Hoe bestempelen? Zondag 16 September I960 5 centiemen per nummer. 54s,e .laai- 5503 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Ouders oogen open DE GIFTMENGSTER. LANDBOUW. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. ;N. 31. sn in alle Postkantoren des Lands Cuique guum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse op 34 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureelo van dit blad Aalst, 15 September 1900. Het ideaal in zake van opvoeding en onderwijs voor de geuzeD is de onzijdige school waar er van God noch zijn gebod wordt gesproken, waar de wetensshap alleen wordt onderwezen. Welke gijn de vruchten dier scholen f Reeds dikwijls is op de droevige gevol gen cencr opvoeding zonder Godsdienst gewezen maar daar voor de ouders de tyd naakt een kous te doen, willen wij hunne aandacht op dit punt nogmaals trekken en vertalen wij voor hun uit een bijvoegsel van den Bien publie van 8 April 1900 het volgende De bestatigingen in Frankrijk en elders waargenomen over de betreurens- weordige uitslagen der onzijdige school worden bevestigd nog door diegenen in Italië gedaan. De Procureur des Konings te Bari, (in 't zuiden van Italië gelegeu,) M. Mi chel Germani heeft zooeven de uitslagen van zijne persoonlijke waarnemingen af gekondigd. Er bestaat, zegt hij, geen betrekking tusscben de vakbegrippen in de lagere, midden en hooger# scholen onderwezen en de zedelijke sterkte die de tveerdigheid van het leven versékert zoo dus dat de brokken onderricht in de lagere gemeen tescholen gegeven, droog onderwijs van alle kiem van opvoeding om bloot, niet TOBBXIKEN OU HUT ZEDELIJK KAEAXTEB TE VBBBETEBEH. Daar, zegt bij, zijn de kindoren van allen rang opeengehoopt zij bederven zich wederkeerig met zicb, door de macht der zedelijke aansteking, de gebreken over te geven, welke ieder van zijn fami lie heeft zonder dat het mogelijk zij dat de goeden de slechten redden, lijk vele goede peren oene bedorvens nooit weêr goed hebben gemaakt. Dat is zeer natuurlijk, omdat het voorbeeld van het kwaad, gewoonlijk een geheel en voorbereid terrein zoowel in de persoonlijke oogenblikkelijke voldoening vindende als in de ingeboren zelfzucht, moet aanstekelijk zijn. Het verschilt daarin met het goede, dat heel dikwijls ?esteund is op de liefde tot den naaste, ron van gedelijk vermaak eer dan van stoffelijk voordeel. - M. Germani heeft vele en pijnvolle oorkonden hy gaat voort «et deze woor den a Ik moet zeggen dat het ten honderd van de vermeerdering der misdrijven ge durende de vyf laatste jaren op de vijf voorgaande nauw overeenstemt, niet met de verhooging "van het cijfer der bevol king maar met 't deie van het getal leer lingen die de lage scholen bezoeken. Inderdaad terwijl gedurende het 33* YKRVOL». Daarbij drongen zich nog andere gedachten in haren geest op Zoo had hij bijvoorbeeld nooit, sooale iedereen gaarne doet, van zijne jengd gesproken, nooit die verhalen uit de kindsheid verteld, die ons doen lachen of weenen, De woorden vader en moeder waren nooit over zijne lippen gekomen. Deze man had dus geheel alleen geleefd on hij bezat niets dat hem in treurige uren kon opvroo- lyken. Wie was hy Vanwaar kwam hy Op zekeren dag had hij gezegd terwijl hij een kind beschouwde Gy zult gelukkiger zijn dan ik. En dat was ook alles. Hoe dieper Gabriëlle vorschte, des te dichter werd de nevel van het verleden. Deze man, dien zij •ene meende te beminnen, boezemde kaar nu afschrik in... Dagelijks werd hy zwakker en geheim zin - ger. In zijne koortsaohtige opgewondenheid ■prak hy immer van den dood en van gewe tenswroegingen. Dan beefde zijne echtge- noote, want het was zoo gemakkelijk aan ayne woorden beteekenis te geven. Op zeke ren nacht hief hij zich in den droom in zijn bed op en risp uitBemin my niet I Ik ben schooljaar 1899 1900 do leerlingen die de lagere scholen van ons Arrondissement bezocht hebben ten getalle waren van 14,944, in het schooljaar 1898-1899 was dit getal 19,227, 't zij eene vermeerde ring van 28,26 ten honderd, juist over eenkomende met die der misdrijven welke ook 28,26 is. Da vermeerdering der bevolking was slechts 8,81 ten honderd. - Ik zou nochtans niet willen bevestigen dat het onderwys de rechtstreekse he bron der misdaden is mijo gedacht is heel iets anders. Hot schijnt mij nochtans te rechte te mogen besluiten dat, too het onderwijs de bechtstxeeksche oobzaak nibt is, het, uit ooreaak der wij se waar op het gegeven wordt en van het midden waarin het leeft, eenh onbeohtstreek- bche oobzaak is. (Juist wat de catho- lieken altijd beweren. Denderbode). - Die waarheden zijn bevestigd ge weest voor wat bijzonder Genua betreft door den Procureur des Konings dier stad. Dezo, in oen gedrukt verslag, klaagt dat het getal dor jeugdige misdadigers stygt op eene droeve wij te, iu eene ver meerdering die van aard is alle eerlijke lieden die het hart op de goede plaats dragen, te verontrusten. Wii aarzelen niet, voegt hy er bij, te verklaren dat hht noodig is de school te hervobmbn, de familie, de samenle ving te vrijwaren tegen de kwaal die hen ondermijnt. Dat men aan God geve wat aan God toekomt, met aan het godsdienstig GELOOF ZIJN! PLAATS WXÊB TX GIVEN IN DE SCHOOL EN IN HET HTJI8GEXIN. Dat de familie weêr het heiligdom worde waar de eerlijke deugden zich ontwikke len en dat mcu in de school trachtte het hert der kinderen op te voeden met hunne gevoelens le veredelen bij middel der ZEDELEEB WELKE HUN HUNNE OBOOTB PLICHTEN JEGENS GOD EN JEGENS HUN NEN NAASTE VOOBHOUDT. Zoo spreken eindigt de Bien public, de mannen van gezond verstand en mot ondervinding, de mannen die door de plicht van hunnen staat de dingen vau nabij moeten beschouwen. Wij komen op de vruchten der onzij dige school terug volgens een artikel der Etudes religieuses van 1892 maar van nu af roepen wij En u, armtierige, wat dunkt uf Zal men in uwe school van de plichten jegens God handelen mogen Neen, men zal er de weteuschap on derwijzen en bankroet loopen lijk in Italië, Frankrijk en elders 1 I Ouders 1 oogen open Zendt uwe kinders naar de catholieke scholen I Leer in 't bloeiën van uw jeugd, verboden lust besnoeiën zoo zal de liefde tot de deugd, steeds met de jaren groeiën. een ellendeling, een monster Ik heb eenen onschuldige laten sterven daarom verdien ik ook den dood. Ja, dat men mij doode, dan zal mjj recht wedervaren Gabriëlle, die hem stoeds met liefde verzorgde, zocht hem gerust te stellen, maar dit gelukte eerst na veel moeite. Hij zal weêr een rechtgeding in het hoofd hebben, dacht zij maar toeh joegen haar deze woorden schrik aan, als zij ie zich later herinnerde. Ook Lachenal was zynen droom bewust geworden, toen Gabriëlle hem wakker maakte. Het was ziohtbaar, dat hy vreesde verdachte woorden gesproken te heb ben, en nu wist hij niet meer, hoe zich te genover zijne echtgenoote te verhouden. De volgende nachten herhaalde zich het delirium, nu echter begon hij te zuchten, te weenen en vergiffenis te vragen. Gabriëlle ontbood dokter Hugonet en nog twee andere genees heeren, die allen verzwak king van hersenen en begin van krankiin- nigheid bestatigden. Wij moeten hier voor zichtig te werk gaan, zeide de geleerde dokter Hugonetdie voorbijgaande aanvallen kun nen iu volslageue krankzinnigheid over slaan. Mijn man krankzinnig riep Gabriëlle, groote God 1 En mijn kind Weinige dagen later kon zij zich overtuigen dat dokter Hugonet eens by uitzondering gelijk had. De jonge vrouw leefde voortdurend in angst, dag en naoht waakte ay over haren echtge- Wij weten niot welken naam wij aan bet volgende van den armtierige moeten geven De liberalen willen de vrijheid voor iedereen, en die vrijheid kan niet bestaan wanneer men door daden de vrijheid van anderen wil verhinderen. - Dender- galm 26 Augusti 1900). Heeft die fameuze Dtndergalm dan zelf niet geschreven Ja, wij ook ge looven dat het beter is dit volksken pastoors en paters aan de deur van het land te zetten. (September 1891). Zijn dat geen dadeu, armtierige, die de vrijheid van andereu verhinderen Hoe zijt gy dus liberaal gebleven als de libe ralen de vrijheid willen van iedereen als kenmerk van het wezen hunner party. Huichelaar Gij behoort tot de partij van hem die geschreven heeft Waarom dan zouden wij altijd onze tegenstrevers met woorden aanvallen, - lafhertige soldaten, achter onze muren neêrgebukt en die den vijand onze ves- tiugon laten naderen zonder iets te doen om hem in zijnen tochtte stuiten, waartoe dienen al die klachten, al dis banvloeken 'T is onze degen dat wij mobten gespen 1 (Pergameui. Revue de Belgique 15-8-75). Wat bedoelt hij doob degen Boet, gevang, verbanning gi jn wette lijke middelen, waarom ge niet tegen de catholieken in 'f werk qesteld. (Loc. cit. bl. 120). Duitschland, Zwitserland en Italië - hebben ons het voorbeeld gegeven. Vol gen wij het indien wij ons tvillen red den. (Loc. cit. bl. U9). - Hedendaags gijn er veel liberalen die gelooven dat Duitschland en Zwitser- land ons een voorbeeld gegeven hebben goed om nagevolgd te worden. (E. de Luveleye 15 Januari 1874. Revue de Bel gique, bl. 23). Ebwel, armtierige, zijn dat geen daden die de vrijheid vin aodoren verhinderen Hoe zijn de catholieken nog vrij als gij se verbannen of vervolgen wilt Van kerkvervolging droonten en van vrijheid spreken is geit. Ook moeten zulke leugenachtige beweringen op zijn minst op schokschouderen onthaald worden. Neen, arme jongen, wij hebben dui- zende feiten en duizeude verklaringen en citaten welke bewijzen dat de geuserij nooit de vrijheid heeft uitgeoefend en immer en overal de grootste onverdraag zaamheid aan den dag legde. Hoe verheven en schoon komt daar tegen de leering en hel gedrag der II. Kerk uit die door Dendergalm zoozeer met zijnen haat en zyne woede wordt vervolgd. Onveranderlijk in hare princiepen, tot de Koningen zoowel als tot de kleinen uitroepende Non possumus is zy noot zij sloeg de minste zijner bewegingen gade, zijn blik, zijn glimlach en vroeg zich iederen keer af Waaraan denkt hy Op zekeren avond opende zij zachtjes en onverwachts de deur van het vertrek, waarin hy reeds meerdere uren vertoefde. Ilij zat voor den lessenaar en schreef met bevende handen. Door het gedruisch, dat Gabriëlle bij het biunentreden maakte gewekt, sprong hij op en wierp het beschreven blad in het vuur. Verschrikt zag zij hem aan, hij wendde het aangezicht af, alsof hy vreesde, dat zij zyne oogen het geheim zou ontdekken, dat het vuur zoo even verslonden had. Acht dagen later had een ander voorval plaats. Het was op een Zondag. Gabriëlle was juist te lmis gekomen en ging naar hare slaapkamer, wier deur zij gesloten vond. Zij meende, dat de sleutel vau binnen stak ging daarom door eeno andere deur naar binnen. Zij deinsde terug bij 't gezicht van haar man, die voor den schoorsteen stond en een pistool in de band hield. Hy beschouwde het wapon, laadde het en richtte het op zijne borst. Plotseling scheen hij een vreeselijk beslnit te nemen, hij drukte af en een knal dreunde door het huis. De jonge vrouw ech ter, die ïachtjea genaderd was, had snel zjjn hand gevat de kogel was van de richting afgeweken en in den munr gedrongen. Toch viel Lachenal door zyne heftige opgewonden heid als dood ter aarde. in haar gedrag het toonbeeld van ver draagzaamheid en naastenliefde. Hare middelen gijn de overtuiging niet het geweld. Om dus de hatelijke leugen van den armtierige te bewijzen, zullen wij vertalen uit Castelijn Zedeleer. Bladzijde 116 slechts 2 lijnen als voorbeeld Daarom is het niet geoorloofd een ongelooviqe ie dwingen sich te laten doopen alvorens hem onderwegen en overtuigd te hebben. Dat is de christelijke leering. Zoo de artisten van den poveren Den dergalm ernstig zijn, zullen wij hen ver wijzen naar het werk van George Remain. VEglise et la Liberie, prix 6 francs. Paris. Dolhomme. Hij leze dat en laat ons hopen dat hem het blindend floers van voor de oogen zal vallen Een klokje - een klank. Wie maar een klok hoort kent maar eenen klank. Dat is 't geval met de 2 dozijnen lezers van 't Land. Volgens dien nieuwen Don Quichotte moet Z. A. S de wereld tot een aardsch paradijs vervormen. Onze lezers hooren eens naar het vol gende getrokken uit Le Liberal van 1891, orgaan der oude pruiken van Leuven - Tegenstrevers van het bewoniogstel- sel, blijven wij het ook van 't algemeen stemrecht Wij meenen dal de brutale heer schappij van het getal, zonder de minste waarborg of onderscheid van welken aard ook, een stelsel is icaarmede geen wijee demokrat ie kati ins'cmmen Wij beschouwen het algemeen stemrecht als een gevaar, als een wankelbaar element, als een oor zaak van maatschappelijke ont binding In Amerika, in Duitschland, in Frankrijk heeft het tot de slechtste uit slagen geleid. (Gelezen in Eendracht en Vrijheid 1 Mei 1898). In eene samenleving zijn er verscbei- scbeideno belangen. Z. A. S. is er de ver plettering van. Z. A. S. is de overheer- scbing van het brutale getal, de verdruk king der hoogere standen, het rijk der valsche volksmenners en der droeve be- lovers gelijk de groenen.... Genade. De desertours en de lichte straffen voor boete en gevangenis zullen breed genieten van de genade bij het hu welijk van den prins. Bijzondere genadeverleeningen voor po litieke straffen zullen verleend worden, en de Soir, noemt zelfs den naam van Moi- neau. Definitief is er evenwel nog niets beslist. DERDE HOOFDSTUK. Het was in het begin van Mei. De zon straalde aan den hemel, zoete geuren vervul den het boach en vroolijke liederen weer klonken door het veld. De lente was geko men. Eene jonge vrouw met een behoorlijk knaapje, dat voortdurend heen en weêr liep, ging in den vroegen morgeu den weg op, die van Caën naar Yillerville voerde. Caën ligt zee uur van Treuville, en Trou- ville van Villerville nauwelijks drie kwartier. Villerville wordt meestal bezocht door hen, die niet van kostbare badplaatsen honden. Tronville is prachtig Villerville eenvoudig. Een groote weg leidt naar 't strand, dat niet vlak en effen is maar steenachtig en met rota- blokken als bezaaid. Hier hindert den wan delaar het woelige stadsleven niet meer, Hier ziet men gelukkige moeders, vroolijke kinderen, geleerden en kunstenaars, die c zoete rust genieten. Aan het oog vertoonen zich de hooge bergtoppen en de reusachtige en onstuimige zee. Een frissche wind waait u tegen en sterkt de longen. De jonge vronw en het kind, die we boven gezien hebben, daalden ook af naar het strand. Het was ebbe. De knaap liep dartel heen en weêr en vertrapte menige schelp onder zijne voeten. Niet zoo vlug I riep de moedor. En voor 1 nslIIAfPlIPIl De verlichte gcu- IIlMIiaiCllLII. zen beschuldigen ons, catholieken, dompers te zijn, omdat wij op het woord van een Alwijzen God veropenbaarde waarheden aannemen 1 Wij zijn tegen de wetenschap, brullen zij, verslaafd aan vooroordeelen en bijge loof I Wij zijn menschon zonder karakter want wij gehoorzamen perinde ac cadaver! Geen drij regelen kunnen zij schrijven of die insaniteiten vloeien uit hunne waarheidlievende (I?) pen 1 Men mag hun zeggen en herhalen, de grootste denkers, de schoonste karakters zijn christenen ge weest. Dat verhindert hen niet op de leugenbaan vooruit te stormen. Wat zeggen die vermaarde geuzen van deu eed die de vrijmetselaars moeten doen Ik zweer al de wetten en verordenin- gen van het orde te aanveerden, mijn credo makende van hunnen credo. Ik zweer volledige gehoorzaam heid aan mijne wettelijke over sten in de vrijmetselarij (Paul Rosen, bl. 150). Waar is dan die veel bezongene onaf hankelijkheid van rede en wil P Slaven zijn de vrijmetselaars zij gehoorzamen blind aan donkere onbekende krachten. Voor menschen buigen zij godwee het hoofd menschen ontnemen hun hunnen wii en hun verstand 1 En toch blijven die droove helden, de mannen der woten- scbap I En de armtierige t of hij brommen zal Fruit. Als inlichting, nemou wij het volgende over uit het Fondsen blad van Gent, wegens 't verzenden van fruit naar Engeland Men verzoekt ous de laudbouwers te berichten dat er in b:t Landbouwershuis op de Koornlei, n° 18, to Gent, wekelijks fruit zal ingepakt worden, om recht streeks naar Engeland te zenden. De verzending zal gedaan worden in naam van eiken landbouwer cn met zijn merk. Alle geschrift zal verricht worden door L. Van Heule, uit 't Landbouwers- huis, derwijze dat de landbouwer gcene moeilijkheden kan tegen komen. Als het fruit op de markt van Londen of elders verkocht is, zal elke laudbou- wer dadelijk per post onderricht worden, om zijn geld naar Gent te gaan ontvangen, heeft hij het liovor per post toegezonden te zijn, hij heeft maar eene kaart te schrij ven. Als by voorbeeld een landbouwer den Woensdag fruit naar Gent brengt, mag hij er op rekenen dat hij binnen de 8 dagen in het bezit van zijn geld zal zijn. AU er op eeno gemeente verschillige landbouwers zijn die gezamenlijk hun fruit willen verzenden, dan hebben zij eene seconde hield de knaap zijnen loop in maar spoedig beklom hij weêr de rotsblok, ken terwijl de angstige blikken der moeder hem volgden. Zij was nog zeer jong en schoon, deze be zorgde moeder. Ze was eenvoudig en deftig gekleed en wanneer zy baar kind beschouwde week het donkere wolkje voor een oogenblik van het schoone voorhoofd. Eensklaps riep zij den knaap tot haar en keerde huiswaarts. Gaan we reeds vroeg het kind, een treurigen blik werpend op de schelpen, die hy verzameld had. Ja, we moeten papa zal wakker zyn wellicht is hij reeds op en ge weet, dat hij niet gaarne alleen is. n Het kind liep weder zorgeloos vooruit. Eenigen tyd later hoorde men den schellen toon eener kleine bel eene deur werd geo pend, de jonge vrouw ging de steenen trap pen op, die naar een terras voerden, vanwaar men het gezicht had op de zee. Hoe bevindt ge n, mijn vriend vroeg zij eenen man, byna een grijsaard, die in een leunstoel rustte. Niet slecht, hernam hij met een zwakken lach, en reikte dt jonge vrouw zyne uitge teerde hand. Gy zijt vandaag zeer vroeg op, vind ik dat is een goed teeken. Maar hij schudde treurig het hoofd en antwoordde Ik heb den ganschen nacht niet kunnen slapen. maar oenc- kaart te schrijven, en de ver zending zal uit de naaste statie gedaan worden nogtans moeten zij ten minste eenen wagen kunnen laden, om deonkos- sten te sparen. Het volgends voorbeeld zal aan do landbouwers bewijzen wolk voordeel zij kunnen trekken met hunne vruchten rechtstreeks naar Engeland te sturon. In 't begin van Oogst, werden de kriekepo- ren en andere soorten van peren, te Gent verkocht tegen 6 fr. de 100 kilos, terwyl zij te Londen 10 tot 14 fr. de 100 kilos ver kocht werdon, dus meer dan het dubbele. Voor nadere inlichten schrijve men aan Lieven Van Heule, in 't Landbou wershuis te Gent. Schoone leerstelsels I «Erisgeon hemel beweert Dtndergalm in zyn nummer van 15 Juli 1900. Dus, als gevolg, crisgoen God. Nie mand, tenzij een gek, k&n den hemel loo chenen cn het bestaan van God erkennen. Daaruit volgt: (Reveu de Belgique 15 Januari 1876, bladzijde 16). De goddelooze die juist redeneert zal ziju loven niet blootstellen noch voor gijn Vaderland te verdedigen, b noch voor gijnen naaste te redden, want indien alles sterft mot het lichaam - waarom zou hij dat slachtofferen waardoor hij van al het andere genie ten kan De xelfsopofforing, in dit - geval, ia oene dwaasheid en de slacht- n offering eene fopperij. b Het loochenen van de spiritua- - liteit der ziel ontwortelt de wij- - gelijke reden rechtveerdig en eer- - lijk te zijn. Indien ik mij verrij ken kan, aan het strafwetboek - ontkomende, waarom zou ik het niet doen. Dat is letterlijk vertaald. En nu, arm tierige snuift dat op en aanziet het als ons autwoord op hqtgeen gij schreeft den 19 Augusti 1900. Destijds schreef een priester in Den- dxbbodb indien er geen Qod ware, waarom sou ik niet stelen en moorden. Is dit de mcening van al de dompers Van je vrienjes moet je het hebben niet waar, poveren In plaats van eene gazet op te stellen zouden ze beter doen met de knikkers te spelen want die jon gens weten nu toch zoo bitter weinig 1 Op den spoorweg. Voor den dienst der koopwareutreinen, van af 15 Septem ber, zijn 124 bladzyden wijzigingen vor- scheneu. Het gebeurt dat personen by statieover sten reclamen komen doen voor schade, aan hunne kleeren berokkend op den trein en die zij toeschrijven aan den staat van het materieel. Deze reclamen moeten voortaan aan den dienst der exploitatie gericht worden. Het was Lachenol die weêr een weinig her steld was van eene vreeselijke ziekte. Hij genas langzaam en daar de geneeshee- ren de zeelucht voorschreven, had Gabriëlle haren echtgenoot naar Villerville gevoerd en een klein landhuis voor dat seizoen gehuurd. De jonge vronw had zich grootere opoffe ringen getroost gednrende den afgeloopen winter. Zy alleen had meer gedaan, dan al de doktoren samen, met Hugonet aan het hoofd. Dag en nacht had zij gewaakt en den zieke verpleegd. Zijn eetlust was weêr terugge keerd. Zyne krachten waren hersteld, maar de hersenen waren nog in ziekelyken toe stand het verstand, waarvan Lachenal in zijn werkkring zoo menig bewys geleverd had, was verzwakt. Door de zeelucht was zijne lichamelijke ge zondheid geheel hersteld, maar zyn geest nam in dezelfde verhouding af. x Is dat de man, dien ik bemin vroeg zich Gabriëlle dikwijls af, wanneer zy hem beschouwde. Doch sij legde deze stem het stilzwijgen op en werd zelfs beschaamd zulke gedachten te hebben. Zy moest haar gevoel geweld aan doen tegenover dat geraamte, dat zy baar man noemde het was duidelijk, dat zijn ge weten hem folterde en daarom had sy mede lijden met den ongelukkige. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1