekend groei den. Tevens had de ervaring geleerd, dat het serum, dat ook bij de voorbehoedende inenting wordt gebruikt, een zeer krach tig goneesmiddol is. indien de varkens reeds door de vlekziekte zijn aangetast. Genezingen door inspuitingen van serum verkregen, waren soms eenvoudig onge loofelij k. Een paar honderd gevallen van serum inspuitingen bij ziekte en van ziekte ver dachte dieren wordek meegedeeld, waar bij slechts in zeer weinige gevallen de uitslag ongunstig was. Er kon daarom ge rust worden gezegd, dat deze behandeling volkomen aan de eischen van de practijk voldoet. Het serum wordt, volgens voorschrift van de daarvoor iu Duitschland benoem de staatscommissie en onder staats-con- trol, te Höchst bereid. Van 19 tot 24 September zal te Vin- cennos de tijdelijke internationale prijs kamp van zuivelproducten (boter, kaas, enz.) plaats grijpen. Volgens wij verne men zijn er, uit Belgie, reods ongeveer een honderdtal toetredingen toegekomen. De Nationale maatschappij voor de vervordering der Melknijverheid en de maatschappij La Compagnarde heb ben de taak op zich genomen deze deelne ming te verzekeren en hierbij de belan gen van 's lands melkindustrie te verde digen. Mond- en klauwzeer in Duitschland. Volgens de mededeelingen van het Keizerl. Gezondheidsambt te Berlijn wa ren op 15 Augustus besmet 450 gemeen ten (1630), tegen 425 gemeenten (1361 stallen) op 15 Juli. Een aardappel, werd het vorige jaar te Yerseke (Holland) gerooid, ter buiten gewone zwaarte van 8 hectogram. Deze aardappel werd dit voorjaar gepoot, eu aan de daaruit ontwikkelde struik, wer- Daarop liet hij haar zacht op den grond zakken. Gij hebt n zeer gedaan, eprak zij, zich oprichtende en tastte naar zijne verbonden hand, omdat hij met eene rassche beweging van haar weggetreden was. Ik heb mij geen zeer gedaan, sprak hy, dubbelzinnig. Ieder onpartijdig waarnemer had den deug- 1 niet in zyne oogen kunnen zien, zij alleen zag - hem niet. Het kan zijn, dat er onder het verband iets niet in orde is, sprak hij, de schouderB ophalende, maar wat geeft dat V Mijne sterke natuur zal zich wel verder heipen. Gij kunt niet beter doen, dan zoo spoedig mogelijk naar huis te gaan. Ik weet, dat de menschen van angst vergaan om de bloemenzoekster.... Maar uw oom zal het u alles behalve vrien delijk afnemen, dat gij zonder handsohoenen aankomt, wil ik ze halen Hij deed, alsof hy naar het boBchwachtershuis terug wilde loopen. Zij schudde met het hoofd en nu vertoonde zich op haar beweend gelaat ook een lachje. En de hoed is ook blijven liggen, zegde hij, de regendruppels schitteren als diaman ten in uw haar en zullen u eene verkoudheid bezorgen. Nu, ze zouden den dunnen grijzen sluier ook niet ontzien hebben, neen, dan vind ik den hoofddoek beter, den lieven, wit ten hoofddoek mijner geneeskundige, en nu vaarwel Met deze leete woorden was hij door het water teruggesprongen en stapte, zonder een enkel maal het hoofd om te keeren, door de weiden naar den rijweg. Van het romantische padzoeken in het krenpelhont kwam zooals van zelf spreekt, ditmaal niets, daar zou hem een echte bui la Griebel op het lijf gestort zijn, maar den weg dien de u bloemenzoek ster ging, wilde hij tot eiken prija vermij den, en zoo moest hij het zich wel getroosten, het boBchwachtershuis te passeeren en den goed gebaanden weg, die er een eind van ver wijderd lag. Het was dezelfde weg, waarop Jufvrouw Griebel bij de eerste ontmoeting uit bet Gravenhout gekomen was. Vlug legde hy den weg af. De regen had opgehouden daarentegen hingen de hoornen vol droppels, eu wanneer de voortijlende tegen een overhangende tak stiet, was het of een stortvloed op hem neerkwam... Dit bange uur had water in overvloed geschonken de weeke, drasachtige bodem etond vol plaBBen en de kleine stroom, die den molen dreef, schoot, tot aan den rand gevold, ontstuimig door het dal. Aan den oever stond de molenaar met een vroolijk gelaat. Het heeft brood geregend, M, Markus riep hy den voorbijganger toe, en in de open den dezer dagen 63 stengels geteld. In den grond bevonden zich 140 uit dien ééDen knol ontwikkelde aardappels, waarbij een 50 tal groote. Raadgevingen in sake vogelteelt en ko- nijnenkweék zullen voortaan, kosteloos, gegeven worden aan al wie het verlangt, door de zorgen der maatschappy Het Neerhof van Gent. Do landbouwers en kweekers kannen zich daartoe wenden in het lokaal der Maatschappij, H. Geeststraat, nr 3, Gent, iederen Vrydag van 10 en half tot elf ure en half. De geruchten van een ophanden zijnden troonsafstand door den Koning, zijn niets anders dan Brusselsche zwanze, door de vreemdo bladen geslikt. Als pendant aan deze dwaasheid ver telt mou dal het jacht Alberta, welks spoor meD verloren heeft, ditmaal Koning Leolpold wel tot aan de monding van Congo zou kunuen brengen. Waarom niot naar China Wolk denboeld maken de bladen, die dergelijke leugens opdisschen, zich toch wel van het verstand hunner lezers. Men bespreekt veel de afwezigheid des Konings, die voor de eerste maal sedert de instelling der groote krijgsbewegingen de ontknooping niet zal bygewoond heb ben. Personen, die nauw met het hof in be trekking staan, doen opmerken dat de Koniug vijf cu zestig jaar is en dat, hoe wel zyn gezondheid zeer goed is, er oefe ningen en vermoeienissen zijn, die zyn ouderdom niet meer verdraagt. Ouder wordend behoudt hy zijne reu- gewoonten, maar de zee vermoeit hem niet, terwijl hy een lange rit niet meer zou verdragen. (Brusselsche correspond. Handelsblad). Nog de troonsafstand. Het nieuws van den troonsafstand des KoniDgs, door den correspondent te Brussel meêgedeeld, wordt in de pers veel besproken. Verscheidene bladen noemen het eene kwakkel. De Gazette de Huy, de Express van Luik en de Matin verklaren echter, dat het niouws zoo ouwaarschyulyk niet is als sommigen heweeren. Kwade beenen en schoone wijven dienen vele thuis te blijven. poort van het voorplein kwam Peter Griebel Nu behoeven wij geen hongersnood te vreezen, wij zullen een goeden aardappeloogst hebben. Zoo'n bui is uog de moeite weerd, sprak de pachter te vreden en weee met de hand naar het gedrenkte veld. In het voor huis liep Jufvrouw Griebel den landheer tegen het lyf. Zij kwam uit de provisiekamer en had twee volle papieren zakken in de rechterband. Wel. M. Markus, wat zegt gij van zoo'n weêr sprak zij, met den arm in de zy. Het donderd en rommelt hier een beetje anders dan op zoo'n breeden keukenschotel, als by n 't huis. Ja, zonder een ferm gebulder kun nen wy het niet Btellen dat is hier zoo de mode, en ik hoor het even licht als het orgel in de kerk. En hier zyn ze zij wees op de volle zakken de rozijnen namelyk, die ik als een extraatje voor de kinderen van Till- roda in den koek bak het heeft ook zoo goed geregend Juist, rozijnenkoek En ik geef er den wijn by. Kunt gij ook eenen broiloftakoek bakken Met deze woorden vatte de landheer de kleino dikke vrouw om het lyf en draaide een paar malen met haar in de roide. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1