Tege Van tak op tak. Schijnheilige. - Scheuring. Stad Aalst. - Werkbeurs. Bloedig drama te Brussel. Vlaamsche Kermis AALST. Bond der Oudleerlingen Broeders der Christelijke scholen- ZONDA.GRUST. VaQ'sm>ddags tot mi(l(lernacht Allerhande Nieuws. n den Godsdienst zijn de so- cios niet. In hunne schriften voor den buiten bestemd, op hunno meetings aan de landbouwers gegeven, zingen zij dat refreintje altoos. O 1 als men ze hoort, zij zijn zoo ver draagzaam 1 Wat kan het hun schelen dat een werk man gelooft of niet 1 Maar inderdaad is dit wel zoo f Och Heere, nu zou men toch geen be wijzen meer moeten geven maar er zijn nog menschen, nu nog, dio de roode pil- lekens slikken en die bun klatergoud als gangbare munt aanvaarden. Wij zullen dus maar eens te meer de feiten laten spreken. Siods de laatste kiezingen zijn de brave, zachte socio* ook meester van Reims, eene stad in Frankrijk, beloofde land van Z. A. S. dat ook. meent onzo fameuze Pie, hier het hemelsch manna moet doen regenen. Aan een der straten welke op de stads poort uitgoven stond een kruisbeeld er weleer door brave, christene menschen opgericht. Dat kon de burgemeester van Reims niet meer lijden. Gezel Arnould, dat is de naam van die fameuze, heeft het doen a/$agen onder de oogen eener verontweer- digde menigte. Wie onze meier afkeuren dorst wicrd door de politie vastgegrepen en in 't gevang gesleept. Daarna trok de meier naar t kerkhof en herbegon Mijn hatelijk werk. Gij, brave werklieden, vergeet nooit dat zoo gij dergelijk vrijheidhatend regiem niet in België invoeren wilt, gij nooit voor de roode bedriegers en godhaters moogt stemmen. Schoon dingen duren niet lang. De Gazette de Charleroi meldt dat het Sanatorium van Montignies Saint- Christophe, verleden week ingehuldigd door de socialisten, onder het booge voor zitterschap van een speelhuishouder, reeds gesloten is. Kolossale winsten. Op onze vraag wie de kolossale winsten op strijkt die jaarlyks door Hand aan Hand worden gedaan, antwoordt ons Vooruit dat zo dienen om een deel af te leggen van den koopprijs des lokaals door de Gentsche roode capitalisten op hypotheek verschoten. Dat men dat de sullen wijsmaken kan, die zich door de roode winkelpolitiekers laten uitbuiten, is geen wonder. Nu wat er overschiet moet onzes dun- kens, maar een kleintje zijn, nadat de hooger bedoelde roode capitalisten hunne vette kroezen hebben opgestreken en de roode Aalstersche leeperikken hun koekje langs twee kanten hebben geboterd. Die leeperikkeu worken schier niet, maar schuifelen altijd schoon weêr zelfs als 't bij andere werkers stormt. Een dier winkelpolitiekers heeft het reeds zoo verre gebracht dat hij ook al capitalist-geldschieter is, in andere woor den, een aandeel heeft in 't capitaal die voor 't lokaal is betaald geworden. Die leeperik is ook tegen 't capitaal wel te verstaan als 't anderen raakt, maar voor hem, voor Bibi, is 'c wat anders... Wanneer verschijnt dan 't vlugschrift door Dender galm beloofd, 't welk ons aauwijzen zal, wie de bedoelde kolossale winsten opstrijkt Dendcrgalm, wij wachten. De toestand in de gemeente Se- raing, waar bet onderwijzend personeel zijn loon maar niet kan krijgen van het gemeentebestuur, zal binnen kort gere geld worden. Wij vernemen dat het gouvernement een deel der taksen, door het gemeente bestuur geheven, heeft goedgekeurd. Het weigerde evenwel de bijzondere taks van 50 waarmeê het gemeentebe stuur de nijveraars wilde treffen, goed te keuren. In afwachtiog zal er genoeg geld zijn om de onderwijzers te betalen. den rug, de tijd van den schijnheilige te spelen is voorbij. Vooruit spreekt dan ook niet langer meer van den eerbied der rooden voor de godsdienstige overtuiging vao allen. En tot bewys Vooruit van 22 Augus tus 1900, schrijft Met wortel en stam moet dat ras (der papen) verdelgd worden, anders is de vryheid steeds bedreigd. En waarom zouden de catholieken nu moeten verdelgd worden Wel omdat ons catbolick ministerie nog geeue genade heeft verleend aan den anarchist Moineau die in 't gevang zit om eene laffe moordpoging gepleegd te heb ben te Luik. De groene socialisten zijn 'taccoord met de roode socialisten zij ook eischen kwijtschelding van straf voor den anar chist Moineau. Een gesticht - Pasteur, tegen de razernij, zal binnen kort te Brussel inge richt worden. De commissie uit den provincialen raad heeft nu bepaalde beslissingen ge nomen. Als bestuurder zal M. Bordet genoemd worden, een Belgisch geneesheer, siuus 12 jareu gehecht aan het gesticht Pasteur -te Parijs. gemeld dat eene scheuring is ontstaan tusschen de groene socialisten van Ant werpen. De leden van den propaeandakring 4® sectie en van den afgestraften priester Daenskring hebben eene bijzondere ver gadering belegd tegen zondag ten einde maatregelen te r.emen voor de herinrich ting der kliek. (Aan de hoeveelste herin richting zyn ze nu al De oorzaak der scheuring is dat beide kliekjes erg gebeten zijn op den chef Lebon en zynen aanhang of sleepdragers aan de welke zy hunno zoo betreurde droevige verplettering in de kamerskie- zingen te Antwerpen toeschrijven. In ons Arrondissement ook staat de saheuring dreigend voor de deur. M. De Backer welke nu, dank zij de werking van den mol-man eu zijne aanhangers, aan eenen kamerzetel is geraakt en niets an ders betracht dan bem in de toekomst te behouden, zou even als M. Renkin en Carton de Wiart, de groene Chipkakliek met den afgestraften priester Daens en Onze Pit aan 't hoofd over boord smij ten.. Laat ons nog wat wachten wij zullen er niets by verliezen. De militianen der klas van 1900 worden op 1 October 1900 J2i onder de wapens geroepen. Die van de klas van 97, behoo- ren(]e tot het artillerie- en genie wapen en 't beheerbataljon, komen op 29 September naar huis, in onbepaald verlof. De militianen van 1890, thans in onbe paald verlof, krijgen definitief verlof op 1 October. Onze brie vendragers.— Het orgaan der spoorweg-, post- en telegraaf bedien den, Chempostal laat bittere klachten hooren over het lot van sommige brievon- dragers, dat inderdaad al te hard is. Die modelbeambten want dat moet men voor het postje van brie vendrager zijn winnen voor eenen arbeidsdag van 4 uren 's morgends tot 9 uren 's avonds eenen loon van 2.46 per dag. 't Is ongelooflijk. Als hot waar is, dient er noodzakelyk zoo spoedig mogelijk verandering te ko men in dien staat van zaken. Krapuul. Het blad La Btlgique militaire kondigt, in zyn nummer van 26 Augustus, eene redevoering af, door zij non bestuurder uitgesproken te Gem- bloers. Daarin leest men letterlyk het volgende Ik hoop u den 9 September allen te Blankenberge te zien, waar gy u by ons zult aansluiten om De Bruyne te verheer lijken en eene betoogiog te houden tegen bet krapuul der anti-militaristen. Ik kan u de kautate niet voorzingen welke ik te dezer gelegenheid heb gemaakt, enz. Dus, alwie zich durft verzetten tegen de overdrovene soldaterij, tegen de vorprui- sing van Belgis, is krapuul. En dat zegt mens ous in naam der vaderlandsliefde 1 Als de heer Chomé meent dat hij, met zulke taal te voeren, het anti-militarism zal verpletteren, dan slaat by er leelijk nevens. Voor de biekens. M. Proost, al gemeen bestuurder bij het ministerie van landbouw, heeft aan den voorzitter der Federatie van Bieënkweekers de verschij ning in verschillige gewesten aangekon digd van een insect - biewolf geheeten, dat als een geduchte vijand voor de bieën moet aanzien worden. Dit insect huist in zandachtige kanten, waar bet zijne eieren legt en zich met bieën voedt. 4 VOORUIT van maandag 11., schryft dat de Cbineezen en Congoleezen door socialiston in naam de beschaving niet zullen vermoord worden. Wij gelooven het welimmers dan zouden do roode winkelpolitiekers ze nimmer kunnen uit buiten en ze, gelijk hier te Aalst, houille- kolen leveren die om den donder niet branden willen. Wat een miljoen ia. De moeste menschen spreken over een miljoen zon der zich eigentlijk een gedacht te vormen van hetgeen een miljoen is. Een bekwaam geldtelier kan 3000 fran ken per uur tellen indien hij 10 uren daags werkt zou bij 33 1/2 dagen werk hebben om een millioen in franken na te tellen. Itetooging voor liet A. 8. De roode socialisten hebben besloten op 13 November, dag van de heropening der Kamer, eene betoogiog voor het A. S. te houden te Brussel. De groenen zullen met de roode meê huilen. Kamernieuws. Twee wetsvoor stellen zijn aan de leden der Kamer meê- gedeeld. Het eerste betreft het pensioen der ge meentelijke professors en onderwijzers. Het tweede strekt tot het verleenen van kwijtschelding aan de veroordeelden voor politieke feiten en aan de deserteurs. Worden gevraagd. 1° Een smid, plaatwerker. 2° 10 goede breisters voor te buis te werken. 3° Een leerjongen voor de boekbindery. 4° Een loodgieter (leer jongen). Vragen werk 1° Een magazijnier. 2° Een tabakbewerker. 3° Een mécani- cien-ajusteur voor een fabriek. Politieagent gedood door dieven. In den nacht van Dijnsdag tot Woens dag heeft een bloedigdrama den omtrek van het Park in opschudding gebracht. Het was ongeveer 2 uren woensdag mor- gend, dat een bediende, die de waak hield in de lokalen der Tramways Réunis 122, Koninklijke straat, eenig gerucht hoorde. Hij kwam aan het venster zien en be merkte personen, die het huis zelf dat hij bewaakte wilden binnendringen. Aan den hoek der rue du Moniteur zag by een groep mannen staan, voor een magazijn van bronzen en gouden voorwerpen. Geen twyfel, deze kerels wilden daar binnendringen. Op zyne kousen liep de man langs eeno zijdeur buiten en ging in het commissariaat der rue de Ligne het alarm geven. De officier van dienst, M. Belyo, en de agent De Vuyst, liepen naar do Konink- 1 ijke straat, onderweg eeno patroeljo van 2 agenten. Van Haverbeke en Van Asscbe meênemend. Ook de pompier Motte, dien zy ont moetten, ging met hen meê. Aan de rue du Moniteur gekomen, za gen zij niemand meer. Alleen bemerkten zy dat de vitrien op een zeker deel door eenen diamant was uitgesueden en dat men in de uitstalling een razia had ge maakt. Onmiddelijk werd eene klopjacht inge richt, en weldra hadden de agenten Van Haverbeke en Van Asscbe en de pompier Motte een kerel ontdekt, die, blijkbaar met de stad onbekend, aarzelend wegliep. Zij snelden hem achterna en haalden hem in aan den hoek der Moniteur en Congresstraten. Zij kouden hem vast grijpen en beletten zynen revolver te ne men. M. Belyn en de agent De Vuyst kwa men toegeloopen en, na bevel gegeven te hebben den man naar het politiebureel te brengen, zetten zy de opzoekingen voort. Belyn en De Vuyst waren intusschon versterkt geworden door de agenten in burgerskleeren, Reysenaer en Grevitz. Op den hoek der Koninklijkestraat en der Impasse du Pare gekomen, zagen zij plots een kerel zich achter het dagbladen kiosk wegstoppen. Reysenaer liep er op af, maar drie revolverschoten weêrklonken en de onge lukkige agent, door twee kogels in de longen en een in de zij getroffen, viel morsdood neêr. 't Was De Vuyst die achter Reysenaer kwam ook op bem schoot de misdadi ger, maar do kogel ging verloren. De Vuyst kapte naar bem met ziju sabel, en andermaal klonk een revolverschot, weêr zonder den agent te treffen. Nu begon eene ware menscbonjacht. De moordenaar wierp twee breekyzers naar De Vuyst een dezer trof den agent aan de hand, waarna hij zich het gelaat be schermde. De kwaaddoener, die de streek onge twijfeld niet kent, vluchtte in den inboek binnen, gevormd door de inspringende hoofdgevel van het Paleis der Natie en het is ongetwyfold hieraan, dat men zijne aanhouding te danken heeft. De agenten, die hem vervolgden, won nen zoo veld en kwamen hem op de hie len. Hij schoof op den hoek der Wet- en Hertogelijkestraat uit en viel en van dit oogenblik konden de agenten en koet siers, die hem achtervolgden, zich van den dief meester maken. Hij werd gebon den en naar hel politiebureol geleid. Eens gevat vroeg hij aau den agent Grevitz zynen revolver terug, om zich zei ven recht te doen. Het wapen was nog slechts met eenen kogel geladen. De kwaaddoeners. Het schijnt dat de bandieten slechts met tweeën waren. Degene die den agent Reysenaer doodschoot is in alle geval oen Hongaar Ernest Valsbraun geheeten. Zijn gezel heet Jozef Elms, en is een Oostenrijker. Beiden zijn rond de 20 jaren oud. De koetsiers. Het zijn de koetsiers Jules Detryen Pieter De Craene, die den moordenaar ontwapenden en aanhielden. Zij hadden revolverschoten gehoord, zeggen zij, toon zij in do Wetstraat waren op de hoogte van den Boulevard. Beiden snelden zij voort in de richting van het Park, toen zij daar komende eenen man zagen vluchten zoo snel hij maar kon Dit moet de dief zijn, zegde de een sta gij te midden der straatik zal het gaanpad houden, en zoo kan hy ons niet ontsnappen. De vluchteling, die de lyn van den tram volgde, keerde zich, ziende dat de weg hem afgesloten was, weerom, in de richting der ministeries, waar h(j door eenen der koetsiers werd gegrepen. Don arm boven den schouder uifste- kende, loste bij nu de schoten op den anderen koetsier, die zijnen makker ter hulp kwam, en die de kogels naast de ooren hoorde fluiten. Een ander persoon, men weet nog niet wie, trotseerde de schoten van den mis dadiger en hield op zyne beurt eenen revolver op den moordenaar gericht, om hem te dwingen stil te houden. Zoo kon men zich van bem meester maken en hem ontwapen. De diefstal bestaat uit eenen boterpot van 25 fr. en eenige andere voorwerpen. Nadere bijzonderheden. Wij ontleenen aan de dagbladen, die het feit van de misdaad in de Koniukiyke straat verhalen, nog de volgende byzon- deiheden De dieven werden betrapt, terwyl een hunner den arm stak door een gat, dat zij in den vitrienspiegcl hadden gemaakt. Op bet alarm, door eenen burger ge geven, vluchtten zy in verschillige rich tingen, waardoor de vervolgingen aan houding zoo moeilyk werd. C In het bezit van een der aangehoude nen werd eeno boeveelheid dievengereed- schap gevonden, onder anderen ook een glazenmakers diamant. Het onderzoek heeft bewuz"n dat de dieven slechts met twee waren. Er is geen dorde mau in 't spel. De agent Reysenaer, het slachtoffer werd van zynen plicht en zijnen moed, laat eene weduwe zonder kiuderen na. Hij was een echte modelbediende en be hoorde sedert 7 jaar aan de politie. Meer dan eens werd hy met moeilijke zendingen gelast, onder anderen nog te Gent, om de dieven te gaan aanhouden, die eenen linnengoedwinkel der Oude- kleerkoopersstraat hadden leeg gestolen. Hij zou binnen kort in graa l verhoogd en bij de rechterlijke brigade ingelijfd worden. Algemeen vraagt men zich af, zegt de Gazette, waarom de agenten, die zulke gevaarlijke posten hebben, niet zooals te Gent en te Antwerpen, met revolvers ge wapend zijn, om ten minste de dieven het hoofd te kunnen bieden. Reeds zoo vele voorbeelden zijn er, welke tot voorzichtigheid en tot spaar zaamheid met de levens der agenten zou den moeten aanzetten. De nachtdienst overigens, gaat dit blad voort, is te Brussel totaal onvoldoende, en het reglement is verouderd. Het dagtee- keut nog vau het burgemeesterschap van M. de Broukère. De rondes zijn zoo goed door de dieven en kwaaddoeners gekend als door de agenten zelf en zij weten nauwkeurig waar de patrouilles zich op deze of gene ure van den nacht bevinden. De begrafenis van Reysenaar heeft vrijdag namiddag om 3 uren op stads kosten plaats gehad. De stad zal ook een zerk op zijn graf laten plaatsen en de weduwe een pen sioen van 1200 fr. toekennen. De plichtigen zijn vreemdelingen. Jules Valsbraun, de moordenaar van den poli tieagent, is werktuigkundige, geboren te Kierchberg (Hongariü) en Max Elms is geboren te Weissenburg (Saksen) en is metser van stiel. Zij zeggen anarchisten te zijn en kwa men bier over een paar dagen aan, uit Buenos-Ayres, naar het schijnt. Iets wat vooral in 't oog springt, is de weinige voorzorg, die zij genomen hadden om een goeden slag te doen. De Koninklijkestraat is, zooals men weet, de straat der groote juweliers. En 't is in eenen winkel van fantaisievoor- werpen, dingen van twijfelachtige weerde, dat zij iubreken Ook hadden zij verwaarloosd het terrein goed op te nemen. Immers, het is door een verkeerden hoek om te slaan, dat de moordenaar in de val liep. De Patriote spreekt met afkeuring van eenen schildwacht, die op het geroep Houd hem I houd hem I antwoordde «Ik zou niet gcerne eenen kogel in mynen pens krijgen. Dit antwoord, zegt het blad, is in 't pro ces-verbaal aangeteekend. Elms en Valsbraun schynen, zoo niet anarchisten, dan toch leden te zyn van eene goed ingerichte deugenieten- bende, die zelfs aan een soort van regiem onderworpen zijn of ten minste hunne gereedschappen in hel groot aankoopen. In do ondervragingen beweeren zij allebei, elkaar niet te kennen. Maar toch spreken zij beiden voortdu rend van Marseille en Zuid-Frankrijk. Beiden hebben zij Buenos-Ayres be woond, en bekennen, nog slechts korten tyd te Brussel te zijn. Zy hebben revol vers van hetzelfde maaksel, eendere stekskensdoozen en breekyzers. De moordenaar van den agent Reyse naer zegt dat, indien deze gedood werd, het zijne eigene schuld is. Reysenaer viel hem te lijve, zegt hij, zonder te spreken, en daar deze handelwijze hem niet beviel, heeft hy geschoten. De burgemeester heeft besloten dat de agenten voortaan revolvers in eene scheê zullen dragen wanneer zij in dienst zijn ingericht in de ruime lokalen der Patro nage H. Jozef, Meuleschettestraat, op Zondag 16, Maandag 17, Zondag S3 en Maandag 24 September 1900, ten voor- deeie der maatschappelijke werken van Sl Jozefsparocbie. o CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 8 September. o 350 kilogrammen ter markt; prys fr. 3,00 per kilogr. van de Het uitstapje van den Bond naar het groot Pensionnaat van Malonno, is vast gesteld op Zondag 16 en Maandag 17 September. Het beloop der onkosten is 4 fis. De lijsten zullen gesloten worden, Don derdag 13 September. Do Oud-leerlingen der Sint Jorisschool, die nog geen deel maken van den Bond, kunnen aan de reis deelnemen, mits zich in de Vereeniging te laten inschrijven, 't zy als werkend lid, 't tij als eere- of beschermlid. Te dien einde, gelieve men zich te wenden tot den Bestuurder, Kei zerlijke Plaats, 24. Priesterlijke benoemingen. Bisdom van Gent Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd te Meulestede (Gent), den E. H. Van Kerckvoorde, onderpastoor op St6 Anna te Cent. Onderpastoor op S' Pieters te Gent, den E. H. Cap, onderpastoor op S( Amands- berg op S' Amandsberg, den Eerw. H. Verbeke, professor te AudoDaerde op S' Martinus te Ronse, den E. H. Steyaert, professor in Sl Lievensgcsticht te Gent op Su Anna te Geut, den E. H. D'Hondt, S. T. B. professor te Den- dermonde. dienstdoende Apotheker Zondag 9 Sep tember 1900, M' Ghysselinckx, Mo lenstraat. Botermarkt..— Heden zaterdag werden 440 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3500 kilos. HOI*. De pluk der hop is hier en daar aangevangen en in den loep der volgende week zal men overal aan 'tpluk- ken zijn. De kwaliteit, zal Daar men ons meldt tamelijk goed zijn doch wat de hoeveelheid betreft rekent men op een goed derde van 't gewas van verlcdene jaar. Te Poporingho rekent men op de helft van een gewoon gewas en in Duitscbland Engeland, Hongarie op de helft van 't ge was van verleden jaar. Vraagt 't Leuvensbier der Brouwery Druwé, Aalst. Moord te Hekelgem. By de lyk- schouwiug is gebleken dat de kogel langs 't voorhoofd ingedrongen is en de sche delholte eene vreeselijke verwoesting had aangericht. Daarbij was de kogel in twee gesprongen en een deel was langs den nek uitgevlogen en had daar de klak van den vermoorde doorboord. Toen men het lijk van Constant De Man vond, was rond den hals een voorschoot gewikkeld, die geheel bebloed was. 't Is de voorschoot zijner vrouw. Talrijke getuigen, meestal logisthou- ders, waar dit zonderlinge koppel verblo- ven had, verhalen dat man en vrouw altijd twistten, dat de man een dron kaard was en steeds zijne vrouw sloeg. Overal moest men hen aan de deur zet ten. Een der getuigen, eene herbergierster, wist ook te vertellen, dat de man zijne vrouw gedwongen had, hunne meubelen te verkoopen, dat zij by eenen notaris 40 fr. trok op afkorting van een erfdeeltje en dat de man haar verplichtte, er hem 25 fr. van af te geven, die hij met twee Franschmannen ging verkwisten. Het aanhoudingsmandaat, tegen de vrouw uitgeveerdigd, is bekrachtigd. Denderleeuw. Ontriggeling. Dijnsdag avond ontriggelde in de statie een koopwarcatrein. De locomotief en wagons werden buiten de riggels geslin gerd. Geene persoonlijke ongelukken te be treuren maar zeer groote stoffelijke schade. Ongeluk bij een vuurwerk, Maan dag avond is, terwijl te Sint-Gilles, do bouquet van een vuurwerk afgestoken werd, een artilleriestuk, in 't welk een aantal kleine kanonnen verzameld waren, met geweld ontploft. Die kanonnen moesten, tydeüs den bouquet de gewone zware slagen voort brengen. Doch een der stukken schijnt zoo zwaar geladen te zijn geweest, dat het uiteen sprong en dat al de anderen, men spreekt van 15, volgden. Een regen van vuur stroomde neêr op de volksmenigte. Vandaar eene onbe schrijflijke paniek, te meer daar verschil lende personen vonken op het lyf en brandwonden kregeD. Twee vuurwerkers, de schepene Bréard en een politieofficier werden gekwetst door de stukken van het gesprongen ka non. Vier dokters brachteD hulp aan de ge kwetsten. M. Bréard, die een stuk ijzer tegen de borst kreeg, klaagt over inwen dige pijnen. Drinkt 't alombekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. In de houtmagazijnen eener meu belfabriek te Sint-Jans-Molenbeek, is woensdag avond ten 10 uren brand ont staan. Er was gebrek aan water, zoodat het reddingswerk moeilijk en gevaarlyk was. Het gebouw, eeu stoommachien ter weerde van 25,000 fr., alsook de gereed schappen van vijf-en twintig werklieden werden vernield. Een handelsreiziger werd woensdag avond, op weg naar de statie te Brussel door eenige kerels tegen het lijf geloopen. Toen hij in de statie zijne reiskaart wilde nemen, miste hij zijne portefeuille met 1600 fr. Gedurende een enkelen trimester werden er op den spoorweg, alleen voor den sector Noord-Brussel, 1600 regen schermen en verscheidene honderden wandelstokken verloren. Men voege daar bij een ongelooflijk getal juweelen, reis- tasschen, overlrakken, enz. Dit alles zal binnen kort verkocht worden. De echtgenooten S.. wonende in den Sint Jacobsgang te Brussel, hadden woens dag den avond by vrienden doorgebracht, en keerden rond middernacht naar huis. In hunne slaapkamer gekomen, vond S. in den zak zyner vrouw eenen brief, dien hare meesteres haar had meêgege- ven om in den post te steken. Hierover werd de man j Uoersch. Hij meende dat de brief een minnebrief van zijne vrouw was en nam eouen stoel, waarmeê hy haar een geweldigen slag op het hoofd toebracht. De vrouw zakte ineen en de maD begon haar toen te stampen, tot zij bewusteloos bleef liggen. Daarop nam hij de vlucht, doch werd korts nadien aangehouden. Vrouw S. werd naar het gasthuis go- bracht. Heel haar lichaam is met wonden overdekt daarby is haar rechterarm ge broken en haar schouder ontwricht. Er wordt te Brussel veel gesproken over eene zaak, die nog met het grootste geheim omringd is. Eene zinnelooze, Mathilde G., verzorgd in een gesticht nabij Brussel, die in de keuken zekere bezigheden verrichtte,daar hare ziekte van zeer zachten aard was, is op eene dramatische wijze aan haren dood gekomou. ZekercD dag ging zij, na aan don wasch meegeholpen te hebbeD, naar haar ka- merke, toen men eensklaps luide nool- kreten hoorde. Men snelde toe en zag Mathilde, geheel brandend, van de trappen naar beneden snellen. Med doofde de braudende kloe- ren uit,maar hare wondon waren zoo erg, dat het meisje (want zij was slechts 19 jaar oud) korten tyd nadien stierf. Men kan niet gissen hoo de kleeren der ongelukkige in brand kuunen geraakt zijn. Woensdag namiddag was ie Hal een werkman-electricien, Hector Ermel ge naamd, 26 jaar oud, op eenen boogen staak, dicht bij de spoorwegbrug, bezig met eenen draad te herstellen langsbenen het kanaal van Charleroi, gelegd voor het electriekvervoer. Eensklaps werd hij ge weldig achterover geslagen en in zijnen val verbrijzelde hij zich den schedel op de kasseien. Men heeft vastgesteld dat zijne handen gansch verbrand zyn. Men heeft aan den voet van den staak de iso- lateur-handschoenen in caoutchouc ge vonden, waarvan de werklieden zich be dienen om de draden vast te nemen. Men deDkt dat Hector Ermel die voorzorg zal verwaarloosd hebbeD. Eenige woeste wielrijders vlogen in wilden rit door de Brugstraat te Lokeren en roden een 78 jarigen grijsaard omver. Toen zij het bloed over de kasseisteenen zagen stroomen, sprongen zij van hunne wielen, namen het slachtoffer op, plaat sten het tegen den muur en reden toen ijlings weg. De ongelukkige ouderling is donderdag nacht tengevolge der bekomen wonden overleden. Het parket heeft een onderzoek inge steld om de schuldigen te ontdekken. ZelfopofferingEen kind van 3 jaar oud, was woensdag namiddag te Brugge in eenen steenput gevallen, gele gen op de achterplaats der ouderljike woning. De moeder had den plons in het water gehoord, doch radeloos van schrik en wanhoop, dacht zij er niet aan, haar kind ter hulp te komen. Op hare kreten kwamen gelukkiglijk twee gebuurvrouwen bijgeloopen, die onmiddellijk alles in 't werk stelden, om de kleine drenkelinge te redden. Zij von den'eene ladder in de nabijheid, doch daar deze te kort was om tot op den grond van den steenput te dalen, moest de eene, op den steenput staande, al hare krach ten inspannen om de ladder vast te hou den, terwijl hare gezellin overschrokken in den put daalde, die halfvol water stond. Zy was tot aan de schouders in het water en hield zich met de eene hand aan de ladder vastna eenige oogenblikken angstige afwachtiog kwam het kind terug boven water, zij greep het met do andere hand en dank aan buitengewone kracht inspanning gelukte zij erin haren kost baren last naar boven te brengen. Het kind kon na vele pogiugen tot het bewustzijn terruggeroepeu wórden, doch zijn toestand is thans zoo erg dat men voor zyn leven vreest. De shah van Perzië heeft voor eiken der gendarmen, die hem gedurende zyn verblijf te Oostende tot eeregeleide heb ben gediend, ten titel van vergoeding voor sleet aan hunne kleeren, een geschenk van 300 fr. gezonden. Men weet niet of de politieagenten ook zoo goed bedeeld zyn, maar ware dit zao, zij zouden het niet gestolen hebben. Een correspondent meldt dat te Bergen een soldaat aangehouden is, die, op 17 Augusti, te Brussel, uit hot socia listen lokaal komende, riep Weg met prins Albert I men moet hem vermoorden vóór zijn huwelijk. - Die soldaat, beticht van diefstal, heeft voor den krijgsauditeur die gezegden herhaald eu er bij gezegd dat hij, uit de gevangenis komende, zijne bedreiging ten uitvoer zou brengen. Hy is naar Mechelen gebracht, waar zijn ge zondheidstoestand zal onderzocht wor den. De peerdenloopstrijden van Staden zijn door een droevig ongeluk gestoord geworden. Twee ouderlingen werden door een peerd omvergeworpen. Een van de twee Jis reeds overlen. Men vreest voor het leven van den anderen man. De duivenliefhebbers van Namen eu omtrek zyn het hart in. Allen hebben, ter oorzake van de krijgsbewegingen groote verliezen ondergaan bij 't wegblij ven van hunne reisduiven, die door do geweer- en kanonschotea zijn verjaagd. Sedert eenigen tijd was de omtrek van Fleurus als vargeven van valsche zilvermunt. Dit was nu vooral het geval bij gelegenheid der foor. En de politie, door verseheidene bena deelden verwittigd, deed een onderzoek, dat tot de aanhouding leidde van twee personen, doch die waarschynlyk nog meêplichtigen hebben. Het waren stukken van 2 fr. die zy in omloop brachten, sommigen met de beel tenis van Nappleon III en het jaartal 1869 andere mot de beeltenis van Leo pold II en het jaartal 1867. De twee aangehoudenen weigeren hun ne namen te doen kennen. Een hunner die een geladen revolver bij zich had, antwoordt op al de vragen die men hem stelt Zoek maar, en dan zult gij misschien vinden. Dat is overigens uwen stiel, en ik moet uw werk niet vergemakkelijken, door u te zeggen wie ik ben. Zy zyn in de gevangenis van Charleroi opgesloten. 't Leuvensbier der brouwory Druwé, is het beste.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2